H. M. de Koningin N\ 13904 "Vrijdag 23 Juni. A0. 1905. foze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, BEZOEK n. I 10 loto's van den pasdag 6 loto's bezoek Koningin Officieels Kennisgeving. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANTS Tooi Lelden per week 0 Oentei per 8 maanden l l 5 J f 1,10. Buiten Leiden, pex looper en waar agenten gevestigd ifln 1.80. Pranco per post 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIES! Van 16 regels /1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 80 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het incasseeren wordt/"0.05 berokond. aan Leiden. Hiervan zijn thans 6 soorten prentbriefkaarten in ons bezit. Bijgedrukt zijn nu nog van foto's genomen op den pasdag: 72. diverse groepen. 74. 1 In voorraad hadden we nog: 23. Earl of Monmouth. 24. Tweegevecht Ludwig en A. J. van Keppel. 25. Secretaris van Z. KI. 26. Jhr. C. van der Heil. 27. Philips v. Almonde. 28. Cornells Tromp. 29. De Markies van Mom- pouillan. Zoodat wij op achterstaand bewijs aan onze abonné'snog kunnen leveren bovenstaande tegen betaling van 25 Cents. tegen betaling van S5 Cents. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Leiden, ontvangen hebbende een cir culaire van den Commissaris der Koning in in do provincie Zuid-Holland, van den löden Januari 1905, houdende uitnoodi- ging om, door het aansporen der ingezete nen tot milddadigheid, zooveel mogelijk het wolslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Ma- jcstcito dispositie, van den 16dcn Novem ber 1820, No. 81, door de Districtscommis sie tot aanmoediging en ondersteuning van den Ge wapenden dienst in de Nederlan den, zal worden gehouden, brengen ter al gome ene kennis, dat, ingevolge het ver langen van gemelde Commissie, de genoem de Collecte zal geschieden, door daartoo gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag, Dinsdag en Woensdag den 26sten, 27slen en 2Ssten Juni aanstaande, aanvangende }s morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegif ten orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het ver langen in gemelde circulaire vervat noodi- gen de ingezetenen dezer gemeente drin gend uit, door onbekrompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot do onder steuning der instelling, welke zij zoozeer be hoeft,maar gelooven tevens, dat de bestem ming van do opbrengst dier Collecte reeds een goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschie denis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan dio gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en boslissenden Slag by Waterloo (een dwaal begrip, dat bij velen heorscht), neen, onge- lukkigen van iedore>n strijd, waarin ons va derland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost- en Weet-Indische be- zit tingen, veteranen van 40-jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hun landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smar ten, tot ondersteuning van hun gebrekki- gen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete Let, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst in firm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en be halve zijn pensioen, zijn ongeluk te ver zachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verlcenen, op dat het fonds aan al dio billijke aanvra gen voldoo en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aange vangen, slechts met slappe handen voort bouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zioh reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te vergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht I Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. YAN HEYST, Secretaris. Leiden, den 22sten Juni T905. Burgemeoetor en Wethouders der ge meente Leid O- Gelet op Art. 5 van do verordening van den 20st>en Juni 1901 (Gemeenteblad No. 10) op de keuring van eet- en drinkwaren; Brengen ter algemeene kennis: lo. dat JOHANNES KOPPER .wonende Groenendijk, gemeente Hazerswoude, op den 7den September 1904 bekeurd werd wegens het te Leiden doen afleveren van volle