LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 22 JULI. VIERDE BLAD. Ao. 13929. j Anno 1905 Gemengd Nieuws. Te VGravenhage heeft zioh ge vormd een combinatie met een kapitaal ,van ton, opgericht met het doel een paardenslachterij te. stichten met filialen •in verrehillcnde wijken der stad. Uit het water der Jacob-van- Lennepkade te Amsterdam bij het oude buitengasthuis, is gistermiddag opgehaald het lijk van een politie-agent in volle uniform. De aandacht op den drenkeling werd getroffen doordat een politiestok op het water dreef. Men verdiept zich in gis singen „A rtis" te Amsfcordam. De ge wone zomergasten de Zeepaardjes, die steeds zoozeer de aandacht der be zoekers van het Aquarium trekken, zijn daar weder aanwezig; eenige dagen gelo den werd een honderdtal dezer zoo inte ressante visclijes, afkomstig uit de Golf van Biscaye, aangebracht. Monte Carlo in Amsterdam. Een paar verdedigers van den ,,Club in ternational de bienfaisance", hebben gis- ieren de redactie van het „Nbl. v. Ned." opgezocht. Zjj behoorden tot de bewelda- digden der vereeniging en kwamen nu ver zekeren, dat deze niets gesticht was ov^r de onthullingen der dagbladen. Het bestuur had bun zelfs verklaard dat als do couran ten do onderneming benadeelden, de ar men daarvan den terugslag zouden onder vinden, want dan schoot er voor dezen ook niets over. De bezoekers vroegen het blad daarom de club te rehabiliteeren, dan kon ze haar „edel werk" voortzetten. Wij hebben echter verzekerd, zegt het „Nbl, v. Ned." daartoe niet de minste roe ping te gevoelen, maar dc vaste hoop te koesteren, dat de justitie een middel zou vinden -om een einde to maken aan deze ont duiking der strafwet, die niet wordt goed gekeurd door royaal te zijn van langs on- rechtmatigen weg verkregen geld De directeur der gemeente- gasfabriek te Sappemeer ia gisteren in zijn betrekking geschorst; tijdelijk directeur is nu de heer K. Brink, van Winschoten. De marechaussee te Oirschot stelde gisteren ter beschikking van de justitie te 's-Hertogenbosch de twaalfjarige M. v. H., verdacht van brandstichting op 30 Juni j.l bij J van Doremalen te Best gepleegd. Het meisje was daar dienstbaar. Te Schijndel brak Woensdag morgen een felle brand uit in de landbou - Werswoning van en bewoond door Chr. A. Verhagen. De eigenaar was naar's-Bosoh, de knecht in het veld, zoodat de vrouw en de meid de handen vol hadden met het redden van kinderen en vee. In korten tijd lag het nog zoo kortelings verbouwde ïraia in aseh en de inmiddels aangerukte brandweer kon slechts met veel moeite een nabijstnande kapitale boerderij bewaren, 'dank der vrij gunstige windrichting. Vier Varkens en een schaap kwamen in de vlam- paen om, terwijl van meubels, enz. niets gered kon worden. Huis en inboedel waren beide zeer laag verzekerd. Een ontsporing, Men schrijft uit Gorredijk aan de „Leeuw. Ct.", dd. 10 Juli. De elf-uur-tram van Heerenveen naar hier, ontspoorde hedenavond ter hoogte van Kortczwaag, uit oorzaak, dat zich onverwacht een koe op de trambaan begaf. Het dier werd verpletterd, de ma chine geraakte buiten de rails, met bet Voorste gedeelte in den weg, het achterste omhoog Het 1ste klasse gedeelte van den ■daarop volgenden personenwagen schoof als het ware togen de machine op en werd vernietigd; gelukkig was in die klasse piemand aanwezig. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats; de inzittenden kwam. u met den schrik Trij. Het gjaf nogal moeite om de baan weder vrij te krijgen. Hot Btaartje van de verkie zingsmuis. Naar wij uit goede bron vernemen, is bij de justitie aangifte ge daan van eenige gevallen van bedreiging, omkooperij en poging tot omkooperij van kiozers bij gelegenheid der laatst gehouden stemming. Tob 35 mark moet geboden en ookzelfe betaald zijn voor een enkele stem; be dreigd werd een kiezer met het afbreken va^n een scheidingsmuur, voor1 het geval hij ging stemmen. Vooral dit laatste geval wordt druk be sproken, omdat de bedreiging onder getui gen ia geuit. (.