Inaezonden. Een cgoesS antwoord. Uit de Reohtzaal. De uitkeering ingevolge art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 168) ia door Ged. Staten, voo* 1905, bepaald op 6102.00. Noordwjykerhout. Het ia met de groen- tenveiling net afgclor/pen als lk do vorige week reeds voorspelde. Och ja, er zijn al wel boonen geplukt, maar geen veilingswaar. Zoo van cue heerenboontjes, waarvan de duizend stuks nog geen twee kilo wegen; dus besteld werk. Had dio Katwijkscho }oopman dc courant goed gelezen, dan had hij zich een vergeefsche reis naar P ietgij - zenbrug kunnen besparen. Ook gistere/i was er nog niets aangevoerd. Dat zal na tuurlijk wel rnder3 worden, al is het ook, dat het oogvcrlustigend gewas niet zal ge ven wat men er mot recht van zou mogen verwachten. Daarvoor zit de vrucht niet laag geno j en onder aan den stok is de pogst gewoonlijk hot rijkst. Ook de op brengst der erwten, die hier zooveel beloof den is erg tegengevallen, Sommige tuin ders, dio evenveel te veld hadden als het vorige jaar, trokken twee- en driehonderd gulden minde „En ze stonden toch zoo bestl" zei me deze week nog een tuinder. Maar dc pluk was dan om.., zooals men dat hier z.'gt, mi r. deel gauw" afgeloopen. Alles was tegelijk r jp en er waron te weinig han den om te plukken. Meisjes, den kinder schoenen nauwelijks ontv/as6en, konden enkele dagen een daalder on zelfs meer verdienen door per pond te plukken. Dat die haastige spoed den tuinder niet goed, in casu geen voordeel kon zijn, spreekt vanzelf. Maar die drukte is nu afgeloopeu en hoewel velen ook reeds den hooibouw binnen hebben, schijnt ze toch de drukte namelijk rog geen zier verminderd. Hier wordt dan ook niet alleen veel maar ook velerlei gekweekt. Het aantal kweekero is daaraan natuurlijk evenredig en zoo moest naast do reeds bestaande vereenigin- £en noodzakelijk ook een kweekersbond yorden gevormd. En aldus geschiedde. En au behoeft men dezer dagen slechts een paar Bontlslui of die he£ kondon wezen, bij elkaar te zien, of het is ,,Wat heb jij voor je skeletten?" ,,Ik heb ééntion voor m'n leroines" en meer dergelijke voor oninge- wijden onverstaanbare taal, dio ik heb trachten weer te geven, zooals ze hier wordt gehoord. Van bollen" en „blommen", an ders hoort men niet. „Bollen en blommen", anders ziet men niet in huizen en schu ren, waar oud en jong, groot en klein bezig Is zo schoon en voor levering geschikt te tnakon. Daarna geschiedt de sorteenng naar grootte. Hoofdzakelijk zijn het tulpen en narcissen, die hier worden geteeld en dage lijks, ja zelfs des nachts worden wagen vrachten naar do handelaars op het buiten land in do omliggende plaatsen gevoerd, die do bolletjes door hun reizigers of agen ten lieten koopen. Dat het voor de kweekers dus zaak is, goed op de hoogto te zijn van den prijs der door hen gekweekte soorten, spreekt van zelf. Zou dat, wanneer ze gerooid zijn, z:!'s geen hoofdzaak wezen? En de kwee- Versbond, begrijpende dat het vereenigings- jeven in de eerste plaats dient, om elkaar in to lichten omtrent de hoofdzaken het vak betreffende, opdat niet één der leden rou kunnen gebeuren, wat een niet-lid- kweekcr dezer dagen deed, namelijk de nu gewilde soorten voor te lagen prijs verkoo- pen, waardoor hij een paar honderd gulden minder ontving dan hij had kunnen ontvan gen do kweekersbond No.l in het oog houdondo, hield trots alle drukte toch de zoo noodigo bijeenkomsten, opdat geen twijfel zou bos taan omtrent do grondige kennis der leden van de juiste waarde dor door hen gekweekte soorten, zou men meenon I Neen, de kweekersbond vergader de heelemaal ni.t. Ja, van ons verecni- gings-leven is nog wel het een en ander te vertellen. Mogelijk doe ik dat eens een vol gendon keer. Ditmaal wensch