N\ 13982 Vrijdag 22 September. A#. 1905. feze (Courant wordt dagelijks, met altzondering ran <§onen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Onder onze vroede Vaderen. LEIDSCH PBIJS DEZEB COURANT I Tmi Lelden po week 9 Oectei pel 8 mundeo 'Sill f 110. Beltee Leiden, pel loopei en wui agentes gevestigd eye S I t L80. Trance pel post I 1.65. PRIJS DEB ADTEKTENTIËHi Van 1—8 rtgela 1.06. Ieder© regel meei ƒ0.17L - Groetere lettors o&ar plaatsruimte. - Kleine advertentiön ran 30 woorden 40 Gents coHtantelk tiental woorden meer 10 Gents. - Voor het lncas3eeren wordt ƒ0.05 burofeend. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van M. BROUWER, aldaar, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens in het perceel Galgewater No. 20; Gelet op Art. 152 der Algemeen© Politie verordening van 6 November 1879 (Gemeente blad No 9); Geven b(j deze kennis aan belanghebbenden dat op Woensdag 27 Sept. aanst. 'a voor- middags te elf uren, op het Raadhuis, gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Lolden, 22 September 1905. Heb publiek op de tribune is de veelal be trouwbare graadmeter voor de belangrijk heid der agenda» Zien we er alleen de kran tenjongens, wachtende op een stukje kopij van het verslag, dat onze loze-rs 's avonds van denzelfden dag nog zullen lezen, dan *-s er gewoonlijk niets bijzonders aan de hand Gisternamiddag was er voor Leidsch-doca nogal belangstelling en de agenda was dan ook niet van bcteekenis ontbloot, al was de opkomst der leden daaraan niet evenredig De belangstelling van het publiek werd cch ter op harde proef gesteld. Voor men aan do punten van belang kwam, was er al heel wat voorafgegaan. Allereerst namen de ingekomen st ikken (ditmaal veel tijd in beslag. Actress sa bij bot hoopje, en lang dat ze waren 1 Opmerkelijk was naast de adressen van den arrondisse- menfosehoolopziener en van een tiental hoofden van scholen, waarin adhaesie wordt betuigd met het verzoek van een 40-tal ge huwde onderwijzers om verhooging van de tegemoetkoming in woninghuur, het verzoek van 'de afdeeling Leiden van den Ned. Bond yan Onderwijzers, die, indien de Raad tot vermeerdering van uitgaven voor dit doel mocht willeen overgaan, gaarne zoude zien, dat alle onderwijzers en onderwijzeressen boven 28 jaar daarin zouden mogen deelen. De wetsbepaling inzake tegemoetkoming in woninghuur is onbillijk jegens ongehuwden en onderwijzeressen; door nu boven hot wet telijk vastgesteldo minimum te gaan wordt die onbillijkheid nog vergroot, meent adres sante. Wij euilen spoedig vernemen, hoe B. en Ws. en daarna hoe do Raad er over den ken. De varkensslagers hebben ook weer eens .Van zdch laten booren. Te verwonderen ia dit niet. Als iemand in de benauwdheid zit, roept hij om uitkomst. En de toestand der varkensslagers moet tegenwoordig niet best zijn, waar sommigen zelfs hun zaken hebben gesloten. Wij ver trouwen dan ook, dat het adres in ernstige overweging za worden genomen, al kunnen de slagers zelfs niet verwachten, dat de Raad, voor verreweg het grootste deel uit niet-deskundigen bestaande, zal kunnen be slissen in een verschil in opvatting tugschen twee deskundigen. Hierover moet de weten- Bohap uitspraak doen en nu deze belangrijke quaestie als een twistappel in het strijd perk u geworpen, zullen de geleerden het wel uitvechten Zoolang houdo een lichaam als de Raad or zich buiten. Eindelijk kwam het adres van den Leid- schen Bestuurdersbond om eenige wijzigin gen te brengen in do verordening voor do Arbeidsbeurs ter tafel, dat zal worden ge drukt en den leden gezonden, met de amen- demonten, door enkele loden op het voorstel ingediend. Het hinderde ons een weinig, dat de secretaris, door de klem te leggen op een h te veel of te weinig, do aanlacht der Raadsleden op het gebrek aan taalkennis Van adressante vestigde. Wat do Boetuurdersbond in dezen weoscV- kwam duidelijk uit, en dat de mannen, die dagelijks