Iets nieuws in de Courantenwereli '•gem aanzién, en vrat hij daar gezien beeft, mlt in Japan ia vruchtbaren bodem. De Mikado zit ook in een fauteuil of op een stoel, terwijl zijn landskinderen, eren- als hun Chineesche buren, nog op matten neerhurken. Voorts gaat hij uit rijden in een koets, die op acht springveeren rust met koetsier en palfrenier. De Japanners van •alle standen echter rijden nog in de Jin- t i k i s h a; hij kleedt zich in het Europeesch, 'draagt glacé-handschoenen en gelakte laar zen en op officieel© ontvangstdagen ver toont hij zich in de uniform van een Euro peesch opperbevelhebber, rijk met goud ge stikt en met de orden van aki© Europe es cho Staten gesierd. In de drukkerij van de Times" (te Lon den) wordt geen enkele lettervorm twee maal gebruikt. Eiken dag ontvangt men een nieuwen ty- penvoorraaa van ongeveer een millioeo letters. Hert gebruikte zetsel wordt dan den vol genden dag gebaald en gaat onmiddellijk naar de smeltpannen. Op deze wijze ver krijgt men natuurlijk een zeer scherpen af druk, die den zwaren arbeid der correctie aanmerkelijk verdicht. Zoo iets zou echter onmogelijk door te voeren rijn om wille der ontzettende kos ten, indien men niet een machine bad uit gevonden, waarmee men de lettervormen buitengewoon snel en goedk" >p kan ver vaardigen. De eer dezer uitvinding komt toe niet aan een technicus of ingenieur, maar aan een journalist. In den loop der jaren beeft het werktuig vele verbeteringen ondergaan. Tegenwoor dig wordt bet door een groote vennoot schap in den handel gebracht. Nog kort geleden bezocht de vereeniging der civielo en machine-ingenieurs in Enge land de groote fabriek bij Londen. Een dezer bezoekers schrijft er van, dab de machines, die hij daar heeft zien wer ken, den leeken als een soort van hekserij voorkomen, terwijl de vakmannen ze hooge lij k bewonderd hebbon. Het wezen dor uit\ :nding bestaat in een rad, dat de letterspecie bewerkt- Vroeger kon een machine voor lettergie terij, zolfs wanneer rij zeer snel werd ge dreven, slechts 6000 lettors in een uur ma ken, terwijl het ronddraaiende rad van deze nieuwe inrichting met gemak 60,000 v letters per uur levert; en nog 40 pCt. goedkooper dan de oude machines. Do berekeningen, volgens welke de ma chines gebouwd worden, doen ons ver stomd staan door de nauwkeurigheid, waarmede ze worden uitgevoerd. De lie den, die deze typen ra deren en de model plaatjes maken, moeten nog tot op een tienduizendste gedeelte van een duim nauwkeurig werken. De zorg, waarmee de machines moeten behandeld worden, blijkt uit het feit, dat een klein werktuig, dat bijna 12,000 gulden kost en dient om de merken uit to steken, vastgezet is in oen 16 voet dikke laag oement, welke laag zelf weer op 5 voet lange eiken pijlers rust dit alles, om ook maar de minste verwrikking der machine te voorkomen. Een huis van flesschen. De wereld heeft in den loop der eeuwen al heel wat verschillende huizen zien bou wen 1 Van de paleizen van marmer en de dito van twintig en meer verdiepingen (de z.g. sky scrapers") in Amerika af to- de eenvoudige houthakkersh"t toe rijn ze over de geheele wereld in bonte mengeling ver breid. Maar nu wordt weer uit Amerika toegedeeld, dat daar een huis van fles- hen is gebouwd. Dit merkwaardig woon- uuis, dat aan het vindingrijk brein van ■ten mijnwerker Peck rijn bestaan heeft te danken en sedert zijn voltooiing een we reldvermaardheid zal krijgen, bevindt zich in het plaatsje Jonopah, een kersverseh opgericht myawerkcrskamp in den Staat Nevada (V. S-), waar in het voorjaar 1902 nieuwe mijnen van fabelachtigen