Ingezonden, Burgerl. Stand van Lelden. De geestdrift neemt steeds toe. De Koningin der Badplaatsen. Uit du staatscourant" Opwekking aan alien, die In de ziekenverpleging arbeiden* G-eaolibe Bied1 ajcfciiBl "Wilt u mij voor 't volgende een plaatsje In uw geëerd blad' afstaan? D. V. zal op aanstaanden Maandagavond 17 April, om 8 uren in de Consistorie- Kamer van C.a Goref. Kerk op de Oude Vest een vergadering worden belegd, waartoe allen worden uitgcnoodigd, die arbeiden in den dienst d.r zi.kenvorpleging, onverschil lig in welke gestichten ook te dezer stede werkzaam. Het doel is 'do oprichting van een plaatselijken bond van Christelijke pleegzusters (en -broeders, indien deze ar zijn). Ds. J. Bootsma, geestelijk verzorger van het gesticht „^.oemcndaal" to Loosduinen, zal daartoe in die samen! omst spreken ovar het onderworp: „Waarom een Christel. Bond voor ziekenverpleging." Wij noodigen beleefden dringend alio be langhebbende zusters on broeders van hot r.akonpssenhuis; hot Academisch zieken huis; Wallon; Endegeest en indien zo er zijn van andere gestichten, alsook do parti- ouliero verpleegsters, uit, om dezo sa menkomst met hun tegenwoordigheid te vorcoren. Om den ornst 'dor zaak hoop ik, dat menigeen ons vriendelijk verzoek opvol- go, en er een gezegende samenkomst tot zo- gen ons bereid zij. Mot vriendeLijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend Uw dw. dnr. Cv WISSE Jr., predikant. Leiden, 14 April 1905. Gemeenteraad van Rijnsburg. De utrij<l over de oorzaak der tul.er- cnlo.se tnssclicn prof. Spronck on prof. Middendorp. Op het 9de Congres voor Openbare Ge- zondheidsregclfeg, gehouden te Nijmegen op den lsten en 2den Juli van het vorige jaar, hieldi Prt>f. ISpronck tegonjover de door zijn ambtgenoot M. verkondigde mee ding, „dat de Koch'scho bacillen niet de oorzakelijke parasieten van de tubercu lose zijn" staande, dat zulks wel het geval is. Hij voerdo daartegen aan: lo. „dat de overgroote meerderheid ab soluut overtuigd is van do volkomen juist heid van de leer van Koch;" 2o. „dat het zich in onze dagen niet laat denken, dat zoo'n leer lang zou kunnen lo ven, indien zij niet juist was;" en verklaarde ten slotte, 3o. „dat de geheel© wereld overtuigd is, dat de tuberkelbacil de oorzaak is van de tuberculose." Prof. M. verwierp deze redeneering als onwetenschappelijk en niets bewijzend en noodigdo daarom den lsten Nov. d.a.v. eerst in het laatst van Oct. jl„ nl. in Afl. 11 van het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne verscheen het offioieel Verslag van het Congres, zoodat eerst toen bleek, wat do heer Spronck had gezegd; zijn ambtgenoot uit deugdelijke bewijzen t© brengen voor do onjuistheid van zijn meening vóór Dec. d.a.v. De heer Spronck voldeed daaraan niet, waarom de heer M. hem nogmaals den lsten Jan. jl. verzocht alsnog vóór 1 April jl. die bewijzen te willen brengen. Ook daaraan gaf de heer Spronok geen gehoor, waarom prof. M. thans den volgenden Open brief aan hem richt: Hooggeleerd© HeerI De bowijzen voor Uw bewering, uitga sproken op het Congres te Nijmegen, den lsten Juli van het vorige jaar, ton opzich te van do juistheid mijner meening, dat dö Kochsche bacillen niet do oorzakelijke pa rasieten van do tuberculose zijn, die men, Uw positio in aanmerking genomen, van U had mogen verwachten, die