ik te beslui ten met nog iets te melden omtrent onze muziek-voreeniging „Echo der Duinen", die onder de talentvolle leiding van haar di recteur, den heer M. Bolderdijk, uit Lei den, zich hier hoe langer hoe meer vrien den maakt. Op de gisteravond in het rope- titie-lokoal „Het Wapen van Noordwijker- hout" gehouden jaarvergadering werden alle bestuursleden herkozen. De financioelo toestand der vereeniging was, zooals bleok uit het accuraat gehou den beheer van den penningmeester, on danks do opofferingen, die de werkonde le den zich reeds getroosten, niet bepaald, rooskleurig. De rekening sloot met een klein tekort. De pogingen van het dames comité, dat zich had gevormd met het doel do vereeniging een vaandel aan te bieden, is in zijn pogingen geslaagd en vóór het winter-seizoen zijn intrede doet, zal het korps een vaandel rijk zijn, waaronder dan zijn wakkere directeur het moge voeren tot menige overwinning. Ter-Aar- ^eD zesjarig dochtertje van JL. S. alhier werd door haar moeder uitge stuurd om in een naburigon winkel een boodschap to doen. Het kind kwam na verloop van een halfuur nog niet terug en toen het nergens te vinden was, dacht men aan een haar overkomen ongeluk. Er werd gedregd in de Aar, langs don kant alwaar het kind kon hebben geloopen, cn helaas het inoisjo werd levenloos opgehaald. In middels ingeroepen geneeskundige hulp heeft niet kunnen baten. Hetgeen zich hoogst zelden voordoet, heeft op het bewuste oogenblik zich wel voorgedaan, namelijk, dat niemand aan de Auraammcr brug aanwezig was on de brug wachter hot ongeval niet heeft opgemerkt. Tot lid van het College van Zetters dezer gemeente is benoemd de heer J. B. Cats cn zulks in de plaats van den heer W. Vis, die om gezondheidsredenen eervol ont slag had aangevraagd. ui konburg. Welverdiend was het ge noegen, dat do leden der Meisjesvereeniging gisteren smaakten na den gchcelen winter, tot diep in het voorjaar, ijverig te hebben gearbeid in haar wekelijksche bijeenkom sten. Een rijtoer, begunstigd door het schoonste weder, naar Den Haag en Bche- veningen, was haar een bolooning. In de Residentie werd gewandeld niet alleen, maar ook werden sommige gebouwen bozooht, waar men anders zoo licht niet toe komt terwijl in Scheveningen de pier het punt van attractie was. Recht tevreden, in do besto stemming en volop voldaan arriveerde het gezelschap t© dezer plaatse, toen de klepperman stel, dat hij er nog was reeds had geroepen: „Ellcf heit de klok, ellefl" Voorhout Evenals vorige jaren heeft zich hier weder een commissie gevormd tot 't organiseeren van feestelijkheden in de a. s. Kermisweek, op Donderdag 17 Augustus a. s. Voornamelijk zal aan do kindoren worden gedacht en aan hen een zoo groot mogelijk aandeel worden gegeven in de wedstrijden. Alles hangt echter af van het bedrag, waarover de commissie zal kunnen be schikken, zoodat den ingezetenen op het hart wordt gedrukt voor een flinke bij drage in te teekenen op do aan te bieden lijsten. Wassenaar. De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag 25 Juli des voormiddage te kwart over elven vergaderen. Aan de orde zullen worden gesteld: lo. Ingekomen stukken. 2o. Onderzoek van geloofsbrieven. 3o. Een adres der Wilkelmina-verecniging om subsidie. 4o. Do geidleening voor de verbetering van den weg WassenaarPiet- gijzenbrug en voor de bestrating van het Schelppad. 6o. Wijziging der begrooting Vc. i 1905. 