Ogen slecht water meer. Uit do „Staatscourant." Kerkelijke berichten. Aeademienieuws. Buitenlandseh Overzicht. Marktberichten. Katwijk. Hcfc aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer bedraagt in he>t hoofddistricJ Katwijk 8110. Het door do landbouwers x'. Aande- wiel en C. van Rijn aangegeven vee Als vermoedelijk lijdende aan tuberculose, ia van Rijkswege, na s halting van den heer F. Bakker, to Ocgstgeest, overgenomen. De prijzen zijn van dien aard, dat men zich met do schatting wel kan vereenigeu, zoodat do maatregel in deze gemeen to wel succes zal hebben. Een ding 'diont echter nog gewijzigd; do tijd tusschen aangifte en overneming is te lang; in beide bovenge noemde gevallen verliepen er drie weken eer een beslissing kon worden genomen. Evenals vorige jaren zal ook ditmaal een onderlinge wedstrijd worden gehouden tusschen de aolit Vereonigingen, dio weke lijks gebruik maken van de schietbanen onder deze gemeente. Ging in 1903 het inv tiatief uit van Holland ia" on had dezo Vereeniging toen de leiding, het volgend jaar was de ,,Lcidscho Scherpschuttcrsver- ecniging" de gastvrouw. Om deze wedstrij den, die blijkbaar zeer in den smaak val len, in het vervolg to verzekeren, werd thans een commissie benoemd, die met do regeling is belast, en welke commissie tel kens voor één jaar uit de verschillcndo deel- nemonde Vereenigingen zal worden geko zen, waardoor do arbeid meer op hot ge heel zal drukken. Voor dit jaar zagen zich tot leden dier commissie benoemd de hoe ren Joh. Dekker, van de „Lei&sche Scherpschutters"L. H. Slotemaker, van ,,Pro Regina", on N. Verkaik, van „Hol- landia." Do heer D. Ouwehand Az. heeft zich do benoeming tob wethouder laten welge vallen. Koudekerk. Het kohier schoolgeld 1ste kwartaal 1905 voor deze gemeente is door Ged. Staten goedgekeurd tot een bedrag van 163.70. Leiderdorp. Tot onderwijzer aan de Christelijke School is benoemd de heer J. M. van llooyep, te Leiden, die 1 Juni a.s. in functie hoopt te treden. Een der vijf krankzinnigen, die voor rekening der gemeente worden verpleegd, is in het gesticht „Endegecst" overleden. De verkiezing van een voorzitter van het bestuur van den Kalkpolder, in stede van den heer A. Vromesteyn, die aftreedt cn herkiesbaar is, zal plaats hebben op Maandag 29 Mei 1905, des avonds van 7 9 uren, ten huize van den heer P. J. Rama ker. Noordwykorliout. Ons fanfarekorps „Echo der Duinen" heeft in de jaren van zijn bestaan reeds tal van genotvolle oogen- blikken verschaft. Toch mist het nog, wat zoo menig jonger korps reeds bezit, namelijk ecu vaandel, een banier waarom een korps zich schaart. Eerst dus een vaandel en hier onder straks ter overwinning. Eenige jonge dames uit do gemeente hebben zich dezer dagen vereenigd tot een commissie met het doel onze „Echo der Duinen" een vaandel te verschaffen Daarvoor is natuurlijk geld noodig. Maar de leden dezer commissie twij felen niet of do ingezetenen zullen hun inge nomenheid met het streven van on hun dankbaarheid voor het geschonken genot door ons fanfarekorps wel eens willen too- nen cn voor het bcopgde doel gaarne een bezoek ontvangen. Mogen zij doorvoor dus eerstdaags belet vragen1? De heeren G. Warmerdam en J. War merdam zijn door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem herbenoomd respectievelijk als kerkmeester en Armmecstor. Met do