FITTER KIOSK Apothekersdijk Concert K.-K. Van Waveren's BOCK. Apenbare Vrijwillige Verkooping, A E VAN ZWICHT. E. Vocking, Hoogewoerd 35. 2de Regiment Veld-Artillerie. Gegadigden 2de Regiment Veld-Artillerie. Aanbesteding Peiling 30 Voer Schapenmest, BLOEMISTKNECHT zwaar Esschensliethout, zwaar ELZENHAKHÖUT, Leiden, Nieuwe Rijn 91 H.H. Reizigers. TE HUUR. Het legerhollands DEENSE ANTILLEN. BIJDRAGE De Bestuursstelsels FEUILLETON. Uit Rusland. De stakingen- Te St.-Petersburg loopen geruchten, dat de er zich weer langzaam uitbreidende sta king weldra weer algemeen zal worden. Van officieelen kant wordt echter verzekerd, dat het zoo'n vaart niet zal loopen. Ter wille van de curiositeit wijzen wij allereerst op een vreemde staking, nl. die van de hoogleeraren aan dc universiteit te Dor part. Zeventien professoren hebben den Senaat kennis gegeven, dat zij met het oog op de opwinding onder de studenten, welke geen ernstige studie toelaat, en met het oog op de waardigheid der hoogeschool, die geen college-geven onder politietoezicht gedoogt, besloten hebben hun werk neer te leggen tot tijd en wijle er betere toestanden zijn geschapen. Uit St.-Petersburg wordt door Reu- ter van gisteren gemeld, dat omstreeks vijf duizend werklieden van de Putiloff-fabriek door de stad trokken, om te bewerken, dat in andere fabrieken de werklieden ook den arbeid zouden neerleggen. Op het Sabalkanskip-prospect stietten zij •ehter op een troepencordon, en verspreid den zij zich. Enkelegroepen arbeiders poogden in de fabrieken door te dringen, doch het gelukte bun niet hun plannen uit te voeren. Maatregelen zijn genomen ter bescherming •jan den arbeid. In verschillende fabrieken, waarin tot nog toe gewerkt werd, is de staking begon nen; in twee, omdat de fabriekseigenaars weigerden voor den tijd, waarin de werk lieden gestaakt hadden, bet loon uit to be talen. Volgens een nader bericht breidt de sta king zich in de omgeving van do Putiloff- fabriek uit. Ongeveer vijftien fabrieken met zeventien duizend arbeiders staken. Twee slechts zetten het bedrijf voort. Te Warschau werden verscheidene fabrieksarbeiders, die aan het werk gegaan waren-, door stakers gedwongen daarmede weer op te houden. Te L o d z kwamen gisteren opnieuw ern stige stakingsongeregeldhcdcn voor De sta kers trokken naar de verschillende fabrieken en eischten uitbetaling van hun loon, wat door de fabrikanten geweigerd werd- Toen de soldaten aanrukten, kwam het tot een botsing. Bij de fabriek van Cheibler werden vier personen gedood en 68 gewond; bij die van Markus Cohn zeven gedood en 40 ge wond. Woedend geworden door de handelwijze van eenige fabrikanten zoo heet het na- dor die weigerden eenig loon uit to be talen aan stakers zoolang ze den arbeid niet hervatten, verzamelde zich een volks menigte voor de fabriek van Cheibler. Sol daten beletten den stakers het gebouw bin nen te dringen, maar werden door hen uit do ramen der aangrenzende huizen bescho ten. Zij gaven daarop vuur op de menigte, en doodden volgens officieele berichten een werkman en verwondden er vier. Volgens niet-officieele mededeelingen evenwel waren en naar schatting twintig dooden en vijftig gewonden. De stad is geheu in oproer. Officieele berichten uit Sosnowice beves tigen, dat in de daar voorgevallen botsing met de troepen twintig dooden vielen en een en twintig stakers gewond werden. Volgens officieele kennisgeving is