Me vrouwen, moeten deze geschiedenis lezen. PIMK-PILLEH. Buitenlandseh Overzicht. Het Leidsche Politiefeesf. Do avondfeest viering in do concertzaal van den heer Hunnckens is gisteren ook uitnemend geslaagd. De zaal was geheel bezjt, zoowel op de galerij als beneden. De gc drndo mannen zaten nu zoo knusjes bij hun eega's on kinderen; hun gezichten straalden van louter genoegen. Het over komt hun ook zoo zelden eens met vrouw en kinderen uit to kunnen gaan. Er waren ook verscheidene donateurs en donatrices, eenigo superieuren on zelfs weder enkele gemeenteraadsleden. Te tien uren ruirn werd de feestviering geopend met c1 kort woord door den heer Van Putten, die vervolgens de uitgeloofde medaille uitreikte. De groote zilveren medaille beschikbaar gesteld voor het mooi ste vaandel, waarover een jury, bestaand© uit do hecrcn Th. J. Bouwmeester, G. van der Werf en W. G. A. Ridderhof, uitspraak had te doen, viel ten deel aan de Arnster- damsche verec-niging, eenzelfde medaille ontving deze vereeniging omdat zij do mees te leden naar Leiden had afgevaardigd, n.l. 22. Aan Leeuwarden viel de medaille, toege dacht aan de veroeniging, welke het vorst wegkwam, ten deel. Een groot© zilveren me daille waarvan het bestuur zich de bestem ming had voorbehouden, wildo ze, zooals de voorzitter mededeelde, aanbieden aan prof. dr. L. Knappert als een herinnering aan den dag, waarop hij zijn schoono ca voor do politiemannen zoo interessante voordracht heeft gehouden. Do aanwezige afgevaardigden dankten allen hartelijk en spraken do beste wen- schen uit voor de Leidsche Vereeniging, die allo Nederlandscho Yereenigingen UL een voorbeeld kan strekken. Hiermede was het officieel gedeelte afgo- loopen. Uit volle borsL werd daarna het Vereoni- gingsliod van do Leidsche Politievereeni- ging aangeheven, begeleid door Co ver dienstelijke muziek onder leiding van den Heer J. van der Wilk Treffend was do indruk bijv. van het laatste couplet: Daarom vrienden, blijft verbonden; Steeds getrouw aan de oud© leusl Hcoft niet steeds elkeen bevonden, Dat het was: een goede keus? Heft dan aan met vollo kracht: Eendracht heeft ons saa-nagcbracht." Hierop volgden do voordrachten door het verdienstelijke ,,Duo Georges" van Leiden, die eaht leuk voorgedragen, er eerst recht do stemming in» brachten. Do zaal daverde lom3 oompleet van het applaus. Na afloop hiervan volgden tableaux vivants, terwijl, zooals elk feest, ook dit pindigdo met een bal. Dat het laat oi liever vroeg in den mor gen was toen men huiswaarts keoTde, laat zich denken. De voorzitter had den wensch uitgesproken, dat men bij het naar huis gaan het den dienstdoenden collega's niet lastig zou maken, waarmede toen hartelijke instemming werd betuigd en men heeft er zich zeer natuurlijk ook aan gehouden. De politie heeft vannacht geen enkelen politieman behoeven to verbaliseoren of in te rekenen. Zoo hebben do feestvierders ook door hun voorbeeld laten zien hoe men zich heeft te gedragen, als men van een fuif of feest huiswaarts keert. Hedenmorgen t© halfelf werd weder ver zameling geblazen in hotel ,,Du Nord" en van daar werd een gemeenschappelijk bezoek gebracht aan het Stedelijk Museum „De Lakenhal" en het Kijk? Ethuografisch Mu seum. Kodennamiddag te halfvier had een bij eenkomst plaats in de Kleine Stadsgehoor zaal, wederom toegankelijk voor donateurs en donatrices, autoriteiten en leden var den gemeenteraad en gewijd aan vakbelan gen. D© heer 0. A. Slierings, te Leiden, secre taris van den Bond van Gemeente-Politie beambten in Nederland, hield een eenvou dige, doch zakelijk© reden over: ,,Dg ontwikkeling van den eenvoudigon politieman, zijn hinderpalen en gebreken." De Spr. wees op do zeer verantwoordelijke taak van den eenvoudigon politieman, die orde en gezag heeft to handhaven