overname door het Rijk van aan tuberculose lijdend vee gaat het hier niet bijzonder vlot. Ruim de helft der aanvragen wordt af gewezen. Oudshoorn. De veehouder J. O. alhier heeft verzocht een hem toebehoorend tuber culeus rund door het Rijk tegen schadever- goedi. g te doen overnemen. Op Dinsdag 13 Juni a.s. zal ten ge meentehuizo zitting worden gehouden tot het geven van inlichtingen betrekkelijk de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen en wel van des voormiddags 1012 uren. De kiezerslijst dezer gemeente, dienst 1905/00 bevat 497 kiezers voor do Tweede Kamer, 495 voor do Prov. Staten en 381 voor den gemeenteraad. Sassculioim. Op de buitenplaats „Ter Lcede" alhier zal op Hemelvaartsdag de3 namiddags te 2 uren een openluohtmectlng Voor geheel-onthouding worden gehouden. De leerlingen van den wintertulnbouw- tursüs, die daarvoor in aanmerking kwa- Tnon, zijn heden in het bezit gekomen van him diploma. Nu de loteling G. v. d. Eykel voor den militairen dienst is afgekeurd, is P. van •piezen aan do bevfi t van opkomen. Tor-Aar. De coöperatieve leenbank al hier hield een algemeene ledenvergadering ten huize van O. Wittewaal. Do heer G. v. Middenkoop, directeur, opende de vergade ring. Als stemopnemers werden gekozen do hecrcn M. Vlasman en L. Bosman. Notulen gelezen en goedgekeurd. Do rekening werd door den kassier voorgelezen en gaf aan een totaal van 64,020.78$, schulden 41,485.16$. Do rekening, nagezien zijnde, werd bij mon de van W. van Eijlc verklaard in orde te zijn bevonden. 14 nieuw© leden zijn toege treden, het getal bedraagt thans 68. Het bestuur, raad van toezicht, is hetzelfde ge bleven. Het bedrag aan spaargelden bedroeg December 1903 24,000 en 31 December 190-1 40,000, terwijl f 19,000 werd terugge haald. Zoowel van min- als meergegocden zijn de gelden bijeengebracht met bedragen yan 1 tot 5000 gulden. Het crediet als voor- schot bij de centrale bank te Utrecht is tot )f 30,000 gekomen. Het saldo van 1904 be draagt 162. Het geheel© saldo is thans 226.26$ een getal tot vorming van een re- hervekapitaal. De aftredende leden werden met algemeene stemmen herkozen. Het sala- 'ris van den kassier werd met f 40 verhoogd, zoodat het thans is gesteld op 130 per jaar. Eiken Donderdag des namiddags van 5 tot 8 uren zal de kassier zitting houden in zijn kantoor te Nieuwvcen. Er wordt beslo ten do volgende vergadering ook in deze gemeente te houden terzelfder plaatse. Hier na sluit de voorzitter de vergadering. Vergadering van stemgerechtigde inge landen van den Vereenigden Bloklandschen en Korteraarschcn polder. Voorzitter mr. J. Th. 0. Viruly. Behandeld en onderzocht werden do rekeningen der verschillende af- declingcn over 1904 als volgt: Bestuurskos- ten. Inkomsten f 418.90$. Uitgaven f 385.10. Batig Saldo 33.80$. Afd. 1 en 2. Inkomsten 633.22$. Uitgaven f 593.57$. Batig Saldo f 69.65. Afd. 2 en Inkomsten f 2687.72. Uitgaven 2672.45. Batig Saldo 15.27. Afd. 3 en 4. Inkomsten 1051.31. Uitgaven 1048.12. Batig Saldo 3.19. Vervolgens de begrooting der afdeelingen voor 1905. Be- stuurskoBten aan inkomsten en uitgaven op 828 85. Lasten 5.25 per II.A. Afd. 2 en 3 aan Inkomsten en Uitgaven op f 2597.09. Lasten behalve de gewone omslagen f 14. Afd. 3 en 4 aan Inkomsten en Uitgaven f 868.28. Lasten 4.50. Verder niets te be handelen z.jnde, sluit de Voorzitter de ver gadering. Voorhout. Do afdcelïng Voorhout van het Hollandsch Bloembollenkweekers-Gc- nootschap zal Dinsdagavond a.s. een verga dering houden in het Stationskoffiehuis. Gisteravond vergaderde alhier do R.