Uit de Rechtzaal. Gen Cursus in het tuin teekenen en de tulnaanlegkundeo Ook na ernstige overweging kunnen B. en V7b. geen vrijheid vinden den Raad tot Inwilliging te adviseeren van het verzoek van de „afdeeling Leiden van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" en van de Leidsche Tuiniers- en Bloemisten- vereeniging „Door Eendracht verbonden" om toekenning eener jaariyksche subsidie van f 100 in de kosten van oen door haar op te richten cursus voor tumteekenen en tuinaan- legkunst. Want al erkennen B. en Ws. gaarne, dat een cursus, als adressanten zich voorstellen in het leven te roepen, nuttig werken kan, zoo komt het hun toch voor, dat van een eigenlijk gemeentebelang hier geeD sprake kan zijn. Ware Leiden een ruim gebouwde Btad met door tal van aan den openbaren weg gelegen tuinen omgeven villa's, parken en plantsoenen, men zou misschien kunnen zeggen, dat ook de gomeente Leiden als zoo danig bij het tot stand-komen van dezen cursus belang had. Nu dit evenwel niet het geval is en er evenmin uitzicht beslaat, dat dit in een eenigszlns nabij zijnde tookomst zal veranderen, zijn er volgens B. en Ws. voor het verleenen van den gevraagden steun geen voldoende termen aanwezig. Immers, de zorg voor aanleg eu onderhoud van de van den openbaren weg niet zichtbare particuliere tuinen kan de gemeente gevoeglijk aan de particulieron zeiven overlaten en schijnt B. en Ws. niet op den wog der gemeente to liggen. Dan, en dit is hun tweede bezwaar, staat hot nog allerminst vast, dat deze cursus in een wezenlijke behoefte zal voorzien en levensvatbaarheid zal biykon te bezitten, terwijl zil er in de derde plaats op wijzen, boe weinig door hen, die in de eerste plaats belanghebbenden by het stand komon van dozen cursus mogen geacht worden te zyn, voor het beoogde doel wordt bijgedragen. Immers biykons de overgelegde begrooting zal de Maatschappy voor Tuinbouw jaarlijks f 12.50 en do Tuiniers- en Bloemistenvereoni- ging f 10 bUdragon, terwijl, naast een bedrag van f 110 aan schoolgelden, op een Ityks- eubsidie van f 1G0 en een gemoenteiyke subsidie van f 100 wordt gerekend. Meer en meer doet zich dan ook in den tegenwoordigen tyd het verschyn6el voor, dat vereoniglugen of byzondoro personen, die zich de bovordering van een moer of minder ver verwijderd algemeen belang ten doel stellen, aanstonds, ook zonder nog maar in do verste verto over de daarvoor vereischte gelden te kunnen beschikken, by het Ryk, de provincie en de gemeente aankloppen, om het hun te kort komendo by te passen. Het komt B. en We. voor, dat een dergeiyk strevon niet al te zeer behoort te worden aangemoedigd. Dat het Ryk bosloot aan inrichtingen als hier bedoeld steun te verleenen, verwondert B. en Ws. niet, waar hier Inderdaad van een algemeen belang sprake kan zyn. Voor de gemeente echter, zy zeiden het boven reeds, is naar eon speoiaal gemeentebelang niet hoon te wyzon. Dit neemt intusschen niet weg, dat hierin verandering komen kaD. Komt do cursus tot stand, en biykt na een of meer jaren, dat hy' in een wezeniyke behoefte voorziet, zoodat uitbreiding wenscheiyk wordt, en biykt deze dan niet zonder financieelen steun van de gemeente te kunnen worden ver kregen, dan kan het inderdaad in het belang van de gemeente blyken te zyn dien steun te verleenen. Maar mede te werken tot de oprichting van een instelling, wier levens vatbaarheid nog niet