N°. 14016 Woensdag 1 November. A®. 1905. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIBSCH PRIJS DEZER COURANT l Vooi Leiden per week 9 Gents; per 8 maanden 2 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn L30. Franc© per post 5 1 1.65. PRIJS DER ADVERTENTÏEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fO.YI^ Grootore letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantolk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. Opleiding voor Handels- en Kantoorbedienden. Leiden heeft op liet gebied van liet on derwijs een goeden naam. De gemeentelijke inrichtingen voor lager, middelbaar en hooger onderwijs kunnen in aantal on qua- liteit wedijveren roet die in andere gemeen ten en hot schoolgeld is nic*- hoog. Van de bijzondere school voor m. u. 1. o. aan den Stillen Rijn gaat mede een roep van supe rioriteit uit. Ook het vakonderwijs is hier goed. Wie kent in ons Land niet de school van het oude genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" on onze „Ambachtsschool, en wie spreekt niet gaarne met lof van de ,,Ver- eeniging tot opleiding van instrumentma kers" allo inrichtingen door de gemeente meer of minder gesubsidieerd, om nu te zwijgen van onze „Kweekschool voor oplei ding van Bewaarschoolhouderessen." Daar naast werkt ook op bescheiden wijze aan de opleiding van handels- en kantoorbedienden voort de in 1875 opgerich te Vereeniging van Handelsbedienden „Kennis is Macht." Voor jongelieden, die na het verlaten van de lagere scholen een betrekking vinden op een kantoor of in een winkel, opent zij de deuren in de avond uren, opdat deze naast de practijk ook de brcodnoodige theoretische kennis verkrijgen. Zeer groot is het getal van hen, die op deze wijze zich een goede positie in *do kan toor- en handelswereld hebben weten te verwerven. Op 1 Dec. 1904, zoo lezen wij in het laat ste jaarverslag, waren ingeschreven 140 leerlingen. Over 33 klassen met 40 lesuren werd het onderwijs gevolgd in de moderne talen, het gewoon rekenen, het schoonschrij ven en in het boekhouden, inbegrepen han delstekenen en handelsrecht. In do afdeeling A (leeftijd beneden 16 jaren) waren 61 leerlingen; in afdeeling B (leeftijd boven 16 jaren, 79 leerlingen en aan 29 jongelui word een diploma uitgereikt. Het onderwijs staat onder uitnemende leiding van den heer D J. M. de Hondfc, die wordt bijgestaan door eon achttal vc. -cnstelijke leeraren. De Vereeniging verkreeg tot dusver van do gemeoDto een jaarlijlscho subsidie van ƒ250; vergelo&en bij do subsidiën aan „Ma thesis Scientiarum Genitrix", de „Veree niging tot opleiding van instrumentmakers" en vic „Teekensckool" van den R-Kath. Volksbond zeker een klein bedrag te noe men. De uitgaven bedroegen in 1904 2822.52 met een nadeelig saldo van 122.63. De in komsten krijgt do Vereeniging van de oon- tributio barer leden en donateurs en haar locial iteite-n erlangt zij kosteloos door de welwillendheid van mevrouw Kneppelhout en do vereniging „Nut en Genoegen." Doch zal de rceniging blijven voldoen aan de steeds klimmende eisehen, ook aan de handels- en kantoorbedienden gesteld, dan zal zij liaar cursus moeten uitbreiden. Om iets te noemen: stenografie en machine schrift worden meer en meer vereischt. Daardoor zal ook het aantal lesuren moe ten woeden vermeerderd. Thans duurt, als wij het wèl hebben, de oursus vier jaren en ieder vak verkrijgt slechts 1 uur per week. Dringend noodig zou in ieder vak weke lijks 2 uren moeten worden gegeven; de cursus zou in dit geval kunnen worden ver kort. Doch al die verbeteringen kan de Ver eeniging niet invoeren, tenzij haar middelen worden versterkt. Het schoolgeld kan zij gevoeglijk niet verhoogen, omdat het boven de krachten der meeste jongelieden of hun ouders zou gaan. Ieder jaar weder ontvallen der