de kleine staat van beleg afgekondigd in de gouver nementen Kaliscb, Sedlez en Radom en de 6tud ïïontaiee, en de districten Hontaice, Ozourgetzk en Nowosinaki en het gouverne ment Hontaice. Afscheid van prins Mirski. Swiatopolk Mirski heeft afscheid genomen van het personeel van binnenlandsche za ken; het was zeer hartelijk. De hoofdambtenaren kwamen bijeen in de particuliere kapel van het hoofd der gendar merie en na den dienst zegende de priester den Minister en bood hem den onvermijde- lijken ikon aan, een dier heiligenbeeld..;!, die de Rus letterlijk overal bij tè pas brengt. Maar vermeldenswaard is wat de geestelijke er aan toevoegde, nL dat de gebeden zijner ambtgenooten zoowel iL die van alle den kende Russen, den vertrekkende vergezelden omdat zij gevoelden, dat hij do eenige man was, die de Lente des levens had kunnen doen opbloeien uit den grond, waaronder rij reeds zoo lang had verborgen gezeten, en omdat zij geloofden, dat door 's Prinsen arbeid de levenwekkende en vruchtbaar makende stroom zou vloeien over heel Rus land en tot haar voDe levenskracht zou roepen de macht van het Heilige Rusland, waaraan niets kan weerstand bieden. Prins Swiatopolk Mirski nam daarop diep bewogen afscheid en sprak de hoop uit, dat zijn ambtenaren en bij elkaar 2ouden weer zien. Do Prins vertrok 's avonds naar zijn landgoed in Charkof. Een staaltje van wreedheid- De Stv-Petersburgsche correspondent van do Temps", die zeker niet van Russcnhaat verdacht kan worden, verhaalt van de wree- de geeseling van een reeds gewonde vrou welijke student, van wie men inlichtingen wilde hebben over anarchisten, die zij niet kon geven. Zij kwam in het hospitaal terug, bleek als een doode, en haar lichaam als bedekt met zwarto en blauwe strieraen. Zulke afgrijselijkheden staan niet op zich zelf, en do correspondent haalt dan aan, wat een Rus hem verteld heeft, die de hospita len bezocht heeft. Dezo telde de lijken op de binnenplaatsen. Hij bezocht slechts lö van do 46 hospitalen. Maar alleen daar kwam hij tot een totaal van 3105 dooden. Yrede in uitzicht! Uit St-Petersburg wordt aan do New- York Herald gemeld, dat de vergadering van Grootvorsten zich beslist verklaard heeft ten gunste van den vrede, wanneer do voorwaarden ook maar even aannemelijk zijn. De correspondent vaD de „Daily .Chro nicle" te St.-Petersburg zegt van een ge zaghebbend man vernomen te hebben, dat Witte gezegd heeft: Wij moeten tot iederen prijs vrede sluiten met Japan, indien Japan met de volgende hoofdvoorwaarden genoegen neemt: China's oppergezag over Mandsjoerijo wordt erkend. Het schiereiland Liao-tong wordt door Chi na aan Japan verpacht voor 99 jaar. Rus land behoeft geen oorlogsschatting te beta len. Algemeene re volutie. De revolutionnaire partij in Rusland be reidt, naar men zegt, een algemeene omwen teling voor tegen don 19dcn Februari, ver jaardag der opheffing van het lijfeigen schap. Niettemin zou do Tsaar toestemmen in hot bijeenroepen van een volksparleraené tegen 1 Maart. G a p o n is door den metropoliet te Sh-Petersburg opgeroepen om to verschijnen voor do Hei lige Synodes ten einde zich te verantwoor den. Go en geld voor do slachtofforst Naar do „Standard" uit Odessa verneemt^ heeft de gouverneur een besluit van do do^ ma, om 5000 roebel beschikbaar te stoUon voor do slachtoffers to St.