Wou eensDs schalzoekers van Zoelerwoude. ei© Brijksmi W©®5° ei© Koopt geen Zijdel j Scliweizer 6 Co., Luzem H 32 (Zwitserland). Buitenlandseh Overzieht. Gemengd Nieuws. Er zal in do kerk een Kerstboom opge richt worden. Y/at daarbij verder feeste lijks zal gebeuren, komt overeen met het geen ook bij vorige gelegenheden is ge schied Zoetorwoudo. Gisteravond te ruim se s uren ontstond door onbekende oorzaak brand bij den heer U. C. Schuur, in de Zuidbuurt. Na dat men do kindoren te bed had gelegd werden de lnhsgenooten opgeschrikt door dat de kinderen hovig begonnen te schreeuwen. Toen men zich onmiddellijk naar do slaapkamer had begeven zag men de gordijnen al in lichterlaaie en waren van het dochtertje reeds de haren ge schroeid, zoodat men het uit de vlammen moest redden. Door de gordijnen uit te knijpen en verder een en ander mot em mers water te blusschen, heeft men ver der onheil voorkomen, ofschoon het bed ook reeds branddo en eveneens de zolder geschroeid was. Assurantie dekt do Bchade. Sedert door courantenberichten meer ruchtbaarheid is gegeven aan het zoeken der vermeende schatten in het terrein, .waar ao torens van het voormalig „Huis te Zwieten" zouden hebben gestaan, is de belangstelling nog zeer toegenomen. Dit heeft onze werklieden doen besluiten een kleinen toegangsprijs to heffen van hen, die hun willen gadeslaan bij den met taaie volharding volgehouden arbeid. Een jong mensch posteert zich voor het hek .van het weiland en vraagt van een heer een kwartje; boeren en burgers worden voor een dubbeltje doorgelaten. De vijver is nu spoedig droog gemalen en laat reeds zijn groezeligcn bodem zien, (waarop zich in den loop der eeuwen oen vuile laag van rottende bladen heeft ge vormd. Men vindt er nog niets dan wat steenon, takken enheerlijken, vetten paling, welke laatste teloor ouzo noeste werkers niet wordt versmaad. Vandaag of morgen zal do vijver wel geheel droog ko men en dan kan met het eigenlijk graaf werk worden begonnen, met bet doel om den gewaa/nden kelder te vinden. Voorloopig zal met dezen arbeid aan het oog van nieuwsgierigen pogen te onttrek ken, doorl er alleen des nachts aan te wer ken. Wat gaat het ook het publiek aan, als er eens iets van grooto waarde werd gevonden 1 De oudste der «schatzoekers, een man, dio stellig naar de zeventig loopt, ver telde, dat hij altijd in den omtrek heeft gewoond en dat or lange jaren geleden eens oen zeer oud' vrouwtje bij hem in huis was gekomen, die had gezegd, dat men op liet eilandje, omringd door den vijver, waar eenmaal do torens van een oud kasteel haddon gestaan, eens moest {graven, want dat in een onderaardschen kelder er een ,,goudon" wieg waa verbor gen. Dit gezegde had hij altijd onthouden cn eindelijk op zijn ouden dag zou hij dan het genoegen smaken een onderzoek te kunnen instellen. Moge het dan geen gou den wieg zijn, dat er iels uit den ouden tijd zou gevonden worden, daarop had hij goeden moed. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Gistermiddag werd te Amsterdam do tweede algemeeno vergadering gehouden van do Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw ea Plantkunde", ten eindo to besproken do reorganisatie der Maatschap pij. Voorzitter was do heer J. Groenowegen, die tegen het voorstel van het hoofdbe stuur, dat is het federatie-denkbeeld, is en daarom mot den hoer Witte, uit Lei don, eer, ontwerp van reorganisatie der Maat schappij had opgemaakt, dat z. L goddelijke en administratieve voordeelcn heeft en te vens door do groepsvertegenwoordiging, dio er in wordt voorgesteld