nvnn&nï» lhmuiiMFFa Geveilde pereeelen. Bultenlandseh Overzicht. Uit Rusland. OvergangK-examens aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. Bevorderd tot do 2de klasse: J. -A. Battaord, C. Boom, J. P. A. Brand, J. Bij tel, M. J. Bokhorst, M. C. Brandos, Gerda van dor Chijs, A. O. Driessen, H. Dren then, J. W. Goossens, L. B. Grupstra, G. van der Harst, (J. G. Driessen, Ph. Jon- geneel, A. Keller, F. J. J. Kerstons, H. Keuls, B. F. 0. Kleyn, G. G. van Koolber gen, D. J. W. Hagemon, J. A, Bieginan, D van der Linden, Neeltje van der Meer, Th. Metman, A. J. Pannevis, J. 0. M. Pieck, J. J. Planjer, H. J. F. van der Plas, D. J. Poptie, C. G. W. v. Romburgh, A. M. L. Iiümke, C. G. Snel, B. J. Timmer man, J. A. A. van Unen, G. Vos, H. N. van der Walle, J. M. Yerwey de Winter, Ines Oudshoorn. Voorwaardelijk bevorderd 3 Niet be vorderd 8. Bevorderd tot do 3fle klasse: Else van Bvero, Ch. Gijzen, Agnes van Höevell, L. den Houter, J. F. Keulemans, M. C. Kort, S Kroonenberg, C. van der Linden, C. Lekkerkcrker, H. Njemantsverdriet, F. A. Parmentier, J. Vogelesang, A. C. Koren hof, E. W. Maurenbrecher, Wilhelmina van der Mculen, W. van der Mey, S. J. Post- humes, Petronella Ramaker, M. Scheffer, M Schouten, F. Schreuder, Elise v. Ebben- horst Tengbergen, J. van der Togt, A. F. van Urk, W. E. C. Veen, J. M. Verff, A. L van Halderen, H. A. F. van Wavcren, E. Webster, J. Oppelaar. Voorwaardelijk bevorderd 7. Niet be vorderd 8. Bevorderd tot de 4d klasse: K. J. A£- fourtit, J. F. H. Allart, A. C. Binnendijk, J L. Boekwijt, H. D. M. Burck, Christina Cockuyt, G. Dekker, A. L. Driessen, Alber- tino Eekhout, D. W. Gesink, E. D. C. Hel- frich, J. W. Th. Heringa, Nelly Huysman, P. C. Korte weg, J. G. A. Saraber, A. Boo- clen, A. N. Molenaar, A. W. van der Moore, C O. Mooy, J. B. Muil ié, H. G. Nolen, G. J van Oordt, J. F. L. Rietdijk, D. C. van Schalk, F. Stokhuysen, L. J. C. van der Tas, W. Verkoren, J. 0. Vergouwen, J. Vogclesang. Voorwaardelijk bevorderd 2. Niet bevorderd 4. Bevorderd tot do 5do klasse: A. H. 'Adriani, J. M. van den Bergh, D. Gayke- ma, P. J. van Hoeken, M. G. A. Klinken berg, P. J. A. Koot, J. M. de Lange, G. E W. L. Lutjens, J. Martin, Th. J. van Tcutem, P. M. de Boer, A. V. Brouwer, J van der Heyde, L. E. H. de Leeuw, Her- mina Perdijk, P. J. van Kestcren, J. A. M. van Vooorthuyson, E. A. Vreedo, A. A. Oudshoorn. Voorwaardelijk bevorderd 3. Niet bevorderd 3. iO i< Blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen tel /gram van den gouver- ïieur-generaal van Nederlandsch-Indiö, heeft dr Lccnvorst van Boni den eisch verwor pen, die hom, als gevolg van do in de laatste jaren door hem aangenomen hou ding en het niet nakomen zijn contractueelo verplichtingen, door den gouvorneur-gone- haal is gesteld. (,,St.-Ct.") De ,,N. R. Ct." ontving een telegram, nagenoeg gelijkluidend aan dat van het „Bbl." (zie ons vorig nummer). Deze cor respondent voegde er nog aan toe: „Het land is dadelijk voor in- en uitvoer gesloten." Uit die telegrammen zou moeten worden opgemaakt, dat de vorst van Boni niet eens het bij inlandscho vorsten zoo gewone ontwijkende antwoord heeft gegeven, maar ronduit heeft verklaard onze eischcn af te wijzen. Is dit inderdaad het geval, dan acht de ,,N. R. Ct." hot vaststaande, dat die vorst zich door een gelofte gobonden heeft tegenover do overige vorsten, die wcvderkecrig steun zullen hebben toegezegd. Do aanwezige sterko marinemacht, t.w. d'c „Holland" (commandant de kapitein ter zeer H. P. Netscher, tevens commandant van het Bonischo eskader), dc „Zeeland" (commandant de kapitein ter zee P. H. Brocx) en de „Koningin-Regentes" (com mandant de kapitein-luitonant ter zeo H. Woldringh), gesteund door een of meer vaartuigen van de