NV 13920 Woensdag 13 «Tuii. A°. 1905. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit. nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I 2 l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd s\jn i B 1.30. Franco per postv 1.65. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—6 regain /1.06. Iedere regel meer 0.17 J. - Grootere letter. ni.ar plaatsruimte. Kleine advertentie ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseoren wordt/'0.05 berekend. Ysrgarfering van dan Gemeenteraad van Lilden, op Donderdag 13 Juli 1905, dos namiddags te tweo uren. Als eersto punt vim do agenda te behan delen a. Voorstel tot aanstelling van een der- iden geneesheer aan hot krankzinnigenge sticht „Endegeest." b. Benoeming van een derden geneesheer aan het krankzinnigengesticht „Ende geest." De Burgemeester der gemeente Leiden; Vestigt do aandacht der ingezetenen op Son inhoud van de artt. 57 en 58 der Kies wet, luidende als volgt: Art. 67. Personen, bij wie en bestuurders van bij- ïOkidcro ondernemingen en instellingen, [waarbij mannen, die den leeftijd van vijl en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemecnen maatregel van bestuur vrijstel ling io verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot do keuze mede to werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren !des voormiddags en vijf uren des namid dags daartoe gelegenheid vinde. Art. 68. Personen en bestuurders, in het voor gaande artikel bedoeld, zijn voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in Let arbeidslokaal en zoo er meerdere ar- beidslokalen zijnt in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedureide tweo werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hem of van hun nentwege onderteekendu lijst, do uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermelde ti de, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze óf voor allen gezamenlijk. Het Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad No. 109) tot aanwijzing der "Vrijstellingen, bedoeld in art. 57 der Kies wet, luidt als volgt: Art. 1. „Vrijstelling wordt verleend aan „de in art. 57 der Kieswet bedoelde perso- „nen eu bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van >,bij hen in dienstbetrekking zijnde perso- „nen, welke uit hoofdo van die dienstbe trekking op den dag der stemming tus- ï,schen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen nit'. gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in dj gemeen te, op welker kiezerslijst zij voorkomön. Art. 2. „Vrijstelling als omschreven in „het voorgaand artikel wordt voorts ver teend aan geneeskundigen en apothekers „ten aanzien van bij hen in dienstbetrek- „king zijnde personen, alsmede aan per sonen en bestuurders van bijzondere in stellingen en ondernemingen ten aanzien „van bij hen in dienstbetrekking zij-de „ziekenverplegers." De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden, 11 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders der gemeen- 'te Leiden brengen ter algemcono kennis, 'dat de passage Langs de Hoogewoord, van de Kraaicrs straat tob de Rijnstraat wegens heb vernieuwen van de tramrails, gedurende enkele dagen, aanvangende Don- erdag 13 Juli 1905 cn volgende dagen voor t ij- en voortuigen zal zijn afge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 12 Juli 1905. Leaden, f2 Juli. Door den Gemeenteraad werd den 29sten Juni jl. aan dr. H. van dor Hoeven jr. eervol ontslag verleend afs assistent geneesheer aan het gesticht „Endegeest". (De oommissio van beheer over dat gesticht fetelt thans voor do vacante plaats niet we- jider te vervullen, maar in plaats daarvan j éen vasten derden geneesheer aan het ge- jsticht te verbinden. De