LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 27 MEI. - VIERDE BLAD. FEUILLETON. I>e Samieling. No. 133S4. Anno 1905. Jrieven van een Leldenaar. ÏCVIII. Ik moet eerlijk b finnen, dat ik met éenig verlangen uiteag naar het eerste jaarverslag van het bestuur vier Vereeni- ging „Tehuis voor Schoolgaande kinde ren," ook al kon ik mij voorstellen, dat men nog geen groote dingen zou kunnen mcdedeelen. Zelf heb ik met toestemming van de Redactie dezer courant al een paar keer over deze instelling geschreven, en, voor zoover ik met mijn Brieven eenigen invloed kan uitoefenen, bijgedragen tot de oprichting der Vereeniging. Ik deed dit met groot genoegen, omdat mij uit ervaring is gebleken, dat er voor de min der bedeelden in onzo stand zoowel als in andere plaatsen beho^.co bestaat om den kinderen van gezinnon, waar vader en moeder, of waar er een van de twee is overgebleven, uit werken gaan, een onder dak te geven cn hen to verzorgen. Hoe menigmaal zag ik kleine kinderen overge laten aan oudere zucjcs cn broertjes cn dezen aan zichzelf. Een dier, «elfa een plant, die wordt Overgelaten aan zichzelf, verwildert, er .t weinig of niets van terecht, en zou liet anders wezen met een mensch? Ja, voor eon mensch wordt het geval veel erger. Niets worden en niets zijn is voor hem niet mogelijk. Hij wordt een meer of min der nuttig lid 'der maatschappij, of een kleinere of grootero lastpost voor do sa me ^eving. Daarin ligt voor het geheel de beteekenis van de opvoeding van den enkeling. En de bedorven enkoling zet straks zijn stern- pul op anderen, in de eerste plaats op zijn nal mclingschap. Jk heb .eens gelezen van een vrouw uit het begin 'der vorige eeuw in Amerika, dio door een mislukte opvoeding tot een al- coholiste opgroeide on wier nakomeling schap meest misdadigers, vagebonden of krankzinnigen, alleen voor het opnemen in gevangenissen en gestichten schatten heeft gekost. Zoo is het nog wat anders dan ziekelijke philanthropic, de zwakken te steunen en arms kinderen te vrijwaren voor schadelij ke invloeden van buiten. Daarom ook wek te ik indertijd gaarne mijn medeburgers op om do commissie, die zich liad gevormd een Tehuis voor die aan de straat overge- gegeven kinderen te stichten, daarin bij t-o staan. Hot eersto jaarverslag van het bestuur heeft nog geleerd, dat op den Eteun en de modewerking der ingezetenen waarlijk valt te roemen. Niettegenstaande dat er in onze stad veel wordt gevraagd, hebben ong. 225 personen van verschillen den stand on richting zich bereid verklaard een meer of minder groot bedrag voor dit doel af to staan cn do oprichting mogelijk te maken niet alleen, maar zelfs de inrich ting op een zeer waardige wijzo te exploi- tfceren. Met hot kindorgold on de giften, waaron der niet to vergeten een gedeeltelijke op brengst van een concert van ,,Sempre Crescendo", kon de Vereeniging beschikken over een bedrag van ruim S25, terwijl aan oprichtingskosten werd bijeengebracht een som van f 1417.75. Eere aan zoovolo Leiden aars, die het ge ven niet moede worden, ah liet voor iets gjeds isl En de kindoren, to oud voor do orèche cn dio toch in dezelfde omstan- d.ghedcn verkecren ah die kleintjes, te kunnen a erzorgen tusschcn en na dc school uren, als de ouders werkzaam zijn voor het dagelijksoh brood, wie, die het met het bo venstaande eens is, gelooft niet-, 'dat het een goed werk mag heeten? En hoe wordt nu dit werk gedaan? Do kinderen worden or stoffelijk good verzorgd. Zij krijgen cr eenvoudig, maar (Iegelijk voedselzij worden er gereinigd, «worden bezig gehouden met allerlei spo i011» bij goed weer in den tuin, anders binnen. Maar zij worden er ook al gewend aan eenige lichte bezigheden. Zoo komt eens per week een