Uit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. Kerkelijke berichten. Door H. van Egmond to Oudewetering la verzocht een hem toebehoorend tubercu leus rund tegen schadeloosstelling aan het Rijk ter slachting te doen overnemen. Dodoscravon. Het jaarlijksch onderzoek der militicverlofgangers zal alhier plaats hebben op Donderdag 15 Juni a.s,, des morgens tc kwart voor tienen, voor de ge meenten Bodegraven, Zwammerdam, Nieuw koop en Rceuwijk. Katwyk. In de afgcloopen week brach ten eenige bommen alhier hun vangst in afslag met een besomming loopende van 45.15 tot f 57.65. Tong bracht op 0.20 tot 0.80, griet f 1, tarbot (klein soort) 2 per stuk, schol 4, braad 2..80, schar 2.50 per mand. Wederom hebben een drietal landbou wers P. Aandewiel, J. Barnhoorn en C. v. Rijn, aangifte gedaan, dat hun toebehoorend vee vermoedelijk lijdendo is aan tuberculo se. Katwyk aan den Ryn. Dc anti-revolu- tionnairc kiesvereeniging .Nederland en Oranje", vergadert a.s. Maandagavond in het hotel „De Roskam". Punten van behan deling zijn: Verslag der deputaten-vergade- ring. Bespreking cnndidatuur Tweede Ka mer. Benoeming afgevaardigden naar de centrale vergadering te Leiden, Koudekerk. Aan moj. G. de Wit, ccht- genoote van J. Westmaas, is gedurende het verblijf van haar man onder de wapenen een vergoeding toegekend van f 0.85- por dag. Op Maandag 8 Mei a.s., 'des voorm. te 10 uren, zal er een openbare Raadsvergade ring worden gehouden. I Het onderzoek voor do verlofgangers kal voor deze gemeente plaats hebbcns te 'Alfen, op Dinsdag 13 Juni a.s., des voor in iddagli te half tien. Op Dinsdag 9 Mei a.s., des voorm. om 10 uren, zal bet bestuur van den Hoo- gewaardschen polder en op denzelfden tijd en dezelfde plaats het bestuur van den Lagewaardsehen polder en van den Honde- dijkschen polder een vergadering houden ten huize van mej. de wed. C. van Egmond alhier. De gom.-vekïwachter K. Vonk alhier, is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter en gisteren als zoodanig beëedigd. Leiderdorp. Met do verbouw ing van het postkantoor aannemer A. G. van Osna- bruggo alhier ieen aanvang gemaakt; het moet binnen vier maanden gereed zijn. Bij Kon. besluit is aan mej. L. A. A. Schrcder, geboren te Verviers in België, vergunning verleend tot het geven van middelbaar en lager onderwijs hier te lan de, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde cischen voldoe. Staatscommissie voor binnen schip p e r ij. De „Staatscourant" No. 106 bevat een Kon. besluit, waarbij wordt ingesteld een staatscommissie, aan welke wordt opgedra gen den toestand na te gaan waarin het bin- nenschipporijbedrijf verkeert, omtrent den uitslag van dit onderzoek rapport uit te brengen en daarbij aan te geven of, en zoo ja, welke maatregelen tot bevordering van dezen tak van nijverheid zouden kunnen strekken; II. in deze staatscommissie wor- 'den benoemd: a. tot lid en voorzitter de heer A. baron van Dedem, lid van de Twee de Kamer dor Staten-Generaol, te Dalfsen; b. tot leden, co heeren G. Bodewes, scheeps bouwmeester te MartenshoekJ. J. van Ca- polle, oud-beurtschipper en stoombootkapi tein, lid van het bestuur der Schippersver- eoniging: Schuttevaêr, af deeling Amster dam, te AmsterdamL. P. Duymacr van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten Genoraal, te 'a-GravenhageC. A. Jolles, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, to Rotterdammr. H, Smeenge. lid van do Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, voor zitter van het hoofdbestuur der Schippers- verecniging Schuttevaêr, te Amsterdam; mr. A. J. M. Smits, advocaat, lid der Pro vinciale Staten van Noordbrabant, te Oos- torhout; G. S. Vlieger, oud-schipper, secre taris van het hoofdbestuur der Schippers vereniging Schuttervaêr, te Amsterdam; Johs. Volker, oud-schipper, oud-president van don Algcmeeneu Binnenschippersbond te Rotterdamc. tot lid en secretaris, de heer jhr. L. F. Teixeira dc Mattos, ingenieur te 's-Gravenhage; III. wordt bepaald dat de leden de bevoegdheid zullen hebben hun ne van het advies der meerderheid afwijken de meening in afzonderlijke nota's mede te deelen. Genootschap „fflalliesis Scientiarum Genifrix." Octrooiwct. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende regeling van het Octrooirecht voor uitvindingen. In de toelichting zegt de Regecring, dat het opwekken tot het doen van uitvindin gen en het tegengaan van het geheimhou den daarvan de twee groote doeleinden zijn, die bij de sameustelling van een octrooi- wet behooren te worden nagestreefd. In het wetsontworp wordt uitgegaan van het beginsel, dat de aanvragen van over heidswege zullen worden onderzocht, met de bovoegdheid, dat zonder verplichting dit onderzoek tot alle punten, voor de geldig heid van het octrooi van belang, uit te strekken, en dat gedurendo dit onderzoek gelegenheid zal worden gegeven tot het in brengen van bezwaren, op welk gebrek van hot verlangde ook gegrond. Voorgesteld wordt aan een in te stellen college, den octrooiraod, do bcoordeeling der aanvragen en de verleening der octrooi en op te dragen. Weerbericht van 6 Mei. Yolfeni opgtva ran l\ot Mot. Instituut te Utroeht. Verwachting voor den namiddag Matige noordoostelijke wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Geringe toeneming in torn peratuur. Het Genootschap „Mathesis Scientia^ rum Genitrix'' hield gisteravond in de kleino bovenzaal van de Stadszaal de 120ste ledenvergadering. Zij werd geleid door den voorzitter, prof. dr. J. M. van Bemmelen, en bijgewoond door den burge meester mr. N. de Ridder, den wethouder van onderwijs, den heer J. A. van Hamel, door het bestuur, w.oaronder ook de heer J. A. van Dijk, te Amsterdam, den direc teur en leeraren en gewone leden, terwijl eenige plaatselijke vereenigingen waren vertegenwoordigd. Nadat de* voorzitter do bijeenkomst had geopend en de secretaris, do heer J. Wuyster, de notulen der vorige vergade ring gelezen, welke onveranderd werden vastgesteld, deelde do voorzitter mede, dat de heer P. J. Groen om gezondheidsrede ncn met ingang van 1 Januari ontslag had genomen als secretarie van het Genoot schap, terwijl prof. dr. F. A. H. Schreine- makers uit hoofde van drukke bezigheden zich genoodzaakt zag de functie van pen ningmeester op dat tijdstip neder te leggen. Het bestuur had, om in deze vacature te voorzien, gebruik gemaakt van het recht bij de wet aan het Genootschap toegekend om zelf in de tusschentijdsche vacatures te voorzien. Alzoo had het benoemd tot se cretaris den heer J. Wuyster en tot pen ningmeesteres mej. A. E. Groll. Door de vergadering werden thans deze benoemin gen bekrachtigd. Hierna werd bij acclamatie op voorstel van den voorzitter besloten om aan de wet een artikel toe te voegen, waarbij het recht wordt verleend om aftredende bestuursle den tot eerc-leden van het bestuur te be noemen. Toen dit artikel was aangenomen, wer den onder blijken van algemeene instem ming de hecren Van Dijk en Groen als eero- leden van het bestuur benoemd. Dj heer Van Dijk, in de vergadering aanwezig, aanvaardde dezo benoeming onmiddellijk; do heer Groen, later dc zaal binnengeleid, nam haar ook ga a me aan. Als bestuursleden traden af de heeren J. A. van Dijk cn A. M. Touw. Voor de eersto vacature had bet bestuur aanbevolen prof. dr. P. Zeeman en H. H. Breuning, voor de tweede de heeren B. J. H. Haitink en dr. J. W. Lom. De heeren Zeeman en Haitink werden respectievelijk met 41 en 36 van de 43 stem men benoemd. Do benoemden lieten zich dezo keuze welgevallen. Uit de rekening en