8o. Voorstel tot aanstelling van een onderwijzer aan de school aan de Waalsdorperlaan. TVoubrugge. Doze week zijn in den Vierambachtspolder alhier onderzoekingen gedaan mot het doel of mogelijk met ze- kerhoid te zeggen of aan te duiden viel waar het dorp Jacobswoude heeft gestaan. Heb dorp moet, volgens overleveringen, gestaan hebben midden in den Vieram- bachtspolder, waar nu niets meer, althans zichtbaars, van te vinden is. Dio onderzoekingen hebben hiertoe ge leid, dat men van een en ander even wijs gebleven is; wel werd een van moppen optrokken muur gevonden. Het voortzetten van de onderzoekingen zou, ondersteld, dat men van de betrokken eigenaren verlof kreeg, dit veel geld ver- eischen. Do verkoop in g van het tiendgewas der Hooge Heerlijkheid Essolijkerwoudo en Heer Jacobswoude, ten ovorstaan van notaris Van den Berg, te Oudahoorn, heelt opgebracht 572 tegen 647 in 1904. Kamerverkiming-Zutfen. Door de Ceutralo antirov. kies vereenig iög is naar wjj vernemen een candidatuur voor de Tweede Kamor aangeboden aan den hoor J. Rutgors Jr., lid van den Qemoen- teraad aldaar, die evenwel daarvoor bedankt heeft. (Z. C.) Mijnheerde Redacteurl Sta mij ccnige plaatsruimte in Uw geacht blad toe, ten einde mij voor hot ver lies, dat mij ten zeerste ter harte gaat, in clo welwillende medewerking der Lcidsche hon-UenliefhebberH aan te bevelen. De zaak is deze. Zaterdagmorgen 15 Juli, even halftwaalf, reed ik per fiets in gezelschap van mijn beide honden (een roodbruine Iersche en gitzwarte Gordon-setter) van af de Stcen- schuur de Hoogewoerd op tot drie huizen voor de Kra ai erstr aat. Gedurende een korte (5 minuten) afwezigheid in een win kel was bij mijn terugkomst één van de honden spoorloos verdwenen. Rest de vraag: hoe is dat geschied? Is de hond verdwaald of wordt hij opgehouden? Naar aanleiding van mijn verzoek tot terugbe-- zorging of aanwijzing in Uw nummer van 17, 18, 19, 20 Juli on heden ontving ik van betrouwbare zijde bericht, dat mijn bono op Maandag- en Dinsdagavond ongeveer tien uren op do Hoogewoerd tusschen de Kraaierstraat en Rijnstraat was gezien. Hoewel een onderzoek ter plaatse niets heeft uitgewezen, ligt de veronderstelling van „ophouden" voor de hand. En nu wend ik mij om hulp tot die ingozetenen dezer gemeente wier hart ook nog een kleine ruimte beschikbaar heeft voor den trouwen vriend van den mensch „den hond." Die hulp kan mij verleend worden door den hond bij ontmoeting te signaleeren of aan to houden, opdat de eigenaar hem kan te rugkrijgen. Ik ga uit van de veronderstel ling, dat, als de hond in oneerlijke handen i6 gevallen, men zal trachten hem te vor- koopen. Dc politie, zoowel in als buiten de gemeente, zal daarop een waakzaam oog houden, maar een „geroutineerde" ont glipt toch. Om mij behulpzaam te kunnen zijn geef ik hier het signalement van den hond. Mijn Gordon-setter luistert naar den naam „Flora" ©n is 65 c.M. Oongeveor een el) hoog, gemeten bij de borst. Ge slacht: teef; gang: vlug en lenig; haar kleur: gitzwart en een beetje golvend; oorenlang met zwarte krullende haren boven de oogen licht kastanjebruine plek jes; ook op de kaken lichtbruin met zwart; aan voor- en achterbcenen lichtbruin en weinig zwart, doch sterk bevederd. De voe ten zijn dik behaard, gelijkend op sokken; de staart is minder mooi, gitzwart, dun met dunne, lange haren en nimmer hooggedro- gen. Onder den staart een oranje-geelach tige plek ter cirkelgrootte van twee rijks daalders. De hond staat muurvast op de beenon en heeft een flink front. Halsband (waarvan het dier misschien al beroofd is) va.i nikkel (zonder leder) kettingvorm en gespsluiting, zonder slot. Ten zeerste beveel ik mij aan in de welwillende mede werking der hondenliefhebbers. Met dank voor de opname, Hoogachtend A. H. VAN DEN OEVER. Raponburg 127. Leiden, 22 Juli 1905. Oe Qna{han!ieiljkbsidsf8eslen W België. Koning Leopold, antwoordende op de adressen, hem aangeboden ter gelegenheid der viering van den 7östcn jaardag van de Belgische onafhankelijkheid, betoogde dat naast redevoeringen handelingen noodig