post van assistent van den geneca- heer-directeur, meer speciaal belast met de «opdracht om den geneesheer-directeur bij te staan in de behandeling van die pa- yiëntoü van „Endegeest", die meer in het bijzonoer aan zijn zorgen zijn toevertrouwd, "Wörd in het leven geroepen bij gemeente raadsbesluit van 7 Juli 190-1. Aan die be trekking is een salarda veerbonden vaja 7 600, benevens het genot van vrijen kost én inwoning. Deze bezoldiging op zichzelf maakt hot reeds duidelijk, dat de betrekking niet lang door óén en denzelfden persoon kan worden vervuld. Gelijk de commissie op merkt, „do assistenten beschouwen „Ende geest" als een doorgangshuis, waar zij practische kennis opdoen, ton einde gemak kelijker elders eon benoeming als genees heer te erlangen." Mocht dit nu aanvan kelijk niet zoo'n groot bezwaar zijn, omdat do assistenten toch ook zoo hun diensten prae-steeren, do geneeskundige dienst in het gesticht „Endegeesb" is in het afgeloo- pen jaar weder dermate verzwaard, dat uitbreiding van het vaste geneeskundig personeel thans dringend noodzakelijk mag worden geacht. Immers, mode door den bij bouw van do beide hulppaviljoens van de provincie is het aantal patiënten thans tot 400 gestegen. In hun geneeskundige verzor ging kan door een geneesheer-directeur, die bovendien mot administratief werk overla den is, een tweeden gencosheer en een as sistent niet voldoende voorzien worden. Er behoort dus aan het gesticht verbon don te worden, in plaats van den as sistent, die het gesticht als leerschool ge bruikt en zoodra hij voldoende practisoh onderlegd is, naar een beter bezoldigde betrekking uitziet, een kundig psychiater, van wien verwacht mag worden, dat hij al thans eenige jaren zijn betrekking zal blij ven vervullen. Yandaar dat do oommissie den Gemeenteraad voorstelt do plaats van den assistent niet weder te vervullen, maar een 'derden geneesheer aan te stellen op een jaarwedde van 1500, benevens genot van vrije woning en voeding. Tevens stelt zij voor tot derden genees heer to benoemen den heer G. Jansens, as sistent aah' de psychiatrische kliniek, die reeids nu wegens ongesteldheid van den geneesheer-directeur tijdelijk als ofdee- lingsgencesheer dienst doet. B. en Ws. kunnen zich geheel met het voorstel der oommissie vereenigen en geven den Raad daarom in overweging op boven genoemde bezoldiging, tot de benoeming van een derden geneesheer over te gaan, onder voorwaarde evenwel, dat de benoem de zich verbinde binnen de eerste twee jaren geen ontslag uit zijp betrekking te zullt n aanvragen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandscho Zaken is ingetrokken de benoeming van den heer G. W. Lans, ah buitengewoon opzichter bij den bouw van het botanisch laboratorium in den hortus botanicus te Leiden, en is, met ingang van 11 dezer tot en met 31 Augustus e.k. als zoodanig benoemd do heer H. E. de Boer, student aan de Technisch Hoogeschool te Delft. B. en Ws. van Hoorn hebben in ge reedheid een ontwerp regeling dor rechts positie van do werklieden in dienst der gemeente, waarbij zij gevolgd hebben bet reglement daaromtrent te Leiden vastge steld, met dit onderscheid, dat B. on We. van Hoorn een scheidsgerecht in het leven willen roepen, wat to Leiden niet bestaat. Aan de Huishoudschool, Laan van Mcerdervoort to 's-Gravenhage, werd na af gelegd examen een diploma als huishoud kundige uitgereikt o.a. aan de leerlinge der hoogste klasse, mej. K. J. Schoor, van Voorschoten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben gisteravond te kwart voor ze venen do Residentie verlaten en zijn per Staatsspoor naar Het Loo teruggekeerd. Hun werd uitgeleide gedaan door baron Bentinck, lsten stalmeester. Hare Majesteit de Koningin heeft