-K. Kiesvereeniging „Eensgezindheid". Met het bestuur waren tegenwoordig 43 leden. Beslo ten werd het aftredend lid O. J. E. Baron van Wassenaer van Catwijck candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Woubruggo. De door ingelanden vast gestelde rekening van den Veenderpolder, dienst 1904, bedraagt in ontvang 1823.15$ en in uitgaaf f 1373.33, batig saldo mits dien 449.82$. Evenals in 1904 zal ook in 1905 geen om slag worden geheven. De onlangs ingelijfde loteling dezer gemeente van de lichting 1905 H. Burg- graaff is voor den dienst ongeschikt bevon den en mitsdien naar zijn haardstede te ruggezonden. Aan de bourt van oproeping is nu do loteling Van Tol. Zwammerdanu Gelijk wij in dit blad te zij nor tijd bericht hebben, bestaat al hier sedert enkele weken ccn naaischool. Wij kunnen thans melden, dat do lessen in hot maatknippon aan dezo school 1 Juni a. s. een aanvang zullen nemen. Door Gedeputeerde Staten dezer pro- vincio is goedgekeurd hot besluit van den Raad d gemeente, in diens jongst© zit ting genomen, waarbij eervol ontslag ver leend wordt aan den heer H. J. de Jong, onderwijzer aan de openbaro lagere school No. 1, wegens ophelung zijner betrekking en wel met ingang van 1 Juli a. s. Bij Kon. besluit is Zijn Excellentie, do Minister van Staat, mr. M baron Mackay, voorzitter van de Tweedo Kamer der Sta- ten-Generaal, bovorderd tot ridder Groot kruis in de orde van den Nederlandschcn Leeuw. Aan den eervol ontslagen tweeden 1 icht- wachter aan boord van het lichtschip „Schouwenbank", R. Schot, een pensioen verleend ton bedrage van 348 's jaars; en aan den gewezen commandeur der scheep makers bij 's rijks werf te Amsterdam J. van Loo, een pensioen van 729 's jaars. Aan den gepensionneerden wachtmeester A. J. Meijer, laatstelijk van de 1ste divisie koninklijke marechaussee, voormalig com mandant der brigado van dat wapen te Zun- dert, de cero-medaiRo dor orde van Oranje- Nassau, in zilver, toegekend. Met ingang van 1 Juni 1905, de tweede luitenant J. E. J. Veldhuyzen, van bet 4de regiment infanterie, uit den militairen dienst ontslagen. Hazerswoude. Gereformeerde Kerk. Zondagmorgen halftien en 's avonds te half zeven de heer J. M. Broek Roelofs, theolo gisch student te Amsterdam. Hemelvaartsdag, des voormiddags te 10 uren: do heer A. Schippers, theol. student te Amsterdam. Koudekerk. Ger. Kerk. Zondag, des voormiddags te halftien en des namiddags to halfzeven hoopt voor de gemeente op to treden de heer Douma, theologisch can didaat to Amsterdam. Ned.-Herv. Kerk. Zondagvoormiddag to haJftien ds. Oberman, van Leiden. Leiderdorp. Ned.-Herv. Kerk. Zondag te 10 uren, ds. W. Briët, van Leiden. Des avonds geen dienst. Noord wijkerhout. Zondag, des voormiddags te 10 uren, ds. Jolles, pred. to Hees. Geen Zondagsschool. Woubrugge. Herv. Gem. Zondag, des voormiddags to halftien en des namid dags te halfzeven ds. A. O. Lagrand. Ger. Kork. Zondag, des voormiddags te halftien (avondmaal) en des namiddags te twee uren (nabetrachting) Ds. Schoema- kers, van Alfen. RECLAMES, 5589 11 40 Cents por regel. GU allen, jagers, toeristen of reizigers, die de moeliJkhoid