N\ 13858 A0. 1905. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offleieele Kennisgeving. Kaarten, ter bekomiog vau kostelooze Genees- cu Heelkundige liulp Uit do „Staatscourant." Donderdag 27 April. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT I Vooi Lelden pej week 9 Oent»| per 8 maanden I I f U0. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gereitigd zijn I v L30. Franco per postv L66. PRIJS DER ADYERTENT1ËN Van 18 regels 1.05. Iedere regel moer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kloine advertentiën ran 30 woorden 40 Oente oontant j elk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het Inoasseeren wordt/"0.05 berefeend. Foto's Prinsendag. H' denmorgen kregen wij een aanbieding ran >©n amateur-fotograaf of wij zijn 9 bij 12 oj namen, gisteren op het feestterrein jenon en, wilden aanvaarden voor het ma- ken van prentbriefkaarten. D© foto's waren heel aardig, maar niet jeheel compleet. Kijkjes in de stad on tb ra ten geheel, terwijl er allicht op het feest terrein nog meer zijn genomen. Wie wil nu zijn foto's afstaan, om daarvan prentbriefkaarten te maken? Aanbiedingen worden morgon vóór twaalf aren ingewacht. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter kennis van ben, dlo zich daar toe In de maand Februari hebben aange meld, dat de gedurende het tijdvak 1 Mei 1905 1 Mei 1900 verkrijgbaar z(jn ten Raadhuize op Donderdag !57 en Vrijdag £8 April a. 8., vau des voormiddags iialfeif lot des namiddags drie iiren, in liet lokaal naast de binnentrap (Trouwkamer.) Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemooster. VAN HEYST, Secretaris. Lelden, 22 April 1905. Leaden, 27 ApraS. Den heer A. van dor Mark, die, zoo- iala wij onlangs meldden, thans 50 jaar getrouwd en 50 jaar sohilderspatroon is, waarmede tovens eon veeljarige werkzaam heid in kerkelijke colleges van de Ned.- Herv. Gemeente gepaard ging, vielen tal van bewijzen van belangstelling ten deel. Het ooilego van diakenen o. kwam dca namiddags om h&lfdrie bij hem zijn op wachting maken en bood hem met een har telijke toespraak, als huldeblijk een bonheur an. Aan het jaarverslag over 1904 en yerdere mededeelingen van de vereeniging ,Horman-Ooster-Fonds" te Leiden is het Volgende ontleend: De fondsen der vereeniging in 1904 aan zienlijk vermeerderd door een legaat van .wijlen dr. T. H. Blom Coster te 's-Gra venhage, hebben het bestuur in staat ge steld, reeds aan vier Afrikaander studen ten beurzen toe te kennen. Een hunner ie een Nederlander, die als Transvaalsch bur ger aan den oorlog heeft deelgenomen. Art. 3 der statuten bepaalt, dat zij, die aan de Universiteit te Leiden (alwaar dr. Coster zijn studiën volbracht) willen studee- ren, bij do toekenning van studiebeurzen de Voorkeur genieten. Het Coster-fonds wenscht evenwel in het belang van Zuid-Afrika ook de studie aan andere universiteiten of scho len te bevorderen. De duidelijke bewijzen hiervoor leveren do feiten. Immers de eerste beurs werd toegekend aan een oud-Trans valer, die te Groningen studeerde, doch, ho- laas I overleden is. De tweede beurs is toege kend aan een student die zich aan de teheolo- gische kweekschool te Kampen voor 't pre dikambt in Transvaal wenscht tebekwamen. Een derde beurs is toegekend aan een Afrikaner, die reeds gedeeltelijk zijn juridi- fcohe studiën in Groot-Brittanje voltooid had en thans te Amsterdam in de rechten stu deert. Aan een Yrijstaatsch student, die reeds den graad van B. A. dor Kaapsche universi teit heeft verworven,is onlangs een vierde I beurs toegewezen, waardoor hij in staat gesteld wordt in het Romeinsch-Hollandsch recht te Leiden te komen studeoren. Een vijfde beurs zal worden geschonken 'aan een Kaapschen student, mede Bachelor of Arts der Kaapsche universiteit, die het Voornemen heeft, te