melk van ondeugdelijke samenstelling en dat hij deswege den 24öten October 1904 veroordeeld is tot een geldboete van 10, subsidiair 5 dagen hechtenis; 2o. dat ANTONIÜS HENDRICUS BREMMER, wonende aan do Kwaakbrug, gemeente Oegstgeest, op don 22sten Octo ber 1904 bekeurd werd wegens het te Lei den doen afleveren van volle melk van on deugdelijke samenstelling en dat hij des wege den 5dcn December 1904 veroordeeld is tot een geldboete van 15, subsidiair 5 dagen hechtenis; 3o. dat ENGEL BERGMAN (firma Si mon de Wit), wonende Donkersteeg 11 te Leiden, op den 26sten October 1904 werd bekeurd wegens het ten verkoop hebben van gedroogde appelen, die in ondeugdelij ken toestand verkeerden, en 'dat hij des wege den 5den December 1904 veroordeeld is tot een geldboete van /30, subsidiair 10 dagen hechtenis; 4o. dat HERMINA JACOBA YAN DER NAT, wonende Zuidsingel No. 30 te Lei den, op den 12dcn December 1904 bekeurd werd wegens het ten verkoop hebben van volle melk van ondeugdelijke samenstelling en dat zij deswege den 23stcn Januari 1905 veroordeeld is tot een geldboete van f 8, subsidiair 4 dagen hechtenis; 5o. dat GERARDUS HILLENAAR, wo nende Langestraat 71 to Leiden, op don 7den Februari 1905 bekeurd werd wegens het ten verkoop hebben van volle melk van ondeugdelijke s menstclling e-n dat hij des wege den 20sten Maart 1905 veroordeeld is tot een geldboete van 10, subsidiair 5 dagen heohtenis; 6o. dat ARIE ROODENBURG, wonendo Kaiser laan No. 5 te Leiden op 'den löden Febrtiari 1905 bekeurd werd wegens het afleveren van volle melk van ondeugdlijke samenstelling cn dat hij deswege den 20ste-n Maart 1905 veroordeeld is tot een geldboe te van 15, subsidiair 5 dagen hechtenis. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 22 Juni 1905. Leiden, 23 Juni. Van bevoegde zijde deelt men ons mede De Nederlandsch-Hervorrade Kiesver ceniging alhier heeft cn volgons haar regle ment èn volgens besluit der ledenvergade ring van 22 Juni jl. besloten om met do herstemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich van aanbevoling te onthouden. De leden vrijlatende in hun persoonlijke overtuiging, welke van de twee candida- ten zij stemmen willen, mag zij geen schrif telijke aanbeveling doen noch van den eonen noch van ctan anderen candidaat. De Vrijzinnig-democratische Kiesver- eeniging alhier besloot in haar gisteren gehouden ledenvergadering, bij de herstem ming tusschen dr. Tli. G. den Houter en mr. W. van der Vlugt, de candidatuur van den heer Van der Vlugt krachtig te steu nen. Do afdeeling Leiden van de S.-D. A.-P. vergaderde eveneens gist ravond, om haar houding bij do horstemming te bepalen. Zij nam daartoo de volgende motie aan De afdeeling Leiden van *de S--D. A.-P., overwegende, dat de beide in herstemming komende candidaten in gelijke mate tegen standers zijn van het algemeen kiesrecht, ■dat het eenigc middel voor de arbeiders is, om zelf verbeteringen in hun toestand door middel van de wetgeving af te dwin gen, van oordeel, dat daarom een voorkeur voor een der beiden op grond van ver schillen in andere ondergeschikte punten niet kan bestaan, besluit, uitvoering gevende aan de door het oongres der S.-D. A.-P. te 's-Graven- hage genomen besluit, aan de herstemming geen deel te nemen, en beveelt allen, die op Van 'der Goes gestemd hebben, aan, zich bij de herstemming te onthouden. Gisteravond kwam de anti-revolution- naire Kiesvereoniging „Nederland on Oranje" in het gebouw van „Patrimonium" bijeen tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. In district i werden gesteld de heeren mr. P. E. Briët e>n W. Pora, terwijl de derde zetel werd opengelaten voor een 11.- K. candidaat. In district II stelde men ook de heeren mr. Briët en Pera, benevens den heer Abr. Corts, terwijl ook hier een plaats open bleef voor do R.