NV 13931 Dinsdag 25 Juli. AV 1905. <§eze <§ourant wordt dagelijks, van (§pn- en feestdagen, met uitzondering uitgegeven. Uit de „Staatscourant. FEUILLETON. SüSIJetï. Moedei'. (Wordt i nrolffd.) LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURAHTi Yooi Lelden per week 9 OentB| per 8 maanden 1.10. BniteD Leiden, per looper en waar agenten gtveitigd ijjn l l p 1.80. Franco per post I.W. PRIJS DER ADTERTENTIËNi Van 1—6 regel. A1-05. Ieder, regel meer /0.17J. - Grootere letter, user plaatarnimte. - Eleine «drertontiën tui 30 woorden 40 Oent» oontant j elk tiental woorden meer 10 Oent».—Voor het lnouseoren wordt/0,05 berekend. Verbetering van de Volks huisvesting te laeiden. i. Ter voldoening aan het voorschrift van art. 52 der Woningwet en ten vervolge op hun schrijven van 25 Febr. van dit jaar, brengen B. en Ws. thans verslag uit van hc-tgeen in het jaar 190-1 met betrekking tot verbetering van de volkshuisvesting in deze gemeente is verricht. Yoorsch riften betreffende aan de woningen to stellen e i s c h e n- Nieuwe voorschriften, als bedoeld bij art. 1, 1ste lid der Woningwet, konden ook in het. &fgeloopen jaar nog niet in werking treden. Wèl werd door den gomeenteraad in zijn vergadering van den 8sten Juli 1904 een nieuwe verordening op het Bouwon en Bicopen vastgesteld, maar verscheidene daarin voorkomende bepalingen konden vooralsnog niet de goedkeuring van Gede puteerde Staten verwerven. Bij den Inspecteur der Volksgezondheid tcch waren verschillende bedenkingen gere zen, inzonderheid tegen de voorschriften betreffende de rioleering, alsmeclo tegen de indeeling van de verordening. Gedeputeer de Staten verzochten daarom, voor zoover zulks wenschelijk werd geacht, aan die be denkingen to gemoefc to komen. Nadat daar omtrent do adviezen van de commissie van fabricage, don directeur der gemeentewer ken en den inspecteur der bouwpolitie wa ren ingewonnen, werden dus de stukken andermaal gesteld in handen van de com- missie voor de strafverordeningen, ten ein de te overwegen of de geopperde bedenkin gen aanleiding moesten geven om de ver- oidening alsnog om to werken. Niet zonder teleurstelling echter moesten B en Ws. ontwaren, dat verschillende bij den inspecteur der Volksgezondheid gere zen bezwaren gericht waren tegen bepalin gen, wier doeltreffendheid reeds sinds vele jaren in de praktijk gebleken was. Te meer valt de vertraging in de tofc- etand-koming van de nieuwe verordening te betreuren, omdat vele ongewenschte toe- fltanden blijven voortbestaan en zelfs nieu we worden geschapen, die, omdat zij nwt de bestaande bepalingen niet in strijd zijn, thans niet kunnen worden tegengegaan. De verordening ,,nopens behoorlijke be woning van woningen" kwam in het afge- locpen jaar tot uitvoering. Ingevolge art. 9 der Woningwet werden ruim 8000 formulieren van aangifte aan verhuurders van woningen afgegeven. Hoe wel de meeste dezer formulieren behoorlijk werden ingevuld, moest toch ook in vele gevallen hulp bij de invulling worden ver leend. Nadat de ingekomen formulieren behoor lijk waren gecontroleerd, werd het „regis ter van aangifte" aangelegd. Het blijkt ech ter, dab daarmede geen voldoende con- tróle op de naleving van de bepalingen dor verordening nopens behoorlijke bewoning kan worden verkregen Daarom werd een afzonderlijke contrölo volgens het kaarten- Btelsel ingevoerd. Voor elke woning van minder dan 4 ver trekken is een kaart aangelegd, vermel dende: a. Straat of gracht en huisnummer; b. Naam van de(n) huurder (huurster), felgcnaar-bowoner of eigenares-bewoonster; o. Inhoud van de woningruimte; d. Datum van inschrijving; e. Aantal volwassen