Amsterdam in de medi- pijnen te komen studoeren. Eindelijk wordt nog een jonge Afrikaner, die een onzer Nederlandsche gymnasia be- fcoekt, door de vereeniging ondersteund. Bovendien schonk het fonds een flinke bijdrage aan de Hollandsche bibliotheek van de vereeniging „Ons spreekuur" te Stellenbosch in de Kaap-Kolonie, terwijl op 'de laatstgehouden ledenvergadering nog werd besloten, aan do bibliotheek van de 2uidafrikaansche Unie te Edinburg een aantal Ned. medische standaardwerken ten geschenke te geven. Het Coster-fonds heeft dus de afdoende bewijzen gegeven, dat het zijn werkkring biet tot Leiden wil localiseeren, doch over het geheele land zijn steun wil verschaffen. Een zeer belangrijke gebeurtenis is thans koir»t. De heer Melius de Villiers, gewe zen hoofdrechter van den voormaligen Oran je-Vrijstaat zal eerlang als hoogleeraar in het Zuidafrikaansche recht te Leiden optre den; aan een lang gekoesterden wcnsch zal daardoor zijn voldaan. Maar tovens bestaat de gegronde verwachting, dat een der voor naamste beletselen voor Afrikaansche jonge lui om in Nederland hun studiën voor de rechten te maken zal vervallen, en dat dus een aantal Zuid-AfrikaanderB, evenals voor heen, hun weg naar Nederland zullen vin den. Men begrijpe dus het groote belang om onverwijld terwijl het ijzer heet is alle maatregelen te nemen om de studie dier jongelui in Nederland te bevorderen. Daar onder behoort ook het financieel steunen van personen die zonder beurs niet in staat zouden zijn, zich aan de studie hier te lande te wijden, wat, helaas 1 na den ver woestenden oorlog met vele Afrikaandera 't geval is. In Groot-Brittanjo en ook elders is men tamelijk vrijgevig met het toekennen van beurzen. Niet weinige Zuid-Afrikaan- ders van de beste soort worden aldaar gelde lijk gesteund, en loopen daardoor groote kans te verengelschen. Dg statuten van het Herman-Coster-Fonds veroorloven zoowel gekweekte renten als ook het kapitaal te gebruiken voor het doel van het fonds. Daardoor zal het in staat zijn ge durende de eerste jaren vrij krachtig werk zaam te zijn. De middelen van het fonds zijn evenwel, ondanks de belangrijke toe- noming in het laatste jaar, beperkt, zoodat versterking zeer wenschelijk blijft. Bij de gisteren te Haarlem gehouden akte-examens L. O. zijn geslaagd o.a. do dames Flora O. O. Mingelen en Francina J. Moene, beiden van Leiden. Door de directie der marine te Wil lemsoord werd gisteren openbaar aanbe steed: do levering van uitrustingsgoederen en materialen. Laagste inschrijvers waren voor perceel 2 vlaggendoek, do heeren P. Cl os en Leembruggen, te Leiden, 2600. Do Koningin-Moeder ontving gisteren bericht van het overlijden op lö-jangen leeftijd van prinses Emma van Benthcim, de derde dochter van den vorst en de vorstin van BenthedmSteinfurt. Do vorstin van Beotheim is, zooals men weet, een zuster van Hare Majesteit. De prinses overleed na een ongesteldheid van slechts oenige dagen. Het bouwen van een R.-K. Jongens school aan de Spieringstraat te Gouda, w; irvoor bij de dezer dagen gehouden aan besteding laagste inschrijvers waren de heeren S., J. P. en L. W. Nieuwveld voor 36,400, is gegund aan do firma wed. D. Amesz en Zoon, te Gouda, die voor 39,466 had ingeschreven. In do zitting van de Tweede Kamer van gisteren waren, na langdurige afwezig heid wegens gezondheidsredenen, de heeren Pijnacker Hordijk en Hugenholtz voor het eerst weer aanwezig. Het Haagsche „Vaderland" meldt: Met het eind van het volgend seizoen eindigt de overeenkomst tusscheo do ge meente met de directie der Franache Ope ra, en die tusschen het bestuur van het Concert^Diligentia met het Concertgebouw orkest (Amsterdam.) Wat de eerste aangelegenheid betreft, zijn, naar wij meenen te weten, B. en Ws. voornemens reeds nu een oproeping te doen van postulanten naar de directie. De heer Jan Veth heeft namens het Rembrandt-comité in opdracht gekregen een biografie van Rembrandt te schrijven. Naar wij vernemen, wordt er voor deze uit gave subsidie verleend, en met re<ien kan men dus, ook wat de reproducties betreft, iets goeds van deze uitgave verwachten. („Vad.") Voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad in district II te Delft zijn gisteren de volgende stemmen uitgebracht Vaoature-Wilkens (aftr. 1906) 848 geldige stemmen, waarvan op de heeren: O. M. J. A. Btraman (r.