-Katholieken. In district III werden de ai tred en den weder geproclameerd, zijnde do heoren mr. P. J. M. Aalberse, mr. L. M. J. H. Ker. stens en J. P. Vergouwen. De vrijzinnig-democratische kiesvereoni ging, dio gisteravond ook bijeenkwam, be sloot de oandidatcn der „Vrijzinnige Kioa. vereeniging"' over te nemen. Nu, zooals men weet, de sociaal-demooratcn ook niet met eigen oandidaten zullen uitkomen, zijn dus de gemeenschappelijke vrijzinnige candidaten in district I de heeren prof. mr. S. J. Fookema Andrea©, mr. E. de Vries en A. L. Reimerin-er; in district II de heeren S. do Boer Azn-, mr. A. J. Fokker, H. Paul en dr. l. J. Zwiers cn in district IV de heeren J. Roem, W. F. Verhey van Wijk en H. Paul. De 75ste vergadering van het Genoot schap van leeraren aan Nederlandsche gymnasia zal dit jaar gehouden worden te Leiden op Zondag 16 Juli. De eerc-voorzitter, prof. dr. A. H. G. P van den Es, zal een feestrede houden. De secretaris zal de korte geschiedenis van het Genootschap medcdecleu. Voorts zal besproken worden het volgen de onderwerp: „Zoolang het leerplan der gymnasia niet is gewijzigd, is verandering van art.. 4, al. 1 van het Koninklijk Besluit van 21 Juni 1887 onnoodig." Gisteravond werd in het gebouw „Do Vereeniging" te Haarlem een openbare vergadering gehouden door de anti-rev. kiesvereoniging belegd, o i te verdedigen do candidatuur van den heer Van Lenncp (chrisfc.-hist.), die in herstemming komt met den liberaal Van Sty rum. Als spre ker trad op ds. G. Wisse Jr., van Leiden, s an heinde on ver waren 'de honderdon samongestroomd. Een bonte mengeling van allerlei partijen vulde in lange, breedo rijen het trotscho gebouw. Ds. Wisse be handelde een drietal punten: lo. Do anti- -these, en zette uiteen aan do hand van de vrijzinnige boeken over Staatkunde, dat een belijder van den Christus niet vrijzin nig kan stemmen. 2o. Do praotische poli tiek, en toonde aan, dat voor de volksnoo- den veel meer te verwachten ia van bet zittend ministerie dan van eon liberaal be wind: het liberale ministerie bijv. wildo maar 2 millioen geven voor pensionnee- ring, en dit ministerie 6 millioen, onz 'j.o Het gevaar, dat de Ned.-Herv. Kerk met name dreigt als de liboralen weder moch ten winnen. Aan do hand van wetsont werpen van vorige liberale ministeries cn uit de houding der tegenwoordige liberalen zotte Spr. uiteen, dat als thans do libera len zeggen: past op voor de Herv. Kenk, dit niet anders is dan lijmhout om toch maar de stemmen voor zich te krijgen; cn dat inderdaad de liberalen niot den minsten waarborg kunnen geven, dat zij het wel zul len maken. Bij mond© van prof. Van der Vlugt tooh werd onlangs aan do Herv. Kerk voor haar leeraars-opleiding een seminarium toe gedacht. Een fraaie liefde voor do Herv. Kerk noemde Spr. dit. Eveneens werd dóór de liberalen (niemand uitgezonderd) gestemd tegen de subsidio, die ook aan do Hervormde scholen zou uitgereikt worden. Da Buitendijk, de grijze enL-prodikant bij do Herv. Kerk, had dan ook gezegd, dat hij den val van dit ministerie een ramp voor do Hon'. Kerk zou ach ton. Do rede werd door stormachtig applaus beantwoord. Na herhaalde uitnoodiging tot debat gaf niemand uit do groot© massa zióh daarvoor op, waarop ds Wiss© nogmaals het woord nam en zeide: „Als er dun nic. mand is in doze reusachtige meeting, dio 't voor den liberaal Van Styrum opneemt, dan neom ik hot or ook niet voor op." Nu dreigde aan het applaus geen eind to komon. Do vergadering werd daarna gesloten. In do algemeene vergadering van hot Ned. Onderwijzersgenootschap, dit jaar to Amsterdam te houden, zal o.m. prof. Van Hamel een voordracht houden over: Mis dadige jeugd. Men meldt ons van belrouwbaro zijde, dat minister Kuypor den post van Com missaris der Koningin in Utrecht hooft aangeboden aan den oud-minister van buitcnlandsche zaken Melvil baron van Lyndon Do heer Melvil heeft het voorstel echtor niet in overweging genomen cn volgens onze inlichtingen is cr nog altijd sprake van dat jhr. Van Citters, secretaris-generaal aan het departement van financiën, voor een benoeming zal worden voorgedragen. Indien ten minste de Regeering onder do huidige omstandigheden tot een voordracht zal overgaan. De tegenwoordige Commissaris in Utrecht legt echter 1 Aug. zijn functie ne ctar. („Vad.") Het staat thans vast-, dat niet alleen H. M. de Koningin, maar ook Z. K. H. Prins Hendrik cn H. M. de Koningin-Moe der op 10 Juli naar Delft zultan komen, ter bijwoning van dc plechtigheid van do de verheffing der Polytechnische School tot Technische HoogeschooL Do gisteren te 's-Gravcnhago gehou den collecte ten behoeven van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewaponden 'dienst heek 1081.79$ opge bracht. De vico-admira.