ondervonden liobt om op Uw uitstapjes gezond en anDgonaam water U vinden om te drinken, voorziet U in de toe komst van oon flacon Comprimés Vicïty- Etat, 3 of 4 In een glas gewoon water zullen U in een oogopslag eon uitmuntend alcoli- nlsch zoer spüsverterend gasachtig water geven. Weerbericht ran 27 Mei, Tolfena opjur» ran kot Mot. Iuctituut to Utroaht, Hoogste barometerstand 769 to Broslau en Biarritz. Laagst© 757 te Malinhead. Omvangrijk hoogdruk^ jbiodt Verwachting: Zwakke wind. Licht be wolkte luohh Droog weer. Warmer. Loiden. Do heer G. Oorthuya, geboren te 's Heer-Abtskerko promoveerde gisteren tot doctor in de godgeleerdheid met den hoogsten graad, cum laude. Geslaagd zijn: voor het 'doctoraal exa men in de rechtswetenschap de heer J. van Heusdenvoor het oandidaats-examen in de rechtswetenschap do heer P. A. G. do Miily van Heiden Reinestein. Bevorderd is tot arts de heerH. T. Slot en geslaagd voor ihet artsexamen eerste gedeolbe de heer A. L. Schmidt. Groningen. Geslaagd is voor het 1ste godeelte van het arts-examen de heer G. F Merz, en voor het theor. tandheelkun dig examen de hêer M. M. Krings. Het Pruisische Huis van Afge vaardigden heeft gisteren in derde le zing hot wetsontwerp betreffende de positie vau de mijnwerkers aangenomen in den vorm, daaraan gegeven door h/ot com promis tusschen het centrum, de natdonaal- lifcoralen en do vrij-conservatieven, bepa lende de instelling van verplichte arbeiders-, raden te kiezen bij geheim stemrecht eu afschaffende het „nullen". De Duitsche keizer heeft last ge geven aan den Duitschen militaiuen attaché to Parijs, het bijzondere Fransche gezant schap, dat ter eero van het h u w e lij k van den kroonprins naar Berlijn zal gaan, te vergezeUen. Aan dc Duitsche grens zal een salonrijtuig gereed staan voor het Fransche gezant. Ook zal de Keizer de officieren onder het gezelschap uitnoo- digen hun bezoek aan Berlijn nog cenigen tijd te verlengen. Hij wil de Fransche offi cieren onthalen op het bijwonen van oefe ningen van het Duitsche leger. Bij de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van don kroonprins van Duitsch- lamd. zal te Berlijn ook een optocht ge houden worden door 57 werklieden-corpo- ratiën, met meer dan 10,000 personen, waaronder ook de corporatie der schoor steenvegers, allen in gala^-toilet. Voor de huwelijksreis van den Kroonprins met gemalin heeft de Duitsche keizer zijn eigen schip de „Hohenzollern" ter beschikking gesteld. Het jong© paar zal van Kiel uit een zeereis doen en den 19den Juni to Potsdam worden ingehaald. Volgens de „Times" hebben dc Fransche geneeskundigen ,die omtrent do geestver mogens van prinses Louise van Ce- burg een onderzoek moeaten instellen, thans hun verslag uitgebracht en ter griffie der Parijeche rechtbank" neergelegd. De in houd ia, naar het blad verneemt, ten gunsto van do Prinses. Het verslag zal nu naar Weer.ou worden gezonden, waar de Keizer beslissen zal. Prins Arisocgawa heeft to PAtrij s een partij meegemaakt, die de Fransch-Japan- sche vereeniging ter zijner eer heeft gege ven. Daar heeft de Japanscho prins gedron ken op do vriendschap van Japan en Frankrijk. Do bestaande betrekkin gen tusschen Japan en Frankrijk zouden steeds menigvuldiger worden en zoo worden ©n zoo zouden de banden nauwer worden aangehaald. Volgens do „Petit Parisien" hebben de agenten der