stoelcnmat- tor, die hun loert de eenvoudige biezen zittingen van soortgelijke stoelen als in het ouderlijk huis in gebruik zijn, te herstel len of te vlechten, en verzamelt daarna een Boboenmaker ze rondom een tafel om ze hun schoenen zelf te leeren maken en op te knappen. De grootste meisjes worden voorbereid voor de huishouding als ze do directrioe geregeld helpen voor het schillen der aard appelen, het schoonmaken der groenten voor eigen maal; ze dekken de tafel en wassohen hot vaatwerk af en mogen dea Za terdags tafels en stoelen mede een groote sokoonmaakbeurt geven. Zoo is dit tehuis meteen een oefenschool voor den toekomstigen werkman on de werkmans vrouw. Maar ook de geest wordt niet vergeten. Eenige dames geven lea in teekenen, zingen, plakwerk, tuintjes aanleggen, al- temaal dingen, welke dezo kleinen langza merhand moeten ontwikkelen en den lust aankweeken voor goede bezigheden in vrije uren. Er wordt steeds meer aangedrongen op een kortoren arbeidsdag. Een mensch is nu eenmaal geen machine, zelfs geen werk ezel, zegt men. Bij velen bestaat echter niet zonder roden de vrees, dat menigeen 'do vrijo uren niet goed zou weten to ge- brui sen. Hier wordt daartoe do grond ge legd, hier leeren ze ook do uren, waarin ze niet in hot gareel van den arbeid loo- pen, to gebruiken voor eigen vorming of lust. Wat een 6oherp contrast: dat tehuis met de straat, waar 'de aan zichzelf over gelaten of door bedorven makkers op hot sleeptouw genomen jongens en meisjes zoo licht vervallen tot vagebonderij. Maar nu heeft mij een ding met verwon dering vervuld, nl dat er dooreengenomen nog niet eens een 14-tal kinderen van 8 tot 12 jaar van profiteeren. Er zijn er in onze achterbuurten toch wel meer, die 'daarvoor in de termen val len. Dit getal moest klimmen tot tienmaal 14. Dan zou er meer hulp cn meer geld noo- dig zijn, maar dat zou or wel komen, daaraan twijfel ik niet. En als ik nu over dit onderwerp de pen opgenomen heb, dan is het mot de hoop, dat 'deze brief zal worden gelezen door do werklieden en werkmansvrouwen zeiven, vooral door hon, dio in do droeve noodzakelijkheid verkee- ren, dat zij moeten arbeiden voor hun brood, zon'dor de zorg hunner kinderen op zich to kunnen nemen. En dan twijfel ik niet, of do vrouw zal tot den man of de man tert de vrouw zeggen: ,,Daar sturen wij onze kindoren ook heen." Onbekend maakt onbemind. Dat zal het wezen. En wie van mijn lezors er misschien weduwen kent, die vader en moeder tegelijk moeten zijn over haar kroost of mannen, dio hun echtgenooten missen, laten zij zich opge wekt gevoelen om deze tobbers cr op at tent te maken, dat aan do Langebrug in het groote Nutsgebouw een vriendelijk tehuis" is geopend ook voor hun kinde ren, waar, voor zoover vreemden in staat zijn to vergoeden, wat alleen een goede moedor of vader voor hun kinderen kun nen wezen, de ouderzorg uit hun handen wordt overgenomen, waar ze hun kinderen veil'g kunnen afstaan, terwijl onder bun arbeid do zorg daarover hen niet behoeft te verontrusten. Ik vvensch, dat de groote beteekenis en 'do koogo waarde van ons Tehuis voor Schoolgaando Kinderen" meer nog dan vroeger worde gevoeld door hen, voor wie hot is opgericht, en dat allen, die er voor in do termen vallen, zich haasten zullen er gebruik van to maken. Met dit doel is dezo briof geschreven. Moga hij doel tref fen 1 Gemeenteraad van Katwijk. Zitting van Vrijdagavond te 7 u r o n Voorzitter de hoer T. A. O. do Ridder; tegenwoordig alle leden. Hot niouw gokozen raadslid, de heer F. E. Meerburg, wordt binnengeleid door don secretaris tot het afleggen van de bij do wet gevorderde eeden. Na de beëediging wenacht do voorzitter hem geluk met het door de ingezetenen in hem gestelde