„Limb. Ct.") Men schrijft aan „De Std.": De matroos D. D. de Boer kwam gisteren bij rijn ouders te Hollum op Ameland terug in het bezit van een zware gouden medaille ei een geldelijke belooning door President Roosevelt, en van een kleinere bronzen me daille door do reddingmaatisehappij van Niouw-York verstrekt, wegens het redden van den kapitein en het scheepsvolk van den Amerikaanschen schoener „John. G. Schmidt", op 27 Januari 1905. Dit vaartuig stak met de voorplecht nog boven de golven uit, toen drie matrozen van de „Prins Hendrik", waaronder ook onze D^ Boer, hun leven wagende, den moed en de menschenliefde openbaarden, noodig om met een ranke sloep het werk der redding te ondernemen. Hun moeilijk en gevaarvol werk werd met den gowensch- ten uitslag bekroond: de geheele beman ning werd behouden aan boord van de „Prins Hendrik" gebracht. Reeds vroeger is van deze manmoedige redding melding gemaakt en het „Hold." herinnert, dat blijkens een Ameri ka ansch blad ook anderen eereblijken ontvingen (volgens die opgaaf zou De Boer alleen een bronzen medaille gekregen heb ben.) Aan kapitein J. Mefcus werd nl. toege kend een groote gouden medaille met ins criptie, aan don lsten officier P. G. J, van dea Est, een zelfde gouden medaille met inscriptie; aan den bootsman J. J. Hedding een kleine gouden medaille met inscriptie en 25 dollars in goud; aan de matrozen D. Zeilemaker, J. W. Willemsen en D. de Boer, ieder een bronzen medaille mei inscriptie on 25 dollars in goud. Aangezien kapt. Metus sedert op een an der scliip der Maatschappij is geplaatst, werd de voor hem bestemde medaillo door kapt Beckering Vinckers in ontvangst ge nomen. Gisternacht is to Ulft brand uitgebroken in do stoomhoutzagerij „Het Anker", waardoor het gedeelte, waar de 'machines staan, vernield is. Door het spoe dig optreden der brandweer bleef de hout- vooraad gespaard. Een en ander was niet verzekerd. Een zeldza me visch werd gis- teren opgehaald door visschers te Uitdam. In een der aalfuiken bevond zich nl. een... schildpad, naar visschersheugenis de eerste, die in de Zuiderzee gevangen wordt. Zij is 30 c.M. lang, bijna zwart op den rug, ge vlekt geel op den buik, met een lichten kring om den hals Het plan is haar op to zenden naar Artis. Gistermiddag werd por trein te Venloo uit Yenray overgebracht J. B. K., ploegbaas bij de seininrichting der S.S., üie des morgens togen tien uron door een uit Yenloo komenden personentrein op het etationsemplj-cement to Yenray aangereden werd, met het gevolg, dat hij aan het hoofd ernstig verwond werd en hom het linker been werd afgesneden, terwijl hij nog een paar geringe wonden bekwam. Er is schedelbreuk geconstateerd en 'de toestand is hoogst ernstig. Do ongelukkige is gehuwd en vader van vijf kinderen. („L. K.") Onruststokers. Hedennacht heeft zich, zoo wordt d.d. 17 Juli uit Cuijk aan de „Limb. Cour." gemeld, in deze ge meente weder een ergerlijk straattooneeltje afgespeeld. Eenige dronken nachiiraven trokken al tierc-nde en zingende door de straten, de ingezetenen in hun nachtrust storende. Toen de gemeenteveldwachter Y. ter plaatse verscheen en hen tot kalmte aan maande, keerde hun woede zich tegen hem on k)-eeg hij al spoedig een regen van stee- nen en andere projectielen naar zijn hoofd Veldwachter V. voor eigen veiligheid be ducht en geen ander middel ziende om do herriemakers tot bedaren te brengen, greep zijn revolvefr en loste