No. 13734. LEIDSCH DAGBLAD, WOENSDAG 30 NOVEMBER. - TWEEDE BLAD. Anno 19Ö4. Tweede Kamer. Uit de Rechtzaal. i FEUILLETON. De Milliomiair. Brieven van een Leidenaar. LXXVL Ik heb het, gcSoof ik, al eens eerder ge zegd, dat mijn buurman stil leeft. Dat wil immers in do taal van het dagelijksoh leven zeggen, dat hij om te bestaan geen zaak drijft, geen vak uitoefent en gem ambt 'bekleedt. De man heeft een aantal huizen en huisjes in eigendom, dóe worden na- 'tuurlijk bewoond en van die bewoners laat hij elke week of maand do huur halen en van dit geLd leeft hij met zijn gezin, legt misschien ook nog wel wat over, dat, als liet dc moeite waard is, weer in een huisje wordt gestoken. En nu zei buurman, dio er zoo'n beetje de lucht van heeft, dat ik mij wel aan het schrijven van Leidsohe Brieven bezondig, toen hij mij dezer dagen bezocht: „Ja, zie je, als de Leidenaar misschien eens stof r.oodig had voor een brief, dan zou ik die hem kunnen leveren", ©n daarbij haalde hij twee prospectusten van do Loidsche Duin water-Maatschappij uit de.i binnenzak van zijn jas. „Lees dio maar eens", zei do hij. Ik zag ze eens in en bemerkte, dat hot eene het jaartal 1877 on het andere 1904 droeg. Nu herinnerd© ik mij ook, dat door invloed van het gemeentebestuur van Leiden door do Maatschappij eesn niouw en naar ik gehoord had gunstiger tariof voornamelijk voor arbeiderswoningen was ingevoerd. Toen ik de twee prospectussen naast elk ander lei, meende ik ook, dat dit zoo was. Immors gerekend wordt: in 1877. in 1904. Voor 1 kamer f 7. Voor 1 kamer f 5. ff 2 kamers 11. w 2 kamers 9. n 3 B „16. S ,13. n 4 n .18. 9 4 17. Ik zei dit aan mijn buurman. Doch toon kwamen als bewijsstukken, dat heb niet zoo was, eenige quitantios uit den zak, waaruit bleek, dat de man voor dezelfde woningen in 1904 niot minder, maar juist meer voor het gebruik van duin water moest betalen. Vroeger betaalde hij voor een woning, bevattende eon woonkamer cn klein voor kamertje en een keukentje, 7 per jaar. Dczo woning werd dan tab de rubriek één kamer gebracht. Thans moest hij voor dezelfde woning beta/en /II por jaar; het kleine voorka mertje en het keukentje werden ook ieder voor één kamor gerekend. Volgens do letter van het prospectus volkomen in orde, maar inderdaad voor den eigenaar veel duurder. Het wil mij dan ook voodkomen, dat de Maatschappij op deze wijze de mildere bepalingen tot een doode letter maakt niet alleen, maar dat het nieoiwie, schijnbaar voor den verbruiker goedkoop er tarief de Maatschappij een veel grootere winst zal bezorgen. Alleen voor de éénkamerwoningen zal er con werkolijko vermindering gegeven worden. Daarvoor werd bot 1904 f 7 gere kend en thans B. Deze gunstigo bepaling kon de Maatschappij heel gemakkelijk ma ken en daardoor den Bohijn van goed- gcefschheid aannomen; want, zooals buur man mij verzekerde, behooren deze wonin gen thans tot de groote uitzonderingen. Verreweg dte naeedtb arbeiderswoningen hebben twee kamer tjee en een keukentje en daar de keuken ook voor een kamer wordt getefd, vallen de meeste arbeiderswoningen onder de 3do rubriok, waarvoor 13 per jaar wordt gerekend. En waar deze huisjes vroeger stilzwij gend tot de eerste rubriek werden ge bracht, komt dit niet uit op een vermin dering van 2, zooals, als ik mij niet ver gis, ons Dagelijksoh Besbuur meende en ook do eigenaars van arbeiderswoningen hoopten, maar op een vermeerdering van f 5 por jaar. Buurman had zioh daarbij niet zoo in eens neergelegd en voor oommige perceölen herschatting gevraagd. Doch