en dik wijls zelfstandig geroepen wordt de wet toe te passen en uit te voeren, wat hij met tal van voorbeelden duidelijk maakte. Daar voor is veel tact »n ontwikkeling noodig, die helaas de politieman niet altijd bezit en niet kan bezitten. Wellicht bedraagt het getal politic-agen ten, die in hun jeugd dienst hebben geno men en na het eindigen van de eerste ver bintenis in een betrekking van politieman eon vaste positie hebb-n gevonden, wel 80 pCt. en hoe wil men van dezen voldoende ontwikkeling verwachten? Do politieman zelf voelt dit gemis aan kennis en ontwik keling, omdat bii zich verceuigb, is mede om meer vakkennis en algemeene ontwikke ling deelachtig to worden. Spr. betreurt het, dat er nog altijd autoriteiten zijn, van oordeel dat algemeene ontwikkeling voor den eonvoudigen politieman minder noodig, ja zelfs minder gewen&cht is. Spr. zou wen- sohen, dat er bij benoeming vooral ook gelet zal worden op de geestelijko ontwikkeling van de sollicitanten, dat er cursussen zullen worden gegeven aan de politiemannen ter vermeerdering van vakkennis en dat aan de poli tie-bureaux een bibliotheek aanwezig was, ook ten dienste van den eenvoudigon politieman tot zelfontwikkeling. Deze rede, die met ue grootste aandacht werd gevolgd, vond ten slotte warmen bijval. Na dezen spreker trad nog op de voor zitter van den Bond, do heer G. van Put ten, dio een e-n ander mededeelde over „On zo vakbeweging." Hij gaf allereerst een historisch overzicht van de vakbeweging drr politiebeambten en toonde zich in zijn vor der betoog dankbaar voor hetgeen verkro gen is, al was hij nog niet voldaan, zoodat hij ten slotte op meerdere organisatie aan drong. Hedennamiddag weder een gemeenschap pelijke maaltijd, terwijl de tweedaagscbe feestelijkheden met een gezellige bijeenkomst zullen worden besloten. BECLAMKS. A 40 Cents per rogol. Er wordt in verhaald ho© een vrouw haar zwakte, haar schele hoofd- pijn genezen heeft; hoe zij haar eetlust, haar slaap teruggevonden heeft. De natuur schijnt zeer edelmoedig met de vrouwen geweest te zijn, wat betreft de ongemakken en ziekten, men heeft het vrouwelijk geslacht dan ook het zwakke ge slacht genoemd. Zij zijn voortdurend on der dokters handen en zijn steeds zoekend naar nieuwe ke neesmid del en om een einde aan hun lijden te maken. Wat ga ik nu doen vragen zij zich af, wanneer al de be proefde geneesmiddelen schipbreuk hebben geleden. Het antwoord bevindt zich in de ware geschiedenis van juffr. A. Dippell, 42 jaar oud, wonende 151 Rozenstraat te Amsterdam. Het ergste was dat ik niet- Bkvhta één ongemak had, maar verscheidene ziekten. Ik at nauwelijks "en het eten stond mij tegen. Ik was zeer zwak geworden en ik kon niet zonder hinder ©enige minuten werken. Als ik eenige trappen moest be klimmen, of wat hard liep was ik terstond benauwd en had ik steken in do zijde. Meent gij dat ik des nachts kou uitrus ten In het geheel niet, ik kon zelden in slaap vallen, zoodat ik des morgens bij het opstaan mij vermoeider gevoelde dan des avonds bij het naar bed gaan. Meent gij dat al at ik weinig, mijn maag mij met rust liet? Neen, hot weinige dat ik at doed mij vroeselijk lijden want ik kon hot zier slecht verteren. Ik had geen eetlust en toch had ik maagkrampen. Bovendien had ik bijna steeds schele hoofdpijn. Ik. heb aller lei geneesmiddelen genomen, allerlei be handelingen gevolgd, doch alios te ver geefs. Somtijds bekwam ik wel cenige ver lichting doch slechts voor één of twee da gen. Ik was wanhopend en ik had cr wer kelijk gegronde redenen voor. Wat zal ik nu gaan doen 1 zeide ik tot mijzelve. Zal ik nog een nieuw geneesmiddel probeeren of moet ik er mij maar bij neerleggen en lijden Ik heb hogmaals een geneesmiddel willen probeeren en daar ik van alle zijden over de wondervolle genezingen