Aeademienièuws. Uit de „Staatscourant." Opstijging met een ballon te Leiden. Gemengd Nieuws. evenmin gesiagen. Maar wat ia ook een kermis zonder draaimolenJ 't Ga...a...at immers nietl Maar ze zijn gelukkig aan het 1.ouwen er van. Begrijpelijk is het dus, tlafc de „kop van Jut" het duchtig heeft moeten ontgelden. Voor het prijsbiljarten in het caié „Do Zwaan" was Zondagavond, als gewoonlijk, veel liefhebberij. Eén der zes en twintig deelnemers, die om de vier prijzen zouden kampen, werd door de politie „eingespert", als hebbende reeds iets, al was het dan ook geen prijs, te goed voor stroopen. Op het biljart werden ten slotte de prijzen gewon-, ncn door li. v. d. Berg Tzn., B. Warmer dam, W: Smit Gzn., en Oor Deutekom. Do eerste uitvoering van onze muziek vereniging „De Echo der Duinen" had gisteravond plaats in baar repetitielokaal „Het Wapen van Noordwijkerhout". Vooral waren do 'donateurs en kunstlievende leden verwacht en verder bleek uit de toespraak, waarmee de president, de beer L. Mens, opende, dat het een ecre-avond was. Met veel trots en mot recht wees hij op bet prachtige vaandel, vóór kort der Ver- eeniging vereerd, dat voor bet eerst in do zaal prijkte. 't Eon mo eenigszins spijten, dat ik do jonge 'dames, die zich voor dat doel zooveel moeite hebben getroost, miste op een eero plaats, Over do wijze, waarop het uitgebreide programma werd afgespeeld, zal ik een eenigszins uitvoerige bespreking opschorten tot ook de tweede opvoering op a.s. Don derdag beeft plaats gehad. Nu wil ik er alleen van zeggen, dat onze „Echo der Duinen" op muzikaal gebied weer toonde zeer to zijn vooruitgegaan en hiermee wensch ik tevens hulde, rechtmatige hulde, te bren gen aan don directeur, den heer M. Bolder- dijk, uit Leiden, aan wiens talentvolle lei ding die vooruitgang te danken is. Dat yok de Vereoniging zijn leiding, zijn toe wijding ten zeerste waardeert, heeft zij voor enkele dagen weer getoond door hem een sierlijken dirigeer-stok aan te bieden, dien hij hedenavond voor het eerst heeft ge zwaaid. Van de tooneelnummers zeg ik liever iets als nog meerderen zich een oordeel kun nen hebben vormen; cn als de kinomato- gHaaf, die zich liet hooren, morgenavond de zaal niet doet instorten, van het uit bundig gelaeh, dat zij doet ontstaan, be wijst dat-, dat zij van uitstekende construc tie is. Uudslioorn. Door Burgemeester en Wet houders is ingewilligd het verzoek van A. M. Dam, winkelier, alhier, om op het per ceel kad. bokend in Sectie A. No. 970 een bergplaats van petroleum te mogen op richten. Door den veehouder P. d. J., alhier, ia het verlangen te kennen gegeven, dat twee hem toebehoorendo runderen, welke naar zijn mecning tuberculeus zijn, door het Rijk worden overgenomen. Bij Koninklijk besluit is aan dezo gemcento een vergoeding toegekend van 34.20 wegens bestelloon van telegrammen ovor het eerste halfje r 1905. jiiiemi. De schade, door do heeren Roozen geleden bjj den bij hen gcplecgden diefstal, valt nogal mee. Het eene rijwiel, dat reed3 weer was verko-hb voor 30, hebben zij voor die som moeten terugkoo- pen. Heden evenwel hebben zij de 15 winst, die daarbij was, door bemiddeling van den burgemeester van Overschio te rug ontvangen. Valkenburg. Door schoon weder begun stigd, dezer dagen rnct dankbaarheid te erkennen had gisteren de joarhjKscho paardenmarkt plaats. De aanvoer was tamelijk: plus minus 500 paarden en een vijftigtal veulens. In onderscheiding van andere jaren, waren bijzon-aer veel bui- tenlandsche kooplieden aanwezig, die gaar ne jonge dieren aankochten voor zeer goe de prijzen. Zoo werd o. a. voor een 1-i-jo- rige 250 besteed. Dientengevolge was Me handel vlug en mag dezo markt ge noemd worden eon goede, in aanmerking genomen de vele klachten, dezen zomer ïittngicjheven over don loop van zaken op markten, elders gehouden. Ais lijdende aan tuberculose is door het Rijk