J. mmmi Aalmarkt 25. Honderd 155 Gulden, niet 2 velgreiiimeii en freewheel. «ABD M. DEE, H. J. JUM, LEIDSCH DAGBLAD, DONDERDAG 23 JUNI. - TWEEDE BLAD. Tweede Kamer. Aeadsmienieuws. Burgert Stand van Lelden. Gemengd Nieuws. Vervolg Advertentiën. fcaezeBSssgkelai. Melkinrichting. Piima GRASBOTER Duijael nesoi'teerde Oslumhe Koordeinde 4©. Breestraat 35. BREESTRAAT 35 INCASSO'S i Pension aangeboden, AGENT No 13598 Anno 1904 Rapporteurt. Do afdeel ingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs cnvcr: de ■wetsontwerpen tot wijziging van het Ilde Hoofdstuk der Staatebegroobing voor 1903 en tot bekrachtiging van den onderhand- eóhen verkoop van voormaJigen vesting- grond te Bergen-op-Zoom, de heeren Kete laar, Dolk, Krap, De Ram en Hubrecht. Over het voorstel van wet van den heer (Druoker c.s. tot het in overweging nemen van veranderingen in het derde en het vierde hoofdstuk der Grondwet en over bet voorstel van wet van den heer-Troel- gt-ra c.s. tot het in overweging neanen van veranderingen in het tweede, derde, vierde vijfde, zevende en elfde hoofdstuk en in de additioneel© artikelen dor Grondwet, de heeren De Savornin Lohman, Fock, Pom- ï»o van Meerdervoort, Itoeeeingh en Roëll. Yoorte over het wetsontwerp houdende bepalingen ter besoherming van den ar beid, de heeren Nolens, Aalberse, Heems kerk, De Visser en Goeman Borgesius AanimUingsbegrooting Justitie. Do minister van justitie heeft in een no ta tor beantwoording van het betrekkelijk verslag een nadere toelichting gegeven van 'de oorzaken der overschrijding va<n de voor heb Rijksgesbieht to Veenhuizen ge raamde uitgaven. Deze hebben hoofdzake lijk betrekking op de hoogere eischon der medische behandeling. In liet algemeen, Eegt de Minister, zijn de aan de Oeharuo- ling en verzorging van zieken gestelde eischen toegenomen en de hulpmiddelon daarbij uitgebreid, welke omstandigheid uitteraard ook op den geneeskundigen dienst in de gestichten invloed oefenen. ,En dit is allicht in belangrijker mate het goval waar onder do bevolking van Vcen- buizen vele lijdende en gebrekkige lieden voorkomen, terwijl de plaats gehad heb bende mutatiën onder de geneeeheeron al- 'daar zeker ook niet zonder invloed zijn geweest. Accijns op het gedistilleerd. Do Minister van Financiën heeft in een nota geantwoord op do vragen en opmer kingen, gedaan in het Afdeelingsvorslag der Kamer over het wetsontwerp, houdende na dere bepalingen omtrent den accijns op hot gedistilleerd. Dat wel eens pogingen zullen worden ge daan om misbruik te maken van de vrijgevi ge voorschriften, geeft de Minister too, maar het kwaad zal geen groote afmeting verkrijgen. De Regeering ontleent aan hot bepaalde bij art. 2 deugdelijke wapenen om misbruik te straffen. Bovendien vergist men zich door to mee- Hen, dat do voorgestelde bepalingen meer gelegenheid lob misbruik zullen openen dan de thans geldende. Het t-gendoel is, volg ns den Minister, veeleer het geval. Do be staande bepalingen zijn eenerzijds belemme rend voor nijverheid en wetenschap, ander zijds ongenoegzaam tegen misbruikmaking. Op beide punten brengt het wetsvoorstel doeltreffender voorziening. Het ligt in do bedoeling om gedistilleerd, dat evenals het tegenwoordig gemcthyleerd gedistilleerd, in het vrijo verkeer zal wor- den toegelaten, zoodanig met denaturee- rende bijvoegsels waarvoor niet meer uitsluitend houtgeest in aanmerking zal ko men te vermengen, dat het voor drank !