het antwoord dor Directie was, dat bij onderzoek geble ken is, dat de porocelenbestaan uit 3 kamers, zoodat de tegenwoordige a bonne mentsprijzen niet voor vermindering in aanmerking kunnen komen. En zooals ik opmerkte met het prospec tus in do hand kon de Directie aldus spro ken. Maar een andere vraag is of zoo'n toe passing wel in de bedoeling heeft gelegen van het Bestuur der Gemeente, ou ook een andere, nog gewichtiger vraag: of die verhooging van 'den waterprijs want daar komt het toch op neer redelijk is. En dat meen ik met buurman te betwij felen. De Leidsche Duinwatermaatschappij heeft een monopolie en wordt daarin om te waardeeren hygiënische reden nog door de gemeente gesteund Niemand mag in do gemeente uitsluitend 'n andere watervoor ziening hebben dan door middel van duin water hebben, maar nu moest do Maat schappij dan ook met een bekoorlijke winst tevreden wezen. En als ik mij niet bedrieg, ontvangen de aandeelhouders een tamelijk hoog dividend, worden do direc teuren en beambten goed betaald, terwijl do gemeente ook een behoorlijk aandeel van de winst verkrijgt- Moet nu ten koste van een kleinen man dat winstcijfer, dat divi dend nog gTootor gemaakt worden? Men begrijpt toch, dat de eigenaar zal trachten het hoogere bedrag op do huur ders te verhalen. Als hij 5 meer betalen moet voor duinwater en zijn mede-eige- naara ook, dan zullen zo den huurprijs met 10 cent per week verhoogen en op die wijze zelf geen; schade lijden, maar don man, die het 't minst kan missen, het ge lag laten betalen. Doch al heeft dit door de meerdere ruimte van woningen, door den geregeldcn «aanbouw niet plaats, zooals buurman zcidc, dan zou ik nog niet graag durven beweren, dat het rechtvaardig en billijk zou wezen door een hoogcr of wil men liever een strenger toegepast tarief nog grootser winstcijfer te behalen dan vroeger. De Duinwatormaatschappij leeft ten slobbe van en door de watergobruikers, d.i. de geheele burgerij, maar dan behoort zij ook do burgerij wat te gunnen. Als ik do directie nu eens adviseeren mocht, dan zou ik zoggen: pas het nieuwe tariof op dezelfde milde wijze toe als het oude toegepast word en mocht daardoor het winstcijfer een weinig dalen op zick- zolf, door het steeds vermeerderd gebruik, waartoe do gemeentelijke verordeningen als hot ware dc burgerij dwingon, zal do totale winst wel niet kleiner zijn. Ik heb mijn buurman v rwezen naar den commissaris der Leidscko Duinwatermaat- ©ckappij vanwege de gemeente. Hij heeft de baak op zioh genomen om in deze zaak de belangen der gemeentenaren tegenover dc Maatschappij te behartigen. Oi hij er wat aan doen kan weet ik niet, maar stel lig kan hij or meer aan doen dan ik. Buurman zou er mij later neg wel eens iets van vertellen en dan vertel ik het wel weer over. Vervolg der vergadering van Dinsdag namiddag. De heer De Waal Malefijt sluit zich aan bij den aandrang tot verbetering der koelietoestanden. Hij verklaart zich ver baasd dat er zulke gruwelijke misstanden als in het rapport-Rhemrov vermeld konden bestaan zonder dat do Rogeering dat wist. Aan den beer Van Kol brengt spr. hulde, dat hij het eerst de aandaoht op de-zo treurige zaak heeft gevestigd. Spr. wil niet al de gruwelen hier herha len, waarvan 't rap port-Rhemrev melding maakt, maar hij vraagt of de Minister niet nog enkcJle meerdere mododeelingon kan doen omtrent het aan den héér Rhemrev op gedragen onderzoek en de resultaten daar van. Hertgeen bier gebeurd is, is niet alleen in strijd met de koelie-ordonnantiën, maar ook