Wed. Pli. 1 d. GEBR. GERZON, Original Boys Sailor Suits. Broodfabriek „De Zeeuw", Den Haag, 36 Veenestraat. Grieksche Inscaat Opening der Spekslagerij flinke OIEÜSTSODE. (SAMOS). OcVLIJFJöISlMl. WIELRIJDERS. HIER is concurrentie onmogelijk. De CSraciease, Prijs per kwartaal f \$l% IJzersterke Schoolkousen. Dordtsch StJicolaas. C. flOSTERLEE. LEIDSCH DAGBLAD, VRIJDAG 29 SEPTEMBER. TWEEDE BLAD. Rederl. R.-K. Volksbond, Opening der Tentoonstelling Eerste Het Uerzekering-fd1'. f 0.75 per Resell, f 30.per Anker. Korte Eföare 22, Leiden. „Rozynen Tarwebrood", Wordt dagelijks versch aan huis bezorgd. DE DIRECTIE. Banketbakkerij, Janvossensteeg 38. Janvossensteeg 38. Steeds voorradig in Cheviot en Serge: Specialiteit: Breestraai S3. FIJN GEKRUID Met Cadeaux en Verlotingen. HEDENAVOND Handel in Fpe Worst- en Vleeschwaren. EORENBRUeSTEEG 2. JOH. DUINDAffi. 3ML 3". No. 13988. Anno 1905. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, Afdeeling Leiden. tAan het verslag over het Maatschappij- jaar 19041905 is het volgende ontleend: Dc toestand der Afdeeling is over het algemeen bevredigend te noemen: het le dental steeg in den loop van het jaar yan 411 tot 420, terwijl er aan het eind van het seizoen 19011805 slechts door yier loden voor het lidmaatschap werd bedankt, zoodat het nieuwe seizoen wordt ingetreden met een ledental van 407 leden. Gedurende het afgeloopen seizoen werden yijf uitvoeringen gegeven. Vrijdag 20 Januari had in dc Hoog- laiidsche Kerk dc grootc kooruitvoering plaats van de „Johanncs-Passion"' van Joh. Sob. Bach. Dat het kerkgebouw voor doze uitvoering werd beschikbaar gesteld, toont een ommekeer in de stemming van het kerkbestuur ten onze gunste. Immers in het laatste tiental jaren bleken derge lijke verzoeken als: het beschikbaar stel len van een kerkgebouw bij het Kerkbe stuur, niet ontvankelijk. Dat derhalve thans het gebouw werd opengesteld, doet èen woord van dank aan het voornoemd college hier niet misplaatst zijn. Den Ssten April werden door het koor der Afdeeling ten gehooro gebracht een .vierstemmige psalm van Sweclinck, 2 zestienstemmige koren van Richard Strauss en Zigeuner Lieder van Brahms, afgewisseld door pianovoordr^chten van Joh. Wijsman uit Amsterdam. De zeBtienstemmige koren van Strauss zijn zeker technisch wel de zwaarste koorwerken, die door dilettantenkoren van grooteren omvang kunnen worden uitge voerd. Dat de uitvoering schitterend was is wederom te danken aan de gloedvolle en koog-artistieke leiding van onzen onvermoeiden directeur. De studie eohter, die van hem enorme inspanning cischte, doch tevens voor het koor een vermoeien de taak was, is van dien aard gebleken, dat èn koor èn directeur liet betreurde, dat slechts één enkele uitvoering van deze werken die studie moesten kronen. Daar om zullen de koren ook in het aanstaande seizoen ten gehoore worden gebracht. Hoewel deze uitvoering, als wellicht ar tistiek de best geslaagde van het seizoen mag .worden beschouwd, werd zij door d'e leden met zeer weinig belangstelling be handeld. Evenals gewoonlijk met a capella uitvoeringen het geval is bij onze Afdee ling, was van de 411 leden een matig percentage aanwezig. Het Bestuur voelde zich over die geringe belangstelling tegenover de leden een wei nig bezwasrd. Wanneer toch do eerste kooruitvoering den leden matig bevredig de en de tweede kooruitvoering in het ge heel niet in