SLOJfl'iSvL DUIZEND GULDEN in Geld, Gemengd Nieuws. Uic de „Staatscourant." Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Buitengewone Uitvoering, A. BLOYSSEN ZOffEËi. FEUILLETON. ï)e candidaat-notaria J. J. E 8- eer, werkzaam ten kantore van den notar ri.j Ninaber te Rotterdam, ia naar het Buis van Bewaring overgebracht, verdacht van verduistering van een bedrag van 60,000 door valschheid in geschrifte ten nadeele *an de makelaarsfirma Gebr. v. d H., te Rotterdam. Door een toeval zijn deze vervalschingen, hypotheekakten betreffende, aan het licht gekomen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat meer personen de slachtoffers van gelijke oplichterijen geworden zijn. De candidaatHnotaris leefde op een groo- ten voet en was bij zijn arrestatie geen cent rijk. Hij is ongehuwd. Te Rotterdam was do schilder L J. G'arlebur bezig, aan den kant der Wijnhaven den gevel van het Witte Huis schoon te maken. Een stelling hing daar toe ter hoogte van de 7de verdieping in twee ijzeren beugels. Waarschijnlijk door dien een dier beugels zich begaf, viol de stelling met Carlebur van een hoogte van 33 M. naar benedon op straat. Met ver brijzeld hoofd werd de man opgenomen. Bij hetbostuur dor Neder- landsche Yercenigïng tegen vallende ziek ten te Amsterdam is dezer dagen een gift ontvangen, van een onbekende, van 20,000 ten behoeve van het „bouwfonds". Te Do Bilt is Woensdagmid dag te 5 uren het 4-jarig dochtertje van den werkman J. H., alda-ar, in brand ge raakt ten gevolge van het spelen met lu cifers. Schreeuwend om moeder liep het wurm huiswaarts. Wc-ldra was het geheel in vlammen gehuld. Vlak voor do woning kwam het te vallen. Daarop schoot een buurvrouw in allerijl toe, die met haar schort do brandende kleeren trachtte te blu8schen. Een onderdompeling in do sloot hielp beter. Hot kleine lichaampje was intusschen reeds geheel met brandwonden overladen. Op last van dr. W. H. Mclchior werd het meisje naar het Kinderzieken huis te Utrecht overgebracht, waarna het des nachts onder vreeselijko pijnen is be zweken. („U. D.") Brand te Loon-op-Z and. Over den geweldigen brand, die Dinsdag te Loon-op-Zand cn Capelle gewoed heeft, schrijft de )VNoordbrabanter": „Het telegram heeft ons tot een reisje verlokt naar de plaats, die door een groo- to ramp geteistert is. Toen wij er in den laten namiddag aankwamen, had het vuur zijn vernielend werk gestaakt, alleen nog in een hooimijt woedden dc vlammen vol feilen gloed, een ieder houdend op eerbiedigen afstand door de ondraaglijke hitte. Overal puinhoopen, smeulende over blijfselen van voor eenige uren nog vrien delijk uitziende boérénhuizingenoveral krachtigo mannenhanden vlijtig bozig om waggelende muren omver te stootcn. Welk een verwoesting! Hot terrein, dat met rookende puinen overdekt is, wandelt men in geen half uur om: 16 boerderijen, 8 schuren en een molen ,,Do Eendracht" zijn het vuur in een goed uur ten prooi geval len. Omstreeks één uur brak de brand uit in de boerenhuizing van Huissing, een per ceel, dat op grondgebied van de gemeente Capelle gelegen is, maar slechts door een binnenweg gescheiden is van de gemeente Loon-op-Zand. Onmiddellijk sloeg het vnur over op een boerenwoning bewoond door de gezinnen van Jac. Treffers en Corns. Sprangers en nu vervolgde het vuur zijn weg, verwoestend al wat hem in den weg stond. Achtereenvolgens (wij noemen ze op de rij af, hoewel het vuur soms een over sprong maakte en dan terugkeerde) werden nu aangetast de boerderijen van het raads lid Adr. Rijkera, van Gers. Geenen, het door de twee gezinnen W. Smit en J. de Roon bewoonde perceel, de huizen van Hend. Michael, Erven schouten, Dirk Ver hagen en Corns. Wagenmakers (beide laatsten bewonend één huis), Corns Ver hoeven, Wed. H. Rijken, Dirk Werther, de molen en