Uit de Rechtzaal. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Van Advertentiën, Uitspraken van liet Kanton- g ore clifc te L o i <1 e n. "Verooiidet-ld werdcuC. v. d. W. Czn. en !A. v. d. AV. Czn. te Noord wijk wegens stroo- per ij, ieder tot 5 of 5 d. G. li. H. to Kabwijk-aan-Zee, wegens straatschenderij tot 2 of 1 d. J. R. F. L. te Leidon, voor idem, tot 3 of 3 d. "W. S. en J. P. F. to Noordwijk, voor idein ieder tot f 3 of 3 d. E. B. te Noorldwijkerliout, P. G. te Noord- ,-wijk, J. K. te ïïillegom, M. Y. te Lisse, C. v. d. B. te Noorclwijkerhoufb en P. D. Jzn. te Noordwijkerhout, wegens loopen. op verbo den grond, ieder tot 3 of 3 d. P. D. Jzn. cn W. v. d. Z. to Noordwij kerhout, voor idem tot 6 of 3 d. H. B. te Noordwijkerhout, voor idem, tot 3 maal 6 of 3 maal 3 d. C. v. K. cn J. V., beiden te Liase, voot idem, ieder tot 3 of 3d. L. V. V., te Noordwijk, wegens zich in het veld bevinden met wildstrikken, tob ƒ3 of 3 d. J. S. te Hillegom, voor idem, tot 4 of 4 'd. A. D. Cz. to Katwijk-aan-Z. wegens ko nijnen delven, tot 4 of 4 d. T. v, d. B. Lzn. te Noordwijk, voor idem, tot 4 of 4 d. C. v. 'J. B. Azn. on P. v. d. B. Azn., te Noordwijkerhout, tot 2 maal 6 of 2 maal 4 d. N. de H. te Leiden, wegens visschen, zon der vergunning, tot 3 of 2 d. C. B. te Noordwijkerhout, wegens overtre ding 'dor Wapenwet, tot 3 of 1 d. I. L, te Leiden, wegens overtreding ider Arbeidswet, tot 3 of 1 d. M. v. 'd. B., vrouw Yan dor B., te Yoor- fechoten, wegens zonder vergunning sterken drank verkoop en, tot 30 of 20 d. J. A .B., tc Leiden, voor idem tot 30 of 20 d. P. W., te Wassenaar, wegens het dempen Van een gedeelte van Rijnlands boezemwa ter, tot 4 of 2 d. D. do B. Wzn., tc Noordwijk-aan-Zee, we gens helm snijden, tot 2 maal 6 of 2 maal 3 d. B. 0. Jzn., te Noordwijk aan Zee, voor' i'dem tot 4 of 4 d. H. Th. Cbr. v. S. to Amsterdam,, wegens kot verkoopen van vuurwork aan personen "Beneden 16 jaren te Leidon, tot 8 of 2 d. H. de L., to Leiden, wegens hefc invoeren van ongekeurd vleesch, tot 10 of 5 d. J. K., to Loidon, voor idem, tot f 3 of 3 d. W. S., to Lei'don, voor idem cn voor weige ren het onmiddellijk af te geven, 2-maal f 3 ©f 2-maal 3 d. V rij gesproken wegens ten-lastc-logging Van liet niet als schipper metfc licht varen J. de G., to Aarlandorveen. Donderdag 2 Maart a. e. dient voor do rechtbank te 'B-Gravcnhago de zaak be treffende den moord in de Zuilingstiaat aldaar, door Koudijs gepleegd op den kostganger van zijn moeder. Voor de rechtbank tc Rotterdam waren gisteren niet aanwezig H. D., 31 jaar, kof- fiohuishouder, te Bodegraven, en A. M. B., 38 jaar, paaidenslaohtor en tapper, te Gouda. In den avond van 22 December bleken zij to Gouda tc hebben stuk gcsla gon een groot aantal (pl. m. 25) glasruiten in het kantoor en 2 glasruiten in een tramwagen van do IJscl-Stoomtram Mij. Een en ander had plaats gehad uit wrok jegens de Maatschappij, omdat de 1ste beklaagde, vioeger in dienst geweest zijnde bij de Maatschappij on thans koffiehuis- houder te Bodegraven, een halte was ge- woigord aan zijn inrichting. Eisoh voor ieder 14 dagen gevangenis straf. Uitspraak over 8 dagen. Bedelen. Ieder Amsterdammer kent, schoon niet *>ij naam, den man, die het goedgeefsche kicdclijden van do argelooze voorbijganger^ "Iracht. op te