met het strafrechte Scherp, onverbidde lijk, doortastend toezicht aoht ook Spr. noodig, naast duidelijke omschrijving van den plicht, welken do koelio bij zijn aanwer ving op zich neemt. Ook Spr. releveert de misbruiken, die bij do werving worden go- maakt, en hij acht het een plicht van de overheid, inzonderheid van een Christelijke overheid, om den aaheidor te beschermen. Wenscholijk ware bob een lioentierecht in to voeren voor het houden van koelies en dit in to trekken, wanneer do koelies niet behoorlijk werden behandeld. De onderne mers zou Spr. willen laten bijdragen in de kosten tot verbetering van do kool ie-toe stand en. Spr. spreekt den wensch en hot vertrouwen uit, dat deae Regeering krach tig zal ingrijpen. Do heer Van Kol verheugt er zioh over, dat eindelijk do politiek zwijgt en de stom van recht en billijkheid zich doet hooren. Dat vindt hij bemoodigend voor hem, dio vroeger hier vrijwol a leen stond. Reeds bij de algemeono beschouwingen heeft Spr. er op gewezen, en hij wijst or weer op, dat wij nog altijd in Indië huldi gen het stelsel van onderworpenheid in plaats van opleiding. Aan den gouverneur- genoraal moet meer macht worden gege ven, onder behoorlijko waarbo.gen, mot medezeggingschap van do inwoners van Ned.-Indië. Onwaardig en onredelijk, Spr. noemt het bovenalen dwaas, is het verbod aan den inlander om vergaderingen te houden, van welken aard ook. Toch zal men daarmede do i.itbroiding van hot proletariaat in Inckiö niet tegenhouden. Spr. hoopt, dat mon eindelijk eens zal in zien, dat ook do Europeanen en inlandors in Indië behoefte hebben aan onkelo poli tieke rechten. De heer Pijnackor Hordijk acht de wijze, waarop do Minister publiciteit aan het rapporb-i_emrcv heeft gegovon, niot goed en hij dringt alsnog aan op over legging van heb rapport; anders worden de goeden met do kwaden getroffen, zonder zich te kunnen verantwoord.u. Spr. pro testeert tegen de beschuldiging van do be stuursambtenaren op do Oostkust van Su matra, zonder dat de juistheid dier be schuldiging aoor bewijzen gestaafd ia. Hebben zij inderdaad nicta geweten, of nooit van eon on ander aan de Regeering kennis gegeven? De heer C rem er zet zijn houding uit een als Minister in de jaren 1388, 18S9 en 1900 tegenover de Deli-tocotanden. Toe-» hior in 'de Kamer werd gewezen op de misstanden in Doli, had de Minister zich op het standpunt to stollen, dat do Regeo- ring daartegen te waken had on geen en- kclo reden had hij om aan do werkzaam heid der Rogecring te twijfelen, waar drie bekende racen van Indië bestuursambtena ren op Deli waren geweest. Intusschcn ia het gebleken, dat '6 Ministers vertrouwen misplaatst was, gelijk heb onderzoek ook van mr. Rhemrev heeft bewezen. Voor ccn deel is het voorkomen van mis standen als door mr. Rhemrev geschetst, te wijten aan hot tc kleine getal am teno ren- Doch Spr. wijst er op, dat destijds geen bezwaren werden geopperd over te veel werk. Beweerd worat thans, dab aanvra gen waren godaan om meer personeel. Waar zijn die aanvragen echter gebleven? Te Batavia? Hier op het departement van koloniën zijn ze nooit ingekev.. Dit be treurt Spr. zeer, doah hem treft geen schuld. Uit het rapporb-Rhemrev blijkt nu, dat we te doen hebben mot een moreele inzin king op Sumatra's O ►sbkust. Doch dio in zinking moot van lateren tijd zijn. Do Re- gccring wao tc goeder trouw. Ontmoedi gend is de thans op™edano er ring voor do Regeering, die haar plicht deed, ont moedigend ook voor hen, die die onderno mingen van uit Europa leiden en met