het huis van Hend. Deckers, de huizen van A. van Pelt, Jac. Mandemakers, Jan Smits en vrouw Boogers. De kapitale hofstede van Jan Smits was de laatste in de lange droeve rij, toen het vuur hier woedde, keerde omstreeks half drie de wind en liep Daar bet Noorden. Men mocKt van geluk spreken, dat dit zoo spoedig gebeurde, want het feit, dat dit laatste perceel door een hof gescheiden was van een rij huizen met pannen daken en dat de brandweer het daaraan grenzend rie ten dak met water overgoot, had voorzeker het vuur niet in zijn loop kunnen tegenhou den. Nu vond het geen andere prooi meer op zijn nieuwen weg dan het huisje van vrouw Boogers, die oud en hulpbehoevend als zij is, op het laatste oogenblik haar huisje moest worden uitgedragen. Wij behoeven wel mét te zeggen, dat do geleden schade groot is, want al zijn alle perceelcn verzekerd en zelfs voor het groot ste gedeelte de inboedels, de aangrenzende hoven zijn totaal verwoest evenals de fruitboomen, druivenwingerden enz., die daar nu staan "verschrompeld en ver schroeid; voor zoover wij konden informee- ren, was alleen Ger. Geenen niet geassu lijk op en maakte zich reeds terstond ge reed om de ladder weg te nemen. Ik volg de hem werktuigelijk. Zonder dat daarbij een woord tusschen ons gewisseld werd, sleepten wij de ladder, die de richting on zer vlucht verraden zou hebben, een eind weg den tuin in, eer wij ze neerwierpen. Ik verbaas mij nu nog over de tegenwoordig heid van geest van Iwan, die hij in dit oogenblik weder liet blijken. Ware ik aan mijzelven overgelaten geweest, ik zou hals over kop weggeloopen zijn. Eerst toen ik Iwan voor mij over de heining zag sprin gen, werd ook in mij het instinct wakker, om mij te redden, en de angst verleende mij een vlugheid, waartoe ik mij niet in staat had geacht. Op de straat liepen wij, als door furiën vervolgd, voort; ik zag vol strekt niets dan vlak voor mij den fluweelen rok van mijn kameraad. Ik had nauwelijks eenig gevoel in mijn beenen. Onophoudelijk hoorde ik achter mij do haastige schreden van onze vervolgers. Ik bedroog mij echter. Niemand vervolgde ons. Ook hoorde ik tel kens het noodlottige schot, totdat mijn ver beelding alles rond mij in vlammen deed opgaan. Ik zou in mijn verblindheid zeker een politio-agent in de armen geloopen zijn, als hij mij tegengekomen ware. Van de richting, waarheen wij ons begaven, had ik niet het minste vermoeden. Eindelijk maakte Iwan aan de wilde jacht een einde. Hij bleef staan en greep mij we der bij den arm. Wij bevonden ons in do tuinen aan het einde der hoofdstraat, in de nabijheid der kleine Newa. „Hit is mis lukt," mompelde Iwan toornig in zichzel- ven; „wij wonden overvallen 1" Ik kon ein delijk weer ademhalen en nu viel ik in de meest hartstochtelijke verwijten tegen den reerd. Veel huisraad, dal nog buiten ge bracht kon worden, ging in ue groote ver warring verloren, althans was zoek voor de eigenareD, die zich daarover nog meer be klaagden, dan dat het verbrand was. Vooral de molen moet brandend een prachtig schouwspel geboden hebben; toen wij kwamen, lag de kap, of wat er van overbleef, met de lange wieken in een vor- meloozen hoop aan den voet van het ge raamte, dat somber uit zijn holle uitge brande gaten neerkeek op het tooneel van verwoesting om hem heen. De bevolking nam het oDgeluk nogal ge laten op, een enkel huismoedertje vertelde ons met tranen in de oogen van haar ver brande schatten, van haar mooi huisgerief dat nu verloren was. Voor zoover als onze inlichtingen gaan, was er door niemand schade geleden aan levende have." Te Vinkei (N.