veiligheidspolitie te P a r ij s, die het toezicht moeten uitoefe nen op de anarchisten, het tegenwoordig bijzonder druk. De prefect van politie moet namelijk we ten, dat Spaansche revolutionairen do grens overgetrokken zijn, om zich naar Parijs te begeven, waar de koning van Spanjo ver wacht wordt. De plaatsen, waar de revolu tionairen plegen bijeen te komen, worden streng bewaakt. Zoo is tc Montmartre huiszoeking gedaan bij verscheiden beaende anarchisten, en vijf personen zijn toen in hechtenis genomen. Hot blad meent te weten, dat de politic nog eon aantal verdachten in hechtenis wil nemen, om hen tijdens het verblijf van ko ning Alfonso in Frankrijk achter slot en grendel te houden. Volgens andero bladen moeten ook zeven uit Spanje gekomen anarchisten in hech tenis genomen zijn; in heb niet erg waar schijnlijk klinkende verhaal wordt er bijge voegd, dat twee hunner bekend hebben, bij loting aangewezen te zijn om den koning van Spanje te vermoorden, maar dat zij blij zijn met hun inhechtenisneming, daar zij voor de daad terugschrikten- Den 30sten Mei zal de koning van Spanje met buitengewone praal zijn intocht hou den in Parijs. Allerlei feestelijkheden zul len gedurende hot bezoek van den Vorst plaats hebben, diners, déjeuners, wapen schouwingen, wedrennen, tooneelvoorstal- lingon, enz. Op de arbeidorsbeurs werd een door 3000 personen bezochte vergadering gehouden, waar besloten werd den Koning de marte lingen van Monbjuich in herinnering te brengen en te protesteeren tegen zijn be zoek. De „Echo de Paris" vertelt, dat de heer Loubet een eigenhandig schrijven ontvan gen heeft van de Koningin-Moeder van Spanje, waarin zij de onrust uitdrukt, die do eerste reis van baar zoon in den vreem de haar veroorzaakt. Zij besluit: „Ik heb onkel vertrouwen in u, Mijnheer de Presi dent. Ik stel mijn zoon in uw handen. Ik smeek u over hem te waken." Mijnheer Loubet beloofde wat de Koningin hem vroeg. Uit Madrid wordt gemeld Onder de ontwerpen, waarvan de Koning do indiening bij de Cortes goedkeurde, be hoort dat tot reconstructie van de vloot; 't ontwerp bevat voorstellen tot het aanbou wen van 8 pantserschepen van 14,000 ton, 5 gepantserde kruisers en verschillende andere schepen. De uitgaven hiervoor zul len over zes achtereenvolgende bcgrootin- gen verdeeld worden. De plundering te Wareqhau duurt voort; ook saamgeschoolde Joden doden er aan mee. Een der straten wan letterlijk bedolven onder bedveeren, ver scheurde kleeren en gebroken huisraad. Volgens opgave van do vereeniging tot eerste hulpverleoning zijn bij de onlusten meer dan 40 personen gebood of zwaar ge wond.Nu de Joden ook onderling gaan vechten, wordt de toestand nog donkerder dan hij reeds lang was. Naar aanleiding van de plunderingen is het aamtal patrouilles sterk vermeerderd Vier regimenten zijn aangekomen. Do pers laat zich zeer afkeurend uit over do houding der politie, dio zich van elk optreden onthield. De berichten uit M a n d s j o c r ij e spre ken weer van do waarschijnlijkheid van een grooten slag, binnen niet zeer langen tijd. Er loopen geruchten ovor ernstige yorliozen, die door de Russsen ge leden zijn op den terugtocht van de ver kenning, voor eenige dagen bij Kei-juën en Fa-koe-mun uitgevoerd. Rennenkampf was bij dio gelegenheid als afinvoerder van de Russische ruiterij genoemd, maar hij schijnt