N*. 13912 Maandag 3 Juli. A°. 1905. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH M&BIAD PR1J8 DEZER COURANTt Vooi Leiden pei week 0 Oent»i per 8 naanden i f U0. Bulten Leiden, per loopei en waai agenten gevestigd rijn v L80. Franco per post ^65. PRIJS DER ADTERTENTIËNI Van 10 regele /"1.05. Iedere regel meer /0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Kleine advortentiën Tan 30 woorden 40 Oonts oontantj elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor bet inoasseeren wordt/*0.06 berekend. Een enquête voor vervroegde winkelsluiting. Daartoe aangezocht C or enkele belang hebbenden, gesteund door vele neringdoen den en winkelbedienden, hebben wij meor dan eens reods een ple looi gehouden voor een vervroegde winkelsluiting, vooral in de warme zomermaanden, den tijd, waarop een lange werkdag zoo vrceselijk afmat tend is en do koele avonden buiten ver kwikking kunnen aanbrengen. Een aantal winkeliers verbonden zich wel tot een sluiting om 'e avonds 9 uren, behalve op den Zaterdagavond, anderen, door con- currentielust gedreven, bleven eohter hun winkel openhouden en bet publiek was blijkbaar nog niet voldoende doordrongen van do groote beteekenis van den door enkclo goedgezinden genomen maatregel om dezen voldoende to steunen en zoo le den de pogingen telkens sebipbreuk Wij zullen dan ook niet weer voor de zooveelste maal een beroep doen op onze winkeliers. Hebben do besten onder ben den moed ter willo van hun personeel en van henzelf zich te verbinden tot een vroeger sluitingsuur dan bet gewone 10 en 11 uren, we zullen bet toejuichen, maar we zijn, hoe weinig wc overigens van dwang houden, tot de overtuiging gekomen, uat slechts wettelijke maatregelen van Ryk?- of Gemeentewege dit euvel zullen kunuen keeren Wo hebben hier een geval dat naar net oude woord do gebondenheid vrij zal ma. ken. Dit weten belanghebbenden zelf ook wel. Dit is weder gebleken u.t een onderzoek door do Haag8obe Vereeniging voor ver vroegd© Winkelsluiting, welker doel is bet verkrijgen van een wettelijk sluitingsuur van winkels, magazijnen en kantoren, inge steld bij de belanghebbenden zelf. Door de vereeniging werden circulaires met vragenlijsten bjj allo winkels afgegeven, terugzending der ingevulde lijsten werd verzocht en voor zoover vrijwillige inzen ding achterwege bleef, geschiedde de inza- meling vanwege de vereeniging. De hoofd vragen op de lijst warenZijt gij voor een vervroegde sluiting van winkels, magazij nen cn kj«itoron Zoo ja, zijt gij voor een regeling lang3 wetbelijkea weg (hetzij bij Gemeenteverordening of Rijkswet) of voor een regeling door onderlinge overeenkomst der patroons1? Voor winkelbedienden werden lijsten met ongeveer 'dezelfde vragen aa.n de winkels en magazijnen afgegeven. Van de 3076 winkeliers patroons spraken zich ongeveer 1000 uit. Van de lijsten der winkelbedienden, die moeilijk konden wor den opgehaald uit onbekendheid der na men, enz., wat in eon kleine stad veel gemakkelijker zou gaan, werden eigener beweging een tweehonderd lijsten terug ontvangen, waarvan 181 zich verklaarden voor sluitingsuur bij wet of verordening, 31 voor een bij onderlinge overeenkomst der patroons en geen enkele tegen het invoeren van een vervro.jd sluitingsuur. En van de patroons verklaarden 821, dus ruim 82 pCt., zich vóór en 178, dus 17.8 pCt., zich togen een regeling der vervroeg de winkelsluiting. En van die 821 begeer, tlbn weder 702 een regeling door wet of verordening. Uit bet onderzoek bleek ook, dat van 1000 patroons 724 of 81 pCt. to 10 uren of later sloten, 242 of 27 pCt sloten zelfs eerst te 11 uren of later. Had