Leidsclie Schouwburg. io aanuewing der scliooIwetnoTclIe. Uit de Rechtzaal. Gemengd Nieuws. „lift Belle Marseillaise". Zeer waarschijnlijk tot sluiting van het seizoen komt liet Rotteit-la?nach Tooncel- gezclsohUp: directeur P. D. van Eysden Maandag a.s. nog een voorstelling geven in den Schouwburg, met bovengenoemd stuk, dat c.a. aan mevrouw Marie van Eysden [Vink, 'dio het verleden week als haar core- avond te Rotterdam had uitgekozen, gele genheid geeft haar talenten als tooneel- speelster te doen bewonderen. Het stuk werd o.a. door ,,N. R. Ct.", „Rott. Nbld." en ,,Hbld." uitnemend be oordeeld, doet iets denken aan het be kende „Mme. Sans-Gcne" en is vol geesti ge tooneelen en schitterende kostuums. Het is dus te verwachten, dat het een waardig slot zal zijn van do reeks opvoeringen, door het gezelschap dezen winter hier vertoond. Ook in Parijs heeft het stuk een groot succes gehad. Een kort overzicht van „de 6choone Mar- eeillaanschc" doen wij hier volgen: Eerste bodrijf: „Het Restau- rlant „La Bolle Marseillaise". Markies do Tallcmont, een oude ko ningsgezinde, getrouwd met een jonge vrouw, Jeanne de Briantcs, houdt een restaurant onder uon naam van „La Caussado" en conspireert met do uitgewe kenen tegen heb leven van den eersten Consul Bonaparte. Ondor do gjasten van heb restaurant tr. ffen wij aan den jongen Kapitein örisonoy, die Jeanne (bijge naamd „La Bell© Marseillaise") voortdu rend het hof maakt. Aangezien Crisonoy [aide-de-camp is van Bonaparte laat Tal- Jomont den jongen kapitein zijn vrouw on gestoord het hof maken, om des te gemak kelijker do politie op een dwaalspoor te fjrongon, wat hem volkomen gelukt. Als hij feijn vrouw met Crisonoy alleen achterlaat, boort men plotseling een hevigo ontplof fing, ruiten breken, lichten worden uitge loofd, een rosse vuurgloed verspreidt zich over de straat; do lang beraam lo aanslag op hot leven van den eersten Coumil heeft plaats gehad. Men brengt een lijk binnen, dat men aan de kleeren herkent als dab van den gewaanden La •Caussado, m/aar het is niet het lijk van don markies do Tallemont, het is dat van con der samenz\ eerders met wien de echtge noot van „La Belle Marseillaise" van kleeroh vcrvnsselde. •Tweede bedrijn „bonaparte in de T u i 1 c ri e n." Dc eerst© Consul wordt gewaarschuwd door Fouohé (sedert den moordaanslag in ongenade), dat markies De Tallemont niet dood is en nog altijd tegen den generaal samenzweert. Tegelijkertijd verneemt Bo naparte, dab Crisonoy, voor wien hij zioh buitengewoon interesijeert, verliefd is op „La Belle Marseillaise", do weduwe van X)e Tallemont, naar hij veronderstelt. Hij wil do verliefden laten trouwen, maar Jeanno weet, ótxt haar man leeft en zoekt allorüei uitvluchten, dio Bonaparte niet beletten Crisonoy te laten trouwen met „La Belle Marseillaise." Derde bedrijf: „Kerstnacht." De Eerste Consul geleidt het jonge paar tot op den drempel \tan het bruidsvertrek. Baar bekent zij alios aan Crisonoydat haar man nog leeft en wie die man is, Do .Tallemont, do dader van dc-n moordaanslag .tegen Bonaparte. Een vreosclijko scène üusschc.i do jonggetrouwden is daarvan het gevolg. Plotseling verschijnt Bonaparte, sn wil alles weten, maar Crisonoy heeft» Jeanno gezworen niets to zeggen, zelfs niet aan den eersten Consul, waarop deze licm gevangen laat nemen. Vierde Bedrijf: „Consul en K e i z e r." Op don dag, dat Cambacórès aan het hoofd \«an een deputatie uit den Senaat Bonaparte do'titel van Keizor komt aanbie den, waagt De Tallemont nog een aanslag op het leven van Bonaparte. Als vertrou weling van den minister Regnior is bet Do Tallcmont gemakkelijk tot Bonaparte door te dringen en do snuifdoos van den generaal te verruilen met een gelijksoorti ge doos, maar gevuld met vergiftigde 6nuif. Jeanne de Briantes redt het leven jvan hem, dio straks