den smaak bleek to vallen dan achtte het Bestuur het toch wel ge- wensckt ook nog eens een uitvoering te organisecren, die aan de mecit exhorbi- tante, aesthetischo eischen der Leidsche leden zoude voldoen. Hierin slaagde het Bestuur door de op voering van do Schöpfung op 6 Juni 1905 in de Hooglandsohe kerk. Wederom had de directeur ondanks de vermoeienis de stu die van de vorige uitvoering en ondanks zijn eigen drukken werkkring zich onmid dellijk bereid verklaard bot werk in stu die te doen nemen. Hoe vruchtbaar voor do Algemeene technische ontwikkeling van het koor de studio van Strauss was ge weest bleek wel uit dezo uitvoering, die een zeer schoon geheel gaf na slechte drie repetition. Over het algemeen kwam dit werk veel beter tot zijn recht dan do Johannes- Passion daar de opstelling veel beter was. Of echter het publiek vreesde, dat er in het Kerkgebouw nog wat van de koude van Januari was blijven hangen, of wel, dat het demonstreerde tegen een verhoog den entreeprijs, de opkomst was uiterst matig, zoodat het Bestuur besefte, dat buitengewone pogingen tot het met beperk te middelen tot stand brengen van werke lijk voortreffelijke uitvoeringen, door de leden niet op prijs worden gesteld. Daarom zullen, gegeven de nog steeds beperkte geldmiddelen, de uitvoerjingen in het volgende seizoen in nauwe overeen stemming met de aanwezige kasmiddelen worden gehouden en kan aan een voor nemen Om de waande van bet lidmaat schap te verhoogen en de kas te steunen door buitengewone uitvoeringen dóór de lauwe houding van de leden geen gevolg worden gegeven. Hot verslag maakt voorts melding van het aftreden derL bestuursleden W. F. Verhey van Wijk en dr. J. H. Wiltordink, terwijl voorts Wordt gezegd, dat de Af deeling, wier voortbestaan uoor de buiten gewone mildheid van haar Voorïdtter twee jaren geleden werd verzekerd', onder het beheer thans van een consciëntieuzen en kundigen penningmeester een tijdperk van hernieuwden bloei schijnt te zijn ingetre den. Staalsbegrooting (906. Hoofdstuk Y (Binnenlandscho Zaken.) Do stukken der Staatebegrooting voor 1906 bevatten nog het volgende: De desbetreffende post der begrooting van Binnenlandsclie Zakcai is verhoogd met f 2500 voor noodige bijzondere onderzoe kingen, als ontratting van zeeschepen, ade noïde-vegetaties, enz. Op de Begrooting van Binnenlandsolio Zaken zijn gelden aangevraagd voor inrich ting van de sedert eenigen tijd gereed zijn- do niouwo quarantaine-gebouwen aan don Nieuwen Rotterdamschen Waterweg. De uitkomsten, waartoo do toepassing van de Ongevallenwet 1901 leidde, toonen aan dat voor het Departement van Binnenland sclie Zaken het dragen van eigon risico dc voorkeur verdient boven aansluiting bij do Rijkoverzokering. Mitsdien zijn hiertoe in •den loop van dit jaar do noodige stappen gedaan. Gerakend wordt op betaling, bij over brenging van lijders naar, on verpleging in particulioro krankzinnigengestichten, op betaling ook van de kosten van opneming en verpleging en eventueel van begrafenis van kinderen, die van hun krankzinnige moe dors niet kunnen worden gescheiden, en voorts van een kleine toelage bij ontelag uit het gesticht ter bestrijding van do kos ten van levensonderhoud gedurende de eersto dagen, alsmede voor kleeding, reis kosten on mogelijke andere beooodigdkeden. Overeenkomstig de voorstellen der inspec- teura voor het Staats-toezieht op krankzin nigen