komsten, te wijten a-aji den oorlog, de steeds erger wordende ellende, hebben Bo- toem en Bakoe in een toestand gebracht van wat men zou kunnen noemen: chroni sche anarchie. Sinds Februari zijn erge uitbarstingen wel is waar niet voorgekomen, doch de minste aanleiding kan daartoe voldoende zijn .Die Februari-dagen waren vreeaelijk. Op klaarliohten dag werden de huizen der rijken in brand gestoken, terwijl het den bewoners onmogelijk werd gemaakt, zich te redden; gasthuizen werden geplunderd, vrouwen mishandeld. De woede van het volk ontlandde zich op alles, wat in den weg kwam. Sinds dien tijd is het tot nog toe schijn baar kalm. Het werk op de kaden is her vat en er zijn geen Kozakkenpatrouilles meer te zien op do hoeken der straten. Maar voor hoe lang?" De trom inhetFransche leger. Het besluit is gevallen, om de trom in het Fransdie leger af te schaffen, om dat het hoogst moeilijk schijnt bij den nu be staan den tweejarigen diensttijd iemand to; een goed trommelslager te vormen. De trom beeft in Frankrijk een roemrijk verleden. Vooral in de revolutie-oorlogen ea die van het eerste keizerrijk hebben tal van trommelslagera rich grooten roem ver worven. Een der beroemdste was-André Estaeone, de kleine trommelslager van Axcole, die in het Pantheonfries vr. David werd uit gebeeld en in zijn geboortestadje Cadnjoet een standbeeld kreeg. Hij heeft bij Arcole in een zeer kritiek oogenblik een signaal geslagen, dat tot de nederlaag der Ooe- t.-rijkers leidde. Drie en dertig uren lang reeds stond Bonaparte met 15,000 man te genover 40,000 O vbernrijkers. Toen zag do kleine trommelslager in do morgenscheme ring, dat een dichte newel den vijand het uitzicht belemmerde, ca hij zei tot zijn sergeant: ,,Als wo nu eens van den overkant der rivier aankwamen?" ,,Kan je zwemmen?" vroeg de sergeant. Dat geloofde de kleine man wel, en met den sergeant zwom hij naar den overkant, - onderweg reeds, terwijl de trom, om haar droog te houden, lag op den ransel van den sergeant, trommelende. 'i Toen de Oostenrijkers het tromsignaal hoorden, meenden zij, dat zij door een Franscb leger werden omgetrokken, waarop zij zóó snol den terugtocht aanvaardden, dat zij zelfs hun kanonnen, die de bruggen bestreden, in den steek lieten. De grena diers ijlden hierop, met Bonaparte aan het hoofd, den kleine trommelslager na en Ar cole werd genomen. Esticnne kreeg ivoren met goud inge legde trommelstokken en het Legioen van Eer. AücohoB, suiker en thee. Er bestaat een merkwaaruige tegenstel ling in de opvatting over de kwestie of het gebruik van alcohol de spieren tot meer of minder arbeid in staat stelt. Afgezien van de theorieën der geheel- onthoudings-apostelen, beweren ook vele physiologen, dat het alcohol-gebruik de werkzame kracht der spieren vermindert. Daartegenover staat de meening van vele kalm oordeelende menscben, dat zij bij groote lichamelijke inspanning, bij groote marschen bijvoorbeeld, van alcohol een duidelijk waarneembare vergrooting hun ner krachten hebben ondervonden. Om deze gewichtige, en voortdurend on opgelost© kwestie uit te maken, heeft de Skandinavische physioloog A. T. Hellsten grondige onderzoekingen ingesteld. Hij be vond, dat hier, zooals bij vele strijdpunten, de waarheid in het midden ligt. Onmiddel lijk aa het gebruik verhoogt de alcohol de werkzame kracht Her spieren, maar deze vergrootdng der kracht duurt maar van twaalf tot hoogstens veertig minuten; dan volgt een vermindering in kracht, die