rui me hand do beste krachten beschikbaar rjtellen. Do heer Van Kol: „Vroeger was heb veel erger, toen u or was." De heer 0 romer: ,,Dat is niet waar. Toen kwamen er juist do gunstigste berich ten. Toon was Deli bestuurd door den heor Kroescn, die later vioo-president is ge worden van den Ras a van Indië, een man met onkreukbaren naam. Het is voor Spr. een satisfactie, dat de heer Roose- boom, die door Spr. was voorgedragen als gouverneur-generaal, een onpartijdig on derzoek naar de toestanden op Doli heeft doen instellen en als een man van on kreukbare trouw gehandeld heeft als een braaf en goed gouverneur-generaal. Heden komt de Minister van Koloniën aan het woord. Regeling van werkzaamheden. In den loop der vergadering is medege deeld, dat voor don sectiearbeid nog aan do ordo zijn gesteld een paar aanvullingsbe- grootingen voor Binnenlandsohe Zaken on Indië, Voorts zijn do aJgemeeno beschouwingen ovor de Staatsbogrooting voor 1905 aan do ordo gesteld na afloop van do behandeling van do Westindische begrootingon. Uitspraken van het Kantong* rocht. W. Z., J. Z., Is. D., allen tc Voorscho ten, wegens straatschenderij, tot 2 of 2 dagen. Anna B., tc Leiden, wegens uit een dak raam uitgieten van een noodig hiiismeubcl op dc oponbaro straat, tot /5 of 5 dagen. A W. K., to Leidon, wegens jagen zon der vergunning, tot 4 of 4 dagen cn voor den verbeurd verklaarden haas 1. L. F., te Leiden, wegens vifiscL.ii zon der akte cn vergunning, tot 2 maal ƒ2 of 2 maal 2 dagen. P. A., tc Oegstgccet, wegens op do spoorbaan loopen, tot ƒ3 of 3 dngen. W. 0. S., to Leiden, wegens hot na 7 uren des avonds laten werken van ccn jong- monsoh beneden 16 jaren, tot 4 of 2 da gen. W. F. M., J. G. R., A A. V. cn A. S., allen te Leiden, wegens het niet aange ven van een ongeval, bij hun werk aan een workman overkomen, tot ƒ2 of 1 dag. C. v. D., vr. V. d. P., te Katwijk, wegens ovorbreding van do Leerplichtwet, tot 1 of 1 dag. O.H., vt. Van G., to Katwijk, voor idem, tot 1 of 1 dag. J. v. P., it. D., to Leiden, yoor idom, tob 1 of 1 dag. J. P., vr. D., tc Noordwijk, voor idom, tot ƒ2 of 2 dagen. H. L., to Leiden, voor idom, tot 2 of 2 dagen. J. Th. N. K., to Leiden, voor idom, tot ƒ3 of 3 dagen. N." v. d. F., te Noordwijk, voor idom, bij herhaling gepleegd, tot 5 of B dagen. J. H., to Noordwijk, voor idem, tot 5 of 5 dagen. J. v. T., te Leiden, wegens op een uon- denkar rijden zonder steunscls, tot 3 of 3 dagen. M. v. R., to Katwijk aan Zeo, wegens tc hard varen met eon stoomboot, tot ƒ2 of 2 dagen. B. B., te Voorschoten, wegens baggeren in Rijnlands boezemwater, zander consent van het Hoogheemraad Rijnland, tot ƒ2 of 2 dagen. C. v. d. Z., te Warmond, voor idem, tot ƒ1 of 1 dag. J. v. D., te Katwijk aan Zeo, wogent hot laten loopen van vee in dc duinen, tot ƒ2 of 2 dagen. Vrijgesproken werd P. van H., lo Voor schoten, verbal iseerd wegens hot mot oen motorboot varen in Rijnlands boezemwater. Voor do rechtbank to Rotterdam werd gisteren do volgende z.aak behandeld. Na cric maanden in de gova genis to heb ben doorgebracht, wegens diefstal, was do 54-jarigo P. v. S„ werkman, zonder vaste woonplaats, al rondzwervende gekomen te Gouda. Hier en daar een bezoek aan her bergen brengende, was hij, volgens zijn zeg gen, in een abnormalen toestand gekomen. In 'dezen toestand nu had hij van onder een tafel in ccn herberg weggenomen twee paar dendekons, tocbohoorcnde resp. aan 8. Hoogendoorn on A. Gravcland. Do dekens,; geborgen in eon zak, had hij in con slaap stede geborgen, waar ze door