gouvernements-marine, stelt ons zoo vervolgt do ,,N. R. Ct." in staat al dadelijk den in- on uitvoer te beletten. Tot een debarkement van troepen schijnt nog niet te zijn overgegaan. De loop van zaken is nu verder, dat bij gouvernementsbesluit de uitzending en uit rusting van ccn expeditie naar het Rijk van Boni wordt gelast, wnJarbij dan tevens do z-g. „ordro de bataille" wordt bekend ge maakt. Hierin vindt men dan de volledige samenstelling van de expeditio. Dan is ook pas met zekerheid bekend' welke korpsen aan den tocht deelnemen. Wat er -mot Goa gebeurd is naar aan leiding van de Djampoca-zaak werd reeds vroeger medegedeeld. Het was volgens do berichten vooral het in beslag nemen van o als pocsaka (heilig) bekend staande rissen cn andere wapens, dat den vorst va:i Goa aanleiding gaf zich bij den gou- voïneur-gcneraal te beklagen, waarover ook reeds uitvoerige bijzonderheden werden bekend gemaakt. Omtrent liet stranden van dc „Hertog Hendrik" kan het blad het navolgende mel den: De oorlogsbodem staat onder bevel van den kapitein-luitenant ter zeo P. Schol len (als z.g. vlaggekapitcin)aan boord bevindt zich echter ook do kolonel Hoek water, die als commandant van het Boni- sche eskader zou optreden, als de „Hertog Rendrik" zich daarbij zou hebben gevoegd. Dc stranding heeft plaats gehad aan den Ingang van de Golf van Boni op de Zuid kust van Celebes. Onmiddellijk heeft de „Zeeland" getracht liet gestrande schip vlot te sleepen, maar .tevergeefs. Het Sand- jan-rif is een z.g. „gedekt rif", d.w.z. dat het door omliggende reven beschermd is tegen den Oostmoesson, die nu reeds vrij krachtig kan doorstaan. Dit is dus gunstig. Ook is het in het voordeel, dat de getijen tot September oploopen, hetgeen beteekent, dat elk volgend hoog water iets hoogcr is dan hot voorgaand. Een nadeel is, dat de „Hertog Hendrik" met hoog water vast liep. Het schip is dicht en maakt geen water. Over den afloop is uit den aard der zaak niets te zeggen. Ket fóóinisierie. „Do Tijd" schrijft: „Naar ons van gewoonlijk wèl ingelichte zijde wordt medegedeeld, zou mot de sa menstelling van een nieuw Kabinet worden belast mr. U. Pijnacker Hordijk, oud-gou- verncur-generaal van Ücderlandsch-Indië. Het r.-L blad voegt daaraan het volgen- do toe: „Zooals men zich herinneren zal, trad 'do heer Pijnacker Hordijk, vroeger hoog leeraar aan de Universiteit te Amsterdam, in 1881 aan die te Utrecht, als minister van binnenlandsche zaken op in het Kabi net-Van Lynden van Sandenburg, ter ver vanging van jhr. mr. W. Six. Hij behield zijn portefeuille niet langer dan ruim één jaar, van 15 Fobruari 1882 tob 23 April 1883. Zoowel wat politieke antecedenten en gematigdheid van overtui gingen, als wat bekwaamheden aangaat, is de heer Pijnacker Hordijk zeer zeker een man, op wien in do gegeven omstandighe den do aandacht van velen moet vallen. Ook in 1879, toen na den val van heb minis. teric-Kappeync, de heer Van Lynden van Sandenburg met de vorming van een Kabi net word belast, was geen der groote poli tieke partijen sterk genoeg, om 'door eigen kracht het liewind to voeren. Het kwam derhalve tot vorming van een „ministerie boven cle partijen", ook wel een „gemengd ministerie" of „halfslachtig Kabinet", door anderen een „cabinet d'affaires" geheeten. In dit Kabinet, hoewel het door een, van toen af door zijn partij als „afvallige" be schouwden, antircvolutionnair werd samen gesteld en de conservatief Van Golstein en do katholiek Reuther daarin zitting na men, voorde van den beginno af het „ge matigd liberalismo" den boventoon. Dat tlians aan een dor overledene loden van dit bij uitstek „gematigde" Kabinet gedacht zou wordon, heeft zekor niets, 'dat verbazen kan. Int-ussohen is de politieke toestand des