is ecnige verbetering gebracht in do vooding der verpleegden, die niet alleszins voldoende gebleken was. Do bedoeling is om het laboratorium voor den Centralen Gezondheidsraad en do verdere localiteiten tegelijkertijd en op een en hetzelfdo terrein to bouwen. (Do to taal-raming ad f 269,000, die verleden jaar was gemaakt, is thans teruggebracht tot f 109,500, zoadat thans het geheel tegelijk kan worden ter hand genomen). Er wondt 2000 meer uitgetrokken vöor toelagen aan gemeenten, die aan verloskun dige hulp behoefte bobben. Een bedrag van f 5400 wordt uitgetrok ken o.a. tot bevordoring van drio tweede- klerken, die thans het maximum traktement van hun rang genieten, tot eersten klerk. Yöorts wil men do sooiaal-economisoho afdee ling met drio tweede klerken versterkon en in den lobp van 1906 de bewerking tor hand doen nemen van dc gegevens van loonstatis- tischen aard. Wijders zal do voorgenomen uitbreiding van hot sociaal-economisch tijdschrift tot een maandschrift de aanstelling vata nog ean adjunct-commies en van een tweeden klerk noodig maken. Do toelage van den se cretaris van de centrale commissie voor do statistiek wordt met f 200 verhoogd. Een bedrag van f 3000 is aangevraagd voor do bestrijding dor reis- en verblijfkos ten, enz. van het college van curatoren van 3e Technische Hoogeschool. Voor het personeel der school wordt fei telijk meer aangevraagd f 14,406, voor de aanstelling in 1908 van een hoogleeraar in 'dc scheepsbouwkundo, van een buitenge woon hoogleeraar in de werktuigbouwkun de; voor een vijftal nieuwe assistenten en van tweo nieuwe bedienden, en voorts voor verhooging van salarifc3en, voor hoogleer- aren en beambten die daarop krach ten 3 de salarisregeling aanspraak hebben. De Minister heeft zich tot het allernood zakelijkste beperkt. Voor voorziening in materieel voor de School wordt o.m. f 3000 aangevraagd voor dc aanschaffing van een twintigtal kasten voor do berging van gesteenten. Voor hulp middelen voor het onderwijs wordt gere kend op 4150 meer. Alvorens nog een buitengewoon oredict aan te vragen voor verdero installeerings- kosten van het nieuwe gebouw voor natuur kunde, wenscht de Minister nog eon nader onderzoek naar do noodzakelijkheid daar van in te stellen. Een som van 50,000 wordt aangevraagd als laatste termijn voor den bouw van het scheikundig laboratorium; cn f 200,000 als 3de termijn voor hot nieuwe gebouw voor werktuigkunde, enz. Bij dc aainvrage als 1ste termijn van f 25,000 voor den bouw van een nieuw ge bouw voor mijnbouwkunde, wijst do Minis ter op de dringende noodzakelijkheid daar van. Het zal komen op een aan de gemeente Delft toebehoorond terrein, achter de ge bouwen voor olectroteohniek on natuurkun de en dus gelegen zijn in hot complex der technische inrichtingen. Ln overleg met dc betrokken hoogleeraren is een ontwerp gemaakt, dat tot uit voering gekomen zijnde aan de Techni sche Hoogeschool een inrichting zal govern, in alle opzichten in staat om met gelijk soortige in het buitenland te kunnen wed ijveren. Bij het betrachten van de grootste zuinigheid zal alles, de grond, do bouw cn inrichting te zamen pl.m. 715,000 kosten. Do bouw zou geloidolijk worden uitgevoerd en in de eerste plaats gesticht worden het gedeelte bestemd voor de Mijnontginning. Daarvan zullen de kosten te zamen zijn f 232,000. Do aangevraagde som 25,000) strokt als corste termijn voor de