Programma 3 Scfober. N«. 13683 A0. 1904. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer best&at uit TWEE Bladen. Eerste Blad. !s/s Offioieele Kennisgeving. FEUILLETON. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden pei week 9 Cents j per 3 maanden I l f 1.10. Buiten Leiden, per looper od waar agenten gevestigd «ijn 8 1.30. Franco per post 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f0.17$. - Qrootert letter» naar plaatsruimte. - Kleine advertentiBn ran 30 woorden 40 Cents contant j elk tiental woorden meer 20 Cents,-Voor het Lncaaseoren wordt 0.05 berekend. Op hot Bewys, dat men Abonnó is op het fLeidBch Dagblad", wordt hot programma afgegeven aan het Bureel „Leidech Dagblad". Op elk Re wijs wordt nlel meer daii één Programma afgegeven. Het programma kost 5 Cents en is ver krijgbaar by A. J. Binnondyk Jr., Botermarkt. Q. v. Brussal, Haarlemmerstraat. L. H. Becherer, Hoogewoerd. H. W. Hageman, Brandowynsteeg. Firma Gebr. v. d. Hoek, Broeatraat. Joh. Hogervorst, Haarlemmerstraat. W. J. Kat, Hoogewoerd. H. Kieyn, Bree3traat. B. v. Kloeten, Pieterskerk Koorsteog. Firma Kooykor, Nieuwe Ryn. H. L. Lancel, Pieterskork-Koorsteog. "Wed. J. P. I). Lancel, Haarl.straat. H. Lambooy, Hoogowoerd. Joh. la Lan, Noordeindo. Bureel „Leldscli Dagblad". G. Los, Hoogewoerd. P. H. Massa, Haarlemmerstraat. W. Matveld, Paardonsteeg. L. H. F. J. Menning, Haarl.straat. G. F. Meyer, Doerastraat. Firma Ratelband, Kort-Rapenburg. O. W. Schippers, Oudo Singel. H. Stuur, Hooigracht. J. W. do Wokkor, Hooigracht. J. v. Weizen, Pieterskerk-Koorsteeg. G. v. d. WerlT, Steenstraat. We8terbacb, Zonnoveldsteog. Wierda's Boekhandel, Breestraat. J. F. v. Wijngaarden, Aalmarkt. H. Zirkzoe, Niouwo Ryn h. Hoolgr. J. E. Zirkzee, Beestonm. h. Steonstraat. A. M. v. Zwicht, Breoatraat. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat met 80 Sept. e. k. do derde termen vervalt van de Inkom stenbelasting, dienst 1904, en dat alzoo op don lsten October a. s. minstens de helft van den aanslag moet zyn voldaan. Zy noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van ver\olgingskosten, tot de botaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeente Ontvsugor over lo gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE lUDUER, Burgemeester. VAN HEÏST, Secretaris. Leiden, 26 September 1904. Leiden, 30 September. Dat de winter weder in aantocht is, bewijst het feit, dat de afdeeling Leiden der Zuidhollandsche IJsvoreeniging gister avond woder haar jaarlijkscho ledenverga dering hield. Zij had plaats op een der bo venzalen van het café-restaurant ,,In den Vergulden Turk" on werd gepresideerd door den voorzitter den heer J. H. Slichor die de niet druk bezochte bijeenkomst met een kort woord van welkom opende. Do notulen der vorige bijeenkomst werden door den secretaris, dr. P. C. MolhuyzeD, gelezen cn onvcrandoid vastgesteld. Daarna werd door don secretaris verslag uitgebracht over het jaar 1903/19C1, waar uit bleek, zooals gemeenlijk bij winters zon- dor veel winter, dat hot ledental eenigszins was gedaald en daardoor ook de geldmidde len, echter niet op een wijze, dat dit ongo- rustheid behoeft to vei wekken. Het aantoJ leden bedraagt thans nog 492, waaronder 15 donateurs. Voor den korten winter werd ongeveer 200 aan arbcidsloonen uitgegeven, waarop Spoedig de dooi inviel, zoodat van do ge maakte kosten, slechts weinig werd geprofi teerd. Tot dusveire werd aan de afdeeling 's winters afgestaan de tent van de. „Lcid- sche IJsolubdie