voorZ*stof Zijden blouse Burgerl. Stand van Lelden. Met hot bebouwen van de aan ons Leidenaare zoo goed bekende prachtige buitenplaats Oud-Wassenaar van wyien den heer van dor ©udermeulen wordt reeds een begin gemaakt. Gisteren heeft de aanbesteding ln Don Haag plaats gebad van de eerste villa met chauffeurswoning en automobielberg plaats. Het vervoor en de opbrengst van don Rynlandachen Stoomtramweg was ge durende do maand Juni 1905: Aantal reizigers 48,604 met een opbrengst van f 8624.60; goederen en div. 761.76, totaal f 9386.31. Van 1 Januari tot ultimo Juni 1905 was het aantal reizigers 198,295 met een opbrengst van f 33,029.25; goederen en diversen f 4903.83, totaal f 37,933.08. Zijnde per dag-K.M. f 23.29. Than 8 ia ook het. badseizoen te Zandvoort gesloten. Do meesto hotels en villa's zijn dicht. Over het algemeen mag heb een goed seizoen genoemd worden. Te gelijk vertoefden er 4000 badgasten; in bet vorige jaar w&3 dab cijfer 4209. Vol gens de daarvan opgemaakt© lijsten be droeg het aantal badgasten gedurende het geheele seizoen 7404, zijnde 600 meer dan in 1904. Do Grieksche matrozen G. T. en G. A.( deel uitmakende van het aan paal 4 in de Maashaven te Rotterdam liggende Engelsche stoomschip „Siward", vertoefden Zondag- aid in een café aan de Zandstraat aldaar en kregen daar twist over de beta ling. Zij scheidden en G. F. keerde naar boord terug, war hij zijn logies opzocht. Gisternacht om kwart vóór éénen kwam ook G. A. ar.ui boord. Hij begaf zich naar het logies en daagde G- T. uit om aan dek te k< n, waaraan de gevolg gaf, met het voornemen het gesohij uit to vechten. Nau welijks had G. T. voet aan dek gezet of eensklaps viel do matroos G. A. op hem aan en bracht hem met een mes een zware ver wonding in den buik. toe. De verwonde man viel achterover en bleef bewusteloos liggen. Nadat dr. Wolfson, mens hulp men gister nacht inriep, den man, wiens toestand le vensgevaarlijk was, liad verbonden, werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Daar is hij gisterochtend door den officier van jus titie mr, A. J. Blok geboord. Do dader, dadelijk na het plegen van de verwonding aangehouden, is gisteren ter beschikking der justitie gesteld. („N R. Ct.") Do gemeentetram te Amster dam vervoerde van 1 Januari30 Sept. 1905 26,704,536 passagiers, waaronder 1,197,850 vroegritten, tegen 23,292,301, waaronder 695,398 vroegritten in hetzelfde tijdvak van 1904. Do 18-jarig© dienstbode van den veehouder J. Helsloot in De Zwarte Polder (N.-H.) is van een trap gevallen, met het gevolg, dat ze bijna onmiddellijk stierf. Staking van slagers te Amster dam. Men deelt aan hot „Hb1." mede: Onder de slagers ln do Israêlletische vleesch- hallen is sedert gisteren een werkstaking uitgebroken. Yan kerkelijke zfjde word den te Amsterdam verkoopenden slagers, by de toch reeds zoo drukkende lasten, onlangs weer een nieuwe belasting ten bate van de kerk opgelegd; men maakte nl. bekend dat mot ingang van 1 October 25 cent por vleesch- ü>out van de leveranciers zou worden geheven, Welk kerkeiyk besluit groote ontevredenheid Jnder do slagers verwekte. Toeu de autoriteiten vernamen dat dezo liiouwe belasting niet zou worden voldaan, Werd don slagers aangezegd dat zU dan met 1 Januari 1900 de hal zouden hebben to ver laten. Nog beraadslagende welke houding hiertegenover aan te nemen, werd aan twee loYeranciers, die pas onlangs ln de hal