öiet meer zal kunnen dienen. Voor het gedistilleerd, dat voor technisch© doeleinden bestemd is, zal rekening worcfen gehouden met het doel waartoe hot wordt aangewend. Op heb voetspoor van hetgeeo ook in het buitenland, met name Duitscii- land geschiedt, zal voor zooveel noodig na deskundige voorlichting, voor eiken tak van nijverheid een speciale wijze van vermen ging worden gekozen die, gepaard aan de overige bij den daartoe betrckkelijken alge- meenen maatregel van bestuur te stellen voorwaarden, voldoenden waarborg tegen misbruik zal aanbieden. Voorts deelt de Minister mede, dat de vrijdom voor onvermengd gedistilleerd even als tot dusver, doch op ruimer schaal, zal kunnen worden verleend ten behoeve van in stellingen van onderwijs en wellicht ten be hoeve van enkele industrieën, als bijv. de vervaardiging van oooalne en van buskruit. Tot het vorleenen van den vrijdom zal al leen dan worden overgegaan, wanneer on derzoek van do wijze waarop bij zoodanige fabriekmatige bereiding het gedistilleerd wordt behandeld, aantoont, dat afdoende waarborgen tegen fraude kuniion worden verkregen. Be gezantschapswacht te Pelcing. Do Minister van Marine herhaalt in een nota naar aanleiding van het Afdeelings- verslag der Kamer over do voorgestelde re geling aangaande den voor pensioen gelden den diensttijd van personeel der zeemacht, be last met de bewaking van gebouwen van het Nederlandsohe gezantschap en Nederland- sche oonsulaten in China, dat het juiste mo tief voor dit ontwerp alleen is gelegen in de omstandigheid dat voor het personeel dor zeemacht in China, do diensttijd In Oost-Indië is onderbroken om diensten te verrichten buiten do keerkringen, welke op het welzijn en de lichaamskrachten van hot individu niet minder ongunstig inwerken, dan een onafgebroken verblijf in de kolo niën Hij is van oordeel, dat, van dit stand punt bezien, de in het ontwerp genoemde datum do juiste ia Naturalisatie. De overweging van de vraag in het Verslag der Kamer over eenige naturalisa tie-ontwerpen gedaan of er aanleiding bestaat tob het doen van een voorstel om in de wet van 12 December 1892 (Sta. bid. no. 268) het bedrag van honderd gulden, voor do naturalisatie verschuldigd, door een ge ringere som te vervangen, heeft den Minis ter van Justitie niet tot de overtuiging ge leid, dat dit bedrag inderdaad te hoog is te aohten. Leiden, Geslaagd zijnt voor het oan- didaats-exa-men in de godgeleerdheid 2do gedeelte de heer G. J. Thierry met den hoogsten graad (cum laude) en de heer J. de Zwaan; voor het tweede natuurkundig examen do heeren H. F. Bauer en J. W. van Hamersvelt; voor het doctoraal exa men in de rechtswetenschap do heeren H. E. Kepkcma en M. de Mos; voor het pro- paedeutisah examen in do geneeskunde do heeren M. Hijmans en F. M. C. Henge- veld. Hot groot-ambtonaars-examen voor den Indischen dienst is met goed gevolg afge legd door de heeren R. M. A. Koesoeina Joedha Soemiada on J. J. M. A. Popel'. en heb examen voor den Indischen roch tcrlijken dienst door mr. A. J. AeiVkema Am sterdam Bevorderd zijntot doo- tor in do geneeskunde op proefschrift „Sta- tistisch onderzoek der niet door overlading met schoolwerk ontstane bijziendheid" de heer L. T. van Dijck, geboren to Bandjer- masin, on tob doctor in do rechtswetenschap op Stellingen de heer P. N. van der Stok, geboren to Batavia. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer H. W. E. Schimmelpenninck, geb. te 'a-Gra- venbage. Een oordeel over Prins Hendrik. Dc redacteur van de „Deutsche Wochen- zeitung in den Niederlanden" is eens naar Apeldoorn geweest om inlichtingen in te winnen over den gezondheidstoestand van het Koninklijk Echtpaar. Het schijnt dat uit hun omgeving, zoowat niemand iets los liet, maar hij kreeg toch den indruk, dat de 'Koningin en de Prins beiden zich go- lukkig in den besten welstand mogen ver heugen. Op dezen onderzoekingstocht heeft de re dacteur nog een avontuur gehad, dat bijna zeer leelijk voor hem was afgeloopen. Hij maakte een praatje met boscharbeiders om het een en ander over Prins Hendrik van hen te hooren. Hij vertelde dezen menschen dat men in Amsterdam den Prins voor trotsch hield, streng en weinig deelnemend tegenover het werkvolk. „Wat is dat!" riep toen een dezer mannen. „De Prins is een goede, brave man. De braafheid ligt hem op het gezicht. Hij helpt iederen arme en zieke, maar niemand mag het zeggen. Het gaat den menschen niet aan; en jou ook niet, leelijke sooiaal I" Deze woor loi werden vergezeld van be wegingen, die den redacteur noopten zich in den looppas te verwijderen; hij had al zware vuisten in de buurt van zijn neus gezien. Zijn hoed liet hij er bij in den steek, en na een wedloop, nog versneld door de projectielen, dio hem dreigden, kwam hij eindelijk weer in een omgeving, waar men wel wilde aannemen, dat hij nooh met Troelstra noch met Domela Nieuwenhuis „Brüderedha^t" had gedronken. (V. r. d. D Do Maagsclie Bnrgemeester. In verhand met den langen duur der burgemoesterewacature wordt door den Haagschen oor respondent der „N. Gr. Ot." verteld, dat baron Sweerts aanvankelijk beslist heoft geweigerd de stad en burgerij, die hem lief geworden zijn, Arnhem, na zoo'n korten tijd a! weder te verlaten. Toen moet aan H. M. de Koningin zijn voorgedragen een bekend Hagenaar wiens bekendheid niet belette, dat nie mand zich hem als burgemeester dacht een candidaat, die op voordracht van don Commissaris dei* Koningin moet zijn aan bevolen. Ik noem geen naam, vooral nu gebleken is, dat men an allerhöohster Stelle liever een ander zag voorgedragen. Dc Regeering verzocht daarop den heer Sweerts een ca- dcrihoud. En dr. Kuyper, die een ohar- meur is, wist h«3m te bewegen de betrek king te aanvaarden. De benoeming volgde twee dagen na do audiëntie op Het Loo van den minister Harte, die H. M. de voordracht overbracht. Ook de „Kiekjosman" van het „Nieuws blad v. h. Noordon" weet te vertellen, dat het heel wat moeite heeft gekoot den heer Sweerts van Arnhem naar de Residentie te krijgen. Eerst nadat de Koningin per soonlijk haar verlangen had te kennen ge geven, dat hij den vacantcn post zou be- klcodon, is hij gezwiaht. Hij vond hot in Arnhem veel te aangenaam." Een nieuwe accnumlator. In het „Berl. Tagobl." schrijft do inge nieur dr. von VietinghoffScheel ,dat de Berlijnsohe elcctriciteite-firma Ziogcnberg Co. een nieuw stelsel van accumulatoren heeft uitgevonden, dat de batterij gelijker tijd door Edison cm don Zweed Jungner ver vaardigd, nog in belangrijke mate overtreft. Terwijl het kilogram