echter zich niet bijzonder voor het doel leent waai voor de afdeeling haar gebruikt, zoodat aanschaffing van een eigen tont geen overdreven weelde kan wor den geacht. O. m. werden 16 ijzeren stoe- lon aangeschaft. Over het baanpersoneel kon het bestuur tevreden zijn, vooral do arbeid van don baanmeester Rooyakker word zeer gewaaideerd. Uit do rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. J. Pob- tum, bleek dat bij een totale ontvangst van f 627.94, het saldo f 249,25 aanwees. De contributiën cn donaties hadden op- gobiaeht 256.50. Namens do commissie voor het nazien der rekening met haar be scheiden, bracht do heer Van Heugde daar- ovor verslag uit, ©n op diens voorstol werd den penningmeester warmen dank gebracht voor zijn accuraat behcor. Tot leden van het bestuur weiden de beide aftredende leden, de hecren J. H. Slichcr en H. J. Planjer herkozen, terwijl de eerstgenoemde tevens aangewezen weid om de afdeeling op de algomeenc vergade ring der Vorceniging te vertegenwoordi gen. Na ecnigo besprekingen werd 't bestuur gamachtigd een nette smaakvolle tent aan te schaffen, die nog den aanstaanden win ter gebruikt zal kunnen worden. De voorzitter «loot do bijeenkomst met eon hartelijk wooid van dank aan de leden, dio blijk van hun belangstelling hadden gegeven wekte allen op om propaganda voor do vereeniging te maken en sprak den wonsch uit, dat op dezen echten zomer ook mocht volgen een echte winter. In het St.-Elisabeths-gcsticht aan de Hooigracht alhier overleed de zeereerw. keer P. P. S. Tcuniseen, pastoor te Noor dei». De zorgzamo herder, in wien zijn paro- ohianen een waar vader verliezen, bereikte dea leeftijd van 69 jaren en was sedert 1880 pastoor to Noorden. Do met 1 Ootober a.& bevolen over plaatsing van den matroos-kok A. Bijl en den matroos 1ste klasse J. Kalff naar Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, is inge trokken, blijvende hun detaoheering aan do Kweekschool voor Zeevaart alhier be stendigd. Mejuffrow Jeanno Zieok geeft Vrij dag 7 October a, s. hier een liederenavond mot medewerking van den heer H. A. We- gcrif piano. Het programma bevat Ho- dezen van Schumann, Lalo, Hugo Wolf, Brahms en Oud-Nederlandsche liederon. Op 40-jarigen leeftijd is overleden da J. Boer Knottnerus, in leven predikant bij do Horv. Gemeente te Vriozenveen, en die zijn studietijd te Leiden doorbracht. Do thans overledene aanvaardde 23 Februari 1890 de Evangeliebediening te Cofchcn (U.) en stond voorts nog van 1893'96 te Rhoon. Na een langdurige ziekte scheidde zijn- eerw. van zijn vrouw en zijn vier nog jon ge kinderen, voor wie zijn heengaan een groot verlies is, evenals voor de Gem. te Vriozenveen, waar hij èn als menach ton als predikant door ieder werd geacht en door zeer vclon bemind. De nu overledene word 2 Juli 1864 ge boren te Vriozenveen, waar zijn vader toen eveneens predikant was. 8edert 1 Januari 1697 was da Knottnerus Jr. predikant to Vriezen veen. In een advertentie in dit nummor brengt liet bestuur dor Vereeniging tot bevordoring van de Studie der Wijsbegeer te" ter kennis, dat prof. G. J. P J Bol land )rich welwillbndi bercridi hecyft ver klaard een cursus van ongeveer 20 avonden te houden in do „Wijsbegeerte van het Recht". De cursus is voor leden der Vereeniging kosteloos en zonder opgave van deelnoming toegankelijk; niot-lodcn hebben geen too- gang. Do eerste bijeenkomst zal gehouden worden Dinsdag 4 Ootober des avonds te 7 uren in een der bovenzalen van het Aca demiegebouw te Leiden. Voor hot