la-nds heel wat moeilijker en ingewik kelder dan ten tijdo van het KabinebVan Lynacn. Wij achten het derhalve een geluk, dab de fractiën der rechterzijde thans niet de rol van raadgever, maar eenvoudig die van toeschouwer te vervullen bobben." Gemeenteraad van Zegwaard. Afwezig de heer varens; één vacature. Na goedkeuring van de notulen der vo rige vergadering doet de voorzitter mede deel ing van een ingekomen verzoekschrift van den heer Van Well, winkelier en slijter alhier, waarbij deze den Rand verzoekt voor deze gemeente ontheffing te willen vragen van liet verbod voorkomende in art. 43 der Drankwet, waarbij verboden is dat nè, 1 Juli 1905 kinderen beneden dc 16 jaar, an ders dan in gezelschap van een meerder- jaiige, in een lokaal, waarvoor vergunning verleend is, binnen komen. Het gevolg van deze verbodsbepaling zou zijn dat in zijn winkel geen boodschappen ineer mogen wor den gehaald door kinderen beneden de 16 jaar. Hij ziet hierin benadeoling in zijn be drijf. Do heer Vollebregt vindt dit voor den heer Van Well een hard golag; kinderen zullen dan in andore winkels hun bood schappen halen en de heer Van Well, die dan toch ook zijn belasting en zijn vergun ningsrecht betaalt, is hiervan de dupe. Hij vindt het billijk aan de Regeering de ont heffing aan te vragen. Alle leden zijn het er over eens dat in het lokaal van den adressant geen misbruik van de vergunning gemaakt zal worden, doch do heer Velthuyzcn vindt dat het per soonlijk belang van den adressant niet op den voorgrond mag staan; aan het bezwaar was to gemoet te komon wanneer de winkel cn het vcrgunningsiokaal afgesloten werden en ieder een aparten ingang kregen. Inwil liging van heb verzoek wordt niet gevor derd door hot gemeentebelang; de ingeze tenen kunnen overal terecht om hun inkoo- pen to doen en door het verleenen van de ontheffing wordt niet alléén gebaat de adressant, doch moeten ook in de andere dranklokalen hier personen beneden do 16 jaar worden toegelaten. Hij stemt dus tegen de inwilliging van het verzoek. Ook de heer Steenwijk stemt tegen. Do heer Van Beek stemt toevallig vóór. De heeren Fijan en Vollebregt zijn ook vóór in williging van het verzoek, zoodat de Raad aan H. M. de Koningin zal verzoeken voor dezo gemeente ontheffing van het verbod te verleenen. Vervolgens wordt ter tafel gebracht een ontwerp-verordoning, waarbij verboden werdt op de wogen onder deze gemeente te blijven staan met woonwagens, zonder ver gunning van B. en Ws., welke verordoning met algemcene stemmen wordt vastgesteld. Daarna worden een paar wijzigingen aangebracht in de Woningvcrordening en zulks in verband met door den inspecteur van do volksgezondheid gemaakte opmer kingen. Ten slotto worjdfc besloten ten dienste van de oude brandspuit een veertig M. nieuwe slang-aan te schaffen, daar bij de beproeving van de brandbluschmiddelen was gebleken, dat een gedeelte slang ver teerd was. Niets meer te behandelen zijnde, wordt do vergadering gesloten. Hertogdom of provincie? Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben rapport uitgebracht over het voorstel door het lid der Staten, den heer SeijdlitzJ gedaan, om bij de vermelding van den naam der provincie Limburg de toevoeging Hertogdom weg te laten. Gedeputeerde Staten stellen zich geen partij, maar laten de beslissing over aan de Prvinciale Sta ten. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg te Leiden op Zaterdag 1 Juli 1905 ten overstaan van: lo. Kaiser en Vijgh, notarissen te Leiden: Het huis, Lange Mare 32, in bod 3550, kooper dé heer J. L. F. Bun ing q.q.; het huis, Middelstegracht S3, in bod ƒ1425, kooper de heer J. Botermans q.q. 2o. J. F. Meiners, Notaris te LeidenHet huis, Oude Singel 130 en 130a., in bod ƒ3650, kooper de heer J. W. P. Licht q.q. voor 3810; het huis, Rembrandtstraat 5 en 5a, in bod /4000, kooper de heer A. Beuk voor 4005; drie huizen, Ged. Volders gracht 10, 10a en 10b, samen in bod op 3800, kooper do heer H. Kukler voor ƒ3880; clrie huizen, Lange Paradijssteeg 3, 5 en 7, samen in bod 1965, kooper de heer C. van Haasteren q.q. voor 1975; het huis, Smidssteeg 48, in bod 1065, kooper de heer B. Troost q.q. voor 1070; het huis, aldaar 46, in bod 1115, kooper de heer B. Troost q.q. voor 1135; drie huizen in het St.-Anna-hof 1, 2 en 3, samen in bod 1195, kooper do heer A. den Hollander q.q. voor ƒ1220; het huis, Kool gracht 7, in bod 710, kooper de heer A, den Os q.q. do overige pereeelen zijn niet gegund. RECLA31ES, ft 40 Cents per regel. BRUID-ZIJDE 85 €<8. tot 11.35 p. Meter, franco en vr(J van in voerrechten thuis. Monsters omgaand; alsook voor Huwoiyks-japonnen. Monsters van zwaite, witte en gekleurde „HENNEBERG ZIJDE" van 85 Cts. af per Meter. G. HENNEBERG, Ztfclc-FnbrlkaiK, (K. u. I£. Ilofl.), Züricli. 127 8 Mei kvoêdsel voor Kinderen tnZiek en. 120 7 De Fransche Kamer heeft met 341 stemmen tegen 233 aangenomen do wet op do scheiding van'Kerk en Staat. Van twee tot acht uren en van halfticn tot halftwaalf 'b avonds vergaderde giste ren de Kamor in een zfeer voltallige verga/- dering. Toen kwartier over elven de presi dent den uitslag der stemming voorlas, - werd er links langdurig cu opgewonden ge applaudisseerd. Pre sid ent Loubet moet tegen 1906, als zijn zevenjarige ambtstijd om is, een huis gehuurd hebben :in de rue Dante to Parijs. De heer Loubet begeert geen hor- kiezing. Uit Stockholm wordt gemeld, dab ia do beido Zweedsche Kamers gis teren werd bc-handeld het voorstel om 100 millioen kronen ter beschikking der Re geering te stellen. In do eorsto Kamer wezen de vroegere directeur-generaal Akerman en de heer Almstroem er op, dat dit voorstel een uit vloeisel was van groot wantrouwen in de Regeering, die dc belangen van het land niet heeft behartigd. In de Tweede Kamer waarschuwde de heer A. Hedin tegen een politiek van op hitsing; hij gaf den raad het voorstel te ver- werpen on het te verzenden naar een spe ciale coramissio, daar het in strijd is met het artikel uit de Grondwet, dat bepaalt, dat in een buitengewonen Rijksdag slechts zulke kwesties mogen worden behandeld, die verband houden met de kwestie, voor welke hij bijeen is geroepen. Prof. Hjaerne en anderen kwamen op tegen do bewering van den heer Hedin maar ten slotte werd het voorstel in beide Kamers naar een speciale commissie verwe zen. Fojervary heeft Zaterdag de leiders der coalitie-partijen uit de Hongaarscho Kamer uitgenoodigd tot een nieuwe be spreking in zijn paleis. Er liep een gerucht-, dat de Koning nog eenige concessies had gedaan in zake de Hongaarsche commando taal. Op de bijeenkomst in de woning van den minister-president verschenen Kossuth, Ap- ponyi, Banffy, Aladar Zichy, Rakovsky en Daranyi. Vooral Kossuth en Banffy namen een zeer gereserveerde houding aan. En toen bleek, dat de Koning niets meer wilde toestaan dan do in 1903 aan de zg. commis sie van negen gedane concessies, was do zitting meteen afgeloopen. Nu is er niet veel kans, dat er voor den herfst nog eonige verandering in den toestand zal komen. In- tusschen wordt het lijdelijk verzet georga niseerd. Daartoe behoort-, gelijk bekend, ook het weigeren van belastingbetaling. Maar do minister van financiën staat er zoo goed voor met zijn kas, dat hij althans het best zoo lang kan uitzingen. De geruchten over een slechten g ez q n d- heidstoestand van den Sultan werden tegengesproken. Abdoel Hamid heeft Vrijdag nog de gezanten van Engo- land en Amerika ontvangen. Aan do „Times" wordt uit Peking be richt: De kwestie der schadevergoe dingen wegens de Boxeropstanden is op bevredigende wijze geregeld. Alle mogend heden hebben de nota onderteekend, in wel ke de voorstellen, die China op 26 October 1904 heeft gedaan, worden aangenomen met de hoofdbcpaling dat de schadeloosstelling alö een goudschuld in plaats van een zilver- schuld te beschouwen zal zijn. Te S t.