hamer of truffel hamtcercn, wel eens over een naamval struikelen, is' niet Iets om to lachen. Als een gemeente-secra taris eens een muur moest metselen of een kozijn in elkaar zetten, zou hij er nog min der van terecht brengen. Elk in zijn vak. Be hierop volgende benoemingen, die al weer liccl wat tijd in beslag namen, kunnen Wij voorbijgaan Dank zij enkelen stemmen Tan geestverwanten van den heer Paul werd .de heer A. J. van Hoeken met 13 tegen 12 «temmen op den heer Paul benoemd tot commissaris der gemeente bij do Leidacho Duinwater-Maatschappij, Cn zal hij zoo de plaats vervuilen, door den heer Bosoli vrij willig verlaten. De machteloosheid van de gemeente tegenover deze Maatschappij maakt, naar wij wel eens hoorden, de po- sitio van dezen „president-commissaris" tot een van weinig beduidenis. Nu, als er nog wat van te maken is, dan zal do heer Yan Hoeken niet verzuimen het te doen en hij zal de belangen van de ge meente flink in het oog houden, dafc is ze ker. Het verzoek van J. J. de Cler om benoemd te worden tot makelaar, gaf den hoer Sijtsma aanleiding om ongedaan te krijgen het besluit der vergadering van 22 Septem ber van het vorige jaar, toen besloten werd dergelijke verzoeken bij B. en Ws. te ren- voyeeren ter afdoening. Hij was toen ook gezwicht voor ai do wetsartikelen en auto riteiten, door B. on Ws. hiervoor aange voerd, dooh later had hij met een bekwaam rechtsgeleerde daarover gesproken en die had gezegd, dat do aanstelling door de ge meente, zooals dan ook in Amsterdam, Rot terdam, enz. geschiedde, ook wel door den wettelijken beugel kon. Waarom zal de Leidsche Raad het dan uit de handen ge ven? 31 plus 1 weten in 't algemeen geno men beter dan 4 plus 1 wat in 't belang dor gemeente mag worden geaoht. In het adres schemert door, dat notarissen in makelaars ongewenschte concurrenten vinden en nu toevallig in het college van B. en Ws. twee notarissen zitten, zal men zelf den schijn van onpartijdigheid vermijden door het recht weer aan den Raad toe te kennen. De Voorzitter bleef het oude standpunt krachtig handhaven, 'do heer De Goeje viel hem nog met een enkel woord bij en eindelijk de Raad ook met 19 tegen 6 stem men. Het voorstel tot het benoemen van stra ten gaf wezenlijk nog aanleiding tot ampe le discussio niet alleen, maar zelfs tot het indienen van twee amendementen door den heer Vergouwen en één sub-amendement van den heer De Goeje of onzo Raad ook niet in het kleine getrouw is 1 In zako de Zon- neveldstoeg toonde de heer Vergouwen van uitersten te houden. Waa zij geen steeg, een straat was zij ook niet, veeleer eon plein. Wil men 'den naam plein niet accep teeren, dan, zoo redeneerde en amendeerde hij, moet het maar een 6teog blijven. De Raad besloot het advies vam den archivaris te volgeD, die hier den naam straat wenscho- lijk achtte. Voor het overige ging do Raad met den heer Vergouwen mee. Uit het voorstel tot verhooging van be- grootingsposton van het dienstjaar 190o, waarvan de raming te laag gebleken is en dat zonder stemming en debat onder des hamer doorging, bleek o. a., dat de onkosten tijdens heb bezoek van H. M. do Koningin hebben bedragen 4687.50. Zooala men zich zal herinneren werd voor deze gelegenheid aan B. en Ws. door den Raad blanco ore- diet verleend. Het lijkt wel een heel bedrag, dooh voor wie weet wat dergelijke bezoeken gewoonlijk kosten is het nog niet eens hoog, hoorden vrij. Bovendien is heb grootendeels in de handen v»#i Leidsohe leveranciers, ambtenaren en werklieden tereoht gekomen. Het voorstel van B. en Ws. om, zooals ook bij de begrooting reeds is voorgesteld, het subsidie aan Mathesis met 500 te ver- hoogen en ook voor 1905 dit bedrag toe te kennen, ging er eveneens met een enkelen hamerslag door. Aan het verlangen van het Genootschap is daarmede lang niet in alle deelen voldaan. Difc vroeg om verhooging van oen j aar lij ksche vorhooging van 1000 en om een buitengewone