na lading bij de beste gewone loodstclsels 15 tot 25 watturen ge ven, en E disons batterij 30, kan de nieuwe accumulator het tot 50 a 70 watturen bren gen, en wel regelmatig. Een clectri8ch gedreven rijtuig met een batberij van 450 kilo en in hot geheel 1500 kilo zwaar, kan op behoorlijk plaveisel 70 tot 80 kilometer afleggen; met de nieuwe batterij kan men bij slechts 300 kilo batterij gewicht het tot 200 kilometer brengen. De- zo batterij levert 75 pCt. nuttig effect, is bestand tegen s too ten en wordt door kort sluiting, door overlading, niet beschadigd; alleen worden kracht en nuttig effect daar door wat minder. De samenstelling is ook veel eenvoudi ger en liohter dan bij de loodbatterij en de lading kan in 10 tot 15 minuten geschie den. In verband met do nog aanhangige aan vraag om octrooi, kan dr. v. V.S. geen bijzonderheden mededeelen over de samen stelling die geheel afwijkt van de lood-ac- cumulatorenmaar hij gelooft, dat deze I uitvinding van overgroot© beteekenis kan zijn voor het vervoer, met name voor auto mobielen en allerlei soorten van rijtuigen, ook omnibussen. Uit de Reehtzaal. De Haagsche Rechtbank veroordeelde he den de Gemeente 's-Gravenhage om aan den vroegoren exploitant van het Oaeino aldaar terug te betalen 1740, van hem t i onrechte door den burgemeester gevorderd voor kosten van bewaking van het gebouw tegen brandgevaar tijdens de voorstellin gen. De rechtbank overwoog o. m. dat de vergoeding, welke de gemeente vordert voor dionsten, welke zij in het publiek belang praesteort, is eon heffing van plaatselijko belasting, waarvoor noodig is een Raads besluit, goed te keuren door de Koningin, welk Raadsbesluit in casu ontbreekt De burgemeester alleen was niet bevoegd den betalingsplicht te verbinden aan de vergunning tot het geven van publieke ver makelijkheid en hij was dit ook niet krach tens art 188 der Gemeente-wet, welk ar tikel 'a Burgemeesters bevoegdheid beperkt tot de „politio", waaronder niet valt het vorderen van betaling voor gemeentedienst Voor de arrondisscments-rechtbank te Maastricht stond gisteren terecht P. H. R., te Bundc, beschuldigd van lo. het hebben eoncr branderij, die niet bij de administra tie was aangegeven; 2o. hot voorhanden heb ben van meelbeslag, geschikt om door dis tillatie een geestrijk vocht op te leveren, en So. het, ongedekt voorhanden heblton van ge distilleerd. Door bekl. werden de feiten er kend. Eisch van het O. M. voor liet lste en 2do feit twee geldboeten van 1000 ieder en voor het 3de feit een geldboete van 110,52$, subs, een hechtenisstraf van 2 maanden en 2 dagen. Do 17-jarige Piet Karei Been arte, die in het Rijksmuseum te Amsterdam twee tegels en een gebeeldhouwd medaillon in lijst stal, werd gisteren door do vijfde kamer der rechtbank overeenkomstig den cisch van het O. M. veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. De vijfde kamer der rechtbank aldaar veroordeelde den 38-jarigen werkman Joost Holster, dio reeds meermalen gevangenis straf onderging, wegens poging tot diefstal in perceel 49 2d© Jan-Stc --straat 2 hoog, tot 2 jaren gevangenisstraf. De cisch was 2$ jaar. Hospitaal-kerkschip. „De Hoop" verliet Maandagavond de reede van Lerwick voor een lavccrtooht om de Noord. Alles wel. Tot nu waren er 20 patiënten. BEVALLEN: J. C. v. d. Moer geb. v. d. Voordon