keizer Napoleon zal beeten, nog voor hij door Fouché gewaar schuwd wordt. Ho Tallemont wordt in een Wuel gedood door kolonel Rapp niets ptoat nu de werkelijke vereeniging van do beide gelieven in den weg. Napoleon wordt als Keizer gehuldigd, «oor zijn trouwe grenadiers toegejuicht en In een aller aangenaams to fceststemmiur? valt het doek. i „De Nieuwe Courant" schrijft: „Een partij wet is doorgedreven, waardoor de financiccle positie van het bijzonder on derwijs op zulk eèn wijze on in zoodanige mate is versterkt dat, in strijd met do Grondwet on gezonde beginselen van staats beleid, het openbare naar den achtergrond dreigt to worden geschoven." Vorder merkt het blad onder meer op, dat i de linkerzijde, in beginsel gekant tegen een ontwerp, dat. de openbare school naar het leven staat, iedere poging heeft gedaan, die mogelijk was om de heillooze consequentiên i er van te verzachten. I' „Indien iets,1' zoo schrijft hot blad, „bij de gahsohe behandeling dozer onderwijswet, i ons heeft geërgerd, dan was het dat opzet telijk doof blijven voor de bezwaren der ii linkerzijde. Het ontwerp moest or dóór. Nu aan den Juni-hemel een onweer kwam op zetten, behoorde van den schralen oogst dit deel te worden binnengehaald. Het Arbeids contract mocht- op hot veld verregenen. De meerderheid, als on zoolang men haar heeft, is het middel om het verzet der min derheid to breken. In dien gcdachtongang wordt, zoolang de minderheid van haar principieel verzet niet wil afzien, zich met haar bezwaren in te laten een ijdele ver moeienis dee geestes. De „waarborgen voor deugdelijk bijzon der onderwijs 1 „Kolossaal" heeft dr. Kuy- per zo durven noemen. De eisch dat het minimum-aantal onderwijzers twee zou zijn, een poging om het in het leven roepen van miniatuur-schooltjes althans eenigermate tegen te gaan, is in drie amendementen belichaamd driemaal teruggewezen. Wel die wijziging is van den heer Talma zullen ook op scholen van 25 leerlingen twee onderwijzers mogen zijn, d.w.z. voor twee onderwijzers heeft men recht op tweemaal vergoeding van het minimum-salaris: een bepaling die in de handen van anti-liberale gemeenteraden middel kan worden om het openbare onderwijs opzettelijk in ongunsti ger conditie dan het bijzondere te brengen. Een poging om de ongerijmde classificatie der minima^traktementen naar de indee- ling der gemeenten door de wet op de Per- soneele Belasting te schrappen, stuitte af op de overweging dat daardoor het bijzon dere onderwijs een deel van het daaraan toegedachte bedrag zou inboeten. Het verplicht aantal onderwijzers zal dik wijls niet aan de bijzondere school verbon den zijn, zonder dat deze daarom haar rijksbijdrage verliest. Immers de uitbrei ding der geoorloofde vacature vanf 4 maan den tot twee jaar zet voor stelselmatige ontduiking de deur open. Een voorstel oiu den bestaanden termijn te handhaven is verworpen... rechts tegen links. Het toelaten van kinderen beneden de zes jaren op de bijzondere school is een gebruikelijk lokmiddelbij de keuze eener school wordt de beslissing der ouders dik wijls bepaald door do overweging, hoe zij hun kinderen zoo vroeg mogelijk aan liet leerplichtverband onttrekken kunnen. De gevraagde waarborg: geen subsidie aan 'n school dio kinderen beneden zes jaar op neemt, is geweigerd. Daarvoor, als uiterste concessie, de bepaling dat bij de bereke ning van het subsidie kinderen beneden zes jaar niet zullen meetellen. Dat dc Staat, die voor onderwijs geld geeft, althans in ruil op de deugdelijkheid er van eenige contróle zou mogen oefenen, spreekt haast van zelf. Maar... zoolang het om zilverlingen gaat, predikt men „gelijk stelling"; als h©t gehalte van het bijzonder onderwijs ter sprake komt, is „vrijheid" de leuze. Van staatstoezicht op de regeling der schooltijden en vacanties, de klassen- indeeling