-k.) 416, O. A. Kramer (lib.) 346, 0. 0. Schildt (S.-D. A-P.) 87. Vacature-De Kuyper (aftr. 1907) 860 gel dige stemmen, waarvan op de heeren dr. A. Brester Jz. (lib.) 388, O. Kruit (a.-r.) 378, J. O. van Dijk (S.-D. A.-P.) 84. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren 8traman en Kramer, en Brester en Kruit. Deze zal geschieden op 5 Mei a. s. Naar aanleiding van het feit, dat omtrent een betere wettelijke regeling van de naamlooze vennootschappen door den minister van waterstaat, handel en nijver heid aan de Kamers van Koophandel ad viezen zijn gevraagd, heeft de heer O. T. H. Hierneiss, accountant lste klasse, te 's-Gravenhage, als overgedrukt uit No. 12 van „Handelsstudie", een beknopte bro chure in het licht gegeven, getiteld: „Van welke bescheiden behoort de Balans- en Verlies- en Winstrekening vergezeld te zijn?" De schrijver noemt daarvoor, behalve het in art. 8 van het Wetboek v. Koophandel voorgeschreven register: lo. een balans- en verlies- en winstrekening, in den scontro-vorm; 2o. een memorie van toelichting; 3o. een vergelijking van het meer en minder der verlies- en winstcijfers van het loopendo met die van het vorige jaar. Hij voegt hieraan een viertal model len ter verduidelijking toe en maakt opmer kingen over de taak van den accountant bij hot toezicht op de vennootschappen. De Koningin en de Prins der Neder landen hebben het voornomen het jaar- lijksch bezoek aan de Hoofdstad te bren gen van 25 tot 31 Mei. Den 20sten Mei 8. vertrekt met 't stoomschip „Prinses Sophie" naar Oost- Indië, met bestemming voor Batavia, een detachement suppletie troepen, sterk 3 on derofficieren e>n 30 minderen, onder bevel van des lóten luit. der inf. O.-I. leger D. H. J. van Bremen, en met mod egolei do van de 2de luitenants der inf. Ph. W. M. Weber en E. Tijdeman, beiden herkomstig van de Kou. Mil. Academie. Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan offioieren dor oavalorie, die belast zijn met de opleiding van militaire wielrijders bij de korpsen van aat wapen en bij die dienstver richting gebruik maken van hun eigen rij wiel, een toelage voor onderhoud van een rijwiel kan worden toegestaan tot een be drag van 26 per jaar. Voorloopig kunnen hoogstens vijf officie ren, aan te wijzen door den inspecteur der cavalerie, in het genot worden gesteld van die toelage. De „Deli-Courant" had bericht, dat de vice-president van het hooggerechtshof te Batavia mr. W. 0. Berkhout met pensioen zbu gann. Van een zijde, waar men het weten kan, verzoekt men aan de „N. R, O." te melden, dat dit bericht onjuist is. De minister van buitenlandscho zaken zal aan zijn departement voor belanghebben den te spreken zijn des Vrijdags tusschen 2 en 3 uren 's namiddags. Het beroep op den heer G. W. Rijkx, oand. t. d. H. D. naar de Herv. Gem. te Niouwvoen, is wegens gepleegde informa liteit door het classicaal bestuur vnn Lei den nietig verklaard. („Tel.") Do minister van oorlog brengt ter ken nis van de autoriteiten, enz., voor wie die kaarben zijn verkrijgbaar gesteld, dat de bladen Nos. 24 (Hillegom) en 38 (Gorin- cbem) van de Chromo-Topographische Kaart dos Rijks op de schaal van 1 50,000, met belangrijke wijzigingen zijn herdrukt. („8te.