-l P. Tadcma, uit Öost-Indic in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. Aalsmeer. Arbeiders aan het fort by Aalsmeer, die een loonsverhooging elschten van 2 cent per uur, en daarop den arbeid staakten, zijn allen ontslagen. Allen aan den Ryu. Op Zaterdag 2-4 Juni a. b., dce avonds to halfaoht, zal in „Do Vergulde Wagen" alhier een vergade ring gehouden worden van do Afd. Alfon cn Omstreken van hot Nederlandseh On- vlerw.-Genootschap. Do agenda bevat o. m.„Handenarbeid op do lagere school." Gouda. Uo „Goudsohc CL" deelt me de, dat do christen-democraten alhier be sloten hebben zich bij de aanstaand© her stemming voor do Tweode Kamer van aan beveling te onthouden. Do roden ligt o.a. in de houding der anti-rov. partij in dit district inzake do candidaatestolling van "den heer Staalman. feuilleton. Sen Froiweulist. 8) Verchères antwoordde „Iedereen hier kent en acht den heer De Valigny. Wat mij betreft ik ben wel aan de fabriek, maar ik bekleed er geen hooge 1 plaats." Hij was opgestaan, hield den hoed in de hand, en bleef zoo staan. De baron verzocht hem zijn hoed op to zetten, hetgeen hij deed, nadat deze hem daartoe hot voor beeld had gegeven, en zonder langer draleö stelde hij zich to zijner beschikking. De heer De Crósnc bekeek de porselein fabriek met een steeds groeiende belang stelling, en zoo leerde hij, eerst latft, hoe het komt, dat wij onze sqep eten van witte, stevige, helderklinkende borden, in plaats van uit houten of aarden nappen. Maar het meest trok hem zijn geleider aan. Hij deed he-m veel vragen over hemzelf en was ver wonderd over zijn bescheidenheid, zijn hou ding, en do nette wijze van zich uit te druk ken. Hij hoorde, dat Verchères te Parijs was geboren, cn dat hij als kleine jongen, te midden van kartons ën platen, al met een graveerstift gespeeld had en vaak op een hoop tcekenlngen in slaap was gevallen. Hij had in zijn eigen onderhoud moeten voorzien en zichzelf moeten opvoeden, „wat ik", zeide hij met een treurig glimlachje, „mis schien heel gebrekkig heb gedaan I" Toch had hij door in zijn vrije oogenblik- ken to lezen, geleerd wat er noodig is om geoo al to domme vergissingen to maken. Hij kwam in deze provincie waar een plaats als teekenaar vacant was, die de fabrikant hem aanbood. Zijn salaris, gevoegd bij de opbrengst van een winkeltje, dat zijn vrouw hield, stcldo hem in staat zijn twee kinderen een goede opvoeding te geven. Na zijn terugkeer op Avreuil, deed de heer De Crósne aan tafel een oven uitvoerig als trouw verhaal van alles wat hij op de por seleinfabriek had gehoord. Op een gegeven oogenblik viel zijn blik toevallig op Jacques do Valigny, die aan zijn lippen scheen te hangen, od in wiens oog een traan stond. De heer De Crósne vreesde op een gevaar lijk terrein gekomen te zijn, en daarom maakte hij het maar heel kort met wat hij verder te vertellen had. Doch hij bTak zoo snel af dat Jacques zijn opzet bemerkte en opnieuw een kleur kreeg. Rodolpho was niet tegenwoordig bij dit gesprek; raaar al ware hij er geweest, dit zou niets veranderd hebben aan den staat van zaken. Per ongeluk was Marcelle wel in de kamer en zij bracht het gesprek in het oude spoor terug, door te vragen: ,,En hebben do kinderen van dien Verchè res ook een graveernaald in plaats van een rammelaar gehad 1 Wat is or van hen gewor den? Teekenaars of kruideniers f' „Noch het een, noch het ander," ant woordde De Valigny; „zij zijn ergens anders gaan wonen." Marcelle, haar vader cn haar tante be grepen uit dit gezegde dat hun gastheer lie ver over wat anders wilde spreken Jacques werd hoe langer hoe verlegener; misschien dacht hij, zooals alle jeugdige verliefden, dat de naam van zijn geliefde met vurige letters op zijn