met de Pink-Pillen had hooren spreken, heb ik de Pink-Pillcn ook renomen. Zij hebben mij gered. Hun werkzaamheid is waarlijk snel en goed. In eenige dagen van behandeling verminderden mijn ongemakken en deze eenvoudige vermindering was voor mij eon giooto verlichting. Do verbetering is toege nomen en al mijn ongemakken zijn tegelij kertijd verdwenen. De Pink-Pillen hebben in ccnigo dagen coti ziekeljjken toestand overmeesterd, die gedurende zoo'n langen tijd aan alle be handelingen weerstand had geboden. De Pink-Pillen, hernicuwers van het bloed, versterkers der zenuwen, zijn on- ovortreffelijk tegen: bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie, algomeeno zwakte, zenuwzwakte, maagkwalen, uitputting, rheumatiek, zenuwpijnen, beupjicht ©n on regelmatigheden Prijs 1.75 de doos, 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilió, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothoirder voor Nederland, en Apotheken. 3919 84 "rn.nco toezending tegen postwissel Ook echt verkrijgbaar ^oor Leiden en Om- stroken bij Reyst en Krak, Drogisten, Beestenmarkt Wijk 5 No. 41, en J. H- Dijk. huis, Drogist, Hoogstraat No. 5. BBUID-ZIJDE «5 Cis. tot 11.35 p. Meter, franco en vr\j van in voerrechten thuis. Monsters omgaand; alsook voor Uuweiyks-japonnon. Monsters vaD zwaite, witte on gekleurde HENNEBERG-ZIJDE" van af 85 Cts. per Meter. Cl. UENNEBEBti, Zijde-Fabrikant, (Kt u. IA. Hofl.), Zlkricli. 3966 8 li© Eeidscho Gemeentebegrootiag voor 19O0. Aan het algemeeno verslag van net ver handelde in do sectiën en van de Memorie van Antwoord van B. en Ws. is nog het volgende ontleend wat de uitgaven betreft: Een ander lid meende, dat voor het woonhuis van den burgemeester een vasto politiepost was. Steeds ziet men daar een agent en hij meende op grond van wat hem van terzijde ter oore was gekomen daarom trent meer licht te mogen vragen. Hij achtte het onnoodig, dat de burge meester meer bescherming genoot dan een ander burger der stad, want nooit had men nog vernomen, dat buitengewone ge varen een dergelijken buitengewonen maat regel wettigden. De inlichting, zeggen B. en Ws. welko het lid hier aan hot woord van ter zijde bekwam, is niet juist. Vaste pos ten zijn alleen op sommige punten van druk verkeer gestationneerdhet Rapen burg is, ovenals velo andere straten, opge nomen oneer de z. g. posten, d. w. z. de kringen, alwaar voortdurend dienstrondes voor surveillantic geschieden. Voor bijzondere bewaking van eenige woning welke ook, met het oog op de vei ligheid der bewoners, bestaat gelukkig geen reden. Een lid in een sectie vestigde de aan dacht op het gevaarlijk snelle rijden door bestuurders van motorrijwielen en motor rijtuigen in do kom der gemeente; werden do twee nieuwe agenten met het oog daar op gevraagd, dan zou hij geen bezwaar zien er geld voor beschikbaar te stellen, uooh vroeg of twee agenten meer dan nog niet te weinig was. Antwoord van B. en Ws.: Evenals el ders wordt ook hier, en terecat, geklaagd over te snelle vaart van motorrijwielen cu motorrijtuigen. Het constateeren van Over tredingen echter is zeer lastig en zal, door de nieuwe wet, er vooral niet gemakkelij ker op worden. Een leemte in de wet is, dat ook de motorrijwielen geen nummer be hoeven te voeren. De aandacht der politie is bij vernieuwing op dezo zaak gevestigd. Een lid vroeg inlichtingen in hoeverre op waarheid beruste wat hem ter oore was gekomen, dal n.l. de jonge agenten, die pas in dienst komen, juist het tegen deel van aangemoedigd worden om lid te worden der Vereeniging van agenten van politie te dezer stedo. Werd het vereenigingsleven onder deze ambtenaren op *lie wijze tegengeworkt, dan zou dit, naar zijn meening, ten streng ste afkeuring verdiepen. Antwoord van B. en We.: Over het nut der vakorganisatie