N«. 13758 A*. 1904. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Nieuwjaarswenscheii MUZiEK-U6T6AVE Uit de „Staatscourant." Eerste Kamer. Gemengd Nieuws. Donderdag 29 December# IDSCH M&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 0 Oentsj per 3 maanden 2 2 2 2 f 1.10. Bulten Leiden, per looper en waai agenten gevestigd rijn B 1.30. Franco per post1.65. PRIJS DER AD VKRTENTIÜNI Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer /OJLTJ. Qrootare letters natr plaatsruimte. Kleine advertentiSn ran 80 woorden 40 Oentsoontanti elk tiental woorden meer 10 Oents.- Voor het Inoasseeren wordt/0.06 berekend. worden tot hedenavond acht uren aangenomen tegen 25 CENTS. Vrijdag en Zaterdag 50 Cents. No. 7 van de Js thans weder voor onze Abonné's beschikbaar. Do inhoud is als volgt: WEBER, Het Proefschot. BOIELDIEU, De Kalif van Bagdad. KRENTGER, Een nacht in Granada. Morgenavond vinden onze Abonnó's het bewtla in het Dagblad, waarop de muziek nummers worden afgeleverd, voor zoover de voorraad strekt. Leiden, 29 December. Ter aanvulling van het bericht van gis teren omtrent de pogingen om te komen tot de stichting van een openbaar Sportterrein in deze gemeente kuDnen wij nog mede- deolen, dat de stoot daartoe is uitgegaan van mevrouw Lorentz Kaiser, terwijl in het voorloopig Comité behalve de genoemde heeron ook nog zitting heeft genomen mevrouw Jelgersma. Dit Comité kan trouwens mot meerdere personen worden aangevuld. Bij de heden door den lieer W. C. Mulder, architect, gehouden openbare aanbesteding van heb af breken en weder- opbouwen van perceel üoogewoerd No. 18", waren ingekomen 11 inschrijvingen, t.w. van de heeren: O. J. Cornelissen 9766, J. van Egmond 9745, P. J. Har- tevelfc 9450, J. N. Botermans ƒ9390, Jac. Bink ƒ8899, J. Diotz ƒ8800, J. Zitman. ƒ8759, J. W. Vreeswijk en J. van Riet ƒ8750, J. B. Hoogeveen 8719, G. N. Snel, f 8130 en J. Sirag 7977, allen te Leiden. De heer Leo J. Mens heeft cind-cxa- /men gedaan aan het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek, te 's-Gravenhage, en behaalde het diploma met lof. Heb Muf-.oum van Moderne Kunst beeft aan het Gemeente-Museum te 's-Gra- vetnjiago ten geschenke gegeven een schii- dorij van Willem Maris „Roodbruine Koe." Naar do ,,0. Haarl. Ct." verneemt, heeft minister Kuypcr wegens ambtelijko bozighedon afgezien van het plan om tot herstel van gezondheid eenigen tijd in de Riviera door te brengen. Naar wij vernomen, verleende Z. H. do Paus aan mevrouw jja. van Waterschoot van der GrachtVan der Does de Wille- bois hot eerekruis Pro Ecclesia et Ponti- fice. („Tijd.") Naar de „Pr. Gron. Ct." met zekerheid verneemt, zal de heer Zijlma, lid der Twecce Kamer voor het district Zuidhom, zich in 1905 niet weer voor een verkiezing beschikbaar stellen. Do gemeenteraad van Middelburg be noemde tot leeraar in de oude talen cn oude geschiedenis aan bet gymnasium dr. H. C. Wagner, te Utrecht. De „Arnh. Ct." meldt, dat voortaan al'lo zaken de uitvoering der Drankwet betreffende, behandeld zullen worccn door hot departement van binnenlandsche za^ ken en niet door het departement van jus titie. Do directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis, dat brieven en andere stukken naar Noord-Amerika mede op 31 dezer, per Hol- lanxk-Amèrika-lijn, via Rotterdam, zullen worden verzoncen. („Stsct.") De Overijselsclie Staten kunnen maar slecht voltallig blijven schrijft de jjStancaard." Nauwelijks zijn alle plaat sen bezet of weer dreigt een vacature. Do heer L. C. Sohreuder toch, anti-revolution- nair lid voor het district Dalfsen, cn hoofd der christelijke school te Staphorst, ontving dezer dagen een benoeming als