Paardünvleescii als voedsel. j De Berlijnsclie en de Parijeche correspon dent van dj „World's Work" deelen inte ressante cijfeTS merde betreffende bet ver bruik van paardenvleesoh te Berlijn en Par rijt, dat zij in verband brengen met de be scherming van werklieden. Gelijk bet ver bruik van rundorvleesch en van zeep, zeggen zij, als een onfeilbaar bewijs geldt voor de beschaving van een volk, zoo kan dat van paardenvleesch beschouwd worden als een aanduiding van den omvang van het pro letariaat. En nu wordt paardenvleesch in het beschermde Duitschland erkend als een „item" op de lijst der volksvoedingsmidde- I len. Duizenden Duitschers gebruiken geen I ander vleeseh dan dat van paaiden, niet I dewijl zij het lekker vinden, maar omdat zij [door den nood daartoe gedreven worden. In 1894 bedroeg het getal der in Duitsch land geslachte paarden 7627in 1900 was het I reeds tot 10,185 gestegen en in 1903 en 1901 bedroeg het ongeveer 12,000 en 13,000. Men j berekent, dat Berlijn dat jaar' ongeveer [3,200,000 pond paardenvleesch verbruikt (zal hebben. Daar ter stede vindt men 64 vleeschwinkek', waarin niet anders dan i paardenvleesch verkocht wordt, en in an- idere gedeelten van Duitsohland is het ver'- I bituik van paardenvleesch waarschijnlijk leer grooter dan kleiner. De beste stukken [worden te Berlijn verkocht voor 4 of 41 stuiver per: pond, do minste voor li a 2 I stuiver. Vermoedelijk wordt ook honden- Ivleeseh verorberd, zegt de correspondent. Statistieke gegevens' zijn daarvan niet te [verkrijgen ,maar van goeder: hand wordt bericht, dat bijv. verleden jaar in do Sak- Jsische stad Chemnitz en elders eenigo hon derden honden ten behoeve van de aller - larmsten werden geslacht. Hetzelfde zou in [andere steden van Duitschland plaats grij. jpen. In Frankrijk wordt insgelijks veel paar- .denvleesch gegeten. Te Parijs worden jaav- jlijks gemiddeld 40,000 paarden v«oor de consumptie geslacht, waarvan een groot ge- (deelte in de restaurants onder den naam ;van „rosbif" wordt verorberd. In do ban- Hieue houden 200 slagers zich uitsluitend I bezig met het slachten van paarden en het gebruik is in de laatste tien jaren aanmer- Jkelijk toegenomen, gedeeltelijk dewijl de ge- ineesheeren paardenvleesch aanbevelen aan kranken in het bijzonder voor tuberculeuze ^kinderen. Bouillon van paardenvleesch t wordt voor voedzamer gehouden dan die jvan runderen of schapen. In de wijk der Gobelins bestaat reeds een igroot abattoir voor paarden en een tweede ;is in aanbouw in Vaugirard. De Begeering jheeft het slachten van paarden onder bij zondere controle gesteld, dewijl de verlei- j ding voor de boeren óf oude öf zieke paar- ;den voor de slachtbank te verkoopen groo ter wordt geacht dan ten opzichte van schu lpen of runderen. Enkele districten, met na- ime in het Noordar-departemcnt, lijden ireeds gebrek aan paarden, wegens 'de groote vraag voor Parijs en eenigo groote tteden in de provinciën. Bloed of afkomst komt Bij een „taf el-paard" slechts in zoover in aanmerking, dat een volbloed minder vet en ■meer mager1 levert 'dan een dier van lagere afkomst. Witte paarden zijn weinig in tel, omdat iri hun vleeseh zwarte stukken voor- f komen, die zorgvuldig uitgesneden moeten jworden. Do slagers geven dc voorkeur aan jpaarden uit de steden, dewijl hun vleeseh jwitter is ten gevolge van het voeren met ihaver Het paardenvleesch is' te