N\ 13869 Woensdag ÏO Mei. A0. 1906. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRiE Bladen. Eerste Blad. Offieleele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. l>e Banneling. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANTS Vooi Leiden per week 9 Oentai pox 8 maanden I I 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sjjn I B 1.80. Franco per post J f 1,65. POIJS DEB ADVEKTENTIÉNj Van 18 regels /"L06. Iedere regel meer 0.174, Orootere letters naar plaatsruimte, Kleine advertentiSn van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents,-Voor hot incasseeren wordt/"0.05 berekend. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door tien vergunning verleend is aan het colle GIUM CIVIÏATIS .AUADEL-iOAE LUG- DUNO BATAVAE SÜPREMUM en de Naaml. vennootschap „neder- LANDSCHE FABRIEK VAN VERDUUR zaamde LEVENSMIDDELEN" voorheen iW. HOOGENSTRAATEN Co., en recht verkrijgenden respectievelijk tot oprichting yan een Electrische Installatie ten behoeve yan de verlichting van het Feestgebouw en het Feestterrein op het Van-der-Werf-park cn tot uitbreiding van de fabriek aan de Jodenkerksteeg No. 7 kad. bekend Sectie D No. 1528, door plaatsing en inwerkingstel ling van een gasmotor van 40 p.k. met dy namo. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 10 Mei 1905. DRAKKWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden; Gelet op art. 12 der Drankwei, Brengen ter algomeene kennis, dat door OAREL HENDRIK OHRISTIAAN SMITS, wonende te 's-Gravenhage, een verzoeksohr^-- is ingediend, om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Aalmarkt No. 17, to Leiden. Burgemeester en Wethouders voornocmdt DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Seorotaris. Leiden, 10 Mei 1905. Leiden, 10 Mei. In het verslag der buitengewone verga dering van aandeelhouders dor naamlooze yennootschap „Sociëteit tot bevordering yan Nationalen Arbeid cn Industrie", te Amsterdam gehouden, werd als lid van de gevormde commissie van onderzoek genoemd do heer W. H. Tombe, wat moet zijn J. W. do Tombe Jr., te Leiden. Onze vroegere stadgenoot de heer Fred, van Eek, commies der posterijen, thans te Maastricht, heeft aldaar op de tentoonstelling van schilderwerk, uitge schreven door de sociëteit „Momus" groot succes gehad. Dat zijn stukken onder de beste gerekend werden, bewijst wel dat er niet minder dan 10 stukken zijn verkocht geworden. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan ihr. mr. G. L. M. H. Ruys de Becren- orouck, commissaris in Limburg, opgedra gen den Koning vjan België Donderdag a.s. bij diens komst te Luik, waar Z. M. do tentoonstelling gaat bezoeken, te begroeten. Anton Bouman heeft wegens drukke fcezighedc-n ontslag genomen als lecraar aan Jde Muzieksohool van do Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Rotterdam en zal voortaan zijn werkkring tot Den Haag bepalen. Mejuffrouw Helena Goude, fotograaf te 's-Gravenhage, werd Zaterdag jl. door H. M. de Koningin-Moeder ten Paleizo ont boden, ten eindo daar eenige opnamen yan Hare Majesteit te vervaardigen. Het was Zondag voor de Ned.-Herv. Gemeente te Alkmaar een hoogst aangena- me dag. De vacature-ds. Krul werd weder ver vuld door ds. Verwaal, van Vlijmen her waarts overgekomen. De bevestiging ge schiedde, bij welwillenden afstand van don consulent, door ds. D. Meerburg, van Aar- landerveen, zwager van den nieuwen leer- aar, naar aanleiding van HandeL der Apostelen 20 vs. 28: ,,Zoo hebt dan acht op uzelven en op de geheele kudde over wel ke U de H. Q. tot opzieners gesteld heeft, om de Gemeente Gods te weiden, welke Hij verkregen heeft door zijn eigen bloed." Des avonds te zes uren trad do nieuwe leeraar voor de eerste maal