wer- don toegelaten, gelast reeds mot 1 October te vertrekken, van welk besluit de betrokken slagors konnis gaven aan de organisatie, die besloot onmiddellijk den verkoop van ritueel vleosch in do hal te staken. Heden zal dus aan geen dor beido Israêlle tische hallen vleosch te verkrijgen zijn. Een uitzondering zal worden gemaakt voor de ziekenhuizen. Ongeveor 60 slagors z|ju by deze actie be trokken. Maandagmorgen rjjn op de week markt te Nykerk door de politie aangehouden twee individuen, die een zwartbonte koe te koop aanboden. Daar zy er verdacht uitzagen en daarom door de politie ondervraagd werden, ging de een op de vlucht, terwyi de ander werd aan gehouden, die bekende genaamd to zyn Theo- ilorua Agterberg, los werkman, geboren te Utrecht, thans zwervendo. Verder bleek, dat de bewuste koe in den vroegen ochtend uit eene welde onder Eemnea ontvreemd was. Agterberg is ondor politlegeloide naar Utrecht overgebracht. De voortvluchtige, Bart Miltenburg goheoten, is mon op het spoor. Een porsdelict. Volgons „De (Havenarbeider" is door den stukadoor F. Bwarfcfcouw, to Rotterdam, naar aanleiding Van een stukje, voorkomende in dat blad van 2 September, een aamklaoht bij de jus- titio ingediend. D&ar 'de redacteur, de beer A. C. Weasels, den schrijver niet wenscht to noemen, zal dezo voor den inhoud van het artikeltje ver antwoordelijk worden gesteld, D s. H. Visser, Ned.-Herv. pred. te Zwolle, plaatst in „Do Nod." de volgen- do waarschuwing: Vergun mij miju collega's en misschien ook anderen te waarschuwen voor een op lichter. Een Dultscher van ongeveer 30 jaar, dio zich Rosenfeld noemt (althans bij m:j) on stotterend spreekt, disoht een verhaal op, dat hij uit een zenuwlijdersgesticht, waarin men hem opgesloten hield, is ont vlucht, enz. Hij vraagt natuurlijk geld om zijn weg te kunnen vervolgen naar een fa milielid, dat ergens in Holland woont, 'tk heb geïnformeerd bij een predikant, wiens naam hij mij noemde en van wien hij aller lei vertelde. Hij was bij dien predikant ge- n -est om hom iets af to zetten, maar van eon aanbeveling, enz, vaa geen woord waar. Do ml eeft een eerlijk gezicht en doet eenvoudig, zoodat men gemakkelijk geneigd is hem te helpen. Een ieder zij gewaar •chuwd. Uit Winterswijk wordt ge meld: Hoe weinig consideratie de Duit- scho politie mot in haar oogen lastige Aus- lander heeft, bleek gisteren weer opnieuw. Een Hollander, die reeds 25 jaar in Duitschland woont, en al dien tijd voor zich den kost had vc-rd'iend, werd ten vo- rigen jare ziek, waardoor hij genoodzaakt was, een klcino ondersteuning fo vragen. De kleine som, die de man ontving, scheen do Duiteche politie voldoende te zijn, hem als „armlastige" over de grenzen te zetten. Stakende k©rm?6t,e'izi@etrs. Te Jour© is een werkstaking onder dekermisreizigers uitgebroken. Op aanwijzing van den marktmeester werd een ander kermisterrein aangewezen en moesten de staangelden voormobetaald worden. De eigenaars weigerden dit laat st© beslist en verkozen voor kramen en tenten hun vroegere standplaateen. Van beide zijden werd niet toegegeven en zoo is gisteren de eerste kermisdag to Jour© zonder tent of kraam of draaimolen ge houden. („Leeuw. Ct.") Te Kampen is Zondag door do blazerschiiit H. N. 53 binnengesleept de ledige praam „Avontuur", van schipper Hendrik van Dijk, uit Haarlem. Dit vaar tuig bevond zich Zaterdagavond in do Zuiderzee, ter hoogte van