en do te gebruiken leerboeken willen wij niet eens gewagen; maar zelfs 't zoo rationcele amendement om althans het leerplan der bijzondere school onder staats- contróle te stellen, werd zonder eenige con sideratie verworpen. Den toeschouwer bij dergelijk machtsvertoon vermag alleen de innerlijke strijdigheid der motiveering nog 'n oogenblikte boeien: nu eens was 't leer plan een zinlooze formaliteit, niet in staat om hetzij voor openbaar, hetzij voor bijzon der onderwijs eenigen waarborg van deug delijkheid te geven; een oogenblik later deed de voorstelling dienst, dat door staats- contróle op het leerplan het eigenaardige religieua-pacdagogisch karakter van het bijzonder onderwijs zou worden vernietigd en gewetensdwang tot stelsel verheven." En verder: „Verworpen is een amendement om het maximum-schoolgeld, dat op gesubsidieerde scholen mag worden geheven, van 80 tot 40 te verlagen niet alleen de arme, maar ook de gegoede burgerij moet tegen „con sciëntiedwang" van staatswego met staats geld worden beschermd. Gelijkheid tusschen openbare en bijzon dere school, wat betreft het aantal onder wijzers met hoofdakte afgestemd. Gelij ke, althans analoge waarborg voor den bij- zonderen en den openbaren onderwijzer te gen willekeurig ontslag het lijkt er niet naar. Voor de financieele aanspraken ge lijkstelling vrijheid, zoodra do lasten en zwarigheden ter sprake komen: ziedaar het parool l Het bedrag van het nieuwe subsidie kan zoo hoog zijn, dat het de kosten eener school overtreft. Vooral voor katholieke scholen is dit van belang hooge mini mum-jaarwedden zullen van rijkswege wor den vergoed aan geestelijke broeders en zusters, die het geld niet tot zich kunnen nomen. Staatsgeld, voor onderwijs bestemd, zal voor andere doeleinden worden besteed. Reeds de mogelijkheid hiervan had voor een regeering voldoende moeten zijn om tot bezinning te komen. Een amendement bood behoorlijken waarborg tegen misbrui ken door te bepalen, dat nooit het subsi die aan een onderwijs-instolling twee der don der kosten zou mogen overtreffen hot is verworpenrechts tegen links. Waar de millioenen vandaan moeten ko men om deze nieuwe uitgaven ten behoeve van kerkelijk onderwijs te bestrijden, ver mag niemand te zeggen. Amendement om do invoering der wet op te schorten, tot dat hieromtrent zekerheid zal zijn verkre gen verworpen. Verworpen oindelijk ook het voorstel om ten minste het openbaar onderwijs gelijk te stellen met bet bijzonder. Beide krijgen evenveel gold, maar de vermeerdering der uitkeering voor het openbare wordt, op een ander hoofd, van de noodlijdende gemeen ten teruggenomen. Tusschen erkenning van rechtsgelijkheid en haar toepassing ligt een klove... of liever, niet om rechtsgelijk heid, maar om bevoorrechting van het bij zondere onderwijs was het te doen. De Kameroverzichtschrijver van het „Hbld." oordeelt aldus: „Er is gisteren een nationale wet door de Tweede Kamer aangenomen ......Althans, volgens den heer Noltingl Nu bedoelde de heer Noltlng daarmee ech ter niet de Lager Onderwijsnovelle, maar het ontwerp tot verhooging van de post- salarissen, het eenige nationale ontwerp, zoo zei hij, dat door deze Regeering tot stand zou zijn gebracht. Dit is dan ook zon der stemming aangenomen nadat door minister Oyens er nog in was toegestemd om de verhoogingen te doen ingaan met 1 Juli in stee van met 1 October. De Lager Onderwijs-noveile daarentegen is, nadat over de pensioenwetter zelfB geen stemming meer was gevraagd (noch door den heer Van Idsinga noch door een der tegenstanders van links) aangenomen bij zuivere partijstemming met 58 tegen 38 stemmen. Van rechts waren de heeren Loh- man en De Visser (de laatste is ziek) afwe zig, van links de heeren Mees, Van Sty rum, Troelstra en Melchers. En nu nog met spoed, vóór de verkiezin gen dit schromelijk