gelegenheid geeft do vakbelangen te behartigen. Do heer Baudot, uit Utrecht, jui htte dit denkbeeld toe. Daartegenover verdedigde de heer Krelago uit Haarlem het federatie denkbeeld. Do heer Van Naamcn, uit Zwijndrecht, bestreed het reorganisatie-voorstel en beval de federatie aan. Do beer Galesloot meende dat de schuld bij de Maatsohappij zelf ligt. Had zo de laatste 15 jaar niet geslapen, dan was ze nu de bond geweest dien men wil stichten. Bestaat do mogelijkheid om de Maatschap pij op goede schaal te reorganiseoren, dan is spr. voor reorganisatie» en tegen federa tie. Do hoor Witte meende, dat de Maat schappij zich over eenigo jaren zal den als men nu tot federatie besluit. Want federatie zal der Maatschappij hét werk vit de handen nemen. Ten slotte gaf do voorzitter in overweging ftet hoofdbestuur to verzoeken het federatie- plan aan te houden tob het reorganisatie plan in do afdeelingen dor Maatschappij is besproken. Hij legdo hiervoor een intoo- kenlijst gereed, waarop door volo leden ■werd goteekend. Hierna werd do vergadering gesloten. Soppenig en Loewoe. De corresponds t te Batavia van de ,,N. R. C." seint: Kapitein Kooij nam met dé bajonet met weinig verliezen do kloofstelling in Soppcng. De vijand is verstrooid. ,,'De rijksbestierder van Loc woo is bij verzet tegen den civielcn gezaghebber neergeschoten." Het blad teekent hierbij aan: Onze veronderstelling, dat de kleine co lonne, die aanvankelijk do bezetting der stellingen in Soppeng ontdekte, afkomstig was van de te Singkang gelegerde com pagnie, blijkt juist te zijn geweest. Na ontvangst van de berichten omtrent een on ander is do civiele en militaire gezag hebber te Singkang (kapitein der infante rie H. A. Kooij) er blijkbaar zelf Op uit gegaan. Daar een verstrooide vijand zich gemakkelijk weer verzamelt, zal voorloopig een voortdurend patrouilleeren, zoo niet het legeren van een bezetting in Soppeng noodzakelijk zijn. Wat do meergenoemde stelling betreft, die in het jongste regeeringatelegram Sa- lol oong wordt genoemd, vindon wij door Sbaden ten Brink Salloloong vermeld ala den naam van een berg een kampong en een rivier. Op do stafkaart vonden wij de zen naam niet, wel den naam Sololoeng of Solotoeng. Is dit bedoeld, dan loopt de kloof van het oosten naar het .westen, noordelijk van de hoofdplaats Y/attang Soppeng. Zij schijnt voor een verdedigende stelling zeer geschikt. Door de kloof stroomt do rivier Sololoeng. Civiel gezaghebber in Loewoe is de ka pitein der inf. H. van Stipnaan LuÏBcius (tijdens de Boni-expeditie commandant van de mareckaussée-compagnie.) De rijksbestierder van Loewoe, genaamd Opoe Tomarilalang, wordt beschreven als „half blind" en stokdoof." Tijdens het teeltenen der Atjehverklaring door den Da- t»oo van Loewoe zat hij gewoon io knik kebollen. Wat zou die man voor verzet ge pleegd hebben 1 Misschien onder den in vloed van opium, waarvan hij nogal ge bruik schijnt te maken. RECILAMES, h 40 Cents per regel. De Pink-Pillen zyn het genees middel, dat in alle klassen goed staat aangeschreven. ZU genezen even zoo goed de rijken als de armen. Zy lijden aan dezelfde ziekten. Rijken en armen hebben arm bloed. Het armo bloed veroorzaakt bloedarmoede, bleekzucht, bleeko kleuren, algemeeno zwakte, slechte maag. Het bloed door de ziekten, dio hot voroorzaakt, arm geworden, verhindert den rijko van do genoegens des levens te profl* teeren, verhindert den arme to werken en genoeg te verdienen om met lust te loven. Do Plnk-Pillen geven blood by ledore dosis, versterken do zenuwen, geven