onteigend een koe, bchoovendo aan den landbouwer H. van der Nagel. Voorburg. De heer J. M. Vas Visser, directeur 'der Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen, alhier, werd gekozen tot opvolger van den heer Viruly, in diens kwa liteit vam voorzitter der afdcoling Voor burg, Rijswijk en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Voorschoten. A. s. Donderdag, des ha- middags te vier uren, zal de inenting en herinenting' plaats hebben aan de school aan den Rijndijk. Zij, die wenschen deel te nemen aan het herhalingsonderwijs, hetwelk alhior bij genoegzame deelneming aan de beido openbare scholen zal worden gegeven, be- hooren zich vóór 2-1 September a. s. bij een der schoolhoofd, i aan te melden. De nieuwe cursus vangt 1 October a. s. aan. Orgelbespeling In de Pieterskerk. Groningen: Dr. A. J. Th. Jonker, benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerd heid, vanwege de Nederd. -Hervormde Kerk, te Groningen, zal, met vergunning van heeren curatoren cn in overleg met den rector-magnificus der Groningsche univer siteit, het hoogleeraarsambt aanvaarden met een redevoering op Woensdag den 20stcn September 1905, des namiddags te twee uren, in het kerkgebouw der Veree- nigdo Doopsgezinde Gemeente. Zooals wij dat in de laatste jaren gewoon waren, werd ons, ook nu een poos vóór den aanvang van het eigenlijk ooncertseizoen, door den organist der Pieterskerk, deh heer O. B. Duyster, een orgelbespeling aangeboden. Ditmaal had hij zich verzekerd van de medewerking van twee solisten, mej. Mary Blüggel, een stadgenoot©, en haar leermeester, den beer Zalsman, uit Haar lem. In eerstgenoemde, die op 'dit concert zich voor het eeret in het openbaar deed hooren, leerden wij een zangeres kennen met een goedklinkende, sympathieke altstem, die echter nog niet in allo deelen gelijkma tig is ontwikkeld en in buigzaamheid en uitdrukkingsvermogen nog kan winnen. Hot mooist zijn do middentonen; in de laagste is het geluid wat mat en zwak. De zuiver heid liet zelden iets to wensohen. Mej. Bltiggel zong de aria uit Samson" met gevoel en smaak, en maakte ook in vie liederen van Baoh en Hildach een gunstigen indruk. Zeker is het geen gemakkelijk op te los sen probleem op een orgel als dit in de Pieterskerk, dat-, naast grooto deugden en schoonheden, ook hinderlijke onvolkomen heden en gebroken heeft, zangnummers goed te begeleiden; en wij willen er den heer Duyster geen verwijt van maken, dat niet alles even mooi en duidelijk klonk. Inleiding en tusschenspelen loken ons echter, soms niet rustig genoeg. Overigens toonde de heer Duyster, vooral in 'de Fantasie van onzen in 1850 geboren tijdgenoot, den or gelvirtuoos Rudniok, over welke goede qualitedten als organist hij beschikt: door voordracht en smaakvolle registreering wist hij ons in dit mooiklihkcndo werk zeer to boeien. Wat den zang van den heer Zalsman be treft, hiervan hebben wij dezen keer niet zoo genoten als vroeger wel. Voor oen groot deel is hiervan zeker de keuze der nummers de oorzaak. Het lied van den knappen or ganist en talentvollen componist Philip Loots (gecomponeerd op een tekst van zeer geringe poetisahe waarde) leek ons van wei nig beteokenis, en ook Gounod's „Gebed", hoe mooi ook voorgedragen, kon ons maar zeer matig bevallen. En de heerlijko aria uit Bach's „Matthcus-Passion" lag voor een deel voor den heer Zalsman wat laag. Tooh wist de uitnemende zanger ons hier op menig moment door zijn ziclvollo stem en diepgevoelde, goed doordachte voor dracht zeer to treffen. Het is vreemd, dat de belangstelling voor dezo orgelbespelingen, ondanks den besoliei den toegangsprijs, zoo matig i3. Ook nu was een groot 'deel der kerk lcog. O. Weerbericht van 13 September* Volgons opgftvo van het Mot, Instituut to Utrooht» Hoogste barometerstand 771.2 te Maas tricht, laagste 753.3 te Dunrossness. Verwachting: Zwakko zuidwestelijke