Stofgoud. Jammer genoeg is slechts Chicago zoo ver. 't Is te hopen, dat er zich hier een dergelijke vereeniging spoedig vormt, waardoor de wisselvallige kansen van het huwelijk voor goed tot het verleden zullen behooren. HONDEN. De hond is meer dan een huisdier, hij is een huisvriend. Vraag het ieder, die er een hond op nahoudt; hij zal u wonderen ver tellen van de hoedanigheden 'van het dier, bovenal van de trouw, en in de meeste ge vallen zal hij de mededeeling er bij geven, dat de vriendschap van zijn hond hem meer waard is dan die van menschen. Een mede deeling, waardoor gij u gekrenkt zult gevoe len, als ge zelf geen hond hebt; hebt ge er wel een, dan valt ge den spreker bij. Altijd zijn honden de lievelingsdieren der menscbon geweest. De koningen van Frank rijk bezaten altijd een aantal honden van groote waarde. Onder 'Lodewjjii XI waren voornamelijk doggen in de mode en kleine, langharige hondjes. In ce 16de eeuw waren er \oora-l heel kleine, dié van Malta en Na pels werden aangevoerd en in Lyon op de markt gebracht. In de 17de eeuw plachtten de Fransche dames kleine poedels, die uit Artois en Boulogne kwamen, in de mof bij zich te dragen. Men nad den groei van deze hondjes tegengehouden door ze in de eerste dagen na de geboorte met wijngeest in te wrijven. Onder Lodewijk X\' waren de meest geliefkoosde exemplaren Deensche doggen, King-Charles-hondjes en Affenpintchers. Aan het hof en bij de voornamen in den lande hadden de honden eigen personeel: oppasseressen, bakkers, kleermakers, enz Zij kregen een uitgebreide garderobe en halsbandjes van fluweel. Filou. de lievelingshond van Lodewijk XV, had een halsband van goad, met dia manten bezet. Karei VIII, Hendrik IV en Lodewijk XIII lieten altijd óén van hun honden bij zich m bed slapen. Als Karei -X zat te eten, mochten de hon den gerust oVer tafel loopen en springen. Voor hondenbeet was men in dien tijd niet bang. Er was een goéd recept voor. Men sneed den hond een handjevol haar af en doopte dit met een gloeiende kool in wijn. Als men van dezen wijn dronk, dan zou de wonde genezen. Voor fietsters- Het weekblad ,,Fürs Haus" bevat de vol gende acht geboden voor fietsters: lo. Wees geen „kilometerfresser", fiets voor uw plezier, voor uw gezondheid. 2o. Wees steeds eenvoudig, doch degelijk en netjes gekleed. 3o. Kijk uw fiets altijd een uur vóór het uitrijden na; het is onbeleefd en egoïstisch uw gezelschap op het laatste oogenblik te laten wachten, of lastig te vallen met op pompen. 4o. Als gij een hond hebt, laat hem dan thuis. 5o. Wacht u gedurende den rit voor alles, wat de aandacht kan trekken; noch het si- ga rettenrooken op d<e fiets, noch het fiet sen met de handen, op den rug is aan te bevelen. 60. Kajd altijd rechts. 7o. Vat het niet op als uw recht, dat voetgangers voor u uit den weg gaan, doch indien zij het doen, bedank hen dan voor deze vriendelijkheid, 80. Bewaar altijd uw vrouwelijke waar digheid en laten de sport en de vrijheid u nooit tot een woest voortjagen verleiden. De politiek i6 evenals do vrouv/en geliefd door jonge menschen, omdat die haar niet kennen. Jules Simon. Soms zien wij den hemel niet voordat de gebloemde gordijnen onzer hope gescheurd zijn. La urill ar d. Weinig menschen herinneren zich, dat zij eens jong waren, en hoe moeilijk het hun toen viel kuisch en matig te zijn. Het eerste, wat menschen overkomt, na afstand gedaan te hebben van hun vermaken, hetzij welstaanshalve, hetzij uit afgematheid of als levensregel, bestaat er in ze bij anderen te veroordeelen. In die gedragslijn steekt een soort van gehechtheid aan de dingen zeiven, die men zoo juist heeft opgegeven; men zou gaarne zien, dat een vermaak, hetwelk voor ons niet meer bestaat, ook niet meer bestond voor de rest van de we reld: het is een gevoel van naijver. La Bruyère. Wekelijksche Kalender. Zondag. Zorg, dat de weg naar uw geluk niet loopt over de bouwvallen van dat van an deren. Maandag. De plicht is eerst bitter, daarna zoet; het vermaak eerst zoet, daarna bitter. Dinsdag. De proef van een genieting is de herin nering. Woensdag. Tooit de roos zichzelve, zij siert meteen de gaarde. Donderdag. Velen willen de wereld vebeteren, alleen om het zelf beter te hebben. Vrijdag. Men is steeds de martedaar van zijn eigen gebreken. Zaterdag. Buiten, buiten, heerlijk buiten Schoon, door ongezochten zwier. Hoor eens hoe die vogels fluiten, Hoor ze roepen: „Kom maar hierl" Zie dat