ver trouwen en spreekt den wensch uit, dat de heer Meerburg met evenveel liefde en toewijding de belangen zal voorstaan als door zijn grootvader en geachton vader werd gedaan, die hem in dezen een voor beeld gaven. De ingekomon stukken, die vervolgeni worden medegedeeld, waren weinig in go- tal en overigens ook van minder belang, uitgenomen wellicht het verzoek van Jb. van der Gugten en nog eenige bewoners van panden langs den Valkenhurgerweg, om doortrekking van het gosbuizennet tot de grens der gemeente aan dien weg. Gerenvoyeerd naar B. en Wa. tor fine van advies, na do oommissie van do gasfa briek to hebben gehoord. Het kohier der belasting op do honden wordt vervolgens vastgesteld tot een eind cijfer van 763.25. Versehillendo reclamanten wegens aan slag in den hoofdelyken omslag zogen zich teleurgesteld; tweo werden niet ontvanke lijk verklaard, als zijnde te laat ingeko men; tien werden afgewezen, G. Kollowijn gebracht op /4.20, J. de Jong Bz. op 7.70. Do verordening, regelende de wijze, waar op het kenteeken, vermeld in artikel 18, 7de lid der Woningwet, in de gemeente Katwijk wordt geplaatst, word onveran derd aangenomen. Met reuzenletters zullen aan het perceel eon of meer borden wor den bevestigd, waarop onbowoonbaar ver klaarde woning." Het volgende punt van den beschrijvings brief: twee verzoeken om dispensatie art. 3 der verordening op liet bouwen cn sloo pt11» gaf tot heel wat bespreking aanlei ding. De voorzitter merkte bij het begin der discussies op, dat dergelijke verzoeken tot bebouwen van ingesloten erven oen ge volg waren van het gebrek aan bouwter rein en hoopt, dat hot Domoinbestuur daarom der gemeente ter wille zal zijn bij do hangende aanvrAge van gronden ten zuiden Katwijk aan Zee. Verder geeft hij den Raad in overweging bij hot nemen der beslissing voorzichtig to zijn. De heer Van Mels verdedigt het advies der Commissie van Fabricage tot inwilli ging. Do heer R. Ouwchand ételti voor dat verzoeker Steyger een volledig plan over legt voor een geheolo bebouwing van zijn terrein, en dat de Raad alsdan bedingc, dat de toegangsweg publieke straat worde. De heer Parlevliet meent, dat bij den be bouw^ van hot erf gelet moet worden op be strating en rioleering, en dit dus als voor waarde dient gesteld, om te voorkomen, dat ter plaatse een toestand geboren wor de als op Lombok", waar de bodem wei ara verpest zal zijn. Nog andere loden lieten hun licht schij nen, waarna met 9 tegen 4 stemmen aan J. de Jong en W. Steyger -de gevraagde dispensatie werd verleend, zoodat eerst genoemde vergunning krijgt tot bebouwing met een toegangsweg van pl.m. 4.70 M., laatstgenoemde van pl.m. 4.20 M. Vervolgens werd besloten tot verkoop van pl.m, 110 vierk. Meter grond, gelegen langs de Van-Méls-kade, aan den heer E. Pieter8 ad 5, aan mej. H. van Duyn, bij Duinoord, ongeveer 133 vierk. Meter ad 3.75 en eindelijk aan P. Barnhoorn, pl.m. vierk. M. in de Parlevlietstraat ad 2 per c.A. vrij geld. Do begrooting 1905, nog altijd aange houden, kon thans worden vastgesteld. Van het exploiteeren van bouwgronden was door een accountant, boekhouding aange- logd, die bereids was ingezonden aan Ged. Staten, waar bet steeds het streven van B en Ws. is aan dat college klaren wijn te schenken. Het rapport van den accountant word der vergadering voorgelezen en in verband daarmede het op de begrooting uitgetrokken winstcijfer gehandhaafd. De winst der gasfabriek werd uitgetrokken op 1000, in verband waarmede een paar pesten der ontvangsten werclon opgevoerd; de uitkeering der wet van het Rijk over eenkomstig do wet van 24 Mei 1897 kon ten gevolge uitbreiding der bevolking worcten verhoogd met 450; landhuren, wegens duurdere verpachting in 1905 met 