vaststaat, en waarvan de kosten nagenoeg uitsluitend door Ryk en gemeente zullen worden gedragen, kan, naar B. en Ws. meonen, Diot geacht worden te liggen op den weg der gemeente. Zy geven dan ook in overweging afwyzend op het verzoek te beschikken. Tegemoetkoming in huishuur. Zooals bekend is werd door den hoer J. J. van Tertholen en 42 andere gohuwdo onder wyzers boven 28 jaar tot den gemeenteraad het verzoek gericht do tegemoetkoming in de huishuur, bedoeld by art. 26 sub 8 (niet art. 46) der wet op het Lager Onderwys, „tot een zoodanig bedrag te willen vaststellen, dat die beter overeenkomt met den stand die Leiden als gemeente en do onderwyzera als ambtenaren der gemeente behooren in te nemen." Dit adres werd door de manlijke hoofden van de openbare lagere scholen dezer gemeente ondersteund. Daarentegen gaf het aan de afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers aanleiding den Raad to verzoeken, „zoodanige beschikking te nemen, dat die tegemoetkoming ook worde toegekend aan alle ongehuwde onderwy zers en ondorwyzoressen die den leeftyd van 28 jaar boroikt hebben." Deze verschillende adreeson worden den gomeentcraad overlegd. Voorts worden door den Arrondissements- Schoolopziener een tweetal missives tot den Raad gericht, in eon waarvan het yorzoek van den heer J. J. van Tertholen c. s. warm wordt ondersteund, terwyi in het andere de by het verzoek van de Afdeeling Leidon van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers gevoegde toelichting aan critlek wordt onder worpen. Deze missives zyn in de Leeskamer ter inzage neergelegd, benevens het te dezer zake uitgebracht advies van de Flaatseiyko School commissie. Met deze commissie en den schoolopziener komt het B. en Ws. voor, dat voor oen ver hooging der tegemoetkoming aan hen die daarvoor reeds thans in aanmerking komoD, wel termen aanwezig zyn. Daarentegen kunnen zij evenmin als de schoolcommissie termen vinden om de tege moetkoming ook toe to kennen aan alle on gehuwde onderwijzdrs en onderwijzeressen boven do 23 jaar, gelijk do afdeeling Leiden van den Bond van Onder wijzers wil. Waar die afdeeling in de toelichting van haar adres in een critiek treedt van do wette lijke bepalingen, behoeven L. en Ws. haar niet to volgen. Maar evenmin kunnen zij toegeven, dat die bepaling onbillijk werken zou en verhooging der tegemoetkoming de bestaande onbillijkheid nog zou verhóogen- Ren feit toch is het en dat kan niemand ontkennen dat gehuwden in den regel zwaardere lasten hebben te dragen dan de ongehuwden, al zijn ook. hier natuurlijk uit zonderingen niet uitgesloten. Op grond van een en ander geven B. en Ws. in overweging: lo. afwijzend to beehikken op het verzoek van de Afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche onderwijzers; 2o. te besluiten, dat in art. 15 van de verordening van 5 Juni 1902 (Gem.BI. No. 10) regelende o. a. de bezoldiging van het onderwijzend personeel, zal worden gelezen 75 in plaats van 50. 