vol#ondo Voroonig4r»g»j aan heeft liet bestuur tevens reeds toezegging tot het houden van lezingen ontvangen van: prof. dr. G. Heymans, den lieer H. W. van don Berg van Eysinga en dr. H. Gorter. Do algemeenc vergadering zal gehouden worden op Zaterdag 1 October, 's avonds te 8 uren, in ,,De Toelast", Steenstraat, te Leiden. De agenda luidt als volgt: lo. Voorstel van hot bestuur om het ver eenigingsjaar gelijk te maken aan het Academiejaar, medo ten gerieve van hen, die in bovengenoemden cursus een aanlei ding vinden om lid der vereeniging te worden. 2o. Voorstol om het ooilege van orof. Bolland in logica door (doch niet op on kosten van) do vereeniging te doen stenogram feeren en uit te geven. 3o. Voorstel bot bet houden van verga- doringen uitsluitend toegankelijk voor lo den, waar door een lid een bepaald onder werp zal worden ingeleid, gevolgd door ge- daohtenwissel ing. Indien hot voorstel onder lo. wordt aan genomen 4o. Verslag van den voorzitter. 6o. Wegens periodieke aftreding /an hot bestuur, verkiezingen van een nieuw bo- stuux. Te Kampen is do 51ste algemeono jaarlijkscho vergadering gehouden van de Nederlandficho Gustaaf-Adolf-Vereeniging. Voreohillendo afdeolingen waren vortogen- woordigdbovendien waren ook afgevaar digden gezonden door de Evangelische Ma-atsohappij, de Egliae Protestante bcl- gique, de Ghoelsoho Vereeniging, de Bel gische Zendingskerk, pastor Schienk uiit Luxemburg en ook vijf aamea waren aanwe zig, terwijl de vergadering nog word bij gewoond door Pfarrer Jörs6, uit Sonsbock in Rheinlnnd, en een belangstellende uit Emmerik. Het ,,Hbld." geeft bet volgende verslag der vergadering: Do voorzitter, prof. dr. S. D. Chantcpio do la Sausayo, die goroepon was om te Am sterdam in do Koninklijke Academie van Wetenschappen een voordracht te houden voor H. M. do Koningin, word vervangen door prof. dr. L. Knappert, van Leidon. Dezo herdacht in zijn openingswoord den overleden eeorotaria dr. O. J. van Ket- wioh. Hij wees op het gewichtige werk der G.-A.-Vereeniging, die do geestelijke belan gen zoo zeer met stoffelijke middelen on- dorsteunt, zonder kracht to zoeken in dog matische stellingen. Nadat da O. F. Gronemeyor in gebod was voorgegaan, werd een telegram verzon den aan H. M. de Koningin. Do secretaris, de heer H. P. Schim van der Loeff, herdacht eveneens wijlen dr. O. J. van Ketwich, dio den 21sten December 1903 op 85-jarigon leeftijd te Leiden overle den was en zooveel jaren de belangen der Vereeniging had behartigd. Hij dool do mo de de veranderingen, welko dientengevolge in hot hoofdbestuur plaats haddon, zoome de do veranderingen in de besturen dor af deel ingen. Zijn verslag deed den bloei dor Vereeniging uitkomen, die niet alleen in ledental, maar ook in financieel© kracht wae vooruitgegaan, dank zij dor Konink lijke gift van Hare Majesteit do Koningin, groot 1000 gulden, en vcr- aohoidono Icgaton, waaroudor een van f 2000, door dr, O. J. van Ketwich gelega teerd. Voorts deelde do secretaris mode, dat besloten was bij wijze van proef mot do uitgaaf van het tijdschrift dor Vereeni ging voort te gaan, waarvan do tegenwoor dige secretaris redacteur zal zijn. De rekening cn verantwoording van don penningmeester werd nagozion door 2 le den der afdeeling Kampen, en in ordo be vonden. Zij wees een batig saldo van f 17,667.85 aan. Het punt der agenda: „Bohandoling van hot ondersteuningsplan", lokte uitvoerige discusaio uit, dooh word ten Blotte mot kloine wijzigingen goedgekeurd. Mededeel ingen werden door