Drinkerskiodereo voor de Reehtbank. Een dure Advertentie. kennis, en de wetenschap van 'den dokter in allerlei lofspreuken te vieren. Eindelijk wierp de lijder zich op den grond en smeek te met opgeheven handen om hulp. Daarop scheen Tschao gewacht te hebben. Hij ging naar hem too en trakteerde hem op een aantal schoppen. „Sta op", zeide hij daarna; „nu bon je genezen; wilt go Later weer onmiddellijk genezen zijn, zoek C.c. i eerst je heil niet bij hofknoeiers." Nauwelijks was de zieke van zijn angst bekomen, of de pijnen waren terzelfder tijd verdwenen. Alleen op do plaatsen, waar de .vertoornde dokter met zijn voeten een beetje onzacht was aangeland, voelde hij nog eeni- ge dagen pijn. Het zou ons te ver voeren tot in bijzon derheden de geneesmethode van dokter Tschao in het licht to stellen. Voor iedere soort ziekte heeft hij een bijzondere knuppeling. Zijn hoofdbeginsel .is: Pijn moet met pijn verdreven worden. Heeft iemand "ergens pijn, zoo moet op een andere plaats pijn worden opgewekt. De natuur van bet geneesmiddel wijst reeds op deze wet. Immers, elk krachtig werkend medicijn is bitter of heeft minstens een on- aangenamen smaak. De natuur, vooral de huid, moet voortdurend tot nieuwe werk zaamheid worden opgewekt. Dat kan men verkrijgen door hitte en koude, door wrij ven, knijpen en stekcD. Het eerste en meest succesvolle middel is evenwel slaan. Heeft men met inwendige ziekten te doen, zoo brengen de zenuwen de prikke ling van de huid daaiheen over en zetten de inwendige organen tot vernieuwde werk zaamheid aa_. Knijpen, wrijven en steken wordt bij deze geneeswijze wel toegepast, maar hechts in zeer ondergeschikte mate. Voor zieken, die deze kuur te sterk vin den en zich in geen geval willen laten slaan of steken, bezit dT. Tschao bijzondere mid deltjes. Hij heeft een geheime kamer, waarin ze één of meer nachten moeten door brengen, naar gelang hun kwaal min of meer ernstig is. Tu de kamer wemelt het Van bruine, zespootige ventjes, die zich met een ware woede op den nieuwen gast wer pen. Ze krijgen zij a huid' zóó geducht te pakken, dat de zieke gewoonlijk aan één nacht genoeg heeft en gaarne bereid is de nog achtergebleven ziekte-restantjes even tueel met stokslagen te laten uitdrijven. Behalve de vlooikamer komt er nog een lui zenzakje bij te pas. Wie dit één nacht heeft aangehad, is den volgenden morgen gewoon lijk genezen. Dit middel is bijzonder geschikt voor kinderen, die aan pokken lijden, welko niet tijdig willen uitbreken. De beten der insecten brengen het gift naar de op perhuid, zoodat de ziekte geen gevaar meer oplevert. Nu moet men ovenwei niet gaan denken, dat deze knuppelmethode een nieuwigheid ia en sinjeur Toobao een wonderlijk „pien- dere" vent is of als een soort wonderdokter moet beschouwd. „Terug naar de natuur is zijn grondregel. Hoe deze terugkeer nu juist in de toepassing van zulke vijandige middelen moet bestaan, daarover zwijgt de leukerd. De schoenzolen golden bij de Chi- neezen uit Olims tijd reeds als gezond- heidskweeker en men genas er zoowel men- echen als dieren mee. Dezen zomer was on der het rundvee liet mond- en klauwzeer uitgebroken. De boegen noemden het de ossen malaria. Inderdaad, de aangetaste dieren vertoonden verschijnselen zooals koortslijders te zien gevenmoe in de poo- ten, een gevoel van koude, uitslag aan de mondhoeken en op de tong. Om die kwaal to bestrijden, strooit men den dieren heeto asch op den rug. Daarna begint men met oude schoenzolen er geducht op los te slaan. Aanvankelijk verzet zich het vee. Heeft het echter reeds een goede rammeling te pak ken, dan schijnt het dc weldadige werking der heil kuur gewaar te worden en houdt het zich zeer si.J. Wat de hoofdzaak is: alle dieren, aldus behandeld, zijn na eenige da gen weer volmaakt gezond. Overigens is deze practijk niets buitenge woons. We kennen toch ook onze bloedzuigers. Wie onzer weet v -\ massage? Met kleine roedjes zich geeselen, om do werkzaamheid 'der huid te verhoogen, doen heden ten dage de Philiponen, een Russi sche volksstam. Zij stonden klein en rngsbig daar in de strenge zaal En hakkelden met tranenstem hun innig droef verhaal. 't Was een verhaal van kommer, van hon ger en gebrek, Dio groeven i hun oudsch gezicht den diepen lijdenstrek. Het dertienjarig raekre, zoo bleekjes en zoo min, Nam in het arme-menschen-nest do plaats der moeder in. En toen hun moeder dood was, toen wae hun hulpe heen, De vader was een dronkaard, dacht aan de flesoh alleen. Want wat op de jenever er voor hen over schoot, Dat wa3 somtijds geen roode duit, geen enkele kruimel brood. Eens pijnde weer de honger, de kleinsten schreiden 't uit, Toen slopen d'cudste twee op straat en loerden er op buit. De arme vogels :.agen een broodkar, onbe heerd, Zij gristen gretig naar -et voer, vi zoo lang door hen ontbeerd. Zoo was de eerst: schrede op 't dievenpad gezet: Ook wie alleen uit honger steelt, vergrijpt zich aan