hoofd eencr op te richten school te Ede (Geld.) Wordt deze benoeming door hem aangenomen, can moet hij als lid der Sta ten ontslag nemen. De garnizocns-commandant te Hoorn, majoor Storm van Leeuwen, is overleden.' Het stoomschip „Bali", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 28 Dec. te Port-Said; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, is 28 Dec. Dungeness gepas seerd; de „Merapi" vertrok 28 Dec. van Ba tovia naar Rotterdam; de „Salak", van Rot terdam naar Batavia, vertrcx 28 Dec. van Southampton; de „Sindoro", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 28 Dec. van Suez; do Ambon", van Batavia naar Amsterdam, is 28 Dec. Perim gepasseerd; de „Bürgermcis- ter" (uitreis) arriveerde 26 Dec. te Delagoa- baai; do „Herzog" (uitreis) vertrok 27 Dcc. van Kaapstad; do „Kiel" arriveerde 28 Dec. van Batavia te Amsterdam; do „König" (thuisreis) vertrok 26 Dec. van Zanzibar; de „Laeisz", van Batavia naar Amsterdam, ar riveerde 28 Dec. te Suez; de „Markgraf" (uitreis) arriveerde 26 Dec. te Napels; do „Memnon", van Amsterdam naar Batavia, aniveerde 25 Dec. te Liverpool; de „Prins der Nederlanden" vertrok 28 Dec. van Am sterdam naar Paramaribo; do „Prinses So phie", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 28 Dec. van Port-Said; do „Sloterdijk" arriveerde 26 Dec. van Rotterdam te Nieuw- York; do „Kanzier'' (thuisreis) arriveerde 27 Dcc. te Suez; de „Flores", van Amster dam naar Batavia, passeerde 28 Dec. Gibral tar; de „General'' (thuisreis) arriveerde 27 Dec. te Swakopmund. Haarlemmermeer. BUJkons oen bericht in „Het Volk" is in het district Haarlemmer meer door do S.-D. A.-P. candidaat voor de Kamer-vorkiozing in 1905 aangewezen de heer J. Qerritsz. Katwijk. By do gehouden wokeiyksche Bchietoefoinng dor Katwyksche Schietvereni ging „Hollandia" alhier, behaalde de heer Strothmann, te Leiden, de gouden medaille der Vereeniging met 95 punten, maximum 100 punten. Oudshoorn. Het onderzoek naar do go- oef endhoid van jongelieden dezer gemeen te zal plaats hebben te Leiden en zal aanvangen 13 Januari a. s., des voormid dags 9 uren in hot gymnastieklokaal, ge legen aan den Morschaingö], achter ihofc Militair hospitaal. Warmond. Het onderzoek naar de ge oefendheid van jongelieden, uit deze ge meente, dio dingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid, hetzij voor licha melijke geoefendheid dan wel voor beide, zal plaats hebben op Vrijde? 13 Jan. a. a. des voormicdags to 9 uren, in het gymnas tieklokaal aan den Morschsingol te Lei den. Zwammerdam. Op Dinsdag 3 Januari a s. zal het Leidsche strijkorkest Euter pe" ondor directie van den heer J. Vink alhier, een uitvoering geven in het lokaal van „De Rustendo Arend", des avonds te acht uren. Vooraf heeft men zich door middel van con inteekonlijst verzekerd, dat dezo uitvoering kans van dagen zal hebben. Op Woensdag 4 Januari a s. zal do vrijzinnige kiesvereeniging, afd. Zwammer damAarl'anderveem „Burgerplicht" in hot lokaal van „Do Vergulde Wagon" to Aarlancerveen eon vergadering houden. Do agenda houdt verband met de Juni-vor- kiezingen van 1905. By Kon. Besluit zyn, met ingang van 1 Januari, by het departement van koloniön bevorderd: a. tot commies, de adjunct-commies J. G. Marchand; b. tot kamerbewaarder, de bode J. S c h u 11 e r; c. tot bode, do portier F. C. A. B u y s. Neder l.-Duitsch telefoonver- k e e r. De dir.