Hare Koninklijke Hoogheid de Groother togin van Oldenburg het Grootkruis ver leend in de Huisorde van Oranje. Door B. en Ws. van Arnhem wordt voorgesteld om voor de uitvoering der wer ken tot uitbreiding der stokerij van de gas- fabriek beschikbaar te stellen een bedrag van 308,000 en de commissie van de gasfa briek te machtigen tot uitvoering der plannen, met bepaling, dat de plannen, bestekken cn contracten aan do goedkeu ring van B. en Ws. zullen worden onder worpen. H. M. de Koningin-Moeder is gister- namiddag om 5 u. 45 m. per Staatsspoor van Den Haag naar Soestdijk teruggekeerd, Z. K. H. de Prins deed H. M. uitgeleide. Do groothertogin van Oldenburg heeft gistermiddag verschillende merkwaardig heden van de Residentie bezichtigd, als het Huis ten Bosch, het schilderijenkabinet in het Mauritshuis en de hofzaal op het Bin nenhof. De erfgravin von Erbach wordt met haar drie kinderen in het laatst dezer week op het Paleis Soestdijk verwacht, om eeni- gen tijd do gast te zijn van haar zuster, de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin heeft aan den burgemeester van Delft H.D. dank betuigd voor de wijze, waarop Zij en Hare Familie zijn ontvangen, en hem 1000 doen ter hand stellen voor de algemecne armen en f 100 voor het politiekorps. Het Comitd voor'de Rembrandthulde te Haarlem bestaat uit de heeren jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, eere voorzitter; jhr. Ch. van de Poll, voorzitter; mr. P. G. van Tienhoven, seer, en J. L. Tadema, penningmeester. Stemgerechtigde deelhebbers der Ne- derlandsche Handelmaatschappij hebben in hun gisteren ten Raadhuize te Amsterdam gehouden vergadering herkozen tot commis saris jhr. P. Hartsen en tot commissaris- plaatsvervanger G. A. baron Tindal. Bedankt is voor het beroep naar de Ohr.-Gereformeerde Kerk te Zieriksee door ds. J. Wisse Gzn. te 's-Gravenhage. Een aantal Roomsoh-Katholieke werklieden-organisaties heeft dezer dagen een adres aan den minister dx. Kuyper gezonden, waarin zij hun leedwezen uit sproken over den uitslag der verkiezingen en hem en den overigen ministers dank betuigen voor al den arbeid, verricht tot welzijn van het vaderland en in het bijzon der van zijn werkende klasse. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, voor zooveel de belangen van den dienst zulks zullen toelaten, aan de loden der gymnastiek-vereenigingen, behoorendo tot het „Ned. Gymnastiek-Yerbond" en aan hen, die uit belangstelling do XIXde open bare uitvoering op 28 en 29 Juli te Apel doorn zouden willen bijwonen, een verlof met behoud van soldij kan worden verleend van hoogstens vier dagen. B. en Ws. van Amsterdam stellenden gemeenteraad voor in het belang van het hooger onderwijs en in dat van *ie klini- soho eischen aan een groot ziekenhuis in- haerent, over te gaan tot de instelling van een assistentschap voor de pathologische anatomie on bacteriologie in het Wilhelmi- na-gasthuis en een assistent te benoemen op eon salaris van f 3000 tot 4000. Hoewel de olectriscUc verlichting te Haarlem, wat de hoofdverkeerswegen be treft, reeds zeer voldoendo kan genoemd worden, stellen B. en Vs. toch voor, nog 9026 toe te staan voor" uitbreiding van die verlichting voor de Lange Brug, de Kleine Houtbrug, het Plein, do Anegang, do Korte Yeerstraat, do Zijlstraat, de Krocht en de Nieuwe Groenmarkt. De vorstelijke familie von Wied zal dezen zomer in do maand Augustus, eenige woken in het paviljoen der vorstin von Wiöd te Schevcningen haar intrek nemen. Naar het „Utr, Dbld." verneemt, wor den voor de betrekking van leerares (leer- aar) in do kunstgeschiedenis aan de hooge- re burgerschool met vijfjarigen cursus voor meisjes te Utrecht, door burgemeester en wethouders bij den gemeenteraad aldaar aanbevolen: 1. mej. A. van Löben Seis te 's-Gravenhage; 2. dr. O. W. Yolgraff, te Utrecht; 3. W. N. Coenen, te Amersfoort. Door don Raad der gemeente Kampeu is aah den heer J. L. Walch, op verzoek, tegen 1 September, eervol ontslag verleend als leer aar aan gymnasium en H. B.