Vereeni ging door overlijden en vertrek leden en donateurs, en vooral van de laats ten worden «de ledige plaatsen niet gemakkelijk aange- yuld. Zoo heeft zij moeite om bij de steeds stij gende uitgaven haar inkomsten gelijk te houden. Waaraan zou de Vereeniging nu eerder om me o id eren gcldclijken steun vragen dan aan do gemeente? Wat zal onze Raad doen? Men weet. dat 'er nog altijd een onafgewerkt plan ligt, uitgaande van den vorigen burgemeester, om van gemeen.awege dit onderwijs ter hand t nomen en dan meer uitgebreid door het oprichten van een handelsschool met 'dag- en avondcursus. Een heel mooie en nuttige zaak voor de stad, maar die heel wat geld aan de ge meente zal kosten. In ieder geval zal zulk c.n inrichting nog wel geruimen tijd op zich Laten wachten. En intusschen komen onze jongens van 1 - kant-oor en uit den wink 1 vragen om vakopleiding, steeds bete re vakopleiding, opdat zij straks voor hun taak berekend zullen zijn en bij sollicitaties niet bij andere candidaten behoeven achter te staan. En het ligto. L op den weg vier gemeente, dat zij op behoorlijke wijze de Vereeniging „Kennis is Macht" daartoe in staat stelle, door het thans verleende subsidie met een tamelijk bedrag te verhoogen. De gemeente kan dit met meerdere vrijmoedigheid doen waar er niet alleen leerlingen van verschil lenden leeftijd en stand komen, maar ook wier ouders van verschillende politieke en godsdienstige richting zijn. Wij hopen daarom, dat B. en Ws. op het ingekomen verzoek van het bestuur van genoemde Vereeniging gunstig, zullen advi- seeren en dat de Raad daaraan het zegel hechte. Leiden, I November. De heer A. Cattel herdenkt heden 1 November den dag, dat hij vóór 25 jaar in functie trad als onderwijzer aan de open bare lagere school 3de kl. No. 1 (hoofd de heer A. van der Harst). Den lsten Juli 1902 werd hij onderwijzer aan de openbare jongensschool 2de klasse, waar hij nog steeds met den grootsten ijver en de meeste opgewektheid werkzaam is. Honderden va ders en moeders zullen zich nog met innige dankbaarheid cfen tijd herinnoren, toen zij zijn onderwijs genoten en allen, die ooit onder zijn voortreffelijke leiding op de schoolbanken zaten, spreken met de meeste liefde van Meester Cattel, die voor hen niet alleen was een voortreffelijk onderwijzer, maar ook een liefdevolle leidsman en raad gever, een hartelijke vriend, die belang stelde in hun aller lot en tot wien zij zich allen in vol verfcrou cn wendden, indien zijn hulp of raad begeerd werd. Do heer Cattel wilde liefst dezen dag on gemerkt laten voorbijgaan. Toen echter zijn mode-onderwijzers aan de school het feit vernamen, hebben zo nog hun belangstel ling getoond door don jubilaris een fraai bloemstuk te zenden. Ook van andere zijden ontving do heer Cattel v-elo blijken van waardeering op dezen voor hem heuglijken dag. Moge het hem gegeven zijn nog tal van jaren mot dezelfde energie werkzaam te zijn aan den bloei van het onderwijs en in hot bijzonder aan dien van de openbare jongensschool 2de klasse (hoofd de heer W. Cramer) te Leiden. Onzo commissaris van politic, de heer J. Groebe, was heden vijf en twintig jaren aan do politie verbonden. De Maatschappij der Nederlandscho Letterkunde zal haar gewone maandelijk- soho vergadering houden op Vrijdagavond 10 November a.s. in het gebouw dor Maat schappij tot Nut van 't Algemeen te Leiden. Na mededeolingon van het Bestuur zal dr. W. P. C. Knuttel een voordracht houden ovor: „Balthasar Bekker in Friesland". Bij Kon. besluit zijn benoemd de voor zitters en burgerlijke leden van do onder scheidene militieraden en hun plaatsvervan gers voor do lichting dier nationale militie van 1906, o.a. voor Zuid-Holland in het 3de militiedistrict: tot voorzitter do heer W. Pera, lid dor Prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger do heer W. F. van Wijk Thzn., lid der Prov. Staten; tot lid H. Paul, lid van den Gemeenteraad van Lei den; tot zijn plaatsvervanger die heer J. Bosch, lid van den Gemeenteraad van Lei den. Voor heb examen in do vrije- en orde oefeningen dor gymnasti- is to Rotterdam geslaagd, do heer J. Koopstra, van Leidén. Onder het hoofd: „Een ernstige zaak" komt in „Do Nederlander" voor een schrij ven uit Leiden, waarvan de aanvang aldus luidt: „Is de taak van een kiescollege of wil men liever van gemachtigden eener Gemeente steeds een zeer verantwoordelijke en hebben zij inzonderheid bij de keuzo van een predi kant wèl to overvlogen met het oog op het belang en den bloei der Gemeente, tot wiens beroep zij verplicht zijn mede te 'werken, weldra heeft het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Leiden een hoogst ernstige roeping to vervullen. Ds. S. H. J. do Wolff heeft, zooals reeds gemeld werd, na krachtigen on zegenrijken arbeid, zijn ambt moeten neerleggen met het oog op zijn gesohokie gezondheid. Er moet voor dezen herder en leeraar een op volger worden gekozen. Nu heeft ten eerste do Leidscho Gemeente dringend behoefte aan een nieuwen jongen predikant in den geest van ds. Do Wolff, aan een domineo dus, die zijn leer is toegedaan en die de Gemeente met Gods hulp stichten en op bouwen wil zooals ds. De Wolff dat heeft gedaan. En ten tweede moet, wil men een waar opvolger van ds. De Wolff beroepen en leeraar zien worden, vlie opvolger zfjn een man, die een warm hart heeft voor het Christelijk Onderwijs niet alleen, maar bovenal een man, in staat en gezind een uitgebreiden wijkarbeid vcor een groot deel op de schouders te nemen. Want wel hoopt ds. Dc Wolff nog niet dadelijk clien arbeid vaarwel te zeggen, maar er zal een tijd ko men dat hij dit zal moeten doen. En wat zou het dan, hoe smartelijk het ook zou vallen dat d6. De Wolff 'dien arbeid moest staken, wat het dan heorlijk voor hem zijn en welk een zegen zou het voor de Gemeente vrezen, als zijn opvolger dan ook dien wijkarbeid met de oude en beproefde helpsters cn helpers kon en wilde voortzet ten. Dan bleef de planting behouden, ja, dan kon zo steeds meer en meer een wijd vertakte boom worden. Ach, dat God gave, dat het zoo gebeuren mocht. Dat Hij de harten mocht neigen tot het doen eener keuze, die kan leiden tot die heerlijke uitkomst-. Een deel dor Gemeente is al den besten weg in deze ingeslagen." (Hier wordt melding gemaakt van den oproep van cenige leden der Gemeente om samen te komen tot gebed in het Wijkge- bouw aan het Levendaal op a. s. Donder dagavond, den vooravond van den dag, waarop het kiescollege bijeenkomt om een zestal te vormen voor de vacaturc-ds. De Wolff, van welke uitnoodiging wij reeds melding maakten.) Het schrijven eindigt: „Dat is o. i. een goed begin. Het gebed der geloovigen vermag veel By de Leidscho ..paarbank is in do maand October ingelegd 70,837.75$ en terugbetaald 58,112-35, terwijl zijn afge geven 67 nieuwe cn geheel afgelost 69 boek jes. H.ot gezamenlijk tegoed der 11877 inleg gers bedroeg ©inde October f 2,206,796.271. To Rotterdam is tot predikant der Ned-Herv. Gem. (vacaturc-ds. Lamberts van Buoren) beroepen ds. D. J. van Aalst, pred. te Amersfoort, die ook is beroepen naar Leiden. Naar men mededeelt worden er vanwege den Nederlandsckcn Bond „Vrede door Reo.it" on oude vrienden van do Vredesbe weging pogingen in het werk gesteld Bertha von Sufctner, de bekende schrijfster van „Dio Waffcn nicder", in enkele plaatsen va ons land a. Den Haag, Leiden on Am^tdrdam te doen optreden. Gisternamiddag heeft mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in Friesland, in een vergade ring van den Raad van State den eed als Staatsraad in buitengewonen dienst in han den van aen