wind. Licbbbcwolkte lucht. Droog weer. Iets warmer. Bij Kon. besluit zijn, krachtens artikelen der burgerlijke pensioenwet, de volgende pensioenen verleend: II. M. Smit, 254; M. Felix, /380; J. J. Swaan, ƒ434; H. Fro- wijn, 278; W. N. Sinselineijer, 44-1. Dij Kon. besluit zijn, met intrekking van het Kon. besluit van 5 Juli jl.benoemd tot gedelegeerden dor Nederlandsohe Regeering bij het van 17 tot 23 dezer te Weenen to hou den 7do internationaal oongres voor ar beidersverzekering, mr. R. Macal eater Loup, te Hilversum, voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, en dr. C. A. Verrijn Stuart to 's-Gravenhage, di recteur van het Ce-ntraü-Bureau voor de Statistiek. Krachtens Kon. besluit van 29 Augustus 1883 No. 25 zijn de heeren J. Bastiaans, A. Mühlenfeld, F. W. Slangen, C. Laseur, H. P. Schouten, V. de Leeuw, J. J. Viehoff, L. Ludolph, R. J. Koppenol, A. D. Ver- stecgh, S. K. Wieling, C. F. Staargaard, J. D. do Roock, Th. A. Grivol, G. Gorlach, W. P. F. L. Winckel, A. Barthélemy en R. A. P. Krnuss, op grond van het door hou afgelegd groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst, gesteld ter be schikking van don gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om in administratie ve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De minister van financiën maakt aan belanghebbenden bekend, dat gedurende de maanden October, November en Decem ber aanstaande, dagelijks, Zon- en feest- dagon uitgezonderd, ten kantore van de betaalmeesters in de arrondissementen, de voldoening zal plaats hebben cler in de ver schillende Grootboeken ingeschreven pen sioenen ten laste van de Nederlandsche Staatsbegrooting, loopende over de derde drie maanden, van het jaar 1905. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat bij zijn departement een vacature in den rang van tweeden klerk bestaat, en dat ter vervulling daarvan een vergelijkend onderzoek zal gehouden wor den. De benoeming zal geschieden op eon jaar wedde aanvankelijk van vierhonderd gulden. Belanghebbenden moeten niet ouder zijn dan 23 jaren. Alle aanvragen tot toelating door belanghebbenden eigenhandig geschre ven op gezegeld papier, moeten bij hot Dep. zijn ingeleverd uiterlijk op S Ootober a. s. en verjezeld zijn van bewijsstukken, dat de belanghebbenden zijn: Nederlander, van goed gedrag en onbe sproken wandel, voor zooveel noodig hebben voldaan aan 'de wet op de nationale militie en volgons schriftelijke verklaring van een bevoegd goneeskundig"', e:n goede gezond heid genieten. Nadere bijzonderhe- i bevat de „Sts.- Ct." No. 213. Op verzoek van den heer J. H. Grooi*2- wout, is de resolutie van den minister van koloniën, waarbij hij ter beschikking wordt gesteld van don Gouve._ -ir-Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worde® benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het Openbaar Europeesch Lager Onderwijs daar to lande, voor zoov 1 hem betreft; ingetrokken.. De kapiteins ter zeo J. H. Calmeyer en P. 8. R. Wolterbeek en do kapitein-luit. ter zee G. O. D. baron van Hardenbroek van Ammer8tol, bij Kon. besluit eervol onthe ven van het bevel resp. over Hr. Me. pant- sjerdekschepen „Noord-Brabant", „Gelder land" en „Utrecht" worden op nonactiviteit gesteld, de eerst- en laatstgenoemde met 7 November a. s. en de tweede genoemde met 12 dezer. Do duur der detaoheering bij de land macht in West-Indië van den luit.