Be Btoomkoker. Automobielen voor zuigelingen. RECEPT. het ontbreken der schokken, welke het hoes ten aan uw borstkas veroorzaakt, spoedi ger dan anders beter zijn. Ook door het in nemen van verdoovende geneesmiddelen is het mogelijk den hoestprikkel te onderdruk ken, maai dit wordt verre overtroffen door de natuurlijke verdooving, welke uw wils kracht teweegbrengt. Hetzelfde is het geval bij personen, die wel opgeven; ook deze kunnen zich oefenen, door niet dadelijk aan den eersten hoestprikkel toe te geven, en ook zi' moeten de vele hoeststooten be perken, zoodat zij het slijm in een- of twee maal hoeeten omhoog brengen. Een uitste kend middel is verder bij iedere verkoud heid een vochtig verband om den hals, de onvolprezen zoogenaamde Priessnitz-omslag een eeist natgemaakte en daarna uitge wrongen katoenen of linnen lap, daarover een stuk taf of gutta-perclia-papier, dat den doek aan alle zijden ruim omvat, en einde lijk nog watten of flanel er over, en klaar is het eenvoudige verband. Leg het des avonds, voordat gij slapen gaat, om uw hals en gij mlt den volgenden morgen den wcldadigen invloed er van bespeuren. En zonder u nog tot een verwoed voice- ling van den goeden pastoor Kneipp te wil len maken, wil ik hier nog een andere wijze van aanwending van het water aan u mede- deelen, amelijk het inademen van warmen waterdamp of, zooals het ook wel genoemd wordt: het stcomcn. Velen kennen wel de diphtherie- of crouptoestelletjes, die voor een paar gulden bij een instrumentenhande laar te verkrijgen zijn; prachtige diensten bewijzen zij bij die zoozeer gevreesde ziekte, om de taaie slijmmassa's, waarmede de luchtwegen overvuld zijn, loe te maken en zoo de benauwdheid der patiëntjes te ver minderen. Hetoelfde kunnen zij verrichten bij de gewone verk udheid. maar het appa raat. kan dan, zoo wij niet met bedlegerige kinderen te maken hebben, vervaDgen wor den door een keteltie met warm water, dat op een spi rituslichtje kokend gehouden wordt; zet boven op de opening van den ketel een omgekeerden trechter en dan kunt gij, mits gij maar zorgt, dat g;j u niet aan den stoom brandt, uitstekend den wa terdamp inademen. Ziehier eenvouuige middelen, die u in voorkomende gevallen uitstekende diensten zullen bewijzen. Hoeveel tijd besteedt ge gewoonlijk aan d^ bereiding van het middagmaal 1 Deze vraag is onder vrouwen in den te- genwoordigen tijd een belangrijke en daar om zal ai:es, wat kan bijdragen om dien tijd te bekorten, welkom zijn. Menige huis vrouw wordt gekweld door de zorgen, die het koken oplevert, hetzij ze het zelf doet of enkel de dienstbode heeft na te gaan, die meestal niet al haar tijd aan het mid dagmaal kan wijden door andere huiselijke bezigheden en die bovendien wel eens on achtzaam is Al jaren geleden heeft men in Amerika een zoogenaamden stoomkoker uitgevon den, die veel gemak bij het koken gaf en dien men ook in Europa in toepaosing bracht. Na verschillende wijzigingen werd in 1900 ,,The Ideal Steam Cooker" uitge vonden, die voor veel gezinnen een ware zegen was en nu in Amerika algemeen in gebruik is. Bovengenoemde stoomkoker bereidt ge heel zelfstandig uw middagmaal en laat u uw kostbaren tijd, om dien voor andere be zigheden te benutten. De voordeelen van den stoomkoker zijn vele: lo. Een geheel middagmaal, bestaande uit verschillende gerechten, kan er tegelij kertijd in bereid worden. Men behoeft er niet naar te kijken voordat het tijd is van opdoen, waardoor een onbekwame kookster het eten toch in geen geval kan doen mis lukken. 