Urk, toen bij hevigen stormwind mast en zeilen over boord sloegen, waarbij den knecht K. van den Berg uit Meppol, vader van 3 kindo ren, door do giek een been stukgeslagen werd. Den man werd bij aankomst dadelijk geneeskundige hulp verleend; hij is per brancard naar het Stadsziekenhuis ver voerd. Het schip iB verzekerd. Vee naar Zui d-A f r i k a. Er heeft zcih een vee-syndicaat gevormd voor export naar Zuid-Afrika, onder leiding van den heer J. Boelen, chef der firma De Vries Co. to Amsterdam, aan welk syn dicaat verschillende Noordhollandsehe, Zuidhollandsche en Friesohe veefokkers, alsook particulieren deelnemen. Besloten werd eenigo eerste qualiteit stieren, koeien, hokkelingen en kalveren te gelijk met het vee van het Nederlaudsoli Landbouwcomité per s.s. „Cawdor Castle' uit to zenden. Voor den aankoop van heb syndicaat-veo belast zich jhr. mr. F. van For-est te Heiloo met het Noordhollamdsohe vee; met het Zuidhollandsche vee de heeren B. O. Huyser, en B. W. Barendregt, beiden te Barendrecht, en H. Voorsprong Jr. t© Groot-Ammers; met liet Friesohe vee de heeren Schaap Cz Co. to Deersum, Jouwe de Jong te Idard en J. P. Wiersma to Fer- werd. Do zending, alles eerste soort staoiboek- veo vertrok gisteren van Vlissingen, geëx pedieerd door de firma Dj Vries Co. Zaterdagmorgen Ih'eeft op ide stoomoc itfabriek aan het Kanaal te Alkmaar een treurig ongeluk plaats gehad. Een jongen, dij steenen van de machine moest halen, stak op een oogenblik, dat deze stilstond, om gesmeerd te worden, zijn hand er tusschen, met het gevolg, dat dezo er geheel afgereten werd toen de machine weer bogon to werken. Do ongelukkige is dadelijk naar het gasthuis gebracht, 't On geluk schijnt geheel aan eigen onvoorzich tigheid te wijten te zijn. ,,A. Ct.") Eon zeer vervuilde familie, vroeger te Naarden woonachtig, doch we gens onbcwoonverklaring van het hok, waarin zij huisde, naar Bussum vertrokken, is dezer dagen in laatstgenoemde plaats uit haar woning gezet en huist thans des nachts onder don blooten hemel te Naarden. Do vijf kinderen, waarvan het jongst© één jaar oud, huilen des nachts erbarmelijk van do koude. Op het gemeentehuis wordt hun geen nachtverblijf geschonken. („Hbld.") Hot spoorwegongeluk te Pur- morend. Do heer en mevrouw Clarion zullen in den loop van 'deze week het zie kenhuis te P urmerend verlaten, om, naar Bennebrook overgebracht, daar in hun eigen woning verpleegd to worden. Zondagmiddag is bij hot grensplaatsjo Empol do landbouwor Otten met zijn rijtuig door den trein, welke van Bocholt komt overreden. De landbouwer en zijn tante, die bij van den trein haalde, alsmede hot paard, werden onmiddellijk gedood en do wagen verbrijzeld Cholera in Duitschland. De Duitscho Staatscourant meldt, dat van 30 September tot 1 October des middags in Pruisen 4 gevallen zijn geconstateerd van menschen, besmet met cholera-bacillen, zonder ziekteverschijnselen. Van 1 tot 2 October des middags zijn geeD gevallen van cholera en geeD doods- gc-vallen van deze ziok'to gemeld. D© coroner te Mertsham heeft gisteren het lijk van de vermoorde juffrouw Money opnieuw geschouwd. Dokter Will- cox, dio in opdracht van den minister van binnenlandse he zaken het lijk geopend heeft, ontkent, dat er sporen van gif gevon den zijn; hij acht het zeker, dat de ver- slagene aangerand ib in den spoorwagen. De kouaingen, door get. op het lijk gevon den, wijzen op een