N.T3770 ï>on<ïerdag 13 Januari. A°. 1905. i§eze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. f— Eerste Blad. rr Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Het Schilderstuk. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn i 1.30. Franco per postL05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer /"O.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oentsoontant; elk tiental woordon meer 10 Oents.-Voor bet incasseeren wordt/"0.05 berekend. 1 *t'1 De doorvaart door onze stad. hebben weder de opgave ontvangen ivan hfet aantal malen, dat de brug van de (Provincie bij do Ambachtsschool, ge- ,opend is geworden, en daarbij tevcnt- van iliet aantal doorgevaren schepen. Voor 1904 is dit aldus: Brug geopend. Aantal schepen. Tnnn^.l 1 Januari 623 931 Februari 1033 1150 Maart 1195 1816 April 1205 1819 Mei 1146 1651 Juni '1169 1747 Juli 1279 1964 Augustus 1363 2079 September 1229 1933 October 1235 1960 November 1162 1733 December 977 1492 Totaal 13606 20280 Om een vergelijking te kunnen maken geven wij ook de cijfers van vorigo jaren. In 1901 geopend 18071, soüepen 28945. In 1902 14515, 22403. In 1903 13292, 19955. Zooals men weet, was men in 1901 voor do doorvaart door den Vliet en den Nieu wen Rijn nog doorvaartgeld schuldig, een verordening, die echter in dat jaar is ge wijzigd. In 1902 werd de brug bij de Kraaiere- straat hersteld, waardoor do sohepen ge- ruimen tijd genoodzaakt waren van de vaart coor den Ouden Bingol gebruik to maken. In 1903 was do toestand normaal; do schepen konden óf door don Vliet óf door den Ouden Singel onze stad passeoren. Ons lijfctje geeft nu wederom vermeerde ring aan van het aantal door de Nieuwe Vaart gepasseerde schepen, maar het Laat zich verklaren, dat, wanneer eenmaal de vaart langs „Oronetteyn" direct naar de Spanjaarsbrug gereed zal zijn, dat aantal nog enorm zal verminderen en wij tot onze rustigo rust zullen weerkeoren, niet meer zullen staan voor steeds geopende bruggen. Daarom moet de nieuwe vaart er komen; wij hebben nu eenmaal een flinke, diepe vaart naar onze stad gekregen, laat ons Idaarmedo tevreden zijn. En mooht onze ge meente aan do Provincie eenige voorwaar den kunnen stellen, laat het dan deze zijn dat de Rijn- en Schiekade, de brug en de vaart tot aan co Staatsspoorbrug Leidsoh ©igondom word©. Is het aan den eenen kant omslachtig, dat, wanneer onze gemeente gas- of water leiding wil aanleggen voor inwoners van eigen gemeente, daarvoor eerst toestem ming moet worden gevraagd aan de Pro vincie, aan den andoren kant zal de oon- trólc voor de doorvaart onzer gemeente ge makkelijker worden, daar er dan een con- tróle-huis' aan de brug van de Staatsspoor kan worden geplaatst en ook bruggegelc want dit kan door do geheele stad zon Van 111 Januari vaart gestremd wegens ijs. der bezwaar dan weer worden ingevoerd, ofschoon de bruggen niet ten gerieve van de schipperij gelegd zijn kan geheven worden van de Provinciebrug bij de Am bachtsschool. Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven, de Texiielnijverheid en de VoCdiugs- en Genotmiddelen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; ezien do Wet op - Kamers van Arbeid en het Kon. besluit van 0 Januari 1898 (Staatsblad No. 20; tot vaststelling van een kiesreglement voor dio Kamers; Herinneren de hooiaen of bestuurders van de navolgende bedrijven: A vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. lo. het bewerken van hout, steeai of me talen het leggen van electrische geleidin gen of van gaa- of waterleidingen; het schilders-, stoffeerders-, behangers-, hei- ors-, stukadoors-, m-ndenmakers-, aard- werkers- en