Amerikaansche ScheerstoeL Zenuwachtige kinderen. Om niet te vergeten. Ia het verre land der gioote uitvindin gen, vermoedelijk bedacht voor de wereld tentoonstelling te St.-Louis en aldaar natuurlijk de „great attraction", heeft een vernuftig man een machinerie be dacht, die het gansche illuster© kappers vak desorganiseert, die kappers overbodig maakt en scheerkwast en nies tot verou derde dingen; een toestel, dat een ontzag lijke coiffeursrevolutie, goedaardig, maar gewichtig, met zich voert. Het is „The American shaving-chair", de Amerikaansche Beheers tool. Bij de beschrijving van deze uiterst ver nuftige machinatie moet bekendheid ver ondersteld worden met den stoel, die in het atelier van den tandmeester wordt ge bruikt. Evenals die Btoel is de „ahaving-chair" een gemakkelijke leunstoel, rijzend op een gladde metalen stang uit een metalen, ko ker en naar verkiezing hoog of laag te stellen. De eigenlijke stoel lust op een samenstel van raderen en scharnieren, waarin hij kan worden geschoven on ge richt naar elke behoefte. Maar nu houdt verder de gelijkenis op. De „shaving-chair" heeft een ci6cn, zoo vernuftig ineengewerkte uurwerktechniek, dat de beschrijving er van in een niet- technisch blad en zonder détail otekening onmogelijk is. Hij werkt geheel door eigen kracht, Er is in elk barbiersaalon met een totaal vaa bijv. twaalf sliaving-chairs'slechts één jongen noodig, om, na elk gebruik, het raderwerk op te winden. Als dit is gebeurd, begint de toe3fcel te werken, zoodra iemand op den zetel heeft plaats genomen, door de zwaarte van dien persoon alléén. Zoodra iemand, die geschoren wensoht to worden, op den stoel zit en zijn hoofd achterovergebogen houdt, zwaait lang- 'zaam de chair" om tot een halfliggendon stand en het rustplankje voor het hoofd wipt op naar den nek. Twee met kussens omkleede platina-ar- men grijpen het hoofd beet bij den schedel en achter de ooren, terwijl tevens omsprin- .gende haleinaabtige veeren het lichaam bij de dijen en op do hoogte van de borst omklemmen. Ettelijke seconden ligt het toestel dan in rust, doch een zacht getik waarschuwt den cliënt, dat het uurwerk doorloopt. Dan dalen, langzaam en voorzichtig, aan beide zijden van het hoofd aan gebogen platina-armen, sponsachtige kwasten, die, ,op de wangen en het gezicht aangedrukt, 'vlug en stevig z/eepeop over het gelaat uit vegen; platina^plaatjes sluiten de lippen, -de neusopening en het bovendeel van het gelaat af, zoodat de automatische inzee ping alléén treft, waar inderdaad gescho ren moet worden. Juist twee minuten bewegen de borstels, waarna zij slap terugzinken, zijwaarts weg. Nu scbuive® uit het platina-stel, dat het gelaat als een masker dekt en beveiligt, een aantal fijne schaafjes, die, in veeren werkend, zeer voorziohtig, absoluut ge vaarloos, maar zeer volkomen, van liet vel alle overtollig haar verwijderen. Zoodra zij het gladde vel raken dit is misschien wel het meest vernuftige in het toeatel houdt hun werking op. Daardoor is snij den of schrammen dan ook beslist onmoge lijk. De scheel kwastjes komen daarna nog even in beweging, om opnieuw het gelaat in te zeepen, terwijl de schaaf jee in tegen- O 'ergestelde richting van zooeven opnieuw over het gelaat glijden, dit daardoor vol komen gereinigd en glad in het platina- masker ligt. Voor haargroei, die behouden moet blij den, zijn platina bedekkingsstukken voor- radig, welke men opzet alvorens plaats te nemen in den stoel. Zoo kan dus om snor of baai d heen geschoren worden, zonder een plek, die men wenscht te bewaren, Ban te raken. Hebben kwastjes en schaven hun werk voltor*^ da® verdwijnen nj automatisch, en uit een slurf boven