worsteling met den aanrander, maar het is onzeker of deze haar uit don trein geworpen heeft of o'de verslagene zelf er uit is gesprongen. In tus schen staat het vast, dat juffrouw Money nog leefde toen zij den trein verliet. Uit Traparri (westkust van Sicilië) wordt gemeld, dat to Mazzara een aardschok is gevoeld, dio grooten schrik teweegbracht bij de bevolking. Er schijnt geen schade aangericht te zijn. Een correspondent te Port- Said seint over de ontploffing van de „Chatham" in het Suez-kanaal: De „Chatham" is om zeven minuten voor tienen in de lucht gesprongen. Te Port Said was do ontploffing ternauwernood merkbaar. Een ontzaglijke rookkolom, die zioh als do takken van een boom uit spreidde, werd waargenomen. Om bij negenen waren de ladingen ge plaatst en werd het sein: „gereed" naar Port-Said afgezonden. Daarop vertrok de ambtelijke commissie naar El ka-utara, waar de lading ontstoken moest worden. Zij bestond uit aohfc leden met twee assis tenten. 6 K.M. van het schip, terwijl nog 56 genoodigden op verderen afstand, bui ten het afgezette gedeelte, aanwezig wa ren. Bij aankomst van de stoomsloep op het punt, waar de lading zou afgevuurd worden, werd eerst de galvanometer be proefd, en om 9.50 werd de stroom geslo ten. Een zuil water, 500 meter hoog, rees twaalf seconden lang omhoog, eerst toen vlogen d© wrakstukken de lucht in. Stuk ken ijzer van tonnen zwaarte werden een kilometer ver weggeslingerd. Nog 35 secon den na het ontsteken van do lading vloog ©r wrakhout de hoogte in. 1 Do spoorweg werd niot beschadigd, maar de telegraafpalen werden vernield. Ook het zoetwaterkanaal bleef gespaard, doch was bedekt roet duizenden doode visschen. Maar terwijl de westelijke oever van het kanaal onbeschadigd bleef, is de oostelijke oever weggeslagen over een afstand van meer dan 200 meters ©n op een breedte van 70 meter, terwijl nog op meer dan 400 motera scheuren loopen. Men weet ook, dat do achtersteven van het schip nog niet vernield is, zoodat nog een ontploffing noodig zal zijn. Midden in het kanaal is de diepte nu nog slechts 5, in plaats van 9 meters. De cor respondenten zijn het er niet over eens hoo lang bet verkeer gestremd zal zijn de commissie moet daarover nog rapport uitbrengen maar de laagste schatting is velo dagen. Naar aanleiding van deze opruiming worden andere groote ontploffingen in herinnering gebracht. In 1896 ontploften bij Johannesburg spoorwagens met 56,000 K.G. dynamiet; op 900 meter afstand wer den toen huizen beschadigd, en in den grond werd eon gat van 10 meter diepte geslagen, 70 meter wijd. Te Santander sprong in 1893 een schip in do lucht dat 27,000 K.G. dynamiet aan boord had. De grootst© hoeveelheid dynamiet, op eens tot ontploffing gebracht, was 137 ton, waar door do East River bij Nieuw-Yor'c voor de scheepvaart geopend werd, nadat ont ploffingen, waarmede 51) ton gemoeid was, dit groote werk hadden voorbereid. De „Daily Telegraph" verneemt nader uit Port-Said: Heb blijkt, 'dat de ontplof fing van de „Chatham" .aan de beide oevers van het Suezkanaal grooter schade heeft toegebraolit dan men eerst daoht. De zandbank, die zich in het Kanaal gevormd heeft, denken de deskundigen, kan in drie dagen opgeruimd wordendaarna kon do scheepvaart hervat worden. De Kanaal-Mij. acht dat, gelijk men weet, niet voor den 8sten mogelijk. Volgens berichten uit Nieuw-York heeft de laatste orkaan in de Golf