krachten, eetlust, gezonde kleuren, goede epysvertering. MeJ. L. de Koning, Warmoezier- straat 599 te Rolterdaïn, leed sedert jaren aan bloedarmoede en zenuwen in de hoogste graad, gepaard gaande met hartkloppingen en maagkrampen. Voel over de Plnk-Plllen hoorende spreken, le zy tot hol gebruik er van over gegaan, met hot gelukkig gevolg, dat zy or geheel door her steld is geworden. Al haar ken nissen, zoo zegt zy, staan verbaasd over de uitwerking die deze pillen op haar gestel gehad hebben, en maohtlgt ons deze verklaring te publiceeren. Prys f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrygbaar by Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepot houder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen poetwissel. Ook echt vorkrygbaar voor Lelden en Omstreken by Royst en Krak, Drogisten, Beestenmarkt Wyk 5 No 41, en J. H. Dykhuls, Drogist, fTnntrRtranfr. "Nfn F» 4R4Q 77 zonder eerst stalen onzer gegarandeerd j solide prachtig mooie nouveautés in j I zwart, wit en gekleurd gevraagd te J I hebben. Specialiteit: Zijdarastofï'oii voor Bmlds-, Bal-, Gezelschap»- en Wandelt®Metten en voor Blouses, Voering» ©nz., van 60 cents tot 9 gulden per Meter. Wy verkoopen direct aan parti culieren en zenden de gekozen zydenstoffen franco Tracht en rechten aan huis. 420 21 Zydenstoffen-Export. -Konlnk.Hofl. Weerbericht van 16 November, Yolgouö opgaye van het Mot, Instituut te Utreoht, Hoogste barometerstand 765.3 te Valen- tia; laagste 742.3 te Nioe. Verwaoihting: Zwakke tot matigen noordelijken wind. Veranderlijke bewol king. W Héht eenigszins buiig weder. Tem peratuur om het vriespunt.. Het resultaat der volksstemming in Noorwegen ia, dat het Noorsche volk Prins Karei van Denemarken met een schitterende meerderheid van on geveer 4 tegen 1 tot Konihg wenscht. Do naam van den nieuwen Koning zal Karei de Vijfde" zijn. In een conferentie bij den minister van buitenlandschs zaken, gisteren gehouden, werd vastgesteld, dat de koninklijke vlag purperrood met een gouden leeuw zal wezen. De historische plechtigheid, wanneer de nieuwe vorstelijke familie haar intocht zal doen in de hoofdstad, zal een enormen toe vloed van Noren, doch ook van Denen trekken. Daar het dan stellig moeilijk zal zijn, in de hotels te Christiania onder dak te ko men, is de grootste Decnsche Stoomvaart maatschappij op het idee gekomen een paar grooto stoombooten i voor loge- in te richten, die het vorstelijk' echtpaar op hun reis zullen volgen en de passagiers naar Christiania overbrengen. Deze 6chepen zul len dan in de haven blijven liggen en met een als hotel dienst doen. Het Regeeringscommuniqué met krach tige dreigementen tegen separatistische neigingen in Polen heeft bij het warm bloedige volk groote gisting veroorzaakt. Dit bleek reeds uit dc onmiddellijke spoor wegstaking, die nog tot overmorgen zal duren en waarvan het einde alleen ge schieden zal in overleg met het centrale arbeiderscomité in do Russische hoofdstad Vijfhonderd bankemployés te Warschau hebben besloten de staking door te zetten en de directeur der gasfabriek heeft aan gekondigd, dat do gastoevoer spoedig zal ophouden. Er hebben voortdurend opstoot jes plaats» in de stad en talnjko moorden. Inmiddel/3 treedt do Regeering volgens beproefd recept krachtdadig op: politieke leiders worden in de gevangenis gezet; de vergadering van spoorwegbeambten werd gisteren verboden en mocht eerst heden plaats hebben, misschien wel op voorwaar de, dat in principe tot het beëindigen der werkstaking werd besloten en gisteroch tend werd bij drie bladen