100; be lasting op de honden in verband met eind cijfer kohier 1906 met 160. Opbrengst be lasting wegens gebouwde eigendommen door bijbouw met 100. De post „Volksfees ten", verminderd met 100 en de post „kosten voor de jaarmarkt" oorspronkelijk geraamd op 100 voor „Memorie" uitge trokken. Mot 9 stemmen werd daarop benoemd tot wethouder de heer D. Ouwehand Azn., die echter gaarne de benoeming wenscht in beraad te houden. Op de heeren F. E. Meerburg, L. A. van Mels, L. M. Willem- se en D. Zwanenburg was ieder één stem uitgebracht. Worden benoemd tot leden van de sfcom- bureeien bij de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad, periodieke aftreding, de heeren T. A. O. de Ridder, voorzitter; M v. Egmond en J. v. d. Gugten, leden, te Katwijk aan den Rijn; D. Ouwchand Az., voorzitter, L. A. van Mels cn L. M. Wil- lemse, leden, te Katwijk aan Zee; vierde lid do heenen G. B. Werther en J. W. Kobus, plaatsvervangers de heeren J. Varkevisser en O. J. de Ridder. Bij de gebruikclijko rondvraag vestigt d«: heer Aandewtel de aandacht o.» den treurigen toestand, die te Katwijk aan Zee hcerBoht tusschon P.-Kruger- en E.-A.- Borger-straat; gaarne zou hij zien, dat door bestrating en verlichting aJdaar verbete ring kwam. Do voorzitter zegt, dat de dooi den spreker bedoelde sloppen zijn particu lier eigendom, aangelegd in afwijking van het stratenplan, en dat er alzoo van ge meentewege geen verbetering kan plaats hebben. De heer R. Ouwehand Az. vestigt even zoo do aandacht op de verlichting en be strating, eveneens in die buurten, maar de ze bepaalde zich tot de openbare wegen cn straten, een bebouwde oppervlakte van 3 bunders met pLm. 200 woningen, waar slechts 2 lantaarns worden gevonden. De voorzitter merkte dozen interpellant op, dat hij gaarne zou zien, dat vooraf schriftelijk door de leden inlichtingen wer den gevraagd, opdat door hem als voor zitter de zaak kon worden onderzocht; het opgemerkte door den heer Ouwehand werd daarom aangehouden tot oen volgende ver gadering. De heeT Van der Gugten wees op de on voltalligheid der commissio van fabricage; do voorzitter zegt een reglement van ordo voor die Commissie tegen de volgende ver gadering toe, waarna deze zaak nader zal worden ter hand genomen en geregeld. Alkemado. De vergoeding door dezo gomeente aan het Rijk verschuldigd voor hot innen der opcenten op do grond- en perso- neelo belasting 1904 en 1903, bedraagt 134.01. llynsburg. De inspectie voor do mili cien-verlofgangers in deze Gemeente zal plaats hebben te Katwijk op Zaterdag 3 Juni des morgens te lö uren. De nachtvorst heeft ook de velden rondom dozo Gemeente niet gespaard. Vooral ten noorden van het Kanaal, maai ook langs de Zandlaan cn op enkele stuk ken langB het Lange l'ad hebben de aard appelen veel geleden. Do velden, die eerst mooi, jong groen stonden, zien er nu zwart en verschrompeld uit. Dio op oen vroeg en ruim beschot hadden gerekend, zien zich daardoor zeer teleurgesteld. Gisteren (Vrijdag) reed een kinderwa gen, waarin een kind lag van P. v. d. M., in den Vliet. De zoon van den heer H. Hogewoning Dz. sprong terstond te water en had het geluk wagen en kind weer op het droge te brengen. Dit alles ging zoo snel in zijn werk, dat de moeder het kind nog kurkdroog in haar armen kc!a druk ken. Katw\jk aan don Ryn. De Geref. Zon dagsschool alhier, hoopt o.s Donderdag, Hemelvaartsdag, voor haar leerlingen in de duinen nabij de waterleiding een feest te organiseeren. Des middags halfdrio gaat hot in optocht naar het feestterrein, waar het samenzijn met Psalmgezang en gebed zal worden geopend. Ds. Meyering hoopt een fec6twoord te spreken, terwijl de kinderen verder op nuttige en aangename wijze zul len worden beziggehouden: cr zal worden verteld, geëxamineerd, prijzen uitgereikt, gezongen on last not least getrakteerd. Bij gunstig weer kan het alzoo een dagje wor den, dat bij velen ceu aangename herinne ring zal achterlaten. Voorschoten. In een huishoudolijkc ver gadering van do Vrijzinnige Kicsv reenï- ging, Donderdagavond gehouden, c!u door 34 leden werd bijgewoond, kwam o. a. tor sprake de bekende motie van de A.