stichting van dit eerste gedeelte. Een bedrag van f 5000 is uitgetrokken voor buitenlandscho studiereizen of voor beurzen aan onvermogende studenten van 3e Technische Hoogeschool. Aan 3e Technisch© Hoogeschool zullen thans ook prijsvragen worden uitgcochre- ven/ Soppeng. Naar aanleiding van het gisteren mede gedeelde telegram van den correspondent der ,,N. R. Ct.", te Batavia, vermeldt het blad het volgende: Het rijk Soppeng met de daaraan onder- hoorige vazalstaatjes Mario-ri-awa en Mario-ri-wawo grenst ten W- aan straat Makassar, ten N. aan Sidenrcng, ten O. aan het meer Tempé, aan een godeelte der Walannaé-x'ivier en aan Boni, ten Z. aan Boni, Lamocroc, Tanette cn Barroc. Do oppervlakte bedraagt ongeveer 575 vierkante palen (een paal is 1.5 K. M.,) waarvan ongeveer 120 vlak land zijn; het overige gedeelte is bergachtig. Het vlakke gedeelte is vruchtbaar, het bergachtige go- deelto is onbebouwd. Het land bovat talrijke bergtoppen, dio een hoogte hebben van 500 tot 700 M. Talrijke rivieren doorstroomen Soppeng 011 hebben meest oostelijke richting. Omtrent cie bevaarbaarheid dezer stroo men is niets bekend. Met hot wegenstolscl is het in Soppeng al evenmin nis elders op Celebes schib- terond gesteld. Enkele hoofdwegen voeren van het strand naar het binnenland, ter wijl do vlakke gedeelten door talrijke min of meer bruikbare voetpaden doorsneden worden. Daarenboven zijn do talrijke kam pongs, dio zich vooral langs do rivieren" uitstrekken, onderling door pade verbon den. Voor de verpleging dor troepen' is het van belang, dat Soppeng een grootcn voo- stapel bezit. De regeeringsvorm van het bondgenoot schappelijke land Soppeng is ah die van Boni. Hot bestuur berust., althans in naam bij een vorst of vorstin (datoe,) regeorond ondor toezicht van 7 kieshecron, van wio 4 grootc kicsheeren of pangepa (volgens dr. Matthos do man, die voor den vorst mot evenveel nauwlettendheid zorgt als de moo- dcr voor het kind.) Do drie andere kieaf- heeren drogen den titel van pabitjara^ Do pangr>pa moeten zij van vorstelijke afkomst cn hebben medo aanspraak op den va- oeerenden troon. Zij worden door ons be stuur ook wel kroonvazallen genoemd. Do pangepa zijn: Datoc Botto, Aroe Biln, Aroo Solo Tocngo cn Aroong Oedjong; do pabitjara zijn: Aroe Sido, Aroo Maaocwa- lio en Aroo Djampoe. Do laatste vorst van Boni, Abdul Gani Batoo Pocti, overleed den 16en October 1895 on word opgevolgd door zijn nicht Sit- tie Soënaba Aroe Lapadjoeng, die den 18cri Januari 1897 werd bevestigd en oen nieuw oontract sloot. In 182-1 is Soppeng tot het Bongaaisch contract toegetreden. De grievon, die tegen Soppeng bestaan, wijken weinig af van die, welke aanleiding gaven tot het gewapend optreden tegen do andero staatjes van Zuid-Celebes. Boven dien schijnt Soppeng nv?t Wadjo en Boni zich verbonden te hebben om ons te weor- staan. Ook had Soppeng do hand in het terugzenden der contracten door de vorston van don Adja Tapparang-bond. Naar het telegram doet vermoeden zal het ook in Soppeng noodig zijn een flinken klap uit to dcelen. Hot terrein is hier echter voor do verdediging zeer gunstig, zoodat in dit geval het verzet wol eens grootero proporties zou kunnen aannemen. Pampanoewa blijft ook voor do actie te. gen Soppeng do basis. Het vivresschip ,,Bromo'' werd tot dicht bij dio plaats op gesleept, terwijl de marine langs dc Rcnra- na-rivier de aanvullingen