2o. Geen stoom of etensgeuren versprei den zich door het huis. Wie uwer kent niet de onaangename gewaarwording van etens- lucht, die nog na uren in het huis te be speuren is, niettegenstaande men al zijn best doet de keukendeur zooveel mogelijk gesloten te houden Bij —t gebruik van den stoomkoker is dat in het geheel niet noo- dig, waardoor men de hitte van het for nuis benutten kan om het aangrenzend vertrek te verwarmen. 3o. Het maal kan urenlang in zoo'n stoomkoker blijven, zonder dat het bederft. Heeft men dus al vroeg het fornuis ia de keAen aangemaakt, dan kan men tegelijk den stoomkoker met de verschillende klaar te maken spijzen opzetten. 4o. Alle spijzen, in een stoomkoker be reid, zijn gemakkelijker te verteren dan op elke andere wijze en daarom dus gezonder. 5o. Men bespaart bijna 1/3 van het voed sel, dat bij de gewone manier van koken verloren gaat; alle voedende bestanddeelen blijven bij het gebruik van den stoomkoker behouden, terwijl vleesch en gevogelte bijv. er veel malscher in worden. 6o. Nooit kan het eten er in overkoken, aanbranden of droogkoken, wat dus de moeite bespaart van er telkens naar te moeten kijken. Ieder weet, hoe lastig het is verschillende potten en pannen op het vuur te hebben staan, terwijl men in een ander deel van het huis bezig is. Hoe dikwijls moeten we dan naar de keuken snellen om hier een pot om te schudden, daar in ct spijs te roeren, ter voorkoming van aan branding. Bovendien komt ge telkens in aanraking met de hitte van het vuur, wat bij warm weder hoogst onaangenaam kan zijn. 7o. Kookt ge op gas, wat vooral des zo mers zoo wenschelijk is, dan heut ge slechts ééu brander noodig. Om alle spijzen in af zonderlijke pannen .e bereiden, zoudt ge meer branders noodig hebben; du9 is de stoomkoker een groote besparing aan gas. Genommerde Boomen. 'k Liep alleen door het woud, En te midden van 't hout Zag ik enk'le genommerde boomen. 't Was een merk, dat ze alras zouden wor den geveld, 'k Zag den houthakker, die door den heer was besteld, Met zijn bijlen en zagen al komen. Ik stond stil en ik dacht: ,,Van het mensch'lijk geslacht Zijn zoo telkens ook enk'len uit allen Door een merk, waar de Dood zijne gan gen naar wendt, Alsgonommerd, al is 't bij henzelf niet bekend, En bestemd om het eerste te vallen." En ik dacht: „Kom, met spoed Nog gedaan, wat ik moet, Want licht ben ik reeds óók zoo genom- merd." E** al bleek, dat dit teeken nog niet stond op mij, En al liep jaren lang nog de Dood mij voorbij, 'k Had toch niet zonder winst mij bekom merd. Dr. E. Laurillard. Te Londen is een ondernemend man, die specialiteit was in kinderwagens, op het verlichte denkbeed gekomen, het automo bilisme uit te breiden tot de babies. Het automobilisme is Dog luxe-sport. Hij wil het luxe-sport laten. Want alleen de ba- bies Van de rijken zullen zich in den kin derautomobiel kunnen laten voortbewegen. De baker of kinderjuffrouw wordt niet af geschaft; dit decorum wil de uitvinder asm de prilste jeugd niet ontnemen. Zelfs den kinderwagen laat hij ze behouden: daarvoor is hij kinderwagen-specialiteit. Alleen voorziet hij den wagen van een motor. De eerste snelheid, door de begelei dende kinderjuffrouw te regelen, geeft het wagentje een gang van drie kilometer. Het is een zeer gelijkmatige vaart, vooral niet t"> snel, zooals bijvoorbeeld