-K. Kiesvereeniging „Nederland cn Oranje" alhier. Door don voorzitter werd voorlezing gedaan van de nadere toelichting van dc metie door den secret, der A.-11. Kiesvcr- eeniging. De voorzitter zeidc o. a. dat, of schoon de motie eigenlijk alleen gericht is tegen den heer Reyne, die den heer Toren beek persoonlijk zou hebben belecdigd en tegen hem, omdat hij die boleedigingen zonder protest zou hebben toegelaten, hij toch gemeend heeft, nu dc zaak door do A.-R. Kiesvereeniging publiek gemaakt is, ook hot oordeel van de vergadering cr over te moeten inwinnen. Peitoonlijk gaf hij als zijn meening en verschillende leden der vergadering stemden hiermede in to kennen, dat de heer Torenbeek zich dien avond op glad ijs gewaagd had en dat men een zeer geacht persoon on een uitstekend hoofd der school kan zijn, als hoedanig wij allen dien lieer kennen, zonder dat men de eigenschappen bezit, dio noodig zijn om als politiek debater met 6ucces to kunnen optreden. Hij zou dit niet gezegd hebben, indien de aanval dor A.-R. Kiesvereeniging hem er niet toe dwong. Nadat vervolgens de uitdrukkingen wa ren voorgelezen, waarop de A.-R. Kiesvor- eeniging haar motie heeft gegrond, ver klaarden verschillende leden zich niet te kunnon herinneren, dat de heer Reyne al dus zou hebben gesproken. Do weinige le den der A.-R. partij, die tegenwoordig wa ren op de vergadering, waartoe zij niet wa ren uitgenoodigd, maar waarvan zij een voudig een kennisgeving hadden ontvan gen, zullen van do rede toch ook wel geen stenografisch verslag bezitten. Maar zelfs aangenomen, dat alles woordelijk juist is weergegeven, kon niemand van de leden daarin een persoonlijke beloediging zien, zijnde sommige dier uitdrukkingen voor een gansch andere uitlegging vatbaar dan daaraan door do A.-R. Kiesvereeniging werd gegeven. Ook meende men, dat ware dc heer T. wer kelijk dien avond persoonlijk belecdigd geworden, hij aanstonds het woord bad be- hooren te vragen voor een persoonlijk feit, hetgeen hom desnoods nog na hot vertrc» van den heor Reyne, die om 11 uren weg moest, had kunnen zijn verleend. Het gaat niet aan daarmede na 2 maanden nog aan te komen. Men gaf too, dat do hoor Reyne een scher pe wijzo vitn debatteoren hooft. Had ik moe ten debattecron, zoo zcido de voorzitter, dan zou ik dit allicht anders gedaan bob ben, maar men moet niet vergelen, dat dc heer Reyne, i om and van een ietwat heftig temperament, als spreker optrad voor zijn partij, niemand alhier kende cn dus ook geen persoonlijko gevoeligheden sparen zou. Zekere grenzen mocht hij echter ni< t over schrijden en dit heeft hij dan ook niet ge daan. Vorder word aan den voorzitter opge dragen het schrijven van den secretaris der A.-R. Kiesvereeniging te beantwoorden. Zooterwoudc. Gisteravond werd door het fanfarekorps te Zoetcrwoude een sere nade gebracht aan onzen nieuwen burge meester, den lieer A. A. van Gils Nadat het korps zich omstreeks zeven uren op het dorp had opgesteld, trok men door het dorp en het Watertje naar do secretarie, om hem hulde te brengen. Inmiddels had den zich do voornaamste ingezetenen dor gemeente te zijnen huize vcrcenigd om den heer Van Gils ook hun wenschen aan te bieden. Door het korps werd cr lustig op los geblazen. Nadat de burgemeester :.ijn dank betuigd had, en do cerewijn was aangeboden, werd nog menig muziekstukje ton gehoorc ge bracht en scheidde men met de beste wen schen voor dc toekomst. 