een vijftal schoten op do bandieten, welke aan den haal gingen, echter slechts om een eind verder hun ruste verstorend bedrijf te hervatten. Een der schoten drong door de winkelruit in het huis van den beeïr B., waar de kogel in een deurpost, terecht kwam, gelukkig zonder verdere schade of ongelukken te veroor zaken. Door den agent van politie Clement, to Tiel, is door een revolverschot een hond afgemaakt, die alle kenteekenen van dolheid vertoonde. In ver s ohil leiAde Duitsoho bladen kwam onlangs een advertentie voor, waarin voor een meisje van veertien maan den bij een beschaafde, christelijke familie in een kleine stad op of het land tegen een schadeloosstelling ineens eed tehuis werd gezocht. Aanbiedingen waren te ricHIen aan het Internationaal Informatie bureau 60 Pontonville Road, Islington, Londen. Zij, die daarop ingingen, ontvin gen een sohrijven, waarin een echadeloos- stelling van 19,000 Mark in het vooruit zicht werd gesteld, doch geëisoht werd toe zending van zes mark, voor corresponden- tiekoston. Yele personen zijn er aldus in.- geloopon, daar zij natuurlijk nooit meer iets hoorden. Daar waarschijnlijk in Nederlandsche bladen hetzelfde spelletje zal worden geprobeerd, zij men gewaarschuwd. („Arnh. Ct.") De O 1 d enbu rgs clhe justitie zal zich neerleggen bij het vrijsprekend vonnis in het proces Meyer. De minister van justitie Ruhstrat denkt er niet over, niettegenstaande do voor hem zeer compromittante vrijspraak, zijn ontslag te vragen. Het openhaar ministerie zal zelfs geen hooger beroep aanteekonen tegen het Bückeburgsche oordeel. Hot „Berliner Tageblatt" schrijft: Hier aan doet het openbaar ministerie zeer verstandig. Over de gevolgtrekkingen, die de heer Ruhstrat trekken wil of liever niet trekken wil uit dat vonnis, behoeft geen woord gezegd te worden. Dicht bij Eliza betpol heeft een bende revolutionnairen het gewapend geleide van een afdeeling ballingen op weg naar Siberië aangevallen. Er tijc 93 bal lingen bevrijd onder welke een aantal Jo den van een revolutionnaire vereeniging Kozakken trachten de bevrijde gevangenen weer op te sporen. Do royalistische vorcenigin- gen van het Seine-departement hebben een feestvergadering georganiseerd, Maan dagavond to Parijs, om den terugkeer van Buffet en De Lur Saluoes luisterrijk te vieren. De leider der vergadering, die in vuur op straat riep: „Leve de KoningI", werd gevangengenomen. Bij Roichenberg is een ernstig ongeluk gebeurd door een bonzine-ontplof- fing. In een keldor te Gablonz had een benzine-ontploffing plaats, de vrouw des huizes en een dienstmeid werden levens gevaarlijk gekwetst. En terwijl men bezig was met het blusschcn van den brand, door de ontploffing veroorzaakt, ontplof te een nog grootere hoeveelheid benzine, waarbij acht on twintig brandweermannen zware, in sommige gevallen doodelijke, kwetsuren bekwamen. Don ge vierden baszanger Mar- coux is te'Londen, in de uitoefening van zijn beroep, een ongeval overkomen. Dc „Daily Mail" van 18 Juli meldt daaromtrent „Gedurende de voorstelling van „Don Gi ovanni" in Covent Garden is gisteravond het volgende ongeval gebeurd. In de duel scène van de 1ste acte wondde de heer Scotti, die de titelrol speelde, den heer Marcoux Qden oom men d atore) mot zijn degen. Men had vergeten de punt van het dopje te voorzien of dit laatste was er ongemerkt afgevallen. Do gewonde bracht de hand aan de keel, vóór hij neerzeeg, maar het publiek meende, dat dit zoo bij het „spel" hoorde. Een oogenblik later zag men den zanger hevig bloeden, waarop de tooneeldokter ijlings toesohoot en den gekwetste verbond. De beer Marcoux kon zijn ról in de laatste acte nog ten einde brengen. Als het lemmet slechte 1/8 van een duim