min stens twee uren duurt, zoodat hw-t nadeel veel grootor is dan het voordeel. In aansluiting* hiermee onderzocht de heer Hellsten ook de uitwerking van sui ker, deze treedt wel is waar niet zoo snel op als die van den alcohol, ze is eerst na dertig minuten bemerkbaar maar daarentegen is zij ook duurzamer en uit sluitend in goede richting; nadeelige ge volgen, dat wil zoggen een afneming der krachten, grooter dan do aanvankelijke toeneming, heeft niet plaats. Ook de uitwerking van thee werd door den heer Hellsten onderzocht. Deze drank geeft slechts zeer weinig krachüsvergroo- ting, en dan nog maar voor korten tijd. JONGE GROENTEN. Terwijl wij} eeaivoudigen, nog smullen aan onze nieuwe aardappeltjes, smewjigjes gewenteld in de boter, een sprankje peter selie hier en daar er over gestrooid, komt ons een rapport onder de oogen van den Parijschen „marebé des primeurs". Nieuwe aardappelen? Maar half Decem ber at men ze reeds te Parijs, afkomstig uit Algiers en betaald met 110 a 120 frs. voor de beste soorten. Doperwtjes? Wel, half Januari smulde men er al van in de dure Parijsche restau rants, die er op de markt 80 k 85 frs. per 100 kilo voor betaalden. Eigenlijk eet men diuir, waar men lekker eet in Parijs, den heelen winter door jonge greenten, want Algiers en Spanje zenden alles, wat mso verlangt. Frankrijk zelf begint niet vóór half Maart te concurreer en; komen de eerste doperwtjes echter al van Hyères, waarvoor men dan 200 h 250 frs. betaalt, soms meer, scans minder, al naar de winter streng was of zacht. De snijboontjes uit Var volgen al gauw, met een noteering van 8 tot 10 frs. per-kilo. Dan komen de asperges van V&uchise a 2D, 25 frs. per bos. In bet begin van April zijn bet de nieuwe aard appeltjes uit Cavaillon, een Eogelsche soort, die men laat smoren in de boter en cEe betaald worden met 50 of 60 frs. per 100 kilo. Eenigo jaren lang heeft Parijs deze fijne hapjes, zijn neus voorbij zien gaan; de inkomende rechten waren zóó hoog, dat de toevoer der jonge groenten, de primeurs voor de Parijsche tafels, werkelijk begon te verloopen. Het was toen voornamelijk Bel gië, dat de groote leverancier was. Maar sedert Algiers is gaan leveren, handhaaft Parijs weer rijn oude reputatie, dat men er het beede jaar door jonge groenten kan smullen. Een artikel, dat zoo gewild en zoo kost baar is als jonge groente en versch fruit, vraagt om een zeer zorgvuldig vervoer. Zoo heeft men in de laatste jaren emde- looze voorzorgen getroffen om in dit op zicht de fijnproevers in Parijs zoo vlug en zorgvuldig mogelijk te bedienen. De „Oomp. Générale Transatlantique" heeft, den pri- roeuristen ter wille, zelfs een geheel nieuw systeem van ventilatie op haar schepen doen aanbrengen, zoodat de bergruimten waar de groenten en vruchten bewaard worden, voortdurend frisch en op tempera tuur blijvenmet vernuftig aangebrachte dynamo's weet men bet er steeds koel en zuiver te houden; 15,000 kub. M. lucht wor den aldus per uur door deze ruimten ge voerd. Ook de verpakking is een voorwerp vaD bijzondere zorg. De Franscho Regeering werkt de proefnemingen op dit gebied zeer in de hand en onder den vorigen minister van landbouw Mougeot is een nieuwe soort van fruit-emballage in gebruik genomen, die de bewondering van alle belanghebben den opwekt. In watten is de vorm van de te verzenden vrucht afgedrukt, hetzij per zik, kers, aardbei of abrikoos. In elk bedje van watten wordt de daarin passende vrucht gevlijd, een