-gen. der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 1 Jan. 1905, de prijs van een enkelvoudig gesprek in het NederL-Duitsch telefoonverkeer na der is vastgesteld als volgt: I. in het verkeer met de Duitsche plaatsen waarop het tarief van ƒ1.70 van toepassing is, op 1.20; II. in het verkeer met de Duitsche plaat sen, waarop het tarief van 1.45 van toepas sing is, op ƒ0.90; III. in het verkeer met de Duitsche plaatsen, met uitzondering van Bielefeld, Bremen, Bremerhaven, Goblenz, Ems| Fiankfort a./Main, Geestemündo, Hemelin gen, Lehe, Lesum, Linz, Minden, Neuwied, Osterholz-Scharmbeck en Wiesbaden, waar op het tarief van 1.20 van toepassing is, op 0.60; IV. in het verkeer met Bielefeld, Bremen, Bremerhaven, Coblenz, Ems, Frankfort a./Main, Geestemünde, Hemelingen, Leme, Lesum, Linz, Minden, Neuwied, Osterholz- Scharmbeck en Wiesbaden, waarop het ta rief van 1.20 van toepassing is, op ƒ0.90; V. in het verkeer met de Duitsche plaat sen, waarop het grenstarief van 0.60 van toepassing is, op ƒ0.30 Vervolg der zitting van Woensdagnamid dag. In behandeling komt de overeenkomst met Griekenland betreffende den toestand der naamlooze vennootschappen van het eeno land in het andere. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming, na een nadere toelichting door den Minis ter van Buitcnlandschc Zaken. Daarna is aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt. De heer Waterschoot van der Gracht bracht hulde aan den Minister van Justitie, dat deze noch 't vrij-notariaat ncch 't notariaat, als bezoldigd staatsambt heeft willen invoeren, maar betreurt dat de Reg. geen wijziging in art. 1 heeft voorge steld, om de wet meer in overeenstemming met den werkolijkcn toestand te brengen. Spreker keurt niet goed do toevoeging van een voorberoidend examen aan 't notarieel examen, mits men eerstgenoemd examen niet te zwaar maakt. Ten aanzien van do plaats vervanging in het notarisambt, een nieuw instituut dat spr. toejuichte, werd door hem or op aangedrongen, dot ook een notaris zal kunnen worden aanbevolen als plaatsvervan ger. Spreker gaf nog verschillende wenken in 't belang van de goede uitvoering der wet. De heer Brouwers gaf aan een alge meene herziening van de wet op het notari aat in plaats van dezo partieelo do voor keur. Do Minister van Justitie kan geen uitzicht openen op een nadero ruime herzioning als de onderhavige reeds is. De Minister blijft volharden bij zijn meening, dat het ondoenlijk is te voldoen aan het ver langen van do notarissen om hun legale werkzaamheden tot extra-legale te stempe len. Een voor altijd geldende omschrijving van het notarisambt to geven, acht do Minister niet mogelijk, aangezien de extra-legale weikzaamheden van een notaris nog steeds bezig zijn zich te ontwikkelen en te vervor men, zoodat na eenigen tijd toch weder een nieuwe omschrijving noodig zou blijken. De Minister geeft de toezegging, dat hij, voor zoover van hem afhangt, het voorbereidend examen niet te zwaar zal makc-n. De quaestie van hot toestaan van het ge bruiken van schrijfmachines voor het maken van akten of afschriften, enz, woi^t nog acor den Minister onderzocht. Na nog eonigo discussie werd het wets ontwerp aangenomen, evenals het wetsont werp tot wijziging van de wet, houdendo be palingen op fabrieks- en handelsmerken. Bond van Technici. ftfd. Leiden en Omstreken. Yoor een goed bezette vergadering hield gisteravond de heer P. J. Perquin, archi tect alhier, een lezing over het onderwerp: „Stijl en compositie" en hoewel wij reeds verscheidene malen iets over een soortgelijk onderwerp hoorden, kregen we nu wat an ders, wat beters. Het was een meer wijs- geerigo beschouwing over wat we te ver staan hebben onder het begrip s t ij 1, toege licht met vele voorbeelden uit het dagelijk- sche loven. Men zegt zoo dikwijls dit of dat gebouw of voorwerp is opgetrokken of ont worpen in dien of dien stijl, daarbij doelende op een zekere periode uit de