van Mexioo groote schade te land aangericht. Vele sui ker-, rijst- en vooral katoenplantages zijn vernield. D© omvang van do schade is niet bekend, omdat ook de telegraaf geleden boo - Een reuzen vlot. Aangemoe digd d"oor het eucoes, ondervonden bij slee pen over zeo van groote houtvlotten, heeft een Mratschappij te Sa/n-Francisco beslo ten, een vlot van spieren en balken te bou wen, dat een inhoud van niet minder dan 10,000,000 voet zal hebben. Dit zal het groot st© houtvlot zijn, dab ooit gebouwd werd. Hefc zal ongeveer 735 voet lang en 55 voet breed zijn en een diepgang' van 23 voet heb ben. Ongeveer 10 maanden zullen noodig zijn dit reuzenvlot in elkander te zetten. Na voltooiing zal het door de sterkste sleep booten van San-Francisoo over den Stillen Oceaan naar Shanghae gesleept worden. Een kolen- of tankstoomer zal het vergezellen om de sleepbooten van de noo- dige brandstof te voorzien. D© Berlijnsche „Allgemeine Eleptrioitatsgesellschaft en do firma's Sie mens en Halske en Siemens-Schuckert hebben Zaterdagavond alle arbeiders, man nen en vrouwen, uitgesloten Bij de uitbetaling werd hun tc kennen ge geven, dab zij zich als ontslagen beschouwen moesten, behalve één tiende gedeelte, oude en op weekloon werkende arbeiders. Doch ook deze verklaarden niet terug te willen keeren naar de werkplaatsen, zoolang hun collega's uitgesloten waren. Door deze uit sluiting zijn nu 33,000 menschen broodeloos geworden. Doch hiertoe zal het aantal offers van dezen loonstrijd niet beperkt blijven. Bin nenkort, schrijft de „Nat. Zlg.", zullen ook de Berlijnsche metaal-industrieelen hun arbeiders uitsluiten. Do onderhandelingen tusschen deze werk gevers en hun werknemers zijn gistermorgen begonnen. Het verloop van den strijd wijst niet op een spoedig einde. Do werkgevers verklaren geen concessies meer te kunnen doen. En de arbeiders zijn van raeening, dat een alge- meeno staking van alle arbeiders, betrok ken bij do olectricitcitsindustrie, waar wel kans op is, bun de overwinning zal bren gen. In do gisteren to Beriyn gehouden gemoen- schappoiyke zitting van do afgevaardigden van de werklioden-comitós en van de woik- gevora der drie electriciteitsfirma's by wie h«t werk stil ligt, zijn do pogingen om tot overeenstemming te komen mislukt. De Boriynscho bladen van gisteravond maken melding van het gerucht, dat de voreenigde Boriynscho metaalbowerkers- patroons gémeone zaak zullen maken mot do direction in het electriciteitsbedryf, en ook hun werklieden gedaan zullen geven. Het aantal uitgestotenen zou dan van 40,000 tot 100,000 stygen. Men hoeft zich tot den opper burgemeester gewend om bemiddeling. To Warschau is opnieuw een bom geworpen, thans by bot monument in de vo.irstad Wola, dat de herinnering bewaart aan do inneming van Warschau in 1831, een succes dat den Russen tienduizend man koet- to. llot monument werd eenigszins bescha digd; persooniyke ongelukkon vielen niet voor. Do dader wist to ontkomen. De bekende „profeet" Dowie ia op weg van Chicago naar Mexico door een beroerte getroffen en daardoor gedeeltoiyk verlamd. Zyn toestand is ernstig, en zyu eind voorziende heeft de heer Dowie reeds een opvolger gekozen in zyn functie van hoofd der Broederschap van Zion. Wie deze opvolger zyn zal is nog niet bekend. Twintig gevallen van pest, waarvan tien met doodolykon afloop, zyn geconstateerd te Tsjita, op de grens van Mandsjoerye en