staal van partij-cynisme door de Eerste Kamer, gejaagd. Want an ders was het niet het offer van Arbeids contract waard. Immers dat de rechterzijde, toen zij door tijdsgebrek was komen te staan voor de noodzakelijke keuze tusschen Lager Onder wijs en Arbeidscontract, tusschen een par- tijwet en een nationale wet, het eerste heeft gekozen, dat dient men wel in het oog te blijven houden als het sprekendste getuige nis van de egoïst-materialistische signatuur van deze Regeering en deze meerderheid. De heer Heemskerk heeft bet onlangs aan gedurfd, to beweren, dat de linkerzijde door haar lang praten over het onderwijs aan het Arbeidscontract den pas had afgesne den. Wij meenden toen aan een vergissing, aan een zich verspreken te moeten denken en dachten, dat de heer Heemskerk op deze uiting wel terug zou komen. Dat heeft hij echter niet gedaan en hij schijnt deze enor miteit van politieke schaamteloosheid dus inderdaad welbewust te hebben geuit. Nu heeft de linkerzijde niet meer ge sproken dan in verband met onzen nu een maal ietwat zeurigen volksaard, het gewicht van het onderwerp eischte. Maar zelfs al nam men aan, dat over het Lager Onder wijs in het geheel geen algemcene beschou wingen meer behoefden te worden gehouden na hetgeen reeds bij de pensioenwetten was gezegd een absurde bewering, maar ze is van rechts te hooren gegeven hoeveel tijd zou dan daardoor zijn gewonnen? Tien dagen 1 Wat zou dat dan nog beduid hebben ten aanzien van een wetsontwerp als het Ar beidscontract dat zeker weken en weken zou hebben gevorderd? Neen, het moet waarlijk voor ieder, die niet politiek beneveld is, duidelijk zijn, dat de Regeering en de rechterzijde deduiten binnen wildenhebben vóór Juni ten koste van al wat er anders nog lag, ten koste zelfs van het Arbeidscontract. Wij hebben een Regeering van belangheb benden." Gemeenteraad van Koudekerk. Voorzitter de burgemeester, -de heer J. 0. van Voorthuysen. Tegenwoordig alle leden. D© voorzitter opent de vergadering, waarna d© notulen der vorige vergadering worden golozon en goedgekeurd. Na mededeoling van een paar ingekomen missives van Ged. Staten dezer provincie, houdende terugzending van goedgekeurde Raadsbesluiten, wordt de vergadering veranderd in een met gesloten deuren ter behandeling van het kohier Hoofd. Om slag voor 1905. Na horopening der vergadering wordt dit kohier vastgesteld tot een bedrag van /3683,G0, terwijl het kohier schoolgeld 1-sto kwartaal 1905 werd vastgesteld tot een bedrag van f 163.40, zullende deze ko hieren ook worden onderworpen aan de goedkeuring van heeren Ged. Staten dezer provincie. Niets meer aan de orde zijnde en bij de gowone rondvraag niemand moer het woord verlangende, sluit de- voorzitter 'de vergadering. De vergiftiging te Amsterdam. Do reohtbank zette gisteren de behande ling voort van de zaak van don koopman H. van der Kaay, beklaagd van poging tot vergiftiging van den heer J. Ph. Hoekstra, chef do bureau dor firma H. van der EJaay on Go te Amsterdam. De belangstelling van het publiek was even groot als op den eersten dag. Door den president, mr. C. van der Zweep, wer den wederom een aantal getuigen naar huis gezonden, dio gisteren toch niet kon den worden gehoord. Hun werd gezegd, dat zij don 16den Mei moesten terugkomen. Toen boklaagde werd binnengeleid, ging hij rustig in do bank zitten cn keek vrij moedig in het rond. De president zeide tot hem, dat hij nu over het behandelde op de eerste zitting i|ad kunnen napeinzen en vroeg daarna of hij Reei bij zijn ontken- tenis, dan wol of hij wellicht tot andere gedachten was gekomon. Beklaagde hr 1 opmerkzaam naar deze woorden zitten luisteren met de hand voortdurend aan hot rechteroor. Opstaande in do bank der beklaagden, verklaarde hij mofc vaste stem: Ik heb het feit niet ge pleegd. Pres.Hoe verklaart u dan do