huiszoeking ge daan en drie journalisten naar aanleiding daarvan achter slot gezet. In Lublin hebben de troepen gevuurd op een menigte, die een betooging hield tegen het afkondigen van den staat van beleg, waardoor negen gevonden vielen. Volgens een particulier telegram uit Wlaéi wostok is de muiterij daar ont staan, doordien men een aantal soldaten had opgesloten, die hadden durven recla meeren tegen het slechte voedsel. Hun kameraden sloegen toen tot muiten over, bevrijdden hun gezellen uit de gevangenis en staken deze in brand. Matrozen sloten zich bij de muiterts aan en het gepeupel be gon do stad te plunderen. Men zegt, dat al de magazijnen, het postkantoor en de woning van den gar nizoenscommandant zijn afgebrand. Vrou wen, kinderen on talrijke kooplieden heb ben de vlucht genomen op schepen in de haven. De muiters waren nagenoeg meester van de geheele stad. Velen zijn gedood in botsingen met de politic. Nu is de muiterij er geëindigd. Het gar nizoen is voor veiligheid met een regiment Kozakken versterkt. Do muiters van de ,,Potemkin" hebben te Sofia een vergadering gehouden, waarop zij besloten met het oog op de amnestie naar Rusland terug te keeren. De socialis ten zullen een inzameling houden voor het reisgeld. Een officieole mededeeling over de on lusten te Kroonstad stelt vast, dat te zamen 18 personen gedood, 8 aan bekomen verwondingen bezweken, 2 officieren en 81 marinesoldaten en burgerpersonen gewond zijn. Vijf huizen zijn afgebrand, 6 officiers woningen, 143 winkels en 9 wijnhuizen zijn geplunderd. Alle muiters en plunderaars zijn gevan gengenomen. Op het appèl ontbraken 34 matrozen. Een gestreng onderzoek is inge steld. Als dat geëindigd is begint het straf geding. De volgende telegrammen met den datum van gisteren zijn nog ontvangen: Uit S t.-P etersburg: Tot dusver g£w ven een groot deel der spoorwegbeambten en bijna alle werklieden in fabrieken, boek drukkerijen, alle typografen en de werklie den van enkele electrische fabrieken gehoor aan het besluit van het centrale werksta- kingscomité om van af hedenmiddag weder de alg'emeene werkstaking ie be ginnen. Morgen verschijnen geen dagbla- den. Patrouilles trokken door de stad; in eeni- ge wijken moeten de ingangen der huizen en de poorten van af acht uren 's avonds gesloten worden gehouden. Het verluidt, dat do staat van beleg in St.-Petersburg zal worden afgekondigd. Da bevolking is zeer verontrust; in de voorsteden zijn winkel ramen weder met planken dichtgetimmerd. Hedenmiddag om twaalf uren werd het verkeer op de spoorwegen naar Warschau en cle Oostzeehavens, ten gevolge van de op- rieuw uitgebroken algemeeno werkstaking, 8top gezet. De sneltrein naar Eydtkühnen is niet vertrokken. De „Roess" bevat heden een bericht on der het opschrift: conferentie over de land- bouwkwestie bij graaf Witte, waarin wordt beweerd, dat de laatst© dagen verscheidene conferenties hebben plaats gehad om de landbouwkwestie zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te brongen. Het Russisch Telegraaf-Agentschap is van gezaghebbende zijde gemachtigd te ver klaren, dat van dit bericht geen woord waar is en geen conferentieover do land bouwkwestie onder presidium van Witto heeft plaats gehad. De Tsaar en de Tsaritsa zijn mot hun kinderen van Peterhof naar Tsarskojc- Selo verhuisd. Uit W arsoh au: Een vergadering van beambten en werklieden van de Warschau Weenen en do Weichselspoor besloot voor loopig het werk weer te hervatten en zich aangaande hun verdere houding te ver staan met do leiders der algemeene werk staking