-kolonel der infanterie O. W. Westorouen van Mee- teren is met vijf maanden verlengd en al- zoo nader bepaald op drie jaren en vijf maanden. Do kapitein 'der infanterie J. Kerkhoff, van heb leger hier te lande, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, is eervol ontheven van gemelde detaoheering. De kapitein C. M. J. Koorevaar, van het 3de regiment infanterie, wordt 1 Oct. gedetacheerd bij den hoofdcursus, om op te treden als leeraar in ds Nederlandsohe, Fransche en Engelscho talen. De uit Ncderlandsch-Imdië teruggekeerde schout-bij-nacht Snethlage, die met ingang van 14 dezer aan het departement van marine wordt werkzaam gesteld, komt te gen het einde der maand als chef aan het hoofd te staan van de afdeeling Defensie en Personeel, in de plaats van kapitein ter zeo Hissing, die tijdelijk met de waarneming van Het beheer dezer afdeeling was belast. Tegen a. s. Zaterdag wordt alhier aange kondigd een groot luchtfeest in den tuin van „Zomerzorg". Om halfvijf zal alsdan plaats hebben de opstijging van den ballon „Kuko." Tijdens de vulling, .welke geruimen tijd vordert, worden er door een dameskapcl muzieknum mers ten gchoore gebracht;er worden proef ballons opgelaten en ook zal er een reuzen- olifant in het luchtruim zweven. Wie lust heeft en niet zwaarder is dan 65 K.G. mag in het schuitje mee; één pas sagier kan echter maar het voorrecht sma ken met den kapitein en madlle. Lona do hoogte in to gaan. Ook is er gelegenheid voor wielrijders, motorfietsen en automobilisten deel te ne men aan een ballon jacht, waarmede medail les te behalen zijn. Een avondfeest zal op een en ander vol gen in den op bijijzondere wijze verlichten tuin van „Zomerzorg", met concert, fcestj- lijko ontvangst van de luchtreizigers, prijs uitdeeling, oplaten van verlichte ballons. Om het bijzondere van het feit, dat hier een groote ballon zal opstijgen, laten wij hier een en ander volgen uit het dagboek van den kapitein over diens Elfde opstijging ia Nederland te Haarlems op 31 Aug. jl. In den Hertenkamp to Haarlem had des morgens van den 31ston Augustus jl. 'Jo vulling plaats. Hoewel or grooto toevoer huizen waren, ging de vulling uiterst go- brekkig en langzaam; ik deed er bij-kaas vier uren over. Dit droeg er niet toe hij me prettig te stemmen. Den volke was ver kondigd, dat er gelegenheid bestond voor een passagier de reis mee te maken. Cp het moment van opstijgen echter kwamen ccnige dames, de zusters van hem, die met mij zou gaan, aan de mand om hem onder tranen en misbaar te smeeken tooh niet zijn „dolzinnig" plan te volvoeren. Die heer was dan ook zoo ve Lon'dig zij het ook met blijkbar on tegenzin, weer uit te stappe.i onder luide hoera's was hij aan boord go- komen; onder luide kreten Lwam bjj weer op began en grond. En nulos Om mijn kwade luim te verzetten, besloot ik mijn zinnen weer in evenwicht te bren gen en een flinke reis te maken. Zeer snel stijgend, ging het tot 1500 M. het zuid oosten in. Ras was de aarde slechts zoo nu cn dan te zien door een opening in den wolkesnsluier. Daar bene-len gejoel, druk gedoe, menschenwirwar; hierboven heilige tstilte, boven, om en onder me reusaohtigo wolkgemarten, 'door de zon zoo nu en dan met het liobt overgoten. En ziet, daar kan ik reeds niet meer denken aan dat geharre war en eindeloos gescharrel beneden; uit slact mijn geest zijn vleugelsik ben geen Aardeling, nieteling meer, mijn ziel is weer bereid te ontvangen mysterievolle wonder- pracht.-Al hooger, immer hooger, ik breek door do wolkenbanken on daar is het tinte lend azuur, de zon overgietend me met zijn energie, met zijn warmte, licht, leven... Onder me nu een afwisselend vorm- en kleurenspel Telkens weer zendt do zon nieuwe stra len, maar het is ook 'dit reuzengesternto onmogelijk te overwinnen in strijd met zwartend noodlot; als in Danaïde's vat wondt alles opgeslurpt; een ijzige kou stijgt tot me op, ik ril Dan neem ik een besluit en laat ook mij verzwelgenik plons me in zwarte duister nis; ik daal snel en om me heen nu kille, natte, akeligo hades; ik versnel mijn daling, het manster kon me niet meer in zijn poly- ponarmen omstrengeld houdenik voel weer warmte, daar i3 de aarde weer, ziob ba dend in zeo van licht, en ginds, ver, verre trekt af de inktzwarte wolkenbank nog dreigend spooksaha'duw werpend over de aarde. Beneden is de windrichting meer naar het oosten, en