aanwezig heid van arsenicum in de koffie? Bekl.Van af het oogenblik, dat ik hot kantoor verliet, tot des nacht kwart voor éénon heb ik getwijfeld of er wel arsenicum in do koffie was geweest. Op welke wijze het arsenicum er is ingekomen, kan ik niet ophelderen. Ik had er niet het minsts be lang bij Hoekstra uit don weg te ruimen. Wel had deze echter belang bij mijn ver dwijning. P ros.U hebt van do aanwezigheid van het ^arsenicum in de instructie een verkla ring gegeven? Bekl.: Op het oogenblik, dat ik aan do telefoon geroepen werd, heeft Hoekstra al leen bij de koffie gestaan on toen moet het gebeurd zijn. Pres.: Wat? Bok!*: Het inwerpen van het arsenicum door Hoekstra, waarvan ik de schuld tou moeten krijgen. Pres.Hoo verklaart u, dat Hoekstra arsenicum bij zieh zou hebben? Hoekstra wist toch niet, dat er koffie geproefd zou worden Bekl.Jawel, er zou dien morgen om elf uren koffie worden geproefd. Pres.Maar dan zoudt u immers niet op kantoor, doch op do conferentie bij oir. Philips zijn. Wat voor belang u Hoekstra er bij gehad hebben u die poete te spelen? Bokl.Do bloei der zaat. Nu hij bij den heer De Roo (beklaagdes vroegere compag non) bleef, was er voor Hoekstra bellang bij mijn verdwijning, Wanneer de zaak eene niet goed ging, zou dan de schuld niet op hem vallen. Om mogelijke concur rentie te voorkomen, moest ik onschadelijk worden gemaakt. Pres.: Wat verstaat u onder „onschade lijk maken." Van het leven bercoven? Bekl.Ik geloof hot niet, <\xt Hoekstra dit plan heeft gehad. Wel [heeft, hij het in den zin gehad om mij onschadelijk te maken in de maatschappij en schade to doen aan mijn naam. Het O. M.U heeft vroeger gezegd, dat, toen u bij de telefoon stond, de bediende Salm bij Hoekstra stond. Hoe zou Hoek stra nu in dfit kort© c cnblik het vergif in de koffie hebben kunnen doen? Bekl.Dat kan ik niet ophelderen. Uit dit verhoor blijkt nu, dat beklaagde de zaak omdraait on het wil doen voorko men, dat Hoekstra het arsenicum in de koffie heeft gedaan om hem onschadelijk to maken. Pres.(tot Hoekstra) Heeft u op dien c|ag arsenicum bij u gehad? Höek^tiraj: Wel net Verschillende vragen worden nu nog ge daan in verband met hetgeen op de vorige zitting is behandeld. Hieruit blijkt, dat beklaagdes vroegere compagnon, de heer De Roo van Aldenve rold, beklaagde op heb laatst beloofd had de door hem gepleegdo onregelmatigheden in de boeken niet aan de groote klok te Fvrngen. De bediende Salm verkaar de, dat Hoek stra hem op last van beklaagde was ko men vragen in verband met een door hem gesohreven factuur anders te antwoorden, dan wel overeenkomstig do vóaarheid, was. Hij had dit pertinent geweigerd en Hoek stra had hom hierin geen ongelijk kunnen geven. Hij had hom dit echter moeten vra gen, omdat bekl. het hem opgedragen had. Eenigen tijd later had beklaagde hem dit zelf verzocht. De kwestie was, dat SJalm voor het geval dat dit noodig mocht zijn zou zeggen, dat hij een factuur niet om halfvijf doch om twaalf uur zou hebben geschreven. Balm had dit ook aan bekl. ge weigerd, zeggende niet oneerlijk te willen zijn. Bekl. had toen gezegdToe, doe het maar 1 waarop hij Had geantwoord: Ik wil niet liegen I Bekl. had hem toen medege deeld, dat er kwesties op kantoor waren en hij hem een groot, plcizier zou doen met dit te verklaren. Hij behoefde niet te lie gen, doch kon zeggen, <.t do factuur te loor was gegaan en daardoor later was ingeschreven, dan aanvankelijk het plan was. Salm was blijven weigeren, echter belo vend^ to zullen doen wat hij kon, mits hij er niet voor behoefde te liegen. Uitvoerige mededeelingcn werden nu ge daan omtrent hetgeen met Hoekstra en den bediende Heintjes was geschied, toen zij van do koffio geproefd hadden. Men herinnert zioh, dat zij eerst bij den apo theker de koffio hebben laten onderzoekon en daarna beiden in