Varen om het leven der volkeren te waar borgen. Wanneer <le mannen van 1S30 niet hadden gehandeld, zouden wij thans niet hier zijn. Moge de vijf-en-zeventigste verjaardag van do onafhankelijkheid gekenmerkt wor den door de aanneming van het mooie ont werp bij de Kamers ingediend (het defen sie-ontwerp), het nuttigste sedert het aan leggen der spoorwegen, omdat het den bloei van den handel verhoogt en de veiligheid waarborgt, zonder de belastingen of de contingenten to verzwaren. Dat de Belgen door wijze handelingen hun onafhankelijk heid behouden mogen. Gistermo.gen werd te Brussel een plech tig Te-Deum gehouden in de Sint-Gudulus- kerk. In antwoord op een vaderlandlieven de redevoering van kardinaal Malines her innerde de Koning aan het overwegend aandeel, dat de geestelijkheid gehad heeft in do stichting van de natie. Hij voegde er aan toe dat hij steeds werk te tot het welzijn van het vaderland en dat hij hiermede voort zou gaan zoolang God hem het leven zou geven. Hij dankte de Belgische zendelingen voor het Congoleescho apostolaat. Tevens ha*! de regeering gisteravond alle burgemeesters van het land uitgenoo- digd tot een groot banket in het paleis van justitie te Brussel. Aan de eeretafel za ten aan de voorzitter van de Kamer en de ministers. De heer Do Trooz, minister van binnonlandsche zaken, bracht een toost uit op den Koning en daarna de heer Demot, burgemeester van Brussel, een dronk op de burgemeesters uit de provincie, waarbij hij opmerkte, dat alle partijen heden een wa penstilstand hadden gesloten om het va- derlandsche feest te vieren. Gisteravond hebbon bij het familiediner, dat op 't koninklijk paloiB plaats vond, de Koning en prinses Clementine zich ver zoend. Men weet dat de koning en de prinseB op minder vriendschappelijken voet waren geraakt naar aanleiding van het huwelijks plan met prins Victor Napoleon. UECLA9IËS, h 40 Cents por regel. Waarom z(jn oenigo Pastille» Vicliy- Etnt voldoende om al do kleine ongemakken te genezen, voortkomende uit een langzame, moeilik© spijsvertering en het kwaad by h«t ontkiemen to smoren? Omdat z(J alleen het zout Ylchy-Etat bevatten, dit natuurlek zout, dat de spijsvertering zoo bevordert, getrokken uit do beroemde bronnen van don Fransclien Staat. Maar om zeker te zijn van haar werkdacligheid, moot mon good zorg dragon hot meik Vichy-Etat te oiscbeu. 761 13 Aanslagen to Monstantwopel en te Hel&ingfors. Er hebben weer twee aanslagen plaats gehad en wel le Konstantinopel en te Hei- singfors. In eer8te$aoemde plaats gold de aanslag niemand minder dan den Sultan. Hij bleef echter geheel ongedeerd, zoodat de dader zijn doel niet bereikte. Toen het Hof zich gisteren op plechtige wijze naar de moskee begaf (men noemt de zen tocht den Selamlik) voor het middag gebed, werd er met een bom geworpen op het plein van het bedehuis in de nabij heid van den Sultan. Zooals reeds gezegd, bleef de Sultan on gedeerd bij de ontploffing. Veertig perso nen ovenwol, inwoners en soldaten geen vreemdelingen werden gedood. De Sultan bleef kalm en keerde naar het paleis terug, waar hij korten tijd daarna den Oostenrijkschen gezant ontving. Er hadden veel inhechtenisnemingen plaats. De dader kwam waarschijnlijk om het leven. Te Helsingfors loste gis ter namiddag te halfvier een man genaamd Kella Crocope, twee revolverschoten op den luitenant der gendarmerie Kramorensko, en wondde hem ernstig. De getroffene is dan ook gisteravond overleden. Dezo dader werd gevangengenomen. De Singelscïie crisis. Do nederlaag, welke het Kabinet-Bal- four gisteren heeft geleden, ontleent haar speciale beteekenis aan het feit, dat Bal four op de dezer dagen aan hot „Foreign Office'' gehouden partijvergaderiug zijn volgelingen nadrukkelijk