den heer Van don Bruggen uit Brussol gedaan over zijn straatpredibing aldaar. Alsnn kwam aan de orde do bepaling der gemeente, die do gewone jaarlijkscho feest gave, groot 400, ontvangen zal. UitBra- kol in Westfalcn, Elten in Rijn-Pruiaon, on Klagenfürt in Karinthiö, werd laatstge noemde gemeente gekozen; de beide eerst genoemde gemeenten ontvangen iedor 10 van de afdeeling Kampen, zijnde een deel der gift, die deze afdeeling door bemid deling van hot hoofdbestuur van een onbe kenden gever had ontvangen. Tot lid van hot hoofdbestuur werd her kozen prof. dr. L. Knappert, on ter ver vanging van wijlen dr C. J. \an Ketwich werd gekozen de heer O. O. G. de Ridder, van VGravenhagc. De bepaling der plaats, waar in 190$ de aJgemeeno vergadering zal plaats heb ben, werd aan het hoofdbestuur overge laten. Bij de rondvraag deed ds. Van Rossom van Roermond, enkele mededeel ingen over do opname van Joodscho leerlingen op do Protests ntsoho scholen, en spraken de hoo- ren Van Dissel en Maronier nog ecnigo woorden van dank. Hierna werd do vergadering door den voorzitter gesloten. Te drie uren werd er een orgelconoert gehouden in de Bovenkerk door den or ganist J. Proper, met welwillende mede- working van don heer J. O. Rouijll (zang), on Chrisbiaan Hcngeveld (viool) Na afloop werd er een gemeenschappe lijke maaltijd gehouden in de Buiten- So- oiotcit. H. M. do Koningin aanvaardt Zater dagochtend reeds om 6.34 por extra-trein van Den Hang de reis naar Mecklenburg. Do Russische gezant is voornemens in Novombcr zijn diplomatiek ambt te 's-Gro- venhage neer to leggen, om zich buitens lands te vestigen. Do Twecdo Kamer komt Dinsdagoch tend in haar afdcelingen bijeen tot het on derzoek eerst van de Indische begrooting, daarna van do Stoatsbegrooting cn ten slotte van do Tarief wet. Do Gezondheidscommissie te 's-Gra- vonhago hooft, op grond van een door do subcommissie voor do lovensmiddolcn uit gebracht rapport, ondersteund het adres dor afdeeling 's-Gravonhage van dc Hol- landsoho Maatschappij van Landbouw, aan don Gemeenteraad ingediend, verzoekende meerdore confcróle op de molk, dio daar ter stede verkocht wordt, zijnde de Gezond heidscommissie tovens van oordeel, dat die controle ook dient uitgestrekt te worden over do inrichting on reinheid dor win kels, waar de molk verkocht wordt. Enkole vrijzinnige hervormdo predi kanten hebben besloten pogingen in bot werk te stellen, een vereeniging van vrij zinnig hervormden binnen de provincie Zuid-Holland op to richten, ter verdedi ging en bescherming der vrijzinnige begin- eelon binnen do Ned.-Hcrv. Kerk. Daartoe hebben zij een vergadering uitgeschreven op Maandag 3 October to Rotterdam, ter bcsrpreking van dool en strekking. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd dc vrijzinni ge predikanten en gemeenten, terwijl in troductie geoorloofd is. Hob comité van voorbereiding beslaat uit de heeren B. W Colenbrandor, voorzit ter; J. Lamping, penningmeester, en Th. H. Ph. van Papenrecht, secretaris. Aan hot Protestantscho Weeehuis to Edam is 2000 vermaakt, vrij van kosten, door wijlen den heer P. van der Werf, al daar overleden. Do oommissie uit dc Tweede Kamer, belast met do aanbieding aan H. M do Koningin van hot Adres van Antwoord dier Kamer op do Troonrede, zal daartoe hedonnamiddag te 6 uren door Hare Ma jesteit ten Paleizo to 's-Gravcnlingo worden ontvangen. De Diamantendiefstal. 