wekken door ze plotseling een stop je arm voor te houden. De politie maakte ci' een eind aan. Onlangs maakte zij procesverbaal tegen •den man op, toon hij zijn stompje arm wederom in de Kalveretraab tentoonstel de. En gisteren had hij zich voor do vier de Kamer dei Rechtbank te verantwoor den wegens bedelarij. Do man Jan van As genaamd, 29 jaar oud is een stumpert in den volstcn zin van het woord. Hij is geboortig uit Arnhem, waar zijn vader sjouwer op do varkensmarkt was en zijn moeder als schoonmaakster werkte. Nu staat hij op eigen beenen en hij heeft geen ander mid del van bestaan dan het venten mot zeep en lucifers. Bovendien lijdt hij, zegt bij aan keeltering. Toen hij gearresteerd werd, werden er behalve een doosje lucifers tien oen ten en tweo halve oenten op hom bevonden. Die had hij volgens zijn zeggen van oen jonge- 9 heer gekregen vofcxr een doosje lucifers, maar aan die opruiming van ,,rooie loop" sloeg president, mr. Meinesz geen geloof, evenmin als aan do bewering, dat hij niet bedelde toen do agent hem verbaliseerde. Dat hij, "die altijd bedelt, juist niet gebe deld zou hebben, toen de politieagent prooes-vcrbaal opmaakte, wilde er bij hem niet in. Het O. M., jhr. mr. Bosch van Oud- 'Amelisweerd, achtte het met mr. Noyon niet noodig, dat met woorden om een aal moes wordt gevraagd j de bedelende hou ding is al voldoendo voor do overtreding. Hot wildo hem voorkomen, dat ei' in Am - sterdam nog liefdadige personen genoeg zijn, die den beklaagde zouden willen steunen door hem aan niet bezwarend werk te helpen. Liet men beklaagde vrij spel, de hoofdstraat van Amsterdam zou .weldra worden een verzamelpunt van al lerhande akeligheden, lichamelijke enor miteiten en afwijkingen, zóó zelfs, dat men er zich niet zou kunnen bewegen. Eisoh 12 dagen hcohtonis. („H.") Doodslag. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond gisteren terecht J. A. M., 71 jaren, landbouwer te Lutterado-Gelecn, beschuldigd van doodslag op zijn schoon zoon, dien hij met een houweel zulke krach tige slagen op 't hoofd en andere lichaams- deelen had toegebracht, dat die zoon nog denzclfden dag 10 December overleden is. De beschuldigde, die een vreedzaam man is, schijnt uit vrees te hebben gehan- derd, daar zijn schoonzoon hem bedreigd had. Vandaar, dat het O. M. slechts 1 jaar gevangenisstraf requireerde. Noord- on Z'u i d-H ollandsche Bank. Indertijd werd door dr. Boelen één der eigenaren van effecten, die door den direc teur der Noord- en Zuid-Hollandsche Bank, Ed. de Lanoy vóór de faillietverklaring dier bank werden verduisterd bij de Haar- lomsche Rechtbank een geding aanhangig gemaakt met den eisch, om toegelaten te worden als crediteur in het faillissement van De Lanoy in privé, voor het bedrag, dat hij van de verduisterde effecten niet uit het faillissement van de Noord- en Zuid- Hollandsche Bank had ontvangen. Deze eisch werd hierop gegrond, dat De Lanoy de verduisteringen pleegde niet als directeur der Bank, maar in privó. Gisteren deed de Rechtbank in dit proces uitspraak. Zij verklaarde den eischer niet- ontvankelijk in zijn vórdering en ontzegde hem deze. Hierbij overwoog de Rechtbank, dat De Lanoy de verduisteringen pleegde als directeur der Bank, zoodat alleen deze aansprakelijk is, en dr. Boelen derhalve niet als crediteur in het faillissement van De Lanoy in privé kan worden toegelaten. (»»H. D.") UECI.AMES, 1636 73 k 40 Cents por regel. Toen (eet goede nieuws voor de eerste maal te Amster* dam vernomen werd, bracht het een belangrijke opschudding teweeg, maar toen van week tot week een groot aantal bekende en geachte personen te Am sterdam de eenvoudige waarheid verklaar den in do publieke bladen, bestond n.et meer dc minste twijfel. De deden v.