-Petersburg, ver nietigd. Ts je r k o f I. Over den dood van Tsjerkoff, den gou verneur vsd Warschau, loopen allerlei ge ruchten. Volgens een telegram aan d« „Auroro" had men hem een voet, waaraan hij koudvuur had, afgezet. De „Daily Ex press" verneemt daarentegen uit Warschau, dat hij vergiftigd is door zijn Poolscheu kok. Ncderluuders to loonde». Blijkens het verslag van da jaarlijkscho vorgadering der I ederlondscho Vereeni- ging to Londen, bcdiaagt het getal loden thans 361, tegen 357 verleden jaar. O. m. wordt in het verslag het bczook van 11. M. do Koningin-Moeder te London in Febru ari 1901 herdacht. Het bestuur over 1905 bestaat uit de hoeren F. C. Stoop, voor zitter; H. J. Gerritsen, ondci-voorzitter; J. O. Staab, secretaris; N. J. Mouthaan, penningmeester; W. Huygens, A. Lavergo on G. van Gulik, commissarissen. in het Notarishuis aan den Burg to Leiden, bjj opbod op Zaterdag 25 Februari, by afslag op Zaterdag 4 Maart 1905, des avonds to zeven ureö, ton overstaan van L. J. C. A. GORDON, Notaris t9 Leiden, van: No. 1. Een perco. 1 Tl 1XGKOND In I5DOMGAARD, waarin velo Jjne Vrucht booinen, mot Priöol te Leiderdorp, aan de Dorpsstraat, Ka daster Sectie A, No. 3310, groot 13 aren. Het perceel ls wegens gunstige lijfging in de bebouwde Kom der Gemeente zeer geschikt voor Bouw terrein. In eigen gebruik. No. 2. Hot IIUIS en ERF, te Leiden, in de Caeciliastraat, No. 49, groot GO centiaren. Het perceel bevat Gang, Zijkamer, Binnenkamer met Stookplaats en Bedatede, open Plaats en Zolder. In eigen gebruik. Do perceolen zijn to bezichtigen porceel No. 1 dagelijks, No. 2 op de dagen van veiling en afslag van 11—2 uron en to aanvaardon b|j de ueialing der Kooppenningen op 20 Haart a s. Meerdere Inlichtingen zijn te be komen ten kantore van voornoemden Notaris GORDON. 1512 84 -oekhandolaars verkrijgbaar gesteld: zijn verkrijgbaar dagelijks: Nieuwe Rotterdamsche Courant. Handelsblad. Nieuws v. d. Dag. Telegraaf. Standaard. TUd. Leidsch Dagblad. Petit-bleu. Sportkroniek. Fiets. Wereld kroniek. Woche. Amsterdam mer. Prins. Stuiversblad. Woek. Dames- en Kindermode. Le Rire. Fliogende Blatter.—Lustige Biattor. Wltzblatt. Meggen- dörfer. Slmpliciasimus. Tyd on Boeld. 1519 24 Advcrteaillën voor alle Couranten worden aldaar aaugeöouieu tevens abomtciiieulen op alle Couranten en Tijdschriften. Aanbevelend, DAMES! Door een Familie, die do Btad ver laat, wordt voor haar aanbevelens waardige Dienstbode, P. O., een betrekking gezocht tegen 1 Maart. Beleefd verzocht zich te wenden met brieven aan hot Bureel van dit Blad onder No. 1528. 8 gevraagd voor Gras- en Waterleiding. 14J2 8 voor het weiden der Paardenf behoorende tot de Garnizoenen 's-Gravenhage en Leiden, gedurende het jaar 1905, worden uitgenoodigd hun prijsopgaven to doen bezorgen in de Frederiks- kazerne op hot Bareel van den Commandeorondon Officier van gemold Regiment, alwaar de Voorwaarden van af heden, van 10 12 uren, ter lezing zullen liggen. De prijsopgaven (op ongezegeld papier) worden Ingewacht tot op 27 Februari 1905, des middags le 12 uren. 1502 23 voor het weghalen wan den Mest van paarden van het Regiment en van dien, welke daarbij zijn gestald, in garnizoen te 's.Gravenhage, van I Mei 1905 tot en met 30 April 1906, gestald op Stroo, Turfstrooisel of op Stroo met Turf strooisel gemengd, op lllaaiidag 27 februari 1905, des middags te 12 uren, in de- Frederikskazerne aldaar, op het Bureel van don Commandeerenden Officier van gemeld Regiment, alwaar de Voorwaarden gedurende acht dagen vóór den dag der aanbesteding, van 10 12 uren, ter lezing zullen liggen. 