58) „Vooruit, mijn vriendfluisterde Oscar. „Laten wij ons haasten. Wij willen geen tijd verliezen." En zonder meer woorden met elkaar te wisselen, naderden zij met rassche schreden de bedding van do onder- aardsche beek. Bij het licht van de lamp ontdeden zich beiden van hun schoenen en kleederen, die, spoedig samengebonden, in den gevangenisrok van L-ifers werden ge wikkeld en met den gordelriem van den sol- *daat aan den loop van het geweer werden ^gehangen. Zoodoende bad men een uitmun tend middel om het pak boven water te ^houden. De soldaat, een forsch gebouwde, .reusai ...ge gestalte, sprong 't eerst in den stioom; het water ging hem tot aan de borst. „Nuuh!" mompelde hij, den uitroep, waarmee de Russische koetsier zijn paarden aandrijft. Olfers sprong hem na. Het water reikte hem bijna tot aan de schouders. Zoo snel als de ongelijko bodem bet toeliet, stapten de beide mannen voorwaarts, om spoeld door de ijskoude golven, dio hun don weg schenen te wilten wijzen. Vooraan de Nariadschnik, in de opgeheven hand de mijnlamp met de andere hand het geweer omhoog houdende, wnaraan hun ge meenschappelijk pak hing. Ook Oscar moest één hand gebruiken om het pakje effecten, dat aan den geweerloop hing, boven het water te houden; met dc andere hield hij de op zijn borst gebonden papieren vast. Gode zij dank! het wasdoeken omhulsel be schermde zo voldoendeSpoedig werd het rotsgowelf lager, zoodat bijna de geheele mijnholte door het water gevuld werd, doch in hetzelfdo oogenblik verloren zij den bo dem onder hun voeten. Nu was 't zwemmen op goed geluk af, terwijl het onmogelijk was het pak kleeren droog te houden. Het ijskoude water verlamdo Oscars bewegingen. Soms waren er oogcnblikken, dat het ge welf boven zijn hoofd zoo laag naar beneden kwam, dat het bijna het water raakte. Maar eindelijk, toen zijn krachten reeds sterk aan het afnemen waren, kwam er weder ruimte boven hem. Langzaam begon de duisternis te wijken voor een vale schemering, de lucht scheen warmer dan te voren, en Ol fers begreep volstrekt niet, waar en wan neer het kon gebeurd zijn, doch eensklaps bevond hij zich niet meer in dat verschrik kelijk gewelf maar zag hij een deel van het oneindige uitspansel boven zich; vriendelij ke sterren flikkerden aan den donkeren he mel en zie, daar, ver voor zich, zag hij den krommen sikkel der maan, die haar heldere stralen weerspiegelde in de kabbelende gol ven. Dat was de vrijheidVijf minuten later bevonden zij zich aan een plaats van den oever, die hun veroorloofde het water te verlaten. Zij bevonden zich nu niet ver van het Chineesch grondgebied. Olfers strekte de half bevroren leden uit; zijn tanden klapperden op elkander; maar wat gaf hij nu om de koude? De Nariadschnik, die over een krachtiger lichaam beschikte, maakte intusschen do banden van den kleerenbun- del los. Spoedig bleea het, dat de inhoud tamelijk droog was gebleven^ daar de Na- riaschnik in het rotsgewelf zooveel mogelijk gezorgd had het pak boven water te hou- Was hem dit niet geheel en al gelukt, tot zijn vreugde bemerkte hij, dat de patroon- tasch wel droog was. Vlug kleedden zij zich aan. De soldaat hielp zijn beschermeling en toonde daarbij een onderdanigheid, alsof hij zich tegenover zijn meerdere bevond. Doch ook dit was voor Oscar zeer goed ver klaarbaar. Dio soldaat had zijn post verla ten cn was dus nu in de noodzakelijkheid, een nieuw leven to beginnen. Daartoe moes ten hem do 15,000 roebels in de gelegenheid stellen, die hij van Oscar ontvangen zou. Geen wonder dus, dat hij hem en zijn mach tige geheime vrienden als zijn niouwo mees ters