het gasthuis hun magen hebben laten uitpompen. Verder werden nog gehoord: de bedien den J. Nijenhuis en J. G. Hofstra, bene vens ('e schoonmaakster A. Schoen, wed. A. Smits on de joakhuisknechts H. D. Eg- strof, G. Krook on A. J. Banning, die geen nieuw licht over d© zaak verspreid den. De heer J. O. van Sohaik, handelsagent, verklaarde op een vraag van den verdedi gen, mr. L. W. v. Gigeh hoe ofopdoBours over bekl. gedacht werd, dat de opinie „zeer verdeeld" was. D© apotheker B. A. van Ketel, dio de koffie onderzocht en daarin arsenicum had gevonden, vertelde precies hetzelfde, wat vorige getuigen reeds uitvoerig hadden medegedeeld. De verdere behandeling der zaak, die door een groot {aantal dames, onder wie moj. Rika Hopper, word bijgewoond, werd hierna gesohorst tot a.s. Zaterdag Rotte rdamsche rechtbank. In don VGravenbroekschen plas, gele gen onder Reeuwijk, verdeeld in verschil lende pcrceelen, die toebehooren aan ver schillende eigenaars, bleek op den llden October met behulp van een vaarti g bag ger te worden weggehaald door een knecht van A. V., 59 jaar, landbouwer te Reeuwijk. Deze knecht verklaarde dit gedaan te heb ben op last van den beklaagde, in wiens dienst hij was. Gezegd was hem niet, waar hij baggeren moest, het was echter geschied in het perceel, behoorende aan den inge nieur, den heer H. Paul, te Leiden. Dien dag had hij vier schouwen weggehaald. Hot vele baggeren is schadelijk voor de vis- scherij en ook bij de drooglegging der plas sen, waar veel uitzicht op bestaat. Eisch 5 boete, eubs. 3 dagen hechtenis- Een mossteek. Voor de rechtbank te Arnhem werd giste ren behandeld de zaak van L. van Berkel, beschuldigd in den avond van 29 Maart G. Frank te Keent gemeente Balgooy met een mes een steek in het linkerbeen te hebben toegebracht waardoor een slagader werd doorgesneden en F. ten gevolge van verbloe ding overleed. De bekl., die steeds had ontkend legde nu een bekentenis af evenwel bewerende dat hij was aangevallen waarvan evenwel niets uit de getuigenverklaringen bleek. Het O. M., waargenomen door mr. Schacpman, was van oordeel dat de bekente nis van beklaagde niet voortsproot uit be rouw, maar uit eigenbelang. De eisch luidde vier jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. M. van Gelein Vitringai vertrouwde dab de rechtbank beklaagde, dia berouw toonde, een lichtere straf zou opleg gen. Donderdag 18 dezer zal voor het Gerechts hof te 's-Gravenhago behandeld worden de zaak van den klerk der Algemeene Reken kamer, die door do Haagsclie Rechtbank tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zich opzettelijk toeëigenen vao gelds waardig papier, dat hij als ambtenaar onder zicb had. V o 1 g e n b achterstaande adver tentie zal de Gymnastiek- en Schermver- eeniging Sparta" op 20 Mei een soirée met introductie geven in den foyer der Stadszaal. Het feit, dat het duo Georges (Yan der Werf*) zijn medewerking verleent, zal do aantrekkelijkheid dezer soirée zeker zeer verhoogen. D© kroniekschrijver van de ,,N< Gr. Ct." in Den Haag vermeldt het be droevend feit, dat door een in d© vorige week voor 'de Rechtbank behandelde zaak de beruchte inning van een verkeerd ge adresseerden wissel door iemand, die er absoluut gconorlei recht op hjud een advocaat van onze balie in een hoogst verdacht en zeer oagustig licht getreden is. Do advocaat, die ook bij vroegere ge legenheden rcoda meermalen toonde van zijn „nobile officium" geen bijster hooge opvatting ie koesteren, had den ontvanger van den wissel advies gegeven en bijstond verleend op een wijze, dio, als het een ge woon burger had gegolden, hem misschien een andere plaats bij het rechtsgeding dan op dc bank den getuigen zou verpcJiaft hebben. Nu daarvoor geen termen schijnen te hebt)en bestaan, is evenwel onder de Haagsaho advoaat u een zich telkens open