Z. H. Piotora gob Lepelaar D. M. Singeling feb. Hofkos D, E. Amba gob. Verhoogt D. J. de Vink geb. Wel6elaar Z. J. M. Bodry Jol». Tcako Z. G. Bonman gob. Vermey Z. liegmans geb. Vlasveld D. E. Hnzevoet geb. Erades Z. C. Vreeburg geb. Hoeloven D. C. Christiaanse gob. Kortonooven Z. A. Nieuwen- huizon geb. Spiorenburg D. R. F. Keuls geb. Payene Z. A. Booij geb. Mekkes L>. J. Kruit geb. Bink D. J. A. Sneoboer geb v. Graas Z. A. By geb. Vorwor Z. 8. M. Piattoel geb. Webbers D. M. Selier geb. v. d. Linden Z. A. C. Bosselanr geb. Kramer D. E. Hillebraud geb. Vinkesteijn D. S. M.' Flaman geb. Piket D. M. F. Trel geb. De Kruys D. E Nioboer gob. Dool Z. 0. Slegtenhorst geb. Hooger vorst Z. M. SchouleD geb. Voorzaat D. G. Lepelaar geb. Flippo D. J. Ooijendyk geb. De Alan D. D. Pardon geb. Broers D. A. J. Hemerik gob. Doeeburg D. S. Lek geb. Frucbten D. A. A. de Waal geb. Gombault D. GEHUWD: C. H. Urieör jm. en J. Berlemon jd. A. H. van Hagen im. en P. P. G. Hout zager jd. J Sjardijn jm. en M. Cbaadron jd. A. A. Wijnnobel jm. en M, Louwrier jd. J. Crama jm. on U Frovoo jd. D. M Vermeulen jm. en J. C. Gordijn jd. W. van Vianen im. on J. C. Pronk jd. OVERLEDEN: P. Cornelisse W. 64 i. J. C. Brakboven D. 2 m. J. D. Lanooy W. 90 j. C. Jousma geb. Lindbout D. levenloos. P. Roozendaal Z 6,7 j. C. van der Kaay geb. Nieuwenburg V. 72 j. J. van Es geb. Dubbelanr W. 75 j„ G. Knjjff geb. Schalk V. 39 j. J. van Leeuwen W. 79 j. AJ. Tiemeijer gob. Bey V. CO j. P. de Kluyver geb. Do Jong V. 33 j. B. Vlaar Z. 22 j. J. de Jonge geb. Van Leeuwen V. 33 j. P. Kolderman M. 25 i. A. van Bladel Z. 59 j H. Onvlee geb. Stijgor V. 69 j. C. Selier geb. Van Weizen W. 74 i.— V. Fakkel M. 65 j. Goede buursohap. In de „W fr eer Zcitung" van Dinsdag (Erste Morgcn- auagabe) vinden wij het volgende bericht J uit Oldenburg van 18 dozor: „De dader van de inbraak bij Oester- mann on van den dubbelen moord bij Mol- ler zijn een en deeelfdo persoon. Dien in druk kreeg Oberambterichtor Botke, toon hij Donderdag don misdadiger, die zich Gottwald noemt, in Holland in verhoor nam, toen ir.cn hem zeide dat hij Irnmick was on wat voor verschrikkelijke misdaad hij begaan had, stond gelijk met con be kentenis. De uitlevering zal' niet lang meer op aich laten wachten." Het bericht trof ons, omdat toch onmo gelijk een Duitsche rechter in Ho 'and kan komen instruceren. En toch is het bericht niet geheel on juist. Naar wij vernomen, is bedoelde misdadi ger opgesloten in do strafgovangenis te Groningen, waar hij een vrjj langdurige vrijheidsstraf heoft to ondergaan, hem we gens eon in Nederland begane misdaad door do arrondis9oments-rcchtbank te Al- mol oo opgelegd. Nu schijnt onze regeering het inderdaad te hebben goedgekeurd, dat een paar Duitsche rechterlijke ambtenaren tegen woordig zouden zij bij do ondorvraging door de Noderlandache autoriteiten. Doze ambtenaren zijn 1.1. Woensdag avond hier aangekomen en hebben Donder dag hot verhoor van den bedoelden per soon bijgewoond, zoodat het Duitsche blad zelfs al sprcokt van „in verhoor geno men." Hot is zeker een verregaande beleefd heid van onze rcgeeri'ng, gelijk zij nog niet vaak betoond zal zijn. Wat do uitlevering aangaat: voorgoed zal do man zoker niot uitgeleverd worden, voordat hij hior zijn straf heeft „uitge zeten." Doch hot schijnt, dat hij