-ui d?zc stad zeggen, dat moet waar zijn. "Welnu, hieronder volgt een bericht, afkomstig vn deze stad. De hoer W. J. van Rooijen, schilder, wo nende Kinkerstraat 68, Amsterdam, meldt ons: Sinds 23 jaren heb ik onophoudelijk aan de nieren geleden. Ik had vreeselijko pijnen in de lenden, den rug, onder de schouders en in de beenen; en voel steken in dc zij. Bukken kon ik heeleinaal niet meer. Ik had benauwdheden en schemeringen voor de oogen. Soms moest ik me vasthouden om niet neer te vallen van de duizelingen; mijn eetlust was verdwenen. De pijnen, die ik had te doorstaan, waren verschrikkelijk, menigmaal liep ik des nachts als een ra zende door de kamer, daar ik het in bed. niet meer kon uithouden. Meermalen heb ik het water in zoo he vige mate gehad, dat mijn geheele lichaam opgezwollen was, vooral mijn beenen en ar- mon. Yijf jaren heb ilc in het hospitaal door gebracht zonder noemenswaardig succes en de medicijnen, die ik geslikt heb, zijn ver bazend, docli ik werd niet beter. Ik was do wanhoop nabij, en had mijn laatste hoop govestigd op Fosters Rugpijn Nierenpillen, die zoo gunstig besproken werden. Ik nam zo zorgvuldig volgens de gebruiksaanwijzing in en was zeer gelukkig, toen ik na zes da gen reeds een beduidende verlichting be merkte, de pijn werd veel minder, het wa ter uit mijn ledematen verdween, ik kreeg meer eetlust en kleur cn mijn geheele ge stel werd met den dag boter. Thans, nu ik bijna drie doosjes gebruikt heb, ben ik zoover hersteld, dat ik mijn werk weer kan opvatten. In jaren ben ik niet zoo wèl ge weest, cn ik hoop binnen eenigo dagen ge heel van mijn -ellende af te zijn. Ik, ondergeteekendo verklaar, dat het bo venstaande waar is en machtig u 't publiek te maken op elke wijze, dio u goed dunkt. Het gevaar, dat een nierziekto na zich slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan cn men kan haar jaren onder do leden hebben zonder dat do 'lijder de ware oor zaak zijnor kwaal kent. Misschien heeft hij hoofdpijn, pijn in de leden, zenuwpijn, heuppijn, rheumatiok, een gevoel van over spanning en buitengewone prikkelbaarheid of vermoeidheid en neerslachtigheid, hart zwakte, waterzucht, enz. Verzeker u, dat men u de echte Fosters Rugpijn Nierenpil len geeft, dezelfde, die de heer Yan Rooijen gehad heeft. Zo zijn te Leiden verkrijgbaar bij de hee- ren D. W. E. F. DE WAAL, Maro 56; D. M. KRUISINQA Ezn., Nieuwe Rijn 33 en REYST KRAK, Steenstraat 41. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één of 10 voor zes doozen. Twee vliegen In één Si lap. Mijnheer do Redactourl Niet wetende, dat mij reeds op don eer sten Rag der week zulk een vette kluif zou zijn eekhoren, vraag jjk u nogmaak' eenigo plaateruimte in uw geëerd blad. Ik moot bewijzen en wel openlijk. Niets liever dan dat: daar gaat 'ie. En het geschieddo in dio dagen, dat Voor uit" alhier werd opgericht, dat er kwamen van alle kanton mannen bijeen. Metselaars, timmerlieden, stukadoors, op perlieden en textiel arbeiders, die allen to zamen ook lid waren van den „Leidschen Bostuurdersbond". En zij kwamen overeen, en stichten een coöperatieve bakkerij. Aldus luidt do geschiedenis. M. de R.Niemand zal toch willen bewe ren dat „Vooruit" is een stuk privaat-bezit van de „L .B.