bet onderzoek meerderen kunnen omvatben van de categorio van bedienden zoowel als die van patroons, men zou on getwijfeld dezelfde verhoudingen omtrent vóór- en tegenstanders hebben gekregen. En de resultaten, in Den Haag verkregen, zal men gerust voor andere plaatsen kun nen doen gelden, omdat in dit opzioht overal dezelfde factoren gelden. Belanghebbenden wenscbon een wettelij ke regeling, omdat zij bij ervaring weten, dat een onderlinge overeenkomst zal af stuiten op oonourrentie-zucht. Ze wen- schen een regeling, omdat ze weten, dat 'deze in bet belang is van patroons en be dienden beiden en bet publiek op gconerloi wijze zal schaden. Mogen wij, waar de zaken zoo staan, ia dezen niet aandringen op betsohorming viq wet en gemeenteverordening? Men beweegt zich in dit opzicht iu de neutrale zone; alle partijen kunnen hier samenwerken. Laat men bet dan ook spoedig doen 1 Officieele Kennisgeving. Do Burgemeester der gemeente Leiden; Vestigt de aandacht der ingezetenen op den inhoud van de artt. 67 en 68 der Kies wet, luidende als volgt: Art. 67. Personen, oij wie en bestuurders van bij zondere ondernemingon en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijl en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn, voor zoover niet Dy algemeenon maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, verplicht to zorgen, dat ieder van dozen, die bevoegd is tot de keuze mede to werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namid dags daartoe gelegenheid vinde. Art. 68. Personen en bestuurders, in het voor gaande artikel bedoeld, zijn voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arboid&lokaal en zoo er meerdere ar- beidslokalcn zyn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hem of van hun nentwege onderteekendo lijst, do uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldea- de, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Het Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad No. 109) tot aanwijzing der vrijstellingen, bedoeld in art. 67 der Kies wet, luidt als volgt: Art. 1. „Vrijstelling wordt verleend aan „de in art. 57 der Kieswet bedoelde perso- „nen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van „bij ben in dienstbetrekking yjnde perso- „nen, welke uit hoofde van die dienstbe trekking op den dag der stemming tus- „schen do in vermeld artikel genoemde „tijdstippen nic'. gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in dj gemeen te, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. „Vrijstelling als omschreven in „het voorgaand artikel wordt voorts ver teend aan geneeskundigen en apothekers „ten aanzien van bij hen in dienstbetrek king zijnde personen, alsmede aan per sonen en bestuurders van bijzondoro in stellingen en ondernemingen ten aanzien „van bij hen in dienstbetrekking zijnde „ziekenverplegers." De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden 3 Juli 1905. Leiden, 3 Juli. Van bevoegde zijde meldt men ons: Do Ned.-Hervormde Kieeverconiging al hier heeft in baar ledenvergadering beslo ten geen oandidaten tegen de aftredende loden van den Gemeenteraad te stellen, do leden van do vereeniging vrij latende in bet uitbrengen hunner stem, mits zij zich van schriftelijke aanbeveling onthouden. In het 2de I""—-isfcrict is geeteld de beer Abr. Corts. Een abuis van de zijde dor vereeniging is oorzaak, dat do lijst niet op tijd werd ingeleverd. Dit openl ik te erkennen acht zij oen plicht. In de groote zaal van „Zomarzoig' te Leiden is de vierde jaarlijkscho vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Alkomade gehouden, die bij. gewoond werd