rijkdom ontdekt zijn, welke, naar het zich laat aan zien, de beroemde Corntibk-en-Bonanza- mijnen verre in de schaduw stellen. Te midden van eon onherbergzame nege rij, waar boom noch struik uren in den om trek te vinden zijn, kan men begrijpen, dat hout verbazend duur is; voor 1000 voet van de allerslechtste soort moet 66 dollars worden neergelegd, terwijl voor een kub. M. brandhout 22 dollars gerekend wordt. Peck, do held van het verhaal, kwam in Juli 1902 met zijn huisgezin tc Jonopah aan en daar het er om dien tijd van het jaar geruim en tijd achtereen niet regent, behielp men zich voorloop ig, als de meeste nieuw aangekomenen doen, met een linnen tent. Al heel spoedig viel het Peck op, dat in het kamp, waar men grof geld verdient, een stevig glaasje bier werd gedronken en de leege flesschen bij dozijnen overal tus- echen de tenten en gebouwen verspreid lagon. Dit bracht hem op den inval deze „lijken" in zijn vrije uren bijeen te verza melen. Het duurde niet lang, of hij had er tien duizend opeengestapeld achter zijn tent liggen en daar hij blijkens vooruit- gemaakte „wiskunstige berekeningen" onge veer dat aantal noodig had om aan zijn plan uitvoering te geven, ging hij aan het werk. Van modder, water en kalk maakte hij de 6pecae, dae den verschillenden rijen flesschen al heel spoedig het aanzien vau een flinken muur gaf. Deze worden zooda nig op elkander gestapeld, dat de ziel naar buiten kwam te liggen. De binnenwanden werden ten slotte gepleisterd, zoodat van'de halzen niets te zien was. In het begin van October was het wonderlijk gebouw, dat uit twee kamers bestaat, 20 voet lang, 16 voet breed en 8 voet hoog is, gereed. Het water, dat voor het aanmaken der specie werd gebezigd', maakte do grootste kosten van deze glazen stulp uit, want in Jonopah kostte destijds één emmer van dit voor mensch en dier onmisbaar vocht één dollar en 50 cents. Ook met den goeden smaak is rekening gehouden, daar de rechtervleugel geheel van lichtgroene en de linkerzijde van don kere bijna zwarte fTesschen is opge trokken. In alle dagbladen in Amerika ia dit wonderhuis in de laatste weken bespro ken en het zal waarschijnlijk wel niet lang duren of hier of daar vindt het origineele voorbeeld navolging, of wordt het op een andere wijze nagebootst. Wait is beri-beri? De naam beri-beri komt uit Hindoestan. De ziekte behoort tot 'de groote groep van neuritische aandoeningen, om in medische taal te spreken. Zij heerscht in bijna alle tropische en half-tropische gewesten. Men treft haar aan in alle graden van hevigheid; soms is de aandoening zóó licht, dat zij maar weinig moeite en pijn veroorzaakt; in andere gevallen heeft zij binnen een paar uren den dood ten gevolge. Het gewone ver loop is, dat bij den patiënt een gestadig toenemende verzwakking van de onderete ledematen valt op te merken, die eindelijk overgaat in volslagen lamheid, cm gewoon lijk ook de armen aantast, ofschoon in min dere mate. De hui'd wordt zóó teer, dat zelfs het gewicht van het dek onverdraaglijk wordt; dan verdwijnt het gevoel geheel en hartverzwakking en anaemia volgen. Het onderzoek naar de oorzaak van deze vreemde ziekte heeft de geleerden vole jaren beaiig gehouden, maar nog is niets positiefs bekend. De oudere beschouwing was, dat het overdadig gebruik van rijfct en viach als voedsel, op een of andere wijze 'de beri-beri te voorschijn riep. Tegenwoordig helt men meer over naar het gevoelen, om de beri- beri als een infectie-ziekte te beschouwen. Een opmerkelijk verschijnsel, waarin zij ver schilt van de meeste tropische ziekten, is, dat