-S. De heer H. Wijma is definitief benoemd tot leoraar aan de H. B.-S. Aan den oadet bij cle Koninklijke Mi litaire Academie jhr. S. P. F. Meijer wordt, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ont slag verleend. Aan den milicien-stukrijder van het lste regiment veld-art. H. J. Mulder is toegekend de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon cn een loffelijk getuigschrift wegens de redding van een knaapje uit de Ylierbeek te Amersfoort op 28 Maart j.l. Benoemd zijn te Dordrecht tot leoraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de H. B.-S. C. Roovers te Zutfen; tot leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen C. J. Rovers te Dordrecht; en tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan het gym nasium on de H. B.-S. J. A. H. Mettrop. Hr. Ms. pantserschepen „Piet Hein" eu „Evertsen", respectievelijk onder bevel van de kapiteins ter zee H. Backer en P. O. Swaan, zijn U dezer Dungenese gepas seerd. Alfen. Bij Kon. Besluit is de heer U. Geel, directeur van de Martha-stichting te Alfen aan den Rijn, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Alfon aan den Ryn. De afdceling „Rijn streek" van de Yereeniging voor Christ. Onderwijs hield dezer dagen haar gewone bijeenkomst in „Concordia". Na afdoening van enkele huisb. onderwerpen werd ach tereenvolgens van gedachten gewisseld over: De pacdagogische beginselen van dr. Ba- vinck (inl. S. Hempenius van Zwammer- dam). De dichter D. R. Camphuysen (inl. O. Kraay van Lange Ruige Weide.) Het 8telonderwijs in de lagere school (inl. E de Vries.) Koudekerk. Onze plaatsgenoot, de heer H. H. Oppelaar, is benoemd tot agent van politie te Haarlem. De heeren A. Hoogeboom, O. M. Op- pelaar en D. Reyneveld hebben hun benoe ming tot lid van den Gemeenteraad aan genomen. Noordwjjkerhout. Op d© Din^lagavond aan Pietgijzenbrug vanwego don Tuinders- bond gehouden groentenveiling waren al leen doperwten aangevoerd. Zo waren van mooie kwaliteit, maar er bestond weinig kooplust. Snij- en heerenboonen, die hier in ontzaglijke hoeveelheden worden geteeld, zijn nog niet loverbaar. In de vroege aard appelen vertoont zich, zij het ook nog slechts sporadisch, het kwaad. Yan P. van Eeden Azn. is door het Rijk een tuberculeus rund overgenomen, waaraan een waarde werd toegekend van 30. De deelneming aan het voorbereidend militair onderricht zal vrij wat grootor zijn dan het vorige jaar. Hadden zich toen slechts 4 personen aangemeld thans zijn er 28 ingeschreven. Oegstgeost. Tot leden van den gemeou- teraad zijn herkozen do heeren H. van den Ameele met 217, A. Juffermans met 207 en A. den Haan met 188 stemmen. Op den heer G. Boon waren 73 stemmen uitgo bracht. Er zijn 414 kiezers, 251 waren opg"- komen en 4 briefjes werden van onwaarde verklaard. Oudshoorn. Evenals het vorige jaar ia men ook dit jaar voornemens voor de school kinderen op 31 Augustus a.s. een feest to organ iseeren. De begrooting van de sluis van den Grootcn en Kleinen Polder bedraagt voor 1905 in ontvang en uitgaaf f 328.53$. Door het bestuur van de Gecombineer de Groote, Kleine en Kalkovensche polders zal op 26 Juli a.8. een schouw gedreven worden over allo wateren cn slooten, met uitzondering van bormslooten, gelegon ia genoemde polders. lt\jnsburg. Do gemeenteraadsverkiezin gen alhier, hebben nog een staartje gehad met een staartje. Ten eerste is hot aantal kinderen der O. L. S. daardoor vermeer derd; ten tweede had