bovendien de eer U oplegde en de waardigheid van die Vergadering van U vorderde, hebt gij niet gebracht. Aan tijd en gelegenheid om die te bren gen, in plaaats van Uw belachelijko en niets bcteekenende phrasen van „de abso lute overtuiging van de overgroote meer derheid'1 en van „de overtuiging van do geheele wereld", heeft het U anders niet ontbroken. Eerst heb ik U tijd gegeven tot 1 Dec. jl. en toen Gij niets te berde bracht, tot 1 April jl. het een zoowel als bet ander zonder gevolg, terwijl evenmin van Uw zij de een voorstel of belofte kwam voor een latercn termijn. Wolk een houding van U, een algemeen erkend deskundigo, hoogleeraar in de ziek tekundige ontleedkunde, die zich zeer veel op bacteriologisch gebied beweegt en be schikkende over een goed ingericht labo ratorium met alle hulpmiddelen voor een dergelijk onderzoek, jarenlang bijna dage lijks gelegenheid hadt en nog hebt om U aan fle zieko organen te overtuigen van dc onjuistheid van Koch's leer 1 Iedereen moet nu wel met mij tot de con clusie komen, dat Gij niet in staat zijt een enkel bewijs tegen de juistheid van mijn meening te brengen, en U derhalve voor een zonderlingen praatjesmaker houden. In dio overtuiging ten minste heb ik de eer te zijn Uw. dienstw. dienaar H. W. MIDDENDORP. Botercoufroiestations. Het wetsontwerp nopens het merken van boter, afkomstig van aangeslotenen bij een onder rijkstoezioht staand botercontróle- station, is in (de afdeelingcn der Tweede Kamei' met vreugde ontvangen. Gewcnscht werd, dat nu ook streng zou worden gewaakt togen namaak van het rijksmcTk en gevraagd of, met het oog daarop, nu ook niet meer botorinspecteurs en -visiteurs noodig zouden zijn. Bedenking haddon sommige leden tegen do bepaling, dat de aangeslotenen bij oen boter con trólestation in geen onkel opzicht bij den handel in margarine mochten be trokken ziin. Afwezig wegens ziekte de heer H. van Eginon'd, wethouder. Voorzatter: de burgemeester, do heeT R. van Ham. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Medegedeeld wcxrdt dat het bestelloon dei telegrammen heeft opgebracht 106,10, en de verpachting van het vischwater en het gras langs wallen en bermen respectievelijk f 5,50 en 4. De voorzitter bood den Raad het verslag van dan toestand dei gemeente over 1904 in. Dit verslag zal ter visie worden gelegd. Ingekomen was eon request van 'den heer H. G'oster, pachter van het „Rijnlandsch Koffiehuis", tevens station Rijnl. Stoom tram, waarin dezo den Raad verzoekt het genomen besluit, waarbij de localitciten met vergunning des Zondags na 2 uren moeten gesloten blijven, te wijzigen en wel dat alleen tijdens den morgengodsdiensb bedoelde loealiteiten moeten gesloten zijn. Op de vraag van den voorzitter wie naar aanleiding van dit request het woord ver langt, merkt de heer H. Hogewoning op, dat men met het nemen van bedoeld besluit wel wat met liaast heeft beslist. Bij nader inzien vindt hij het beter de koffiehuizen alleen onder kerktijd te doen sluiten. Dr. A. J. van Walsem is heb in dezen met den heer Hogewoning eens en stelt .daarom voor, de koffiehuizen des Zondags *t© doen sluiten 'b morgens un 9.1 tot 12 uren; dos avonds van 5 tot 8 uren. Dc voorzitter merkt hierbij op, dat het toch niet aangaat een g nomen besluit, dat nog niet eens in werking is, te vernietigen of