18) Toen zij nader kwamen, werd Max oor getuige van sommigo deelon van het ge sprok. „Gij hebt goed praten", hoorde hij Lauder zeggen, „schadeloos stellen wil ik hem, maar een rente voor niets doen, dat gaat niet. Consontius is gevaarlijk, als hij geen bezigheid heeft. Hij peinst en peinst en over veel wat in hem is opgekomen, be>n ik geheel en al verschrikt." Sidonio's antwoord kon Max niet ver staan; toon zij juist bij de linde waren, 'zeide de bankier: „Dat zou onzinnige ver- metelheid zijn. Hij kan eiken dag, elke se- oonde mij bekend maken. Hij moet weg." I „Gij zijt even slecht als vreesachtig!" zei :Bidonie verachtelijk. „Zorg maar, dat hij de volle rente krijgt van hetgeen het zijne ia" „Dat wil ik ook, maar dat kan ik niet ^ndere, of ik moet deze hier verkoopen." Zij warón btijvën slaan cn Max bespeurde Landers hand een klein pakje in was- „Dag on nacht heeft mij do gedachte Been rust gelaten, dafc men ze door een rïlukkig toeval zou kunnen ontdekken, ben ar geheel zenuwachtig van gewor- |fon." „Daarom zijt gij ook zoo onuitstaanbaar in gezelschap. Gij maakt uw goh eel e omge- ying, zelfs den aardigen Ingram, tot een prommenden kluizenaar. Op een goeden dag wordt gij verraden door dit gekke hu meur. Wees blijde, dat gij een deel kunt goed maken, on wee3 dan een man cn werp de gewetenswroeging van jo af." Lander hief den arm al afwerend op, cn bij deze beweging viel heb pakjo uit zijn haaiden, dat onder het vallen open ging cn zijn inhoud verstrooide. Met een vloek knielde Lander neder en begon ijverig bij een te zamelen. Sidonie hielp hem niet; thana wendde zij het gezicht naar het huis en, naar Ingram meende te bespeuren, naar de ramen van zijn kamer, waarbij zij de vingertoppen der rechterhand aan de lippen bracht. Lander richtte zioh weder op en. zcidc op verdrietigen toon tot zijn zuster: Gij kon- dei mij toch wol helpen; zie eens rond, of ik niets heb laten liggen. Gij hebt betere oogen dan ik." Sidonie zag onverschillig in het rond en zeide toen: „Ik zie niets meer, weet gij niet hooveol bet or zijn „Neen, ik heb ze nooit kunnen tellen, zij branden mij in de hand en ik zal blijde zijn als ik ze eindelijk kwijt kan worden. Morgen gaan zij naar Amsterdam en dan...." toehoorder verloren, daar beiden heengingen ea kort daarna in huis verdwenen. Max wachtte nog een heele poes, voordat hij van achter den beschermden boom voor den dag durfde komen. In het korte gras zag bij iets wits glinsteren, dat hij werktuiglijk opnam; het was iets hards, in vloeipapier gewik keld, vermoedelijk een dei- voorworpen, wel ke uit Landers pakje gevallen waren. Hij stak liet in zijn vestzakje, om het later nauwkeuriger te bezien. Nu kwelde hem een andere bezorgdheid, want juist was hom te binnen geschoten, dat hij niet weder in huis kon komen. Wat zou hij doen, als thans do deur van de tuin kamer opgesloten was Misschien zou het het beste zijn achter in den tuin te gaan, ovor den muur te springen cn naar hpt voorste gedeelte van hot huis zich te be geven en daar te bellen. Ergerlijk was het, dat hij geen hoed op het hoofd hadde bediendo, die hora opende, zou zeor ver wonderd zijn. Do deur van de tuinkamer was inderdaad op slot, waarvan Max zich overtuigde door voorzichtig den knop om te draaien. Mis moedig wilde hij tcrugkeeren, om het straks genomen besluit uit te voeren, toen plotse ling dc deur geopend werd. Voordat Max kon terugdeinzen, voelde hij zich door een weeke hand aangevat en naar binnen getrok ken; bij horkendo in het heldere maanlicht Sidonie, die hem met uitvorschende blikken aanzag. „Kom, nachtelijke dweper," fluisterde zij. „Wat