Transbaïkaliö. De ziekte heerscht in het Russische leger. Luitenant v. Lekow.te Lissa (Duitschland')'die in zijn dronkenschap een burger op straat heeft doodgeschoten, ia naar de militaire gevangenis te Posen over gebracht. Er zal tegen hem een klacht in gediend worden wegens mishandeling met doodelijken afloop. Zijn slachtoffer is Zaterdag onder groote deelneming begraven. De commandant en verscheidene officieren van het 56ste regi ment veldartillerie liepen in den stoet mee. T© Lo-dz, Rusland, hebben twee arbeiders met revolverschoten Jnles Kunit- zer, directeur van een katoenspinnerij, ge dood. Een der moordenaars is gevat. Een storm heeft op de Belgi- sche kust gewoed en v<" r ongeveer dertig duizend franken schade toegebracht aan een pier, welke men bezig is tusschen Westendo en Middelkerke te bouwen. In Booloewayo (Rhodesia) heeft eergisternacht een hevige brand ge woed, waarbij vier groot© handelskantoren in de asch werden gelegd. D,© schade wordt geschat op 35,000 pd. st„ maar'is gedekt door verzekering. Particuliere berichten uit Napels, door do „New-York Herald" ont vangen, melden, dat de verwoesting die de aardbeving in Calabrië heeft aangericht nog- veel grooter is dam men dacht. Hoewel er drie weken voorbijgegaan zijn sedert Ie schokken zich voordeden, kan de schade nog niet geraamd worden, maar men v/cet, dat er meer dan 10,000 huizen vernield of onbewoonbaar zijn geworden, terwijl 150 000 memschen van hun dak beroofd zijn. De millioenen, reeds bijeengebracht tot- ondersteuning van de slachtoffers, zijn, naar roem vreest, geheel onvoldoende. De krijgsraad te Odessa, die uitspraak doet in de misdrijven gepleegd tijdens de jongste onlusten, gaat, volgens een bericht vain Reuter, maar steeds voert met het uitspreken van doodvonnissen over personen, die betrekkelijk geringe of zelfs twijfelachtige politieke misdrijven hebben begaan. Zoo werd bijv. een zekere Alesohken ter dood veroordeeld op de beschuldiging ccn gendarme te hebben aangevallen, ofschoon deze laatste geen letsel had bekomen. Een andere gevangene trof hetzelfde lot, omdat» hij zich had verzet tegen zes politie-,ogen ten, die getracht haddeD hem t© arrestee ren. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in den avond van 27 dezer bij een onweer een wolkbreuk plaats had, waardoor in de Chausseestrasse in Britz een gedeelte straat, 14 meter lang, is ingestort en in het Toltowkanaai is gevallen. Daar men de ramp had zien aankomen, waren geen per sonen of rijtuigen in de buurt. Mevrouw Markhem,, wonend te Cambridge (Illinois, Ver. Staten), doodde in een aanval van waanzin haar zeven kin deren. Zij verbrandde haar woning met dc lijken en sneed zich den hals af. Toen haar echtgenoot het drama vernam, pleegde hij zelfmoord. RECLAMES, 40 Cents per regel. en hooger, franco en vry van Invoerrechten thuis 1 Monsters omgaand; alsook van zwarte, witte en gekleurde „Henneberg Ztyde",van 00 cents tot f 11.35 per Meter. O. IÏENNEI5ERG, Zydefabrikant (K. u. K. Hofl.), Zürlcli. 3160 8 Agenda van de weeks Donderdag: Zomerzorg. Bijeenkomst Selekip „Fier leu liü»". 8 uren, Vrijdag: Vergulden Turk. Vergadering Zuid- Holl. iJsvereemging. 8 uren. Dagelijks: Buitoa-Sociöteit Amicitia". Voor stelling en verklaring Wereldklok, 's voorm. 