een rustig- schommelende baker zou aannemen. De tweede snelheid is zes kilometer, de gewo- no looppas, wanneer het wat frisch is bui ten en het drentelen wellicht verkeerd kon zijn voor baby. Er is een derde e hoogste snelheid van negen kilometer, slechts in te schakelen voor buitengewone gevallen, het oversteken van drukke straten, het vlugge huiswaartskeeren bij plotselinge regen buien, enz., enz.... Men heeft zijn oordeel vooralsnog op te schorten over deze uitvinding. De practijk, die zooveel leert, zal ook bier moeten lee- ren. Maar reeds schijnen zich verschillende kwesties voor te doen. Zal do politie deze automobielen op de trottoirs dulden, waar van zij elk ander vehikc. onverbiddelijk weert? En als er bekeurd moet worden, wie zal dan als chauffeur beschouwd wor den: de kinderjuf of baby? Het is voorloopig een uitvinding, die, hoofdschuddend ontvangen moet worden. En verstandige ouders... Maar zullen moderne moeders haar ba- bies nog willen laten voortduwen nu de mo derne scheppingsgeest den baby-automo biel uitvond DE GROOTSTE. De grootste universiteit ter wereld ia (He van Kaïro met 11,000 studenten; zij komen uit alle streken der aarde en studeeren er Muzelmansch recht, geschiedenis en theolo gie. Het grootste park dei wereld is de Die* rentuin te Kopenhagen, die een oppervlakte van 1700 hectaren heeft. De grootste tuinaanleg is die van Fair mont P; rk, te Philadelphia, slechts eenigo honderden hectaren kleiner dan het vorige Park. De grootste lucifersfabriek is de ,,Vul- can"-fabriek, te Tidaholm, in Zweden, met een dagelijksche productie van 900,000 'doos jes. Het grootste natuurlijke hol ter wereld is het Mammouthshol in Edmornson, County, Kentucky, met ruimten van gezamenlijk zeven mijlen lengte. De langste tunnel der wereld is de Got- hardtunnel, 14.9 kilometer- De grootste bibliotheek: de „Bibliothèque Nationale" te Parijs met 1,400,000 boeken, 600,000 brochures, 175,000 handschriften, 300,000 atlassen en kaarten, 150,000 munten. De Chinee6che muur is de grootste muur ter wereld, lengte 2000 kilometer. De grootste kaas, die ooit gemaakt werd, is de „Canadeesche kaas", gewogen hebben de 22,000 pond, omvang 28 voet, hoogte 6 voet; 10,000 koeien deden er het hare aan. De grootste plumpudding werd gebakken en gegeten in Paignton, Devon, in den jare 1858; groot 30 centenaar, 573 pond meel, 191 pond broodkorst, 473 pond kren ten en rozijnen, 382 pond vet, 360 liter melk, 93 pond suiker. Het grootste brood werd in 1902 te Lon den gebakken: 12 voetlang, 2 voet breed. De gToofote klok is die van Moskou aan den Kremlinvoet: gewicht 443,700 pond; werd nooit opgehangen en werd waarschijn lijk gegoten op de plaate, waar zij nu nog staat. De grootste bonk steenkool ligt in Home lyn, 41,000 pond zwaar. De grootste ham was te zien op de laatste Parijsche wereldtentoonstelling: 50 pond. Soep van zwezerik voor herstel lende zieken. Men zet den zwezeriit met koud water te vuur en als het goed warm is, ververscht men het water. Dit wordt zoo dikwijls her haald, totdat de zwezerik geheel blank is. Dan wordt hij in koud water gelegd, van vellen en vliezen ontdaan, en de vleezige deelen in stukjes gesneden. Vervolgens bakt men hem in de pan met boter en een weinig meel; als hij bruin is, kookt men hem nog een poosje in kalfs bouillon met wat zout naar smaak en bindt de soep met een paar eierdooiers.

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 11