Programma 3 October. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. ad 2"/2 Gent Offioieele Kennisgeving. FEUILLETON. No. 13681 Woensdag SS September. A0. 1904. LEIDSCE DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per week 9 Oentsper 8 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sjjn w 1.30. Franco per post1.06. PRIJS OER iOVKRTKNTIËNi Van 16 regels /"L05. Iedere regel maai fO.\l{. - Grooter» lotter» ooa» plaatsruimte. Kleine advertentiëD ran 30 woorden 40 Oents contant; olk tiental woorden meer iO Oents. - Voor het Inoaaseeren wordt/0.05 berekend Op hot Bow08, dat men Abonnó is op hot fLeidscu Dagblad"', wordt het programma ^gegeven aan hot Bureel „Loidsch Dagblad". Op elk BerrD» wordt ulet meer tan één Programma afgegeven. Het programma kost 5 Cents on is ver krijgbaar b0: A. J. Binnendijk Jr., Botermarkt. G. v. Brussel, Haarlemmerstraat. L. H. Becherer, Hoogewoerd. H. W. Hageman, Biandev\0nsteeg. Firma Geur. v. d. Hoek, Breestraat. Joh. Hogervorst, Haarlemmerstraat. Kat Co., Hoogewoerd. H. Kleyn, Breestraat. B. v. Kloeten, Pieterskerk Koorsteeg. Firma Kooyker, Nieuwe Rijn. H. L. Lancel, Pieterskerk Koorsteeg. Wed. J. P. D. Lancel, Haarl.straat. H. Lambooy, Hoogewoerd. Job. la Lau, Noordeinde. Bureel „Leidsch Dagblad". G. Los, Hoogewoerd. P. H. Massa, Haarlemmerstraat. W. Matvold, Paardenstoeg. L. H. F. J. Menuing, Haarl,straat. G. F. Meyer, Doezastraat. Firma Ratelband, Kort-Raponburg. C. W. öciupperö, ouae singel. H. Stuur, Hooigracht. J. W. de Wekker, Hooigracht, j. v. Wclzen, Pietorskerk-Koorsteeg. G. v. d. Worff, Steonstraat. Wosterbach, Zonnovoldstoeg. Wierda'8 Boekhandel, Breestraat. J. F. v. Wijngaarden, Aalmarkt. H. Zirkzee, Nieuwe Rijn b. Hootgr. J. E. Zirkzee, Beestenm. h Steenstraat. A. M. v. Zwicht, Breostraat. Inkomslenbclabllng. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ln herinnering, dat met 80 Sept. e. k. de derde tormijn vervalt van de Inkom stenbelasting, dienst 1904, en dat alzoo op den Isten October a. s. minstens do helft van den aanslag moet zijn voldaan. Z0 noodigon mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ion kantore van den Gemeente Ontvanger over te gAan. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEÏST, Secretaris. Leiden, 20 September 1904. Leiden, 28 September. De heer R. Adaana, eerste onderwijzer plaatsvervangend hoofd aan de openbare school 4de klasse No. 2, in de Brandewijn- steeg, zal 1 October 40 jaren werkzaam ge weest zijn bij het openbaar onderwijs, waar van hij ruim 26 jaren, namelijk van 1 Fe- bnuari 1878, in deze gemeente in functie was en sedert 16 October 1893 in zijn te genwoordige betrekking. Do heer Adama is thans 69 jaar en der halve reeds op jeugdigen leeftijd de school als onderwijzer ingetreden. De 1ste luitenant P. Donk, van het 4de regiment infanterie alhier, wordt den Isten October a. s. werkzaam gesteld ten bureele van den chef van den staf der lste divisie infanterie. Den 30sten September a. worden bij do korpsen de miliciens voor korte oefe ning '->gelijfd z. g. viermaanders die niet bchooren tot een der ploegen van het blijvend gedeelte, in het genot van groot verlof gettcld. De volgende Vereeniging moet nog worden opgenomen in het programma dei 3-October-Vereeniging 24a. Ned. Bond van Post- en Telegraaf- beambten „De Post", Afdeeling Leiden. Opgericht 16 Octo ber 1893. C. Sneeuw, Voorzitter. J. Verhoef, Secretaris. Zaterdag a.s., den lston Oct., zal de heer N. van der Walle, onderwijzer aan de openbare jongensschool 