barende en vrij sterk uitende onvoldaan - heid geboren wegens het gedwongen dulden van den be w us ten collega in het achtens waardig korps der praktizeerende rechts geleerden. En ik heb uan ook vernomen en met ingenomenheid vernomen, dat ver zwijg ik niet dat, r de raad van tucht over de orded" advocaten geen aanleiding mocht vinden om uit oigen beweging tegen den bedo:!den mr. in de rechten discipli nair op te treden, van den kant der balie een poging zal uitgaan om door een spre kend protest alle solidariteit met dien ad vocaat van zich af te schuiven. De loodgieter M. G., wonende in do Crispijnlaan te Rotterdam, had al meermalen woorden gehad met zijn meisjö, dat in de Bagijnenhofst-raat woont, omdat zij, wanneer hij verhinderd was, met den bootwerker M. V. uitging. Dit wekte in hooge mat© zijn jaloezie op. Maandag ont ving dat meisje een brief, waarin haar o.m. geschreven werd, dat M. G., „op haar leven liep". Den bootwerker M. V. werd van dezen brief mededeeling gedaan. Hij zocht M. G op, beiden kregen woorde l en omstreeks balfelf Maandagavond op het Groote Kerkplein gekomen, losto laatstgenoemde, zoo hij zegt nit zelfverde diging, een revolverschot op den bootwer ker, dio hem reeds eerder mishande'JO Het schot, gelost uit een wapen van zwaar kaliber, trof geen doel en onmiddellijk daarna nam de schutter de vlucht, maar op het Moriaansplein gegrepen, is hij naar het politiebureel in de Lange Torensfcraat gebracht en daar opgesloten. Het wapen, nog met een vijftal scherpe patronen gela den, werd in zijn bezit gevonden. („N. R. Ct.") Een dierenbeul. In do Veer- straat te Haarlem is men gisteren getuige geweest van een allerschandelijkst bedrijf. Een slagersjongen van ongeveer 18 jaar moest een varken brengen uit de Veerstraat in do Berkerodestceg. Het beest liep den jongen niet hard ge noeg: Hij sloeg en trapte het dier om het tot spoed aan to manen... Toen zulks niet lukte, deed deze slagerc jongen zoo iets verschrikkelijks, dat wij ijzen het neer te schrijven. Het jonge mensch stak met den vinger het varken een oog uit... 11 Van plan zijnde om zijn marteling voort te zetten en het arme beest een tweede oog in te drukken, werd het jongcmensch daarin verhinderd door eenige menschen, dio uit een winkel in de Veerstraat veront waardigd op den. slagersjongen toeliepen. Eeo agent werd gedwongen proces-verbaal op te maken. Naar wij vernemen moet dit jongemen8ch zich meer aan dergelijke afgrij selijke praktijken schuldig maken. („O. H. Ct.") De danseres Isadora Duncan heeft te Amsterdam, waar zij driemaal optrad, een recette van negen duizend go- maakt, dos 3000 per avond. In de Oostenburger Midden straat te Amsterdam woont het kinderlooze echtpjaar G., dat een jaar of zes geleden eon tweejarig meisje ter verzorging tot zioh nam, dat door haar moeder volgens da buren mishandeld word. Eenige jaren ging het nu goed. De pleegouders verzorgden het kind1 voorbeeldig en het meisje, dat zeer zwak was, groeide flink op. Nadat het kind vijf jaar bij haar pleegouders doorge bracht had, vroeg on verwrocht 'de vader, cLie met don pleegvader samen op de Landa- werf werkte, het kind terug. De pleeg ouders moesten natuurlijk aan het verzoek voldoen, zij het ook noo:le. Een jaar was het kind bij haar oudere terug, toen op straat Maandag het kind naar blaar vroe gere pleegmoeder toekwam, huilende en verklarende, dat het niet terug wilde, want dat moeder hot zoo sloeg. Bij onderzoek bleek het kind werkelijk bont en blauw geslagen t© zijn, en had het daarbij pijn in den rug. Het kind verhaalde, dlat moe der haar op den grond wierp en dan trapte. De vroegere pleegouders hebben nu een' klacht over 'deze mishandeling ingediend BAn het politiebureel op Kattenburg, doch de buren moeten, naar wij vernamen*

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2