blanken er veel minder vatbaar voor zijn dan de inboorlingen. Rust, melk-diëet en verandering van kli maat, vooral het verblijf in de bergen, rijn de middelen, die ter genezing dikwijls met goed gevolg worden aangewend, ofschoon bet menigmaal voorkomt, dat de patient later weer instort. De kunst zicli een lang en gelukkig leven Ie verzekeren Het Engclsohe blad Young Man" heeft van een aantal 70- 80-jarige hearen kortei beschouwingen ontvangen over de kunf*, zichzelf een lang en gelukkig leven te ver-' zekeren. Wij deden slechte enkele dier ant woorden mede: Lord A ver bury (geboren 1834) zoekt het geheim van een goede gezondheid in den volgenden leefregel: „Weinig eten, weinig drinken; zooveel mogelijk in \ie open lucht; houdt de zorgen uit het hoofd en uw gewe ten vrij van wroeging." Sir Algernon Wett predikt matigheid in eten, drinken, rooken en slapen. Hij is een beslist tegenstander van 's middags- copieus dineeren en rooken met een leege maag. Frederic Harrison, die de 70 al lang ge passeerd is, beveelt de volgende regelen zeer aan: „Raak geen tabak aan, noch spiritualiën of onreine zaken. Sta van iederen maaltijd op met eetlust; Wandel elkon dag twee uur. Slaap iederen nacht zeven uur. Heb eerbied voor allen, die het verdik nen. Weee tevreden met hetgeen gij hebt." De directeur van vie Charterhouse-sohooil, dr. Haigh Brown, die 81 is, geeft rijn „le venselixer" in versvorm. Zij, die er prijs op stellen, oud te worden, moeten maar zelf voor de vertaling zorgen: A diet temperate and spare, Freedom from base financial care, Abundant work, a little leisure, Pursuit of duty, not of pleasure, An even and contented mind In charity with all mankind. Some thoughts, too sacred for display In the broad light of common day, A peaceful home, a loving wife, Children, who are a crown of life; These may prolong the years of man Beyond the Psalmist's narrow span. Wat Berlijn verorbert. In een stad als Berlijn is er heel wat noodig aan alleilei levensbehoeften en het verbruik wordt er natuurlijk met den dag grooter. D© „Berl. Lokal Anzeiger" ver telt, dat do invoer in do markthallen in het jaar 1903/04 tot 96 mill. K.G. geste gen is, tegen 90 millioen in het vorige jaar. De stalletjes voor vruchten, groen ten, boter, kaas en eieren beslaan in de verschillende hallen de grootste oppervlak te, en wol 12,500 tot 14,700 vierkanten me ter; dan krijgen wo vleesch, wild en ge vogelte met een oppervlakte van 6400 tot 7200 vierkanten meter. In het abattoir wer den verleden jaar 153,420 runderen ge slacht, het kleinste aantal in do laatste vijf jaren, in 1902 bijv. waren er 16,167, in 1901 zelfs 190,390. 156,984 kalveren werden er verleden jaar gebracht en 413,388 scha pen, ook het kleinste aanbal gedurende do laatste vyf jaar, daarentegen weiden 895,206 varkens geslacht, het grootste aan tal, dat tot heden bereikt werd. Paarden weiaen er 11,818 stuks geslacht. Aan versch vleesch werd er als volgt geïmporteerd: 67,250 runderen, 126,800 kalvéren, 27,500 schapen en 175,000 varkens. Op de elf velschillende stations werd aan melk geïmporteerd 195j millioen kilogram; hierbij is bet gewicht der kannen meegere kend. Men heeft berekend, dat het gebruik- van melk jaarlijks 160 liter en dat vau vleesch 78 K.G. per persoon bedraagt. Het gebruik van bier kon over het jaar 1903 nog niet bepaald worden; in 1902 was' het 229 liter per persoon. Men moet bij het hooren dezer cijfers natuurlijk bedenken,' dat de voorsteden en de geheele neufte omgeving van Berlijn hierin begrepeu rijn.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 11