gisteravond op de Zandlaan een oploopje plaats van een ruim 200 manifestanten, met het doei een dergo ncn, die nogal geijverd heeft voor den can- didaat dor Hervormden cn Katholieken, des noods lichamelijk hun ongenoegen te botui- gen. Later vernamen we, dat het hier meer gold een schipperszaak, ook al voortvloeien de ujt dï verkiezingscampagne. Jammer genoeg hoorden wij van porsonen, van wie men kan verwachten, dat zij meer zouden worken om de orde te bewaren, uitdrukkin gen, die zekor niet dienen om de gemoede ren tot kalmte te brengen. Beter handelde do Rijksveldwachter L., die door zijn bezadigd en beleidvol optre den de zaak deed verkeeren, zoodat die werd een storm in oen glas water. Tor-A&r* Twee buren, die zich giBteren per fiets naar Alfen hadden begeven, kre gen op de terugreis zulk een twist, dat do een den ander zoodanig met een scherp voorwerp verwondde, dat onmiddellijk ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Voor liet voorbereidend militair onder richt, to houden a.s. winter, hebben zich aangemeld 22 jongelingen. Vermoedelijk zaJ dit weer plaats vinden te Langer-Aar, waar de localiteit er zich uitstekend toe leent. Gymnasium. Overgangsexamens. Van de lste klasse naar do 2do zijn bevor derd: J. Binnendijk, J. van Davelaar, L. Gunning, M. G. Hoekstra, H. M. Kits van Heyningen, C. Koek, Ida Langezaal. P. Lugt, F. H. van Nouhuijs, H. O. Rümko, A. E. J. Bimon Thomas, T. P. Viruly, H. M. de Vries, L. L. A. M. van Wensen, He lena van Walsem, Pa. Aa. Oa. Wicringa, F. van der Wissel. Niet bevorderd 5. Van do 2de klasse naar do 3de zijn be vorderd: Nannie H. Grondhout, Wilhelmï- na van der Harst, H. O. Hartevelt, W. G. Klomp, Amy 0. Knappert, A. H. Kramp, J. do Lange, W. J. van Lokhorst, V. E. Nierstraaz, G. W. Oberman, J. Oberman, R. Riphaagon, Wilhelmina Spruijt, J. Thijs, J. A. Verhoog, M. B. Vos, D. van Wijn gaarden, H. D. van Zoelen. Voorwaardelijk bevorderd 1, niet bevorderd 7. Van de 3de klasse naar de 4de zijn be vorderd: G. J. H. Gunning, Joh.a van doe Harst, G. O. Heringa, A. Kits von Heynin gen, G. B. van Leeuwen, F. Meijer, E. L. Smit, R. van Steeen, F. H. Stibbe, P. A. van der Harst. Voorwaardelijk bevorderd 2, niet bevorderd 2. Van de 4de klasse naar de 5de zijn bevor derd: R. van Eecke, Oath.a Hovens Gróve, J. A. Middendorp, W. A. van Oorde, I. H- Rinkes, Joh.a C. van 't Sant, A. J. Splin ter, A. L. A. van Unen, G. W. van Voort- huyscn, Helena I. J. F. Werkman. Voor waardelijk bevorderd 1, niet bevorderd 1. Van de 5de klasse naar de 0de zijn be vorderd: P. R. Blok, G. J. van Ingen, W. G. F. Borgerhoff Mulder, A. H. Kamor- lingh Onnes, H. W. de Reu, J. J. F. Spaar garen, A. J. Thomas, A. J. yan Wijngaar den. Voorwaardelijk bevorderd 1, niet be vorderd 2. Prof. «Ir. W. 15. van 58anen. -f* De eenmaal zoo forsche en krachtigo fi guur van den hooglecraar Van Manon was al lang gebroken. Wie voorheen hetzij in de kerk of in een vergaderzaal vel eens onder den indruk was gekomen van zijn machtig, welsprekend woord, nu zacht cn tecder, dan opbruisend cn krachtig, en hom later, liefst aan den arm zijner echtgenoot© of met zijn ambtgeroot Oort, zag wandelen, kon hot niet ontgaan: hij was do oude niet meer. 