te wijzigen. Wel wil hij op zioh nemen zoo spoedig mogelijk met een voorstel to komen tot een algoheele wijziging der Poli tieverordening, waarbij deze zaak dan op nieuw kan worden behandeld. Dr. Van Walsem dringt aan, zich daar bij niet te overhaasten; als men tot wijzi ging van de Politieverordening overgaat, moet alles goed zijn. Besloten wordt de behandeling van hot request to verdagen tot de eerstvolgende vergadering waarin aloaan do wijziging van de Politieverordening zal worden behan deld. Nog word ter tafel gebracht een voorstel om van de twee leegstaande lokalen der O. L. School een Raadhuis met trouwzaal te doen bouwen en het tegenwoordige Raad huis in te richten tot particulier woon huis. Wegens de hooge kosten daaraan verbon- nde, werd dit voordel verworpen. Besloten werd een hek van staaldraad te plaatsen om het plantsoentje voor de Ned.-Herv. Kerk. Do rioleering in do Smidstcog schijnt niet in or do te zijn. Wethouder Van' den Eykcl zal, bijgestaan door don heer Van Itorson, deze za k in orde brengen. Op het verzoek van den lieer J. v. Iter- son om de sloot langs de Zandlaan te mo gen dempen wordt goedgunstig beschikt. Opgemerkt wordt, dat achter do schuren, bchoorende bij do huizon van den heer P. Kort, hokken worden getimmerd, die het geheel ontsieren. Besloten wordt dat daar alleen hokken mogen geplaatst worden, gemaakt van I. raalstrooken en naar genoe gen van B. en Ws. Weth. Van den Eykel brengt den slechten toestand van de Noordwij kcr tram brug tor sprake. De heer Van Iterson merkt hierbij op, dat or wel voortdurend maatrogelcn worden genomen om voor de volksgezond heid te wakon, maar er geen pogingen v.'orden gedaan om het loven van monschen te beschermen. Dio brug levert voortdurend gevaar op. Dr. Van Walsem wil krachtige maatrege len nemen om de Maatschappij te verplich ten in den toestand verbetering te brengen. Ook het besluit om de tram van af Lange Vaart tot aan den wissel stapvoets te doen rijden, is nog niet uitgevoerd. Door den Burgemeester zullen de noodige maatregelen worden getroffen. Niets meer to behandelen zijnde, word hierna de vergadering gesloten. BEVALLEN: M. C. Uitordjjk geb. Sneldera Z. VV. v. d. Wijngaard geb. Koldetraan D. N. M. Koet geb. Vonk Z. L. de Kier geb. v. d Brander Z. P. Hogen69 geb. Koree Z. C.fjFasaaur geb. Bink D. 8. Hoppenbrouwer geb Voorzaat i. M. M. Keu geb. v. Zwieten Z. H. van Daalen geb. Meyer Z. B. F. P. Driesson geb. v. Ditzhujjzen Z. C. Ranselaar geb. Piket D. W. Smit geb. Prinsenberg D. W. Ueerteraa geb. W ij ma Z. M. Marquenie geb. Kamerman D. L. F. Voerman geb. Bleye Z. J. M. L. Briejer gob. v. Leeuwen D. M.C. v. Weslbroek geb. Kottelaar _D. E. H. PJanjer geb. Neuteboom Z. S. Kleijuhans gob. Dnyverman D. A. Guldomond geb. Albert D. E. 0. v. d. Heuvel geb. Verra Z. H. Arkevold geb. WallaardD. M. van Es gob. Koppe Z. E. Hofman geb. Smit 2 Z. 0. NV. van de Nadort geb. Bekooij Z. C. Boeffgeb. v. Nieuwenhovon Z. A. M. Qoerhngh geb. Den Hollander Z. C. Segaar geb. De Zwijger Z. M. Ylaaman geb. v. d. Poel D. D. Buio geb. v. Tongeren D. J. Hakkaart geb. Scliola D. J. van Es geb. Vujjk D. S. Veen geb. De Clercq D. (J. C. Roman geb. Hoogteiling Z. E. 0. Bruaiel geb. Sejjvaart Z. A. H. G. Ovink geb. Koning D. C. v. Haarlem geb. Stakenburg D. J. Siebert geb. Jaspersen Z. P. Boldordijk