-Ot.") Er wordt thans medegedeeld, dat ds. De Vlieger, te Eemnes-Binnen, niet ecnigo, maar slechs twee maanden rust zal moeten nemen; de predikdienst wordt in dien tijd door ambtgenooten waargenomen. Op de voorloopige lijst van candidaten voor hot lidmaatschap der Tweode Kamer in het kiesdistrict Gouda, ia door do ver schillende plaatselijke antirevolutionaire kieovereenigingen, aangesloten bij de cen trale anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje", niemand anders geplaatst dan mr. S. de Vries Czn. aftre dend lid. („Standaard.") De Prov. Bond van R.-K. Kiesver- eenigingen in Zuid-Holland houdt zijn al gemeen© jaarvergadering op Zondag 30 de zer te 's-Gravenhage Do agenda vermeldt o.m.: Behandeling ontworp-advics: De Provinciale Bond van R-K. Kiesvor- eenigingen in Zuid-Holland; overwegende, dat de Regeering, zoowel wegens de door haar beledon beginselen als wegens haar houding inzake wetgeving en bestuur, recht heeft op den steun der partijen van de rechterzijde; overwegende, dat tegenover de aaneen sluiting van de groepen der linkerzijde, een krachtige coalitie dor Christelijke partijen gebiedend noodzakelijk is, ten einde bij do algemecne verkiezingen een gerwenschte meerderheid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal te behouden; adviseert den aangesloten kiesvereni gingen het daarheen te lei don, dat tus schen de partijen der rechterzijde over eenstemming worde verkregen in dien zin, dat overal bij eerste stemming een gemeen schappelijk candidaat worde gesteld. Door die R.-K. Kiesvereeniging to Leiden wordt hierop het volgende amendement voorgesteld: bussohen „dat" on „overal" in te voegen: lo. nergens tegenover een af tredend lid dor rechterzijde een candidaat gestold worde en So. „overigens". („Centr.") Het stoomschip „Bergedorf", van Java naar Amsterdam, vertrok 22 April van Tellichery; de „Gouverneur'' (uitreis) pas seerde 23 April Ouessant; de „Horzog" (uitreis) arriveerde 22 April te Durban; de „Kaiser" (thuisreis) vertrok 25 April van Genua; do „Koning Willem II", van Am- setrdam naar Batavia, is 26 April Oues- aan gepasseerd; de „Maasland" arriveerde 25 April van Buenoe-Ayres to Duinkerken; de „Madura", van Batavia naar Amster dam, vertrok 36 April van Sabang; de „Oranje", ran Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 April van Suez; de „Prinz Hein rich", van Japan en Singapore naar Am sterdam, arriveerde 23 April to Colombo; de „Prinz-Regent Luitpold", van Japan en Singapore naar Amsterdam, arriveerde 25 April te Genua; de „Varzin" vertrok 23 April van Padang naar Amsterdam; de „Zeeburg" arriveerde 26 April van Fer- nandina to Savannah; de „Java", van Ba tavia naar Amsterdam vertrok 20 April van Port-Said. Snssenhcim. Gisteravond kwamen 'de lang verwachte jongelio. a der volksweer baarheid, voor wie, door bemiddeling van den burgemeester, j cenige ingezetenen inkwartiering was verzocht. Hoewel alles heel kalm en rustig ging, was hot voor Sas- sonheim tooh een eigenaardige bedrijvig heid, die bij groot en klein wel in don smaak viel. Na bij den heer Schipper te hebben gedineerd, wat zeer goed is beval- l.n, zoohten do meeste jongelui hun kwar tieren op, om, na een vermoeienden dag, zioh teer ruste te bqgven. Den volgenden morgen pl.m. 9 uur werd opgemarcheerd in do richting van Haarlem. Wassenaar. Gisteravond vergaderden do bloemkweekcrs, die bollen planten voor den bouw der R.