't Was dan ook reeds in 1902 geen geheim meer in Leiden dat deze scherpzinnige ge leerde en stoere werker door een telkens terugkecrend zenuwlijden werd geplaagd, waardoor hij niet meer zich gohoel eu on verdeeld aan zijn studiën kou wijdon. Zijn toehoorders in do godsdienstige bijeenkom sten merkten bet wel en don studenten op zijn colleges ontging het evenmin, dat, hoo wetenschappelijk zijn lessen ook nog moch ten zijn, het frisscho der nieuwheid, ge tuigenis van herhaald vorscnen en vinden, meer cn racer bogon te ontbreken. De rust der lange vacantie in 1D02, zoo heette het, zou hom goed hebben gedaan. Zelf hoopte hij even vurig als zijn leerlin gen, dat hij do studenten als vauouds om zich zou mogen vergaderen, en zijn geleerde studiën zou kunnon hervatten, 't Mocht, niet zoo zijn. Voordat in 1903 dc academi sche lessen weder waren begonnen, keerde do oude kwaal mot sterkere macht terug. Hij werd door een beroerte getroffen; nu was herstel niet moer mogelijk. Bekend is, hoe zelfs ccn buitonlandsch geleerde moest worden gezocht om zijn taak, dio hij nood- -gedrongen moest neerleggen, voort te zet ten Dr. Kirsop Lake kwam uit Engeland over om zijn leerstoel te bezetten. Do tijd tusschen zijn aftreden en zijn sterven, hedennacht, was er een van treurig lijden, zoodat do dood voor de.i eens zoo loven skTach tigensloeren geleerde con blijde uitkomst was. Willem Christiaan van Manen werd 8 Augustus 18-12 to Noordeloos geboren. Hij studeerde te Utrecht in de theologie en promoveerde aldaar in 1865 op eon proef schrift, getiteld: „Onderzoek naar de echt- hoid van Paulua' eersten brief aan de Thos- saJonioonsen." Hij was achtereenvolgens predikaut te Abbenbroek (1865), Winkel (1870) on ZierikBee (1876). Hij werd in 1831 door do Synode benoemd tot kerkelijk hoogleeraar te Groningen, welk ajnbt ii'j aanvaardde den Udon Deoember met bot uitspreken eencr oratie over: „liet per soonlijk karakter der leerstellige "'ge leerdheid." Roods spoedig daarop hij zioh benoemd tot hoogleeraar in de God geleerdheid aan de Loidsche Universiteit. Den 238ten September 1885 kwam hij naar Leiden over en opende zijn professoraat alhior mot een indrukwekkende rode in hot groot-auditorium, getiteld: „De leerstoel 'der Oud-Christelijke Letterkunde." Een breede serie van werken is van zijn hand verschenen. Zijn aoademisch proef schrift word spoedig gevolgd door: „Onder zoek naar de echtheid van Paulus' tweeden brief aan do Thessalonicensen." Te zamen met dr A. C. Daker bewerkte hij: „Ou'd- Christolijko Letterkunde". Verder zijn van zijn hand: „re geschriften der Apostoli sche vaders" (1870'71), „Conjecturaal- critiok, toegepast op den tekBt van do schriften des N. T." (1880), „Het Nieuwe Testament sedert 1859" (1866) en vorder zijn tot zelfs in het buitenland veel besproken hoofdwerk: „Paulus I, De Handelingen der Apostelen (1890), Paulus II, Dc Brief aan do Romeinen (1891), Paulus III, De Brie ven aan do Korinthiërs (1896)." Tovens schreef hij in 1900 nog een hand leiding over de Oud-Christelijke Letterkun de, terwijl af en toe brochures en tijd schriftartikelen van hem zijn verschenen. Hij was eon warm strijder voor de vrij zinnig godsdienstige beginselen, wat hom tot een 'der voorvechters en der steunpila ren van den Ned. Prot. Bond maakte, zooals hij indertijd met zijn collega Oort do stichter was dor voreeniging van Vrij zinnig-Hervormden te Leiden. Do Maatschappij der Nederlandsolio Letterkunde te Leiden telde hem mede on der haar leden. Verliest de wetenschappelijke wereld in hem een groot geleerde, met hem is ook heengegaan een man van karakter, een no bel burger. Zijn nagedachtenis; zal lang bewaard blijven. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. J. van Vollenboven, consul der Nederlanden te Algiers, op vensoek eervol ontslag als zoo danig vorleend, onder dankbetuiging voor d'e door hem als consul bewezen diensten. De tijdeijke waarneming van bet consulaat te Algiers is opgedragen aan den heer F. M. Birrke, consul-generaal van Portugal daar ter plaatse. Aan Arthur Martin eau vergunning ver leend de geneeskunst uit te oefenen op Ne- derlandeche zeeschepen, meb uitzondering Van oorlogBVaartaigen, onder voorwaarde.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1