-B.) brak een flinke brand uit in de boerderij van Joh. van Erp. In weinige minuten waa het woonhuis met annexe stalling en een in de nabijheid staand schuurtje in de ascli gelegd. Gelukkig was het rundvee buiten en kon een Varken nog intijds gered worden. Overigens kon zeer weinig in vei ligheid gebracht worden. Assurantie dekt de schade. Te Oever (Ov.) brandde door onbekende oorzaak het winkelhuis, waarin tevens bakkerij werd uitgeoefend door Van Es, totaal ai. Een paar geiten en een varken konden niet gered worden. Assu rantie dekt grootendeeds de schade. Eenige arbeiderB der Heide- Maatschappij zouden Woensdagochtend in Okkerbroek (Dr.) een stuk heideveld, dat ontgonnen zal worden afbranden. Do knaap uit; hij had mij tooh van het begin af beloofd, dat het zonder bloedvergieten zou afloopen. Hij liet mij een poos praten en toen viel hij mij met een afsohuwelijk duivelsch lanhen in de rede. Het scheen alsof de onmensoh zioh verheugd had, dat heb zoo af geloop en was." „Had Uc ons dan moeten laten grijpen, gij, domkop," flui-terdo hij mij toe. „Waar toe dient nu dat gejammer? Stel uw ge weten gorust, lafaard Wat geschied is, dat neem ik op mij." „Gelooft gij dan, dat de man dood is?" „Het schijnt zco," was het kalme ant woord, dat mij een rilling over het lijf joeg. Iic zocht een steunpunt tegen een boom. Mijn kameraad of liever mijn meester, mijn duivelsoho gebieder, want ik voelde, dat boj mijn meerdere was in moed en geestkracht, dat jonge monster ging echter op zijn bedaarden toon voort: „Jij zult cr overigens geen schade bij lijden, vriendje! Ik zal je schadeloos stellen-voor do gedane moeite en den doorgest-anen schrik. Daar, neem dit het zal wel voldoen de zijn om je nog voor het aanbreken van den dag uit de voeten te maken, waarheen ge wilt! En nu, leef wel! Nimmer zullen wij elkaar wederzien." Ik voelde een pakje papier in de hand, dat ik werktuigelijk vasthield; met de an dere hand hield ik nog den boom vast. I^an verdween in de donkere schaduwen der boomen, doch ik bleef nog altijd daar, niet wetende, wat ik beginnen moest. Het suisde mij inhet hoofd cn ik zou mij het liefst op den grond geworpen en aan mijn afgematte leden rust gegund hebben. Langzamerhand kwam ik echter-tot verstandig overleg. Ik vlammen werden hen evenwel meester en tastten do nabijgelegen dennenboaschen aan, waardoor de dennen over een opper vlakte van meer dan 60 bunder dcor het vuur vernield werden. Bij Kon. besluit is mr. J. H. M. baron Moüerus van Westkerke, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, be vorderd tot commandeur m do orde van den Nederlandschen Leeuw. Dr. Max Weber, buitengewoon hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, te Eerbeek, opnieuw be noemd tot lid en voorzitter der commissie van toezicht over het Rijksinstituut voor het onderzoek der zee. Post en Telegrfie. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op de even data van tijdvak van 2 tot en met 18 Juni e.k., met den trein van 7.24 a. van Amsterdam naar Emmerik eon gesloten brievenmaal zal worden verzonden aan het oorlogs schip Nautilus te Christiania (Noorwegen). Indien belanghebbenden hun brieven en andere stukken in de aan genoemd oor logsschip te verzenden brievenmalen wen- schen opgenomen te zien, worden zij uit- genoodigd ze te voorzien van twee elkan der snijdende lijnen over het geheele adree, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Brieven en andere stukken voor meerge noemd oorlogsschip, welke niet van deze aanwijzing voorzien zijn, zullen langs den gewonen weg naar hun bestemming wor den verzonden. Afdeel in;; LELDEN. OP WOENSDAG 7 JON! A. S„ in db H00GLANDSCJHLE KERK, van hbt Oratorium DIE SCHÖPFUXG van Jos. Haydr, ouder leiding van den Directeur den Beer DAN. DE LANOE SOLISTEN: Mevr. A. 0LDENB00M LUTKEMAN (Sopraan) Amsterdam, en de Heeren WOUTER RENA.UD (Tenor) Js Gravenhage, G. ZALSMAN (Bariton) Haarlem. Koor: de Afdeslingszangiereeniging. Orkest dor Arniiomscho Orkest vereniging. Leden