door 96 onderwijzers en on derwijzeressen, waaronder een 16-tal religi euzen. Na een kort opwekkend woord van den voorzitter, mr. S. A. d'Engelbronner. schoolopziener in het arrondissement Alke- mado, gaf deze een kort overzicht van het geen in betrekking tot onderwijs en onder wijzers in zijn arrondissement was voorge vallen. Daarna word door stemming voorzien in de vacaturen, ontstaan door do periodieke aftreding van den heer J. van Dobbelen en mej. M. O. Bruning3 en de buitengewo ao aftreding van den heer (J. Ennos en mej A. M. L. Geelen. Gekozen werden do hoe ren J. Hendrix en J. J. A. van der Starr9 en de dames M. C. Brunings on B. E. M. van Helvert. Na goedkeuring der rekening en verant woording van den penningmeester, gaf de bibliothecaris een kort verslag over do uit breiding en het gebruiken der bibliotheek in bet afgeloopen jaar, waarna do voorzitter het woord gaf aan den heer R. Broero, leeraar aan den Rijkskweekschool te Haar lem, die in een van het begin tot bet einde zijn hoorders boeiendo rede behandelde: de waarde van het lezen: de verstandolijke, do zedelijke en de aesthetische vorming der leerlingen. Ook do heer G. O. Weeren, hoofd der openbare school te Ter Aar, die na do pauze een voordracht hield over eenheid in den zang op onze volksschool, vond een dank baar gehoor. Beide sprekers ontvingen een algemeen applaus en bij monde van den voorzitter den dank der vergadering. In zijn sluitingsredo bracht de voorzitter in het bijzonder nog dank aan don heer Beumer, van Sassenheim, voor de prach tige bloemen, waarmede de zaal in feest dos was gestoken. Gistermorgen doorleefde de Heeren gracht-Gemeente der Gereformeerde Kerk in Leiden n<>g een treffende ure. Naar aanleiding van hot overlijden van haar oud-leeraar ds. J. Holster, dio bijna 40 jaar deze Gemeente had gediend, zou een gedachteniswoord worden gesproken. Ds. G Wisse Jr., de opvolger van den overledene, trad voor do schare op, en had voor deze gelegenheid als tekst gekozen Donteronomium 34 5i „Alzoo stierf Mozes do kneoht des Hoeren". ZEerw. zei v - luid van dit woord to zullen 8preken over het sterven van den dienstknecht Gods en wilde daartoe een blik werpen lo. op den dienstknecht Gods vóór zijn sterfbed2o. op don dienst knecht Gods op zijn sterfbed; 3o. op den viienabkneoht Gods boven zijn sterfbed. Telkens werden bijzonderheden uit het lo ven van ds. H. door do preek heengevlooh- ten. Yeler aandoening vertolkto den liefde band met den overledene. Het was een plechtige ure. Het ruime kerkgebouw was stampvol. Bij de Leidecho Spaarbank is in de maand Juni ingelegd 04,028.02 en terug- botaald 42,259.91$, terwijl zijn afgegeven 44 nieuwe on geheel afgelost 37 boekjes. Het gezamenlijk tegoed dor 11,777 inleg gers bedroeg eind - Juni f 2,12-1,839.81. Het stafmuziekkorps van het 4do reg. infanterie gaf gisteravond in den „Den Doelen" te Delft een volksoonoert, dat door 1460 personen bezocht word'. De Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Leiden hield haar jaarlijkschc bijeenkomst in dc „Groote Vink." Met een woord van welkom opende do voorzitter, de heer Tj. Kielstra, de goed bezochte vergadering. Do wethouder van onderwijs, do heer J. A. van Hamel, had bericht gezondon, dat hij onverwachts verhinderd was tegenwoor dig te zijn. Een dubbel mannen-kwartet voerde een viertal zangnummers uit, waarmee hot een welverdiend applaus inoogstte. Nu werden eenige huishoudelijke zaken afge daan, o.a. rekening en verantwoording van den penningmeester, waaruit bleek, dat do kas een batig saldo van 192 aanwees; het kiezen van een bestuurslid: gekozen word de heer