verantwoording der geldmiddelen, vooraf nagezien door do heeren mr. von Baumhauer en Breuning bleek, dat de ontvangsten voor a. algemee ne vakken f 12985.86, de uitgaven f 13219.85$ bedroegen, het nadeolig saldo dus f 223.97$; b. electriciteitsleer en elcctrotech- niek ontvangsten f 3092.78$ en dc uitgaven 2936.59, zoodat bier het batig saldo 156.19$ bedroeg. Bij monde van dr. SchaJkwijk werd do stand van het pensioenfonds medegedeeld. Daaruit bleek dat een bedrag van 644.14 op de Rijkspostspaarbank is belegd. Eeu tweetal kleine bedragen worden aan recht hebbenden gerestitueerd. Het verslag ein digde met het uitspreken van den wensch, uat hot aan het bestuur mag gelukken de geldmiddelen van het fonds zooveel vooruit te brengen dat het werkelijk het karakter van een pensioenfonds mag verkrijgen. Hiermede waren de huishoudelijke werk zaamheden afgeloopen en werden de leer lingen in de zaal gelaten, waarna de voor zitter de gebruikelijke rede hield. Gaarne kweet hij zich van die taak al is het met eenige huivering, maar het was de negende maal dat hij dezen plicht vervulde, zoodat hij gevaar loopt den gloed der nieuwheid t© missen. In de eerste plaats deelde de spreker iets mee uit de geschiedenis van het Ge nootschap. Het verloor 20 leden, waar te genover een winst stond van 14. Het aantal leden bedraagt thans 254. Van het bestuur verloor men dr. Siertscma, die benoemd werd tot leeraar aan do Polytechnische School te Delft. Nadat hij van 18911893 als leeraar Physica Rad onderwezen, werd hij lid van het bestuur en was 9 jaren, van 1895 tot 1901, penningmeester en van 1903 tot 190-1 voorzitter. Ook de nestor van het bestuur, de heer Yan Dijk, treedt volgens de wet af. In 1864 werd hij lid van het bestuur en is dat met uitzondering van een enkel jaar 40 jaren lang gebleven. Als opperstuurman heeft hij steeds aan het roer gestaan en zijn koers werd met vertrouwen gevolgd. Met leedwezen, aldus vervolgde de voor zitter, zien we ook den heer Groen uit ons midden heengaan, nu ouderdom en zijn ge zondheid hem nopen zijn taak neer te leg gen, Oud-leerling van ,,M. S- G." kwam hij 2-1 jaren geleden in het bestuur en volgde den verdienstelijken Giczcn na diens over lijden in 1889 op als secretaris. Op de al gemeene vergadering van 1881 mocht ik hem als bestuurslid welkom heeten en thans moet ik hem na 14 jaren woorden van afscheid toevoegen. Na nog enkele andere mutaties in het be stuur en personeel te hebben herdacht en na er aan te hebben herinnerd, dat dank zij de welwillendheid van B. en Ws. in do lokaliteiten een groote verbetering is aan gebracht, wierp de redenaar een terugblik in het verledon van het Genootschap en vergeleek daarmede het heden, waaruit de groote vooruitgang op velerlei gebied bleek. ,,M. S. G." is tot nog toe vrij gebleven van revolutiën, aldus eindigde Spr. Hare geschiedenis vormt een onafgebroken keten, dus een evolutie. Wij reiken de hand aan onze voorgangers, wij blijven wandelen in him voetstappen. Vereenigen wij ons dan in de bede dat het nog lang zoo mogo blij ven, dat ,,M. S. G." zich blijvo ontwikke len, maar dat zijn ontwikkeling steeds een geleidelijke, vreedzame, eendrachtige zij en dat de strijd der partijen het nooit bereike. Zoo kunnen wij, ouden van dagen, zijn I toekomst kalm te gemoet zien en met een rustig gevoel „M. S. G." aan de jongeren overlaten. Deze rede, met warmte en gloed uitge sproken, vond aan het eind luide toejui chingen. De burgemeester, mr. N. dc Ridder, nam daarna het woord en sprak met groote waardeering van het Genootschap, waar voor hij veel sympathie gevoelt en welks belangen hij ook als hoofd der gemeente hodpt te kunnen voorstaan en behartigen. Ook op deze toespraak volgde een warm applaus. Hierna had de uitreiking der diploma's en