3o. te bepalen, dat de sub 2o. bedoelde wijziging der Verordening zal in werking treden op 1 Januari 1906. „l'Union fait la Force". De acht-en-twintigete uitvoering van deze Leidsche Tooneelveroeniging, welke sedert 4 November 1894 een goede plaats inneemt onder de Veroonigingen te dezer stede, werd Zaterdagavond gegeven In de concertzaal van „Hotel du Nord". Er was natuurJyk voor gezorgd, dat het vaandel te midden van groen kon opgesteld worden. De zaal was goed gevuld met belangstellenden. Musici openden met H. J. Van Leeuwen's marsch „Eendracht maakt Macht", gevolgd door Conradi's „Berlin wie es welnt und lacht" en Boscs „Rose-Mousse". Daarna was het woord aan den president, die allen het welkom toeriep en als steeds ook nu weer een genoegiyken avond toe- weDschte met een gezellig bal, en die de hoop uitsprak, dat de VereonigiDg in kracht moge toenemen, dus dat velen tot haar zouden toetreden. Een vriondeiyk verzoek had hy bovendien nog te doen, nameiyk, dat by het tweede te vertoonen stuk zoo min mogeiyk zou gelachen worden; dat stuk toch was schier doorloopend van ernstlgen aard. Ditmaal had de voorzitter evenwel iet» zeer byzonders, iets van groot belang mede te deelen. Het was dit: In December hoopt do Voreeniging uit te komen in den te Dor drecht te houden tooneelwedstryd. Do stukkeD, alsdan daar door haar op te voeren, zouden nu hier voor het voetlicht gebracht worden. By de critiek moest men er echter rekening mede houden, dat nog niet lang was ge studeerd. Vandaar, dat hier en daar nog wel eenige vlekjes zouden te bespeuren zyn. De Voorzitter verzocht dan ook met het oog op den aanstaandon wedstrijd dezo voor stelling te beschouwen als een gioote repetitie on te bodenken, dat don medowerkenden loden nog geruime tyd overbleef om zich ten stryde toe te rusten. Een daverend applaus volgde op deze toespraak. Toen grng weldra het eerste stuk: „Een slaaf dor eubiothiek", scherts m óón bedryf door Davidoiskl, na een korte pauze en een marsch gevolgd door: „Arthur of zestien jaren later", tooneelspel in twee bedryven, uit het Eransch door Dupenty, Fontan en Davrigy, door mr. J. H. Burlage. Na do opvoering van elk dezer stukken, zoo onderschelden van aard, klonken daverende by valsbetuigingen. Velen waren vooral over het spel van hot laatste doel van het twoede stuk verrukt en waren er palmtakken by do hand geweest of kransen, of allebei, men ware er zekeriyk mee naar het tooneol ge stormd om ze er kwistig uit te deelon. Toen allen nog onder den indruk van de geest- .drift waren, benoemde de president mej. G. van W. tot lid van verdienste der Vereenlging. De woorden, waarmee hy haar toesprak, ge tuigden behalve van tevredenheid over het geen die juffrouw deed, ook van ingenomen heid met het spel van alle dilettanten, al werden vlekjes niet verheeld, en van een hoopvol uitzicht op succes In de December maand. Over de houding van het publiek had de voorzitter, al zei hy het niet, zeker geen klagen: onder het eerste stuk had het braaf gelachen, maar onder het tweed» gopaaten ernst bewaard. Veel droeg daartoe zeker het Inderdaad niet onverdienateiyke spel der dilettanten by. De belangstellenden van Zaterdagavond waren voldaan, zeer voldaan zelfs. Maar of de Dordtscbe jury over eenige weken ook voldaan zal wezon, als de stukken dan ge speeld worden als nu, en of andere Ver- eeniglngen onze Leidsche Voreeniging de pry- zen dan niet zullen afwinnen? Ziedaar wat wel gevraagd, maar onmogeiyk beantwoord kan worden. Dit ls evenwel zeker: Deze Leidsche dilettanten zyn op den goeden weg en mogen met vrymoedigheid meekampen om de lauweren, mits zy hun rollon voor 't meerondeel beter instudoeren, waardoor meer gang in hun spol zal komen; mits zy er voor zorgen zuiver Nederlandsch te spre ken en beloven in Dordrecht niet telkens te zullen laten hooren van af de planken, dat »y Leidenaars zyn; mits enkelen hunner de vreemde woorden en namen niet te veol mishandelen en allen nog veel malen flink repeteeren. 