Parijs voor- inamelijk gezocht omdat het goedkoop is; ■een werkman kan een 1 i v r e koopen voor ,5 stuivers, den halven prijs van runder- of sohapenvleesch. Het klaverblad van vier. j. Er is een illusie, die ons staat ontnomen te worden 1 Het klaverblaadje-van-vier gold van oudet tot onder, bijna overal, zeker bij alle rroikeren, die dc klaver zagen groeien, als een teeken van geluk. Er bestaan volks spreekwijzen to over, die het zeldzame kla verblaadje-van-vier het toovei middel noe men om verborgen schatten te vinden, of, wat nog beter is, om ziekten voor den drempel te houden. Herinneren wij ons de heerlijke zwerf tochten, die wel soma iets van idyllen had den, dooi de eindelooze groene weiden en velden, om tusschen madeliefjes en boter bloempjes het wonderblaadje te vinden l Het voorjaar wacht reeds achter de nog bleek-blauwe hemelen en in lenteroes zal weer zoo menige vrijei' zijn liefje verrassen willen met het gedroogde vierslippige kla verblaadje Maar, helaas I Voortaan zal deze zoete bloementaal niet meer gesproken worden. Het klaveiblaadjc-van-vier zal gemeengoed worden en daarmee is het gedaan met zijn bekoring. Het is de deftige Academie van Weten schappen in Frankrijk, die zich op een onzalig oogenblik is gaan bezighouden met dit plantje, dat slechte voor dichters en ver liefden en natuurvrienden gewassen scheen. Hoe weinig past echter deze luim der na tuur, dio het vierbladig klavertje bedacht, bij stoffige folianten, bolle brilleglazen en flitsende ontleedmessen De Fransche geleerde Gaston Bonnier heeft in de Parijsche Académie des Scien ces' mededeeling gedaan van zijn ontdek king, o, ontdekkingdat men langs Jcunstmatigen weg klaverbladen-van-vier kan vervaardigen, door aan het jonge uit- loopende plantje een kleine insnijding aan te brengen. Beeds dezen zomer zullen actieve bloemen winkels in hun uitstalkasten de klaver blaadjes-van-vier bij beele bossen etalee- ren. En wat blijft er dan over van de volkssa ge, als men den talisman tegen dozen of dien prijs' in den eersten 'den besten winkel kan koopen? Er is een illusie te meer, die ons ontsto len is. Hen scMldersrekening. Dezer dagen kwam het „Handelsblad van Antwerpen" een rekening onder do oogen, welke het waard vond te vermelden, vanwege haar oorspronkelijkheid. „De Maasbode", van Botterdam, vond haar ook eigenaardig genoeg ze af te druk ken en wij, van hetzelfde gevoelen, leggen ze ook onzen lezers voor. Jacob van Zemclhooghe, schilder, in de kerk van Terhagen niet ver van Yperen eenigen tijd gewerkt hebbende, eischte voor dagloon en levering een som van gl. •9216 stuivers Brab. Cour. Daar do kerkmeesters gemelde rekening wat overdreven vonden, verzochten zij van den schilder een gedetailleerde nota, ten einde te weten, hoe en waaraan dit alles verdiend was. Des anderen daags kregen zij dé volgen de rekening DEBET de heeren Kerkmeesters, als re genten der Kerk, aan Jacob van Zemel- hooghe, schildersbaas, als volgt, in B. C. G. De Tien Geboden Gods merkelijk verbeterd en eens netjes gevernist 5.12,5 Pontius Pilatus schoongemaakt en een nieuwen band aan zijn muts ge schilderd 5.03.3 Do haam van Petrus een nieuwen stqart ingestoken, zijn kam vertand en nieuwe lellen onder den bek ge hangen 2.93.6 Eén moordenaar aan het kruis vastgemaakt en een vinger aange zet 1.07.6 De linkervleugel van den Engel Gabriël verguld en nieuwe slagpen nen ingestoken 14.17.0 De dienstmeid van den opper priester Caïphas gewasschen en kar mozijn op de kaken gelegd 4.12.0 Den Hemel vernieuwd, eenige ster ren ingestoken, de zonne verguld en de maan gekuischt 7.14.6 De vlammen van het Vagevuur ver nieuwd en eenige zielen gerepareerd 4.06.