daar ik naar Luik wilde gaan, zoek ik dus weer in den goeden stroom te komen en klim weer tot 2400, 3000, 3500 M. Ik zal niet uitweiden overdo panorama's, dio toch niet dan benaderend zijn weer te geven. Het is een bont© wisseling van lan douwen, steden, dorpen, hèloplichtende ri vieren en kanalen. Nauwelijks over 'den Brasomermeer, zie ik reeds als lang, smal zilverlint den Rijn. Alfen duikt op, dan Gouda; mengelmoes dan van kleine, vrien delijke dorpen. Do Lok slingert naar wijden horizon; Schoonhoven wuift me toe; van af zijn to rens, met vlaggen, wimpels; klinkt muziek op. Daar doemt op do Biesboschmaar weer kom ik in een wolkenbank, uitge- atxekter dan de vorige, eerst donzige, wit te koppen, daar op die wolk de schaduw van mijn ballon in donker violet, omgeven door een aureool van regenboogkleuren, wonderschoon. Nog verdiept in aanschou wen, word ik weer tot de werkelijkheid te ruggeroepen door een ijzige, natte kou, dringend door merg en been; mijn handen zijn alras blauw van de kou; de lucht dringt verstijvend in do longen; het begint te regenen; met er door natte sneeuwvlok ken. De ballon, fungeerend als tamboerijn, maakt een helsch kabaal; dan is het weer als sloegen honderd tamboers ©n nog meer een roffel, al maar door Weer ga ik 'dalen, maar nu is alles ook beneden triest en somber; ook drijf ik weer uit den koers en ik besluit om te dalen al vorens ook op aarde regen zal neerklette ren. En hoewel ongaarne, ga ik mijn reis beemden. Gin-ds word ik reeds door een joelende menigte opgewacht. Weldra raak ik den grond; de ballon doet nog een laatste po ging om te stijgen en verder te gaan, maar het anker pakt, de boeren pakken het sleep touw en machteloos is de „Kuko", heen vliedt het gas, een vormlooze massa wordt nu ingepakt, opgeladen en per tweewielden wagen gaat het aan op het naaste station. Ik ben neergekomen in de gemeente Veen; de stukken veengrond, waarop ik landde, zijn daar bekend als Klein-Amster dam." Ik moet echter op Groot-Amsterdam aan en dus nu en dan a at gezeten in Haar lem in de stoomtram, naar Den Bosch. Zoo eindigde dan deze eerste tocht van eenigszins langen duur, 'dien ik in Neder land maakte. Om twaalf uren verliet ik Haarlem; om drie uren raakte ik grond. Na vogel vluohtrois stommelt het nu weer in spoortrein naar Groot-Mokuin. De ia- melijk vervelende reis wordt gelukkig wat verkort door een prettige conversatie met een ingenieur; wij hadden een goede uit- isseling van gedachten. Daar werd niet gekoeterwaald over het weer, over witte of grijze sigarenasch; gelukkig behoef ik zoo n gowone treinconversaiie niet te coupeeren met eenige korte ja's of neen's. Ons gesprek voort ons door verleden, heden, toekomst. Hij heeft een ruimen blik op de dingen, bereisd als hij is, Indie Afrika, Australië, Amerika. Waar is hij al niet geweest? De tijd vliegt omwij zijn te dringen duwenèn de wieke van do molens draaie rondtoetctoeoeoe bèèëèèèAmsterdam viert feest de Koningin is jarig En nu, geachte lezeressen en lezers, vraagt deze luchtreiziger na zijn beschrij ving, voelt go nog niet in u ontwaken de lust eon luchtreisje mede te maken Kuu- nen bedompte spoorwegcoupé's u nog steeds bekoren Gevoelt ge u Averkelijk prettig op een salonboot, die u, alhoewel voerend' langs romantische oevers, geheelc lichaam doet trillen, uw ooren onaangenaam aan doet door hot stonnox» on dreunen der ma chines, uw reukorganen kwetsend met be nauwde op walmen do warmwaterdampen, met onaangename geuren van olie en vet? Komt het u nog niet voor als een bespot ting aan de natuur in een auto te kruipsa, puffend, Tatelend, stinkend kilometers tc vreten, nervous langs 's Heeren wegen voort to jakkeren in duizend angsten voor een lekken hand, u zelf toetakelend met olie- jassen, mantols, stofsluiers, monsterbrillen, en als een abnormaal karikatuur van „menach"zijn, de reine natuur te bezoede len met