in Rusland. Het normale verkeer zal den I7den weder beginnen. Heden zijn hier vele politieke personen gearresteerd. Uit B e r 1 ij n: Buitenlandsche (Engel- sche) bladen gaan voort met hun bewerin gen, dat de houding van den Russischen mi nister-president, graaf Witte, tegenover het verlangen der Russische Polen, om autonomie to verkrijgen van Duitschen kant was boïnvlosd en dat de Duitschs regeering diplomatieke en militaire toebe reidselen maakt om Russisch Polen binnen te rukken. Te dien opzichte wordt hier ter stede van bevoegde zijde verklaard, dat al deze geruchten lompe verzinsels zijn en de Duitsche regeering sedert verscheidene ja ren niet de minsts gedachtenwisseling met de Russische regeering over Poolsch© aan gelegenheden heeft gehad. Hetgeen een zeldzaam vei- sohijnsel is, deed zich gisteravond hier voor. Er werd prachtig Noorderlicht waargenomen. Natuurlijk was dat ook op andere plaatsen het geval. It/ ee Haagscho heetfen huur den te Rotterdam gistermiddag in de Zo merhofstraat een automobiel, waarmede zij zich van daar naar hun jachtveld wil den laten rijden. Gekomen op den Langen Hilleweg slipte bij het passeeren van een boerenwagen, die niet ai to ver uitweek, een achterwiel van de auto, die omsloeg, en mot do inzittenden in een sloot terecht kwam. De heeren kwamen met een vat pak vrij en keerden fluks naar Den Haag terug. Van het jagen kwam niets en de automobiel is ernstig beschadigd Klein Jantje, het bekende dwergje van geheimzinnigen leeftijd, dat op zomeravonden voor de Haagsche café's duikelkunaten vertoonde of met bloemen liep, Klein Jantje, is Dinsdag in het Ge meenteziekenhuis overleden. (,,Vad.") Naar ,,L. on V." verneemt, heeft de stoomomnibus, die sinds korten tijd te s-Graven ha go op de Lijn Staats, spoorDuinoord der NedorLandsche Omni bus-Maatschappij reed, alweer uitgediend. De bus is namelijk verkocht en zal binnen kort de Residentie verlaten. De duurte van de stoombus men noemde de som van 12,000 gulden) moet de directie hebben doen afzien van het voornemen de paar- den-tractie op deze lijn geheel te doen ver vangen door .den stoomomnibus. Ook moet aan dit besluit niet vreemd zijn de omstandigheid, dat men het gera- den achtte, ten opzicht© van deze lijn een afwachtende houding aan .te nemen, in verband met de opening der trolley-lijnen der H. T. M. in het aanstaande voorjaar. Men meldt uit R ij sw ij k.a an ,,De N. Ct.": In den nacht van Maandag op Dinsdag, circa één uur, werd de heer A. A. V. v. O. door hulpgeroep uit zijn eer sten slaap gewekt. Onmiddelijk was hij buiten en bemerkte een persoon in zinken den toestand in de voor zijn woning gele gen gracht van het kasteel ,,Cromvliet". Direct sprong hij te water en had het voorrecht met levensgevaar den jongen man te redden. Met de hulp van toegesnelde buren werd nu de drenkeling, die het be wustzijn verloren had, op het droge ge bracht. De redder paste eerst de methode voor het redden van drenkelingen toe en toen deze was gelukt, dacht hij aan zich zelf. Deze daad van moed en zelfopoffering werd verricht door iemand, die do zesrig reeds gepasseerd is. De heer v. O. is er tol heden gelukkig met ccnige stramheid in de leden afgekomen. Men meldt uit S oheven ingen: Een oude gewoonte van de meeste Scheve- ningsche haringvisschers is, nadat zij eenige weken uit zijn geweest, om in het begin van November, uiterlijk 15 Novem ber, thuis te komen, al is het met kleine vangst, ten einde te komen ververschen, dat is proviand aan te vullen voor de laatste reus. Deze gewoonte heeft thans op ruime