personen (gesplitst ia leden en niet-leden van het gezin); terwijl voorts nog vormeld wordt of de woning een enkel- of meervoudige is en in het laatste geval, welke vertrekken aan één gezin worden verhuurd. Deze kaarten worden geregeld bijgehou den: van elke verandering in de bewoning of in de bewoners wordt door de buurtcom- missaris^sn, van die in de afmetingen van wening door de bouwinspectie kennis gege ven. Het is duidelijk, dat- deze dubbele admi nistratie, dio van het wettelijk register en die van het locale kaartenstelaol, tot over- Eodigen omslag aanleiding goofb. Het ware daarom wenschelijk, dat van het houden van het wettelijk register vrijstelling kon worden verleend in gemeenten, waar de veel doeltreffender conteóla naar het kaar- tocstelsol is ingevoerd. Ton siobfco wordt nog medegedeeld, dat ook een register van wees- en oudelieden- huizen, logementen en slaapsteden werd aangelegd, als bedoeld bij art. 3 dor „ver ordening nopens behoorlijke bewoning van woningen." Verbetering van woningen; overbevolking. Bezwaarschriften als bedoeld bij art. 12 der Woningwet van drie of meer meerder jarige ingezetenen betreffende woningen, die ter bewoning ongeschikt zijn, of waarbij het aanbrengen van verbeteringen noodza- kolijk is, of waarin meer personen zijn ge huisvest dan volgens plaatselijke verorde ning geoorloofd is, werden niet ingediend. Daarentegen gingen met toepassing van art. 16 der Woningwet 21 aanschrijvingen \an het college van B. en Ws. uit om do eigenaars van 30 woningen, die verbetering behoefden, tot het aanbrengen der ïio>dig bovendon verbeteringen aan te manen. Ten aanzien van geen dier woningen had evenwel de aanschrijving staking vaa de bewoning ten gevolge. Aanschrijvingen op grond, dat oen woning meer personen waren gehuisvest, dan volgens plaatselijke verordening geoor loofd is, gingen niet uit. Evenmin vond art. 17, 1ste lid, dor Wo ningwet toepassing. Leiden, 25 JuSi. Bij Kon. besluit is dr. H. Kamerlingh Onnes, hoogleeTaar aan de Rijksuniversi teit te Leiden, opnieuw benoemd tot lid van het college van curatoren van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch gisch Instituut. Bij Kon.besluit is toestemming ver leend aan den heer J. O. van Voortbuysen, burgemeester der gemeente Koudekerk om tot 1 April 1907 te Leiden te blijven wo nen on aan jhr. K. W. L. de Muralt, bur gemeester der gemeente T e r-A a r om tot 1 Juli 1903 to Leiden te wonen. Met September a. s. treden in het ar rondissement 's-Gravcnhago als rechter commissaris belast met da instructie van strafzaken op mrs. jhr. R. O. van Holte tot Echten en jhr. R. Feith, rechters in 9e Haogsche rechtbank. De reeds vroeger gemelde heeren, die als agenten en raadslieden voor Frankrijk en Engeland optreden bij de beden voor het Hof van Arbitrage te 'a-Gravenhage aanvangende behandeling van het geschil over het Bulban&at van Mosoate, hebben h.un intrek genomen in het „Hotel dea' Indee". Examens der Ned. Toonkunstenaars- Vereeniging: van do vijf candidaten zijn gisteren geslaagdvoor Piano Uager onderwijs) de dames G. F. Enderló, uit Apeldoorn, on E. C. J. van der Horst Bruyn, uit Amersfoort; en voor Koorge zang de damea E. L. Geuer en A. 0. van Gooi, uit Utrecht. Hedenmiddag werd door een Commis sie bij monde van dr. B. Reiger, burge meester van Utrecht, aan Zijno Excellen tie A. baron Schimmelpenninck van uer Oyo en Nijenbeek naar aanleiding van het neerleggen van zijn ambt als Commissaris der Koningin i.d. provincie Utrecht, een huldeblijk aangeboden, bestaande in een antieks staande klok. Dit geschenk ging vergezeld van een kunstalbum, bevattende de namen der