-B." Maar ook niemand zal dwaas gonoeg zijn te meenen, dat de ,,L. B.-B." geen schuld aan z'n tot-stand-koming heeft. Verplaatsen wij nu de zaak. Op 8 Februari kwamen bijeen leden van de R.-K. Spoorweg-Organisr :ie, het dage- lijksch bestuur van het R.-K. Spaarfonds leden van de „Jongo Garde", enz., die al te zaam zijn lid van den R.-K. Y.-B. Be wijst dat niets?? Gij zoudt géén roden hebben als R.-K. Y.-B. achter de coulissen te blijven? Och armeMeent gij dat wij dommer zijn dan gij? Wat zou de R.-K. middenstand, de neringdoende winkelier wel zeggen als gij hen do levenssappen voor do voeten weg- maaidet? Gij hebt een moffel noodig waarachter gij u verbergt. Eensdeels voor' de winkeliers, anderzijds om den toeloop van de katholie ke arbeiders naar „Vooruit" tc stuiten, gij hebt daarvoor uitgevonden en aangezocht het spoorwegpersoneel, waarvan het toch in geheel den lande bekend is, dat het doet, of gaat doen aan coöperatie. Verdachtmaking, ho maar'. Als men mij vraagt hoe weet je toch alles wat er in R.-K. kringen voorvalt, dan vraag ik: weet u bijv. hoe mijn collega J. Oudegeest aan stukken komt,, overdo gehoimo stukken, dor enquetc-goschiedonis? Ja? Welnu, dito, dito. Den heer Van Dam een paar opmerkin gen. Beste vriendleer lezen 1 Ik schreef Niets minder dan dat is onwaar. En als ge u weea* eens neerzet, om een ingezonden stuk te beantwoorden, spreek dan' eordt af met uw kameraden, of ge al dan niet bestuurslid zult zijn. Want als nu het dagelijlmoh bestuur van den R.-K. Volksbond mij een standje maakt, om don naam te noemen van de funotie, welke do heer J. v. Dam in den R.-K. Volksbond bekleedt, en gij komt dan vlak onderaan in datzelfde blad beweren, dat g'j geen be stuurslid meer rijt, dan zog ik, beste vriend, Gpreek niet van om den tuin leiden of ge bruikmaken van dikke woorden, want elke lezer van het „Leidsch Dagblad" snapt, dat gij er maar met do uwen op los liegt. Ten slotte schrijft gij dat alle gegevens van den heer Swagers voor ons ter inzage lagen. Beste vriend, wat heeft men nu toch als men komt voor een doel als de heer Swa- gors, aan een brooo'.. ook jo en één statuten. Als Swagcrs ons een voorbeeld van Gou<ra had willen geven, had hij behooren bij zioh to hebben: lo. Het aantal loden, waarmee men te Gouda is begonnen; 2o. allo jaarverslagen, waar de volledige ^toestand uit te zien was geweest; 3o. hoe dmi>r bet brood, hoe hoog de loo- non van hot poison cel, en arbeidsuren warton, en of er nachtarbeid word verricht. Maar niet do monsohen opzweepen met act laatstgemaaktc cijfer van 2U pCt. winst Dat. zijn hoogo en dikke woorden, beste vriend. En hiermee basta. U voor de gastvrijheid dankzeggend, Re dacteur: M. DUBBELDEMAN. Leiden, 14 Febr. 1905. Tot mijn groote verbazing lees ik in do rubriek „Rechtszaken" van 13 Febr., van een opgemaakt proces-verbaal van den Rijksveldwachter-jachtopziener Witteman, gestationneerd to