der Maatschappij kunnen op vertoon van diploma toegangs kaarten bekomen k recht van toegang govende tot Uitvoering en Generale Repetitie. Doorloopende Dameakaarton govon kosteloos toegang tot Generale Repetitie en Uitvoering. Entrée voor niet-Leden tot de Uitvoering f 1.50 per persoon. De Generale Repetitie wordt gehouden op Dinsdag 6 Juni a. s, en is voor publiek toegankelijk tegen betaling van /*0.50 entrée. Raartenverkoop en plaatsbespreking (k f O.IO extra per plaats) uitsluitend by de Firma EGGERS, Botermarkt, (waar ook Tekstboekjes k f 0.25 verkrijgbaar z(Jd) van af Zaterdag 8 Juni a. s. Diploma's gevi/n geen recht van toegang. Aan het Kerkgebouw z(jn geen Kaarten noch Tekst boekjes verkrijgbaar. Vreemdelingen en leden van andere Afdeelingen kunnen schriftelijk kaartenen plaatsen aanvragen bU de Firma EGGERS, Botermarkt, mits deze aanvragen uiterlijk Maandag 6 Jani in bezit van genoemde Firma zijn. Aanvang halfacht. Einde der Uitvoering om streeks halftien. De deuren worden te haLfeeven geopend. 5614 61 zag in, dat ik daar niet blijven kon; de raad van Iwan om te vluchten werd voor mij een gebiedende noodzakelijkheid. Nu onderzocht ik allereerst, wat hij mij in hand gedrukt had: het waren tien bankbiljetten, elk van honderd roebels. Ik rilde van dat geld; maar wat moest ik doenl De zucht tot zelf behoud waa weder sterker dan de zedelijke aandrang, die mij dwingen wilde, dit bloedloon van mij weg to slingeren. „Gij moet weg!" riep een stem in mijn binnensto. „Als gij weder een eerlijk mad, wilt worden, dan kan het toch hier niet zijn." En rillende nr^ van ontzetting oveij hot geb.urde en mijn aandeel daaraan, overwoog ik tooh reeds, wat ik in het lang vrn mijn veilig^id moest doen. had weken te voren genoeg bij alle stations rondgesworve.., om als pakjesdrager of i iots 'dergelijks een paar kopeken te verdie nen, wist daardoor, dat de eerste trein, die des morgens vertrok, die naar War schau was. Dus voorwaarts! En zoo bracht ik de rest van den nacht daarmede dooiy, dat ik, honderdmaal tegen palen en uit stekken rustende mijn afgematte Iedeff voortsleepte naar het Warschauer station.;' Het overige is u bekend. Oscar Gawirlo) witsah. Wij zaten immers bij het begin de zer reis in donzelfdon coupé, de een ban voor den ander, dat hij hem zou aansprak ken. (Hordt i rvohjd.) -G; 6788 800 Gratis Aamleelen in «Ie nieuwe Verloting- want ale1 pr()B van f 20Ö. f 200. 1 ,100.- „100.- 2 prUz»n 60.— 100.- 4 26.— „100.- 30 10.- 300.- 10 6— 200.- ASBerfïjnsfe Gras Natuurboter, HoBlaradlscIie Melange, Deenscbe Mélange, uitgewogen Gewone «Jélange, Margarine, Margarine, Margarine, Margarine, uugewogen uitgewogen uitgewogen uitgewogen uitgewogen Afdeeiing BOTER en MARGARINE. in pakjes van 4 pond gegai andeerd zuiver 65 Gts, per pond in pakjes van 5 pond gelijk Natuurboter 44 Cts. per pond gelijk Natuurboter 66 Gts. per anderhalf pond - uitmuntende kwalit. 58 Gts. per anderhalf pond - prima kwaliteit 54 Gts. per anderhalf pond - puike kwaliteit BO Gts. per anderhalf pond - beste kwaliteit 48 Gts. per andorhalf pond - goede kwaliteit 42 Cts. per anderhalf pond - 78 prtJzon ten bedrage van f LOOO. - - was 70 OtS. - was 46 Cts. -was 68 Cts. -was 60 Gts. - was 66 Cts. - was 52 Cts. -was 50 Cts. was 44 Gts. dus 5 Cts. verlaagd. dus 2 Cts. verlaagd. dus 2 Gts. verlaagd. dus 2 Cts. verlaagd. dus 2 Cts. verlaagd. dus 2 Cts. verlaagd. dus 2 Cts. verlaagd. dus 2 Cts. verlaagd. ACIerfijnste oude vette Goudsche Uitmuntende jonge vette Goudsche Allerfijnste oude vette Leidsclie Uitmuntende Komijne Afdeeliug KAAS. 45 Cts. per pond was 48 Cts. dus 3 Cts. verlaagd, 32 Cts. per pond was 35 Cts. dus 3 Cts. verlaagd. 35 Cts. per pond niet verlaagd. 