medailles plaats. Aan het theoretisch monteurs-examen na men 9 leerlingen deel, waarvan 6 slaagden, en aan het theoretisch leerlings-monteurs- examen 10 leerlingen, waarvan 9 slaagden; aan 26 leerlingen van het 5de jaar werd voor wis- en natuurkunde een diploma toe gekend cn aan 3 leerlingen der Cde klasso een diploma voor beschrijvende meetkunde en doorzichtkrmde, en 123 leerlingen ont vingen eervolle vermelding Voor de bekroonde prijsvragen vielen de onderscheidingen ten deei: 1. Etet ontwerpen.cn in kleuren uitvoeren van een spiegellijst (voor bonwkundigen en timmerlieden) of het ontwerpen van een glasraam (voor schilders). 1ste Prijs: groote bronzen medaille, P. de Jong, ont werper glasraam. 2de Prijs: kleine bronzen medaille. C. J. Eggiük J.G.Hzn ontwer per spiegellijst. 3de Prijs: een boekwerk. A. Groenendijk, idem. 2. Het naboetseervn van een ploistcror- nament (Renaissancestijl). lsto Prijs: groote bronzen medaille, C. J. Siinonis- 3. Het opmeten en in teekening brengen van het Waaggebouw op een schaal van 1 h 20. Gevraagd weid: Plattegrond van het geheel. Lengtedoorsnede idem. Breedte- doorsnede over het achtergebouw. 1ste Prijs: groote bronzen medaille. 0. J. Eg- gïnk J.G.Hzn. 1ste Prijs: idem J Sirag Jr. 4. Het opmeten en in teekening brengen van een Roell-Regulateur. 1ste Prijs: groote bronzen medaille A. van der "Waag. 2de Prijs: kleino bronzen medaille, J. Hof- kes. Aan W. F. J. Koster werd ter aan moediging een boekwerk toegekend. Hierna weTd de tentoonstelling van tec keningen en werkstukken, door de leerlin gen vervaardigd, in groote zaal geopend, waarvan wij de bezichtiging zeer kunnen aanbevelen. Agenda van de week. Maandag: Leidsclio Schouwburg. Kon. Ver. Hot Nederl. Tooneel, Inkwartiering", blijspel. 8 u r on. Zaterdag: Zomerzorg. Soirée met bal Leidacbo Turnclub „Lycurgoo". Du Nord. lid© uitTOO- ring Tooneel-Veroeniging Oefening bnart Kunst". 9 u r on. Reorganisatie der Ncd.-Kerv. Kerk. Den 4den dezer werd te Utrecht een ver gadering gehouden van Kcrkcraa-dsleden der Ned.-Hcrv. Kerk, samengeroepen door het bekende comité voor de reorganisatie van die Kerk, bestaande uit de heeren dr. Pfa. J. Hoedcmaker, 'dr. P. J. Kromsigt, ds. Chr. Hunmngher, dr. B. van Meer en nu wijlen prof. dr. J. H. Gunning Jr. Na opening der vergadering dio "druk be zocht was, door ds. A. Troelstra, van Utrecht, sprak dr. P. J. Kromsigt, van Rotterdam over: Het geestelijk motief in •de Reorganisatie-beweging. De beweging heeft een principieelo en een pr-actisohe zijde, zeide spr. Door aan deze veel aandacht te wijden, mag gene toch niet op den achtergrond komen. Ook naar den wensch van prof. Gunning moet z. i. de beweging haar oorspronkelijk karakter blijven bowaron. De 'kerk moet zich weer als kerik kunnen openbaren. Spr. toonde hot verschil aan tusschen de Kerk en een Yoreeniging, en bestreed *de gcnoo'vchaps- idee. Do Kerk moet niet slechte Gods waarheid belijden, maar ook naar Zijn wil ingericht zijn. Do belijdenis der Hcrv. Kerk is door art. 11 Algemeen Reglement een statuut geworden. Daartegen verzet zich het leien en zoo kwam men in de practijk tot de bande- loozo leervrijheid. Do tegenwoordige or ganisatie is te wijten aan onze zonde, zeide spr. Dio schuld der Kerk moet door ons gevoeld en beleden worden met hot oprechte voornemen tot verwijdering. Dr. Ph. J. Hoedomaker sprak over: „Re organisatie en de kerkelijke partijen", aan do hand van de volgende stellingen: I. Allo partijschap is door den aard van de kerk, haar waro gestalte, schriftuur lijke inrichting en het wettig gebruik van do kerkelijke macht uitgesloten. II. Zij is een gevolg van en een straf voor iedere afwijking op een der genoemde punten van de duidelijke voorschriften van Gods Woord cn een oordeel over hen, dio