tegen iets derge lijks had gewaarschuwd. De eerste minister had bij die gelegenheid liet was j. 1. Dinsdagmiddag ongeveer aldus gesproken: „De oppositie had vol vertrouwen ge hoopt, reeds lang voor dezen aan het be wind te zijn gekomen; zij placht, maanden geleden te voorspellon, dat het Kabinet zou aftreden of het Parlement zou worden ontbonden. Deze verwachtingen der radi oalen waren volkomen teleurgesteld. D© eerste-minister meende, dat de voornaam ste leiders cler oppositie nu wel zouden hebben ingezien, dat het zittende Kabinet niet zoo gemakkelijk t© verslaan en weg to jagen was, als de vijand had gewaand. Er waren vele aanvallen op de Regeering ge daan. Maar openlijke front-aanvallen war ren steeds op mislukking uitgeloopen; mo ties van wantrouwen waren afgestemd en vruohteloos gebleken. Het was waarschijn lijk, dat de oppositie in de gegeven omstan digheden nog vaker haar toevlucht zou no men tot schermutselingen, in he hoop, door een plotselinge stemming op een ongelegen uur, kwaad te veroorzaken. Stemmingen werden tegenwoordig op allerlei zonder linge tijdstippen en over ondergeschikto kwesties uitgelokt, waar vroeger in het ge heel geen ttemming zou hebben plaats ge vonden. Maar hij hoopte, dat zijn vrienden zouden voortgaan, zich tegen dergelijke praktij kon te wapenen. Het zou inderdaad een onheil zijn, indien het een of andere ongelukje een ajgemeenc verkiezing zou noodig maken op een zoo ongeschikt tijd stip als dit." Maar, nu is het ongelukje toch gekomen; en de stemming, waarby de Regeering de nederlaag leed, was geen stemming bij ver rassing, en betrof geen ondergeschikte kwestie, doch een der groote onderwerpen van den dag. Zal Balfour aftreden? Den 24sten dezer zal hijzelf in het La gerhuis het antwoord op die vraag geven. Het is niet de eerste stemmingenederlaag, welke hij lijdt; doch, blijkens hetgeen tot dusver over don merkwaardigen uitslag is bokend geworden, is hier geen sprake ge weest van verzet of afval in het kamp der Balfourieten, doch slechte van laksheid. De heeren zijn naar hun buitens vertrok ken om te jagen. De zitting is bijna ten eincle. De minderheid is dus geen blijvende, principieel©, doch Blechts een toevallige, tijdelijke. En in analogo gevallen heeft Bal four reeds meer dan eens gedaan, wat Red mond hem gisteren zoo fel verweet: „De boleediging opgegeten of ingeslokt." A.s. Maandag zal Balfour in het Lager huis verschijnen; al zijn hulptroepen zullen dan zijn gemobiliseerd. Na een debat van mindere of meerdere venijnigheid stelt hij in den een of anderen vorm de kwestie van vertrouwen; hij krijgt een meerderheid van drie-kwart-honderd stemmen en de zaak is gezond. Want heeft hij het niet zelf pas gezegd: „het huidige oogenblik zou, wat een ont binding aangaat, een onheil brengen zijn." Er. Balfour wil niet weg. De „Daily Telegraph'1 noemt het onzin nig te veronderstellen, dat de Regeering zal aftreden of een ontbinding voorstellen op deze ondergeschikte kwestie D© „Times" loopt er evenwel niet zoo luchtig overheen. „Niet beslissend, maar ongetwijfeld ernstig" noemt zij het inci dent en schrijft: „De stemming kan niet worden voorge steld als een overrompeling. Zij had plaats in een vergadering van bijna 40 le den en bij 't eind van den avond, toen de volgelingen der Regeering gereed hadden moeten staan te stommen." Tan te meer beteekenis, acht de „Times" het gebeurde, nu slechts twee dagen gele den de eerste-minister zijn partij had bij eengeroepen en haar ernstig op het hart gedrukt had, de vergaderingen tot het sluiten der zitting geregeld bij te wenen, terwijl voorts de omstandigheden samen werken om in deze stemming een wèlover- wogen veroordeeling van do Iersche poli tiek der regeering te zien. De „Times" zou