Voorschoten. Tegen dien beambte zou zekere A. v. d. L„ die te rechtstond, mishandeling gepleegd hcoben cn bedreiging tegen het leven van beambte. Dit nu is geheel bezijden de v. heid. De zaak toch heeft zich als volgt toege dragen: Den 25sten December van 1904, Eersten- Kerstdag, werd de Gemeente-veldwachter Van Meurs ter assistentie geroepen in hét koffiehuis van den heer Kohier, te Voor schoten; in dat koffiehuis bevonden zich genoemde A. v. d. L. met nog een mede makker, die zich aldaar zeer wanordelijk gedroegen. De veldwachter Van Meurs ver scheen aldaar rasch ter plaatse, die met zooveel mogelijk kalmte en beleid, wat zijn gewoonte is, optrad en ofschoon het in den aanvang niet zoo ge makkelijk ging, toch do overwinning be haalde, door bedoelde jonge, onbezonnen personen tot kalmte te krijgen, en hun ten slotte naar hun woonplaats te doen zenden, hetwelk, niettegenstaande zij van hun kant in opgewonden stemming verkeerden, voor goede munt werd aangenomen. Van den Rijksveldwachter W., ofschoon er van te voren nog om assistentie was gevraagd, was geen sprake; ongelukkiger wijze ontmoetten zij, nadat alles in der minne was geschikt, op hun naar-huis-gaan den Rijksveldwachter W., die, naar men zegt, (waarvan verschillende personen oog getuige zijn geweest), zoo buitenge woon onhandig is opgetreden en genoem den v. d. L., nadat dio iets aan W. had gevraagd, zeer onhandig tegen een muur heeft aangegooid, waarop v. d. L. alstoen hard weg wilde loopen en toen kwam te val len, waarop toen Witteman, zonder eenigo aanleiding, bedoelden v. d. L. nog een paar sabelslagen heeft toegediend. Nu is de vraag: Is dat geoorloofd? Wan neer zulks wordt toegelaten, en niet terdege wordt onderzocht, in hoeverre het proces verbaal, hetwelk toch ook door W. ambts- eedig wordt opgemaakt, waarheid bevat, is dit voor vele gomeentenaren een raadsel, on is het in het belang der rustige bevolking te Voorschoten, dat deze zaak opnieuw wordt onderzocht Een liefhebber van Rechtsza ken en Rechtvaardigheid. De dubbele moord te Amster dam. In ons vorig nommer hebben wij reeds medegedeeld, dat Van der Merk, de verdachte van de moorden in de 2do Jan- van-dei-Heydcnstraat, gistermiddag door de politie te Amsterdam is aangehouden. Het „Hbl." deelt daaromtrent nog hot volgende mede: Omstreeks kwart voor tweeën kwam in het koffiehuis van den „Volksbond" op 't Haarlemmerplein een jonge man binnen, die de buffethoudster deed denken aan den gezochte. De jonge man trok de aan dacht door zijn vreemd gediag en geleek bij nadere beschouwing op het signalement van den vermiste. De juffrouw had den goeden inval dadelijk do politie to waar schuwen en deze oordeelde do overeen komst van den aangewezen persoon vol doende om hem in arrest te nemen. Volgens een ander belicht had do aan houding aldus plaats: V. d. Merk was omstreeks halftwec bin nengekomen in het Volkskoffiehuis, waar hij een paar broodjes met een kop koffie besteldo en do avondbladen van den vori- gen dag inkeek. Toen hij een oogenblik het hoofd ophief, werd hij herkend door een tegenover hem zittend man, ook broodbezoiger. Deze waarschuwde de politie in hot bureau Haarlemmerpoort. V. cL Merk ging kalm mede, maar beefde van ontroering, toen hij vooraf nog zijn vertei ing aan het buffet betaalde. Hij werd