dieper was gegaan, zou do stoot fataal voor den zanger zijn geweest." Te San-José, in Californ'dë, ie een luchtschip, dat, naar het heette aan alle eischen beantwoordde, van een hoogte van meer dan duizend meter te pletter gevallen. De bestuurder van het lucht- vaar)fcuig, John Mjaloney, overleefde den val nog enkele minuten. Yolgens een officieel rapport werden gedurende doeorate drie maanden van 1905 in de Vereonigde Staten bij spbor- wegongelukken gedood 232 menschen en ge wond 3713. Een pijnvèrdoovond middel. Een nieuw middel om gevoelloos te maken voor pijn hebben volgens het „Berliner Ta geblatt" twee medici te Elberfeld gevon den. Het is een plaatselijk werkend middel, dat allo pijnverdoovionde eigenschappen van cocaïne heeft, maar niet de onaange name bijoigenschappen van dit middel. Het alypin zoo hebben de ontdekkers het middel genoemd is een neutraal rea- geerend, in water gemakkelijk oplosbaar, plaatselijk werkend verdoovingsmiddel, dat op cocaïne dit voor heeft, dat het min der giftig is, geen pupillenverwijding, geen acoomodatieverstoring en geen vaatvemau- wing ten gevolge heeft. Zoo staat in het „Berliner Tageblatt." Bij h'et vergelijkend examen, dat elk jaar te Londen wordt afgenomen door de „City and Guilds of London-In stitute", een instelling, welke zich o.a. be vordering van het technisch bakkersondcr- wijs ten doel stelt, is de eerste prijs in de afdeeling brood- en banketbakkerij behaald door onzen landgenoot den heer P. W. Je- delo Jr. te Zaandam. Deze prijs geeft recht op een diploma, een zilveren medaille en 5 pond sterling. De buitengewoon hooge tem peratuur, welke thans heerscht over het ge bied van de Rocky Mountains tot den At- lantischen Ocoaan, eischt nog steeds vele offers. In de hoofdsteden kwamen op één dag vijftig doodsgevallen voor, waarvan 23 in New-York. Deze week was het in die stad 100 gracten Fahrenheit. Meer dan zes tig menschen werden in de hospitalen, die overvol zijn, binnengedragen. Het lijden der bevolking werd nog vergroot door een staking van koetsiers en voerlieden, zoodat ook het thans zoo noodige ijs niet vervoerd wordt. De correspondent te Niouw-York van de Londenscho „Times" seinde een uitvoerig relaas over do geweldige, moordende hit te, waaronder dc bewonc s der vicr-millice- nen-stad erg lijde i. „Indien de stad" zoo bericht hij, „maar geld genoeg had om do stralen te be sprooien dan zou het lijden der inwoners aanzienlijk verlicht worden, maar... Nieuw- York heeft ei- jaar slechts 95,000,000 doll, te sp endeeren en de heeron politici van Tammany Hall moeten toch ook leven. Er go heeft een particuliere firma hot contract voor do straatbesproeiing, en de straten blijven onbesprenkeld.Sedert de hitte is be gonnen te hcorschcn, hob ik nog geen on kelen sproeiwagen gezien. Het lijden van de bewoners der huur- kazerné-wijken is vreesolijk, Do mensohen 6lapen op do daken, op brand-balkons, in do deuropeningen, op de trottoirs over al waar zij maar kunnen ontsnappen aan de verstikkende binnenkamer-atmosfeer." Ten gevolge van de hitte zijn in do oos telijke staten van Noord-Amerika eergiste ren 96 menschen overleden. Gedurende den nacht brak een onweer los, dat de tempe ratuur belangrijk deed dalen. Bergbekli raming te paard, Italiaan sch« cavalerio-oficieren van de rij school te Pinerola, hebben een buitenge woon kunstetuk volbracht door te paard den Mont Chaberton te bestijgen. Deze berg, welke 3133 M. hoog is, ligt niet ver van de Fransche grens. Dc officieren moes ten zich bij hun klimpartij zelfs eenigen tijd bewegen binnen de linie der Fransche grensversterkingen. Acht jaar geledon was dezelfde bestijging te paard uitgevoerd door den graaf van Turijn. Het is echter voor hot eerst, dat een dergelijk waagstuk ,,e8kadronsbewijs" werd ondernomen, ea dat zonder één ongeval. De tocht werd ge- leid door generaal Tommisi, directeur vaa de rijschool. Een droevig ongeluk. Op de Loire is een roeiboot door een hevigon windstoot omgeslagen, waardoor alle op varenden, negen in getal, omkwamen. Be halve de eigenaar van da boot en zijn zoon, waren het allen badgasten, die hun vacan tia op de badplaats St.