do eenheid, d. i. Waarheid en Vredo of Waarheid in liefde, op zelfgekozen wegen hebben gezocht. III. Tegen do partijschap, die in ons land tot eon ongekende hoogte is geklom men, bestaat gecj an'dero remedie dan de heerschappij van Christus door Zijn Woord en Geest en mitsdien de bekeering tot het geloof, tot do gehoorzaamheid aan Christus en do onbelemmerd® werking des Heili gen Geestes. Over beide referaten werd debat gevoerd. Posterijen en telegrafie. De 12de algemeene vergadering van den Ned. Bond van Post- en Telegraaf beambten „De Post" zal op 1 en 2 Juni te Utrecht gehouden worden. Een aantal voorstellen wevden behandeld, o.a. betreffende de rechtspositie, promotie, traktementsregeling dienst- en rusturen, verloven, uniform, wo ningen, klasse-opheffing, propaganda, tac tick, federatie, geneeskundige hulp, diefstal len bij do posterijen, vrij vervoer op spoor wegen, weerstandskas, postbestelling op Zondag. Aan do telefoon alhier zijn nog aangesloten onder No. 646: de heer E. J. Bleys, glashandel, Haarlemmerstraat. No. 648: Mr. C. H. Beekhuis, Hooi gracht 51. No. 6-17: de h:?r G. Hulst, Hoogewoerd. In an de re steden he eft men stofzuigmachines, waardoor men niet ge noodzaakt is Uo kleeden op te nemen. Een dergelijke machine wil men hier laten ko men, waarop wij belanghebbenden opmerk zaam maken. Men zie de desbetreffende advertentie. In vliegen de vaart, metstaart recht in de hoogte, kwam gisternamiddag tegen vier uren een koe van den Leider- dorpschen weg de Hoogewoerd ophollen, ge volgd door eenige personen, die het publiek toeriepen om uit den weg te gaan voor het woeste dier, dat in zijn vaart over sport wagens sprong, nu en dan een winkel dreig de in te hollen en eindelijk nabij do Wa- tersteeg een jongetje omver rende, zoodat het bewusteloos op de straatsteenen neerviel en bleef liggen totdat menschenhanden liet opnamen en bij den heer J. in dc Water- steeg binnenbrachten, alwaar men het tot bewustzijn wist te krijgen, waarna het door do hulp der politie naar het Elisabeth sgc- sticht op de Hooigracht werd gebracht De ontboden geneesheer kon geen verwon dingen of kneuzingen bij het jongetje con- statceren, alleen dc hevige schrik had het bevangen; het werd daarna aan dc ouders gegeven. Het voortrennende dier werd op dc Visch- markt door een paar slagersknechts tot staan gebracht, en na met touwen gebonden tc zijn, gesehut bij den heer Mol aan Den Burcht en later op last van den directeur van het Slachthuis met een veewageD ver der vervoerd. Eigenaar van de koe is do he-cr Jac, de Jong, te Hazerswoude. Het dier was, zooals nader bleek, op de markt gekocht ca werd met een drift koeien vervoerd, toen de be wuste in een onbewaakt oogenblik wist te ontsnappen en in woesten/ ren de terug tocht ondernam. In het politieposthuis aan de Hooge woerd (Utrcchtsche brug) is ook nog een 8-jarig jongetje verbonden, dat eveneens omver was gerend. Hij was onbeduidend verwond aan het rechterbeen. Het Bestuur der '6-G rave fi- haagsche Loop- en Pakhuisknechtenver- eeniging heeft een circulaire verspreid, waarbij den ingezetenen wordt verzocht zoo min mogelijk, liefst geheel geen goede ren des avonds na 8 uren in ontvangst te nemen. In de circulaire is opgenomen het resultaat van een verleden jaar door het Bestuur ingesteld onderzoek, ten betooge, dat naast den overmatig langen arbeidsdag van bedoelde categorio van werklieden, van een rustdag per weck slechts bij enkelen 6prako is. Yolgens dit onderzoek varieeren de loonen vaD deze lieden tusschen f 3 tot 12.50 per week, het aantal werkuren tus schen 45 en 87 per week, in drukken tijd tusschen 78 en 100. Edele zelfopoffering. In verband met het bericht uit „De Avond post" over do dienstbode te 's-Gravenhage. die zich geheel vrijwillig