straatmakersbedrijfhet ont werpen van en bet houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen; 2o. de boek-, couranten-, s'. cm- en plaat- drukkerijen en de lettergieterijen; de boek binderijen; C-i cartonnage- en i) photogra- phie-inrichtingen, B verbogenwoorligd in de Kamer van Arbeid voor do Textiolnijvernoic:. do spinnerijen, weverijen, ververijen, blee- korijen en drukkerijen van wol, katoen of linnen; de katoenvlechterijen de nettenmakerijen, do breierijen de watten-, kapok- of veeren- Lereiderijen, de zadelmakerijen, do vellen- blooterijen, de leerlooierijen on de zeemle- derfabrieken het vervaardigen van kleederen, hoeden en schoenen; de wasch- en strijkinrichtingen on de kleederververijen C vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de YocdingL en Genot middelen: lo. de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banketbakkerijen ae cacoa- en de chocolade-, de meel- en do zuivelfabrieken de tabak- en sigarenfabrieken; de bierbrouwerijen do jenever- en de li keurstokerijen, benevens de mineraalwaterfabrieken de slagerijen; de zeepfabrieken; 2o. de fabrieken van verduurzaamde le vensmiddelen aaa hun verplichting om vóór 15 Januari e. k. een lijst of zoo noodig lijsten op te ma ken van de namen en do voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, dio in hun bedrijf binnen het gebied der boven genoemde Kamer van Arbeid (welk gebied zich alleen uitstrekt over de gemeente Lei den) als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest ge durende h-t laatst Vvrioopen kalenderjaar, voor zooveel de onder A 2o., B en O lo. genoemde bedrijven betreft, of gedurende het laatste tijdvak va i 7 maanden, dat ge werkt is in do bedrijven, genoemd onder A lo. en O 2o. en om die lijst oflijstonvóórlö Januari e.k. aan hun College in te zonnen. Onder patroons verstaat de wet de hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ton minste n persoon boven de twintig jaar tegen genrt van loon werkzaam is, en allen, die op het beheer der hoofden of bestuurders toezicht houdon, benevens hen, die door het hoofd of den bestuurder van een bedrijf in den regol belast worden met het ontwerpen van wetensohappelijkK. plannen en modellen of met bet doen van wetenschappelijke proeven, de procuratie houders, alsmede de personen, die bij ont stentenis van het hoofd of den bestuurder van het bedrijf, dat hoofd of dien bestuur der vervangen. Onder werklieden verstaat de wet allo anderen, die teg-1 genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, behal o degenen, die geheel cf gedeeltelijk gezag over ande ren uitoefenen. Op dio lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het laatst ver» loopen kalenderjaar, waarin in de onder A 2o., 13 en C lo. genoemde bedrijven ia gewerkt of, voor zooveel do onder A lo. en C 2o. vermelde bedrijven betreft, die gedu rende het laatste tijdvak van 7 maanden, niet binnen het gebied der bovengenoemde Kamers van Arbeid bij hetzelfde hoofd of idenzc.fden bestuurder werkzaam zijn ge weest. Op die lijsten -^-boeven niet vermeld te worden zij, die ^CI\ ingezetenen do3 Rijks of geen Nederlander zijn of die op den l&den Februari e.k. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, dio gedurende het laatst vcrloopon kalenderjaar, waarin do onder A 2o., B en C lo. genoemde bedrjvc is gewerkt, o*, voor zooveel do order A lo, en O 2o. ver melde bedrijven betreft, gedurendo het laatste tijdvak van 7 maanden 'et in het zelfde bedrijf van hetzelfde hoofd of den zelfden bestuurder zijn werkzaam geweest en die aanspraak kunnen maken om ge plaatst te worden op een kiezers! .sl voor bovengenoemde Kamers van ALrbeid, zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari e.k. aan gifte te doen bij Burgemeester en Wethou ders voornoemd. De formulieren dezer aan gif- ton, zoomede.die der lijsten zijn kosteloos voor belanghebben den ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. Voorts worden de hoofden en bestuurders va<n de hier boven genoemde bedrijven er, voer zooveel noodig, aan herinnerd, dat het oriTrtolcen en inzenden der lijften een verplichting is, tegen wier niet-nakoming straf is bedreigd bij artikel 43 der Wet op de Kamers van Arbeid, luidende als volgt: Hij, diewederreohtelijk nietvoi- doet aan een hem in eenigen krachtens deze wet uitgevaar- digden algomeenen maatregel van bestuur opgelegde verpl ich- ting wor'dt gestraft mot hechte nis van ten hoogste 14 dagen of geldbootevan ten hoogste vijf en zeventig gulden." Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 10 Dec. 1904. Leiden, 12 Januari. De groote kooruitvoering van do Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst al hier, zal, blijkens achterstaande advertentie den 20sten Januari gehouden worden in do Hooglandscho Kerk. Naar wij vornamen, gaf de gemeente-comniissio van het Ned.- Herv. Kerkgenootschap, na kennisneming van het werk („die Johannes-Passion" van J S. Bach) verlof, dat het uitgevoerd zoa worden in het Kerkgebouw. Dit is voor do velo muziekliefhebbers hier ter stede ongetwijfeld een welkome tijding, immers, do muziek van dit work werd door Bach uitsluitend voor korkuitvooring ge schreven en zal dus thans eerst goed tot haar recht komenOok is het werk, zooala wij dat van den heer Do Lange gowoon zijn, mot zorg door het koor ingestudeerd, zoodat het geheel, wanneer men tevens op de na men van de solisten (meerendeels hier te Leiden goede bekendon) lot, een bijzonder schoone avond belooft te worden. Terecht heeft het bestuur gemoend, dat ook de inwoners der buitengemeenten van dis schoono zullen willen genieten en in afwijking met anders, de entreé ook voor niet-leden der Maatschappij opengesteld. Er. het verdient vermelding, dat er ook ge zorgd is, dat hun, wion de toegangsprijs van d-> uitvoering nog to groote opoffering is, tegen een zeer goringe entree toegang ver leend wordt tot de generale repetitie. Wij hopen, dat het bestuur voor zijn moei te beloond mag worden, met op beide avon den een overgroote opkomst; want inder daad dezo Kerkuitvoering belooft iets bij zonders voor Leiden t© worden. Hot ooncert gegeven door Zalsman Vocaal-kwartet vergaten wij nog te ver melden, ging uit van de „Leidsohe Con- cert-Vereeniging", en was voor de loden daarvan kostelooe toegankelijk. Hot is het eerste van een reeks concerten waar uit- feluitond Ncderlandöche artisten zullen op treden en zooala gisteren uit ons verslag reeds bleek, over het aJgemoon goed ge slaagd. Nog verdient vermelding, cat de so praanpartij vervuld werd door onze fctad- genooto mej. C. Riedel, waaruit dus tevena blijkt, dat zij gorokend wordt door den heer Zalsman onder diens beate leerlingen, en van wie 't zich laat aanzien, dat zij een leerlinge zal worden een meettor waardig. Naar wij vernemen, zijn door do afdee- ling Leiden van den Bond van Neder- landsche onderwijzers ongeveer 1100 ex. der brochure „Maakt front voor do Openbare School" en 2500 Ouders-nummers van ,,De Bode" onder do oudere van leoriingon der Openbare School alhier verspreid. Nog zijn geslaagd voor hot examen Boekhouden, Handolsrekencn en Handels recht, afgenomen door do Fcdoratio van Handels- en Kantoorbediendcn-Vcreenigin- gen in Nederland do damos Annio van Hou ten en Muis Battacrd, alsmede de heer C. M. 