kunstgeschiede nis of oudheidleer. Maar bezit deze of gene periode wel stijl? Zeker is het, dat niet alle z.g. stijlperioden werkelijk stijl bezitten, als bijv. stijl Lodewijk XIV. Dieren en planten bezitten stijl omdat geheel hun bouw, hun vorm, hun bewegingen, kortom geheel hun vrezen in harmonie is met hun doen, met de functies die zij hebben te verrichten. Ook menschen hebben stijl, maar zeker niet allen, daar velen door slechte opvoeding, door ze delijke en lichamelijke ziekten, verslapt en verzwakt zijn. Dieren hebben stijl omdat zij eenvoudig gevoelen en omdat zij de uitdruk king daarvan ook slechts door eenvoudige diiecte middelen zoeken. Dieren handelen absoluut instinctmatig. De mensch, en vcoral do beschaafde mensch, die vervormd is door te leeren strijd-n tegen instinctmati ge of onbewuste gevoelens, uitdrukkingen of daden, moet om stijl tc verkrijgen, zeer veel moeite doen. In het algemeen zijn wij tegen woordig al te veel vervreemd van eenvoudi ge, ware gedachten, die echter noodig zijn om stijl te brengen in onze opvattingen, in onze werken, d.w.z. in de resultaten van on ze actieve inboelding. Dieren bezitten alleen passieve inbeelding, menschen daarenboven ook actieve inbeelding. De gave of 't instinct om in de hersens op te ne men wat men ziet, hoort of weet is p a s 8 i e- ve inboelding; de kunst, de gave om die gevoelens te combineeren en een nieuwe opvatting te verkrijgen, is actieve in beelding. Door oordeelvorming, berede neering, rangschikking komt men zeer waar schijnlijk tot compositie of iets origineels. De door Spreker bedoelde stijl is de inspi ratie. getoetst aan de wetten der rede; het is de inspiratie bezie.d met h.et vermogen om alles wat het voortbrengt, vrij en nauwkeu rig te ontleden voordat het wordt uitge drukt; het is de innige vereeniging van de gave van inbeelding met de gave van logisch denkendo werking van actieve inbeelding geregeld door het gezond verstand. Stijl is echter niet eenzelvig met zekere vormen, de kleederdracht der Romemscüe vrouwen heeft stijl, maar daarom is het niet noodig dat onze tegenwoordige vrouwen om stijl in hun kleeding te hebben, zich kleeden gelijk do Rcmeinsche matrone. Men zorge slechts dat do kleeding niet in tegenspraak zij met do lichamelijke vormen, dat zij geen- enkele be weging van het lichaam belemmere of hin- dero en dat een linnen of satijnen kleed, elk op zichzelf zoo gemaakt wordt dat er over eenstemming zij met do bijzondere eigenaar digheden van die twee stoffen. Een locomotief heeft stijl, maar, zeggen sommigen, het is een verschrikkelijk ding. Maar waarom verschrikkelijk? Draagt zij niet do ware uitdrukking van haar brutale kracht? Is zij voor ons allen niet een com pleet georganiseerd iets? een karakter dra gend zooals een geweer of kanon. Een stoom schip heeft stijl, mits goed gebouwd, een zeilschip, mits goed gebouwd, heeft ook stijl; maar een stoomschip zonder machines en gebruikt als zeilschip heeft geen stijl. Ieder kunstenaar (musicus, bouwmeester, beeldhouwer of schilder) kan stijl leggen in zijn werk, want ieder kunstenaar die weet en bewaart komt er vanzelf toe om te ont- ledne en door ontleding weder tot samen stelling. Veel werd nog gezegd over het samenstel len of ontwerpen van gobouwen, het redege vend versieren daarvan, enz. enz,, waaruit ons bleek dat het niet zoo heel gemakkelijk is om den titel van architect te voeren, mits men zijn taak ernstig en consciëntieus op neemt. En zien wij in het licht van de ge houden beschouwingen rondom ons, dan be merken wij dat slechts o zoo weinig werk werkelijk stijl heeft. Hartellijk dank bracht de voorzitter den heer Perquin voor zijn juiste