2de klasse, den dag herdenken, waarop hij 25 jaien geleden aan genoemde school in functie trad. Velen in onze stad zullen zich met genoegen on dank baarheid den tijd herinneren, toen zo nog op de schoolbanken zaten en zijn onderwijs ontvingen. Bij de hoden door den heer W. C. Mulder, architect-, gehouden aanbesteding van ..het afbreken en weder opbouwen van het perceel Breestraat No. 165," waren in gekomen 14 inschrijvingen, t. w. van C. van Wieringen te Aarlanderveen en L. Jon ge rt te Alfen aan den Rijn f 24,252; P. J. Hartovelt f 23,000; J. W. Vreeswijk en J. van Riet 22,963; C. H. van der Drift 22,290; H. J. en A. Planjer (firma J. I. Planjcr), f 22,222; A. van 't Riet f 21,870; O. J. Cornelisen f 21,227; Iz. van dor Kamp f 20,9&4; J. B. Hoogevean f 20,990; C. P. Hoogeveen 20,983; J. Zitman f 20,970; H. Verhoef 20,894; Jac. Bink 20,877 en H, Ligtvoet f 20,800, allen te Leiden. Do heden alhier aan de huizen ge houden ,,Unie"-oollccte ten voordeole van de Christdijko scholen te dezer stede boeit opgebracht f 682,17$ tegen f 651 ten vori- gen jaro. Met den 18den October a. s. zullen 127 jongens, ouder intrekking hunner de tacheering bij de Kweekschool voor Zee vaart alhier, worden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. in6truotieschip „Van Galen" te Hellevoetsluis. Het voornemen bestaat, een onder- i zoek in te stellen naar den toestand van i woeste gemeentegronden, ter beantwoor ding van de vraag, in hoever en op welke I wijze hun incultuu-rbrenging ware te be- voideren. Bijna alle woeste gemeente-gron- i den, ter gezamenlijke oppervlakte van pl. m. 80.000 H.A., liggen in de provinciën Gelderland Noord-Brabant en Limburg. Omtrent deze zaak wordt overleg gepleegd met Gedeputeerde Staten dezer provinciën en met het Bestuur dei Ncderlandsche Hoideanaaté chappij Het voornemen bestaat bij do naam- looze vennootschap, die do JavarChino- Japan-Stoomvaartlijn exploiteert, een ro- geeringscommissarie aan te stellen. Aan het plan om 120,000 to bestem men ten behoeve van de opsporing van delfstoffon van Staatswege zal wegens den toestand van 't lands geldmiddelen nog geen gevolg worden gegeven. In het volgend jaar zal worden over gegaan tot do aanstelling van een adspi- rant-landbouwingenieur met het doel van Regeeiingswcge de vorming te bevorderen van een technicus, die in staat zal zijn, zoowel aangaande de inrichting van boer derijen, als omtrent de werktuigen en ma chinerieën, welke in het landbouwbedrijf aangewend worden, dcsverlangcl voorlich ting en aanwijzing te verstrekken. Ten einde tot een minder koetbaar ontweip te geraken, zal het plan tot voor bereiding van den bouw van een kazerne voor het marinepersoneel te Willemsoord worden herzien, waartoe de Minister van Oorlog medewerking heeft toegezegd. De koeten van do Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar do rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder hot personeel bij het spoorweg bedrijf in dienst is, hebben voor 1903 be dragen f 25,377.17$. Naar aanleiding van de toezegging door den Minister van Waterstaat gedaan bij gelegenheid van de interpcllatie-Fock in do Tweede Kamer zijn de uitgaven in het buitenland ter bevordering van den zalmrijkdom in de rivieren op zijn begroo- fcin# f 3000 hooger geraamd. De Ned. Zuidafrikaansche Jongelio- donbond heeft de som van f 125 afgedra gen aan het Studiefonds voor Zuid-Afri- kaansche studenten te Amfctordam. Pi ins Hendrik bracht gisteren, verge zeld van zijn adjudant, van uit Amster dam een kort bezoek aan de Koningin- Moeder en hare gaaten de Hertog en de Her togin van Mecklenburg. Hij kwam te 4.5 aan het station Baarn der H. IJ.