bij de politio zijn de gevoelens der autoriteiten zeer verdeeld. De groote meerderheid der hoofcl-ambte- naren oordeelt zoodanige organisatie, waar die behandeling van dienstaangelegenhe den op den voorgrond brengt, niet ge- wenscht, doch dit kan, althans wat den laatstcn tijd betreft, niet van de alhier be staande politïe-vereeniging gezegd worden. Maar, hoe dit ook zij, opvattingen over de werking eener vereeniging, die niet met den dienst in verband staat, blijven natuurlijk voor ieders individueel© Teke ning in volledige vrijheid gehandhaafd en allerminst mag gevergd worden, dat de hoofden van dienst aanmoedigen tot toe treding, waar zelfs niet alle agenten tot do Vereeniging behooren. Dat door een chef tegen de Ve oeniging gewaarschuwd wondt, is niet gebleken, doch, voor zooveel noodig, is volstrekt© neutraliteit t© dezen opzichte aanbevolen geworden. Kleoding en uitrusting der politiedie naars en veldwachters. In allo sectiën werd op publieke aanbe steding van deze levering aangedrongen. Er werd op gewezen, dat de tegenwoordi ge leverancier geen ingezetene der gemeen te is. Antwoord van B. en Ws.Na het be sluit van de gemeenteraad om aan de agenten van politie en do brugwachters niet langer vrije kleeding, maar in plaats daarvan een som in geld te geven, waaruit de kleeding moet worden aangeschaft en waarvan het restant hun eigendom onjifc, wordt de kleoding niet meer aan de ge meente, maar aan de betrokken personen zelf geleverd. Slechts in zooverre zijn ue- ze in hua vrijheid van aanschaffing uo- perkt, als bij art. 4 van het Reglement op het klcodingfonds wordt bepaald, dat door Burgemeester en Wethouders de leveran ciers van kleeding en schoeisel worden aangewezen en tevens vastgesteld, voor welke prijzen deze moeten geleverd of hersteld worden. Het komt B. en Ws. daarom voor, dat de Raad thans over de vraag of kleeding en schoeisel ondershands dan wel na publieke aanbesteding zullen worden geleverd, geen zegge». s?hip meer heeft. Het spreekt intusschen vanzelf, dat B. en Ws. bij de aanwijzing der leveran ciers ook met de belangen der ingezetenen zullen rekening houden. In allo sectiën werd er op aangedrongen, in de wachthuizen der politieagenten pas sende, liefst vak-literatuur beschikbaar te stellen. Hierop antwoorden B. en Ws-, dat het „Leidsch Dagblad" ter lezing ligt en dat de agenten, die zulks wenschen, de ver schillende verordeningen der gemeente ter bestudeoring kunnen ontvangen. Het verstrekken van literatuur verdient in het algemeen geen aanbeveling, omdat het achtgeven op hetgeen daarbuiten voorvalt, niet mag worden nagelaten. De rusttijden in de posthuizen doorgebracht, zijn trouwens niet van zeer langen duur. Overige uitgaven der politie. In alle sectiën word gevraagd of wel steeds zorg word gedragen dat de verband k i b- ten behoorlijk in orde werden gehouden. Daaromtrent waren wel eens klachten ver nomen. Antwoord van B. en Ws.De verband- kisteu worden, na gemaakt gebrul, steels zoo spoedig mogelijk we-der van hot ont brekende voorzien. A<on de volledigheid en bruikbaarheid van den inhoud der ver- bandkisten zal do hand worden gehouden Belooningen en premiën aan de brand- spuitlieden- In een sectie zou een lid de voorgestel de verhooging voor den onder-commandant ad f 130 nog gaarne f 100 hooger gezien hebben. Het komt B. en Ws. voor, dat na toe kenning van de thans voorgestelde vernoo- ging, de aan dezo betrekking verbondon bezoldiging behoorlijk zal zijn geregeld. Zij stellen daarom voor op dit artikel alsnog 130 uit te trekken. Ten gevolge van het aan H. Bouter ver leend eervol ont-slac; als machinist der re serve-stoomspuit No. 1 en de benoeming in diens plaats van N. JV; Martijn, tot dusver machinist-plaatsvervanger van stoomspuit No. 3, kan daarentegen de voor laatstgenoemdo