W. G. Streefkerk, van Zoete rwou- de, en heé bepalen van de plaats van sa menkomst voor de volgende vergadering. De keuze viel op Katwijk. Nu kreeg de heer A. Dirks het woord. De ze hield een voordracht over: „Medisch en hygiënisch schooltoezicht". De spreker gaf blijk een uitgebreide studio van dit onder werp gemaakt te hebben en een luid ap plaus dankte hom voor zijn inleiding. Een korte gedaehtenwisseling werd nog over dit onderwerp gevoerd. Na de pauze vergastte prof. dr. H. IJ. Groenewegen, do vergadering met een, zoo wel naar vorm als inhoud keurige rede over Seneca". Een daverend applaus vertolkte den dank dor vergadering. Hiermede was de agenda afgewerkt en sloot de voorzitter met een woord van dank voor do trouwe opkomst de goed goslaagde vergadering. In de woning van den concierge van het Rijks Ethnografisch Museum aan do Hoogowoerd, heeft een eenvoudige plechtig heid plaats gehad. B. Gaykema, oud-konstabel-majoor der Kon. Ned. Marine, sedert 1 Januari 1884 aan bovengenoemd museum verbonden, had gelijk men weet, met 1 Juli j.l. zijn eervol ontslag aangevraagd. Than6 stond hij go- reed, zijn betrekking officieel neder to log gen. Met het oog daarop hau de directeur, dr Schmoltz zich voreonigd met pro fessor Do Groot, professor Nieuwen- huis (thans voor dienstzaken uit- stedig), en dr. Juynboll, om van den ver- trekkendcu ambtenaar afscheid te nemen, en zoo werd hem bij monde van den direc teur een souvenir aangeboden, bestaand j uio een portemonnaie met inhoud, waaraan prof. Do Groot persoonlijk een gesloten envoloppo toevoegde. Dr. Schmoltz herinnerde in korte woor- don aan al datgeno wat er sedert gebeurd was, prees den ijvor, do opgewektheid en do stipte plichtsbetrachting van Gaykema, en nam ten slotte afscheid namens hot per soneel met den wensch, dat Gaykema nog menig jaar van welverdiende rurt zal mogen genieten. Zeer aangedaan, dankte Gaykema v. do blijken van toegenegenheid van zijn direc teur en verdere superieuren ondervonden, en zeide, nooit te zullen vergeten do onder scheiding, waarmede hij steeds door boven genoemde heereD en het personeel is han- d6ld geworden. Do openbare les van do leorlingon dor Hoogore Burgerschool voor Jongens, in het gebouw op de Pletorskerkgracht alhier, op Dinsdag 4 Juli, is als volgt gorogeld: lste Klasse A. lste Klazso B. 91/,—11'/| C(Jf. on Stelk. (S.) Geschiedenis. 10%11 Dultsch. Nederland8ch. 11—11% Nat. Hl8torio. Dultsch (Br.) 2de Klasse A. 2do Klasse B. 9% 10% Noderlandach. Meetkunde. 10 >/k11 Aardrijkskunde. Geschiodenls. 1111% Engelsch. C(Jf.-en Stelk. 3de Klasse A. 3do Klasso B. 9l/j 10l/| Cyf. en Stelk. (L.) Natuurkunde. 10% 11 Engelsch. Mootkundo. ■11 11% Dultsch. Aardrijkskunde. 4do Klasse A. 4de Klasse B. 9% 10 Nat. Historlo. Staatswetenscli. 10107, Staat8wetonsch. Schelkundo. 10'/, 11 Kosmographle. Fr&nsch. 11 ll1/, Scheikunde. Natuurkunde. De tentoonstelling van teekenlngen zal ge- houdon worden op Donderdag, Vrijdag on Zaterdag 6, 7 en 8 Juli ran 9 tot 12 en van 2 tot 4 uron, in de Gehoorzaal (ingang Aalmarkt). Op deze tentoonstelling vestigen w(J omdat zU dit, gegrond op do ervaring van vorlgo jaren, verdient de bijzondoro aandacht. In do gedurende de vorige week ge houden Classicaio vergaderingen dor Ncd.- Herv. Kerk zijn over 'de hioronder volgende voorloopig aangenomen reglementen on veranderingen in reglementen consideration en advica uitgebracht: I. Een invoeging in do eerste alinea van art. 65 van het reglement op de vacaturen, houdende bepaling, dat eon candidaat t .d. H. D., dio t.