-S.-M. on word afgehaald door don Hei tog van Mecklenburg. De burgemeester van Baarn was ter begroeting aanwezig. Te 6.4 vertrok Zijne Hoogheid weer naai Amsterdam, uitr geleid door den Hertog van Mecklenburg on ridder Pauw van Wieldrocht. De Koningin-Moedor gaf gisteren een diner ten Paled ze Soestdijk, waaraan be halve Haie tegenwoordige gasten, o. m. aanzaten de burgemeestens van Baarn en Soest. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten van Overijeel be Deventer, werden gistei en uitgebracht 2762 geldige stemmen. Gekozen word de heer P. Stoffel, liberaal, met 1921 stemmen. De heer Stratcnus, anti-rev., kreeg 838 stemmen. Er is druk gestemd, meldt men aan de „N. R. C." Zoo liet zich een 94-jarige heer, die niet meer gaan kon, in een rolstoel naar het stembureel rijden waai hij zijn kiezers plicht vervulde. Een 93-jarige heer, die geheel uit een der buitenwijken kwam geloopen, om ook te stemmen, moest tot zijn groote teleurstel ling onverrichter zake weer heengaan, daar zijn naam, door een verzuim, niet op do kiezerslijst vooi kwam. De heer J. G. van Kuyk te Zwolle is bestemd om te worden benoemd in den In- dieclien dienst als tijdelijk ingenieur bij den post- en telegraafdienst daar te lande. Wij vernemen, dat de griffier dor Staten van Zuid-Holland mr. F. H. J. To- venraat weder ernstig ongesteld is. De heer N. D. Kemink neemt tijdelijk do functie van don patiënt waar. (Ned.) Piof. De Louter ia benoemd tot asso- oié van het Institut de Droit International D.) De vrouwelijke Studenten vereeniging te Groningen viert zooals gemeld is van gisteren tot en met Donderd. haar cersto lustrum. Hot bestuur van deze club bestaat uit do dames: G. van Geer, presidente; D. Kaptoyn, secrotai esseA. Koops, penning- meesteresse Gisternamiddag kwamen de be sturen van de andere vrouwelijke Studen ten- vorecnigiingen uit do academiesteden Utrecht, Leiden, Amsterdam en Delft aan. Van 3 tot 1 uren had er een receptie in het gebouw der Club- het koepolhuis aan den Heerowog plaats. Uit het gebouw wap pert de Noderlandacho vlag. De vergader zaal is met bloemen versierd. Donderdag a.s. heeft een vergadering van de besturen plaata. (N. P. G. C.) Bij de gisteren in het district te As sen gehouden verkiezing van een lid dor Tweede Kamer vacatur e-Willingo zijn of ficieel candidaat gesteld de heoren: H. Bos Kz. (anti-rev.) 2 lijsten: Assen 55, Wildorvank 60; da. A. van dor Heide <soo.-dcm.) 1 lijst: Ataen en Norg 57; mr N. G. Pierson (liberaal) 7 lijsten: Assen 50, Giot 40, Zuidlaren 55, Peizo 42, Vries 62, Norg 56, Eoldo 47; mr. M. W F. Treub (nijz.-democraat) 15 lijsten: As sen GO, Vries 42, 43, 45, 50 on 54, Wilder- vank 47 en 51, Anloo 44 en 00, Roden 59, Rolde 45 en 59, PoTze 50, Norg 45. Hat stoomschip „Bogor" arriveerde 26 Sept. van Rotterdam te Kotta^Radja; do „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Sept. van Southamp ton; de „Lawoo", van Rotterdam naai Java arriveerde 27 Sept. te Marseille; do A1- tona", van Java naar Amsterdam, is 27 Sept. Suea gepasseerd; de „Amsteldijk" ver trok 27 Sept. van Amsterdam naai Rotter dam met restant dor lading van New port- No ws; de ,,Rhipeus" vertrok 27 Sept. van Amsterdam naar Java via Liverpool; de „General" (uitieis) arriveerde 25 Sept. te Las-PaJmaa; de „Hyson", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Sept. te Suez; do Statendam" vertrok 27 Sept. van Nicuw- York naar Rotterdam Bodegraven. Dinsdagmiddag is hot twee jarig zoontje von G. de V., in do Willem- 1 straat alhier, in een onbewaakt oogenblik in do sloot achter de woning geraakt. Een buurman zag toevallig hot kind daarin drijven en haalde het er onmiddellijk uit, De Diamantendiefstal. 