't Zou zoo mooi zyn, als wy konden ver melden, dat „l'Union fait la Force" van Leiden een prjjs won to Dordrecht I En do mogelUkheid daarop bestaat. Agenda van de weeki Maandag: Leidsche Schouwburg. 2de Abonn.- Vooratelling ,De Steunpilaren der Maatschappij", Tooneelspel. li a 1 f a c h t. Luther*che Kerk. Tweede uitvoering Oratorium .Paulue", ten voor- deele van de Wijkvorpleging ^Phehe". Half- a cli t. Coöper. Bakkerij, Haarlemmerstraat 214. Openb. Cursusvergadering over het Alcoholisme. 8'A uur. Leidsche Volksbuie. ,De Rechter en het Volksleven". Voordracht, te houden door Mr. P. Marchant. Halfnegen. Dinsdag: Nutsgebouw. Algem. Leden-vergad. Nederl. Pensioen-Vereenig. voor Werklieden. Halfnegen. Woensdag: ThéStro de Leydo. ,Cyrano de Bergerac" Fièce in 5 Actes. 8 uren. Sociëteit „Amicitia". Algem. Vergad. Leidsche IJsoiub. Halfnegen. Donderdag: Leidsche Schouwburg. 2de Abon- nemeuts-Cdhcert te geven door Alberte Bachinann, Violist on Sidney Vantiju, Pianist. 8 uren. Vrijdag: Hotel „De Toelast' Algem. Vergade ring Veefonds Loideu. 'smorgens 11 uren. Leidsche Schouwburg. Wiener Operette ,Die Fledermaus". 8 uren. Zaterdag: Du Nord. Feestelijke Bijeenkomst Leidsche Aal-hengelaars-Vereeniging „De Naoht- hengelaar". Muziek, Voordrachten, enz. Leidsche Ceóperatieve Broodbakkerij en verbruiks- vereeniglng „Vooruit". Bovenstaande Vereeniglng hield Zaterdag avond ln de Stadsgehoorzaal een propaganda- feeatavond, waarin als spr. optrad de heer J. A. Bergmeyer, van Dordrecht, terwyi verder tot het welslagen van dezen avond mede werkten mevrouw Oldenboom (sopraan) en mej. Antonl (alt), beiden van 's-Gravenhage, d» Leidsche Arbeiders-zaDgvereeniging: „De Stem des Volks" (directrice mej. Betsy Vos) en het Haagsche Arbeiders-Harmoniegezel schap „Kunst en Stryd" (directeur A. C. Wemelinck Entinck). De byoenkomst was zeer druk bezocht, zaal en galery waren geheel bezet. Nadat de voorzitter, de heer Hanson, de vergadering had geopend, bracht de Haagsche Arbeiders-Harmonie op verdienstelyke wyze een feestgroet ten gehoore, gevolgd door „Andante" van Joa. Bauman. De Leidsche* zangvereeniging „De Stem des Volks", die thans meer dan zestig leden telt, gaf daarop het „VryLeidslied" en „Voorwaarts, Broeders". Vervolgens zong mevrouw Oldeboom met veel gevoel eenige liederen, waarna de heer Bergmeyer aan het woord kwam. Hy weea er op, dat hetgeen de arbeiders-coöperatie afstond om do .arbeiders ln hun stryd te sterken, zoo nuttig bosteed wat». Vroeger ge schiedde dat niet oq strekte de coöperatie om de arbeiders tot patroon te maken. Maar wy gaven het oude ideaal dat wy voor onze naasten hebben te zorgen, weor op, zoide spr. De coöporatlo eischt dat de arbeiders in de eerste plaats krygen onvorvalschte waar en levert niet op „de pof" opdat de goeden zouden moeten botalen voor de slechten. Tal van mensehen met een zeer klein weekgeld konden by de coöperatie al tyd dadeiyk betalen, terwyi menschen in beter doen, dikwyis ge royeerd moesten worden. De oorzaak was te zoeken by moeder de vrouw. In dit opzicht werkt do coöperatie opvoedend op het gezin, omdat zy die op krediet koopen, altyd in de schulden steken. Aan de hand van do coöperatie te Dordrecht ging spr. verder de