-Brevin doorbrach ten. Yijf lijken zijn reeds aangespoeld. In de abattoirs van La Villot- to is gisteren een hevige brand ontstaan. Dc schade wordt op 300,000 fr. geschat. Een to ttesua, 18 K-M. ton N.\Y. van Monastir gestationneerd ambtonaar van de Turkscke tabaksregie, Philip Wills, een Engolschman, is sinds vier dagen spoorloos verdwenen. Men vreest-, dat hij door een bende is medegevoerd. Te Berlijn zal binnenkort oen stemming plaats hebben over nagenoog nl- gemeene winkelsluiting tusschen des avonds acht en des morgens zeven uron. behalve op Zaterdag. Volgens de wet op de be drijven kan bij politieverordening een der gelijke maatregel worden voorgeschreven, wanneer een daartoe strekkend verzoek door 2/3 dor belanghebbenden wordt goed gekeurd. Zulk een verzoek is nu ingekomen waarbij alleen een uitzondering wordt go- maakt voor den verkoop van levensmidde len, sigaren, kaarsen, zeep cn drogerijen en voor kappers en barbiers. 'Reeds ligt een lijst van al dc onder hot verbod val lende bedrijven ter inzage, om zoo noodig te worden aangevuld en verbeterd. Alleen dogenen, die ten slotte op do lijst genoemd zijn, mogen medestemmen. Koning Eduard heeft oen krans gozonden voor do begrafenis dor slacht offers van de ramp der „Farfadot." Maandag zijn zo ai ten met groote moeite uit de boot gebracht. Do lijken waren ge heel ontkleed; men vermoedt dat de ongo- lukkigen zich van hun klcedcren haddon ontdaan wegens de warmte; om plaats te winnen en om met de kleercn het binnen dringende water tcgon te houden. De stoker, die den bedienaren der begra fenis den weg wees in het schip, kreeg, naar boven komende, hard de koorts, ten gevolge van de bedorven atmosfeer in do boot. De ongelukkige slachtoffers zullen op kos ten van den gemeenteraad van Marseille aldaar begraven worden. Den 25ston zal de „Yille de Napels" met het stoffelijk overschot der ongelukkigen aan boord to Marseille aankomen. Een collecte, onder de bemanning van do zeemacht voor de gezinnen dor slachtoffers gehouden, beeft 5000 fr. opgebracht. Mr. James G. P h e 1 p a Stokes, een van de rijkste cn meest aristocrati sche jongelui van de New-Yorkscho groote wereld, is Dinsdag te Noroton in het hu welijk getreden met Rose Pastor, tot voor kort een arme sigaronmaakster. Dc hoor Stokes had zich reeds geruimen tijd gewijd aar filanthropisch werk onder de armen en was zoo met zijn tegenwoordige vrouw in kennis gekomen. Vijfhonderd gasten, waaronder vele mil lionaire en veel eenvoudige familieleden dor bruid, woonden de huwelijksvoltrekking bij. Ook do geheele familie van den bruidegom was tegenwoordig. Hot jonge paar gaat oen huwoliiksreü naar Engeland maken om daarna samen hun liefdewerk onder de armen te hervrt- ten. In de vermaarde kathedraal van Milaan is eergistemacht ingebdoken. Bij het openen der kerk gisterochtend ont dekte men, dat de juweclen van het beeld dei Heilige Maagd waren gestolen. Zij be stonden uit een diadeem cn halssnoc voorts droeg het beeld gouden armbanden, versierd met kostbare steenen, ter waarde var. meer dan 10,000 lire. Er heeft weer oen tunnelen ge luk plaats gehad. Aan den noordkant van dc Bosrock-tuïincl bij Graz zijn drie ar beiders bedolven; twee ware-i terstond dood. FEUILLETON. Moedei'. 