do politie wa-l ren gevondon en in beslag genomon. Reeds moor vonnissen had deze beklaagde onder gaan. Veroordeeling werd gevraagd tot ood jaar gevangenisstraf. Do verdediger, mr. Sj. Slecswijk, refo- reerdo zich aan 's rechters oordeel. Uitspraak ovor 8 dagen. Het gebruiken van afgostom- poldo poatzogels. Een 21-jarig dienstmeisje uit Bussuin stond voor do vicido kamer der rechtbank te Amsterdam terecht wegens overtroding van art. 222 Wctbook v. Strafrecht. Zij had do merken, waaimedo zes postzegels van 24 oent waren onbruikbaar gemaakt, met gom-elastiek weggcwischb en toen die zegels op drie door haar vorzonden blie ven geplakt. Misplaatste zuinigheid bracht heb meisje tot deze daad. Zij bekende da delijk. Het O. M., jhr. mr. Bosch van Oud- Amelswoerd, eischto diio weken gevangenis straf. 8 December a. a. uitspraak. Voor do rechtbank tc Assen hoeft tcrcclit gestaan Abraham N., te Peizerpol, beschul digd Roindcr E., aldaar, een gulden te hebben gegeven, om de bij do woning van Gorrit) Kcmperg staando hooischelf in biand te stoken. Hot O. M. eischto 3 jaar gevangenisstraf. Do verdediger, mr. P. Oosting, vroeg vrijsprnak, subsidiair opleg ging der lichtste straf. Daarna stond toiccht Roindor E., dio het hooi in brand stak. Ook voor hem cisclite het O. M. 3 jaar gevangenisstraf. Do ver dediger, mr. J. Zelvcrdcr, vroeg viijspraak cn onmiddellijko invrijheidstelling, waar voor do rechtbank echter geen termen aan wezig achtte. Uitspiaak B Dcc. De Nieuw-Guliica-cxpedMio. Over heb in een vorig nummer opgeno men telegram van don oorrespondent van heb „Hbl." tc Batavia, ovor do expeditie naar Nieuw-Guinca, srhrijtt hot ,,Hbl." zoif: ,,Onzo correspondent is niet goed inge licht geweest. Wij herinneren er aan, dat dezer dagen liet bet tuur van hot Kon Ned. Aardrijkskundig Genootschap mod©- dcoldo, dat van den hcor R. Posthumus Moijjcs tclegraphisch bericht is ontvangen, dat do expeditio, welke hot binnenland van Nieuw-Giunoa onder leiding van den hoor E. J. do Roühemont zal intrekken, als lan dingsplaats gekozen b6e>fb den mond dor Mimika/-rivior. ,,Tot dit besluit is men gekomen na ver kenning dor zuidwestkust tusschen do Olta on Providentiaalbank. „In Februari dezes jaars heeft trouwens de heer IJzorman in het Aardrijkskundig Genootschap reeds uiteengezet, dat tweo wo- gen naar liet Sncouw-geborgta voerden: een westelijke on een oostelijke. Ploitto voor den oofctctijkcn weg do Mimika-rivior, he<t bleek bij onderzoek, dat daarachter coa moeilijk terrein de expeditie wachtte. Van daar dat thans do westelijke weg is geko zen. Dooh doel is en blijft hot Sncouw-go- borgto. „Onze correspondent beeft bovondion: het Charles Louis-gobcrgto oostelijk ge noemd, terwijl het juist do thans gekozen! wostelijko weg it." Indebted. Work I nr. zijn opgenomen! DATUIL DAGEN. Volw. Kin- M". dsran. O H 20 Nov. Zondag 49 20 75 21 llunndag 04 20 90 22 Dinsdag 67 27 94 23 Woenadag. 72 81 103 24 Dondsrdng 71 80 101 2& Vrudag 67 28 96 26 Zatardag 64 26 89 13) Alles bij elkaar genomen, en ondanks het „Tehuis", was do eerste geur van zdjn jonge blijdschap af, op het oogenblik, toen hij do invitatie van lady Bcarcroft ont ving. Hij was eerst geneigd te bedanken, doch hij bedacht zich, uit eerbied voor de nagedachtenis zijner moeder. Juist omdat hij die niet had gekend, verlangd© hij or naar, meer over haar to vernemen; zij moest tooh in elk geval heel anders geweest zijn n zijn vader. Er wachtte- hem nog een verrassing, eer hij uittoog om voor het eerst nnis te ma ken mot het eigenlijke gezelschapsleven. 