doet u in den tuin? Ik zag u in den tuin van het raam mijner kamer uit. Een nemdez-vous misschien V' Terwijl Sidonie sprak, had Max zijn van gcesT xièrajrcgctt. ,,ii£ was achter in den tuin in het prieel," zcide hij, „en dweepte met een roode bloem. En toen zag ik u met een man in den tuin vertrouwelijk op en neder gaan on keuve len. U zijt valsch, Sidonie; wie was die roan 1" Deze ijverzuchtige vraag bracht Sidonie op een dwaalspoor: overmoedig fonkelden haar oogen, toen zij antwoordde: „Mot welk recht vraagt u dat mij StilWees nu een aardige jongen! Steek een kaars aan en ga naar bed „Niet voordat u mij gezegd hebt..." „Dat u een dwaas zijt, nietwaar? Wjj zullen het goheelo huis wakker maken, als u niet rustig zijt- Koml" Max had den grendel dichtgeschoven en volgde het 6choone meisje door de kamer. Toen zij de deur openmaakte en hem een kaars gaf, omvatte hij haar eensklaps on drukte haar met hartstochtelijke heftig heid versohei dene kussen op de zwellende lippen. Zij rukte zioh los, en zeide, half lachend, half toornig: „Welk een onbe 8chaamdhoid I Hoe noemt u dat, als u van mijn goedheid zulk een misbruik maakt?" „Hot ia laf on slecht, dat weet ik," fluis terde Max. „Maar u hebt er zelf do 6chuld van, Sidonie. Schenk mij nu vergiffenis; anders slaap ik den geheelon nacht niet." „Arme jongen I Eigenlijk moest ik mij verheugen, als u er morgen tot straf slo pen ig uitzaagt. Maar ik ben te goed van aard." „U schenkt mij dus vergiffenis?" „Nu ja. Koml" n^og niet, Sidonie. Geef mij eerst een zeker toeken 1" Hij had haar hand JgèV^t_on trok haar xaju £.iuhzij weerstreefde, pbrteciing even wel boog zij zich voorover, kuste hem vluch tig op den mond cn maakte zich toen met een snelle beweging vrij. „Zoo, ga nu, on dankbare ontevrodonel" riep zij en sohoof hem voorwaarts. Hij wendde zich nog eens om en riep toen terug: „Goeden nacht, ceraigc!" En to:n ging hij de tiap op naar zijn kamer. Eerst den volgenden morgen dacht hij weer aan zijn vondst van dien naoht. Hij nam het papier en maakte het open; daarin lag een ongeslepen diamant van tamelijke grootte. Max sloot hem zorgvuldig weg, con vloed avontuurlijke herin neringen reea in aansluiting aan het op den avond te vo ren afgeluisterd onderhoud in hom op, maar hij boloofde zioh grootc stilzwijgend heid togen iedereen: om harentwille. VI. „Hot is een schandaal, zooals gij er uit ziet 1 Do gehcelo stad spot ei mede, on hot verwondert mij all'cen, dat de kinderen jo niet nailoopon als een gok of coil dronken man. Dan nog iets. Mevrouw Vogt zei do mij gisteravond reeds, dat een hcor haar gevraagd liad wie de vogelverschrikker in den roodon rok was. Eu dan zijn wij nog wol in den rouw 1 Een mooie manier om zijn droefheid te toonen, door zich op to smukken als een Paaeehos. Maar zoo ziet men hoe ver het ging met die aanhankelijk heid; zoolang papa leefde, was dat een be reddering en gedoe, alsof zij zou sterven, wanneer zij niet bij hom was. En nu geeft zij geen zier om zijn dood, evenmin alsof de Sultan van Perziö gestorven ware." „De Shah van Porzië wildot u zaaxmn. mama. Zie eens, Hoe trotsch zij daar staatl Wij 6preken tot jou Barbara. Hot is neb alsof wij tegen een muur rodonceren." Zoo ging hot nog een poos voort, maar het meisje, tot hetwelk al die spottende woorden gericht warc-n, gaf geen enkel ant woord; zij stond onverschillig bij het raam en verried door geen bewcgi ig, dat zij het 6ohelden van beide vrouwen hoorde. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1