8) Hoe teeder en innig kan dit meisje vra gen Deze oprechte deelneming legt zich als een zachte, vertroostende hand op de wonde, welke verborgen in zijn borst bloedt. „Geen verdriet," herhaalt hij. „Wie zou geen verdriet hebben, ook in de minuten yan het hoogste geluk, welke ons het korte leven gunt. Ja, als wij het oogenblik kon den vasthouden, als er geen morgen ware en geen teleurstelling en ontnuchtering, dan zou men niet alleen vrij van verdriet, maar ook zonder wenschen zijn." Ellen verheugt zich bijna over deze uit barsting, die, wanneer hij haar den inner- lijken tweestrijd van haar begeleider ver raadt, toch ook het blijde bewijs brengt, dat de assessor dit in haar nabijheid door gebrachte oogenblik niet voor verloren acht. De oever van het meer is bereikt. De wandelaars staan stil en zien zwijgend ne der op het door de maan overgoten water vlak. Linke prijken de zwarte, beweging- looze massa's van het droomendo park; rechte licht het plotseling cn wordt een geelroode weerschijn over het water gewor pen „Mijn Hemel", roept Teil, „dat is toch geen brand?" „Neen. Deze illuminatie hebben wij alle avonden, reeds sedert een week." „Wat is het dan?" „Papa laat ginds een nieuwe machine bouwen, volgens een fonkelnieuw systeem, dat een zijner vrienden uit Engeland heeft medegebrachteen enkele wending aan een schroef en alle vensters van het huis openen of sluiten zioh als door tooverij draait men aan een andere schroef, dan worden de ramen gesloten door houten jaloezieën tot bescherming tegen de nacht vorst. Daar 'de bcuw nog vóór hot intreden van het ruwe jaargetijde gereed moet zijn, wordt met het metselwerk zooveel mogelijk voortgang gemaakt, dit heeft nu steeds tot tien uren dea avonds bij kunstlicht plaats Willen wij het eens zien?" De assessor knikt en beiden wenden zich rechts af en gaan onder de hier den meer- oever omzoomende linden, totdat zij den ooft- en moestuin bereikten; nadat dit ter rein doorloopen is, betreden zij het eigen lijk gebied der Griesdorfer warmoezerijen. Meer dan een dozijn lage, langgestrekte, met schuine ruiten afgedekte huizen ver heffen zich in drie rijen naast elkander en verkondigen reeds van verre, dat hier een omvangrijke cultuur van allerlei kasplan ten en edele vruohtensoortcn gedreven wordt, waarmede de oppertuinman van het landgoed de Berlijnsche markt heeft te voorzien. Nevens deze drie gebouwenreek sen, in zekeren zin het begin van een vier de reeks vormend, prijkt hot nieuwe ge bouw reeds manshoog. Uit ijzeren met naphta gevulde vaten, welke op vuurvaste drievoeten staan, lekken lange, flikkerendo spitse vlammen, welke het arbeidsveld in rooden glans hullen en haar spookachtig schijnsel ver in den avond werpen. Een deel der werklieden staat dicht opeenge drongen om een niet nauwkeurig te onder- soheiden voorwerp, dat op den grond ligt, en een beter gekleed arbeid: r schijnt tot de lieden te spreken. „Wat gebeurt daar?" vraagt Teil en hij komt met Ellen dichter bij de groep. Dat, wat op den grond ligt, is een mensch, een werkman, tot wien do beter gekleede juist het woord richt: „Ik heb je toch dadelijk gezegd, Müller, dat gij voor dat overwork niet jong genoeg meer zijt. Nu hebben wij de grap. Schuift hem toch zijn buis onder het hoofd, opdat hij wat gemakkelijker ligtl Zool En hier is mijn veldflesoh, laat hem een elok nemen, het is echte cognac." „Mijn Hemel," zegt Ellen, „hij heeft toch geen ongeluk gekregen V' „Hij heeft zich overwerkt, freule; opzijn 52-jarigen leeftijd had hij geeD overwerk moeten doen." „Maar waarom deed hij dat dan Omdat hij geld noodig heeft voor zijn zwakke vrouw I Do vier on twintig mark, welke hij wekelijks bijeensoharrelt, zijn niet voldoende, en daarom heeft hij zich vrij willig