burgemeesters in de provin cie Utreoht. Een band door den Hoflederci- seleur J. van Morokelbagh, Mariaplaats te Utrecht, vervaardigd van blan.». leder, vertoont op de voorzijde in een lauwer en oikonbladmotiof hot monogram van Z.Exc.omgeven door een gekarteleerd'e versiering, welke in onderling verband met de teekening van het snij- en ciseleorwcrk de 8 verguld metalen hoeken houden. Van binnen zijn de sohutbladen van paars blauw moirée antiquo omgeven door een gouden dontellfilet-ornament. Het boek bevat 12 cartons verguld op snee. Op het eerste blad het wapen van do provincie Utrecht. Op het tweede de volgende gepoli- gromeerd'e opdracht. Aan Alexander Baron Schimmelpenninck van der Oyo van de Poll van Noijenbeek is bij gelegenheid van zijn aftreden als Com missaris der Koningin als aandenken een staande klok aangeboden door drie en veer tig Burgemeesters van gemeenten in de provincie Utreoht, wier namen in dit album zijn vermeld." De volgende cartons bovatten in fraaie calligrafie do namen van voornoemde bur gemeesters. Z. D. H. de Bieechop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor fco Roolofarends- veen den weleerw. heer W. I. M. Horscheit; tot pastoor te Krommenie den weleerw. heer D. M. G. P. do Haas, die kapelaan was te Poeldijk; en tot pastoor te Berken rode (gom. Heemstede) den weleerw. heer H. A. V. IJzorman8, rector van dc wees huizen te Rotterdam. Mot 1 Augustus a. s. verhuist de heer A. Roodhuyzen van Enkhuizen naar 's Gravonhagc, waar dan tevens het secre tariaat van do „Liberale Unie" wordt ge vestigd. De kapt.-luit. ter zee J. A. A. C. rid der van Rappard heeft gisteren te Amster dam het bevel aanvaard over Hr. Ms. mo nitor Heiligorlee. In de legerplaats bij Oldebroek is we der een tiental hoofd- en verdere officie ren der bereden-artillerie aangekomen tot het volgen der oefeningen van de snelvuur- batterij. De oud-hoofdredacteur van de „N. R. Ct.", dr. J. A. Lamping ligt te Velp hoogst ernstig ziok. Ten gevolge een er hartkwaal lijdt hij voortdurend aan benauwdheden. Naar hot „Hbld." van wélingelichte zijde verneemt, heeft mr, A. 0. Weeenha gen, oud rechterlijk ambtenaar in Surina me, op aandrang uit veraohillende kringen in d© Kolonie, zijn leeftijd6bozwaar laten vallen, dooh aan den andoren kant, indien de keuzo der Regoering op hem mocht vallen, ter verantwoording tegenover zioh- zolven en zijn gezin, do aanvaarding der betrekking van gouverneur van Suriname afhankelijk gesteld van den uitalag van een geneeskundige keuring, waaraan hij zich vóór alles zou wenschen te onderwerpen. De keuring is voor Indische ambtenaren steeds voorgeschreven, alleen niet voor den gouverneur. Het stoomschip „Qedé", van Rotter dam naar Java, passeerde 22 Juli Kaap del Armi; de „Sindoro", van Rotterdam naar Java, arriveerde 23 Juli te Southamp ton; do „Konig" (thuisrois) passeerde 23 Juli Suez; de „Koningin-Regentee'' arri veerde 24 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Bali", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2-1 Juli te Marseille. Sasfienkoim. Gisteravond trokken alhier door een man en een vrouw, beiden in be schonken toestand, gevolgd door een joe lenden troep kinderen. Door den gemeente veldwachter word aan hot standje een ein de gemaakt door don man in den toren en de vrouw in de cel onderdak to geven. Valkenburg. Tegen 8 Augustus a. s. worden uit deze gemeente in werkclijkon dienst opgeroopen do verlofgangors der lichting 1902: B. Imthoorn cn G. Binnen dijk; tegen 4 September die der lichting 1600: C. Langeveld en D. de Roodo. Allen behooren tot het 2do bat. van het 4de regi ment infanterie, in garnizoen te