den stoel ombui gend, wordt bet gelaat, in dunne straal tjes, bespoten met vinaigre. Een arm met geprepareerde watten buigt uit en "wischt het gelaat droog, waarna uit een tweede slurf een zeei fijn poeder over de wangen, de kin en de bovenlip stuift. De armen openen zich dan vanzelf, de stoel schuift reohts en de behandelde stapt uit zijn zetel, in precies vijf minuten en dertig seconden feilloos geschoren, afgo- spoten en bepoederd. Het is een zeer belangrijke verandering in het stelsel der scheerindustrie, die vér strekkende gevolgen heeft. Waar een en kele jongen met twaalf stoé^® per uur honderd twintig klanten bedienen san en er wordt zelfs over gedacht de machi nerie zóó in te richten, dat inwerping van een geldstuk voldoende is om het uurwerk in beweging te brengen, zoodat dan zelfs de jongen oveibodig wordt spreekt het vanzelf, dat het gilde der coiffeurs een nieuwe en uiterst gewichtige periode in treedt. Zij, de goede, behulpzame en welbe spraakte kappers, zullen zelfs overbodig worden, en wie zich scheren laat, zal hun opgewèkten en altijd het beluisteren zoo verdienenden bout moeten missen. Ten be hoeve van de klanten, die dezen kout be slist wenschen, wordt in de proefzaal te St.-Louis een phonograaf neergezet, die vriendelijk en welwillend geregeld -m ach tereenvolgens spreekt: Goeie morgen, me neer... mooi weertje, meneer... de barome ter staat goed, meneer... Zou u denken, dat er verandering in do lucht zit?... Al léén scheien, meneer? U heeft roos in uw haar, meneer... uitstekende eau végétable, meneer... heeft meneer de krant al gemzen Er wordt veel voor het slachtoffer ge geven, meneer (en nu wordt, naar de fei ten van den dag de rol versteld). Op de Fair te St.-Louis voldoet de American shaving-ohair zóó goed, dat al gemeen in-gebruik-neming in de Voreenig- de Staten wordt verwacht. En dan komen ze gauw in grooten ge tale in Europa, in Nederland, in de groote steden, dus ook in Leiden. In onzen tijd van zenuwzwakte, zenuw achtigheid en neurasthenie neemt ook het .aantal „nerveuze kinderen" op schrikba rende wijze toe, zóó zelfs, dat artsen en professoren zich met dit veaschijnsel gaan bezighouden. Welke zijn de oorzaken van de toenemende nervositeit onder het jonge ge slacht? Dr. A. Com be, professor der kin derziekten aan d© universiteit te Lausanne, in Zwitserland, heeft over dit onderwerp eenige vooi drachten gehouden en zegt daarin o. a., dat de fouten der lichamelij ke, verstandelijke en zedelijke opvoeding een groote rol spelen bij deze kwaal. De hersenen van het kind zijn zeer week- en uiterst vatbaar voor indrukken van buiten af. De indrukken, welke het kind in de vroegste jeugd ontvangt, blijven gewoonlijk gedurende het geheele leven bestaan. Een rustige, vroolijke en gelukkige omgeving werkt weldadig op het gemoed der kleinen, terwijl een ruwe, norsche en onvriendelijke behandeling het kind vrees aanjaagt en den grond legt voor allerlei stoornissen van het zenuwstelsel en het zdeleleven. De zucht tot navolging, die elk kind aangeboren is, kan voorts een bolangiijke factor zijn bij het optreden van nerveuze bezwaren. Nerveuze ouders hebben gewoonlijk nerveuze kinde ren. Nerveuze epidemieën zijn dikwijls ont staan in scholen, weeshuizen en kloosters, veroorzaakt door het aanschouwen en het onbewust navolgen van zenuwachtige ver schijnselen, zooals die bij vallende ziekte en St.