-P et e r b b u r g. De Tsaar heeft gisteren een deputatie ontvangen van den Koerkscnen adel, on der leiding van den adelsmaarschalk dezer provincie, graaf Dorer. De deputatie over handigde een adres, waarin do wensch werd uitgesproken, dat in de toekomstige wetge vende en adviseerende vergadering de se natoren, de boeren en de adel naar standen zullen vertegenwoordigd worden. Morgen ontvangt de Tsaar een deputatie van de „Vereeniging van Russischo man nen" onder leiding van graaf Bobrinsky, tot welke vereeniging o.a. 4 boeren bchoo- ren. Op een door 5 adclsmaarschalken tot de Tsaar gericht verzoek om audiëntie, werden slechts 2 van hen ontvangen, de adelsmaar schalk van Moskou, prins Troebetzkay en de Petersburgsche graaf Goedowetsj. De audiëntie die verleend werd, in het Particulier Kabinet van den Tsaar, duurde zeer lang. Op een door adelsmaarschalken tot den nachts de meubelen in een aantal huizen van do Mjassnija-straat. Kozakken onder drukten het oproer. Een offici e der poli tie en vier Kozakken werden gewopd. Twintig personen werden gevangengeno men. Do Vrijdag ten gevolge van do staking in Kroonstad uitgebroken troebelen van welke werd gemeld, dat er geen botsingen tusschen arbeiders en troepen bij plaats hadden gevonden, zijn feitelijk door militai ren die van maxims gebruik maakt-en, on derdrukt. Er vielen een aantal dooden en gewonden. Op het linieschip „Alexander II" werd een muiterij onder do bemanning dadelijk onderdrukt. Op do Poetilofwerken legden gisteren 12,000 arbeiders het werk neder. De algemcene werkstaking, die te St.-Pe- tersburg afgekondigd zou worden, is niet doorgegaan omdat do Regeering besloten heeft, de mobilisatie niet door te zetten. In- tusschon worden 50,000 man troepen gereed gehouden. Te Odessa. Beginnende met het laatste nieuws, ver melden wij, dat do „Pobicdonossef" zich heeft overgegeven en dat do belhamels on der de muiters door hun officieren werdcD uitgezocht en naar wal gezonden; dat het schip aan de autoriteiten een lijst gaf, be vattende de nainen van 67 belhamels van het matrozen-oproer. Na de overgave legde dc bemanning opnieuw den eed van trouw af. De commandant van Odessa liet aan de bew oners door middel van plakkaten be kend maken, dat het door do aanwëzighei'J van het pantserschip gedreigd hebbend ge vaar geweken was. Hij noodigde de bewo ners uit hun dagclijksche uczigheden to hervatten. Groot opzien baaifc de tijding, aldus de „Kölnische Zeit.", dat de werkelijke toe stand in Odessa veel erger is dan zelfs do donkerst gekleurdo mc-dedeélingen van pes simisten deden verwachten; het bericht, dat er geen sprake is geweest van ccn over- gavo van de „Potömkin", maar dat het muitende schip zelfs ongestraft de vloot tot een gevecht heeft uitgedaagd, dat do kapiteins niet zeker waren van hun man schappen en onverrichterzake naar Scbas- topol terugkeerden, ide machines hunner schepen onbruikbaar maakten, aan offi eieren en manschappen verlof naar den wal gaven en een ander in de liaven liggend schip voorzichtigheidshalve ontwapenden De correspondent van de „Standard" te Odessa heeft de verwoeste stadswijken in oogenschouw genomen; hij seint, jlafc het aantal slachtoffers thans geraamd wordt op 1800, terwijl de schade de honderd mil lioen nabijkomt. De correspondent seint, dat de troepen lo Odessa, 43,000 man sterk, nijdiger dan ooit optreden tegen de burgerij, zoodat