stof en vuil, niets ziende, alleen genietend in een verdierlijkend snelheids delirium, voortrazend om een doel te berei ken, dat ge uzelf kiest, om tooh maar een doel to hebben, om, een of ander hotel of restaurant of herberg bereikt hebbend, door 8tof cn viezigheden bezwadderd met schorre droge keel te roepen om water en zeep I Maar vraag nu eens aan hen, dio 'n luchtreis maakten. Zij allen hebben spijt, als ze be merken, dat de tocht, ten einde loopt. Zij vragen den aeronaut of hij het nog geen uurtje kon rekken; één tocht geeft menig een stof tot herinneringsgenot voor zijn gansche leven. Hij tracht te vertellen aao wie het maar hooren wil, van al dat solico- no, dat wondergrootsohe; hij raakt niet uit gepraat. Tcch duurde misschien de romt maar een halfuurtje of korter nog. Mijn ballon, zoo eindigt de kapitoin, is wachtensmocdo. De mond is gereed u op te nemen, ik heet u reeds welkom en druk u do hand. Toeft dan nietkomt tot me, allen, die beu zijt van gepeuter in modder en slik; ik ben gereed u op te voe ren naar hooge sfeer, ik zal u voorscelloi aan hen, die daar boven den sohepter voe ren, roso nevelen zullen uw wangen stree- len, teere wolkjes uw voorhoofd kussen, ik zal u toonen dc koninkrijken 'der aarde. Komt dan en toeft niet Hel overlijden van den milicien Toering. Do Bond van miliciens, oud-miliciens en reservisten heeft, in zijn te Utrecht gehou den congres, een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „Do Bond, enz., kennis nemende van hot treurig overlijden van wijlen den milicien Toering te Utrecht en van heb treurig ongeluk den dood ten gevolge hebbende van wijlen den milicien Wortman en kor poraal Hoos, in garnizoen te Gouda over komen, van oordeel, dat de dood van dezo mannen door het onpractisch optreden van hun superieuren is veroorzaakt, dringt er bij Z. E. -den minister van oorlog op aan: lo. dat de betrokken superieuren hun welverdiende straf niet zullen ont loopen; 2o. dat door Z. E. den minister van oorlog die maatregelen zullen worden genomen, Avelke waarborg geven, dat zul ke treurige zaken in den vervolge niet weder kunnen gebeuren, besluit deze motie te publicecren en op te zenden aan Z. E. den minister van porlog, en gaat over tot de orde van den dag". Dc gevangenneming van Domeis Nieuwen lm is* De opmerkelijke gevangenneming van den heer Domela Nieuwenhuis te Keulen heeft, gelijk uit de inkleeding van het be richt blijkt, plaats gehad ten gevolge van de voorzichtigheidsmaatregelen, die de po litie neemt nu de Keizer en de keizerlijko familie zich te Coblenz bevinden, om daan de manoeuvres bij to wonen. Het bleek voldoende te zijn, dat een anarchist of vrij» socialist (de „Kölnisch© Ztg..") sprak tetf onrechte van sociaal-democraten) langa Ehrenbreitstein en Coblenz wilde sporen om hem in arrest te nemen. Moge de gedachte, dat Domela Nieuwen» huis een aanslag op den Keizer zou willen plegen, ons vrijwel belachelijk voorkomen,, van de Duiteche politie mag niet geëischt worden, dat zij precies weet of iemand een anarchist van de theorie of van de daad ia' Verwonderlijk mag heb heeten, dat het be richt van Nieuweuhuis invrijheidstelling of van zijn behouden aankomst op Neder» landsch gebied, nog i.ict is ingekomen. („De N. O.") 'tLeidschoMu z.-g ezolschap „U r» ph-eus" geeft hedenavond een uitvoering iri „Zomerzorg". Het weder zal het ter wille zijn, evenals het gisteravond Oc concerten in „Zomerzorg" en in het Van-der-Wcrf- park bijzonder begunstigde. Het Park-concert was het laatste in dit seizoen. Daarom werd bet dan ook op plechtige wijze besloten. Staande speelden dc musici (korps der schutterij) het Wil helmus en het Wien Necrlandsch Bloed. Een s c h u it e n j a ge r, die b 1 ij k- baar flink aan Bacchus had geofferd, liep gisteravond aan do Jan \an Goyenkade nabij de Neksluis alhier, in het water, in den Vliet dus. Nadat hy kopje-onder was