beteekenls er van na. Daar had men i/s der winst ten bate der arbeidersbeweging gebruikt: dit jaar/* 1200. Met dit geld werd gevoerd de economische en waar noodig de politieke stryd. En geen enkel lid hoeft er nog aanmerking op gemaakt. De arbeiders moeten voortdurend stryden en daarvoor is geld noodig. Dit geld moet ge vonden worden uit de zakken der arbeiders 2elven. Hot bozwaar, dat de coöperatie baantjes kweekt, achtte spr. niet groot. Iemand, die als een koning in de coöperatie wilde regeeren, moesten de arbeiders er zelf maar uitzetten. De coöperatie toont ook, dat de arbeiders organiseerend kunnen optreden; dat is mate riaal voor een nieuwe orde van zaken. In de coöperatie leeren de arbeiders samenwerken; zy ls eep machtig strydmiddel, dat niet mag worden botgomaakt door laster en achterklap. Goede waar is ten slotte de boste propa ganda. Daarmedo zal, hoopte spr., ook de nieuwe bakkery spoedig weder te klein zyn. Spr.'s rede werd warm toegejuicht. Vóór de pauze speelde weder het Harmonie- gezelschap en ook na do pauze wisselden zang en muziek elkander op aangename wyze af, en men scheidde vi*y laat. Zondagvoormiddag werd de nieuwe ver- groote bakkery met den winkel der verbruika- vereeniging voor de leden, verbruikers en belangstellenden ter bezichtiging gesteld, waarvan oen druk gebruik werd gemaakt. Het is een groot, ruim porceel aan de Haarlemmerstraat No. 214. De bakkery, die voor uitbreiding vatbaar is, ls naar de elschen des tyds ingericht. Verder zyn er verschil lende lokalen voor magazyn, kantoor en voor het afleveren van het brood, terwyi aan de straat do winkel ls. Boven bevindt zich een ruime conversatie- en vergaderzaal met buffet, waarin echter sterke drank streng wordt gewoeld. Daar boven bevinden zich de graanzolders. De Voreeniging telt thans 800 leden en 450 verbruikers. „Die Fledermaus". Zooals wy reeds hebben aangekondigd, zal op Vrydag 10 November a s. in den Schouw burg een opvoering plaats liebbon van de lieve operette van Johann Straus9 „Die Fledermaus". Om verwarring te voorkomonmaken wy er op attent, dat dit niet het gezelschap is van het Rembrandt-theater te Amsterdam, maar het oorspronkeiyke Woener Operette- Gezelschap, dat o. a. het vorige ja»r in de Stadszaal „Jung Heidelberg" heeft vertoond. Daarbij is de hoofdrol in handen van de jeugdige, levenslustige Henny Wildoer, zoodat men zekor kan zijn van eengoede vertolking. Overal treedt dit gezelschap voor stamp volle zalen op; in Amsterdam was de Stads schouwburg telkens lot de laatste plaatsen bezet en de vorige week te Groningen was de Schouwburg drie avonden achter elkander uitverkocht. Courses te Vfoesiduin. Baan zwaar. Wederom voel publiek. Kneuen-prijs. Handicap. Uitgekomen 18 paarden. 1. Doortje, eigenaar Boelstra. 2. Oaïd, stal Minerva". 3. Emma B. eigenaar Koob. Tot.: paddock: Doortje f 9 pl. 11 f 17.50 f 18. Tot- middenterrein: Doortje 24 pl. f 8; 12; f 10. Vinkon-prijs: Verkoopswedron. 1. Helena, stal Bultman. 2. Ardent, eige naar Jochems. Tot.: paddock: Helena 3 pl. 7.50; Ardent f 7. Tot.: middent.: Helena 3.50 pL 3.50 Ardent f Groenlingen-prij8: Record Harddraverij. 1. Isabella, eigr. W. Zuidmeer. 2. Conti nent, oigr. Schaap. Tot.paddockIsabelle 13 pL 9 Continent f 8. Tot.: mid'dent.Isabelle f 10 pL f 4. Continent f 4.60, Keepen-prijsWedren vl. baan. Uitgeko men slechts 3 paarden. 