zacht dek wordt er over heen gespreid, en zoo ingepakt kan de teerste vrucht de moeilijkst© reis vol brengen. Een dure maaltijd. Verleden Vrijdag is in het Savoy Hotel te Londen een diner gegeven, dat de twij felachtige eer geniet, van in de dagbladen besproken te worden als ,,het duurste di ner, ooit in Engeland gegeven". De kosten bedroegen 83 pond sterling per hoofd 1 of 24,000 gulden in het geheel. De verkwistende gastheer waa de heer. George A. Kessler, een man van zaken in Nieuw-York, en hij had 24 gasten om- zich heen. De binnenplaats van de Savoy" was in een meer van enkele voeten diep veranderd ea op dat water dreef een groote, witte gondel, op welks dek men dineerde. Alles was gedaan om de gasten in den waan te brengen, dat ze in Venetië waren, al dineert men daar ook niet in gondels en al zijn daar de gondels zwart en niet wit. De muren van do binnenplaats waren be schilderd door een I tali aan schen kunstenaar ea stelden de Campanile en de Lagunen bij maanlicht voor. Op een anderen gondel waren beroemde zangers en zangeressen bijeen, die, door mandolines en guitaren begeleid, Itaiiaao- sche liederen zongen. „Heosche" zwanen en eenden zwommen otn de gondels en ,,heuscbe" visschen. Een reusachtige taart werd naar den gondel gebracht op den rug van Jumbo Ju nior, een kleinen oHfami, die door het wa ter waadde, enz., enz., enz. Dit alles schijnt meer barbaarsch dan artistiek en het is zonde van al het geld. Neen, dan is het beter wat Rockefeller, da petroleum-koning en monopolist, met eendge mil boenen van zijn overwinst 'doet. Hij heeft 24 millioen gulden geschonken als een fonds ,,tot bevordering van1 bet hc-oger onderwijs." In het geheel beeft hjj - nu 96 nnffioeo geschonken tot bevordering van onderwijs, 15 millioen dollars gingen hiw Chicago- Vangsvtoeren. De zoogenaamde vangsnoeren", weüw op vcde militaire uniformen worden gedra gen, zijn, naar men verhaalt, op zonder linge wijze in zwang gekomen en oorspron kelijk eigenlijk hangsnoeren. De Hertog van Al va beval namelijk in dertijd, om zich te wreken over den afval van een aanzienlijk korps Zuidhederland- sche hulptroepen, dat ieder krijgsgevangen man van dat korps, van welken raag ook, opgehangen zou worden. Do troepen lieten nu den Hertog weten, dat zij, om het voltrekken van rijn bevel gemakkelijk te maken, voortaan een koord met een spijker om den hals zouden dra gen. Kort daarna onderscheidden die troepen zich in een gevecht zeer eervol en zij wa ren er nu op gesteld den strop als eere teek en te dragen. Daaruit zijn in verloop van tijd de sier lijke vangsnoeren ontstaan. KERSEN. De Romemsche veldheer Lucullus was het, die, na zijn zegepraal over Mithridates, koning van Pontus, uit het rijk van dien vorst den kerseboom naar Rome overbracht, zoo verhaalt Plinius. De kersen waren vóór dien tijd aan de Rcmeinsche lekkerbekken bekend, maar het is zeker, dat de acclimatisalio van den boom in Italië eerst na de verovering van Pontus plaats had. Ruim een eeuw nadat de eerste boomen - naar Italië worden overgebracht, worden reeds een vrij groot aantal verscheidenhe den vermeld. En de Romeinen legden in alle landen, die zij doortrokken, waartoe ook ons land behoorde, uitgestrekte ker senboomgaarden aan. Ons woord ,,kers'' is blijkbaar van het Latijnscho ,,cerasus" afgeleid. Dc Germa nen hebben den kerseboom dus waarschijn lijk eerst door de Romeinen leeren kennen.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 13