uiteenzetting der zaken, hij beval de afdeeling in zijn voortdurendo belangstelling aan. Worde het den architect Perquin gegeven zijn ontwik kelde theorien op ruime schaal in en buiten onze stad in toepassing te brongen, dan zal zeer zeker het aanzien onzer straten en pleinen en ook het inwendige onzer huizen en andere gebouwen, aangenamer aandoen dan nu dikwijls hot geval is. geiden, 28 Dec. 1904. A. T. K- De Kerslfeeslvlering te Noordwijk-Binnen. Tweede Kerstdag 8 middags vijf uren. In het koor van de Hervormde Kerk te Noordwijk-Binnen zitten op stoelen cn ban ken meer dan honderd vijftig kinderen; sommigo ouders zijn ook medegekomen, en allen wachten op het oogenblik, dat de Kerstboom zal worden aangestoken. Dominéé laat een lied zingen, gaat voor in gebed, cn dan plotseling flikkert de boom var tientallen lichtjes. Hoe dat zoo gauw gegaan is, begrijpen do meesten niet; het licht brandt in do onderste takken niet spoediger, dan boven, héél boven in den boom. 't Is .eloctrisch licht, dat Dominéé dcor do firma E. Vocking te Leiden heeft laten aanloggen. Tal van kaarsen worden nog aangestoken; do kleurigo ballen en glinsterende voorwerpjes aan den boom vangon het licht op en kaatsen het kleu rig terug... de kinderen zijn een en al geest drift. En dan weer schijnt do boom in een regen van sterren te staan, sterren, die schitterend komen en plotseling verdwijnen en weer door anderen vervangen worden. Een eenvoudig vuurwerk, dat bij do kinde ren de grootste bewondering wekt! Dan weer zingen; onder begeleiding van het orgel; Dominéé zelf dirigeert, en „Me vrouw van den Dominéébespeelt het orgel, en zingt zelve duidelijk mee, en zoo klinkt het kindergezang lief door de ruimte en de laatste toon trilt door tot ver in do kerk. En dan, onder groote stilte, spreokt Do minéé. 't Kerstfeest met zijn vreugde, 't Kerstfeest met zijn eisch, Niet met klinkende woorden, maar in eenvoudige taal, die doorgaat tot het kinderhart, spreekt hij daar. En do kleinen luisteren, zo zijn geheel en al oor, en wanneer Domi néé „klaar" is, zijn zc bijna vergeten, dat ze ieder een kopje hebben meegebracht, en dat dit vermoedelijk zoo nu en dan zal moe ten gevuld worden. Er wordt chocolade-melk geschonken, in enorme „plassen", zóóveel, dat, toen te gen het einde Dominéé vroeg, wie nog wat melk verlangde, er maar zeer weinig vin gers in de hoogte gingen. Bij „drinken en vroolijk zijn" behoort ook „eten". De bakker had den wagen vol krentenbollen „zóó maar" in do consistorie gereden, voor ze uitgedeeld waren, was men het er alge meen over eens, dat zo verrukkelijk „ro ken". En zoo ging de avond langzamerhand voorbij. Een verhaaltje, en zingen, cn een eenvou dige toespraak, en chocolade, en krenten- bollep wisselden elkander af in „oneindige opeenvolging." De dames, die met den Dominéé do Zondagsschool leiden, werden verrast met eeu paar keurige prachtwerken, haar door Dominéé geschonken, en do kinderen, die het geheele jaar goed hun versje hadden ge leerd, en nog hadden geschreven ook, kre gen een mooi boekje. Toen kregen allo kinderen een fraai boekje, en, nog niot ge heel klaar met het bekijken van den omslag werd bun reeds een scheurkalender in do hond gegeven, en, wat kwam daar weer aan? Een grooto mand met Sinterklaaskoe ken, mooie grooto poppen; jammer alleon, dat eenige zoo spoedig onthoofd werden; toen nog ieder een sinaasappel... 't Was bij na om hopeloos tc worden, zooveel medo te moeten nemen naar huis. „Een heel© vracht"^ meenden sommige jongens. En, alsof er nu nog niet genoeg was gegeven, volgden nog kleedingstukkon, door do Naaivereeniging, onder leiding van Me vrouw gemaakt. En toen Dominee aan het eind van het feest allen tot vlijt aanspoorde, toen was op allo kindergezichten het vaste voornemen daartoo te lezen. 