functie uitgêtrokken toelage van 25 ver .all en. De geheele verhooging van het artisel behoeft dus slechts 105 te bedragen. Kosten van het slachthuis en van keu ring van slachtvee en vleesch. Het voorstel om voor een nieuwen (vijf den) keurmeester gelden beschikbaar te stellen, vond in twee sectiën verzet. Met alle waardeering voor de groote we tenschappelijke bekwaamheid van den di recteur, zag men hem liever wat vaker practisch op bet terrein van het slachthuis, buiten het laboratorium werkzaam. Men meende, dat hij aan het lagere personeel wel wat werk uit de hand kon nemen en men dan eerder aan inkrimping daarvan zou kunnen denken. Een lid vroeg of do directeur met méér als .hoofdkeurmeester zou kunnen fungee- ren; men vermoedde, dat de directeur mot een paar keurmeesters minder en een paar knechts meer, door persoonlijk toezie ht beter resultaat zou bereiken. Een ander lia verklaarde zich tegen de zen post, omdat hij de keurmeesters gelei delijk zou willen zien vervangen door con troleurs, die minder salaris zouden behoe ven en bij welke regeling de directeur of zijn adjunct persoonlijk steeds alles zouden moeten keuren. Eon ander lid wees er op, dat de post van adjunctidirecteur, nu door dr. Stuur man vervuldbinnenkort aou openkomen en vroeg of die weder zou behooren vervuld te worden. Hij wees er op, dat uij geen enkel ander bedrijf dezer gemeente een ad junct-directeur in do formatie is opgeno men. Deze opmerking werd ook in een andere sectie gemaakt. In hun antwoord hierop zeggen B. en Wb., dat in hun voorstel, opgenomen on der do Ingekomen Stukken van dit jaar, zij de behoefte aan, niet een nieuwen, vijfden keurmeester, maar aau een opzichter, tevens hulpkeur meester, zeer voldoende toegelicht achten. Wil men dien niet, dan zal men zich ook in het vervolg met een gebrekkige surveillance in de stad en op den clandee- tienen invoer van vleesch tevreden moeten stellen. Wat de overige opmerkingen betreft, de ze beoogen alle wijziging te bremgen in de bestaande organisatie en verandering in de verdeeling van werkzaamheden. Hiertegen nu bestaat bij B- en Ws. ernstig bezwaar, omdat ieder© verandering in dio nchti-ig schadelijk werken zou. Het bedrijf gaat thans geregeld zijn gang on de inrichting van den dienst laat niets tc wenschen over. Inderdaad, de in het verslag gemaakte opmerkingen maken op B. en Ws. den in druk, of zij, die deze opmerkingen maak ten, niet voldoende op de hoogte zijn van de inrichting en de eischen van de vleesclikcuriug, van do administratie, de controle, het machinale bedrijf, enz. aan het Slachthuis. Mom doet het voorkomen, alsof de Directeur nagenoeg uitsluitend op het laboratorium werkzaam is, en vergeet, dat hem ook een om va grijke adininisorar- tie, veel correspondentie, controle op sla gers en personeel, toezicht op de machine rieën, enz. is opgedragen- Althans men denkt over den omvang van cezo werk zaamheden te gering. Bovendien, opdat de vleaschkeuring be hoorlijk tot haar recht komc, en willekeur zij uitgesloten, moot het laboratorium werk verricht worden, zoo niet door den directeur, dan door iemand anders. Hem, die in de eerste plaats voor deze taak be rekend is, daarvan te ontheffen, zou echter geen vermindering, maar slechts verplaat sing van arbeid medebrengen. Dat vermindering van het aantal keur- meester8-o pzichters niet mogelijk is, is duidelijk wanneer men bedenkt, dat dikwijls in meer dan tien lokalen t e g e 1 ij k gearbeid wordt. Door aanstel ling van knechts zou in deze leemte niet kunnen worden voorzien, ook .wanneer, gelijk reeds thans geschiedt, door den Di recteur zooveel mogelijk persoonlij k to ezicht wordt uitgeoefend. Onjuist is veidcr de meening, dat con troleurs oen geringer salaris zouden be hoeven dan keurmeesters; immers ook de