Leiden. /j«-gwnar('i-Zoei« imeer. De Commissa ris dor Koningin hoopt deze gemeenten te bezoeken op Donderdag a.s., des morgens omstreeks elf uren. Zij, die hun opwachting wenschen te maken bij Zijne Excellentie, kunnen zich daartoe aan het Raadhuis aan melden. De passage voor dc scheepvaart zal door hot Stompwijksche Verlaat gestremd zijn tot on met Zaterdag 20 dezer. Het post- en telefoonkantoor is thans overgebracht naar het hoekhuis aan do Delftsche Wallen. Do stand is thans veel be ter en ook de localiteiten zijn doelmatiger ingericht. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank te Roermond, mr. H. J. van Lulofs Umbgrove, thans officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Heeren veen. Met ingang van 1 October, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan J. Rot tier, als leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool to Zwolle. Met ingang van 1 Augustus, bevorderd: tot commies der posterijen lste klasse G. H. Mulder, thans commies der posterijon 9do klasse; tot commies der posterijen 2de klasse, J H. F. Pfaff, thans commies der posterijen 3do klaraso; tot oommies der pos terijen en telegrafie 3de klasse, H. A. J. Boudier, thans commies der posterijen ea tolegrafio 4de klasse. Met ingang van 1 Augustus, benoemd by don post- on telegraafdienst tot boekhou der, J. G. A. Lieffering, to Haarlem, thans bureelamhtenaa r. Met ingang van 1 September, do diroo- tour van het poet- on telegraafkantoor to Haarlemmer moor Q. P. Sohoers, te Sk- Oodenrodo H. Pitlo Re., eervol van hot beheer van dat kantoor ontheven. Aan den reserve eersten luitenant J. H. Drielsma, van hot regiment gronadiors en jagers, oen eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend. Met ingang van 16 September aan don majoor bij den staf dor infanterie A. Buy- teodïjk, werkzaam bij de Cadettenschool, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dionst verleenden den heer Buytendijk, voornoemd, bcnocimd tot hoofd van onderwijs in de wiskundigo vakken aan do Cadettenschool. Ingevolge de burgerlijke ponsioenwot pensioen verleend aan W. F. Morel, land meter van het kadaster 1809; Th. Sraoots, kommies 2de klasse bij 's Rijks belastingen, 355. De „WierjaaHajksche." Op do gemeentelijke Tentoonstelling van Kunstwerken van levende meesters, die tot 28 Augustus in „Musis Sacrum" te Arnhem wordt gohoudon, zijn door de jury be staande uit de hoeren Willem Maris en H. W. Mesdag, daartoe uitgenoodigd door het bestuur, 11 A. M. Gorter, H J. Havor- men en Willem Witscn, daartoe aangewe zen bij meerderheid van stemmen door do inzenders - - de volgende bekroningen too- gokend een gouden medaille aan inzondingen van G. W. Dijssolhof te Faarlcm, mevr. Suze Biflschop-ltobertsou, te Giavonho- ge, on Jan Voth, te Busbum de groote zilveren niedaili- vmi H. M. de Koningin-Moeder en Z. Jv 11. Prins Hendrik der Nederlanden rosp. aan de in zendingen van Edzard Koning, to Nmi spoet, J. Akkringa, te h«iv ougen, en Charles vau Wijk, te Voorbui een zilveren medaille aan dc inzendingen van Joh. G Heyberg, te Rotterdam, Eduard Frankfort, to Amsterdam, en W. Maria Jbzn., te 's-Gravenhagc een bronzen medaille aan dc inzendingen van August Faliso, te Wagoningon, Jan Louworse, to 'a-Gravouhagc, inoj. S. 0. Honriette de Vries to Amsterdam, An toon Dorkson van Angcron, to Hof-aan-Delft, H. M, Krabbé, te Watergraafsmeer, on mej. E. Sioburgh, te 's-Gravenhage. De jury heeft gemeend, do verguld zilve ren medaille niet te moeton toekennen en hot aantal bronzen medailles van drie op zes te mogen brengen. Kamerverkiozia^-I>ea Heldor. Do R.