-K. Kerk. Bij afwezigheid van don voorzitter, den heor Homan, open de do weleerw. heer T. Vlek do vergade ring. Hij dankte de leden voor hun trou we opkomst en zag daarin een nieuw blijk van hun ijver voor de goede zaak. Uit hei verslag over 1904 lichten we alleen, dat or 135 nummers waren, dat hot gewas zeer goed stond en dat er dank zij de vrijge vigheid van den heer Van der Schoot te Hillegom, goede partijen waren. Veel animo was er op de verkooping niet. De veiling bracht na aftrek der kosten op 818.52j. Voortaan zullen de bollen afgehaald wor den in overleg met den kweeker die „het jaar" heeft. Aan het eind dor vergadering dankte de weleerw. heer Vlek den kweekers voor hun ijver. Het is een verblijdend teoken, dat men niet alleen met woord, maar ook mot de daad liefde toont voor zijn geloof. De vergadering werd besloten met de verloting van eenigo fraaie voorworpen. Bij KoninkLjk besluit is, voor het studie jaar 1905/lt 3, benoemd tot loctor in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, aan do Rijks-univcrsiloiü te Groningen, om on. dorwijs te goven in do niouw-Fransclie taal- en letterkunde,' C. E. M. Pernot. Met ingaing van 1 November 1905, aan K. Bisschop van Tuinen Hzn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan do Rijks-hoog-. burgerschool te Zwollo. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. W. M. van Weede, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter, der com missie belast met het afnemen der consulai re examens, onder dankbetuiging voor do diensten door hem in die betrokking bewe zen, en is als zoodanig bonoomd mr. K. W. P. F. baron Gericke van Hcrwijncn, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen. Aan jhr. mr. R. Sandborg, op zijn daar toe gedaan verzoek, met ingang von 1 Ju ni e-k., eervol ontslag verleend als advo- ooatrgeneraal bij het gerechtshof te Arn hem, onder dankbetuiging voor de in rech terlijke betrekkingen bewezen diensten. Aan mr. J. H. D. Schonkenberg van Miorop, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei c k,, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau, de kapitein E. J. de Bock, van het 3de regiment veld-artillerio. Aan den tweeden luitenant op non-acti- vitcifc F. W. P. Olighett, van het wapen der infanterie, op het daartoe door hom gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei 1906, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en is genoemde luitenant tot 1 Juni 1909 benoemd tot reserve-eer sten luitenant bij het wapen der infante rie en wel bij het lste regiment infanterie- Met ingang van 1 Mei, lo. benoemd: bij het personeel der militair© administratie, tot kolonel-intendant, de luitenant-kolo- nel-intenddant W- N. Roldanus, di recteur der oentralo magazijnen van mili taire kleeding cn uitrusting; tot majoor- kwartiermeester, de kapitein-kwartiermees ter D. G. M. de Vries, van het lste regi- mont inf.; tot kapitcin-kwartiermeoster, bij het 2de regim. inf., de eerste-luit.- kwartiermeester A. M. H. C. Vosmacr, van het reg gren. en jagers; bij het perso neel van den geneeskundigen dienst dor landmacht, tot dirig. off. van gez. 2de kl. de dirig. off. van gez. 3de kl. A. van de Moer; tot dirig. of. van gez. 3de kl., do off. van gez. lste kl. dr. H. Zeehuisen, beiden van dat personeel; bij het wapen der inf. bij het lste reg., tot kolonel, com mandant van het korps, de luit.-kolonel bij den gen. staf J. Bru<y, chef van den stat der lste divisie inf.; bij het 3do rog., tol luit.-kol., do majoor W. A. E. Muhnsfoldt, van het korps; bij het 7do reg., tot luit- kolonel, de majoor H. Moyboom, van hol korps; bij het wapen der art, tot gen.- majoor, de kolonel H. M. Engdhard, van het wapen, lid van het Hoog Militair Ge rechtshof; tot gen -majoor, commandant der vesting-art., do kolonel J. de Waal. commandant van het 2de reg. vcld-art.bi] don staf van het wapen, tot luit.-kolonel, de majoor H. Oolgaardt-, van dien staf, toegevoegd aan den inspecteur der artille rie; bij het korps rijdende art., tot com mandant vnn het korps, do majoor N. Bos boom, van het -1de reg. vosting-nrtilloriej 2o. belast met het bevel, onderscheiden lijk over het 3de cn het 2do reg. vold-art- de luit.