't Hart, alhier, leerlingen van mej. Oc- tavia Parmentier, alhier. De beide laatst genoemden volgden den cursus verbonden aan de Christelijke School voor M. U. L. O aan den Stillen Rijn, alhier. Tevens slaagde de heer H. H. Cats, van Leiderdorp, zoomede voor Duitschc handels correspondentie do heer J. Heymans, alhier, leerling van den heer B. P. du Croix. By de examens vanwege de Noder- landscho Yereeniging voor Psychiatrie en Neurologie in krankzinnigenverpleging afge nomen, z(Jn te 'e-Qiavenhage van het gesiioht „Endegeest" geslaagd: Eerste gedeelte de zusters M. 0. Helling A. G. Jansen en A. M. Mulder. Derde gedeelte do zustor M. M. van Evryk. De examens worden voortgozot. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins, mot govolg, vereerden gisteravond het concert door dc Koninklijke Nationale Zangschool voor Handwerkt lieden in „Diii- gentia" to 'e-Gravenhago gegeven met Hunno tegenwoordigheid. Do vorstolijko portonen kwanion om half- nogon aan de zijde van do Hoogo Nieuw- straat de Concertzaal binnen, alwaar een loge was ingericht. Zij wordon aan den in gang ontvangen door den voorzitter, den heer Wilh. van Leeuwen, on don ondor- voorzitter, den beor K. J. Brandwijk Een dochtertje van don heer Yan Leeu wen bood Haro Majesteit eon bouquet aam Onmiddellijk nadat Hare Majesteit en do Prins in de logo haddon plaats genomen, zong het gemengd koor het Domino Sal- vam Fac" van A. Gieeon. Do Vorstelijke bezoekers bloven tot ruim halftien on be-, tuigden bij hun vertrek don prosidont on den directeur, don hcor A. J. J. Beyora- bergen van Henogouwon, Hunno ingon©** menheid met hetgeen ten gehooxo waa ge bracht. Zeer belangstellend informeerde Haro Majesteit naar den tijd, dio voor heft instudceren der nummers beschikbaar wan geweest, on bctuigdo Hare verwondering over hetgeen in dien betrekkelijk korten tijd verkregen waa. Ook verzocht Hare Majesteit aan do solisten, de heoron W. Ronaud, tenor, te 's-Gravenhago, on J. Hocffgcn, hoboist, uit Rotterdam dio zioh tijeens het bezoek hadden doen booron, Hare ingcnomonhcid te betuigen, zoomode aan do koren, die met groote opgewekthoid hadden gezongen. Dr. G. J. Liesker, dio, zooals w'j ge meld hebben, benoemd is tot hoogleeraar in do Staatswetenschappen aan do katholieke universiteit te Freiburg (Zwitserland) is, naar „De Tijd" meedeelt, priester van he# aartsbisdom Utrecht. Do beer Liesker werd geboren te Deven ter. Na hior te lande zijn theologische op leiding te hebben ontvangen, tot pricetef te zijn gewijd en -orten tijd de zielzorg te hebben waargenomen, begaf hij zich tot voortzotting zijner studiën naar het buiton- lond. Achtereenvolgens promoveerdo bij aan do Universiteit to Freiburg, waar hij thans tot hoogleeraar is benoemd, in 1898 (magna cum laudo) tot doctor in do rechts- philoaophio met oen dissortatio „Ut Lor dio Berechtigung der auti-monistischo Ten den- zen intcrhalb der Staatlichon Gcselhchaft" en in 1901 (Summa cum laude) tot doctor in de Staatswetenschappen met een dissor tatio „Ucbor dio Staatswissenschaftlichen - Anscbauungen Dirck Graswinckol's", een geechrift, hetwelk ook hier te lando in we tenschappelijke kringen, blijkens do bcoor»" deeling in niet-katholieko bladen, zeer de aandacht getrokken heeft. Voor de eerste maal ia verschcuc :i oeni Jaarboekje ter bevordering van Drankbe strijding, uitgegeven door do Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, de Nederlandscho Onderwijzers-Propagan- 8) „Zeker wel! Waai om niet1?" antwoordde zij tartend. „Wij zijn immere nog geen man