op en sprak met bijzonder luide en opgewekte stem een rede naar Joh. 11 vs. 25: ,,Maar Jezus zei- de tot haar: Ik ben de opstanding en het leven, die in Mij gelooft zal leven, al ware hij ook gestorven." De Gemeente, die in grooten getale was opgekomen in haar indrukwekkend schoon Kerkgebouw, volgde met groote aandacht zoowel des morgens als des avonds de uit gesproken reden. De organist begeleidde op het fraaie orgel op schoone artistieke wijze bet gezang der Gemeente. Uit Zutfcn meldt men o|an „Het Va<L": In da plaats van jhr. Van de Poll, 'die wegens zijn bevordering tot ritmeester der huzaren en zijn overplaatsing is afge treden als directeur van de door hom opge richte Zutfensoho Orkeetvereeniging, is tot directeur benoemd de heer Van Aken, vroe ger Idapclmeostor van het 5de regiment in fanterie. Naar wij vernemen, zal de Commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Linthorst Homan, die den geheölen winter ongesteld was, zich tot herBtel yen gezondheid naar Karlsbad begeven. („H.") Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal a.s. Donderdag niet plaats hebben. De „N. R. O." ontvangt uit Kaapstad, dd. 18 April, oen particuliere corresponden tie, waarin o.a. het volgende voorkomt. Hoe het bericht van de benoeming van den heer Melius de VillierB, oud-boofdrech- ter van den Oranje-Vrijstaat en broeder van den hoofdrechter der Kaapkolonie, tot pro fessor in het Romeinsch-Hollandsch recht aan de Leidsche universiteit, hier is ontvan gen, kan best blijken uit hetgeen de „South African News", het Kaapstadsche blad, daaromtrent schrijft. In het nummer van 17 April zegt het o.m. daarvan het volgen de: „De Leidsche universiteit kan geluk ge- wenscht worden, zoowel wegens haar voor uitstrevende daad van de oprichting van dien leerstoel, als met haar succes, waar zij er in geslaagd is zulk een uitstekend Zuid- Afrikaner t: verkrijgen, om dien leerstoel voor het eerst in te nemen. Natuurlijk had de Leidsche universiteit reeds een professo raat voor Romeinsch-Hollandsch recht, het welk gedoceerd wordt door professor Fooke- ma Andreae doch do thans opgerichte leer stoel is do eerste in verband met Zuidafri- kaansch recht. „Als Engclschen betreuren wij het, dat geen der Engclsche universiteiten de Leid sche voor geweest is in het treffen van voor zieningen voor de bijzondere studie van de wet van zulk een belangrijke provincie van het Britecho Rijk, en we vertrouwen dat het voorbeeld, door Leiden gegeven, spoedig navolging in Engeland vindt. Het is met de wet van dat land als met zijn dialect van de Hollandsche taal. De onwetende mag haar al verachten of met minachting be schouwen, voor wetenschappelijk menschen is zij aantrekkelijk en belangwekkend, voor den politicus, die gelooft in de onl ikkcling van volkeren, is zij kostbaar. „Wij vertrouwen, dat het nieuw gestichte professoraat te Leiden veel zal bijdragen tot aanmoediging der studie van Zuidafri- kaanscho instellingen niet alleen in Holland, doch ook in Engeland, en dat Engelschen, die voornemens zijn naar Zuid-Afrika te emigreoren, spoedig zullen leeren inzien, dat zij verstandig handelen met eerst naar Nederland te gaan en daar onze wetten te beoefenen onder leiding van een dor gun stigst bekende Zuidafrikaanscho rechtskun digen. „De benoeming van den heer De Villicrs zal ook veel bijdragen tot wegneming van het ongerijmd geloof, dat het Hollandsch van Zuid-Afrika cn hot Hollandsch, dat in Nederland gesproken wordt, verschillende talen zijn, en ook om do wille van de taal hopen wij, dat vele verstandige Engelschen, die voornemens zijn zich in Zuid-Afrika te vestigen, de colleges van professor De Yil- liers zullen volgen zooals zij thans die van Franscho cn