liet zeer betreuren, in dien de Rogeering thans aftrad op het oogtmblik, dat het verdrag norit Japan moet verlengd „en uitgebreid" worden en nu er tal van andere gewichtige onderwerpen van buitenlandscho en koloniale politiek in behandeling zijn. De algemeene indruk is, dat Balfour niet zal aftreden. Er wordt ook nog medegedeeld, dat op de audiëntie van gisteravond bij den Ko ning, minister Balfour Z. M. mededeelde, dat, naar het oordeel van hem en zijn col lega's, do omstandigheden volsfcrokt niet een ontslag van het Kabinet noodzakelijk maakten. Uitspraken van liet Kanton gerecht. De Kantonrechter te Leiden veroordeel de heden: J. N., te Leiden, wegens straatschenderij tot 3 of 3 dagen. P. J. v. H., to Leiden, wegens nachte lijk burengerucht, tot 3, of 3 dagen. W. O. H., te Leiden, voor idem, tot ƒ5 of 1 dag. H. v. d. R., to Leiden, wegens Li staat van dronkenschap do orde verstoren, tot 5 of 3 dagen. Th. v. d. B., Lzu te Noord wijk, wegens jagen in gesloten jachttijd, tot 6 of 4 da gen, met uitlevering van de haas of 1.75 en verbeurdverklaring van het geweer. 9. S., te Leiden, wegens visschen zonder akte en zonder vergunning, tot 2 of 2 da- gen. N. de H., te Leiden, wegens visschen zonder vergunning, des nachts, tot 6 of 4 dagen. W. J. S., te Leiden, voor idem. tot 5 of 4 dagen. D. Th. D., te Leiden, voor idem, tot 3 of 2 dagen. H. K. S., to Zoctorwoude, voor idem, tot 3 of 2 dagen. L. F., te Amsterdam, wegens hot zonder geldig plaatsbewijs in een trein plaats ne men, tot 5 of 5 dagen. G. A. B., te Leiden, wegens het te laat" doen eindigen van het werk voor een jongen beneden 16 jaren, tot 4 of 1 dag. N. A. B., te Leiden, wegens het varen met een stoomvaartuig ïd verboden water, toi /3 of 2 dagen. Tevens werden nog 15 personen veroor deeld, wegens dronkenschap en een aantal wegens verschillende overtredingen. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering. In do gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had de uitspraak plaats o. a. in de volgende zaak: Hooger borocp van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, waarbij met ver nietiging eener beslissing van do Bank aan M. de B., wed. P. J V., te Leiden, Bohadeloosstelling is toegekend wegens het ovorlijden ton gevolge van ©en bedrijfson geval van haar zoon en kostwinner. De óverledene is 2 Juni 1904 van een steiger gevallen, heeft den volgenden dag vredw zijn werkzaamheden als gewoon hervat en doorgewerkt tot 9 Juli 1904, heeft nadien tijd nog verschillende vermoeiende fiets tochten gemaakt, is 12 Juli 1904 ziek ge worden; 15 Juli 1-904 opgenomen in het ziekenhuis, en aldaar 23 Juli 1904 overle den, zonder dat met zekerheid is gebleken, dat het overlijden het gevolg is geweest van den val. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing der Bank, waarbij Schadeloosstelling it geweigerd. Donderdag 19 October a. s. fcs>l voor hot gercohtshof t© 's-Graven b age behan deld worden de zaak van den officier van justitie bij do Haagscho rechtbank tegen het vonnis van het College, waarbij Bu- scherhoff werd vrijgesproken ter zake van den bekenden effectendiefstaL Het O. M. bij de Haagscho rechtbank ei8chte gisteren acht maanden gevangenis straf tegen iemand, beklaagd van meineed in een burgerlijk geding voor het Kanton gerecht aldaar. Beklaagde had' zijn zoon bij een fotograaf geplaatst als leerling voor een leergeld van f 60 's jaars, volgens beklaagde te betalen op door hemzelf te kiezen tijdstippen, volgens den f tograaf in gedeelten op be paalde datums en binnen het jaar. Daar over ontstond een prooes en beklaagde werd de beslissende eed opgelegd. Do fotograaf cn de huishoudster hielden gisteren ter terechtzitting vol, dat de overeenkomst was aangegaan als