schaal plaats. Behalve enkele schepen, o. a. twee van Gebroeders De Niet, die hier in de haven binnen kwamen, liepen gisteren eer- dertigtal Scheveningsche haringvis- schers, bijna allo loggers, de Maashavens binnen met door elkander flinke vangsten van 13 tot 26 last haring. Yan verscheidene ree dors twee schepen, van den reeder M. Yarkevisser drie te Viaardingen en vijf loggers te gelijk in Schiedam van do ree- derij A. van der Toorn Jz. alhier, terwijl vóór het einde der week nog meerdere schepen te wachten zijn. Ten gevolge van do flinke vangsten zul len allen zonder uitzondering tegen het einde der week of begin der volgende week wederom naar zee gaan om vóór of tegen half December voor behouden teelt aan te komen. De maand November geeft tot heden betere vangstresultaten dan de stormach tige maand Ootober heeft opgeleverd. De voer ma n Leondert Pronk, to Scheveningen, werkzaam bij den reeder G. van Leeuwen, is gistermorgen circa half elf op de Haringkade aldaar tegen een lantaarnpaal gereden, welke daardoor brak en op zijn l'ohaam viel. Hij was bijna on middellijk dood. In het ziekenhcis te Rotter dam is met ernstige brandwonden gebracht de 4-jarige P. B,, welk kind in de ouderlij ke woning in do Waterloostraat in een waschkuip met heet water was gevallen. Uit het water aan het Boeren steiger aldaar is opgehaald het lijk van den 18- jarigen J. S. B., sedert den nacht van 26 op 27 October uit de ouderlijke woning in de Breedestraat aldaar vermist. Ook tussohen Haarlem, O ver veen en Bloemendaal zal binnenkort een proefrit met een Renard-trein gehouden worden. Indien de proef voldoet, wil men de route tot Amsterdam uitbreiden. Hedennacht te halféén werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd, voor een ernstigen brand cp de Prinsen gracht. Het was het perceel 115, nabij de Torensluis, waar het brandde, in welk huis kantoor en magar'jn gevestigd zijn van de firma Gcbrs. Gildemeester, handelaars in manufacturen. Als gewoonlijk hadden de heeren het ge bouw omstreeks zes uren verlaten, en waS slechts de concierge met zijn gezin daarin achtergebleven. Zonder dat men de oorzaak kon vermoeden, waren toen even na mid dernacht plotseling op de tweede verdie ping de vlammen, die blijkbaar reeds eeni- gen tijd hadden gesmeuld, naar buiten go- Blagen en zoo fel brandde het, dat de brandweer, dio spoedig met veel materi aal ter plaatse was, niet kon beletten, dat het vuur tot de derde en vierde verdieping doordrong en ook het dak aantastte. De vlammen, die daarna omhoog sloegen, ver lichtten den geheelen omtrek en dikke wol ken rook sloegen door de omliggende stra ten neer. Het kostte ruim twee uren lang hard werk, waarbij door twéé stoombrandspui- ten en vier Veohtkranen groote hoeveelhe- den water in den vuurgloed werden gewor pen, eer men het vuur geheel meester was en bot gevaar voor omliggende perceelen ala geheel geweken kon worden beschouwd. De benedenverdiepingen bekwamen daarbij natuurlijk nogal waterschade, waarvoor men do aangrenzende huizenfc even wol zoo' goed als geheel wist te bewaren. Den ge heelen nacht werd verder het nu en dan: nog oplaaiende vuur bewaakt en de zolder verdieping nat gehouden. (,,A. H.") Als een curieuze bijzond'er- heid uit de hoiersstaking te Amsterdam deelt men aan ,,Do Tijd" mede, dat Joost Kool, een der voornaamste stakers, zich heeft verbonden met den zoon can een aan nemer. Sa-men hebben ze een Leimaoliino gekocht en de nieuwe ploeg, bestaande uit vijf man, is thans aan het heien voor reke ning van de gemeente in den