$ Het Vuur van de Hel geschilderd. Lucifer een nieuwen staart aange zet, zijn linkerpoot gerepareerd en veischeidene nieuwe ketens gemaakt voor zijn ledematen 7.10.3 Het hooi en stroo vernieuwd in den stal van Bethlehem, en een nieu we sport in de kribbe gestoken 3.00.0 Den tabbaard van Herodes nieu we boorden aangezet, de broek van Annas een lederen spriet ingesto ken en twee nieuwe beenen knoopen aan zijn japon gezet 6.00.0 Tobias op reis met den Engel een paar nieuwe getten aangedaan, nieuwe riemen aan zijn ranselzak. Baphaël een versch half brood onder den arm geplaatst en den schipper gemuilband 2.15.0 Den ezel van Balaam zijn plekken uitgeschrapt, zijn ooren gekuischt en zijn ijzers de kalkoenen ver nieuwd 3.06.0 Het aangezicht van Sara gewas schen, gepuimd, hersteld, gevernist en haar verfrommelden rok in voege gebracht 2.15.3 De ladder van Jacob gerepareerd en twee nieuwe sporten ingestoken 1.15.6 Een nieuwen kei in den slinger van David gestoken, het hoofd van Goliath wat opgepoetst en de teenen verzet 2.13.0 Het haar van Judas losgemaakt en zijn vingeren verkort 1.00.0 De Ark van Noë den achtergevel geteerd, twee nieuwe vorstpannen opgelegd, de glazen vensters ver nieuwd en Noë een paax nieuwe mouwen aangedaan. 6.15.0 Den Verloren Zoon een nieuwen lap op zijn hemd gezet, aan verschei dene zwijnen de borstels hersteld, hun staart wat doen krullen en nieuw drinken in de bakken gedaan 7.55.0 De waterkruik van de Samari- taansche vrouw gestopt, herschil- derd en een nieuw oor aangezet 2.03.3 De Aartsmoeder Eva gewasschen, zuiver uitgeolied, den straal van het seipent scherp gemaakt. Adam de tanden vernieuwd, den appel doen blozen en de bladeren verguld en op hun hoffen gebracht 4.95.7 Te zamen 92.16.0 Het spreekt vanzelf, dat de Kerkmees ters niet meer konden aarzelen en de re kening van den schildersbaas goedkeur den. Paganisten. Sedert zij, die niet tot de staatspartij van dr. Kuyper bohooren en zijn kerke lijke inzichten en levensopvatting niet dee len, wel genoemd worden „paganisten," en zijn tegenstandera dien naam als een strijdleuze hebben aanvaard, is hetj mis- schien niet zonder belang na te gaan, wat meD onder paganisten heeft te ver staan. Toen door de decreten van Keizer Con- sfcantijn rn zijn zonen, het aan de bevol king verboden was in de steden den ouden godsdienst uitoefenen, en alleen ia derpen (pagi) dit nog werd geduld, wer- s den de aanhangers van den ouden gods dienst pagani genoemd. Een schrijver uit die dagen, Vigilius Tapsensis, zegt dan ook: cum tres sint ia mundo religiones, Judaerum, Pagano- rnm et Ckristiaaorum, dat er drie gods diensten in de wereld zijn: van de Joden, de Paganisten en de Christenen. Dc paganisten zijn dus do pagani, de dorpsbewoners, die nog den ouden gods dienst aankleefden. Een ander tijdgenoot, Endeleichus Bhe- tor, zegt dan pok: Signum quod perhibent ease Crucis Dei- Ma gjn is qui oolitur solus in urb i- bus. Het teeken, hetwelk zij beweren het krais van God te zijn, Die alleen in de groote steden wordt vereerd.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 10