Duitsche juristen volgen. ,,De bittere druppel in den beker is de gedachte, dat Zuid-Afrika een zijner beste zonen gaat verliezen. Doch, het was onmo gelijk dezen leerstoel te bezetten door een ander dan een Zuid-Afrikaner. Mogelijk, wanneer het professoraat ba een paar jaren hecht gevestigd is, zal do hoer Do Villicrs naar zijn geboorteland wederkecren. Inmid dels zullen honderden Zuid-Afrikaners met ons instemmen, waar wij hem Gods besten zegen tocwenschen." Tot zoover de „S. A. News." Indien voegt de correspondent er bij professor De Villiers ooit wéder naar Zuid-Afrika's zuiderstrand terugkeert, is het te hopen, dat hij in staat zal zijn, zijn broeder, den hoofdrechter dezer kolonie er van te over tuigen, dat het Hollandsch in Zuid-Afrika niet is een dialect van het Hollandsch in Nederland gesproken, en dat het ook niet noodwendig hier een natuurlijken dood zal moeten sterven. Alkemndo. Op Donderdagmorgen, 25 Mei a. a., is een vergadering belegd van stemgerechtigde ingelanden van den droog- gemaaktcn Veender- en Lijkerpol'der, ten huize van O. -temelk, te Rijpwetering. Tot afgevaardigden voor do Alg Vergjadering van „Het Groene Kruis," welko zal gehouden worden op 16 Mei a. s., zijn benoemd de heeren F. H. van Wichen en F. ten ^-aato alhier. Door den landbouwer Heemskerk, te Rijpwetering, is weder een verzoek gedaan om een tuberculeus rund door het Rijk te doen overnemen. Gouda. een gisteravond gehouden vergadering der plaatselijk: anti-revolutio- nairo kiesvereeniging ia tot definitief candi- daat gesteld mr. S. de Vries. Czn. Koudekerk. Donderdag 18 Mei a.s. zal alhier schouw worden gedreven over den Lagen Rijndijk of Heerenweg en het voet pad. Ter-Aar. De herijk van maten en ge wichten zal in deze gemeente worden go- houden op Maandag, den 22sten Mei a. ten gemeentel lize voor Langeroar van 9 12 uren, voor kerkbuurt Aardam en Jaag pad van 12$3 uren en voor Korteraar van 34$ uren, terwijl zij, die verzuimd hebben of verhinderd zijn dien 'dag hun maten en gewichten te laten ijken, deze als nog vóór den eersten september o. k. aan den ijker te Leiden kunnen aanbieden, na 10 Juli, iederen Vrijdag en Zaterdhg van 91 uur. Valkenburg. Het bestuur der openbare bibliotheek stolt zich voor om op a. s. Vrij dag, 12 Mei, de laatste zitting in dit locs- seizoen te houden, nu niet ter uitreiking van boeken, maar tor ontvangst van die, welko nog in omloop zijn. Met genoegen ziot het bestuur op het geëindigd Loekjaar terug want nooit was do belangstelling zóó groot, ais die nu is gebleken. In 29 zittin gen werden niot minder dan 1031 dcclen ter lezing uitgegeven, tegen 710 een jaar vroeger. Het opnemen van nieuwe werken moge daaraan niet vreemd zijn, toch wordt het meer on meer duidelijk, dat do instel ling in een bepaalde behoefte voorziet. Nog mag met genoegen worden geconsta teerd, 'dat onze bibliotheek ook buiten do gemeente de a|andacht trok; getuige menig deel, dat door inwoners van aangrenzende dorpen werd gevraagd. Zelfs meldde een niet-inwoner zich als donateur aan. Voorschoten. Door den Burgemeester is ter algemeene kennis gebracht, dat de afwijzende beslissing van het gemeentebe stuur op een verzoek wn A. Th. ton Hou ten om verbetering van do kiezerslijst op vlo 9ecr tjaxic dier gemeente voor een ieder tor inzago is ncdorgclegd en in afschrift te gen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld is. Zwammordam. Door den Commissaris der Koningin is, met ingang van 1 Juli a-s., eervol ontslag verleend aan den ge meente-veldwachter D. Vrij, alhier, na 41- jarigen trouwen -jnsfc. Door den gemeenteraad alhier ia hem met algemeene stemmen oen pensioen toegekend van 310 's jaars. Dinsdag jL hield do „Vereeniging voor Wijk- en