-t hoogleeraar is benoemd of als zendoling uitgaat, na toestemming der Synode, als predikant bevestigd wordt zon der aan een bepaalde Gemeente verbonden to zijn. II. Een toevoeging aan art. 2 van liet reglement voor dc diaconieën, omschrijven- FEUILLETON. Hen IFreuwenlist. 181 Ik kon Üaar dus door het ven ster in de kamer zien, waar Maric- Louiso gewoonlijk at. Een wingerd spreidde zijn ranken rondom dit venster, en in een der hoeken van het kozijn hing een kooitje, waarin een bloedvink zong. Ik groette mijn bezig vriendinnetje met een Tivolijk woord, en als er niemand in de nabijheid was, wierp ik haar een kushand toe, die zij uit de verte beantwoordde. Over die schutting heen hebben wij dik wijls door het open raam, met de oogen, het hart cn den mond elkander de reinste en teerst? dingen gezegd, .et schertsende, kinderlijke woorden, ook wel eens met tranen in do oogen De grootste vrijheid, dio wij ons veroorloofden bij deze gesprek ken, was nog ver af van de hooge vlucht des dichters van het Hooglied; het ging met verder tusschen ons dan over onze spelen als kinderen. Wij herdachten ook, hoe wij, al hinken de langs een voorgeschreven baan, einde lij1. liet „aardsch paradijs" bereikten, waar .wij konden rusten Als wij dien hinkenden pelgrimstocht hadden afgelegd, haalden wij een stoel uit de keuken, zetten dieo in het „aardsch paradijs" en wij zaten daar, Vp, de° 8,toc1, Maric-Louise op mijn schoot Wij kusten elkander, zooals enge a m onze plaali zouden gedaan heb- °en; want ons gevoelen was oven mooi en jein I Daaraan dachten wij, wanneer ik haar over de schutting heen vroeg: „Wij kunnen dus niet meer samen hin ken?" „Hoe jammer, nietwaar?" antwoorddo zij lachend, „spring met je paard over de heining cn je bent in het „aardsch pa radijs." Dat was onmogelijk. Dan wierp ik haar door het venster een tak bloemen toe, die ik onderweg voor haar geplukt had. Zij nam er een bloem af, dio zij mij weer aanreikte, nadat zij er haar lippen op had gedrukt. Ik heb nog een lade vol van die bloemen Men begon zelfs over dezo korte gesprek ken te babbelen. Ik wilde haar, die ik zoo liefhad, niet in opspraak brengen. Mijn moeder maakte van dit wapen ge bruik om tegen te gaan, dat wij ons nog inniger aan elkander zouden hechten. To Parijs teruggekeerd, om er in de rech. ten af te studeeren, ik was er mijn achttiende jaar student geworden, toén ik van de kostschool kwam, zocht ik afleiding voor mijn liefde voor Marie-Loui- se, maar ik vond die alleen in mijn werk. De lagere vermaken heb ik meestal met afkeer vermeden Hoe dikwijls, nadat ik die genoten had, ging ik een brief schrij ven aan Marie-Louise, om er de schande van uit te wis6chcnHet was een sluier, dien ik wierp als scheiding tusschen de banale genoegens en mijzelf. Die brieven, zoo aan de afwezige geschreven, heb ik nooit verzonden. Maar ééns, den avond vóór mijn laatste examen, daar ik niet op de vleugelen der liefde do ruimte kon doorklieven van de rue Tournon tot aan Couleuyre, wierp ik met bevende hand een gloeienden brief aan Marie-Loui- 8e in de bus. Hij kwam twee dagen later terug aan mijn adres, met twee postzegels voorzien, den eersten, dien ik er op ge plakt had, en den tweeden, die diende om den brief weer te sluiten, waarin, op een stukje papier de woorden stonden: „Ma- rie-Louise verzoekt mij u voor uw schrijven te danken Maar zij kan er niet op ant woorden. Zij gaat van hier; zij treedt in het huwelijk." Geen onderteekeninghet schrift was dat van Verchères. Toen ik mijn brief twee dagen later na las, nadat ik door mijn examen was ge komen, bloosde ik, daar ik weer zag, dab ik haar voorstelde haar te ontvoerên, en, wat er ook van mocht komen, met haar te