16) „Sla beiden gade, mama," zoide Hans, Men u zult het zien." „Dc heer Ingram is toch verloofd, niet- i"waar „Ja, met een zeer lief meisje. En daarom jdoet het mij dubbel leed; kortom, mama, bemoei u met de zaak." „Goed Hans, ik zal opletten. En laten wij nu binnen gaan. Het begint koud te wor gen. V. Ernestine was, in weerwil van de aan haar «tiefzoon gedane toezegging, bij nader over leg, niet genegen aan zijn bezorgdheid groot gewicht t© hechten. Ingram was een statigo jongeman, Sidonie coquet en le- .venslustig, was het wonder, dat zij met hem ooquetteerde en dat hij zich tot haar aan getrokken gevoelde, die hem het vrouwelijk geslacht van een niouwo zijde toonde? Maar igsvtoar was er niet; reeds het verschil in leeftijd was daarvoor borg. Hans had in zijn onorvarenheid en apdtsburgerlijke be krompenheid aan zijn waarnemingen een >t»sekenis toegekend, welke een in de we reld ervaren man belachelijk zou zijn voor- fee komen. Toch besloot zij beiden voortaan nauwkeuriger te bespieden en desnoods In- kram op disore te wijze te waarschuwen; fculk een waarschuwing bij Sidonie zou na tuurlijk met spot zijn ontvangen. Terwijl Ernestine zoo tot vertrouwelinge van Nissen en Hans werd verhoven, had haar cchgenoot in zijn studeervertrek een gesprek gehad, dat hem den geheelen avond had bedorven. Hij was pas thuis gekomen en op het punt zich bij zijn vrouw en Nissen in den tuin te voegen, toen de bediende hem een kaartje met den naam „Olaf Oonsentius" bracht. „Ik ken dien mijnheer niet ben voor zaken hier niet te spreken. Laat hij bij mij op liet kantoor komen 1" Mot dit bescheid ging de bediende heen cn kwam na een poos terug. „Die heer," zeide hij, is u dank verschuldigd, welken hij u persoonlijk wil betuigen. Het zou hem aangenaam zijn, als mijnheer Lander hem toch wilde ontvangen." „Nu, mijnentwege, breng hem hier." Kort daarna zag Lander een man voor zich, dien hij het minst verwacht hadhet was de man, die, onder do beschuldiging den diamanthandelaar De Polder ver moord te hebben, voor dc gezworenen had terechtgestaan. Weinigen zouden in den net geklccden man, die een langen bruinen baard had laten groeien, den beklaagde ven toen vermoed hebben. Maar Lander herkende hem bij den eersten oogopslag. „Vergeef mij mijn indringerigheid, mijn heer Lander," zoo begon do bezoeker, „maar het is mij een behoefte u mijn dank te betuigen. Ik had reeds vroeger moeten komen, maar ik heb pas kort geleden ge hoord, dat ik mijn vrijspraak hoofdzakelijk aan uw welsprekendheid te danken heb." Hij sprak langzaam, den klemtoon leg gend op elke lettergreep, en met die be dachtzame correctheid van een vreemde ling ,die met de regelen van de spraak kunst der vreemde taal beter op de hoogte Ls dan met die van den oonversati<?boon. Zijn manier van zich uit te drukken kwam overeen met zijn bewegingen; voorzichtig in het gaan cn staan, maakte hij den in druk van een man, die bij de eenvoudigste dingen van zichzelf evenmin zeker ie als een kind. Lander maakte die opmerkingen niet da delijk; hij was zelf merkwaardig verlegen. Hij wees op een stoel, de bezoeker trok dien voorzichtig nader en ging zitten. Lander vatte het hem gebrachte