opvoert. Do Rcnrana werd daartoe vooraf zorgvuldig verkend. Afdeeling Leiden en Omstreken. Goedgekeurd by Konink. Besluit van 17 Februari 1807. Eondag 1 October, te 1 uur van Teekeningen, vervaardigd tfjdens den cursus 1904 1905, Bonds- gebouw Rapenburg 10. Ter bijwoning worden de Leerlingen met hun ouders door deze beleefd uitgenoo- digd. Yan af 2 uren is de Ten toonstelling voor een ieder gratig te bezichtigen, terwijl de nieuwe Teekenschool ter bezichtiging is open gesteld van 2 tot 6 uren. 2981 22 Namens het Bestuur, W. DE LA RIVIÈRE, Voorzitter. H. J. v. KERKHOFF, Secretai is. :Mej. HOEFNAGEE, Station Piet-Gijzenbrug, vraagt togen 1 November: een Loon f 12». 2966 7 - Gemengd Koor ,,EVi EL0SOFH3 A". Hot Bestuur geeft kennis, dat Nieuwe Reden zich kunnen aan melden bij den Secretaris, 2902 6 Apothekersdijk 35. op het Eeven, tegen Invali diteit en Ongelukken, geves tigd te 's-Graveuliage. DirecteurenJhb. Mr. W. SIX, Mr. H. GOEMAN BORGESIUS en Mb. Dr. w. P. J. BOK. Inlichtingen en Tarieven gratis te verkrijgen bjj den Inspecteur Jhb. A. C. VAN HAEFTEN, Bree- straat 134, Leidon, die ook Brand- en Inbraak verzekeringen sluit. 160 13 Grieksche Muscaat Is de heerlijke zoete Wijn, die steeds meer in de huishouding wordt gebruikt. Hij dient om bu Roodon Wijn gevoegd te wor den en kan ook bij viscli of ker kelijk gobruik dienst doen. Steeds ontvangen wU over dezen Wijn tevre- denheidsbetuigingen. 1118 20 Speciale inrichting voor de bereiding van prima Echt Zeeuwse!) Tarwebrood, volgens systeem Dr. Allison. Tevens maken wij onze Clienteele opmerkzaam op ons heeriijk machinaal gereinigd van steentjes en verdere schadelijke bestanddeelen. Ter kennismaking met ons fabrikaat wordt een ieder uitgenoodigd hiermede proef te nemen. 3015 50 MUZIEKINSTITUUT (STEENSCHUUB). Onderwijs wordt gegeven In: Mevr. DE VEERDa Lange, Hoofdleertrea a. d. Muziek school M. t. B. d. T., afd. Haarlem. Mej. NELLA GUNNING, de Heer J0HAN DE VEER, Hoofdleeraar Muziekschool, M. t. B. d. T. afd. Haarlem. Aanvang van het Nieuwe Schooljaar: 1 Oct. 1905. Aangifte v. nieuwe Leerlingen: voor Viool Zatordags 3 5 uur, voor de andere vakken Woensdags 85 uron. 2934 26 Solozang;, declamatie en elementair onderwijs e viooi2 Piano, Solfège, Harmoniel WEDER VOORHANDEN: Fijn gekruide St.-Nicolaas, Appelbollen, Letterbanket en zeer fijne Honig-, Ontbijt en Sukadekoek. OPSUKIING van een groote partij nieuwe Engelsche- en Duitsche Rijwielen, van af 35, rhet 1 jaar schriftelijke garantlo, compleet met alle toebehoofen. Gedurendo de opruiming worut bij ieder Rijwiel gratis een groote nlkkelèh Carbid-Inmp gegeven, ter vraarde van f 2.75. Op aanvraag volledige omschrijving van alle voorradige Rijwielen. Gebruikte Rijwielen van af ƒ10. 2925 24 J. A. EINDEJIANN, Reguliersgracht 70-81, Amsterdam. Jaar 34567 89 10 11 CHEVIOT f6.25, f 6.50, f 6.75, f 7.- f 7.25, I 7.75, I 8.25, f 8.75, f 6.25 SERGE 17.50, f 8.25, i 0.», f 9 75, f 10.50, 1 11.25, 1 12.-, 1 12.75, 1 13.50 Bü zichtzending is de opgave van leeftijd voldoende. 2600 120 -.-Vv* i -< V .-V-.-Af/v-:-" 'v'"-- r,- t 2902 11 Aanbevelend, Tc Lelden: liaarl.fctrnat 20. 2223 20 EN 2915 30 Beleefd aanbevelend, 7 5749 10 '■I CONFISEUR-CUISINIER, Breestraat 157. Teiefoonn. 563. Dagcljjk» verHcla verkrijgbaar: Grooie Appelbollen, Letterbanket. 2121 13 Fijn gekruide St.-Nicolaas.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 5