geb. Kleinbans D. M. Vaviergeb. Slijk D. H. v. Welzon gob. Kwik D. S. Neuteboom geb. Ober Z. GEHUWD: A. Wassenburg w. en A. J.Planjer. N. Moenen jm. en AI. A. Nieuwenhuizen jd. C. P. van Oyen gesoh. m. en M. Criapijn jd. J. Marks jm. en H. Kooien jd. OVERLEDEN: G. den Heolen 73 j. H. Pott 73 j. G. Gorter 86 j. L. F. W. Staileu wed. Fakkel 61 j. A. van Venetie 11 m. J.Sierat wed. De Bruin 89 j. P. P. Smit 50 j. M. C. du Pon wed. Krekelaar 62 j. J. J. H. Bey 6 j. Levenl. kind vr. gesl. van N. Turenbout. J. M. van Gelder ongeh. vr. 81 j. G. van Rjjk weduwnaar 74 j. U. Breedveld geb. v. d. Vliet 62 j. M. van Zjjp 7 m. A. Kwaadgras geb. Tuinstra 53 j. RECLAMES, ii 40 Cents per rogal. 3968 57 Is het niet wonderlijk, hoe snel het nieuws zich alom verbreidt? Wij hoor.en er van in alle straten der stad. Een groot aantal gevallen komt dagelijks voor en el ke week geven wij er zooveel als in ons vermogen is. Hieronder volgt er weder een. Do heer De Klerk, wonende Koddesteeg 36 te Leiden, meldt ons: Voordat ik uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen innam, ben ik gedurende drio jaren aangedaan geweest met een nierziekte. Ik had doorloopend scherpe pijnen in rug en lendenen en een voortdureqden aandrang tot urineeren. Dit geschiedde met hevige pijn en het water was veelal vuil en troe bel en liet een geelachtig bezinksel na. Veel last had ik van zware hoofdpijn en algemeene vermoeidheid, en ofschoon ik reeds veel hiervoor onder behandeling ge weest was, had ik toch geen baat hierme de mogen vinden. Ik besloot ten slotte mijzelf eens to behandelen met Fosters Rugpijn Nierenpillen. Reeds na een paar dagen kon ik een grooto verbetering waar nemen en na verloop van twee weken was ik geheel cn al hersteld. Aan uw prachtig geneesmiddel heb ik mijn gezondheid te danken. Ik, ondergeteekende, verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig u het pu bliek te maken op elke wijze, die u goed dunkt. Tast elke verkoudheid, die gij hebt, den rug aan, wat rillingen veroorzaakt, die ge volgd worden dcor het niet geregeld wer ken der nieren? Gevoelt gij u geprikkeld door kleinigheden? Hebt gij koude handen en voeten? Lijdt gij aan rheumatiek, hoofd en rugpijn, wordt uw urine abnormaal en vormt zich daar steen in? Indien eenige dezer verschijnselen zich bij u voordoen, kunt gij aannemen, dat gij lijdt aan zwak te of ziekte der nieren en deze verschijnse len zijn dc voorboden van een ongesteld heid van meer ernstigen aard. Verzeker u, dat men u dc echte Fosteis Rugpijn Nierenpillen geeft, 'dezelfde, die heer De Klerk gehad heeft. Zij zijn te Lei den verkrijgbaar bij de heeren D. W. E. F. DE WAAL, Mare 56; D. M. KRUISINGA Ezn., Nieuwe Rijn 33 on REIJST KRAK, Steenstraat 41. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel h /1.75 voor ëón of f 10 voor 6 doozen. Zeer terecht wo-rdt Vichy de „Koning in der Badplaatsen" genoemd en men weet waarlijk niet waar dc groote toeloop van bezoekers zioh zal ophouden, die elk jaar wondt aangetrokken door do heerlijke ver blijfplaats van Bourbonnais, zoowel door de eigenschappen van de beroem de bronnen van den Franschen Staat „Celöstms, Grande Grill©, Hdpïtal" als wel dcor het aangename cn het be vallige van het verblijf, nog betoovcrendor gemaakt door de talrijke veranderingen, dio er zijn aangebracht. 