1603 27 te Katwijk aan den Rijn. De Deurwaarder J. V. TEUNIS zal op Dinsdag 14 Februari a. na afloop der geannonceerde veiling van Hooi en Veld vruchten te Katwijk aan den Rijn verkoopen ten verzoeke van den Heer C. WASSENAAR: ▼ooita nog: een party Kool rapen, 2 Vaten Znnrkool en een Hitickar. Betaaldag t 1 Jnll a. s., mits borgstelling. 1526 20 gevraagd, grondig bekond met spikkelen der Hyancinten en vialtee ren. (Plaats der werkzaamheden: Piet g(Jzenbrug en ZanderU). Zich te vervoegen by H. KASPER. 1630 7 '"T POSTHOF. Dójeunors. Dfnors. - Soupors. Zondagavond 1529 12 Hot BESTUUR van ^^uc,enlon-Sociötelt „Minerva" te Lelden, geeft konnis, dat de Loting van vier Obligation in do Loening, groot f 135,000, zal plaats hebben op Vrydag 17 Februari 11105, des namiddags 2 uren, ten Kanloro van do Leidsclio BankveroonlglDg H. F. C. GERLINGS, to Leiden. Houders hebben toegang op vertoou hunner Obligation. 1494 13 Lkidb.v, 10 Februari 1905. Do GENEESHEER-DIRECTEUR van hot Gesticht „Endegoest" MoDt uit de band tc koop aan: eenige partytjes eenige partfjijoe on een klein partyijo TAKKENBOSSEN, welk Hout Woeu&dug 15 dezer, dos voormiddags tusscheu lO on 10'/, uren, te bezichtigen is. 1018 16 Drogerijen, Npecer(|en, Zee gras en Varen, in 't groot on in 't klein. Vcrlwareu In allo kleuren, lage prezen, vooral by groote a/uamon. Levert uitsluitend late qualitclt Kwasten. Seliildcrgeroetl* scbap, Lijnolie, Snijdlamun- leu, enz. Aanbovolond, J. v. d. LECQ, 1,131! Nieuwe Rijn 94. Wordt gevraagd: een ECJLIZI- OEK, die geregeld de omliggende plaatsen bezoekt, voor den rorko van Koek- en Bauketbakkoreartlzolcfi, tegon flinke provlsio. Br. fr. Bureel van dit Blad No. 1497. 8 Met 1 Mei a, s. komt te huur* hot geiielelyk ingericht DO VF.N« HUIS aan de Papengracht Ao. 20. To bevragen by D. VAN LITH, Papengracht No. 18. 1621 8 A. W. SIJTHOFF, te Leiden, heeft uitgegeven en by alle DER TOT DB GESCHIEDENIS DER NEDERLANDSE TAAL IN AMERIKA DOOR D. C. HESSELING. Uitgegeven vanwege de Maatschappij der Neder latidsche Letterkunde te Leiden. Gr. 8°. 880 blz. groot. Prijs 2.50. Voor de gewone buitenlandsche loden bedraagt de pr(js slechts /"2.— De Commissie voor Taal- on Letterkunde, aan wie het handschrift van den Heer HESSELING ter beoordeeiing door het Bestuur der Maatschappij werd toegezonden, gaf een zeer gunstig advies. Eenparig warén de leden van oordeel, dat de Maatschappij, door du werk uit te geven, een groote dienst zon bewyzeu aan de beoefenaars van oiize taal en van taal in het aigeinecu. A. W. SIJTHOFF te Lelden heoft uitgegeven en by allo Boek handelaars verkrijgbaar gesteld: DBS Hedendaagsclie Ii^oloiiicii, DOOR H. VAN KOE, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met een kaart in klenren van alle Koloniën. Gr. 8°. 16 vellen druks. Prya Ing. f 2.00 en gebonden in linnen band f 5.25. Le Koloniale politiek zal haar stempel drukken op dc geschiedenis van onzen tijd, nauw verbonden aan de economische organisatie onzer eeuw, zal zij een beslissende factor worden voor de toekomst der menschheid. In dit belangryke werk heeft de schryver getracht de verschillende koloniale bestnnrsstelseis systematisch to scholen. Hy gaar de zooveel mogeiyk alles van eenige beteokonis byoen, betreffende do or ganisatie en het bestuur dar verschillende koloniën, en