toelage van 1331 voor 1905. Welk een goed hart zeker allo Raadsleden do nuttige onderwijsinstelling van het Ge nootschap toedragen, niemand heeft het daarvoor durven opnemen. Het moet ook eenmaal ophouden zal men hebben gedacht. Het jaarlijksok subsidie stijgt met deze verhooging reeds tot 9000. Men zal dan in vredesnaam den stroom van leerlingen vooral van buiten, wat moe ten temperen. Do kosten van heb onderwijs nemen tooh reeds aanhoudend toe. Dit bleek weer zonne klaar uit het voorstel tot oprichting van een 8ste openbare lagere school der 3de klasse, wat er bijna onmiddellijk op volgde en dat de Raad wel niet anders kon dan aanne men, ook al weet hij, dat behalve de a-ltijd vrij aanzienlijk)e oprichtingskosten daarf- door ieder jaar weder oen belamgrijko post op de gemeentebegrooting zal komen. Geheel onaangevochten bleef het voorstel dan ook niet. De heer Vergouwen trad er tegen in het krijt. Als de oprichting werkelijk noodig is zal hij er zich niet tegen verzetten. Doch dit is bij hem nog niet zoo zeker. In het laatst van do vorige week had hij de stukken ontvangen en tot zijn groote verwondering vond hij het punt reeds op do agenda. Do gegevens in de Leeekamcr hebben hom te leurgesteld en wettigen volgens hem niet dio bijzondere haast. Hij oordeelde de school op het oogenblik niet noodig. Tot deze conclusie kwam hij doordat hij de leer lingen der verschillende klassen van de 3d<* en 4de-klasse-sckolen optelde, waaruit bleek dat het wettelijk maximum daarbij niet noemenswaard werd overschreden, in som mige scholen niet eens werd bereikt. En hij vond ook geen gegevens waaruit zou blijken dat de oprichting in de toekomst noodig was. Integendeel, indten de plannen, voor de oprichting van een katholieke 6chool tot uitvoering komen, wat wel eens niet zoo lang kan duren, en wanneer nog een Chris telijke school wordt gesticht, waarvoor reeds een gebouw is, dan zou het wel eens kunnen blijken dat het niet noodig was. De heer Dc Goeje, die, zooals men weet, lid der schoolcommissie is, merkto op dat de heer Vergouwen heeft vergeten er reke ning mee te houden dat op het oogenblik 3 klassen elders onder dak zijn gebracht, één in een particulier lokaal, twee in gym- nastiek-lokalen. Verder heeft hij do font be gaan al de klassen bij een te tellen. Nu zijn de hoogere klassen wol eens minder talrijk. Do voorzitter sloot zich hierbij aan. B. en Ws. hadden nog geruimen tijd weerstand geboden aan den drang der Commissie van Toezicht, doch nu zij vernamen, dat de plannen voor den bouw van bijzondere 6cholen nog niet tot rijpheid zijn gekomen, mochten ze niet langer dralen. De heer Krantz heeft bovendien te kennen gegeven, dat hij er prijs op zou stellen, dat de fabrioks lokalen niet al te lang meer zouden worden gebruikt. Op deze gronden schonk de voor zitter volkomen adhaesie aan het voorstel. Ook de wethouder van onderwijs, de heer Van Hamel, verdedigde het voorstel met klem. De jongste inschrijving van leerlin gen is zoo groot geweest, dat do hoofden der scholen verlogen zitten hoe zij ze zullen plaatsen en alleen door verdeeling zich red den. Daarbij heeft men zijn toevlucht moe ten nemén tot ontijdige bevordering. En eindelijk wanneer men dezo inderdaad goedkoope terreinen laat schieten, zal men later veel duurder terecht komen. De heer Mouleman motiveerde nog korte- lijk zijn stem vóór het voorstcL Ook als lid der 8chool-commissie verklaarde hij, dat do behoefte tot oprichting duidelijk is gebleken en deelde ten overvloede mede, dat de Bcholenbouwplanntai* van Katholieke zijde nog zeer vaag zijn. Ondanks dit alles was de heer Bosch nog niot van do noodzakelijkheid overtuigd en verklaarde zich er tegen, terwijl ook de heer Vergouwen nog geen voldoende gegevens had om vóór te stemmen. Nadat de voorzitter, de heeren Van Hamel en Sijtsma ieder nog met een kort woord voor do oprichting hadden gepleit, word het voorstel mot 23 tegen 3 stemmen