Ziekenverpleging" in het lokaal van „De Rustende Arend" haar jaarverga- doring. Uit het financieel verslig bleek, dat do uitgaven ruimschoots door do in komsten werden gedekt. Tot de Vereeniging traden 37 nieuwe le den of begunstigers toe, welk aantal thans tot 105 is gestegen. Door de Wijkzus ter waren afgelegd 2228 bezoeken, van welke 1339 te Bodegraven in 173 gezinnen en 889 te Zwammerdam in 77 gezinnen. Op voorstel van het bestuur zal ook, voor- loopig op bescheiden voet, de ziekenverple ging ter hand worden genomen. Tot be stuursleden werden herbenoemd de heeren Lo Coultre, dr. De Niet en dr. Ycldt. Maandagavond j-1. trad in het lokaal van „D© Rustende Arend" in een openbare vergadering, uitgeschreven door do libe rale kiesvereeniging „Burgerplicht", op do heer K. Rcyne, van Haarlem, candidoat der vrijzinnigen voor het kiesdistrict Bo degraven. De zaal was goed bezet. De ver gadering word geleid door den voorzitter» den heer J. A Hoogendijk. In een naar vorm en inhoud rijke rede bcliandolde do redenaar den komenden stembusstrijd. Voor heb debat gaf zich op de heer S. Hcmpenius, hoofd der Ohr. school alhier, die zijn bezwaren ontwikkelde tegen de ro de van den spreker, welke bezwaren door den heer Reyno in diens repliek worden weerlegd. Het applaus was verdeeld. On geveer halfelf sloot de Voorzitter deze wel geslaagde politieke lezing. Bij Kon. besluit is benoemd tot commissa ris van politio te Arnhem, F. J. Terlaak thans commissaris van politio te Hoorn. Benoemd tot rechter in de arrondisso- ments-rechtbank te Utrecht, jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, thans sub stituut-officier van justitio bij de nrrondis- semcnts-rechtbank te Amsterdam, Benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (Ongevallenverzeke ring) te Rotterdam mr. J. van den Hoek, doctor in d. Staatswetenschap, advocaat cn procureur aldaar. Met ingang van 1 Juni 1905, benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, professor Clarenco Fcldmann, prL vaat-docent aan de technische hoogeschool te Darmstadt. Met ingang van 10 dezer bcvordeid tot ka pitein tor zee, de kapitein-luitenant ter zco W. J. Cohen Stuart on tot kapitein-luite nant ter zee, do luitenant der 1ste klasse J. F. B. van Dijk. J. van der Veen, inspecteur der direclo belastingen, invoerrechten en accijnzen te Winschoten benoemd lot ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Eist. Ingevolge de burgerlijke pnsioenwet, «en pensioen van 70 verleend aan J. K. Barbior laatstelijk concierge in hot po- bouw van de hypotheken cn het kadaster to Goes. Benoemd in de orde an Oranje-Nassau, tot ridder, Haror Majcsteits ordonnans-of ficier, do kapitein bij don grooten staf jhr. A. G. Sickingho en de kapitein bij don gc- neralen staf J. Burger werkzaam bij hot de partement van oorlog. Aan ücn reserve-tweeden luitenant D J. van der Vijver, van hot 7do regiment infante rie, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij beschikking van den minister van binncnlandsche zaken is, met ingang van 15 Moi 1905, aan dr. J. L. C. Schroedcr van der Kolk, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid der commissie, welke in 1905 's belast met het afnemen van de examens B, volgens de artt. 6165 der wet van 2 Moi 1863 (Staatsblad No. 50) en alsnog benoemd tot lid dier commissio J. A. Grutterink, mijn-ingenieur te 's-Gravenhage. Weerbericht vau 16 Mei. Yoljen» op jat* T»n hot Mot. lurlitout lo UtrceLl. Verwachting voor dc-n namiddag Matige tot kraebtigen zuidwestelijkeu wind. Betrokken lucht. Regen. Weinig verandering in temperatuur. 