-K. Centrale kiesvereeniging in hot distriob Den Helder heeft besloten den heer A. P. Staalman niet candidaat to stellen voor de Tweede Kamer. Ook de plaatselijko R.-K. kiesvereeniging „Eendracht" te Den Helder nam een gelijk besluit. 10) „Mijn moeder?" riep de assessor veront waardigd; al het bloed was uit zijn wangen geweken. „Wat ik u bidden mag, maak nnj niet .verantwoordelijk voor het overbrengen van zulke droeve berichten; ik respecteer de gevoelens, welke een zoon voor zijn ouders bezielen, anderzijds houd ik mij echter ook verplicht den zoon in zulk een ernstig uur geen onwaarheden te zeggen, en excuseer mij, als ik dc dingen bij den rechten naam neem." Teil haalde diep adem en knikte met het hoofd. De ander ging met zachte stem voort: „Mijn compagnon, zoo kan ik hem wel noe men, want wij arbeidden in den laatsten tijd steed8 voor twee derden voor hem en zijn vrouw en een derde voor mij, mijn compagnon heeft zijn vrouw helaas altijd Biecht behandeld, omdat hij jaloersch wa3 feu haar allerlei verwijten deed." „Heeft mijn moeder daartoe aanleiding jgegeven 1" „Dat weet ik niet; in mijn tijd, toen ik met Teil reisde, zeer zeker niet. Of er te Voren, voordat wij drieën naar Amerika Vertrokken, iets voorgevallen is, wat den Vrede en het geluk van dit huwelijk ver- étoord kan hebben, dat kan ik niet zeggen; mrs. Teil moet bij haar huwelijk nog bijna ©en kind geweest zijn, slecht was zij beelist niet, dat kan ik verzekeren." „Wat deden mijn ouders, toen de spaar penningen op waren?" „Zij deden dat, wat steeds een ieder in denzelfden toestand doet; zij begonnen van voren af aan. Maar mr. Tell had ten ge volge van het drinken geen vaeto hand meer; met het kunstsohieten wilde het niet meer vlotten en zoo trok hij als goochelaar en illusionist van plaats tot plaats, totdat wij eindelijk westelijk van de Missouri in do onherbergzaamste oorden kwamen. Mrs. Tell en ik, wij drongen aan op te- rugkeeren; mr. Teil echter voelde zich, naar het scheen, in de wildernis het best en versmaadde het niet voor het meest obscu re, door toeval bijeengeraapte lompenpak zijn kunsten te vertooncn. Wij reisden en leefden als echte trappers; mrs. Teil droeg manskleeding, daar wij meestal to paard waren en menigen naciht onder den blooten hemel 'doorbrachten. Zoo trokken wij in den laatsten voorzomer op de grens van Arkansas cn het Indianen-territorium noordwaarts, om door Kansas den Missou- rLstroom te bereiken en weder in beschaaf de streken te geraken; wij bevonden ons aan den linkeroever van 'de Neosho, eenige mijlen van fort Scott, toen wij onverwacht door Osagen overvallen werden. Uw ouders hadden juist de paarden af gezadeld en vastgebonden om het nachtle. ger op te slaanikzelf was naar de rivier gegaan om water te halen. Toen ik mij bukte, om mijn emmer te vullen, hoorde ik achter mij schoten vallenik vermoedde dadelijk, dat er iets niet in den haak was; ik wierp den emmer op den oever en liep, met mijn geweer in 'de hand, terug naar ons kampement, maar voordat ik het be reikt had, zag ik vier ruiters in westelijke richting wegrijden. Het was een troep van die roodo schurken, wier lange haarvlech ten, welke zij om den schedel van hot kaal geschoren hoofd laten groeien, wild in den wind fladderden; zij stieten een dierlijk ge huil uit, den mij reeds goed bekenden zege kreet, en sloegen met hun boenen zoo hef tig op de kleine paarden, dat deze, als door den 'duivel bezeten, voortgaloppeer den. Nu wist ik, wat er gebeurd was. Nog buiten adem van het snelle loopen, stond ik een paar minuten later, vol ontzetting, voor de lijken van mijn beide reisgezellen. Mr. Tell lag met verpletterden schedel naast het kampvuur, zijn