en vrouw, on dat mllen wij ook nog wel niet worden, daar immera de schilderij nu toch niet wordt verkocht 1" Hij maakte tegen haar een moorddadige beweging, zoodat zij verschrikt op do vlucht sloeg en achter oe struiken verdween. De assessor ging hoofdschuddend heen, om het geboortehuis van den beroemden jurist Polpetti te bezoeken; want dit had Rem eigenlijk naar Borgo San-Micchele go lokt. Eerst dco namiddags keerde hij terug. En wederom zat hij in de schaduw van den vijgeboom en leverde nogmaals strijd aan een tweeden gebraden hoentje, dat zich naar zijn inzichten evenmin als het eerste vierkooQ te schikken. Daarbij meende hij voortdurend een onverklaaibaren, jasmijn- geur in den neus te hebben, misschien, om dat Gelsomina jasmijn beteckent. En mid delerwijl overlegde hij in zijn binnenste hoe hij als fatsoenlijk toerist in dit nest van Borgo San-Micchello wel het best verder «den avond zou kunnen soek n.akon, want zijn trein ging eerst om klokko tien. Daar schoot hem opeens een bezienswaar digheid te binnen, omtrent welke in Baede ker niete vermeld stond: do tabernakel van Èenozzo Gozzoli. Neen, geen woord daar van stond er in Baedeker te lezen; en toch hadden vandaag al minstens tien menschen ^hem gevraagd of hij ook verlangde, dat men hem den weg zou wijzen naar den tabernakel van Benozzo Gozzoli. Eerst een bedelaar, wien hij een soldo had gegeven; dan de facchino, die zijn valies naar de herberg gedragen had; vervolgens de kastelein, daarna de vrouw van den kastelein, toen een oude best, die hem op straat goeden morgen gowenscht had, enz. De gansche etad scheen niet weinig totsch te zijn op dezen tabernakel, dien vriend Baedeker zoo ge heel en al over het hoofd had gelieven te zienWel, bij kon er dus ook wel eens naar gaan kijken. Hij had nog een uur of wat tijd. Terwijl hij zoo zat, en al kauwend peins de of al peinzend kauwde, hoorde hij eens klaps roepen: „Milord! Milord 1"Het klonk zacht, maar dringend, juist van de plek, waar hij des morgens die twee flon kerende zwarte stippen had gezien. Hij keerde zich om, en, zoowaardaar waren zij wederAha 1 het avontuurtje is nog riet uitl dacht de assessor Schneidinger, en hij schreed terstond naar de vijgenhaag „Zoo? Ben jij daar weer, Jasmijntje?" riep hij vroolijk, terwijl hij nogmaals de vijgebla ren ter zijde schoof. Doch verschrikt deins de hij terug, want het was Paolo's gezicht, dat hij uit het groen zag opduiken. De snaak scheen overigens niet gewapend te zijn, althans in lang niet tot aan de tanden; en blijkbaar zon hij ook niet op een bloe dige wraak, want hij keek eer beteuterd dan kwaadaardig uit zijn zwarte oogen. Milord hernam hij, met een ietwat go- dwongen gnjjnzen, „de trein gaat vanavond pas om tien uur.'' „Dat weet ik wel," gaf hem de gewaande Inglesse ten antwoord. „U zou dus nog volop tijd hebben om den tabernooolo y&zx Benozzo Gozzoli een* te gaan bekijken." „Alweer die verduivelde tabelnakcl 1" riep de assessor ongeduldig. „Maar dat ding kan mij volstrekt niet echelon 1 xkben jurist en geen schilder l'' „Een prachtige tabernacolo," her nam de knaap dringend, „en zoo oud, en zoo oud I En zoo echt, zoo echt als iets met mogelijkheid maar wezen kan l" Bij het woord „echt" trok hij zijn wenkbrauwen omhoog, zoodat zij Bcherp boven zijn oogen stonden, als twee spitsbogen boven een paar ronde vensters, en hij stak onwille keurig twee vingers de lucht in, als om zijn verzekering met een eed te bekrachtigen. „Nu, goed, wij zullen dien later eens zien", zoo maakte de assessor zich van hem af, terwijl hij het bladergordijn weder liet vallen. Doch de snaak gaf het