1. Lady Beth, eigr. Rutgers van Roozen burg. 2. Cruquius, eigr. Bultman. Tot.: paddock: Lady Beth 4.50 pl. f 5. Cruquius 6. Tot.middent.Lady Beth f 5 pl. f 3. Cruquius f 2-50. Putters-prijs: Handicap. 1. Don Quichotte, eigr. Joh. de Mol. 2. Ward, oigr. J. W Schuyl. Tot.paddockDon Quichotte 16 pl. f 14.50. Ward f 20. Tot.middent.Don Quichotte 14 pl. 6.50. Ward f 12. Sijzen-prijs: Verkoops-H orden ren. 1. Limpsfield Lassie, eigr. Bultman. 2. Elfira, eigr. Nicholson Tot.paddockLimpsfield Lassio f 3-50 pl. 7. Elfira f 8.50. Tot.middent. :t Limpsfield Lassie f 4 pl. f 4.50. Elfira 'f 4. Gemeenteraad van Warmond. Hedenvoormiddag kwam de Raad der ge meente Warmond in openbare vergadering hyson. Aanwezig 6 leden. Afwezig do heer Papöt. Voorzitter de heer Sanders, die de ver gadering opende en de notulen .flor vorige zitting voorlas, welke onveranderd werden vastgesteld. Het eerst kwam aan de orde eon voorstel tot verkoop van eenige oude gemeonto-eigendom- men oude stoelen, een paar kachels enz.DeVoor- zitter wilde een en ander by gesloten briefje» verkoopon, wat de heer Van Aardene ontried, wie zou or een briefje inleveren Ook andere leden waren hot hierin met hem eens, men besloot dat by gelogenhoid van een openbare verkooping de voorwerpen daarby te voegen en mede van de hand te doen. Zonder hoofdeiyke stemming word daarna besloten voor de jaren 1906 en 1907 vry- Btelhng te vragen voor het geven van onderwys n de gymnastiek. Hierop werd de heer C. J. de Groot, be ambte ter secretarie, binnengeleid, die in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden aflegde als waarnemend Socretaris, om by' ziekte of ontstentenis van den burge meester-secretarie dezen in de laatste functie te kunnen vervangon. De heer Papöt kwam nu ter vergadering. De Voorzitter las een circulaire van Ged. Staten voor ovej* de deponeering van kas geld in de Rykspostspaarbank. Het was dit collego uit het procep-verbaal der kasopneming van den gemeente-ontvanger geblekon, dat deze ambtenaar meermalen meer geld in kas heeft dan dien» borgtocht bedraagt. Dit achten zy minder goed en er staan twee wegen open, in dien toestand verandering te brengen: le den borgtocht te verhoogen; 2e het bedrag boven het door den borgtocht vertegenwoor digde, te beleggen in de Rykspostspaar bank. Het laatste komt Ged. Staten hot moest rationeel en gomakkeiyk voor. B. en Ws. kunnen zich hiermoe veroeuigen, inderdaad is het bedrag wol een» grootor, soms tot f 1200. Men kon met hot belegde kapitaal ook nog wat rente kweekon. De heer Papöt stelt voor het geld te be leggen ln de Kaffeisenbank. Men ontvangt dan nog meer rente (nl. 3 pCt., de Postspaar bank geeft 2.64 pCL) en bewyst er den inge zetenen een dienst moe. De heeren Van Aar- denno, De Vryer en Van der Wilk ondersteunen dit denkbeeld. De Voorzitter zou het ook wel lyken, maar hy vreest dat Ged. Staten het mot zullen goedkeuren. Eindelijk word daartoe toch besloten onder voorbehoud, dat eerst God. Staten over het bosluit zullen worden gehoord, voor mon tot belegging overgaat. Hierop deelde de Voorzitter mede, dat by besluit van Ged. Staten de jaarwedde van den burgemeester met ingang van 1 Januari is vastgesteld op f 750 en het salaris van dezen functionnaris als secretaris op f 600. In be handeling kwam daarna de ontslagaanvrage van den heer A. J. Piöt als gemeente-op zichter met ingang van 1 Nov. B. en Ws. stellen voor het ontslag eervol te