3967 15 U t r e o h t. Bevorderd ia tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer A, Swane, geboren te Waalre. Zij kwamen nl. uit een uitdragerij in het quartier du Temple, waarvan de eigenares verklaarde, dat zij in Januari 450 roode soldatenbrockcn en 450 soldatenjassen aan Buneau heeft verkocht en heeft afgele verd aan het werfbureau aan den boulevard Grenelle. Zij had de oude uniformen zelf van den Staat gekocht. Do naar Toulon gezonden commissaris, belast met een on derzoek, heeft daar drio kapiteins vjra de koloniale infanterie ontdekt, die geduren de het kort verblijf van Tamburini aldaar herhaaldelijk met hem verkeerden. Hansen, die eveneens in hechtenis is ge nomen in verband met deze samenzwering, schijnt wan afkomst geen Duitscher te zijn, maar een Zweed. Hij heeft gediend in Al- gerië in het vreemdelingenlegioen tegelijk met kapitein Tamburini, en heeft later een betrekking gehad in den grooten win kel „lo Printemps" to Parijs. Ook de „Humanitó", het blad van Jaurès deelt onder voorbehoud nader mede dat men verschillende inlichtingen op het spoor zou zijn omtrent het „komplot" en dat zelfs een geheele correspondentie, op de samenzwering betrekking hebbende, bij een bekend Bonapartist zoude zijn ontdekt. Een goed ingelicht afgevaardigde heeft aan do „Petit République" eveneens mede gedeeld, dat het komplot van ernstiger om vang was, dan men eerst wel meende. Ver schillende bankiers zouden de reactionnai- ro beweging met groote geldsommen steu nen. De beweging zou echter niet zijn ten gunste van prins Victor, maar ten gunste van zijn broeder prins Louis Bonaparte, die de ziel van het komplot was. Bankiers, hooggeplaatste officieren cn voorname staatslieden zouden trachten een politieke en economische crisis te veroorzaken, die een gewelddadige verandering zou verge makkelijken. Het orgaan van den hertog van Orleans, do „Correspondanco nationale", ontkent elko betrekking van do royalisten met het komplot van Tamburini. De Fransche samenzwering. De instructie in zake het komploLTambu- rini neemt steeds grootera afmetingen aan, wordt ingewikkelder, wat alleen hieruit reeds blijken kan, dat het aantal arresta ties mot <d'en dag toeneemt. De gevangenge nomen Duitscher Hansen (vertegenwoordi ger van een gloei-Iampenfabriek in Keulen) heeft een eigen zaak in de Rue de Londres, zijn woonhuis staat op den Boulevard Ber- thiier. De aanklacht tegen hem moet ge grond zijn op par. 61 van het wetboek van strairecht, waarbij als medeschuldige ge straft wordt hij, die het misdadig voorne men kennende van personen die een aanslag willen plegen op de veiligheid' van den staat, dezen gelegenheid biedt tot het hou den van samenkomsten. Het staat namelijk va-st, dat Tamburini en Buneau samenkwa men in eenige gehuurde kamers van Han slens huis. Do arrestatie van don gewezen kapitein Volpert geschiedde op grond van do mede- deeling van den afgevaardigde Hubert over do wervings-pogingen in Youziers. De vier als getuigen gehoorde officieren uit hot garnizoen-Rockcfort mogen tob nader order Parijs niet verlaten, om zich ter beschikking te houden-rvan den rechtcr-commissaris. De bijzondorheden, welke door do instruo- tie aan don dig komen, worden steeds be- zwarender voor Tamburini. Men heeft den koetsier ran den vrachtwagen kunnen vin den, die in