aanvangswedde van dezen bedraagt niet meer dan f t.J. Bovendien zou een rege ling, waarbij de Directeur en de keurings- veearte steeds allee persoonlijk zouden moeten keuren, in Leiden niet mogelijk zijn, omdat het tuberculose-percentage' bij runderen en varkens hier ontzette-id hoog is ©n ook de keuring van het ingevoerde vleesch zeer omvangrijk. In beginsel zou het zeker zeer wensohehjk zijn, dat de geheele keuring aan vee artsen werd opgedragen, maar daartoe zou meer vccartsemjkundig personeel aan het Slachthuis moeten worden verDonaen. Een verhoogmg van uitgaven zou daarvan weder het gevolg zijn. Dat de betrekking van Dr. öouurman weder moet vervuld worden, behoeft wel geen nader betoog, wanneer men bedenkt, dat niet alleen in Amsterdam en Rotter dam, maar ook in Groningen, Utrecht, Nijmegen en Maastricht een adjunct-direc teur aan het Slachthuis verbonden is. Aan het slot van hun beantwooi-uing van de vragen betreffende het Openbaar Slachthuis gekomen, zeggen B. en Ws. de opmerking niet te mogen weerhouden, dat hun de wijze en de toon, .waarop in het soctie-verslag over eon der ijverigste, be kwaamst© en meest verdienstelijke gemeen te-ambtenaren wordt gesproken, onaange naam hcoft getroffen. Zij willen daarom niet nalaten hier de verklaring af te leg gen, dat de mededeelingen fn het verslag hun vertrouwen in do onkreukbaarheid en het juist inzicht van den Directeur in geen enkel opzicht hebben geschokt, en tevens de hoop uit te spreken, dat dc belangen van het Slachthuis en van uc- gemeente door den Directeur ook in hot vervolg met dezelfde toewijding en dezelfde ambitie zullen worden gediend als waarvan hij in het verleden steeds de bewijzen leverde. Eugème Baie hield zich in de Petit Bleu'' van Zondag bezig met eenige bezwa ren, die gemaakt kunnen worden tegen een bondgenootschap tusschen Ne derland en België. De voornaamste bezwaren betreffen het verschil in handels politiek tusschen de twee landen, on (te neutraliteit van België. Wat bet verschil in handelspolitiek be treft, dit bezwaar zou grootendeels zijd opgeheven, als België er toe wilde overgaan het beschermend stelsel uitsluitend toe ta passen op het gebied van de Belgisch© nij- veiheid, m. a. w. als België een deel van zijn gebied openstelde voor den vrijen han del. Er is een voorbeeld van zulk een ver legging der grens, enkel in economisch op zicht. Frankrijk heeft het gedaan met Sa- voye, dat staatkundig tot Frankrijk be hoort, maar voor een deel, in economisch opzicht, bij Zwitserland Iran worden gere kend. Dat de Noordnederlandsche havens den Belgischen havens dan een verdcrflij- ke concurrentie zouden aandoen, gelooft de heer Baie niet. De Belgische havens blijven bet voordeel houden van de nabijheid van do groote haarden van voortbrenging van midden-Europa-. Als dat niet zoo was, zou Wissingen dan Antwerpen niet ten onder hebben moeten brengen? Het bezwaar van de neutraliteit acht do heer Baie niet aanwezig. Hij haalt tal van uitspraken aan van schrijvers en staats mannen, om te bewijzen, dat de neutrali teit geen inbreuk maakt op België's sou- vereiniteit. België raag zich als neutrale Staat niet in een oorlog van twee mogend heden mengen, maar verdrag:n sluiten, waardoor België beter in staat zou zijn werkelijk zijn onzijdigheid tc handhaven, zon volstrekt niet in strijd zijn met do neutraliteitsverklaring. Integendeel, door do onzijdigheid te bevestigen met een defen sief verbond, zou België geheel in den geest handelen der groote mogendheden, het zou de zorg dier mogendheden om voor België's onzijdigheid te waken in geval van oorlog, aanmerkelijk verlichten. Voorts wordt in dit artikel nog eens het licht geworpen op de voordeelen van een bondgenootschap. In een volgend artikel zal de heer Baie mededeel en hoe minister De