hierboven aangegeven. Rottordam sche Rechtbank. Gisteren stond voor de rechtbank terecht J. v d. Z., 39 jaar, arbeider te Waddings- voen. Hij bekende in don nacht van 3 op 4 Juni aldaar te hebben weggenomen uit een bun een hoeveelheid paling en zeelt, toebe- hoorende aan L. Roggeveen en L. Boeloopcr. De visch had hij gedaan in een emmer, ontvreemd van het erf van en toebehooren- de aan H. Both, terwijl hij nog ten nadecle van M. J. Schoonderwoerd en A. de Raadt, uit een ren, waarin een groot aantal kippon en een haan waren, had weggenomen den haan en 7 kippen. Beklaagde zeide de fei ten in dronkenschap gepleegd te bobben. Hij had dan ook een fleschje met jenever bij zicb. Eisch twee maand :n gevangenisstraf. De verdediger mr. K. J. van Erpecum, wees er op dat niet bewezen is het oogmerk van woderrcchtelijke toeéigening, daar be klaagde de feiten gepleegd heeft i:i abnor- malen toestand. Pleiter refereerde zich aan 's rechters oordeel. Uitspraak over rcht dagen. De Rotterdamscke rechtbank behandeld® gisteren ook do zaak tegen P. S. en 0. W., graan-controleurs, heiden gedetineerd, be schuldigd van hot laten wegnemen dooe middel van werklieden van 100 balen ka. toenpittenmeel totaal 4000 K.G. ten nadeec le van H. Hannik en Zoon. 14 getuigei werden gehoora. De eiscli luidde voor den eerste, wegens recidive, jaar en voor den tweede 2 jaar. Om op 24 Juli in de zaak van den moord op den Duivelsberg voor het Assizenhof te Luik te worden gehoord, zijn gisteien door den procureur-generaal opgeroepen twintig getuigen uit Groesbcek en omstreken ten der wie de kapitein der marechaussee te Nijmegen, de brigade-commandant te Groesbeek, twee Duitsche politic-beambten, de hotelhouder te Nijmegen, diens kellner en vrouw. De verdediger van den verdachte, mr. Arthur Detry, deed Maandag en Dinsdag op de plaats van den moord nog een onder zoek. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde gisteren H. J., grondarbeider te Groesbeek met vernietiging van een vonnis der Arnhemsche rechtbank, waarbij hij was vrijgesproken van het hem ten last© gelegde schieten op de marechaussees op „De Oorsprong1' to Oosterbeek tot acht maanden gevangenisstraf. J. K., die door do rechtbank te Zutfen d.'d. 24 Mei jL was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens het in omloop brengen van valsche bankbiljetten, werd met vernietiging van dat vonnis thans ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Mishandeling. Tegen J. Verveld to Ensehedee is door het Openbaar Ministerie bij d# rechtbank to Almeloo wegens zware mishandeling zijner echtgeuoote jaar gevangc "sstraf geëischt. Wegens overtreding der Arbeidswet (het laten opsnijden en optasccn van ongebakken steen door vrouwen en kinderen ca 's avond® acht uur), zijn voor het Wageningsoh© kantongerecht tegen J. J. A-, baas op 'do steenfabriek van de firma H. Wolff en Co., negen geldboeten van 25 geëischt. Veroorzakon van dood door schuld. Den öden Mei werd in de smederij van' de heeren Pot en Ter Borg te Groningen de 17-jarigo Tonnis Jan Poppema, toen hij den' gasmotor van drie paardekrachten in bewe ging wilde brengen, door het vliegwiel ge grepen en tegen de machine 'te pletter ge slagen. Gisteren stonden voor de Rechtbank al daar de beide patroons van den ongeluk kige terecht ter zake, dat zij door huif schuld den dood van hun knechtje veroor zaakt hebben, daar hot aan hun nalatig heid is te wijten, dat het aanzetten van het vliegwiel niet zonder gevaar kon geschie den, daar dat vliegwiel tusschen de spa ken niet was opgevuld of dichtgemaakt of op andere wijze was beschermd, welk een en ander hun van te voren was voorge schreven door den inspecteur van den ar-

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2