vrouw had een kogel in 'de borst en lag naast bet paard, waarop zij waarschijnlijk had willen sprin gen beiden moesten dadelijk dood ge weest zijn." Er ontstond een pauze. De assessor bleef bewegingloos on door smart overweldigd; de ander scheen zijn eigen ontroering eerst meestor te moeton worden, voordat hij kon voortgaan: „Ik legde het lijk der vrouw naast dat van haar man en plaatste beider hoofd op een paardendekeneenige pogin gen, om hen in het leven terug te roepen, dat bespeurde ik spoedig, moesten zonder resultaat blijven. De paar duizend dollar, welke mr. Tell in den loop der laatste ja ren tooh nog weer bijeengogaard had, wa ren verdwenen, alleen de legitimatiepapie ren van hem en zijn vrouw, welke hij even eens bij zich placht te dragen, had men hom gelaten; zij hadden voor de roovera geen waarde gehad. Ik nam deze papieren, hier zijn zij ik dekte de lijten met een doek toe en zadelde mijn vermoeid paard, om zoo spoedig mogelijk die onvei lige Btreek to verlatende beide andere paarden en de bagago nam ik mode." „Reeds den anderen dag," zoo vervolgde Jurat, „bereikte ik fort Soott; ik had vier en twintig uur lang gerust noch voedsel gebruikt. Aan den op het fort commandee renden officier meldde ik dadelijk hot voorgevallene en ik verz-ocht hom spoedig het gebeurde te onderzoeken. Ik werd met deelnoming aangehoord; men verzorgde mij en mijn paarden, en op den tweeden dag na mijn aankomst brak ik in gezelsohap van een gewapenden troep weder op, om naar de plaats der misdaad terug to koe ren. Wij vonden alleen nog de onkenbare overblijfselen der beide vermoorden. Do roofdieren hadden gedurende den nacht de lijken geschonken daarbij had ik vergeten het kampvuur te blusschen, de wind had vonken en glimmende houtdeeltjes op do lijkeo gewaaid en zoo waren zij verkoold en gedeeltelijk verbrand. Toch kon de identiteit der verongelukten nog voldoende geconstateerd worden; wij gaven bun ctn ohristalijke begrafenis en koorden toen naar fort Scott terug, waar mij de over lijdensakten, welke hier liggen, officieel werden overhandigd. De paarden en het overige eigendom uwer ouders verkocht ik op de plaata zelve; toen begaf ik mij weer op weg, en bereikte zonder verdere geva ren den Missouri, waar ik ook mijn tigen rijdier verkocht en eindelijk 'don trein be steeg, om naar New-York en van daarnaar Europa terug te gaan." Hij tastte in zijn borstzak, haalde een lederen portefeuille voor den dag en nam daaruit eenige banknoten'. „Hier is de "opbrengst van Het verkoohte oigendom van uw ouders; ik leg die in kan'den van den cenigcu en rcchtmatigon erfgenaam." Verwonderd zag de assessor den ander aan, die een som van ongeveer vijf duizend mark in banknoten op tafel legde. „Dat is toch veel meer gold dan do ver koop van twee paarden en van cenigo prullen kan hebben opgebracht", zeido hij verrast en met -n afwerende handbewe ging. „Toch is hot geld uw onbetwistbaar eigendom. Mevrouw uw moeder placht van hot weinige, dat haar man haar deed toe komen, altijd nog eonigo besparingen to doen, welke ze mij in het geheim gaf om het geld voor haar te bewaren. Zoo wa:i ik op den dag, toen hot ongeluk plaats had, ia het bezit van bijna vier duizend mark, welke aan uw moeder behoorden on zij mij in bewaring gegeven had; indien ik niet naar de rivier gegaan was, om water te halen, ware ik waarschijnlijk oveneons neer geschoten, en u zoudt noch iets geërfd, noch ooit eenig bericht ontvangen hebben van uw ouders. Steek het geld bij ul Een quitantie is niet noodig, want niemand vermoedt, dat ik u deze erfenis overbreng."

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1