niet op cn bleef over de haag onverdroten het woord tot hem richten: „Milord, alle Inglesi zijn het gaan zien I U zou de eerste zijn, die het niet wilde zien!Milord, er is al dui zend lire voor geboden door het Engelsche Museum te ParijsMilord, de „taber nacolo" 1Milord, ijenozzo Gozzoli 1" Zóó duurde het voort, tot de assessor ein delijk tureluursch werd en het tuintje ver liet. Hij slenterde over het marktplein en be klom do hooge stoep van 't Raadhuis. Op een bank zaten daar drie heeren van eeu zeer municipaal uiterlijk, blijkbaar gemeen telijke koogwaardigheidsbekleeders, onge twijfeld dus ook mannen van degelijk ka rakter, rechtschapenheid, algemeene ont wikkeling, en wat men verder al voor deug den en edele eigenschappen bedenken kon. Eerst bekeek de assessor van het hooge bordes een poosje het wit marmeren stand beeld van zijn collega Polpetti. Vervolgens wendde hij zich tot een der hoeren met de vraag: „Zeg mij toch eens, signor, ik hoor de menschen spreken over een zekeren tabcr- nabel „Ah!" viel de aangesprokene hem in de rede, terwijl hij opstond on beleefd zijn hoed afnam, „ahu bedoelt den „taberna colo" van Benozzo?" „Juist, van Benozzo Gozzoli." „Yan Benozzo Gozzoli, om u te dienen 1" „Precies! Maar mag ik u eens vragen, wat is daar eigenlijk van aan? Is het wezen lijk de moeite waard, hem to gaan bezich tigen?" „O, zeker, stellig signor. Het is werk van, van „Yan wien?" „Yan talent; ja, jal" „Zoo? Van talent?" „Ongetwijfeld, signorMen beweert zelfs, het is wonderlijk „Inderdaad?" „Inderdaad, signor! Niemand zou het ooit achter hem gezocht hebben „Achter wien?" „Wel, achter Benozzo Gozzoli-" „Ah zoo? Achter Benozzo Gozzoli? Zoo, zoo I Hm, dan dien ik hot toch wel eens te gaan bewonderen. Waar is het te zien „BijbijWeet u, signor, het is eigenlijk in een particulier huis. U zoudt het alléén niet licht vinden; maar in uw ho tel zal men u wel een wegwijzer meege ven," De eigenaardige, aarzelende manier van sproken des hoowaardigheidsbekleeders ontging den assessor niet, en prikkelde nog zijn nieuwsgierigheid naar het zoo veel geroemde kunstwerk. Zou daaraan weilich» iets bijzonders, do een of andorc geheim* zinnigheid verbonden zijn? Wio weet?In elk geval, het di-j bfc. lcofde do moeite van een kleine wandeling wèl te zullen loonen. Zoo nam dan onzo vriend uit het log©-^ ment een jongen mee, die hom naar den ta bernakel van Benozzo Gozzoli den weg zou wijzen. Do knaap leiddo hem om verscheiden*, hceken heen naar con wat vervallen htus. Voor de deur verzocht hij hem even te wachten cn wipte naar boven, om den vreemden bezoeker aan te melden. Nauwe lijks was dit geschied, of er ontstond in he# huis een hoorbaro drukte; een zwarte kop werd uit het venster gestoken cc onmidde!-) lijk weer teruggetrokken, stoelen werden verzot en deuren toegeslagen en eindelijk kraakte do trap en de jeugdige wegwijzej verscheen weder op den drempel, met he#* verzoek, of „Milord" maar zoo boloofd wilde zijn om bovon to komen. Uit een nauwo, met tegels belegdo gangj kwam de assessor boven in een donkere ka mer. Zij was vensterloos en ledig; alleen prijkte er, in een hoek tegen den wand, da' beroemde tabernakel. Een walmend cindjoi vetkaars, dat oen man in ..o hand hield, ba-, straalde dit meesterstuk mot een twijfel achtig schijnsel. De man vormde met zijnt rechterhand een lichtscherm, zoodat al be#1 weinige licht op het meesterstuk viel, tcp-> wijl zijn eigen gezicht verduisterd bleeL Desniettemin herkende zijn bezoeker benj aan zijn stem; het was het jonge mensqbi' van do vijgeDhaag. (Wordt wrvolffd.}

Leidsch Dagblad | 1905 | | pagina 1