's Morgens voor zij i vertrek lag er naast zijn ontbijtbord een couvert met een Duifcsch postmerk. Harold herkende krachtige handschrift van zijn vroegeren Duitschen leeraar. Hij had dat het laatst gezien op het papier, waarin een boek gowikkeld was „Over de menschelijl:© ellende", wat Herr Schmal het meest passende geschenk vonc' bij zijn meerderjarigheid. Do brief van den Gormaan was wel ge schikt hem verbaasd te maken. Hij was blijkbaar in haast geschreven en luidde: ,..1' Gibson 1 Ik doe iets, dat eigen lijk ontrouw ie aan mijn beginselen, en dat ik niet zou coen, als ik in u het minste spoor ontdekt had van de eigenschappen, welke den modernen plutocraat kenmer ken. Ik heb u dikwijls gezegd, dat ge om- tmgd zijt door vijancen. Die vijanden heouen onlangs het vonnis over u uitge sproken. Als de rijkste man in Engeland was het haast ondenkbaar, dat ge zoudt ontsnappen aan een veroordeeling. De ge kozen werktuigen zijn op weg. Het zal naar alle waarschijnlijkheid gedaan wore en met een bom, op uw buitengoed of in uw huis te Londendat zal afhangen van de om standigheden. Mijn principes zijn dezelfde als van cio mannen; heb zou logisch zijn, dat ik ook uw dood begeerde; maar de ge dachte, u aldus te zien vernietigd, stuit mij tegen -do borst; daarom waag ik het, u te waarschuwen. Als u bescherming zoekt bij co politic, noem dan mijn naam niet: dat is alle belooning, dio ik u vraag. Denk or aan, dat een bom allerlei vormen kan hebben. Wees vooral voorzichtig met kan nen of bussen, en zoodra go een spoor van kruit ziet, onderzoek dan voorzichtig, waf; do oorsprong is. Harold legde den brief naast zijn onaan geroerd ontbijt en keek verbijsterd rondom zich. Bommen? Veroordeeling? Hoe kon dat toepasselijk zijn op hem? Ware de brief ongeteekend geweest, hij zou er niet eens over hebben gedacht maar het gezicht al leen van dat hoekige schrift was voldoen de om het spookachtig bleeke gc aat met het roode haar voor zijn geest te roepen. Dit visioen gaf aan den brief al ae kracht van het gesproken woord; het trof hem diep en pijnigde hem evenzeer. Werden al zdjn goede bedoelingen, dan niet geteld? Zou hij altijd eeh vijand zijn in deoogen zij nor medemenschen, ondanks zijn pogingon om hun vriend te wezen? Bang was hij in het geheel' niet. Een bom op zichzelf was zoo iets vreemds en onwaar schijnlijks in verband mot zijn persoon, dat hij or niet ernstig aan kon 'denken. Het idee, de politic to waarsohuwon, deed hem lachen, al waren zijn overige gedachten wel geschikt, hem te doen zuohton. III. Toen, aan den avond van dionzelfden dag, Harold zat aan een vreemde eettafel, met een gezelschap van tion personen, waar het evenmin ontbrak aan tafelkout on grappen als aan gerechten, had hij een gevoel, of hij op zijn hoofd stond, in plaats van op zijn beenen. En dat gevoel was niet onaan genaam. Hij bad nog geen tijd en gelegen heid gehad, do vroui olijke elementen in dividueel to onderscheiden, maar zijn alge- meene indruk was, dat ze allen mooi waren, dat wil zeggen, do jongeren; want lady Boarcroft to idoalisecron, dat ging boven zijn verbeeldingskracht. Strikt genomen, kon alleen mevrouw Aab ten aanspraak maken op het adjectief. De zen avond gaf haar uiterlijk een gamma van tinton, veel warmer dan zo gewoonlijk ge zien worden onder onzon killen hemel, van baar zachtglimmende satijnen robe tot de smeltende schaduwen harer diepblauwe oogen. Het leek. bijna onmogelijk, in do na bijheid dier oogen to komen zonder vuur te vatten. De schoone weduwe