na oen beknopt overzicht van bet verleden, vatte hy do vrucht van zyn arbeid samen in een twaalftal hoofdstukken, waarin by tracht althans een algomeenen Indruk van de zoo uiteenlooponde bestunrsstelsels der verschillende koloniën to geven. Dit geenszins gomakkoiyke work werd tot heden verzuimd; hy spande daarom zyn beato krachten In om in deze lang gevoelde behoefte te voorzien. Behandeld worden de bestuursetelaela der verschillende Koloniön van Spanje, Portugal, Nederland, Frankrijk, EngelandDenemarkenItalië, Belgis, Duitschland en Amerika. ZIJN NOVELLE. 10) „Heksl" zcidc hij, en dan woedend tot >chzelf: „Stom mensch 1" Toch zcidc hij dien avond tot Mariette: :JDe geschiedenis wordt meer ingewikkeld. Wij zijn ccn stap vooruitgegaan. Wij heb ben nu hot oogenblik bereikt, dat men ge woonlijk een physiologisch moment noemt. Eij heeft mijn portret van een Vrouw ge zien. Maar tot nu toe weet zij niet wie het schilderde en zij heeft het model ook niet heikend. Zooals men zijn gelaat in een spiegel zou zien en het voor dat van een ander houden. Ik zal, ik zal je loon ver- hoogen, als "je de gebeurtenissen, die zul len volgen, verhaasten kunt-" Maar daar hij Engelsch sprak, kon Ma riette geen gebruik maken van rijn aan bieding. XIII. Peter wandelde aan de andeie zijde der rivier op den grooten weg, die van Berga mo naar Milaan voer.. Het was laat in den namiddag en in het Westen kleurde zich de lucht reeds in al de heerlijke tinten van den zonsonder gang. In het Westen hing zij tusschen de popels als een goidijn van donkerblauw T uwcel. Peter zat op het gras ter rijde van den weg, in do schaduw van een haag, een rozenhaag natuurlijk en stak een si garet op. Heel in de verte waren er op dien lan gen witten weg, tegen do blauw fluweeleu luoht, tusschen do popels, twea kleine zwarte stippen, twee kleine menschtlijke figuren, die langzaam nadeiden. Half gedachtenloos volgde hij ze met de oogen. Toen diahtbij kwamen, bleken hot een jongen en een meisje te zijn. Nog dichterbij zag hij, dat ze haveloos, bestoven en barrevoets waren. De jongen had drie of vier gevlochten mandjes op rijn rug hangen. Peter had een vage gedachte, dat liet zeker de kinderen waien van een of an deren landman, die van het dorp wear naar huis gingen. Toen zij hem voorbijgingen, gaven zij hem den gewonen landelijken groet. De jongen lichtte een versleten vilten hoed van zijn hoofd, het meisje maakte een bui ging, en zij zeiden to zanten :„Buoaa sera, Excellenza," 1) zonder hun pas te vei- tragen. Peter stak rijn hand in rijn zak. „Hier, meisje," riep hij. Het kleine meisje zag hem weifelend aan. „Kom hier," zei do hij. Met een vragend gezichtje kwam rij aan- loopen en hij gaf haar eenige koperstuk ken. „Om snoepgoed te koop en," zeide hij. „Duizendmaal dank, Uwe Edelheid," zei- de rij, nog eens buigende. „Duizendmaal dank, Uwe Edelheid", zei- do de jongen uit de verte^ nog eens zijn gerafeldefci hood afnemende. En zij liepen vei dor. 1) Goeden avond, mijnheer. Maar Peter keek hen na en zijn hart deed hem verwijten. Klaarblijkelijk waren zij van do armsten der armen. Hij dacht aan Hansel en Gietel. Waarom had hij hen zoo weinig gegeven 1 Hij riep hen te- iug. Het kleine meisje kwam aangeloopen, Peter stond op en ging haar te gemoet. „Je moogt ook wel wat anders koopen," zeide hij en gaf haar een paar lire. Zij keek met verbazing, met aarzeling zelfs, naar het geld- Het