beschikbaar stelde voor het afnemen van stukjes huid van haar lichaam om daarmede do genezing van haar meesteres t© bevorderen, die on langs ernstige brandwonden had gekregen, schrijft „Do N. Ct.": Het laatste gedeelte van het bericht-, dat zou doen vermoeden, dat de operatie niet volkomen zou zijn gelukt, was niet juist. Het wondverloop was absoluut koortsvrij en zonder pijn. Het meisje, dat jl. Zaterdag dc operatie onder ging, is thans in zoover hersteld, dat zij heden alweer in do buitenlucht mocht. Wij geven deze rectificatie, opdat hei- geval niemand afschrikke, die zich, in voorkomende omstandigheden, tot een gelijke daad van zelfopoffering geneigd mocht gevoelen. Het twaalfjarig zoontje van v. D., te Haarlem, gisteravond met een vaart uit de üoelstraat te Haarlem do Groote Houtstraat inloopende, viel voor de aankomende paardentram met het onge lukkig gevolg, dat hem beide voeten wer den verbrijzeld. De knaap werd in^ hoogst ernstigen toestand naar het St.-EIizabctfas- gasthuis overgebracht. In den Hortus Botanicus te Amsterdam is men bezig een gemetsclden kweekvijver aan te leggen. Deze vijver, van niet zeer grooten omvang, ligt op het zui den en is tegen noordenwinden beschut door het plantengcbouw. Er zullen zaden van allerlei wilde water planten in gedeponeerd worden, zooala liscb, penningkruid, waterlelie, pijlkruid, enz. In het vroege voorjaar zullen deze uit komen. Om den vijver been groeien verder wilde bloemen, die op vochtige plaatsen in bosschen voorkomen, zoodat men een hce- lo „wilde collectie" bij elkaar zal hebben. („Tijd.") Gisteravond was hot verkeer to Amsterdam per elcctrische tram op lijn 2 en 3 een klein uur gestremd wegens het op vlen hoek van de P.-C.-Hooftst-raat en Yan Baerlestraat uit do rails loopen van con wagen, veroorzaakt door een verzak king in den weg tenxgevolge van ontgra ving voor d j waterleiding. Bij de werk zaamheden tot het terugbrengen van den ontspoorden wagen in de rails werd een wagenbestuurder vrij ernstig aan hand en arm gekwetst, zoodat hij in het gasthuis moest worden opgenomen. Een deel der Van Baerlcstrajt en geheel de P.-C.- Hooftstraat waren een tijdlang opgestopt door een file van tramwagens, die de reis niet konden vervolgen. Ongeveer kwart over elven was het verkeer hersteld. Men meldt ons uit Nijmegen: Gisterochtend rnim 7. uren is uit do Waal bij Nijmegen opgevischt een pl.m. 70-jarig man, die even tc voren van do spoorweg brug in de Waal was gevallen of gespron gen. Eenige omstanders op den Waaldijk drongen er bij de lieden, die den man had-' den opgevischt en in een roeiboot vervoer-' den, op aan den drenkeling terstond aan den wal te brengen om te porn de levens geesten weer op te wekken hetgeen zij even wel weigerden, zoodat door hun nalatig heid do man niet meer ia het leven is be houden hetgeen ook het gevoelen was van den geneesheer, die om balfacht den dood constateerde. Tot dusverre is de naam van den dren koling, dio goed gekleed was, cn een gouden horloge bij zich droeg, nog onbekend. („Vad.") Automobielen bij het l'eger. De minister van oorlog heeft machtiging gegeven om bij de aanstaande najüarsma- noeuvres een ruim gebruik tc maken vau automobielen, zoowel voor het vervoer van bevelvoerende officieren als van verplcgings- behoeften. Naar verluidt ligt het in het voornemen om, als de uitslag meevalt, geleidelijk der gelijke vervoermiddelen voor 's Rijks reke ning aan te schaffen. („Dc Kamp.") „De Kampioen'' bevestigt het bericht, dat de feesten van den Algemcenen Nederlandschen Wielrijdersbond liezen zo< mer zullen worden gehouden te Groningen, op Zaterdag, Zondag en Maandag 22, 23 ei? 24 Juli. T e A m b t-0 mmen werd Donder- dag in een der bosschen vaD het landgoed Eerde door den opzichter De Yrris een