begreep dit zoo goed, dat zij zioh gewoonlijk bepaalde tot een passieve tactiek. Het was veel gemakkelij ker, de natuur voor haar te laten werken, dan zich persoonlijk in te spannen; want niet alleen haair tint was Italiaansch; %jj was in werkelijkheid even traag en lui als haar gastvrouw. De tweede der „oandidaten", zooals lady Boarcroft zo in haar gedachten noem- do veel minder rijk gezegend door do na- tuur, had allerlei verstandige middelen uit gevonden. Dat zelfs in een salon vol schoon heden Sylvia Halo niet over hot hoofd word gezien, kwam hoofdzakelijk kiordoor, dat zij do moeilijke kunst meestor was, zich zoo voordeelig mogelijk voor te doen. Haar lange, ietwat kwijnend zich bewe gende gestalte werd nooit andore gezien dan in ccn kleoding, juist berekend voor do ge legenheid, terwijl haar tamelijk glansloos haar gekapt was op zoo kunstvolle wijze, dat eon harer boezemvriendinnen de opmer king al eens had gemaakt: om dat gedaan te krijgen zender Fransoho kamenier, moot mon hot geduld van een csngol en do ijdel- hedd van een duivel hebben. An dor on mochten de domheid begaan, zioh buitengewoon te verhitten bij het ten nissen of te dansen tot hot weinig flattco- rende daglicht kwam, voor Sylvia's koele berokening beduidde dit eenvoudig, dat zoo'n ongelukkig scliopsol het hoofd verlo ren had, iets wat haar nooit overkwam. Hot gevolg van zooveel verstandig overlog en alleen een vrouw kon weten, hoeveel wilskracht daartoe noodig is was, dat zij zonder eenige bijzondere schoonheid ge woonlijk er in slaagde, den indruk te ma ken, dat zo mooi was. Omtrent haar leeftijd was niets posibief bokond, hoewel vermoed werd, dat die zweefde om on bij do vijf en twintig. Tan haar antecedenten wist men, dat zij tweemaal geëngageerd geweest was, telkens met een rijken man. Do eerste verloofde was geruïneerd door een beursspeculatie on toon gauw afgedankt. De tweede joeg rich een kogel door hot hoofd, kort voor den reeds bepaalden trouwdag. Een officieelo verklaring van liot motief tot dio wanhoopsdaad was nooit gcgevenr maar onder bovongencemdo boezemvrien dinnen gold het voor waarschijnlijk, dat een meer intieme kennismaking met het ka rakter zij nor aanstaande den zeer verlief den, opgewonden jongen man in den dood gedreven had. Van Sylvia's tegenwoordige rol in het lo ven kan alleen g-joegd worden, dat zij ijve rig zocht naar een opvolger voor dio onge lukkige jongelui; on degonen, dio haar, goed konden, geloofden vast, dat zij or wel een zou vinden. Wat de aamwezigo hcoron bcstroft, gevoel de Harold zioh door een gehoimo sympathie aangetrokken tot Jack Boarcroft eigenlijk: nog een jongen, met oen rood gezicht ca groote roode ooren, vlio ziohthaar bewogen als hij at. Hij bloesde onophoudelijk tot onder zijn zcor kort geknipte, bijna witte baron. Hot schouwspel van zooveel verle genheid was troostend voor ucn andoren sohuchtoron jongeling, bij wien dit gebrek niet zoo merkbaar was voor den opporvlale- kigen beschouwer. Zijn uiterlijk verklaarden do dames, toon zo onder ons waren na het donor, voor „heet, aardig". In hot diepst van uaar gemoed vondeoi so elk voor zioh, dat do blonde jon gen met het breedo, rei no voorhoofd on da! heldere, ernstigo oogen veel meer was dan „aardig", doch zo hielden wijselijk haar oordeel voor zich; want al'lon dachten, wat lady Boaroroft alleen durfde uitspreken! ,,'t Ie onmogelijk to weten, hoe hij or zoa uitzien, als hij niet omlijst was door zijn,' eigen goud." (Wordi vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5