aangeno men. De heer P. J. Mulder wilde aan zijn stem tegen een voorloopig karakter geven; de voorzitter zeide terecht, dat dit niet aanging. Men stemt ergens vóór of tegen; do heer Mulder besloot tot het laatste. We willen alleen nog opmerken, dat de ligging van het terrein achter do Kalver markt en den Zuidsingel ons uitnemend geschikt voorkomt, in een wijk, waaromheen geen andere school staat cn die dicht be volkt is. Daarbij is de prijs uiterst billijk. Hadden do verkoopers lont geroken, dat de gemeente er achter zat, dan zou men er zoo niet zijn aan gekomen. De heer Fockema Andreae zette het ó&- bat in over het voorstel tot de heffing van een belasting op de openbare vermakelijk heden en toonde zich, wat we] te vermoeden was, er een tegenstander van. Hij nam het praeadvies van B. en Ws. het eerst onder handen en begon met tusschen de regels in te lezen, dat zij er ook niet veel voor voe len. Men was er in beginsel vóór, maar wat geeft een beginsel alleen, het komt op de uitvoering aan. En van die uitvoering vrees de Spr. groote bezwaren en weinig voor deden, want do niet groote opbrengst zal voor een aanzienlijk deel opgeslorpt worden door peroeptic en inningskosten. Er zal streng moeten worden toegezien en dit zal een ondraaglijken last veroorzaken voor hen, dio een of andere vermakelijkheid organisee- ren, waardoor het belemmerend zal werken op heb verschaffen van gepaste uitspannin gen, die een mensch toch wel noodig heeft, volgens zijn opvatting. De Voorzitter verdedigde het voorstel, al liet hij uitkomen, dat men or niet too was besloten, dan nadat herhaaldelijk krachtige aandrang daartoe van den Raad was uitge gaan. En nu kon hij er wel iets voor voelen. Aan de plaatselijke directe belasting kleven ook groote bezwaren, waarom mag men het niet op een andere wijze zoeken? Hij schat te de opbrengst ongeveer gelijk aan dio der hondenbelasting en is dat wel niet veel, het is toch niet te versmaden. Deze belasting wordt bij name door den wetgever genoemd, zij is dus door hem gewild. Spr. beschouwde haar als een soort belasting op de weeldo en wees ala een element van billijkheid er op, dat men met deze verordening ook zal kunnen treffen die spellen cn vermakelijk heden, die buiten kermistijd komen en veel geld uit de stad sleepen, zonder dat do gemeente er vat op heeft. De gemeente Gro ningen inde indertijd vam Barnum cn Bai ley bijna 1000. Do belasting zal niet popu lair zijn, dooh welke belasting is dat wel vroeg hij ten slotte. Do heer Vergouwen verklaarde zich er in beginsel voor, maar wilde ab oud-lid der Oommissie van Financiën de verordening bespreken, wat volgenB den Voorzitter bui- tem do algemeeue beschouwingen ging. De heer Sijtsma meende, dat waar bij het meest zuinig beheer do gemeentelijke uit gaven steeds stijgende zijn, men moot be dacht wezen op vermeerdering der inkom sten en dam is dezo belasting, dio men ge heel vrijwillig opbrengt, wel te verdedigen. De bezwaren bleken in de practijk to Am sterdam on Groningen denkbeeldig; percep tie en inningskosten bedragen im laatstge noemde gemeente slechte 000, in Leidon kan heb dus nog voel minder. Het bezwaar is gemaakt, dat do gemeente op deze wijze wat zij mot do eene hand in den vorm van subsidie aan sommige vereenigingen geeft, met de andere terugneemt-, waarin hij ech ter juist een element van billijkheid zag. Do heer Juta verklaarde, dat hij in begin sol voor deze heffing is; wordt oohter do voorgestelde verordening belangrijk gewij zigd, dan zjlI hij bij c!adstemming zich cr tegen verklaren. Nadat de heer Fockema Andreae en dc Voorzitter hun standpunt nog nader hadden uiteengezet, werd na cemigo deliberatie over de wijze van stemmen, besloten het begiüsol eerst in stemming to brengen. Zooals we gisteren reeds mededeelden staaktehier over de stemmen: 13 tegen 13. Vóór verklaarden zich do heeron Juta, Korevj.