tripp'len, zie dat zweven, Zie dat keilen langs dien plasl Jongens, jongens, wat een leven 'k Wou, dat ik een vogel was. RECEPT. Eieren met pikante saus. 8 of 10 eieren worden tamelijk hard gekookt en in de lengte doorgesneden, daarna be strooid met geraspte kaas, kappertjes en wat mosterd. Vervolgens neemt men een geraspte groo te ui, 2 hardgekookte eierdooiers (goed fijngewreven), een paar lepeltjes mosterd, 3 lepels Genua-olie, een theelepel suiker 3 theekopjes azijn, peper, zout en 3 stuks ansjo vis, zeer fijngewreven. Dit alles wordt goed dooreengeroerd, door een zeef gedaan en dan worden er nog wat kappertjes bij gevoegd. Deze saus giet men over de eieren en dient ze op met dunne boterhammetjes. ALLERLEI. „Het meel, dat je laatst meegestuurd hebt, deugde niet." „Niet, mevrouw? En wat scheelde er aan V' „Het was tac-i. Mijnmankon den tulband niet eten, dion ik er van gemaakt had." „Nu zie je eens hoe slecht en gevaarlijk het rooken is," merkte mevrouw Jansen triomfantelijk op tegen haar man. „Bij het spoorwegongeluk zijn alle reizigers van een rookcoupé gedood of gekwetst en geen van do anderen heeft ook maar een schramme tje gekregen." In de couloirs der Fransche Kamér „Wat denkt u wel van onze buitenland - sche politiek?" „Wel, die zou wel eens een buitengewone vlucht kunnen nemen, maintenant qu'elle n'a plus d'aile cassée fintwoord op de Vraag in bet vorig Zondagsblad. Wie weet er raad op om rupsen (boomeneters) uit den boom te verwijderen Dat bovenstaande vraag, gesteld in het „Zondagsblad" van 10 dezer een be langrijk vraagstuk is van den tegenwoor- digen tijd, is ond-r onze landbouwers, ooft-, moes- en bloemkweekers genoeg be kend. Velen hebben afdoende middelen aan de hand gekregen, die later bleken waar deloos te zijn en daarom zij het mij ver gund,'als antwoord op die vraag, een middel te bespreken, dat, zelfs zonder ken nis van zaken, elks goedkeuring zal moe ten wegdragen, omdat het eenvoudig en practiseh is. Dit mickLl bestaat eenvoudig hierin, dat men de oorzaak van de kwaal wegneemt. Om duidelijker te zijn, dient vermelding, dat door het toenemend productief-maken van land, oude boomen en boschjes hoe langer hoe meer verdwijnen en daardoor de nuttige vogels (insecteneters) worden verjaagd, doordien zij de nestgelegenheid in boomholten, enz-, niet meer kunnen vin den. Deze vogels nu verslinden enorme hoeveelheden vr.n voor V nd- en tuinbouw schadelijke insecten, en naarmate de nest gelegenheid gaat ontbreken, neemt de in- .•seotenkwaal verbazend in omvang toe. Dat het dezen weg uit zou gaan, heeft Freiherr Hans von Berlepsch reeds vóór ongeveer vijf e.i twintig jaar ingezien en hij is op middelen bedacht geweest, om hieraan te gemoet te komen. Op zijn uit gestrekt landgoed heeft hij twintig jaar gearbeid, i t vogelenleven bestudeerd,, honderden boomen laten vellen om den in- nerlijken bouw van die holen te onderzoe ken, en is hij er eindelijk in geslaagd ciie holen zoo natunrgetr uw na te bootsen, dat de insecten-etende vogels daarin on middellijk '-un woning opslaan, zonder zelfs eenige schuwheid voor dit product van menschenhanden te toonen. Na nog herhaalde proefnemingen zijn deze holen in zes verschillende modellen in den handel gebracht en genaamd: A, B, C, D, E en F De modellen A en B wor den bewoond door: koolmees, pimpelmees, zwartkopmees, kuifmees, zwarte mees, boomklever, boomkruipertje, draaihals. zwart-grauwen vliegenvanger, roodstaartje, grooten, middelsten en kleinen bonten specht en spreeuwen, en zijn de meest ge bruikelijke hier te lande voor het zuiveren van boomgaarden, moestuinen, enz. De beste tijd van plaatsing is: van begin No vember tot einde Maart. Om nu terug te komen op de vraag: „Wie weet er raad op om rupsen (boo men-eters) i..t den boom te verwijderen", luidt mijn antwoord: „Hangt in uw tuinen von Ber- lepsohe nesthol en op," waarvan er in Nederland reeds vele duizenden met het meeste eucoes zijn geplaatst, en uit dankbaarheid voor de woning, hun verschaft, zullen de nuttige vogels uw tuineu rein houden en U van de verschrikkelijke plaag ver-, lossen. In de Vestibule van het „Leidsch Dagblad" worden alle modellen ter be zichtiging gesteld en eveneens bij onderge- teekende, die gaarne alle gewenschte in- liohtingen omtrent de plaatsing, enz ver strekt. ALEX. C. ANDERSON, Importen.- van von Berlepsche Nestholen, Haarlemmerstraat 96, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 12