't Geheele huisgezin van Dominee had zich voor dit feest in het werk gesteld; is het wonder, dat na het dankgebed Dominee en den zijnen het oude „Dat 's Heeren zegen op U daal", werd toegezongen, ingezet door con dor juffrouwen, die aan de Zondagsschool wer ken, als bij tooverslag door allen medege- zongen. En do Dominee dankt er voor, en laat zingen 'k Wil U, o God, mijn dank betalen." Zoo werd het Kerstfeest gevierd te Noordwijk-Binnen. Vereeniging van luitenants. Op initiatief van den lsten luitenant S. Roitsma, is te Atsen eenigen tijd goledon een Debatingclub opgericht van luitenants, waarvan geen kooger geplaatste officieren lid inogon zijn. Jhr. Graafland, redacteur van de Mili taire Gids, is daar als spreker opgetreden cn heeft een warm pleidooi gehouden voor do logcr-organisatics, zooals hij deze wen- schelijk acht. Dit optreden schiint eenigen kooggoplaatfcten militairen mishaagc' te hobben, ten minste wij vernemen, dat kort na dozo lezing de generaal-majoor Prins uit Arnhem bij do bespreking van techni sche oefeningen zioh tegenover officieren zeer scherp heeft uitgelaten over het wer ken cn streven van don luitenantsbond en heb optiroden van jhr. Graafland, wiens tijdschrift in dc cantino is verbodon. Het feit dat do generaal-majoor den luitenantt- bond vergolcek bij don „Matrozenbond" heeft bij de officieren nogal' kwaac bloed gezet. In verband met do bemoeiingen van luienant Reitsma voor den „Luitenants- bond" is hij met 1 Februari ovcrgoplaatst naar Doesburg. (»»N. v. Ned.") Ton huize van Van B., aan den Ouden Rijn No. 98, aluicr, was do zoon, dio met verlof aldaar vertoeft, gisteravond bezig met het nemen van cnkclo schcikun- digo proeven, toen bij ongeluk een druppel terpentijn viel in con fleschjo met een chemisch mengsel, dat daardoor uitcon- fcprong cn een begin van brand veroor zaakte. Do vlammen werden spoedig in haa' voortgang gestuit door do brandweer. Do spuit dor weeeburgers was het eerst aan wezig. Do echario is gering. Do zoon van den heer Van B. bekwam eenige brandwonden in hot gelaat. Tijden^ den brand hooide men cnkclo ontploffingen, veroorzaakt door hot vuur vatten van stukjes vuurwerk, voor tijdver drijf aldaar gemaakt. Gisterochtend werd een hcor, dio op kamera woonde in 'do De Riemcr- straat to 's-Gravcnhago, dood te bed ge vonden. Zijn dood was veroorzaakt door gasverstikking; de gaskraan had den ganschen nacht opengestaan. f Vergiftiging. Reeds werd melding gemaakt vau ccn vergiftigings zaak te Amsterdam, waarbij betrokken is een handelaar in koffie daar ter stedo. Do zaak heeft zich volgens „De Tol.'' als volgt toegedragen: De heer v. d. Koay, lid van do firma v. d. Kaay en Co. in koffie, Warmoesstraat 14 aldaar, had frauduleus boek gehouden ten nadeo- le van zijn oompagnon. Do heer J. F. Hoekstra, boekhouder bij dc firma cn andoro bodkncLn hadden dit ontdekt en den heer v. d. Kaay daar over gesproken, dio getracht had hen om te koopen, hetgeen echter niet gelukte. Do heer Hoekstra sprak er z'.n anderen patroon over cn deze liet Van der Kaay een week tijd om het ontbrekende aan to zuiveren. Dit is werkelijk geschied, maar men begrijpt, dat de verhouding van v., d. K. tot het personeel na dien tijd min der vriendschapplijk was. Verleden week bemerkte de heer Hoek stra bij het proeven van koffie in het ach- torblijvendo dik een witte stof, en waar hij nu ondor normaio omstandigheden hierop vermoed eb" jk ^een acht zou hebben geslagen, kwam hem dit nu verdacht voor.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1