88) Om harentwille had hij gemoord en zij was medeplichtig, al zouden ook all© menschen haar vrijspreken. Zij leed met hem en dat zij niets wist van den aard yan zijn lijden, da-t juist verscherpte haar boete. Mot welk een vurig verterend verlangen had zij toch al 'die maandon Lang op tijding gewacht. De vlucht moest hem gelukt zijn, ,want anders had men immers van zijn ar restatie iets vernomen; een proces tegen hem zou in gang zijn. Als hij zweeg, dan iwas hij daartoe wel geawongen. De naspo ringen van het gerecht naar hem rustten immers niet, al kwam ook niets daarvan aan het licht; de bewijzen van een zelfmoord .waren toch zoo vaag, dat de politie zich on mogelijk daarmede had kunnen tevreden istellen. Men joeg hem misschien van plaats tot plaats; hij durfde het niet wagen, een letter naar het vaderland te zenden, of in- 'dion hij het reeds gewaagd had, dan was de brief misschien onderschept geworden. Kort om, er waren honderd waarschijnlijkheden, om het wegblijven van eenig toeken van Heven van hem te verklaren. Op hetzelfde oogenblik, dat boven in het fealon de samenspraak tusschen Opinsky cn ÏClli plaats had, had de heer Strömholt be rieden in het kantoor een niet minder ge wichtig onderhoud mot den chef-boekhouder jder firma. Strömholt en "de öncTé beambte stonden tegenover elkander in het kantoor met bleeke, strakke gezichten. Do heer Ström holt met gerimpeld voorhoofd, nadenkend; de heer Hölzel, de getrouwe bediende, met angstigon blik over den lessenaar kijkende naar zijn principaal, terwijl zijn handen steunden op de menigte papieren op do schrijftafel. Eindelijk waagde hij het, het lange zwijgen te verbreken. In het aangren zende kantoor was alles ledig; het hoofd had met opzet de middagpauze gekozen, om met den kantoorchef alleen te zijn, maar in weerwil van dit alles sprak hij zoo zacht, alsof er onbescheiden ooren te vreezen wa ren. „Nog zijn wij niet verloren 1" Strömholt begon.hevig „Dat wil ik hopen. Meent gij dan, dat ik reeds aan zoo iets dacht?" „Het verheugt mij 1 Het verheugt mij, dat gij den toestand niet zoo ernstig inziet," stamelde de heer Hólzei, zich langs de glad geschoren kin wrijvende, terwijl zijn gerim peld gelaat een weinig opklaarde. „Gij hebt echter zelf gemeond, dezen morgen, toen de jobstijding uit Tiflis kwam..." „Hot is eön vrceeelijke slag," zuchtito Strömholt, met beide handen door het dun ne hoofdhaar gaande; doch nu was er niets hevigs meer in zijn stem; de getrouwe oude had hem wel weten te herinneren, dat het niet noodig was, voor hem iets te verber gen, en dat het ook - niet mogelijk was. „Wie zou zoo iets hebben kunnen ver wachten. De Oosfc-Kaukasiscb© Spoorweg maatschappij failliet? Een onderneming, dio zooveel scheen te beloven, die zoo goed stond; waarvan men zeide, dat do actiën alle in solide handen waren 1"... „Zoo iets was volstrekt niet vooruit te zien. Het kan ook wel tfièt eerlijk tocge gaan zijn. Men mag aannemen, dat de lei ding der zaken niet aan goede handen was toevertouwd. Dit zou volstrekt niets onge woons zijn 1" „Och, wat baat ons al dat redeneeren? Nu hebben wij slechts met het verschrikke lijke feit te doen, dat al onze leveringen van materiaal over het loopendo jaar een voudig verloren zijn. Dat wil zooveel zeg gen, dat twee millioen roebels zuiver weg zijn; is het niet zoo? HörzcJ nam een papier uit den voor hem liggenden stapel en las het met een be kommerd gezicht, waarbij de groote bril op zijn neus als van medegevoel beefde en sidderde. „Ruim twee millioen on daarbij zijn do transportkosten nog niet eens gerekend, die ons verlies nog aanmerkelijk zullen ver- grooten." „Ja, die transportkosten. Die zullen hot ons onmogelijk maken het misschien nog voorradig materiaal van dc bedriegers te rug te bekomen. De dwarsleggers, do toe stellen, de objecten voor waterleiding en verlichting. De Engelsche holle balken, dat alles!"