Raadgeving. De kleur van de ziel. De theorieën van Blondlot over N-stra len en mensehelijke uitstralingen mogen als :meer algemeen bekend beschouwd worden. jMen zal echter met belangstelling verne men van verdere proefnemingen op dit ge bied. Het is een mevrouw Northesk .Wilson, die dozer dagen in de Londensche Queens ;Hall een lezing hield over N-stralen en ,daar mededeelde, hoe zij eens had waarge nomen, dat stralen uit haar handen te voor schijn kwamen. Eerst had zij gedacht aan de een of andere oogaandoening, maar toen zij haar geneesheer geraadpleegd had, en deze haar verzekerde, dat haar oogen vol maakt in orde waren, en zij zich vervolgens tot leerlingen van Blondlot had gewend, begreep zij, dat het door haar waargeno men verschijnsel een uitstraling van In stralen moest zijn. Daarop zette zij zich ernstig aan het nemen van verdere proe ven en na een studie van achttien maan den kon zij de resultaten daarvan nu mee- deelen en spreken over hetgeen zij wilde noemen ,,De kleur van de ziel." Mevrouw Wilson had meegebracht een aantal lantaarapaaltjes, alle verschillend en met fijne nuanceeringen gekleurd en zij trachtte uit te leggen hoe iemands N-stra- len konden overeenstemmen met deze of dm kleur en waaruit zij vervolgens afleid de, dat men aldus iemands persoonlijkheid, karakter of ziel in een kleur kon weerge ven. Deze theorie van de N-stralen en de kleur der ziel lijkt op het eerste gezicht wat moeilijk,... maar de spreekster had een soort staalkaart samengesteld, waarvan, aan de hand harer studies, kon worden af gelezen de beteekenis der kleuren. Bijvoorbeeld Donkerrood is hartstochtelijk. Boze is goed, algemeene menschenliefde. Oranje is vooruitstrevend. Donkerblauw is ernstig denkend. Geel is liefde voor kunst, ontwikkeld. Grijs is angstig en terneergeslagen. Sepia is lichtzinnigheid. Lichtblauw is devoot, godsdienstig. Lichtgroen is individualiteit. Donkergroen is geestelijke of lichamelij ke ziekte. Spreekster deelde nog mede, hoe zij haar proeven neemt. Zij vertoonde een groen plaatje, da-t geprepareerd was met zwavel zure kalk; door het plaatje bij een elec- trisch lampje te houden word het „opge wekt" en in een donker vertrek kon men daarna de proef nemen, of iemands N-stra len op de groene kleur reageerden. Ter wijl de vingers dicht bij den voorkant van bet plaatje gehouden werden, moest men dan aan den anderen kant de lichtstralen er door zien schijnen. Zoo had men ver schillende kleuren te gebruiken, tot men de juiste kleur, en daarmee zijn zielskleur, gevonden had. KUMSTXATOEN. In Beieren zijn onlangs proeven genomen ter bereiding van kunstkatoen uit pijnboo- men- en sparreaihoat, waarvan men zegt, •dat de kostende prijs laag genoeg moet zijn om met de Amcribaansohe katoen te kunnen concurreeren. De eerste bewerking is, dat inen het hout, na het van zijn schors ontdaan te hebben, splitst in vezels van eenige millimeters dikte, die dan overgaan in een horizontalen cylinder van koper met looden voering, waarin stoom toetreedt en de vezel geruimen tijd losgewerkt wordt. iDan voegt men zwavelzure soda toe en ver warmt do massa gedurende 36 uren onder een 'druk van 3 atmosfeer. De houtvezel is 'dan volkomen wit, wordt gewasschen en i vervolgens gekneusd. Op een nieuwe was- sohing volgt dan een nieuwe bleeking met chloorkalk. Na droging is de massa een zui vere cellulose geworden, die men onder druk verwarmt met een mengsel van salpe terzuur, zoutzuur en chloorzink. Eindelijk voegt men dan nog wat gelatine en ricinus olie toe, om weerstand van den vezel te ver- hoogen. De kunstkatoen wordt dan in fijne dra den getrokken, die nng eens een wasschiug ondergaan in een oplossing van koolzure soda. De draden laten zich zeer goed weven en verven. Men vergete niet, dat hier nog slechts sprake is van laboratoriumproeven. Maar misschien kan men er een begin in zien van een concurrentie tusschen Europa en de Yereenigde Staten, die met hun overpro ductie meesters van de katoenmarkt zijn. Hoezeer men overigens in Amerika reeds in de weer is om de sterk gedaalde katoen- prijzen te releveeren, bewijst de verwoesting van een gedeelte van den katoenoogst in sommige Zuidelijke Staten. In Georgië wer den op die manier ware vreugdevuren ontstoken. Aan den eenen kaait gebrek, zoodat de wetenschap de industrie te hulp moet ko men om een kunstproduct te maken; aan den