vioe-president afgelegd. Do kanselarij der Oostenrijksoh-Hon- gaarscho Legatie, thans Kneuterdijk 16, te 's-Gravonhage zal van 2 November af worden verplaatst naar IiO Gezantschaps gebouw Princesscgracht 11, aldaar. - Do generaal-majoor jhr. L. F. A. van der Goes, commandant der lste divisio in fanterie, zal tegen Mei het leger met pen sioen verlaten. De tot generaal-majoor, inspecteur der cavalerie benoemde kolonel Smeding, com mandant van het 3de regiment huzaren, heeft gisteren te 's-Gravenhago bij het ne- derloggon van het bevel voor het front der huzarentroepen afscheid genomen van het korps met den staf, waarbij zich ge- voogd hadden do hoofd- en verdere offi cieren van het te Londen garnizoen hou dende depot-eskadron, zoomede de reserve- en militieofficieren, op het Alcxanderveld opgesteld. Nadat generaal-majoor Smeding het commando tijdelijk had overgedragen aan den luitenant-kolonel baron Van der Cap- pellen, vergezelden de eskadrons, met vaandel co muziek aan het hoofd, hun af getreden commandant naar het bureel van den inspecteur der cavalerie op den Flu- weelen Burgwal, alwaar de nieuwbenoem de met zijn ambtsvoorganger, luitenant- generaal Wuppermann, aan het venster verscheen en do colonne voor beiden de fileerde. Door het Haagschc Bosch keerden de huzaren van den wandelrit naar de kazer ne terug. Den 7den November komt minister Van Tets in Den Haag terug. De Berlijnsohe correspondent van de „N. R. Ct." seint: Van groote genegenheid met jhr. Van Tets van Goudriaan, den vertrekkionden gezant, cn zijn echtgenoot© gaf gisteren een grooto samenkomst van do Nederlandscho kolonie blijk in het gastvrije huis van rid der Van Rappard, den Nederlandschen zaakgelastigd^ O. a. waren aanwezig de professoren Van 't Hoff, Du Bois, enz. Na- mens „Nederland en Oranje" overhandigde dr. Jansma van der Ploeg, de voorzitter, een zilveren afbeelding van het huis te Ber lijn, waar de hcor Van Tets gewoond had. In warm© bewoordingen schetste dr. Jans ma hoe dankbaar de te Berlijn gevestigde kolonie cn vereeniging zijn voor de voort durende belangstelling, welwillendheid en aanmoediging, door den heer Van Tets als g«ezant getoond. Zijn gastvrij huis zal iedoren landgenoot in de aangenaamste herinnering blijven. Als klein aandenken aan de kolonie overhandigde hij de^e afbeelding. Do heor Van Tets, daarop antwoordende, zeide niet dan zijn plicht als gezant te hebben vervuld, maar dat was een plicht, dien hij gaarne was nagekomen. Van zijn verblijf te Berlijn zou hij steeds de aange naamste herinneringen behouden. Door het geschenk voeld.n hij en mevrouw Van Tets zich ten zeer. o getroffen. Aan de hoogere krijgsschool te 's-G ra ven ha-go zijn aangekomen tot het volgen van den cursus voor algemcenc krijgskun dige studiën de late luits. F. J. Backer, J W. A. Cassa, M. G. Labree cn jhr. W. Laman Trip, allen van het reg. gren. en jagers; J. Kooiman, van het 5de, en 0- Koning, van hot 10de reg. inf., H. A. Seiffardt, J. Ottens, J. 0. Lens en W. J. C. Schuurman, resp. van het lste, 2de, 3do en 4d« reg. vesting-art. Do kapitein C. van Tuinen, van hot 3de reg. vesting-art., en de lsto luits. J. M. Sluys, A. van Mens en F. E. M. Dick- hof, resp. van het 4de> rog- inf., 3de reg. huzaren en 3do reg. veld-art., zijn van af heden voor een jaar werkzaam gesteld or.dor do bevelen van don chef van den generalen staf to 's-Gravenhage. Aangenomen is het beroep naar do Nod.-Horv. Gom. to Heemstede door dr. H. A- de Harfeog, to Ommeren. In den ouderdom van 66 jaar is te Dordrecht overleden ds. J. Kromsigt, in loven predikant bij do Ned.-Herv. Gem. aldaar. Na in 1865 voor het Prov. Kerkbe stuur van Utrecht zijn prop.