voorhoofd ge schreven stond. Om dus alle vermoedens te ontwijken, probeerde hij de scherpte van het gezegde zijns vaders wat te verzachten door Marcel le op een effen toon te antwoorden „Het zijn een jongen en een meisje, die kinderen van den heer Verchères; de jongen heet Laurent cn is soldaathet meisje heet Marie Louise; zij is getrouwd en woont te Moulins „De dochter van Verchères is te Moulins getrouwd 1" Zelfs voor een maar heel weinig geoefend psycholoog lag in dit eenvoudige zinnetje op deze wijze do^r Jacques aitgesproken, do sleutel tot het raadsel van diens leven. Hij beminde Marie-Louise. Maar, aangezien hij er zich aan had ge wend, haar als dood te beschouwen, daar zij gehuwd was, had hij als geheel vrij man met Marcelle mogen omgaan Zij hadden elkanders aantrekkingskracht gevoeld; zij eerst de verliefde spelend, la ter waarlijk beminnend, terwijl hij zich liet aanbidden... Het is duidelijk, dat op die schermutse ling een verklaring tusschen Marcelle en Jacques onvermijdelijk volgen moest. IV. In het park achter het kasteel Avreuil lag een miniatuurmeertje, nauwelijks door een zandig pleintje van tien voet gescheiden van de glooiing bij den straatweg. Door dit vijvertje liep een strooming, die vroeger een molen, tot het hecrenhuis behoorende, in beweging bracht. Men had echter deze strooming later benuttigd voor een water valletje, dat vroolijk bruiste tusschen kleine rotsblokken. Een klein, licht bootje deed dienst voor de vaart op dezen oceaan van acht hectaren groot, waarin, vertelde men, de mooiste kar pers uit den omtrek schuilden. Sierlijk, fluweelig gepluimd riet en grillig gevormde wilgen omgaven dit rustige water, dat van uit het kasteel gezien op een groo- ten zilveren spiegel geleek. Jacques was bezig er in zijn eentje te visschen, op een Vrijdagmorgen, toen Mar celle, die aan den oever heen en weer dren telde, hem eensklaps riep. Vlug gehoorzaamde hij, en mevrouw De Valigny, die met mevrouw Damiret in het salon zat, zag door het raam, hoe Marcelle in het bootje plaats nam en de beide kinde ren met drie riemslagen het midden van den vijver bereikten. Ook dezen keer bleven zij onder het oog van hun familie, maar van den afstand gebruik makende, evenals de laatste maal van de geestelijke afwezigheid van Ro- dolphe, nam Marcelle de vrijheid precies te zeggen, wat zij verkoos, toen zij begon: „Ik kom jo niot lastig vallen om to zien hoe je die arme karpers uit het water* haalt, die het daar beneden zoo goed heb ben, noch om een water over te steken, waar ik in vijf minuten om heen kan loopen, maar ik wil je een reeks onbescheiden vragen doen „Dat begin belooft wat," antwoordde Jacques glimlachend, terwijl hij opnieuw begon to visschen. „Welnu, als ik je antwoord geven kan, dan zal ik het doenKan ik dat niot, •dan zwijg ik Maroelle i dacht zich een oogenblik cn zeide toen: „Jo zult moeten toegeven, dat ik je laatst heb geërgerd!" „O, waarom?" „Ja, ik weet hot zeker, want sedertdien tijd ben jo heel terughoudend tegen mij geweest. En ik hob bedacht dat mijn bui van slecht liume r je lm vergelijkingen heeft moeten 'doen maken, die niet in mijn voordeel uitvielen Welke vergelijkingen?" ,,Ten eerste: jouw karakter met hot mijne." „Het mijne is opbruisend, driftig, zeer, onaangenaam soms „Je beschuldigt je vei koerd... En do tweede vergelijking?" Hier richtto Marcelle haar blik op dien van Jacques: „Antwoord mij openhartig Heb jo niet vóór ni cn op deze plaats iemand ontmoet, die jo hart heeft veroverd „Ik zou onnoodig jokken, als ik dit ontkende „Dus je ontkent het niet?" „Volstrekt niet." „Goed. Nu ik tot een ander onder worp over. Wio ia die Verchères, met wien mijn vader, v.t© soms een beetje ro mantiek kan zijn, O, r:'.s, heeft kennis gemaakt to Ouleuvrc. 'den dag van de vergadering Het hinderde Jacques, zij zag hot dui delijk, dat zij weer op de Verohèrcs terug kwam. Hij deed alsof hij beet had ©tf sloeg den hengel op, hoewol zelfs de dob ber niet had bewogen. Jacques wildot' I winnen om over een antwoord na to den ken. (Wordi vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1