was blijkbaar in haar oogen een groote som. „Het is good zoo. Loop maai weg," zcidc Peter. „Duizendmaal dank, Uwe Edelheid," zeide zij met een derde buiging en haal de haar broeder in... „Waar gaan zij heen?" vroeg een stem. Peter zag om. Daar stond de Duchessa in fietskoetuum, met haar rijwiol naast haar. Het kostuum was van blauw seige en zij droeg een ma telot met blauw lint. Peter herinnerde zich (ondanks zijn schrik), dat hij haar voor de eerste maal niet in het wit zag. Al haar aandacht was voor de kinderen, ei: hij nu met plezier ver weg wensohte. „Waai gaan zij heen?" vroeg zij mat, ontroering in haar stem. Peter herwon zijn zelfbeheersching. „Dc kinderen! Ik weet Het niet? Ik heb het niet gevraagd? Naar huis, denk ik" „Naar huis? O neen. Zij wonen hier niet in den omtrek. Ik ken al de armen hier. Hé daar!" riep rij. .Kinders, kindersl" Maar zij waren te ver en hoorden het niet. „Wilt u, dat zij terugkomen?" vroeg Pe ter. „Ja, natuurlijk", zeide rij met een rweom van ongeduld. Hij stak zijn vingers tusschen zijn lippen en liet een schel gefluit hooren. Dat hoorden do kinderen. Zij hielden stil en zagen om. „Kom terug, kom terug I" riep de Du chessa, met haar hand wenkende. Zij keerden terug. „Arme kleine kleuters", mompelde rij, terwijl zij aankwamen. De jongen was flink en breed gebouwd, twaalf of dertien jaar, met dik bruin haar, bruine wangen en zonnige bruine oogen; hij had een voorkomen van vroegrijpe ver antwoordelijkheid. Hij droeg een oude-man- nen-jas, gehavend en verschoten, die hem tot op de hielen hing. Het meisje was tien of cLf jaar, bleek, mager, hongerig en treurig. Heur haar was ook bruin geweest, maar nu was het vuil en verkleurd en leek wel grijs. Haar klein bleek voorhoofd was vol dunne riïnpols, lq- nen van zorg en pijn net als van een oude vrouw. Do DuchfcSGa, haar rijwiel voor rich uit duwend en door Peter gevolgd, ging hen te gemoet. Peter was nooit zoo dicht bij haar geweest. Ik denk wel, dat hij de kin deren zegende. „Waar ga je heen?" vrreg zacht en vriendelijk de Duchessa aau het treurige kleine meisje. Het meisje had voor Peter geen angst getoond; maar voor deze groote dame werd zij erg verlegen. Haar bloote voetjes woel den zenuwachtig in heb zand. Zij liet haar hoofd hangen en zag haar bro rtje aan. Maar haar broertje zijn hoed afnemende met de buiging van con Itaiiaanscbcn boor en dat wil zeggen .et do buiging van oia edelman antwoordde dapper: „Naar Turijn, Uwe Edelheid." Hij zeide het als iets, dat vanzelf sprakj, alsof hij gezegd had: „Naar dc eerste boer derij." De Duoheesa echter had op dit antwoord niet gerekend. Verbaasd denkende niet goc4 gehoord te hebben, riep zij ui-: „Naar Tu rijn 1" „Ja, Uwe Genade", zeide do jongen. „Maar, maar Turijn, Turijn is wel hon derd kilometer ver", zeide zij. „Ja, Uwe Genade", zeide de jongen. „Je gaat naar Turijn, jullie kinderen, loopondo zooals jo hier bentl" ging rij voorA „Ja, Uwe Genade." „Maar daar zal j. een maand voor ooodig hebben." „Pardon, edele dame", zeide de jongen} ,met uw verlof, men heoft ons gezegd,, dat wij er in vijftien dagen zouden rijn." „Waar kom je vandaan?" vroeg zij. „Van Bergamo, Uwe Genade." „WanDeer ben je uit Bergamo gegaant*5 „Gistermorgen, Uwe Genade," „Is bet meisje je zusje?" „Ja, Uwe Genade." „Heb jo vader en moeder 1" „Een vader, Uwo Genade. Moeder1 k. dood." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 9