naamkaartje en zeide: „Is uw herinneringsvermogen op en- kelo punten teruggekeerd? Destijds kondt u niet op uw naam komen, en thans noemt u zich, zocala ik zie, Oonsentius." „Olaf Conaentius, ja, maar dat is niet mijn werkelijke naam, althans voor zoover ik weet. Ik moest toch een naam hebben, en heb aan den burgerlijken stand vorzooht dezen te mogen dragen." „Hij klinkt zonderling en vreemdsoortig." „Hij viel mij op in een boekwinkel op het titelblad van een boek, d.i. de naam Oonsentius, den voornaam haalde ik uit den kalender." „Zoo, zoo. Nu mijnheer Oonsentius, ik verbeug mij, dat u vrijgekomen zijt. Het was, zooals do Engelschon zeggen „a oloso shaving." „Hm, ja, ik zal wel onschuldig zijn. Be zweren kan ik het niet. Maar ik wildo u wat vragen. U kent het gevoel, dat men heeft, als iemand een naam niet te binnen wil schieten, hij zweeft iemand op do tong, nu vliegt hij dicht voorbij, men grijpt er naar on m het volgende oogenblik ia weder alles duister. En dit verschrikkelijk gevoel heb ik voortdurend, alleen in veel groote ren omvang, met betrekking op alles, wat mij aangaat. Nu eens hier, dan weer daar, meon ik, dat een lichtstraal de duisternis verheldert, dio over het verleden ligt; maar in het volgende oogenblik is alles weer een woestenij. Soms heb ik een algc- meencn indruk, beschrijven kan ik het niet, zooals men dien somwijlen des morgens ook van een droom heeft, als men zich den in houd niet herinneren kanop andere tij den denk ik, dat een woord, een enkel, mij het raadsel zou moeten oplossenmaar dat kan het ook niet zijn. De naam De Polder prikkelt mij altijd tot nadenken, het komt mij voor, alsof die mot mij samenhangt, maar ik vind niets. Hoe langer ik mij daarmede kwel, daarover peins en nadenk, des te doffer en stomper wordt mijn brein. Het is om or gek van te worden. Het ver lossende woord is mij nabijik spring op om bet to vatten, en grijp in het niets." „Een vreeoelijke toestand," zeide Lan der. Hij streek, diep ademhalende, met do hand over het voorhoofdhet verhaal van zijn bezoeker scheen hein diep te schokken. Con^^njbiuq sttaarde voor zich en ging voort: ,„Het meest heb ik het gevoel aan den drempel dor opheldering te staan, wan neer ik plotseling uit de® slaap ontwaak; dan is het mij precies, alsof iemand tot mij of ik zelf een luid woord gezegd heb, dat eiken twijfel oplost. Nu ben ik begon nen mij te dwingen mijn droomen nauwkeu rig na te gaan." Eensklaps hield Coneerrtius op en richtte hij zijn blik op Landers reohtor- hand; de bankier zag ham bezorgd vragend aan. „Ik vraag wel excuus," zoide Oonsentius verlegen, „ik kan er niets tegen doent als maar het was helaas te laat. Hoewel de ontboden geneesheer geruimen tijd met den kleinen drenkeling zich bezig hield, mocht het niet gelukken de levensgeesten weder bij hem op te wekken. hnlnbk. Met 1 October wordt te Kat- wijk-aan-Zeo een inberlocaal Rijkstelophoon- buieel voor liet algemeen verkeer openge steld. Do diensturen zijn: op werkdagen, van 7.50 voorin, tot 8.50 nam. Op Zon- en feest dagen geen dienst Katwijk nnn don Rün. Maandagavond haddon we weder ons Turfmarkt-eoneert zeker wol het laatste in dit seizoen dab „Fanfare Katwijk" zijn donateur» en do- natriooe aanbood. Vele belangstellende hoorders cn hoordci ossen woonden deze uit voering bij; ben gevolge van bot korten door dagen of wil men liover zeggon vroeger in vallen van den avond, miste men gelukkig do talrijke kinderen, die anders m'xle te genwoordig zijn. Daardoor kon men van de muziek beter