-kolonels F van Hasselt, van het wapen, thans op non-activiteit wegens tij delijke ongesteldheid, en J. D. Wagner, commandant van het korps rijdende art., wordende, in verband daarmede, do luik- kolonel Van Hasselt, voornoemd, met in gang van 1 Mei 1905, tevens in actieve# dienst hersteld, en is 3o. in zijn rung overgeplaatst, bij deo gencralen staf, de luit.-kol. A. Hoogeboom, van het reg. grenadiers en jagers. Bij Kon. besluit is de duur der delachco- ring bij do landmacht in Wcst-Indiö van den militairen apotheker 2cle klasso D. G. J. Bolton, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, mot drie jaren verlengd en alzoo nador be paald op Z08 jaren. De „Staatscourant" van 20 April beval een oproeping van sollicitanten naar hot candidaat-ambtenaarsschap voor don In- dischen administratieven dienst volgens het K. B. van 10 Augustus 1903 (Staats blad No. 263.) Zij moeten zich vóór 16 Juni schriftelijk, mot de in de „Staatscourant" genoemde stukken, bij do Commissie aanmcldon (adres den secretaris, de Pcrponchor- straat 47 to 's-Gravenhage), terwijl zij voor hot veroischte geneeskundig onderzoek zich zoo spoedig mogelijk on in elk geval vóór 27 Mei schriftelijk to wonden hebben tot de Geneeskundige Commissie van het Departement van Koloniën, Lourcns Reuelstraat te 's-Gravonhago, met opgaaf van adres en met modedeeling, dat. keuring van het oandidaat-Tndisch-Ambtenaar»- schap wordt gevraagd. Degenen, die na hun aanmolding nog voor een der gevorderde getuigschriften examens moeten doen, zooals bijv. hel eind-examen der hoogere burgerscholen mot 5-jarigcn cursus, moeten trachten dal oxamen zoo spoedig mogelijk to doen ai- loopen en daarvoor, zoo noodig indecling In een der eerBte examengroepen vragen- Sollicitanten naar de met 1 Mei e.k. te vervullen betrekking van nssistent bij de medische polikliniek aan do Rijksuniversi teit te Utrecht, worden uitgenoodigd zich te wenden tot den Min. vnn Binn. Zaken, bij een op zegel geschreven adres, dat vóór 27 April e.k. bij den secretaris van ouratoron van voormelde Universiteit, jhr. mr. .T. F. Hooft Graafland, to U< echt, moet worden ingeleverd. I>o tentoon «telling vnn de wcrkittak ken en «le teekenlngon vervunr- <ilg<l door de leerlingen der Ambachtsschool te Leiden. Het was OD8 heden vergund al eeD kijk je te nemen van de werkstukken cn teeko- ningm die de leerlingen der Leidschc Am bachtsschool vervaardigd hebben. In de groote zaal, waar hedenavond de plechtige uitreiking der diploma's on ge schenken zal plaats hebben, zijn do wanden bekleed met -> handteekeningen der schil dersleerlingen. Deze teokeningen geven de zaal, ook al door haar warme tinten, een gezellig aanzien. In methodische volgorde ziet men den gchoelen leergang. Beginnen de met rechte lijnen, in ver6chillendo stan den, ziet men daarvan al spoedig toepas singen opgemaakt in onderscheidene ver sieringen, die weder met cirkels en vrij ge bogen lijnen vereenigd tot samengesteld* vormen voeren. In deze zaal is ook het gewone verfwerk schuur- en plamuurwerk tc zien, toegepast op allerlei soort werk, terwijl ook geheel afgewerkte voorworpen het bewijs geven, dat de leorlingen het verven in den grond leeren en toepassing van ornament juist en goed weten aan te brengen. Do hout- en marmer-imitaties zijn natuurtrouw weerge geven, terwijl van de letteroefeningen goed* voorbeelden aanwezig zijn. Ook de meubelafdeeling is in de groot* zaal vertegenwoordigd; een slaapkamer ameublement, een schrijftafel, verscheiden# soorten van kasten, tafels, stoelen, étagère*, piëdestals, enz. doen zien, dat dc leerlin gen dier afdeeling flink en goed gewerkt hebben. Tn de beide bov-ntecki-nz den in het I hoofdgcb uw geeft li mme: 'f.V'!r g ro- ceptio; het het lijnteekenen van af het *W-

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1