vos senhol uitgegraven, waarin een zevental jonge vossen. Tot bewijs van de roofzucht van een paar vossen, vooral wanneer zy jongen hebben, moge dienen, dat in en bij het hol werden aangetroffen de over blijfselen van een drietal jonge reeën, eenige dozijnen hazen en konijnen, bene vens ettelijke kippen, tamme eenden en fazanten. Menig gezelschap jagers zou hun zoo'n collectie benijden. (,,Zw. Ct.") Dinsdagnacht ontstond brand ten huize van den bakker ProostYan Dijk, aan do Haven te Yechel. Gelukkig, dat een schreiend kind dc echtelieden Proost wakker maakte, anders zouden er wellicht menschenlcvens te betreuren zijn geweest. Het kind schijnt door den rook aan het hoesten en daarna aan het schrei en geraakt te zijn, waardoor genoemde bakker verschrikt ontwaakte. Men kon nog juist op tijd vluchten. De buurt was dadelijk op de been om het vuur te overmeesteren, hetgeen dan ook eindelijk gelukte. Eenig huisraad en wat geldswaar dige papieren werden een prooi der vlam men. De schade is echter grootendeels door aseurantio gedekt. De school en de kerk te Ar- gentières bij Chamonix dreigen ia te stor ten ten gevolge van de jongste aardbevin gen en zijn gesloten op bevel van den burgemeester. De prefect van het depar tement en de architect der regeering heb ben een bezoek aan AigeDtières gebracht om te beslissen welke maatregelen genomen dienen te worden. De werkstaking der voerlie- den te Chicago wordt erger. De stad ziet er uit alsof er opstand was vrouwen en kinderen wagen zich niet op straat. De gouverneur heeft om soldaten geseind. Te Thorn zijn twee sergeants tot drie en vier maanden gevangenisstraf- veroordeeld wegens mishandeling van sol daten. De een was in 103, de andere in 66 gevallen schuldig bevondenzij hadden hun ondergeschikten op allerlei wijzen ge stompt en geslagen zelfs met de zweep. T-e Keulen is Donderdagoch tend een werkstaking onder de voerlieden uitgebroken. Yoor het twaalf uren was, hadden zich 700 man bij de staking aange sloten van een ezpeditiefirma alleen *50 man. Leiden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat do Rem. Kerk morgenochtend niet. te halfclf zal beginnen, maar te tien uren. Bodegraven. In do Ned.-Herv. Gem. alhier treedt Zondagmorgen op dr. Yan der Endt, te Woerden, des avonds de heer Chr. Muller. Koudekerk. Gerof. Kerk. Morgen, Zondag, hoopt voor de Gemeente op te tre den ds. C. Ycltenaar, van Laren (Graaf schap Bentheim.) L e i d o ïxl o r p. Ned.-Herv. Kerk. Zon dagmorgen te 10 uren, de heer Riphagen, van Leiden. Des avonds geen «dienst. Noordwijkorhout. Zondagvoorm. to 10 dren, de heer Van Dorp, candidaat te Zoete rmeer. Geen Zondagsschool. Rijkscursas in vee- en viiesdiiioriaj. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis, dat op 22 Mei a. s., van Rijkswege in Rotterdam, op eeu nader be kend to maken, plaats, een cursus in vee- en vleesckkcuring geopend zal worden. Het doel van het aan dien cursus te geven onderwijs is aan niet-veeartscaijkundigen de noodige kennis te verstrekken om als hulp-keurmeester bij een Rijks- cf gemeen telijken vee- en vleeschkeurmgsdionst werk zaam te kunnen zijn. Het onderwijs omvat de theorie en da practijk der vee- cn vleeschkcuiing, bene vens de kennis zoowel van dc vóórnaamste wettelijke bepalingen betreffende het vee- artsenijkundig Staatstoezicht als van de smetstoffen, de ontsmettingsmiddelen en da toepassing daarvan. Nadere bijzonderheden bevat de „Staats courant" No. 106. LEIDERDORP. Ondertrouwd: J. van Egraood 23 jalhier, eu M. van der Hoora 24 I© Leiden. D. dj Laoge 25 j., alhiar, on A. Kramer 27 j.. te Zoeterwondo. Geboren: Krijna Maria, D. van P. Rgnrimrger en G. Rijusburger. Overleden: Petronella Adrians van der Meer 6 j.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 2