de leiding niet gohad te hebben. Op de be richten over den afloop van het krijgsbe drijf wordt een 6trengo oensuur uitge oefend, cn misschien is dat de eenigo re den, waarom men onderstelt, dat er iets emstig.3 aan de hand is geweest. Er wordt beweerd, dat het verliee dor Russen ver scheiden honderden heeft bedragen. Het bericht, 'dat bij Woesoeng Rus sische kruisers van de vrijwillige vloot en drie kolenschepen zouden zijn gezien, geefc tot tal van vermoedens aanleiding. Terwijl sommigen in deze schepen de voorhoede van do groote Russische vloot wiRen zien, meenen anderen, dat hier spra ke zou zijn van een poging do Japanners te verlokken hun hoofdeskader door een aanval op deze afdeeling te verzwakken en daardoor der Russische vloot het 'doorbre ken naar Wladiwostok te vergemakkelijken. Dezo lezing -s in strijd met de bewering van het deparidement van marine, dat Rozjestwenski slag zou willen leveren. Een derde lezing is dezo, dab de Russen een poging zouden willen doen hun te Shanghai vastgehouden schepen met geweld to bevrijden en zich aan do Chineesche kust een tijdelijke basis zouden willen verschaf fen. Do mail uit Madagaskar brengt be richten over onlusten in het zuiden. Te Farafangana en Fort Disiphin vreest men voor een herhaling, op grooter schaal, van het oproer van December. Een der weerspannige hoofden wordt thans op Fort Dauphin gevangen gehouden. To Tamatave loopt het gerucht, dat to Tuléar de toe stand hachelijk is: reeds zouden daar blan ken vermoord zijn. Kapitein Davy heeft logen de opstande lingen in de buurt van Tamatavo een ge vecht goloverd; het gevaar schijnt in dio streek geweken, maar elders houden do oproerlingen nog stand. Do „Z.-A. Post" schrijft: „Do door do heeren gen. Kritzingor cn dö. Van Hoorden gcoollocteordo f 30,000 worden uitbetaald. Dit geld is natuurlijk bestemd voor weeshuizen en ande.c nationale scho len niet voor do gouvernements-kerkscho- Ien." Het „Christelijk Sohoolblad" zegt echter nog alleen: ,Een telegram van ds. Yan Heerden doet ons vermoeden, dat er on afhankelijke scholen rijn, waarvoor hij van de gestorte, doch nog opgehouden collecte gelden wensoht gebruik te maken." Lelden, 27 Mei. Granen in vaat» stemming. De boogcre vraagprijzen werden niet gemakkelijk ingewilligd zoodat de omzet gering was. Witte Tarwe 7.— a ƒ8.26, Itoode /7-40 a 7.76. Walla-Walla a per 80 KG. Rogge 4.90 a 6.40 per 76 KG. Zornergeret a .—.Winter -ƒ a Chevalier 6.90 a ƒ8.20 per HL. Havor 8.00 a 4.10 per 50 KG. Groene Erwton 0.90 a 8.— per HL. Paardenboonen Z16.90 a ƒ6.20 per HL. Duivenboonen fl.ll» a f9.per HL. Koolzaad f a f por 1IL, Kanariezaad f 18.60 a ƒ14.por HL. Hennepzaad f a f per HL. Boter. Aanvoer 10860 kilogr., late qaal. per M, vat f 40.— a f 61.—, 2do qual. per vat f 40.— a f 44.—; late qual. per kilogr. 1.16 a 1.274, tie qual. per kilogr. f 1 tt f 1.10. Lange zwarte turf, 90,000 êtnks, ƒ2.76 a ƒ3.— per duizend. scüieduin, 20 Mei. Noteering van de Benrs- commissie: Moutwijn 10.— per HL'. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling 1.per ketel. Noteering van de Makelaar*: Moutwijn ƒ10.50, Jenever 14.60, Amsterd. r'.of 110. Noteering Distillateur^- ,uJ: Moutwija ƒ10.60, Jenever 14 60, Amsterd. proef 10.