er tel kens bloedige botsingen plaats hebben. „De correspondent van do „Daily Ex press" te Odessa, die de havenwijk bezocht heeft, hangt een verschrikkelijk tafereel op van den toestand. De slachting moet erg zijn geweest. De Kor jen en de infante rie schoten zonder ophouden; de gewonden moesten blijven liggenwie opstond werd zonder genade neergeschoten. Ooggetuigen vertelden den correspondent, dat een aan tal menschen, door do vlammen opgejaagd, voor de militairen op hun knieën vielen, ge nade smeekende; een paar salvo's waren liet antwoord. Waar een troepje zichtbaar was, werden de machine-kanonnen er op gericht. Honderd mannen en twintig vrouwen, die de brandewijnpakhuizen geplunderd had den, hadden zich te slapen gelegd op een hoop steenkolen. De militairen richtten twee mitrailleuses op do slapenden en door boorden zc met kogels. Het ergste is, dat, volgens den correspon dent, do troepen gemakkelijk gevangenen hadden kunnen maken. Maar alles weid neergeschoten, schuldigen en onschuldigen. Den volgenden ochtend kwam een troep menschen, die zich 's nachts verborgen ge houden hadden, van de haven naar de stad. De troepen lieten hen eerst naderen, maar vlak voor het paleis van den gouverneur, en terwijl men hen gemakkelijk in hechtenis had kunnen nemen, werden 200 menschen door het maximvuur weggemaaid. Omtrent de straffen, die aan de beman ning der „Knjas Potemkin" zullen worden toogemeten hetzij dan, dat zij zich reeds hebben overgegeven of nog moei worden go- vangen, seint men uit St.-Pctersburg, dat de leiders zullen worden gefusilleerd; an deren krijgen levenslangen of tijdelijkcn dwangarbeid. De jonge matrozen, waarvan kan worden aangenomen, dat zij inderdaad hebben gehandeld onder den invloed van anderen, zouden van zes maana.. i tot twee jaar krijgen. De muiters zouden ook als verontschuldiging aangevoerd hebben, dat een rijkelijk gebruik van wodka hen zoo overmoedig heeft gemaakt. Nu intu6schcn blijkt, dat de „Potemkin" voor de Rumecn- sche kust ligt, in de vaststelling dezer straf fen wel heel tijdig en lijken de verh alert over verontschuldiging van de muiters, voorloopig verdacht. Gisteren werd op een aantal groote far- brieken het werk hervat. De gouverneur- generaal liet het verkeer weder toe in allo stadswijken, uitgezonderd op den Nicolajef- •boulevard. Aan 20,000 werkloozen wordt arbeid verschaft bij de opruiming in do haven. Dc autoriteiten zullen binnenkort het aantal der gedooden en gewonden be kend maken. To Kie f f. Onder do opgeroepen reservisten bevin den zich slechts weinig Israëlieten Er liep een gerucht, dat een aantal Israëlieten, die onderricht waren van de ophanden zijn- do mobiliseering, uit de stad waren ge vlucht; daardoor ontstonden onlusten in verschillende stadsgedeelten en werden stadsgedeelten en werden brandewijnwin kels en koffiehuizen geplunderd. Verschil lende politic-ambtenaren werden door re servisten ontwapend en gewond; één reser vist werd doodelijk gekwetst. De orde is hersteld. Voorts wordt nog gemeld, dat bij hefc jongste matrozen-oproer te L i b a u 200 dooden vielendat te Riga en te Re val ernstige onlusten zijn uitgebroken; dat hefc revolutionnaire comité te Moskou den amb tenaren van den Weichselspoorweg gera den heeft tot staking over te gaan, ten ein de de mobilisatie te beletten. Een bataljon reservisten te B z e 1 o st o k, sterk 1038 man, is overeengekomen allo voedsel to weigeren. TeOstnowico in het gouvernement Radon, werd bij de begrafenis van Trze- binski, die doodgeschoten was deor een dronken kozakken-officier, door de far brieksarbeiders een betooging gehouden tegen de Regeering. üamengd Nieuws. Men meldt uit Den Haag: In het Westeindo waren gistermiddag relletjes met do leerlingen van