Meester over bet bondgenootschap denkt. Het te Gent verschijnende weekblad „Volksbelang" wijdt ook een artikel aan de verhouding van Nederland en België. Geen „innige verhouding" verlangt het, want die proefneming is mislukt, zoodat de scheiding in 1830 even gewenscht was door de Hollanders als door de Belgen. Daarbij hebben de twee naties zich sedert dien elk volgens eigen opvatting ontwikkeld en zijn zij nu nog meer onderscheiden dan vroeger. Maar wat verlangd wordt, is een broeder lijke toenadering, gegrond op gemeenschap pelijke belangen: Staathuishoudkundige^, maatschappelijke en verstandelijke. Evenals vroeger vullen beide landen in economisch opzicht elkander aan. Voor bil» verbeteren van den wederzijdschen wel stand van Staat en Volk hebben zü elkaar noodig. In do eerste plaats moet een vnjer handelsverkeer tusschen beide landen ver kregen worden, hetgeen de eerste levens middelen zou ontlasten van nuttelooze grenstarievcn en daardoor den levensstan daard der mindere klagen merkelijk zou doen stijgen. Voorts moet do vervoerprijs zoo laag mogelijk ra de wederzijd&che be trekkingen dalen, en ©en gemeenschappe lijk post tarief voor beide landen worden ingevoerd: dc postzegel van 10 centimes, geldig voor beide landen. De vraag of nu reeds een definitief ver bond op militair gebied tusschen beide volken moet gesloten worden, blijft open zoolang tolverbond, vermindering van ver voerkosten en posttarief niet verwezenlijkt zijn. AG eens die hervormingen tot stand gekomen zijn, zullen de persoonlijke ban den wel do reet doen. Ala beide Regeeringen goed haar weder zij dsche belangen zullen begrepen hebben, dan eerst zullen zij zich aan het denkbeeld gewennen, dat een oorlogsverbond beter in staat is om de oude Nederlanden tegen den inpalmingsgeest hunner naburen te vrijwaren dan papieren neutraliteitsbrie- ven. Het vraagstuk is voor onze beid-3 broe dervolken een zaak van het hoogste ge wicht, bijna een vraag van leven of dood. Daarom juicht „Volksbelang" do artike len van de „Petit Lieu" over Nederland en België van ganscher harte toe. Prins E i tel Friedrich van Pruisen zal, naar gemeld wordt, waar schijnlijk 27 Februari trouwen. Den zelfden dag vieren zijn ouders hun zilveren brui loft. i Keizer Wilhelm wil, dat de woning van Spanje den 6dem November te Ber lijn met groote praal ontvangen zal wor den. Het Berlijnsche magistraatscollege heeft daarom 20,000 rok. uit do gemeente kas bewilligd voor de versiering van do Linden. De „Tcmps" verneemt uit Rome het ge rucht, dat do Duitsche Keizer in het voorjaar een bezoek zal brengen aari Z H. den Paus. President Loubet i6t zooals m©a weet, Zondagochtend uit Parijs naar Ma drid en Lissabon vertrokken. Hij wordt vergezeld door den min.-pres. Roudier en ©en gevolg van acht personen. De minister van buitenl. zaken wordt vergezeld door den directeur van het kabinet Mo re au en- zijn voornaamst en secretaris Coinbalat. De bagage van den President en zijn ge volg weegt bijna vier ton. Dit ontzagwek kende gewicht wordt vooral in de schaal gelegd door tal van kisten geschenken: ser viezen, glaswerk, Sèvres-porsedein, alsme de het zilverwerk, dat op waardige wijze do tafels moet versieren bü de diners, die do President zal aanbieden. De ambassades kunnen zooveel weel do niet ten toon sprei den. Ter verzekering van de veiligheid van den President beeft (te gouverneur van Madrid zeer strenge maatregelen genomen; zelfs mag op straat niet gefotografeerd worden door lieden zonder speciale vergun ning, op straffe van 250 gulden boete. Lad ders op stoelen mogen niet op het voetpad worden gezet en het is verboden in de boo- men te klimmen. Do Spaansch© republikeinen hadden go», vraagd of zij den President een officieekeVj

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2