24 Cts. per pond was 20 Cts. dus 2 Gts. verlaagd. Hoog fijne kwaliteit, Kwaliteit üo. I, Kwaliteit No. 2, Kwaliteit No. 3, Kwalateit No. 4, Kwaliteit No. 5, Afdeeliug KOFFIE. in pakjes vau pond, uitgewogen, uitgewogen, uitgewogen, uitgewogen, uitgewogen, 58 Cis. per pond was 60 Cts. dus 52 Cts. per pond was 54 Gts. dus 50 Gts. per pond was 52 Cts. dus 48 Gts. per pond was 50 Cts. dus 44 Gts. per pond was 46 Cts. dus 36 Cts. per pond was 38 Cts. dus Cts. Cts. Cts. Cts. Cts. Cts. verlaagd, verlaagd, verlaagd, verlaagd, verlaagd, verlaagd. Alles met de bekende, prachtige, waardevolle Cadeau* on Aandeelen in ome zeer belangrijke verloting van buigend Galden in Geld. Neemt proef SS De ©enige fabrikanten, die rechtstreeks aan particulieren verkoopen tot fabrieksprijzen in 14:0 eigen winkels. Te Leiden uitsluitend in onzen eigen winkel „Het Wapen van Asten", HAARLEMMERSTRAAT 29. j 13e Banneling. «6) iuaar het was mij, alsof ik mij in de hel be vond. Wij klommen naar binnen. Het jwakke maanlioht veroorloofde ons slechte weinig te zien. Wij moesten voetje voor voetje verder komen en nergens aan stoo- ten, om geen leven te maken. Iwan wees mij eon deur, dio zich tegenover de ramen bevondzij moest in do ontvangkamer leiden cn hier moest ik post vatten, om bij nadering van gevaar een teeken te geven, terwijl Iwan het voornaamste werk in de slaapkamer verrichten wilde. Wij waren echter nauwelijks in de nabijheid der sa londeur gekomen, toen ons een gedruisch van buiten deed verschrikken, en eer wij begrijpen konden, wat er gebeurde, vloog de deur open. Dadelijk hoorde ik achter mij, hoe Iwan een zwakken kreet deed liooren. Natuurlijk beschouwde hij nu ons geheele plan als in duigen gevallen. Maar daaraan wilde ik niet gelooven, of, de He mei moge weten wat mij anders door het hoofd ging! Ik was in dit oogenblik geheel buiten zinnen evenals een uitgohongord dier, dat men den paa gevangen buit uit den bek wilde nemen. Ik wierp mij razend en blindelings pp den indringer. Ik hield hem voor eon be diende. Hij viel ter neder, terwijl ik bem mijn vuist tegen de keel drukte en kwam in zijn val met 't hoofd tegen den scherpen kant der deur. Daarna viel ook I»van op hem aan, om hem het pistool uit do haDd te rukken, dat ik nu eerst bemerkte. Gij kondet anders wel eens op ons geschoten hebben, Oscar Gawirlowi.tsch 1 Ik dacht m den eersten schrik aan niets anders of Iwan wilde den onverwachten tegenstander vermoorden. Toen werd ik plotseling ont nuchterd. „Om 's Hemels wil, doe hem nietsriep ik. Ik wilde weg, naar buiten, zoo spoedig mogelijk; bij mijn arme ziel, ik bezweer het u ik wilde nu van den diefstal niets meer weten. Doch het woord was mij nauwelijks ovor de lippen of daar gaat in den zijwand de andere deur open en een man in lange witte kleeding ik dacht in het eerste oogenblik aan een spook komt voor den dag. „Wel, wat is er te doen dreunt ons zijn stem in de ooren. Ik voeldo het ijskoud over mijn rug worden. Ik kon mij niet van de plaats bewegen, kon geen geluid geven en begreep slechts dit eene, dat wij ver loren waren, dat wij in 't volgende oogen blik zouden gegrepen worden. Toen, dicht aan mijn oor, een harde knal, dio mij bijna het trommelvlies verscheurde, en tegelijk zag ik den witten man nedervallen op een meubelstuk, dat hij met zich op den grond rukte. Ik was verstomd; ik hoorde, ik zag wel is waar, hoe dat alles gebeurde, maar ik kon het niet begrijpen. Eerst de stam van den ontzettenden Iwan achter mij deed mij vernemen van waar die vree- solijko knal gekomen was. Ik zag hoe hij 't pistool vallen liet en voelde mij door hem voortgetrokken met de woorden: „Nn spoedig weg of de Satan pakt ons bij den kraag I" Ik weet nu nog niet, hoe ik er uit kwam. Iwan viel van de halve hoogte, die wij ai- klimmen moesten, neer, sprong echter dade

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 6