-. r, Aalbcrso, Witmans, Sijtsma, Vergouwen, P. J. Mulder, Meulcman, Bosch, Fokker, Van Tol, Lc Poole, en Vam der Ebt. Togen varen de hccrcn: Van Hamel, Van dor Vlugt, Fockema Andreae, Reirneringer, Paul, De Boer, Zwiers, Van Gruting, Ras- selbaoh, Bots, Do Goejo, D© Vrie3 en Van dor Lip Er zat nu niet andors op dan de behan deling te verdagen tot een volgende verga dering. Is dc vergadering dan voltallig, dan zal, vermoeden wij, do heffing in beginsel wol worden aangenomen. Of men het echter over de uitvoering eens zal worden, staat zeer to bczicm. Do kansen op aanneming van het voorstel in zijn geheel zijn o. i. daarom niot gunstig Het was nu nog wel geen vijf uren, maar tegen do Arbeidsbeurs durfdo men ni meer aan. Op voorstel van don heer Focke ma Amdreao werd besloten dit punt ook uit te stellen tot een volgende vergadering. Eindelijk bracht do Voorzitter nog een spoedeischonö voorstel aan dc ordo. Om over te gaan tot de op 22 September 1904 aan genomen verbreed ing van do Rijm- cn Schie- kade bij de Amhachtaschool zal do gemeente van de provincie moeten overnemen 04 c.A. grond tegen 3 gk*. por c.A., terwijl is ge bleken, 'dat do Ambachtsschool nog 5 c.A. van d© gemeente in bozit heeft. Men zal dus tot een ruil moeten besluiten, zoodat de gemeente 59 c,A. zal hebben to betalen, waarvoor een bedrag van 177 gld. zal wor den gevorderd. Dozo zaak, dio cenigo ver traging ondervond, zal nu spoedig im ordo worden gobracht. Daar vorder niemand iets voor de open bare vergadering had, werd zij gesloten. Be heeron gingen uiteen' en zetton toen onder een zeer druk discours in de kleedkamor en bij het heengaan het debat over de publie ke vermakelijkheden voort. Leidart, 22 September. Mem deelt ons mede, dat de weleer w. heer J. P. Huibere, kapelaan aan de Kork van O. L. V. Homolvaart alhier, benoemd is tot prof. aan het Seminario „Hagcveld", to Voorhout. Op de voordracht van prosector-bacte rioloog van het stedelijk ziekenhuis te Rot terdam, in do plaats van den als professor opgetreden dr. Tendeloo, zijn geplaatst dr. R. Josselin do Jong te 'B-Gravenhago en dr. R. P. J. Hulst te Leiden. Bij do heden gehouden aanbesteding van brandstoffen voor het personeel der heeren Tielomam en Dros en Dros en Gebrs. Tielemon, alhier, is de levoring gegund aan d,o heeren U. Osinga en Zn., alhier, tegen do volgende prijzen: harde turf ƒ5,30 per 1000, lange Friesche turf 5 per 1000, ge klopte cokes ƒ0.52 per H.L., steenkolen 0.78 per H.L., Bolg. anthraciet ƒ1.40 per H.L. Zondag 15 October, des avonds, hoopt ds. H. O. Briët, thans predikant tc Kou- dum, zijn intredo to houden bij do Ned.- Herv. Gem. te Utrecht, na des voormiddags bevestigd tc zijn door zijn vader, ds W. Briët, van Leiden. Beido plechtigheden zullen in do Domkerk plaats hebben. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandschc Zaken is bepaald, dat het examen ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en ord o-oefeningen der gymnas tiek, voor het jaar 1905, zal aanvangen 17 October e.k. en dat de commission, met het afnemen van dit examen belast, zitting zul len houden te Breda, Vcnloo, Rotterdam, Amsterdam, Leeuwarden en Deventer. Benoemd zijn: in de commissie te Rotter dam: tot lid en voorzitter: dr. J. H. Jon nes, schoolopziener in het district Rotter dam; tot leden: A. Flothuis en L. H Ha- meralag, gymnastiekonderwijze:.; bij het openbaar lager onderwijs te Rotterdam; mej. I. de Zwaan, gymnastieko.u cnvijze- res te 's-Gravonhagcmej. J. Berkhout, leorares aan de middelbare meisjesschool te Dordrecht; tot plaatsvervanger van den voorzitter: P. Ie Grand, schoolopziener in het district Dordrecht; tot plaatsvervan gende leden: B. Nieuwcnhuis, gymuastiek- onderwijzer bij het openbaar lager onder wijs te Rotterdam; moj. E. J. Korthnh, to Dordrecht, leorares in do gymnastiek aan een hoogere burgerschool te 's-Gravcnhago; in de commissie te Amsterdamtot lid en voorzitter: G. Roodcnburch, schoolopzie ner in hot district