trouwen.... En dat haar vader dat had gelezen 1Geen woord van verwijt over mijn vermetelheid, maar alleen deze be teekenisvolle woorden, beschamender dan alle strafpredicaties van een beleedigd va der Marie-Louise gaat trouwen Ik werd er ziek van. Dr. Meursault bracht meer dan één nacht aan mijn bed door, in de rue Tournon. Toen ik beter werd, was ik tot kalmte gekomen; maar alleen, doordat ik niet meer wou denken aan de ontrouwe Marïe- Louise. En dat was juist zoo moeilijk. Zou ik naar die streek terugkeeren? Voor mij had die alle aootrekkelïjkhoid verlo ren. Toch behaalde de liefde tot mijn ouders de overwinning. Zij ontvingen mij even hartelijk als gewoonlijk, maar ik be greep toch dat zij alles vristcn, want zij noomden nooit meer den naam van Marie- Louise Jacques las "deze 'dingen over m zijn dagboek, maar hij kon zich tooh ook troos ten mot de gedachte: „En nu is Marie weer vrij. De grootste hinderpaal voor mijn geluk is wegl" XIII. Het was een harde slag voor de familie De Valigny, dat Verchères de Dague had gekocht. Daardoor kwam dat arbeidersgezin zich nu vlak bij Avreuil vestigen. Daarover zou noch de hleer, noch mevrouw pe Valigny zioh beklaagd hebben, maar zij wisten, dat hun dochter Jacques' hoofd op hol bracht, zoodat hy niet in staat was om de onschuldige genegenheid van freule De Cióane te beantwoorden. Zij hadden zich zoo gaarne aangesloten bij de familie van don rechter. Jacques zou er zijn geluk heb ben gevonden. Hij zou in zijn eigen sfeer gebleven zijn. En nu 1 De vriendschap van Rodolphe was hem een afleiding; maar Jacques kon toch niet den broeder van het meisje, dat hij ver smaadde, tot vertrouwde kiezen 1 En Ro dolphe kon ook niet met Jacques over Marcello spreken. De teruigevondrra ring werd het onderwerp van een zeer lang gesprek met zijn gastheer en gastvrouw. Daar hij niets wist van het drama, waarin Marie-Louise een rol had gespeeld,bestond er voor Rodolphe geen enkele reden om to verzwijgen, dat Jacques met hem naar do Dague was geweest. Mevrouw do Valigny schrikte, toen zij hoorde, dat haar zoon er dc jonge weduwe had ontmoet, en dat hij haar alleen gesproken had. Rodolphe voeg de er zelfs de lakonieke, maar doeltreffende woorden aan toe: „Een allerliefste vrouw, die ver boven haar omgeving staat 1" Jacques vroeg zich angstig uf of hij zich moest verheugen over deze hulde ann Ma- rio-Loui8C of dat hij in Rodolphe een mede dinger moest vree-zen. Hij begon, van dit oogenblik af, meer op de woorden en hot doen en laten van zijn gast te letten. Rodolphe kwam wel eens dicht in do buurt van de Dague. Jacques wist het, want buiten wordt alles opgemerkt cn over. verteld. Er begon iets in hem wakker i- worden, hij werd jaloerscb. Een wonderlijke gebeurtenis droeg er toe bij om dezen toestand nog ingewikkel der te maken. Juffrouw Verchères, die al tijd alles van haar man te hooren kreeg, had ook v..n hem vernomen, dat Rodolphe 'en Jacques bij hem waren geweest. Zij on dervroeg Marie-Louisc ook om precies te weten te komen wat Jacques had gezegd. Marie-- uise aarzelde. Eindelijk herhaal de zij woordelijk do twee korte gezegden, tusschen haar en haar vriend gewisseld: „Bon je voortaan niet vrij?" „Zooals jij, maar ook niet meer dan jij, Jacques." Zij bekende, dat deze woorden gespro ker. waren na tranen en verloedering, in de afgelegen kamer, waar zij en hij, na een scheiding van twee jaren, samen ge weest waren en alleen. Juffrouw Verchères lachte triomfantelijk. Jacques had dus Marie-Louise nog lief, en dat niet alleen, hij verlangde met haar te trouwen I (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1