geweest en weer boven was gekomen, werd. hij door een tweetal daar juist passeerendo dames en een heer uit zijn onvrijwillig ba/i op liet droge gebracht. Do man was door dat bad blijkbaar nog niet geheel en al ontnuchterd; althans de over zijn lippen komende woorden van dank aan zijn red ders luidden: „Ik stik; t zcl nou wel weer gaan." Dit gezegd hebbende, liep hij, zoo goed als het ging, op een drafje weg. Groot vuurwerk. Bij gunstig weder wordt morgeD, Donderdagavond vuur werk afgestoken op bet strand te Scheve- ningen. Lawntennis. Het lawntcn- nis-kampioenschap van Nederland, hecren- single is gistermiddag op de banen vatf „Leimonias" ia Den Haag gewonnen door den heer G. J. Sohcurleer, dio jhr. mr, R. van Lcnnep in het eindspel sloeg. Zal de door Sir Henry Howard, den En- gelsohen gezant, uitgeloofde beker, zijn eigandom worden, don moet do heer Scheur leer hem ook in 1906 en 1907 winnen of vijf maal in. het geheel. In 1903 wa-s houder dr. J. M. Flavelle, te Londen, dio den vorigen beker definitie^ heeft gewonnen, verleden jaar de heer V C. Grant, te New-York, die ditmaal zijn titel niet is komen verdedigen. Er zijn weer heel wat nieuwe dansen voor onze jeugd om te leeren. Wij beginnen met de „Two Stop"; deze 'danst is in Engeland cn Amerika reeds alge-meen en zal ook hier voor de balzaal een groote attractie worden. Voor de Two-Step wordt in den regel de muziek van verschillende Cake-WaLks gebruikt. Het raadzaamst ifl die muziek to kiezen, waarby op het titel blad staat Cake Walk mot tusschen haakjes „two step" er achter. Het ia een vroolijke dans met eenvoudige dochl eigenaardige passen De „N e b r e w s ka" (Mazurka-Russe)., Dezo djti: is niet alleen door 'de Franschen maar ook door de Duitechere en anderen op haar program geplaatst. De „H arrovia n-W a 1 e" is van de be kende Londensol.e balletmeester mr. R. M.i Crompton. Een zeer gracieus© en allerlief ste wals. Zij had op het oongres te Londeiï zeer veel succes, en zal zeker door alle Wa* s-l iof hebbers met genoegen wor den gedanst. Ook de „Flirtation" is een zeer mooie wals-variatie. Men kan er de muziek van Stock's Flirtation bij gebruiken. Dan willen wij nog wijzen op de „Apol- lo-Wals" van Jac. Koopman. Een een» voudige Avals met zeer eigenaardige passen, die met de Motor-Polka ('die zich reeds in' een groot succes mag verheugen) zich spoe dig ccn plaats zal verovoren. Do staking te Amsterdam. Nadat gisteravond nog van 8 tot'12 ureuS met vertegenwoordigers van werklicdcnor» gani&aties in de bouwvakken was geconfe reerd, deeldo het bestuur der „Algemeen© Patroonsvcreeniging" mede, dat het, overleg met de commissie van adA'ics (zijnde •do represontante der ledcc.) heeft besloten het werk van den aannemer Schut gezamen lijk over te nemen. Met dit besluit wordt uitvoering gegeven aan een artikel van de statuten der Patroonsvereeniging, bepalen de, dat ieder lid dc verplichting oplegt-, in- goval bij een medelid een partieelo staking uitbreekt, zooals thans bij het lid Schut, een? deel der bij dat lid onderhanden zijnde werkzaamheden uit te voeren. r:jdagmorgen te zes uren wordt eerst uitvoering gegeven aan dit genomen besluit om den besturen der vakverccnigingcn gele genheid to geven tot het nemen van maat regelen, om een optreden van de zijde deij Patroonsvereeniging to voorkomen. Duide lijkheidshalve zij hieraan toegevoegd, dat bedoeld wordt een algemeene uitsluiting door de workgevors, ingeval de werklieden, die nu door verschillende aannemers tot voltooiing van hot- gestaakte werk van deii heer Schut zullen worden aangewezen, mochten weigeren do gegeven orders op té volgen. Statutair moeten weigerachtige werklieden aanstonds worden ontslagen, terwijl dan in het belang eener spoedigé( beëindiging van de geschillen door dever eoniging een, uitsluiting dor bij haar. ledei

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2