—. Alkuiaur, 20 Mei. Kaas. Aangevoerd 290 par- tijcD, wegende 1(31,000 KG.; kleine ƒ28.50, com missie ƒ20.60, middelbnro ƒ26.60. Handel stug. Zwolle, 20 Mei. Boter. Aangevoerd 942/8 en 206 16 v. en 1100 stukken, wegende eamon 21,460 KG. Prijs per vat ƒ20.— a ƒ23 60, per KG. 0.96 a 1.10. Vee. Aangevoerd 684 Runderen, waarvan op de stallen 176. 194 Kalveren, 361 Schapen, 73 Varkens on 912 Biggen. Men besteedde voor vot vee per KG.: Rundei en 62 a 67 o., Kalveren 74 a 94 o., Schapen 12 a 36 c., Varkens 46 a 48 a Neurende eu kalvende koeion alsmede vaarzen met woiDÏg vraag; veite koeien mot vry goeden omzet en stieren liooger betaald. LoeiMTArdon, 20 Mei. Boter on KaaB. Boereboter. Aangevoerd 66/4, 17/8 en 2/16 v. ƒ40.60. Fabriekeaanvoer 179,3 en 80/16v.ƒ40.aƒ42.60. Comm. 42.—. Vereeniging van Fiiesche Boter- fabrieken. Aanvoer 74/3 en -/6 v. 42.a 42.60. Nagelkaas. Aangevoerd 63,120 KG. 17.a 82.—, Posterijen. De Directeur van het Postkantoor te Leiden bericht heb publiek, dat van af Maandag 29 Mei een Rijksdepot voor den verkoop van postzegels, enz. zal zijn gevestigd bij den heer D. H. Terburgh, drogist, Haarlemmerstraat No. 259. De Directour voornoemd, 3. EEKHOUT. Agenda van de weetr. Dinsdag: Nutsgebonw. Ledenvergadering Vereenig. .Schoolkindervoeding". Halfnegen. Vorstelijk bezoek aan Amsterdam. Gisteren tegen den middag ontlastte zich een flinke regenbui over de feestelijk ge* tooide stad. Maar gelukkig was het alweer droog, toen Hare Majesteit en do Prins na de audiëntie om halfvijf uitreden om een bezoek te brengen aan de gewone voor jaarstentoonstelling in „Arti." Op den Dam was het zwart van de men- schen, do weg langs het Rokin was weder om vroegtijdig afgezet. Zaagmans' kapel speelde het Wilhelmus; de muziek klonk zeer zacht, blijkbaar met de bedoeling de paarden niet te doen schrikken en steige ren. Het tririjk® publiek juichte Koningin en Prins echt hartelijk toe. Toen baron Van Hardenbroek, behoorende tot het gevolg, in zijn rijtuig was gestapt, begon een der paar den van deze koets zóó gewelaig te sprin gen, dat het dier met een dor achterbeenen over den boom sloeg en op den grond viel. In het volgend oogenblik stond het weder op de been, sloeg echter vervaarlijk achter uit, zoodat de boom van het rijtuig als een rietje afbrak; ook werd pen gedeelte van den bok weggeslagen, waardoor de koets naar voren overhelde. Dadelijk schoten la keien en politie toe, om het steeds wilder wordende dier in bedwang te houden, het sloeg naar alle kanten, stqnd nu eens geheel overeind op de achterbeenen, om dan weer het achterlijf omhoog te werpenhet pu bliek stoof verschrikt uiteen. Baren Van Hardenbroek was inmiddels uit het rijtuig geholpen en met een hofdame, die natuur lijk zeer ontsteld was, in een volgende koets gestapt. De koetsier fan het geteisterde rijtuig behield ondanks alle gevaar volkomen zijn kalmte, bleef van af den bok al het moge lijke doen om de paarden naar het stuur te doen luisteren. Toen het onderstel werd stukgeslagen, was hij wel genoodzaakt zijn plaats te verlaten. De paarden werden uit gespannen en naar den stal op den Singel teruggeleid. Men had nog voortdurend alle moeite om te voorkomen, dat niet een der dieren op hol zou slaan. Het rijtuig werd even later ook weggehaald. De Koningin noch de Prins hadden van het voorgeval lene iets bemerkt. Natuurlijk veroorzaakte het ongeluk onder de massa groote ontstel tenis. Gevolg van een en ander was, dat Hare Majesteit en de Prins reeds gcruimen tijd in do kunstzalen van „Arti" waren, toen een gedeelte van het gevolg het gebouw pas bereikt had. In „Arti", dat op de gebruikelijke wijzo versierd was met prachtige tapijten en loo- pers en levende gowassen, was het Echt paar aan den ingang opgewacht cn begroet door do leden van het bestuur, de heeren Bart van Hove, voorzitter; John F. Hulk, secretaris; O. G. 