den nacht de 8000 patronen bracht naar het huis in Nanterze. Hij verklaarde voor don nacht daarop de opdracht van Tamburini gekregen te hebben om een groote hoeveelheid geweren te vervoeren. Dit kwam hem echter verdacht voor en daarom weiger, de hij aan deze opdracht te voldoen. Ook to Toulon, to Cherbourg cn te Lo- riont wordon onderzoekingen gedaan; daar schijnt men ook militairen te hebben willen aanwerven voor het komplot. Te Parijs gaat do rechter van instructie Ohênebenoit voort met het hooren van ver dachte personen. De oud-kapitein Volpert wordt geschil derd als een zeer overspannen man, die reeds dikwijls plannen majakte v*oör "ex pedities. Zoo wilde hij tijdens den Zuid- Afrikaanschen oorlog op eigen kosten 'Fransche compagnies uitrusten om aan de zijde der Boeren te vechten. In April 1904 richtte hij tot verschillende kurassiers- officieren van Vociers, in de Ardennen, een schrijven, onderteekend met „Wolf", waarin hij hen opwekte tot het deelnemen aan een koloniale expeditie. Later kwamen de plannen bij hem op voor een samenzwering tegen de republi- koinsohe regeering, die volgens hem, de schuld droeg, dat het leger en vooral de officieren, in zoo'n beklagenBwaaikligen toestand geraakt waren. Thans is uitgekomen, van waar de te Pa rijs gevonden uniformen afkomstig zijn. Bij Kon. besluit is, ter belooning van officieren, onderofficieren en militairen beneden dien graad van het leger in Nodcrlandsch-Indiö, die zich hebben onder scheiden gedurende den tocht naar dp Gajo- ©n Alaslanden van Februari tot Juli 1904, a. bepaald, dat in de registers van do Kanselarij der Nederlandscho Orden zullen worden ingeschreven als ridder 4do klasse van de Militaire "Willemsorde, de hierna te noemen gesneuvelde, dan wel aan bun door don vijand bekomen wonden overleden militairen G. J. A. van Zijl (algemeen stamboek No. 41277), Europeesch sergeant, J. Ana- kotta (algemeen stambook No. 26584), Am- boineesck sergeant, beiden van bet korps marechaussee; b. bevorderd tot ridder 3de klasse in do Militaire Willemsorde, de kapitein van het koTps marechaussee, W. B. J. A. Schee- pens c. benoemd tot ridder 4do klasse in de Militairo Willemsorde: de kapitein van den genoralen staf J. J. Stolk (sedert terugge plaatst bij het wapen der infanterie) de cersto luitenants van het korps mare- chaussco J. W. Ebbink en H. T. Aukes do eerste luitenant W. R. Winter en de sedert tot dien rang bevorderde tweede luitenant J. van Braam Morris, beiden van de infanterie; de off. van gezondheid 2de klaisso van den geneeskundigen dienst H. M. Neeb (sedert bevorderd tot officier van gezondheid 1ste klasse) de Europeesche sergeanten van bet korps marechaussee J. W. C. Emondt (al gemeen stamboek No. 33434), S. R. Deur- scn (algeeen stamboek No. 43810), M. F. Baak (algemeen stamboek No. 44882) en M. M. ÖdorfeT (algeir-n stamboek No. 45012); d. begiftigd met do eeresabel met het gebruikelijke opschrift, de eerste luitenant van het korps marechaussee G. F. B. Wo- trin, en e. bepaald, dat bij afzonderlijke dagor ders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: do kapitein H. R. Th. A. de Graaf cn de eerste luitenant W. Lasonder, beiden der infanterie; de Europeesche sergeanten van het korps marechaussee J. Dorst (algemeen stamboek no. 33845), J. A. K. G. van Seters (no. 