Godshuis-* polder. De brigade der Koninklijke marechaussee te Apeldoorn is, met het oog op de surveillance tijdens do aanwezig heid van het Hof op Het- L©o, belangrijk versterkt. Aldaar zijn ook eenige beam!"ten' de recherche in dienBt gesteld. Alzoo is er de brigade uitgebreid met' manschappen uit Zutfen en Neede, terwijl de uit de hoofdplaatsen gedetacheerde re chercheurs hun kwartieren op Het Loo' hebben betrokken. De slachfcersknechu kwam, Dinsdag in de exportslachterij te Winters wijk van den heer Nijenhuis leelijk to pas.i Terwijl hij bezig was met het rfmaken van een varken, wilde een andere knecht het dier doorhakken, doch kwam toon tegelij kertijd met zijn bijl op den arm van H. te recht, welk lichaamsdeel grootendeeis werd afgehakt. Uit Don Helder schrijft men aan ,,Het Volk": Aan boord van het oorlogsschip „Wilhef* mi na" was Dinsdagmiddag met schaften eten te kort. Aan een bak hadden zeven man zelfs bijna niets gehad. HoV grootst# deel der equipage reclameerde, doch hoor de van die reclame niets, en...... kregen efl ook niet door te ©ten. Om één uur met baksgewijs werd wederom gereclameerd, en, die tweede reclame officieel doorgezonden. Echter toen er gefloten werd: .,Aan het werk", waren er tien man, die bleven staan en eerst vroegen te eten, en zeiden anders niet aan het werk te kunnen gan-i. Het resultaat was, dat die tien it.an (dus de anderen niet) dadelijk brood kregen,, terwijl er aardappelen en groenten apart Vootr iheta werden ingekookt, die zij avonds te vijf uren konden nuttigen. De politie to Axel hoeft eöh valsek gouden tientje in beslag genomen, dat aan den Rijksontvanger ten betaling was aangeboden. Den heer J. Schippers, klerk ten kantore van den burgemeester te Briel- le, overkwam gistermiddag op de volgende' wijze een ongeluk: Bij het opentrekken van een flesch inkt, bruiste deze vloeistof met zulk een heftigheid uit de flesch, dat do geheele inhoud in zij.i gelaat kwam en hij er verblind door werd. Geneeskundige hulp werd dadelijk verleend, maar de medicus oordeelde het noo.Rg, dat de patiënt zoo spoedig mogelijk naar otn ooglij dersge-» stioht in Rotterdam werd vervoerd. Uit Amersfoort wordt aa@ de „Utr. Ct." het volgende gemeld: T.wee huzaren stalen, weder om aan hui$ dienstverband te ontkomen, bij een winke lier aan do Krommestraat vier koekjes,j ter waarde van samen 48 cent. Te Rozendaal heeft bij den landbouwer P. L. op Hulsdonk ee»n poging tot moord plaats gehad op v„a bij hem in wonende wed. D. Met een scherp voorwerp vermoedelijk een hakmes, werd de vrouw, de achterschedel gespleten. IJlings ontboden geneeskundige hulp achtte haar toestand levensgevaarlijk en deed haar direct naar het ziekenhuis over brengen. Gisteren arriveerde het gerecht' uit Breda. De knecht van den landbouw©?, is geboeid naar do marechaussee-kazerne! gebracht en in verhoor genomen. Do Hembrug. Naar men oni mededeelt, blijkt do schade aan het vaste gedeelte van de brug ernstigeT te zijn dan men aanvankelijk dacht, zoodat de repa»- ratio een geruimen tijd in beslag zal ne men. Alzoo zal de tegenwoordige toestand,, waarbij de treinen van Zaandam voor en over de brug moeten wisselen van spoor (met behulp van expres aangebrachte! wissels) en over verkeerd spoor loopen, nog geruimen tijd duren. (,»TeL") Nog geen Nimrods. Nadat Maandagmorgen aan de halte Doodweg iusschen Aardenhout en Zand voort een gezelschap jagers uit de tram was gestapt,; bleken twee hunner hun geweer vergeten te hebben. Het eene vuurwapen, kon in Zand-

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2