11 en 12, 's middags 2, 8 on 4, en 's avond» 7, 8 en 9 u r on. De kwestie Payens-Herlz te Groningen. De Gemeenteraad van Groningen heeft zich Zaterdagnamiddag weer een paar uren beziggehouden met de kwestie-Payens Hertz, naar het laat zich aanzi a thans voor de laatste maal. De belangstelling van het publiek begint zelfs merkbaar te verflauwen. Aan de uitnoodiging tot bijwo ning dezer Raadsvergadering, j. 1. Zondag in do protestvergadering tot de pro- teeteerenden gericht, hadden maar een vijftigtal personen gevolg gegeven. De heer Schaper heeft de beide ontsla genen Hertz en Groen verdedigd met allo kracht die in hem was. Nogmaals wees hij op do z. i. alles behalve onpartijdige uit spraak, door de beide werklieden te ont slaan en den directeur to handhaven. Mis selijk noemde hij de houding van dr. Hui- zinga in deze kwestie; beleedigend het oor deel van B. en Ws. dat de organisatie een complot op touw zou hebben gezet; belache lijk dat door de wetenschap, dat de beide werklui bij dr. Schutter waren geweest, di rect een ander licht op de zaak was geko men; onmcnachelijk zwaar de straf voor Groen en vindt dat de wrecteur niet zwaar genoog gestraft is. Ten slotte stelde spr. een motie voor waarin gezegd wordt dat de Raad het be treurde dat geen justitieel onderzoek heeft plaats gehad; dat het dagelijksch bestuur tegenover Hertz en Groen te streng is op getreden en de directeur te zacht behandeld waarom hij B. en Ws. uitnoodigt. I. om Groen en Hertz weer met 1 Decem ber in gemeentedienst terug te nemen, zoo dat zij voor hun verkeerd gedrag worden gestraft met twee a drie maanden verlies van loon; II. te overwegen of de uirecteur niet tot -1 ontslag moet worden voorgedragen of aI-> thans tot straf voor zijn optreden gedurende" eenigen tijd in zijn functie dient te worden geschorst en daarover advies uit te brengen aan den Raad. De heer Yan Swinderen, wethouder, zei- de dat de intrekking van de klacht door Hertz niet het voornaamste motief voor heè ontslag van Hertz en Groen geweest is. Spr. noemde het onjuist dat het vonnis van B. en W. een argument van beteekenis zou ontleenen aan de intrekking van de klacht, hefc voornaamste punt was het ver-' zwijgen van hefc bezoek aan dr. Schutter. Nadat ook de heeren Teilegen en prof. Symone hun meening over de kwestie ge zegd hadden en de heer Schaper had gere pliceerd werd de motie in stemming ge bracht en verworpen met 28 tegen 6 stom men (die van de 5 socialistische Raadsle den en de heer Grifcters Doublet.) (H.) Eerste huwelijksafkondiging van 1 Oct. W. de Fejj jm. 21 j. en E. van Beramel jd. 23 J. H. Spierenburg jm. 22 j. en J. A. Erades jd. 21 j. S. Simons jm. 26 j. en M. H. J. Goddrjn id. 22 j. J. M. Hendrik«en jm. 22 j. en J. E. Ram jd. 19 j. Jhr. K. F. Quarles van Ufford jm. 25 j. en A. E. Vinkhuyzeu ]d. 21 j. (j. A. Visser jm. 27 j. en D. C Kooyman jd. 27 j. KATWIJK G bo ren: Neeltje, D. van A. Niigh en H. v. d. Plas. Arie, Z. van P. v. Duyn en W. de Best Gjjsbert, Z. van A. Krjjgsman en M. v. d. Bent. Leendert, Z. van 0. Haasnoot en J. Quyt. Overleden: Arie Durieux 18 d. Gorrit Varkevissor 9 m. Cornelia,van der Plaa Ij. Arie den Duik 15 m. Ondertrouwd: J. Jurriens jm. en E. Derke jd. J. van Djjk jm. en T. v. d. Plas jd. WARMOND. Geboren: Petrus Cornelia, Z. van Jacobus van der Voort en Clasina Johanna vaD der Horst. Gehuwd: Theodoru3 van Duin en Cornelia van Vliet. Cornelia Breedijk en Giietjo Kamp. Financieel© plannen. Naar verzekerd wordt, bereidt de heer De Meester oon samensmelting van de ver mogens- en