verleenen. De lieer Van Aardenne maakt bezwaar dit eervol te doen. By een vroogere gelegenheid heeft hy reeds aangetoond, dat deze ambtenaar niet voor zyn taak berekend was. En van het praedicaat eervol zou hy gebruik kunnen maken in* oen andere ge meente. Do Voorzitter merkt op, dat hot oordeel over iemands bekwaamheden persoonlyk is. B. en Ws. r aten hem wel bekwaam. Maar tegen eervol slaat niet-eervol, dit moet de heer Van Aardenne begrijpen. Nadat de Voor zitter heeft aangetoond, dat het de vorm is waarin onder gewone omstandighedon ontslag gegeven wordt, heeft do heer Van A. geen bozwaar meer. Aldus wordt het ontslag eer vol verleend. Vastgesteld werd daarna het kohier voor hot schoolgeld en het suppl. kohier van de hondenbelasting. Ten slotte wordt voorge lezen een dankbetuiging van den besteller Van Seggelen voor de ontvangen gratificatie van f 25 by gelegenheid van zyn 25-jarig jubiló als zoodanig. Hierna stelt de vöorzittor voor over te gaan tot een zitting met gesloten deuren. De hoer Van Aardenne verzet zich daar tegen. Hy houdt van licht en ée burgery ,die ons afvaardigen, hebben daarop recht. Er staan nog 6 punten op de agenda en daarvan komen de punton 1, 2, 5 eu 6 hem voor als ge schikt voor openbare behandeling, uitgaande van den z. i. gezonden stelregel, dat alloen die zaken ln geheime zitting worden behan deld, waarvan openbaarheid het belang der gemeente zou kunnen schaden. De voorzitter zegt, dat hy door deze punten op de agenda voor de geheime zitting go- plaatst te hebben, gebruik gemaakt heeft van zyn recht als voorzitter. Heeft de heer Van Aardenne* daartegen bezwaar dan kan hy straks in de geheime zitting een voorstel dienaangaande doen. Is men het dan mot hem eens dan kunnen de deuren weder worden heropend. De hoer Van Aardenne was van oordeel, dat zyn medeleden zich wel dadeiyk konden uitspreken. De voorzitter verzette zich daar tegen en sloot de openbare zitting. Wy hebben nog een halfuurtje gewacht voor het geval dat de deuren weer geopend zouden worden. Tood dit nog niet geschiedde t hebben we verondersteld dat de voorzitter het pleit heeft gewonnen en de meerderheid met hem eens is geweest dat de nog te be handelen onderwerpen niet voor openbare zitting geschikt waren. Verslaggever. Kantongerecht te Leiden. Van de rol werden in de heden gehouden zitting afgeroepen en behandeld ruim 90 zaken. Aan do meesten der beklaagden was overtreding der ijkwet ten laste gelegd,, ter wijl voorts overtredingen der vtet op de jacht en visscherij, der verordeningen op het wielrijden en andere politieverordenin gen en overtreding van bet Wetboy van Strafrecht de feiten waren, waarvoor ver- scheidenen ter verantwoording warer. geroet pen, doch de meeston afwezig gebleven. W-, te Leiden, die verleden vefk bad te rechtgestaan, omdat hij te f udea een volksmenigte op deu openhaten weg een motorrijwiel had boredea, hoorde heJea, nadat do verbaliseerende ag->.it van politie als getuigo was gehoord ou La l volhard bij het door hom opgemaakt proces-verbaal, tegen zich vorderen betaiing va-j gulden boete of 2 dagen hechtenis. H. B., te Leiden, was ten laste gelegd, dat hij op den openbaron weg te Leiden zonder vergunning twee wagens bad ge plaatst zonder dat zulks tot laden of lossen noodig was. Het Openbaar Ministerie vroeg zijn ver oor dcoliug tot een boete van 2 gulden of 1 dag hechtenis. D. W. B., te Leiden, stond