Haarlem; tot leden: J A. H. Eckhardt en P. C. van Zuylen, on derwijzers in do gymnastiek aan opcubaro lagere scholen te Amsterdam; mej. A. Ria- seeuw, onderwijzeres aan do gemeontelijko kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen te Leiden; mej. W. J. Poster, O. W. Schoor en T Visser, onderwijzeressen in do gymnastiok aan openbaro lagere scho len to Amsterdam; tot plaatsvervanger van den voorzitter: F. van Rijsons, school opziener in het district Alkmaartot lcdcn- plaatsvorvangors: J. A. van der Boom, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; inej. A. iP. van der Pauwert, onderwijzeres aan een open bare lagorc school te Haarlem. Tot delging van do schuld der „Mar- tha-stichting" inrichting voor onverzorg de kinderen te Alfen aan den Rijn zijn o m. giften ontvangen door J. H. R. en Zn., van N. N. tc Amsterdam 1000. In het geheel is thans ontvangen 5421.01, zoodat het tekort nog 0578.40 bedraagt. De antirevolutionaire ledon van do Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich als antirevolutionaire Kamorclub go- constituecrd. In do vergadering van Dinsdagavond word als voorzitter der club aangewezen rar. Th. Heemskerk; als Bocrctaris dc hoor A. S. Talma; als tweede voorzitter de haor J. H. de Waal Male fijt; als twecdo secreta- ris mr. H. A. van de Volde, on als penning meester jhr. rar. H. W. van Asch van Wijck. („Staod.") Dr. P. N. van Kampen, to Amster dam, is bestemd voor den Indischen dienst om te worden benoemd tot zoölogisch assis tent bij het Departement van Landbouw tc Buitenzorg. B. en Ws.. van Zaandam stellen don Raad voor aan de „Vcrccniging Kinder voeding" aldaar voor 190G oen subsidie van 500 to verlecnen. Hidde Nijland, van Dordrecht, hoeft cl 3 gohcele kunstnalatenschap in waterverf van wijlen don schilder J. H. Woissonbruch (bestaande uit aquarellen, schetsen, tee- koningen cn schetsboeken) aangekocht van diï firma Zurchor. Reods waren onderhan delingen met een Amerikaan g o pond, zoo dat hot weinig gescheeld had of dozo ool- lcctie zou den weg zijn opgegaan van zoo veel work van dozen schilder, dat den At- lanti8chcn Oceaan overstak. („Vad.") Het Btoomschip „Rijnland" vertrok 21 Sept. van Amsterdam naar Bucnoa- Ayres; do „Flores", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Sept. Kaap ltocajde .KoDingin-Rogcntes" arriveerde 21 Sept. van Batavia to IJmuidcn; do Prinses Scphie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Sept. van Genua Haarlemmermeer. Dc diefstal vau scha pen, waarvan werd verdacht U v. d. Veen, die zich door ophanging in heb arrestan tenlokaal tc Hoofddorp van he': leven be roofde, heeft alhier ploats gehad ten na- ■deele van zekeren Matzc. Omtrent dezen diefstal deed v. d. V. aan do politic een verhaal, waarbij i-ij als dader aanwees iemand nabij Oudewetering, hetgeen echter geheel op onwaarheid berustte. Aan de Gcnicsluis to Hoofddorp i% men weder druk bezig met dc karper- vangst. Een groote menigte dier visschen werd dezer dagen aldaar gevangen, waar onder zich exemplaren van 4 i 6 pond bevonden. Naar wij vernemen, is alhier dit jaar eon nieuwe hoeveelheid karper ingelaten. In verband met het ter zako door de verecniging „Concordia'' genomen besluit, kunnen wij modedcelen, dat het voornemen besbaat in hot a s. - izocn 3 bijeenkomsten te houden bij den heer Treur en 2 bij den heer Labrijn, zoodat zeer waarschijnlijk bij ieder hunner een aan de danslicvcndo Muzo gewijd wordenao winteravondbijeen- komat zal worden gehouden. In de laatste weken werden alhier reeds 13 gevallen van „roodvonk" gccon gtatcord in verschillende dcel?n dezer ge meente. Hillegom. Als verdacht van diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, ge pleegd ten nadeelo i If. C. alhier, zijn aangohouden twee personen uit Haarlem, die gisteren ter beschikking van de justitio naar het Huis van Bewaring to Haarlem zijn overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1