genieten, want waai lijk ca viel te genieben. Sommige nummers werden zeer verdienstelijk geblazen. Gaat het ge zelschap zoo door, dan zal do t(jd niet ver re meer zijn, dat hot mag worden genoemd. On ristin ara. Het aandeel in de koeten van het 3de bat. i ustende schutterij voor hot jaar 1905 bedraagt voor dcee gemeente f 22.87. Kijnsburp:. De stemming voor oon lid van den Gemeenteraad zaJ worden gehou den op Woensdag 5 October a.a. Do heer J. H. Kwaadgras to Leidon, onderwijzoi aan do school' mot den Bijbei alhier, hoofd de heer W v. d. Weg, is als zoodanig benoemd aan de Chr. school to Brielle. Ter-Aar. In deze gemeente circuleert een adres aan het hoofdbestuur der poste rijen, ten einde te verkrijgen con dorde bestelling van de blieven, die des avonds ten hulpkantoro alhior aankomen en be stemd zijn voor Aardarn en Kerkbuurt. Aangezien eiken dag dos morgen» een post van hier vertrekt te ongovcor 8 uren njuu* Alfen, zou voor een spoedige correspon dentie een avondbcstelling zoor wenaokoJijk zijn. Voorhout. Gistermorgen had alhier do ter-aardo-boatelling plaats van het stoffe lijk ovorsohot van don hoer J. van Deur- sen, in leven oud-wethouder dceer gemeen te, president der R.-K. Kies» ereeniging on godurondo ruim 35 jaar onafgebroken seoretaria vt^n het R.-K. paroohiaal kerkbestuur. Niet alleen het talrijk gccini van den overledene, maar ook menige behoeftige in deze gemeente zal voortaan don heer Van Deureen missen, immers niet in het openbaar, maar veel liever in stilte deed hij zoo gaarne goed daar waar het w^u- sohelijk en noodig was. Woubruggo. Do heer H. J. Drenthen, hoofd een er school alhier, ia benoemd tot directeur der zangschool te Koudekerk. De hoop des landman», dot na do zo- merdroogte de regen komen zou on den groei alzoo met zich bracht, ia ijdel geble ken. Wol ia de rogen niet uitgebleven, maax hot veelal daarna komende ongestadige weer deed het weiland allengs meer on meer achteruit gaan. Bij verreweg de mecete landbouwers alhiei is dan ook het gras to taal op, enkele bezitters van laag land uib- ik mij zonderling aanstel. Ik kon mij nooit het woord herinneren, waarmede ik ontwaakte, hoezeer ik daarover ook nage dacht heb, en nu valt hot mij plotseling in: het is „diamant". Mag ik den ring van uw vinger eens zien?" De bankier nam bereidwilig zijn ring van den vinger en gaf hern zijn bezoeker. „Hot verwondert mij niet," zoide hij, „dat juist dit woord u altijd op het spoor schijnt te brengen. Men beschuldigde u immers van moord op een diamanthandelaar." „Neen, neen," zeide Consenbiu» beslist. „Do samenhang van ixet woord mof mijn vroeger leven is een ander. Moju welk?" Hij beschouwde den ring met attentie cn gaf hem toen terug. „Ook deze sohoono steen ia mij bekend." „De ring is een erfstuk van mijn vader." „Evenzoo is bet met den "naam De Pol der, den vermoorde. Ik weet, dat ik reeds vóór dien naolit den naam Do Polder ge kend heb, on tooh weet ik van den man hoegenaamd niets. Overal zio ik kleine declcn van een keten liggen, maar nergens een geheele schakel, laat staan do geheel^ koten. „Kan ik iet» vooi u doen?" vroeg Lan der, om aan dit onderhond, dat hom in booge mate pijnlijk won, een eénde te ma ken. Ik heb eonigo verzoeken tot u te richten; u moot. evenwel toegevend jegens mij zijn, als ik indringerig schijn of als achter mijn woorden schijnbaar eenig wantrouwen schuilt. Het is zeker slechte schijnbaar, want opzettelijk ia het niet." „8preek I" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 1