bedryfsbelasting voor. (Centrum.) Ingezonden, Mijnheer de Redacteur! Gij hebt enkele dagen geleden in Uw ge acht Dagblad ook het adres opgenomen, aan den Gemeenteraad gezonden door de afdeeling Leiden van den Bond van Ne- derlandscho Onderwijzers. Dit adres is ingediend naar aanleiding van een verzoekschrift, eveneens aan den Raad gericht door de gehuwde onderwij zers boven de 28 jaar, en waarin gewaagd wordt, dat de onderwijzers, die gehuwd zijn en den leeftijd van 28 jaar bereikt hebben, een meerdere tegemoetkoming in de huishuur zullen ontvanger, dan tot hier toe hefc geval is. De afdeeling Leiden van genoemden Bond (kortheidshalve schrijf ik in het ver volg: de Afdeeling) maakt 1 ezwaar tegen de inwilliging van dit verzoek. Daardoor zou volgens haar een reeds be staand onrecht nog vergroot worden; men zou dan bij het bepalen van hefc bedrag ook rekening gaan houden met de behoef te, terwijl daarvoor de geleverde arbeid alleen in aanmerking dient te komen. Vraag: Is dit waar? Wordt op die wijze de billijkheid betracht? En ook: Is het in overeenstemming met de wet? Hefc onrecht zal vergroot worden, zegt de Afdeeling, iwant: 1. de gehuwden beneden 28 jaar zullen van deze verhooging geen profijt trekken. Vraag ook hier: Is dit waar? Heeft de Verhooging voor deze onderwijzers niet dezelfde waarde als voor hen, die er di rect van profiteeren? De laatsten hebben hefc er tot hun 28ste levensjaar toch ook buiten moeten doen. 2. In de tweede plaats zou hefc onrecht vergroot worden, omdat ongehuwden met een „gezin" (ouders en onverzorgde zus ters) en ongehuwden „zonder gezin", doch die steun verleenen aan ouders of andere nabestaanden, van de verhooging niet ge nieten. Vraag: Is het te vergen, dat bij Wet o£ Verordening in deze gevallen, die uit zonderingen zijn, wordt voorzien en staan' zij gelijk met het aangaan e~ bestaan yan een Huwelijk? O zeker, als er ook voor de Gemeente geen geldkwestie bestond dan zou ik zeg gen deel maar uit Begrijp ik hefc goed, dan rangschikt de afdeeling de weduwnaars onder de onge huwde onderwijzers en niet onder de ge huwden. Op welken grond doet zij dat? Verder ga ik op het oogenblik op de zaak niet in, behalve dat ik nog oven op het volgende wijs. De afdeeling keurt hefc verzoek van de gehuwde onderwijzers boven 28 jaar af, ook omdat de gehuwde onderwijzers bene den 28 jaar van de verhooging niet zullen genieten. Doch nu stelt zij zelf voor, al de onder wijzers en onderwijzeressen boven 28 jaar te doen deelen in de verhooging, terwijl dan'toch ook het geheele personeel bene den 28 jaar er van uitgesloten is. Waar is hier de logica? Mijnheer Se Redacteur, als lid van de plaatselijke Schoolcommissie is ook mij hot adres door de Afdeeling gezonden en ik meen eerlijkheidshalve der Afdeeling geen ondienst t© doen door op deze wijze de zaak publiek ter Bprake te brengen. Hefc verzoek van de gehuwde onderwijzers ligt op 't oogenblik in de portefeuille van de PI. Schoolcommissie en wacht op behan deling. Wanneer deze plaats neeffc dient ook van het adres kennis genomen. Aangenaam zal het mij zijn wanneer dö Afdeeling van dit schrijven notitie neemt en bescheid geeft. Vriendelijk verzoek ik voor bovenstaan de plaatsing in uw geacht Dagblad, waar voor bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend uw dw» W.PERA. Leiden, 2 Oct. 1005..

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2