erkende. „Nu naar beneden 1 Naar de Argun," commandeerde Olfers, toen hij zich weder sterk genoeg voelde, om het gezag over zijn kameraad op zich te nemen. Hij wist, dat zij nog veel gevaar liepen, alvorens zij zich in veiligheid konden achten. Het geweer van den Nariadschnik moest hun het noo- digo voedsel verschaffen, totdat zij een wo ning bereikten. Doch in de eerste plaats moesten zij een ontmoeting met de Russi sche grensbeambten vermijden. Met de vlug heid van katten klauterden zij over de steenhoogten rondom hen en verdwenen toen in de duisternis van den nacht. XIII. In het begin van September kwam to Venetië met do stoomboot uit Alexandria een passagier aan, die zich als zekere heer Jan Dobransky in het vreemdelingenboek van „Hotel Brittannia" inschreef. Aan zijn vermoeid uiterlijk kon men bespeuren, dat hij een verre reis achter zich had. Ook scheen de man gedurende zijn leven veel te genspoed of ongeluk gehad te hebben. Go- boren in 1856 schreef hij in de rubriek on der zijn naam, maar de diope voren in zijn gelaat, en de talrijke zilveren draden in zijn dik hoofdhaar zouden hem een veel hoogé- ren leeftijd doen toekennen. Alvorens zich aan do table d'hóto te plaatsen, reikte hij den kellncr van het ho tel twee correspondentiën tor bezorging over: een telegram, gericht aan Dr. James Clovery, to Londen, City Road no. 38, en een aangeteekenden brief, die het adres droeg: Eleonore Arwedowna Strömholt te St.-Petersburg., Wasily-Ostrow, Smolens- koje Polje. Het telegram luidde: „Venetië aangeko men, ben Maandagmiddag te Londen, Do bransky." De brief bestond uit een enkel blaadje, waarop zonder ondertcekening stond: „Eerst, heden na twee jaren van vreeselijko, maar heilzame boprooving, voor de eerste maal weder op Europeeschen bo dem, kan ik u een tceken van leven geven. Aan u heb ik een nieuw leven to danken en God laat mij hopen, dat wij elkander nog zullen wederzien. Meer durf ik niet wagen u te schrijven. Bid intusschen voor mij, mijn goede ongel, en denk aan mij, die on ophoudelijk aan u dacht en aan het bemoe digend woord, waaTmede gij u in het vree- selijke afscheidsuur zijn geliefde noemdet." Do eerste blik op dit schrijven moest Elli reeds zeggen, dat het Oscar Olfers was, die haar deze regels zond. Ja, de zwaar beproefde, hij stond thans weder voor de eerste maal op Europeeschen bodem en haastte zich de brandende schuld af te doen, door aan Elli do tijding van zijn welstand te geven."Van waar hij kwam en hoe hij uit Siberië ontsnapt was, dat I „durf de" hij niet aan het papier toever trouwen; door welk toeval deze vlucht ge lukt wus, en wie zijn machtige beschermers waren die, hom daarin hadden geholpen, dat „kon" hij haar met den besten wil der wo- reld niet berichten, want daarvan wist hij zelf in dit oogenblik nog even weinig als op den dag, toen hij in zijn col dat gcheim- nisvollo kistje ontvangen had. Hij had gehoopt, te Nin-Tjwang ophol- dering te hekomen over zijn wonderbaro redding. Doch in het Engelscho handels huis aldaar, waar hij zijn wissel presen teerde, werd hem slechts een schrijven uitgereikt dat weder een nieuwen wissel en in do duidelijkste bewoordingen de aanwij zing bevatte, zich met 'do volgende stoom boot naar Sjanghai te hegeven, waar hij nogmaals geld opnemen moest en nieuwe aanwijzingen rnfcvangen zou. Van nu af moest hij zich echter mot don naam Do bransky noemen. Dus geen enkele onthulling van het zon derlinge geheim. Olfers voorzag zich van do noodige kleedingstukken, en, onder zijn Pool6chen naam, van een bescheiden plaats op do stoomboo'. Hij wilde hot geld, waarop hij geen rechfc had, zooveel mogo- lijk ontzien. (Wordt vorvotffd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 13