-Vitus-dans voorkomen. Alle kinde ren, die aan dergelijke verschijnselen lij den, moeten uit de school verbannen wor den en zóólang thuis blijven, tot zij gene den zijn. Het lezen van opwindende boe ken, het vieren van feesten, vooral des avonds, het drinken van wijn en bier,, werkt verderf lijk op het zenuwstelsel y-vn kinderen en jongelieden. Niets is schadelijker dan kindei en te doen schrikken en vrees aan te jagen. Hier uit kunnen de treurigste gevolgen ont staan. Ook kommer, treurigheid en sterke gemoedsaandoeningen werken schadelijk- Voor alle kinderen, maar vooial voor kinderen, die uit nerveuze gezinnen af stammen, is het van het grootste belang, dat de opvoeding op zorgvuldige wijze ge schiede, en alles vermijde, wat het zenuw stelsel prikkelt en verzwakt, en daaren tegen door een natuurlijke, gezonde leef wijze voor versterking van lichaam en geest zorgt. Regel en orde moeten bij de opvoe ding vastgehouden worden. Niet naar' luim of inval mogen de ouders dit of dak verbieden of de eene of andere straf ge ven; maar naar een vast, van te voren overlegd systeem moeten de kinderen be handeld worden. Te veel wordt in de scho len nog de nadruk gelegd op het leeren van allerlei wetenschap, die voor het practi- eche leven weinig waarde heeft, en te wei-, nig wordt er over het algemeen gezorgd voor de lichamelijke ontwikkeling der leer lingen. Jongens en meisjes, die in den groei zijn, en daaiom veel beweging in. de vrije lucht noodag hebben, moeten dage lijks vijf en meer uren op de schoolbanken zitten en thuis hun hersenen overspannen met leeren, terwijl er nauwelijks ééai of twee uren in de week voor gymnastiek overblijft. Behoeft men zich dan te ver wonderen, als heisenen en zenuwen daar onder lijden? Een verstandige opvoeding, die, behalve voor de ontwikkeling van den geest, ook voor een rationeel© voeding, vooral met melk, eieren, groenten en vruchten, dage- lijkBche lichaarrEbeweging in de frissehe lucht en voldoenden elaap zorgt, kan de nervositeit van de j eugd voorkomen, en, waar; zij reeds bestaat, genezen. Er is een verkeerde gewoonte, die wij van ouder op ouder geërfd hebben, nl. die van knoopen te leggen in zakdoeken. Het is om niet te vergeten.Maar men weet hoe het gaat: men legt den knoop en ver geet daarna èn knoop, èn zakdoek, èn waar het om gaat. Het is een slechte gewoonte, want geen betere oefening dan het geheugen met her sengymnastiek te scherpen. En zoo moge het leggen van knoopen in onze zakdoeken er geheel uitgaan. Wanneer men echter van eigen vergeet achtigheid zoo overtuigd is, dat men gene zing onmogelijk acht, zoo zijn er 1 dan bestaat er een nog volmaakter hulpmiddel dan de geknoopte zakdoek. Te Weenen is een onderneming in het leven geroepen, om vergeetachtige of over- bezige lieden te helpen herinneren aan dat alles, wat men alzoo pleegt te vergeten: wissel vervaldagen, uitnoodi gingen, oproe pingen, verzekeringshernieuwingen, ver jaardagen, herinneringsdata, enz., enz. te. veel om op te sommen, maar genoeg ooi te vergeten. De firma werkt eenvoudig. Nemen wij aan, dat weldra iemand jarig is en dat de datum u van te voren invalt, maar gij bevreesd zijt hem weer te vergeten. Gij stapt naar een kiosk of een sigarenwinkel, koopt een kaart en een enveloppe Memen to" zoo luidt de naam der onderne ming en schrijft op de kaart „12 Octo ber Marie X jarig". Vervolgens verzendt gij uw enveloppe aan Memento. En den llden October ontvangt gij uw kaart terug en woidt herinnerd. De onderneming is gevestigd te Weenen en rekent sleohts 20 heller voor haar be moeiingen. Mag men voorspellingen gelooven, dan gaat deze onderneming een gouden toe komst te gemoet, omdat de vergeetachtig heid de wereld nog niet uit is en omdat 20 heller, dat is één dubbeltje, niet tveel is om van een slof een attent mensch te worden. En er zijn voorbeelden te over, om het nut van het Memento a-ap te toonen.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 11