't Hooft, penningmeester en J. van Oort, 2do secretaris. Het geheele bezoek duurde juist, een ïiuir-- uur. Aan het einde daarvan dankte de Ko ningin de bestuurders, verklarende, dat Zij met ingenomenheid alles had bezichtigd. Reeds bij het binnenkomen had H. M. zich gowend tot den 76-jarigen kunstenaar J. A. Rust, een der nestoren van „Arti", mot de vraag of hij nog steeds arbeidde. De heer Rust beantwoordde dit bevestigend, zeggende, dat ook op deze tentoonstelling een inzending van hem aanwezig was. Later richtte de Koningin, nadat Zij het schilde rij had gezien, zich andermaal tot den btfór Rust met de opmerking, dat Zijzelve een werk van vroeger tijd in bezit had. Evenals andere dergelijke blijken van in stemming werd het door de aanwezige schilders en schilderessen bijzonder op prij§ gesteld, dat H. M. bij dit bezoek gekleed was in wit en blauw, de kleuren van St.-Luoaö, den patroon der schilders. Het was even vijf uur, teen de Hofstoet zich weder in beweging stelde om nog een rijtoer te maken, alvorens naar het Oen- traal-Station te gaan ter ontvangst van Hj M. de Koningin-Moeder. Op het Damrak en den Dam was het weer zeer vol. Talrijko belangstellenden stonden de komst van H. M. de Koningin-Moeder te verbeiden. In do wachtkamer aan hst Centraal-Sta- tion waren ter begroeting aanwezig o.m. de heeren H. N. Nierstrasz en jhr. v.d. Wijck, als leden van den Raad van Administratie der H. IJ. S.-M., mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin en verschillende militaire autoriteiten. Vroeger dan bopaald was, kwamen de Ko ningin en Prins Hendrik van hun bezoek aan „Arti" terug. Zoowel'H. AI. als de Prins onderhielden zich voor de komst van den trein, waarmede de Koningin-Moeder uit Baarn arriveerde, met de in do wachtka mer aanwezige autoriteiten. Toen de trein gearriveerd was, kwamen de Koningin en de Prins naar buiten om de Koningin-Moeder hartelijk te begroeten. Hierna werd de Koningin-Moeder begroet door den burgemeester en den Commissaris der Koningin en na eenige woorden met d® andere aanwezigen gewisseld te hebben, bood mej. Rauwenhoff H. M. een bouquet aan. Vervolgens reed de Vorstelijke stoet onder luid gejuich der menigte naar het Paleis, alwaar men om even halfzes aankwam. Gisteravond ontving H. M. de Koningin eenige dames, die haar verlangen daartoe te kennen gegeven hadden, o.a. mevrouwen Harinxma thoe Slooten, Geert-sema, Van Voorst tot Voorst, Ruysch van Beeren- broek en Tienhoven, echtgenooten der com missarissen van do Koningin, en mevrouw. Van Leeuwen, echtgcxoote van den burge meester, op dë thee. Op den Dam was het gisteravond drukker dau den vorigen avond. Honderden richtten hun avondwandeling hierheen, om een blik te werpen op de vensters, waardoor hel licht der tallooze kronen naar buiten viel. I Hedenmorgen te ongeveer elf uren vertrok Prins Hendrik naar Vtoestduln om de wed rennen aldaar bU te wonen,

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2