onmiddellijk geboeid en over gebracht naar het commissariaat aan de Noordermarkt cn erkende daar tegenover den commissaiis onmiddellijk do gezochte Van der Merk te zijn. D© heer Daman liet den man toen per rijtuig vervoeren naar het commissariaat aan de Ferdinand Bol straat en verwittigde de justitie van de aanhouding. Wondersnel zoo meldt het „Hbld." voider had zich het bericht van de in hechtenisneming verspreid. Reeds voor 'fc politiebureau aan de Noordermarkt liep het volk te hoop en in de Ferdinand Bolstraat veroorzaakte do toeloop van nieuwsgierigen den politie-agenten heel wat moeite. Hoe dikwerf ook tot dooi loopen werd aangemaand, herhaaldelijk vormden zich groepjes, dio druk het geval bespraken en Daar de beweegredenen voor de mis daad gisten. Zeer spoedig reeds verschenen aan hot commissariaat aan de Ferdinand Bolstraat de officier van justitie mr. E. von Baum- hauer en de rcohtei-commissaris mr. P. J. Bijleveld, die in tegenwoordigheid van den commissaris van politie, den heer A. Kummer onverwijld een aanvang maakten met het eerste verhoor. Van dor Merk zag bleek, doch leek viij kalm. Hij bekende dadelijk zijn vrouw te hebben omgebracht, doch wees de schuld aan den dood van het kindje van zioh af. Naai' zijn zeggen wan hot zijn vrouw, dio het kindje vermoordde, en uit woede daar over heeft hij do vrouw het leven benomen. De verdachte vei schafte over do verhou ding tot zijn vrouw inlichtingen, geheel aansluitend aan de gegevens, die wij onzen lezers reeds hebben verstrekt. Hij verklaar de heel veel van de vrouw te houden, en zij was hem zeer genegen. Ruzie was er tusschen hen nooit. Echter voldeed hem de zoig van de vrouw voor hun beider kindje, liet vermoorde éénjarige meisje, niet ge heel. Van der Merk was dol op het kind, en had den indruk, vooral sinds zijn doch tertje in den laatsten tijd ongesteld was het kindje was hoestende dab de vrouw wel wat meer zorg aan het wichtjo kon besteden. Hij verweet dit haai. In den nacht voor de treurige misdaad maakte hij zijn vrouw een opmerking, omdat zij naar zijn oordeel niet spoedig genoeg op stond om het kind te helpen, waarop zij utwoordde, dat Van der Merk klaaiblij- olijk meer hield van dit kind dan van de beide andoren, do kinderen der vrouw uit haar eerste huwelijk. ,,Nou, ja, dat kan wel zijn," had Van der Merk onver schillig weg geantwoord. Hierop was de vrouw opgestaan en met bet kindje naar do keuken gegaan. Toen zij alleen terug keerde, ging Van der Merk naar het kind zien en vond' het in de keuken dood. Onder den indiuk dat zijn vrouw, niet kunnende velen, dat hun beider kind boven haar kin deren werd voorgetrokken, dit uit den weg bad geruimd door het in een emmer water te doen stikken, was hij woedend naar de alkoof teruggeloopon en had daai' de vrouw bij de keel gegrepen en geworgd. Zoo vertelde de man het droevigo voor val op een wijze, die, naar wij hoorden, wel vertrouwen wekte in do waai heid van zijn verhaal. Hij heeft na het plegen van do daad het lijkje van het kind naar de alkoof gebracht en in een wollen deken gewikkeld. Met de beide andero kinderen bleef hij tot bijna drie uren in de woning; daarop bracht hij de thans onverzoigdc schepseltjes naar de grootoudcra Sedert heeft hij rondgezwor ven, is o. a* te Haarlem geweest en van daar