anderen kant balddadige vernieling om dat men van hetzelfde artikel te veel heeft. Uit een economisch oogpunt zeker een hoogst bedenkelijk, ja, absurd verschijnsel. Wefcelijksche Kalender. Zondag. Wanneer alles om u heen u het leven on draaglijk doet schijnen, ga dan heen en ver richt een goede en edele daad en gij zult in wendig juichen bij al uw tegenspoed. Maandag. De ervaring gelijkt dikwijls een kam, 'dien iemand krijgt, wanneer al zijn haren zijn uitgevallen. Dim«dag. Welvoorged'ragen beuzelingen zijn meer dan degelijke gesprekken geschikt om iemand den naam van aangenaam mensch te bezorgen. Woensdag. Het beste van den menscli moet verloren gaan als het leven geheel opgaat in gekt- verdienenhet geheel of ten deele werken voor het algemeenvormt eerst een compleet, een geheel man. Donderdag. Wanneer een moeder beweert, dat haar dochter geen gedachte koestert, die zij niet kent, wees dan overtuigd, dat zij veel meer meent te weten dan zij inderdaad weet. a YrSJdas. Yaak is alleen de zucht naar genot de vlucht voor het geweten. O Zaterdag. Een vriend heeft ten allen tijde lief. RECEPT. Worstjes mot rystrand. Men bereidt een gewonen rijstrand, laat varkensworstjes in kokend water gaar wor den, trekt het vel er af, verdeelt elk worst je in acht deelen, legt ze midden in den rand van rijst, bestrooit ze met kaas, be dekt ze met een weinig rijst en dient ze zoo voor. (xipsbeeldon schoonmaken. Gipsbeelden kan men het best schoon maken door ze te bestrijken met zwavel zure baryt, nadat men ze even te voren met lijnwater heeft afgewasschen. Andere bekende middelen, als krijt, gips en lood- witoplossingen, voldoen niet zoo goed. Het i baryt wordt geleverd door eiken apotheker. De schoonste bSoem. Daar bloeit een vioem i.f 's levens gaard, Waarop het oog met blijdschap staart, Niet hoog genoeg te roemen; Met sneeuwwit kleed en gouden hart Is 't, dat zij eiken wedstrijd tart. 'k Mag „liefdebloem" haar noemen. Yen ukk' lijk schoon is zij van kleur, Yerkwikkelijk, ..alsamiek haar geur, Niets, dat. bij haar kan halen. Zij siert den koninklijken hof, Doch biedt ook dank- en juichensstof Aan de armen in de dalen. De liefdebloem schenkt kracht en moid, Brengt kalmte, wijl de stormwind woedt, Geeft lafenis na 't strijden. Zij biedt vei troosting, rust en vreê, En deelt den rijksten zegen meê In kommervolle tijden. De liefde is 't beeld van onzen Heer, Die daalde van den hemel neer Tot hc'l der stervelingen. Gezegend, die die bloeme vindt; Hij leeft hier als des Vaders kind, En zal een danklied zingen. AXiLERILEI. De geestige, professor Lichtenberg had het ongeluk, door de natuur met zeer groote oor en te zijn voorzien. Een kennis spotte daarmede en zeide: ,,Maar, professor, wat heeft u leelijke, groote ooreu 1" Snel gaf Lichtenberg ten antwoord: „Zeer waar; mijn ooren en jouw verstand, dat zou 'n fameuzen ezel geven 1° Stud en t Peersma (afscheid nemend van een oud-academievriend, bij wien hij gedurende de vacantie echt studentikoze gastvrijheid genoten heeft): ,/t Zou me ko lossaal pleizier doen, je ook eens te Lei-^ den op mijn kast te zien; ik verzeker je, je zult als 'n postwissel ontvangen werden 1" Boer: „Mienheer, ik zou graag een P9rtret willen hebben van mijn, in 'n hoe hiet et zoo in secretaire-formaat." F otograaf: ,,Dat formaat bestaat niet, hoe bedoelt u?" Boer: „Zooals ik bij de buigcmeester op het durp hèt gezien." Fotograaf: „Bedoelt u kabinet-for maat?" Boer: „Justement, zie je, ik wist wel, dat er een kast bij te pas kwaui g „Wanneer zeggen de Japannersgoedeu morgen ,,Wel, als ze opstaan „Neen, als ze Hollandsch kennen 1" Mevrouw laat aan de nieuwe keuken meid de keuken zien. De keukenmeid (in verrukking) „Och, och, mevrouw, wat 'n prachtige keu ken!... Daar gaat desnoods de heele hoofd wacht in Juffrouw (bij koekbakker): „Wan neer wenscht u, dat het bezorgd wordt, mevrouw Mevrouw Parvenu: „Precies negen uur vanavond, 'b Is voor een five o'clock." Yoor de soiree. „Maar, man, hoe; kan je nu al geeuwen? De avond is nog niet eens begonnen „Dat is nog van den vorigen keer." B e d e n k e 1 ij k. „Hoe staat het met bet weer? Nog altijd koud?" ja, vinnig „En hoe is het met de vrouw?" „Nu, niet veel beter." Moderne briefstijl. Met vreug de grijp ik de machine aan, om u mijn teederste gevoelens te vertolken..."

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 14