... „Oud ijzer 1" antwoordde de boekhouder met een wanhopig schouderophalen. VIII. Met Nieuwjaar, kwam liet transport, waarbij Olfers zich bevond, in do loodmij- nen van het Algassidal aan. Het was ge deeltelijk aan den zomertijd te danken, waarin het stoombootverkeer op de Wolga van Nischni-Novogorod tot Perm goed ge regeld is,on de rivieren bevaarbaar zijn, dat deze reis, die anders dikwijls con jaar of langer duurt, zoo voorspoedig gedaan was. To dien tijde waren do ótappengevange- nissen onderweg niet meer zoo overvol als heden, omdat de Russiseh-Turkscho oorlog onder het gepeupel, dat toch het hoofdbe standdeel der boetelingen uitmaakt, torde- go opruiming had gehouden, en eerst de latere gebeurtenissen in heb Tsaronrijk een buitengewone vermeerdering teweeg zouden brengen in het verzendon dezer treurige menschenkaravanen. Yan Ural af geschiedt het transport der gevangenen te voet. Reeds voorbij Jckaterinaburg, de laatste stad op Europeeschen bodem, kreeg Olfers den juisten indruk van dc beteekenis van den tocht. Het was in den avond, toen men den beruebten reispaal bereikte, die de scheiding tusschen het Europeesch en Aziatisch Rusland aan duidt. Aan de voorzijde draagt deze paal het wapen van Perm; op dc achterzijde dat van Tobolsk, het eerstvolgende gouvernement van Siborië. Hier nemen dc ongelukkigen afscheid van het vaderland, meest voor al tijd, want al verbant een vonnis hen niet levenslang, dan bezwijken zij toch veelal spoedig onder het lijden en de rampen. Bij dezen paal vielen de ongelukkigen neder en gaven zich over aan de hartverscheurend- ste jammerklachten. Hoeveel tranen mag de grond om dezen grenspaal reeds hebben gedronken l Het steppengras heeft zich reeds eeuwen lang met dit vocht kunnen voeden. Olfers kraste met anderen zijn naam op den steen, die met zijn vele opschriften nauwelijks plaats genoeg voor den zijnen aanbood. Hier hadden duizenden op dezelf de wijze een aandenken achtergelaten, hand teekeningen en soms ontboezemingen van hun hoop. Menigeen kon hier het spoor van een dierbaren vriend of bloedverwant viu- den, die lang tc voren over deze grenslijn gegaan was, om nimmer terug te koeren. Het is een verschrikkelijke grenssteeneen stceneo vreemdelingcnbock, waarin dc pas sagiers hun grafschrift vermelden. Van Tomsk af viel er sneeuw en nu Btegen de moeilijkheden dor reis tot de ondraaglijk- Bte rampen. Dagelijks rukte de dood een tal van gedeporteerden weg. In do ótappengo- vangenissen, waar overnacht werd, heersch- te de typhus cn zelfs do gezondsten waren dikwijls zóó uitgeput, dat zij Dijna bezweken. De toenemende koude, de onbegaanbaarheid der wegen waar dc ongelukkigen nauwelijks hun ketens konden voortslepen, zelfs het gevecht met een troep wolven, die op zekeren dag do karavaan aanviel, dat alles waa niets in vergelijking met de kwelling van •don voortdurend en honger. De gevange nen ontvingen wel is waar 10 kopeken per dag om zich to voeden, maar 't pond brood kostte dikwijls alleen zeven kopeken cn do mannen moesten zich nu en dan het brood ontzeggen, dat voedde, orn jenever te koo- pen, die verwarmde. Olfers, wien in het begin de rampen bijna overstelpt hadden, kon zich langzamerhand over een weerstandsvermogen verwonderen, waartoe hij zich vroeger niet in staat geacht Lad. Nu kwam het hem voortreffelijk to pas, dat hij zijn lichaam gestaald Bad door allerlei sportoefeningen, die in den kring zijnor ledigloopende vrienden slechts tot tijdverdrijf gediend hadden. De spieren, die hij door worstelen en roeien gesterkt had, bewezen hem nu tijdens die verschrikkelijke reis uitstekende diensten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1