naar Amsterdam teruggekeerd. Het eeiste verhoor heeft van vier uren. tot bij halfzoven geduurd'. Na afloop is do man per rij tuig naar het Huis Tan Bewar ring overgebracht. Nader verneemt het ,,Hbld." nog, dat tijdens het verhoor Van der Merk zeer' aangedaan was en diep onder den indruk scheen. Hij herinnerde zich nog, dat de vrouw hem Zaterdagnacht vroeg of hij voor de andero kinderen hetzelfde zou doen als voor het eene kind van hen, waarop hij niet beslist antwoordde. Toen de vrouw met het kind wegging, had hij nergens erg in, toen zij alleen terugkwam, vond hij dit wel vreemd, maar dacht toch ook niet aan zoo iets verschrikkelijks als hem wachtte. Sedeit hij het kind dood vond en de moeder vermoordde, was hij als radelooa Uren lang liep hij in de kamer heen en weer, bijna werktuigelijk sneed hij voor zijn stiefkinderen brood op hun vragen. Zonder recht te beseffen waarom, bracht hij de kinderen naar de Tsaar Peterstraat na de woning te hebben afgesloten. Daar na heeft hij radeloos rondgeloopen, niet wetende wat te doen. Het geld, dat aan wezig was, een gulden of zestig, zeventig, had hij medegenomen, op zijn omzwervin gen heeft hij dit geld veiteerd. Tusschen zijn wegblijven van de fabriek en de misdaad bestaat geen verband. Reeds eenigen tijd voelde Van der Merk zich on lekker, daarom had hij vrijaf genomen in de meening, dat rust hem goed zou doen» Hij dacht wel over een andere betrekking, omdat zijn tegenwoordige betiekking na- deelig op zijn gezondheid werkte. Zijn voornemen was een brei inrichting op te zetten, omdat Idj reeds vroeger in dit vak was geweest. Hij wildo daarbij voorloopig zijn ochtendklanten van de broodfabriek blijven bedienen. Do onverwachte ontknooping in het re laas van het drama moge twijfel wekken en werd inderdaad betwijfeld door -de schoonouder^ dor vrouw, die bij het verhoor tegenwoordig waren het is het „H'ol."- goblekcn uit ingewonnen inlichtingen, dat voor 'de waarschijnlijkheid wel wat pleit. De vrouw van Van dor Merk schijnt wat jaloersch van aard to zijn geweest en wat? in het bijzonder niet vast ovortuigd van dé liefde van haar man, al 6chijnt daarvoor geen rec^en te hebben bestaan. Deze ja- loerschhoid vond een uiting in vrees voor! geen liefderijke behandeling van haar kin doren uit het eerste huwelijk. En daardoor zou wellicht te verklaren zijn dat onder den indruk van het oogenblik de moeder besloot een kind op te offeren ten bate van het geluk van twee anderen. De cenige persoon die daarover opluide- ring zou kunnen geven is dood, en zoo zal over dit onderdeel van het drama wel al tijd een sluier blijven hangen. Tijdens zijn verhoor werd Van der Merk' verscheidene malen door heftige ontroering overvallen, zoodat hij 6o~ s niet kon voort gaan. Het geheime rapport. In „Het Volk" van gisteravond geeft de heer J. Oudegeeet een vervolg op zijn onthullingen van het nader advies der spoorweg-enquête-commissi e. Daaruit blijkt, dat de commissie voor personeol, dat onafgebroken inspannenden. arbeid te verrichten heeft, een tienurigen diensttijd vraagt met twee uur rust; dat de commissie voor personeel, dat zwaren arbeid te verrichten heeft, vraagt 1 12 urigen diensttijd met twee uur ust en berekening van ieder uur tusschen 10 uur dee avonds en 6 uur des morgens voor l£; dat de