terecht, omdat hij in do werkplaats zijner bleekerij niet had opgehangen een lijst, waarop voorkwamen de namen, enz-, van drie vrouwen, die aldaar werkzaam waren. De Ambtenaar van het O. M. vorderde tegen hem veroor deeling tot betaling van 3 boeten, elk vaif 5 gulden, elke boete te vervangen door 2 dagon hechtenis. W©d. d. H., te Leiden, hoorde tegen ricK vragen door het Openbaar Ministerie beta ling van f 2 boeis of 1 d., omdat zij twe© jongena (pl.m. 13 jaar) bad toegelaten, dat zij zich bevonden in een lokaliteit, waar ver gunning is verleend tot verkoop van ster ken drank in het klein. E- J. A. R., te Haarlem, had onder de go meente Oegstgeest met een automobiel te» hard gereden en m&esfc zich daarom heden verantwoorden. Nadat twee getuigen om trent het rijden waren gehoord, vroeg het O. M- beklaagde's veroordeeling tot f 10 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. w aren opgeroepen om zich te verdedigen tegen ets aanklacht dat zy onder de ge meente Zoetérwoude op grond hadden ge- loopen zonder daartoe gerechtigd te zijn. Alleen S- was verschenen, die verklaard© wel gerechtigd te zijn geweest om daar t© loopen, daar zij vergunning hadden van den huurder van den bedoelden grond. D© behandeling der zaak werd daarom uitge steld tot 13 November a. s. I. G., te Leiderdorp, en W- S. d. H., té Leiden boorden hun veroordeeling vragen, wegens overtreding der Leerplichtwet, en wel I. S. tot 2 boete of 2 dagen on; d. H. tot 3 of 3 dagen. W- P.,te Leiden, waa in verzet gekomeö van een vonnis door dit Kantongerecht! op 5 Juni 1905 tegen hem gewezen, wegend visscherij-overtreding, waarbij hij was ver oordeeld tot 2 boeten van 3. Beklaagd© verklaarde de hem opgelegde boeten t© hoog to vinden, en vroeg daarom vermin dering. Het Openbaar Ministerie eischta echter bevestiging van het bestreden von nis. Chr. v. A., te Ledden, was ook in verzet1 gekomen, en wel tegen een vonnis van 23 Juli 1905 eveneons van dit kantongerecht» omdat hij zich in kenlijken staat had be vonden, waarvoor hy was veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen. v. A. verklaarde wel een borrel te hebben gedronken, maar niet dronken te zijn ge weest. Nadat de agent van politie, did v. A-, deswege had bekeurd, als getuige was gehoord en bij zijn proces-verbaal had volhard, vorderde de Ambtenaar van het O. M. bevestiging van het gemelde vonnis. In al de behandelde zaken werd do uit spraak op 13 November a. s. bepaald. In do zaak tegen J- L., boter- en kaas handelaar, alhier, werd heden geen uit spraak gedaan, doch de heropening vaiL het onderzoek bevolen en de behandeling bepaald op 13 November a. B- A. O., en P. "V- vr. S. v- d. P., te Leiden, die ter- cht hadden gestaan omdat zij melk van ou deugdelijke samenstelling hadden vcrvoc d of verkocht, werden ieder veroor deel toe boete van 10 of 5 dagen hech tenis. De Leidsche Glftmengstor^, De Hooge Raad verklaarde heden niet-onti, vaDkeiyk het revlsleverzoek van Maria Cathe^ rina Swanenburg, „de Loidsche giftmongster.*1 Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden do vordering der ,,Mindrineti" tegen den heer Verloop ontzegd, daarbij vernieti gende 't vonnis der Haagsche rechtbank, di© den heer Verloop veroordeelde tot betalinjp van 358,000 wegens niet gedane stortingooi, op door hem genomen aajideelen in dié Maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2