-examen te heb ben afgelegd, aanvaardde de thans ovorlc- deno den 8sten April van het daarop vol gend jaar do Evangeliebediening to Wijk bij Heusden. Voorts stond 8s. Kromsigt nog te Cortgene (1870'83) en to Leider dorp (1883—'85). Den 30ston Augustus 1886 deed ds. Kromsigt te Dordrecht zijn intro- de. De overledene was reeds laag lijdende en werd algemeen bemind. Zondagavond werd hij in zijn studcorkamer door een beroerte getroffen, waarna de dood bijna onmid- -dellijk intrad. Men schrijft aan „Do IT. Cfc.": Als een bewijs dat het aantal predikants vacatures, dat voor een tiental jaren zoo groot was in do Nod.-Horv. Kerk, aanmer kelijk afneemt, kan dienen het feit, dat thans in de provincie Drcnto twee van dc drie classes geheel bezet zijn, terwijl in de dordo classis Emmen nog slechts een pnar vacatures over zijn. Word toch voer eenigo wek on. door do overkom^, van don propo nent Soholte, to Dwingeloo, do classis Mep pol geheel voltallig, wat stellig in geen dertig jaar het geval was geweest, thans zijn ook in de classis Assen allo predikants plaatsen bezot, doordat Grolloo, dat meer dan 20 jaron vacant was, con eigen leeraar heeft gekregen. Op Zondag 3 December a. s. zal hot 40 jaar geloden z(jn, dat ds. E. A. G. Yan HoogenhuUze, sedert 19 Jauuari 1890 prodi- kant Ned.-Her. Gemeente te Nijmegen, de Evangeliebediening te Ter Aa aanvaardde. Voorts stond do aanstaande jubilaris achter- oenvolgens nog te Hoino (1869-1871), te SteonwQk (1871 '79) en to Dordrecht (1979-'90). Aan den dirocteur der plaleelfabriok .Zuid-Holland", te Gouda, don heer E. S. Estió, is, op z(Jn verzoek, door de vergade ring van aandoolhouders ontslag verleend. Naar w(j vernemen heeft jhr. G. A. W. van Riemsdijk ontslag aangevraagd als hoofd redacteur van de „Opr. Haatl. Ct." (w N. Ct.") Het ss. „Admiral" (uitreis) vertrok 23 October van Kaapstad; do „Flores", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 Oct. to Sabang; dc „Gouverneur" (uitreis) arriveerde 30 Oct. to Aden; de „Itzehoe", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Oct. van Marseille; do „Kediri", Yan Ba tavia naar Rotterdam, arriveerde 31 Oct. to Suez; de „Koningin Wilholmina" arri veerde 30 Oct. van Amsterdam to Batavia; db „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Oct. to Genua; de „Malang", van Batavia naar Amster dam, is 30 Oct. Sagrea gepasseerd; dc „Mo ra pi", van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 31 Oct. Kaap del Armi; do „Ophir", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 31 Oct. to Port-Said.; dc „Sonneberg" ver trok 29 Oct. van Makassar naar Amster dam; do „Vorzin", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 30 Oct. te Suez; de „Wilis", van Batavia .iar Rotterdam, is 31 Oct. Perim gepasseerd; de „Yang-Tsze" vertrok 25 Oct. van Batavia naar Amster dam; do „Ceram", van Amsterdam naar Batavia, is 31 Oct. Oueasant gepasseerd; dc „Rijndam" arriveerde 30 Oct. van Rot terdam to Niouw-York; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 30 Oct. Lizard; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 31 Oct. van Porfc-'Said; do „Kronprinz" (thuisreis) passeerde 30 Oct. Oueasant; de „Oopack", van Java naar Amsterdam, pas seerde 31 Oct. Suez; de „Bürgermcister" (thuisreis) vertrok 30 Oct. van Zanzibar. Benthuizen. Het voorbereidend mili tair onderricht voor jongens uit dezo ge meente zal gegeven wordoc to Zegwaard, eiken Maandag- en Donderdagavond van kwart over zes tot kwart ovor acht en eon aanvang nemen op D nderdag 2 Novemoor &.s. Bodegraven. De corste openbare verga dering in dit seizoen Yan het Nulsdeparto- ment Bodegraven zal gehouden wonden op Donderdagavond 2 November a s. Als spreker van het hoofdbestuur zal optrodeo do heer J. H. Lamping, mol Lot onderworp „Wereldhervormers." llazerswoudc. Uit goede bron verne men wij, dat het personeel dor Christelijke school op het Dorp zal worden uitgebreid mot een onderwijzer. Men zal zich horin- nern, dat eenigen tijd geleden besloten was, een onderwijzersplaats onvervuld to latoa. Katwijk. In hot Raadsvorslag zijn coni- ge onnauwkeurigheden ingeslopen, die men ons verzoekt, to horstellen. Door den rector van het R.