41755), K. R. Sauer (no. 45303), G.A. 0. Belling (no. 48317) en R. Buitcr (no. 50625). de Europeesche sergeant der infanterie Ch. Dirksen (no. 42825) de Europeesche fusclicir K. A. Keller (no. 38922), M. Stougio (no. 47573) en O. L. Hendrikussen (no. 54536/1020) dor koloniale reserve de Europeesche 6orgeant-zickcnop ziekte r J. A. W. Zeilei (no. 36538) en do sedert tot korporaal bevorderde Europeesche soldaat- zieken verpleger J. toker (no. 41421), bei den van den geneeskundigen hospitaal- dionst. Ter zake van zijn gedrag gedurende den tocht naar do Gnj> en Alaslanden van Fe bruari tot Juli :134, benoemd tot ridder 4de klasse in de Militaire Willemsorde, de van hot leger hier te lande bij dat ra Ne- derlandsch-Indiö gedetacheerde eerste luite nant der artillerie J. Oh. J. Kempeee. Aan den eersten luitenant op non-acti- teit J. Tersteeg, van het wapen der infan terie, met ingang van 1 Mei 1905, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend. Technisch© Hoogescliool. Blijkens het onderzoek in de afdeelingcn" der Tweede amer van het wetsontwerp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegiooting voor 1905, waTeu eenige leden van oordeel, 'dat de indiening van dit wetsontwerp getuigt van weinig deferentie voor do Eerste Kamer der Staten-Ceheraal, die de Hooger-Onderwijs- wet nog niet eens in openbare behandeling heeft genomen. Van andere zijde vond die bewering te genspraak. Opgemerkt werd, dat ook n^ weer de raming der omzetting van ds polytechnische school tot technische hooge- school achterwege is gebleven. Men hoopte 'dat do RegeeTing die alsnog geven zal. Men keurde het af dat de Regeer ing weder bij suppletoire begrooting verhooging van b roldiging van ambtenaren vraagt. Men kwam er togen op, dat de Regeering f 10,000 aanvraagt zonder aat een specifi catie woi'dt gegeven. Men verzocht die als- nog te ontvangen. Gevraagd werd ook welke voortaan de positie en de bezoldiging van de leeraren aan do Polytechnische School zal zijn, die niet zullen worden benoemd tot hoogleer- aar aan de technische hoogeschool en voor wie geen plaats meer schijnt te zijn in do nieuwe organisatie. Ook werd gevraagd hoe het voortaan zal gaan met 'de vaco- tiegelden, die te Delft de hoogleerajerf nog steeds genieten als leden van do commissiën, door wio eindexamens der Polytechnische School worden afgenomen. Naar men meende, is er alle aanleiding om den post op de bcgrooting, waaruit die gelden worden gekweten, vermindering te doen ondergaan. Tegen de verhooging met 2000 voor de feestviering bij do voorgenomen plechtige inwijding rees van verschillende zijden bezwaar. Vclo leden hadden er te meer bezwaar tegen, omdat hier' van een eigenlijke raming geen sprake is. Andere leden achtten financieo- len steun van rijkswege bij zulk een plech tigheid alleszins gepast. Spoorwegstation JDeventer. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot aanvulling en verhooging van het IXde Hoofdstuk der Staatsbcgrootïng voor 1905 werd door sommige leden gewezen' op den loop van de daarin behandelde aan gelegenheid als een sterk sprekend bewijtf, j hoo verkeerd en hoe gebrekkig ten onzent do krachtens de overeenkomsten van 1890! bestaande spoorwegtoestanden zijn en hoo dringend noodig het moet worden geacht, dat tot een andere spoorwegpolitiek, tot staatsexploitatie, worde overgegaan. Na jarenlange onderhandelingen met de spoor wegmaatschappijen is liet thans zoover ge komen, dat de staat, ten einde raad om verdere vertraging te voorkomen maai - voor eigen rekening te Deventer een station gaat bouwen. Sommige leden wenschten te doen uitko men, dat het te bouwen station voor het verkeer in de gemeente Deventer een groote belemmering zal opleveren. Er werd ook tegen opgekomen, dat nu aan de regeering vrijwel een blanco krediet za-1 worden ver leend. Wel worden de gezamenlijke uitgaven op f 900,000 geschat, maar omtrent deze ra- ming werd in de Memorie van Toelichting niets medegedeeld. Men vroeg ovorlegging van reeds vroeger gevraagde stukken en'\ bescheiden, alsmede van een eenigszina ge-/ gedetailleerde raming en teekeningen. Sommigen wenschten van de Hollandschï Spoor, die den spoorweg ApeldoornAlmé- j loo exploiteert, een bijdrage in de meerdere stichtingskosten, welke veroorzaakt worden door het exploiteeren van genoemden we& als sneltreinroute. Be Anambas- en Hfatoena-eilandenu Aan den Regeeringsalmanak voor No de rlandsoh-Iudie van 1905 ontleent het „Hbl.", de volgende bijzonderheden om trent de inrichting van het Nederlandsch bestuur in bovenstaande eilandengroepen, die thans zoo zeer de aandaoht trekken door. de bewegingen van de Russische vloot. Zij zijn gelegen aan de grens onzer Oost- Indische bezittingen en behooren tot do re- Bidentio Riouw. Dezo residentie bestaat uitij zes af deelingen, waarvan alleen de af dee- ling Indragiri op bet vasteland van Suma tra gelegen is. De andere afdeelingcn zijn gevormd' door de eilandengroepen van! Bentang of Riouw, v~i Lingga, de Kari- mon, do Tambelan, de Anambas en Natoena- eilanden. De afdeelingen zijn Singga, Ka- rimon, Batan, Tandjong-Pinang, en Poe- loe-Tocdjoeh. Te Tandjong-Pinang, do hoofdplaats, woont de resident, de hcor W. A. de Kan ter, evenals dc controleur, de heer H. van Eek en verdere Europeesche Ohineeschc en inlandtsche beambten. De afdeeli-ng Poeloe-Toedjoch omvat, liet' meer verspreid gelegen gedeelte dor residen tie cn dus de eilanden in de Chineescha zee behooren.de tot het sultanaat Singga— Riouw en Onderhoorigheden, dus de Anam bas, de Natocna en de Tambelan-eilanderi., I.i deze eilanden vinden wij een luitenant' der Chineezen, ter standplaats Siantan, een' eiland behoorend tot do Anambasgroep, terwijl overigenu noch assistent-Tesidcnt, j noch controleur', noch posthouder voor de af deeling Poeloe-Tocdjoeh wordt opgege ven.. De bevolking is „bij benadering" aan-' gegeven als bedragende 11,705 voor de gehee le afdeeling. Voer do hoofdplaats, bet plaatsje Terom- pak, op hot eiland Siantan wordt opgogevenj' een zielental van 458 t.w. 417 inlanders eii 41 Chineezen, geen Europeanen, nodf vreemde Oosterlingen. Berichten ovor JEtijnland's boezem, gedurende de week van 28 April 1905. Stand van den boezem te Laiden* Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen Waterloozing lange natuurlijk, weg. Watorinlating Regenval in Mm -ÏA 2 April 8 April 4 April 5 April 6 April 7 April 8 April 65 58 61 63 55 55 55 om—A.f|fl 58 58 59 57 54 54 52 er Spaarndom 84 a., Halfwog n. Qoada 55.25 a. Katwijku. Spaarndam u., Halfweg u., Qoada u., Katwijk 92.80 a. Door da aluia ta Gouda u. 24.4

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 6