aangegeven voor overwerk. Ik heb hem niet willen nemen, het is menschen- plagorij; telkens vijf en dertig steenen van zes en een half pond elk, dat zijn meer dan honderd zeven en twintig pond, op den schouder te nemen en op hot steiger te brengen, maar hij bad en smeekte zoo drin gend, en toen kreeg ik modelijden en ik wilde hem voor zijn leeftijd, waarvoor hij toch niet verantwoordelijk is, niet laten boeten. Ach, daar richt hij zich weer op; do flauwte schijnt voorbij te zijn. Nu, Müller, gaat het wat beter?" Ellen buigt zich tot den man over, die is gaan opzitten, en zegt op deelnemcnden toon: „Gij moogt heden geen hand meer uitsteken, vriend. Gij moet nu uitvieren en zoek rust bij de dienstboden alhier. En dit is voor uw zieke vrouw."' Zij drukt hem een tien-mark-stuk, dat zij 3nel uit haar portemonnaie gehaald heeft, in de hand. „Als gij u morgen nog niet geheel wól gevoelt, blijf dan thuis; het dagloon zal ik u in dit geval vergoeden." Een goedkeurend gefluister gaat door de rijen der arbeiders. „,Nu, Müller, bedank de freule 1" zegt de marmerslijper, en terwijl hij zich tot Ellen wendt, gaat hij zocht fluisterend voort: „Den een hier ho'ot u voor vier en twintig uur kunnen helpen; wie helpt echter de duizenden, die wegens ouderdom on zwakte broodeloos zijn; de duizenden, dio met don besten wil geen werk vinden?" Hij ziet de aangesprokene met zijn groo te, vurige oogen bijna vijandig aan. Ellen schrikt bij den toon dier vraag, en toch kon zij eigenlijk nie»t boos worden op den vrager, daar hij met zijn innemend gezicht hot in houding en gebaar niet aan eerbied laat ontbreken, ofschoon deze eer bied niet geheel oprecht, veeleer een wei nig gehuicheld en ironisoh getint schijnt. ,,U hebt gelijk, mijnheer Deehner," zegt zij afgemeten, „er is zeer veel ellende, waartegen wij, helaas, machteloos zijn." Daarbij ziet zij naar den assessor om, als om zich te verzekeren van zijn beschermen de tegenwoordigheiddie is echter enkele schreden teruggegaan on bevindt zioh aan de in de schaduw liggende zijde van do orchideeën-kas, waar hij met een der tuin lieden in gesprek is. Zij heeft de ontstelte nis niet bespeurd, welke zioh van den as sessor meester maakte, toon hij de stem van den slijper herkende; zij heeft het slechts half onderdrukte, als een vloek uifc- gestooten woord: „Mijn stiefbroeder" van zijn trillende lippen niet vernomen. Als door een sohorpioen gebeteu, was Teil te ruggedeinsd en dan pijlsnol in do duister nis gevlucht, om door den man niet her. ken'd te worden, dien hij overal anders liever ontmoet had dan juist hier te Gie3- dorf, in gezelschap van de dochter des hui zes. Ais zijn bloedverwantschap met den man nu aan Ellen bekend werd? Als zij vernam, dat Peter Deehner, dc sociaal-de mocratische leider, zijn stiefbroeder was? Zou liet dan niet voor altijd gedaan zijn met alle aangename betrekkingen, welke hij tot nu toe met de Branks had onderhouden. Sleohts een oogenblik was het geweest, dat hem 'deze vraag door het brein ging, maar dit oogenblik was voldoende geweest hem van alle tegenwoordigheid van geest te be- rooven en hem op de vlucht te drijven, op gevaar af van door rijn opvallende handel wijze de bevreemding van Ellen op te wek ken. Peter Deehner had rijn stiefmoeder, in weerwil van diens snel heengaan, zeer goed 1 herkend en niet zonder geheim leedver- I maak zeido hij tot Ellen, wier zoekende I blik hij bespeurde: „De heer, die bij u was, 1 freule, staat daar; zal ik hom roepen?" „Dank u, mijnheer Deehner, ik ga naar 1 huis en moet immers daar voorbij. Beter schap, Müller. Laat u wegbrengen als gij alleen nog niet loopen kunt. Goeden nacht allen 1" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 13