bet gym nasium die op straat het oogenblik ston den af te wachten, 'dat zij binnen hefc gym nasiumgebouw z .den worden toegelaten tot het vernemen van den uitslag der over gangsexamens. Zulk een dag waarop do greote vacanfcie intreedt, is altijd een van groote vreugde en levendigheid onder do jongelui, waaraan vroeger uiting werd ge geven door het in massa rondstrooien van papieren snippers over de straat, een- ge bruik, dat in den lateren tijd vervangen werd door het werpen van met kruit ge vulde klappers, dio bij aanraking met den grond een hard. i knzl gaven. De politie scheen daarin gevaar te zien, zoodat een agent het werpen met die knal projectielen verbood. Do gymnasiasten gingen echter voort met dit h.i. onschul dige spoL Er kwam een inspecteur bij to pas, die om assistentie telefoneerde, waar op niet minder dan 8 politiedienaren op daagden, die de tot een groep verzamelde! scholieren uiteenjoegen en hun gelastten door to loopen. Enkelen, die daarbij uit legging van hun handelen wilden géven, werden naar hot Bureel opgebracht, maar, onmiddellijk weer vrijgelaten. Gistermiddag had oen koet sier in dienst van den stalhouder - uisman in do Hofstraat te 's-Gravenhage, het on geluk, bij hot schoonmaken van een rijtuig to vallen. Hij kwam zóó ongelukkig op hefc hoofd terecht, dat hij bewusteloos wend- In dien toestand werd hij naar het Gemeen teziekenhuis vervoerd, alwaar hij korten tijd daarna, ten gevolge van do bekomen! kwetsuren ,overleerd. Gisteren ging de 22-j a ri g e Vervoron to Brakel met twee makkers in] de Waal baden. Slechts 10 meters uit den' wal raakte hij van het schoor en verdronk. Een halfuur later werd zijn lijk gevisoht., Het Amsfcerdamsch Politie rapport meldt: Een Duitscher en een Deen" zijn over de grenzen des Rijks verwijderd, ais zijnde zonder voldoend middel van bestaarr. Door hen was op de Reguliers- gracht opgericht een premie-lotanhandel onder den naam „Internationale Genosscn- sehafts-Bank." Do Deen had een passief van ongeveer 200 gulden en een actief van 16 centen Te Goldrop is het huis van J„ v. H., bewoond door F. B., totaal afge brand, benevens de inboedel. Het vuur» sloeg over op het huis, bewoonddoor M. M. en M. van S., welk huis ook in asch werd gelegd. Do eerste, die alles verloren heeft, was slechts laag verzekerd. Do twee de is door assurantie gedekt en de derde was niet vei^ekerd. Onwedcr. Bovor enkele pro vincies blijkt Zond.:- wederom een hevig onweder te ho' ben gewo-d, vergezeld vaü' regen en hagel. Aan 'de „Zw. Ct." zijn d® volgende berichten ontleend: Zondagmiaoag, even voor zessen, trok" een onweersbui over Nijv:rdal, die met zulk een geweldigen 'gelslag gepaard ging als hier sodc. 1 Mcnschenheugenis niet iai eieren, sommige kleine kippeneieren gelijkr voorgekomen. Stcenen, 'dikker dan duiven- in allerlei vorm, rond en scherp, vielen' in njassa neer. De weg was bezaaid met bladeren en takken van boomen, honderden' glasruiten werden vernield, vogels vond men dood of verminkt. Vooral de gewassen, roggo, aardappelen vruchten, enz., hebben! veel geleden. Te Daarlerveen was het vooral een ge duchte hagelbui. Do Lzgelsteenen ter groot te van duiveneieren, vernielden een groot deel van de te veld staande vruchten, ter wijl bij de ingeze' en, die wonen aan d<s' oostzijde van - et Overijselsche Kanaal, huis aan huis ruiten werden verbrijzeld en' groote waterschade werd toegebracht. Zondagmiddag heeft ook te Deventer ceii geweldige hagel! i groote schade lerok* kend. Do bui, die slechts zeer korten tijd duurde, ging gepaard met ec^i krachtiged wind. Er vielen groote brokken ijs, did met kracht neerkwamen en honderden rui ten hebben vernield. Zoo werden bijv. vad

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2