de wet. Toen een agent hen opzocht in 't armelijk verblijf, Toen vond liij daar 'de kdüid'ren roet geen kleeren haast aan 't lijf. Toen vond ij daar de kleinen met kaakjes smal en gTauw, In 't krot, waar stoel noch tafel was, noch vuur bij bitt'xe kou Zij stonden klein en angstig daar in de strenge zaal En hakkelden met tranenstem hun innig droef verbaaL Op den voorsten omslag der twaalf af leveringen van het Engelsche maandschrift „The Strand Magazine" verscheen een ad vertentie, welke niet meer dan een vierkan ten duim oppervlakte beslaat en slechts twee korte woorden bevat. Deze twee woorden bestaan uit negen letters, die in een paar seconden kunnen gezet worden, en zij zullen elk maand onder de aandacht van het pu bliek worden gebracht. Voor deze adverten tie is 1000 pond betaald, hetwelk ruim 111 pond 1332) per letter uitmaakt. Deze aankondiging slaat tot heden het re cord. Een geval, dat cr eenigszins op geleek, was toen een jaar of wat geleden de heeren Pears een groote som boden voor het recht, om op den achterkant der belasting-biljetten te mogen adverteeren. Het plan is niet doorgegaan, hoewel het', naar men beweert, bij do hoogc regeering in ernstige overweging is genomenmaar de heeren Pears maakten een uitstekende re clame met hun aanbieding. Een der medewerkers van „Tit-Bits", die iets meer over de zaak wenschte te weten dan het bovenaangehaalde, bracht cenigen tijd daarna een bezoek aan den heer Hall, den fabrikant van „Hali's Coca Wine", en had een belangwekkend onderhoud met hem. Het is de heer Hall, die 1000 pond heeft betaald voor een vierkanten duim op den omslag van „The Strand Magaziner", en de twee woorden, waarin hij een onbe perkt vertrouwen stelt, zijn: Hall's Wine. „O, ja, dat geld zal ik zeker terugkrijgen", gaf de heer Hall ten antwoord op een vraag daarnaar, hoewel het misschien een tijdlang duren zal. Op dit oogenblik begin' ik eigenlijk eerst het kapitaal terug te ont vangen, hetwelk ik zes jaren geleden aan adverteeren besteed heb, toen ik den wijn begon te verkoopen. Ik herinner mij mijn eerste annonce nog zeer goed, zij kostte ons 150 pond 1800). Het gevolg was de verkoop van zeven flesschen van onzen wijn k 3 S. 1 d. per stuk. Dat bewijst hoe noodzakelijk het is met adverteeren voort te gaan. Se dert dien tijd hebben wij er aanzienlijke sommen aan besteed en tegenwoordig geven wij ongeveer 10,000 pond (120,000 gld.) per jaar aan advertentie-kosten.. De uitslag is dan ook verrassend. In 1893 verzonden wij 15,000 flesschen, in 1894 be-', droeg 't getal 44,000; het volgende jaar was 't, aangegroeid tot 116,040 en het vorige jaar beliep onze geheele verkoop ten naaste bij 250,000 flesschen, terwijl die hoeveelheid dit jaar reeds is overschreden. Alles met elkan der genomen kost het ons een pond (f 12) om de eerste flesch wijn aan een nieuwen klaüt te verkoopen. Hierin nu bestaat de 1 kunst van adverteeren. Een man van zaken kan steeds voortgaan met een pond uit te geven om 3 S. 6 d. terug te ontvangen. Hij moet het zóó weten aan te leggen, dat de mcnschen over hem spreken. Dat tracht ik juist te doen. Waarom zijt gij hier gekomen? Omdat mijn annonce een nieuwtje is. Daar hebt gij het nu juist. In onze dagen, nu er zooveel geadverteerd wordt, zijn het alleen de in het oog vallende aankondigingen, welke-do aandacht trekken. Zij, worden besproken en slechts als het En gelsche publiek voortgaat met over „Hali's Wine" te praten, krijg ik mijn geld terug." Lenfte-refjenboog. Boven ver-geheven boomen, Nog in onvervulde droomen, Welft een wijde regenboog Zich voor 't blij-verrukte oog. Boven fijne berkeQtoppen, Flonk'rend van juweel en droppen, Valt de rijke kleuren glans Schijnend neder van den trans. 01 dat heerlijk schoonheidswonder Van het zonlicht; de verkonder Van een milde vruchtbaarheid, Aan den zomer voorbereid l Bont-gekleurde hemelvore, Die, uit zon en damp geboren, Sedert menschenheugenis Beelt'nis van belofte isl Het Paaschei van den Paus* Elk jaar, met Paschen, wordt aan het Vaticaan een pakje besteld, dat een zeld zaam en kostbaar Paaschei bevat. Dit jaar bestond de schaal van het ongeveer 20 cen timeter lange ei uit vier stukken ivoor, van binnen bekleed met blauw satijn. Het eigeel werd voorgesteld door een doosje van goud, 'dat een zeldzamen robijn bevatte, omgeven door diamanten. Do waarde van dit ge schenk liep ver in de duizenden. De gever dit is het eigenaardige is nooit bekend; elk jaar is de afzender iemand anders dan het vorige jaar. In 1896 kwam het pauselijk Paaeohei uit Berlijn, in 1399 uit Leipzig, in 1901 uit Düsseldorf, in 1902 uit Boekarest, in 1903 uit Weenen, het vorige jaar uit Milaan. Naar men wil is het geschenk: dat voor den. Paus persoonlijk, niet voor de schat kamer van het Vaticaan is bestemd tel kens afkomstig van een regeer end vorst, wiens positie hem niet zou veroorloven, het openlijk aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 15