-K. Gymna sium to Katwijk aan den R ij n was aiet verzocht de benoeming van een Comruissio van Toezicht, dooh is dezo Commissie noo dig krachtens de wet op hot Middelbaar Onderwijs. Vordor verzocht vio .mcente-veidwachtor W. A. Rijkors, als toezicht houdende op do strandstoelen tien percent der opbrengst, als havenmeester genoot hij ree Is dit bedrag voor ingenomen gemeentegrond. Do lieer Yan der Gugtcn hot bij zijn bespreking over de straatverlichting niet over den Valkenburger weg, doch over don weg naar Noordwijk. To Katwijk aan Zco krijgen wij do Bata- venstraat, terwijl do Zwanenburgstraat ia een stillo hulde aan den nestor van onzen Raad, den heor D. Zwanenburg. Do aan dr. Oort, to Oegstgcost verkochto grond v.'ord gegund voor 6 gulden per vier kanten motor en do prijs voor het vervolg gestold op 8 gulden. Do onvoorziene uitgavon zijn slechts uit getrokken tot eon bedrag van ƒ572.43. Wellicht doen wij sommigen onzer lezers nog eon genoegen met dc opgave der uit gelote aandeden. Yan do lconing 'dd. 18 Februari 1877 waren het do nummers 197, 237 en 248; van die dd. 18 October 1895: 14, 74 cn 116; dd. 19 De- oembcr 1895: IJ; dd. 27 Januari 1898 38, 84 cn 122; dd. 14 November 1898: 5-4; dd. 11 April 1901: 48 en 130; dd. 4 Mei 1901:97. Katwijk uau don Rijn. Onze dorpsgenoot, 'do heer H. J H. in den Bosch, heeft mot goed gevolg examen afgelegd als Rijksklerk bij do directe belastingen on accijnzen. Noordwijk. Tegen a. s. Donderdag 2 'dozor, dos namiddags to twee uren is oen openbare vergadering van don gemeenteraad uitgeschreven, hoofdzakelijk tor behande ling der gemeentebegrooting 1906. Sassen hei in Do eerste vergadering, in dit soizoon, van den Nedorlandschcn Bond. van Jongelings-VorcenigingcR op Gerof. grondslag, Bondsring „Leiden", al hi er Q „Concordia" gehouden, was druk bezocht. Na opening dor bijeenkomst 'door don heer A. den Broeder alhier, hield de heer Offringa, van Leiderdorp een inleiding ovex „D0 Sociale quaostie", welko nogal tot do- bat uitlokte. Hiorna behandelde do heer A. A. Verhorst van Hillegom het onderwerp „Ouderlijk Toezicht." Over dit onderwerp zullen nog urie opstellen olgon. Dc red© van den heer W. Sanson, van Leiderdorp, kon, wegens gebrek aan tijd, niet wordon gehouden. Door den eere-voorzitter der plaatselijke vereeniging, ds. Thijs, werd do vergadering gesloten. Vele kinderen alhier moeten do 6chool verzuimen door do zoogenaamde „pof', ontstoking vier amandolklieren. Gisteren werd alhior een droge veiling gehouden door do heeren H. Bader on D. v. d. Voort. Hoewel laat in den tijd waren er veol koopers on was do kooplust groot. Hoewel de aanvoer niet zoo groot was als voor aDdero veilingen, dc kwaliteit was vrij wat beter. Er werden dun ook flinke prij zen gemaakt. La Rei28 a 30; Grand Due 65 a ƒ70; Gele Prins f 25 a 30; Mu- rillo 110Prins van Oostenrijk /120; allo» per H.L. Zoetennoor. Woensdag 8 Novombor a.s. zal door hot bestuur van den Drio- manspoldc-r schouw worden gedreven over allo stoeten binnen don polder, over do bruggen, hoofdei, dammen, duikers cn der gelijke werken en over de tochten on do tocht- of bermsloot langs den spoorweg. Aan bestelloon van telegrammen is door het Rijk als vergoeding over het eer ste halfjaar aan dezo gemeente uitgekeerd eon bedrag van f 68.80. Met ingang van 1 November a.s. zal do straat in de kom dor gemeente voor gemcenterckcning wordon schoongehoudca. Door B. cn Ws. is daarvoor aangesteld Jacob Wieriks alhier.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1