commissie voor locomotief-perso neel een 10-urigen arbeidsdag viaagt (men herinnere zich het debat tusschen den Mi- nister en Molehers over het verschil tus- sohen dienst en arbeidstijd bij het spoor wegpersoneel) met dien verstande, dat in' vier achtereenvolgende etmalen dc ar beidstijd niot meer mag bedragen dan 36 uur. De diensttijd zou dan niet meer mogen bedragen dan 16 uur per dag en in 14 da gen' niet meer dan 168 uur; dat de commissie voor treinpersoneel een twaalf-ui igen diensttijd vraagt met l£ uur rust, dat voor bijna al het overige personeel een tion-urigc arbeidsdag wordt gevraagd. Alles met vergoeding van overuren. Rotterdam, 13 Febr. Annvoer matig. Stemming onveranderd. Witte Tarwe ging in de beste soorten vlug van- de hand van 7.20 tot ƒ7.60, of per 100 kiloi 9.20 tot /'9.30, extra puike nog daarboven. Tweede qualiteit ƒ6.66 tot ƒ7 of per 100 kilo 8.76 tot; ƒ9 en geringere soorten ƒ8.26 tot ƒ8.60. Rogge weinig aangevoerd 6 tot 6.25,mindtra ƒ4.60 tot ƒ4.80. Gerst in alle soorten prijshoudend. WinterY 7.26 tot ƒ7.80. Zomer 7.20 tot ƒ7.60 en Chevalier 8 tot 8.60. Haver ƒ7 tot ƒ7.26; extra beste daarbovenj mindere 6.80 a 6 90. Brnineboonen van puike qualiteit weinig aange-, boden. Tot vorige weeksprijzen waren er wel koopers, maar de aanvoer niet ruim zijnde, kon. van ƒ9.76 tot ƒ10.26 bedongen worden. Extra puike daarboven, mindere qoahteit f 8.60 tot 9.60. Blauwe Erwten. Beste Zeeuwsche 7 tot 7.40»; Extra mooie daarboven; gewone ƒ6.60 tot ƒ6.803 Koolzaïd 8 tot ƒ8.80. Kanariezaad 12.76 to*; ƒ14.60. Buitenlondscho Granon. Rogge. 72 KG. Taganrog 146, uit Liohter 71/72 KG. retersburger 146 per 2100 KG. Gerst. 60/61 KG. Zwarte Zee ƒ117 h ƒ119, dito Februari-aflading fill per 2000 KG. Haver. 50/61 KG. Libau ƒ6.20 a <6.30 per 100 KG. Maïs. Amerik. Mixed 114 tot 117 en Sfoomen^ ƒ112 a ƒ114 per 2000 KG. Farmerend, 14 Febr. Aangov. 48 6tapels Kaas* ƒ26.a ƒ31.60 de 60 KG. Boter. Aangev. 729 KG. ƒ1.40 a ƒ1.60 het KG. Vee. 268 Rundereu, vet! vee ƒ0.62 a ƒ0.72 het KG., 22 Paarden; 69 vette' Kalveren ƒ0.76 a ƒ0.96 per KG., 376 nuchtere! id, ƒ9 a ƒ22 per stuk; 162 vette Varken9 0.4a) a ƒ0.46 per KG. 43 magere id. 14 u 26.per) stuk; 144 Biggen ƒ8 a 13 per stuk; 762 Schapenj en Lammeren. Eieren f 4.a 4.25 per 100 stuks.; Handel matig. Sneek, 14 Febr. Boter. Aanvoer 6 4 en 2/8 v.' Prijs lste kour Bn de vereenigiug lste. keur a 2de keur a 3de keur a f4de keur f a .J Fabrieksboter: Aanvoer 7/3 en 6/6 vn. Prijs; ƒ62.— a Ka»*. Nagel-. Aanvoer KG. Vee. Aangevoerd: 121 Koeien, 41 Kalveren, 68, Schapen, Lammeren, 166 Varkens en 14 Biggen, i Prjjzen van vet vee per KG.: Rnnderen Kal-; veren Varkens 19 a 23 c., voor export a o., Biggen Londen 18 a 19 c., Schapen Londen i a c. Melke- en Kalvekoeien alsmede vette dito stadige I Kalveren prijshoudend, Schapen stil, Varkens en Biggen gewild. aeliioUatu, 14 Febr Noteering van de Beurt» oommietio. Moutwijn 9.60 per HL. Zonder fasten j zender belasting. Spoeling 1.60 per ketel. Noteering van do MakelaarB: MoutwijD 10.— Jenever 14.Amsterd. proef 16.60. Noteering Distillatenrsbond: Moutwijn 110.— Jenever ƒ14.Amaterd. proef ƒ16.60. n& twaalf uren des middags bezorgd, ill men niet alttyd zeker, dat deze denzelfde» avond worden geplaatst,

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 6