wol voor de instructie on de terechtzitting tijdelijk zal worden uitgeleverd. Daarna zal hij wcor hierheen worden ver voord om hier const zijn straf te ondergaan on dan weer worden uitgeleverd ooi do zeer gestrenge straf, die hem in Duifcsohland wacht (waarschijnlijk wel) levenslang to onder gaan. NQ. G.) Mon is bogonnon ©n druk be zig met hot slechten van de vestingwerken dor atad Posen. Een paar der oude poor ten zijn reeds verdwenen on eor hot jaax om is, zal de stad, dio nu kortelings óók een universiteit kreeg, er heel andere uit zien, maar in de oogen van vele Duit- sohers toch nog rijkelijk PooLsch. Een merkwaardig prooes is voor den krijgsraad te Metz gevoerd. Daar stond de onderofficier Frcitag te recht onder beschuldiging van „lafhar tigheid", omdat hij don lsten Moi, toen hij zag dat een paar soldaten een socialisten- samenkomst gingen bijwonen, alleen maar de nummers dier soldaten opschreef, in plaats van het lokaal binnen te dringen en de beide mannen or uit te jagen. Hot Openbaar Ministerie eisch te 3 maan den gevangenisstraf. Maar do militaire rechtere spraken don onderofficier vrij, omdat hij naar hun oordcel eer te prijzen dan to laken was wegens zijn kalm optre den, waardoor hij onordelijkhodon bad vermeden. Het Openbaar Ministerie komt echter in hooger beroep. Te Brost hoeft de justitie eou zekeren Ellis, dio van spionnage beschul digd wordt, ondervraagd. Uit het verhoor is geblokon, dat hij inderdaad als spion is werkzaam geweest en in zijn bezit vond men talrijke stukken, betrokking hebbende op eenige forten on punten van verde i- gang. Het onderzoek wordt nog voortgezet; voorloopig worden do resultaten geheim gehouden. Opnieuw zijn 98 1 ij ken van dc „General Slocum" geborgen, zoodat thans in het geheel 730 lijken gevonden zijn. F.r worden e~ nog 300 vermist. Algomeon ontwikkeld en beschaafd Heer, circa 85 jaren, weusckt in woning met eenig huiselijk ver keer b\j beschaafde Familie of Weduwe. Br. fr. No. 707 b\1 de Boekh. DE GROOT DIJKHOFFZ, Ben Haag. 6281 9 ƒ1.30 per Kilo. 6274 6 Bot erm 11 i (5 aangeboden, prachtig gel?gen, 5 mi nuten buiten de gemosnto Leiden, in een klein beschaafd gezin met ge meubileerde Zit- en Slaapkamer, voor een Dame, dosverlangd met gezellig hui6eiyk verkeer. Brieven Bureel van dit Blad No. 6252 9 MEIKERSEN per mandje van 3 br°. en franco 1.55, 5 Ei.G. br°. 2.10, 10 K.G. br°. ƒ3.85, verzendt J. GKRRI1&EX te Audclsl. Hofleverancier van H. M. de Koningin. 6079 9 Si garen-Magasij nen Om te komen tot eenige rust op den Zondag ben ik tot het besluit gekomen mijn winkel op dien dag en ook op Chp. feestdagen e beginnen met a. s. Zendag 26 Juni voortaan te sluiten. De winkel KOORDEINDE 49 daarentegen blijft op gemelde(n) dag(en) ge ipend. Beieefd verzoek ik mjjn Clienteele daarvan goede nota te nemen. 6279 40 3480 30 op BINNEN- en BUITENLAND. J. P. VERSOUWEN, Kassier en Commissionnair in Effecten, Pieterskerkstraat 4. HUISVROUWEN. AI wie nu voor een koopje heele fijne Raas wil eten, spoede zich dan naar de Janvossensteeg No. 11, Leiden. Beste Gondsclic Kaas van af 15, 18, 20, 22, 25, 28, 30 en 35 Cents per 5 ons. Nazel-Kuas 12 en 14 Cents per 5 ons. Boter van af 41, 50, 55 Cents bet pond, met een pond Cadeau of een pond Kaas naar verkiezing. Fyne Boter 35, 40, 50 Cents per ons, 6062 13 ln de buurt van 't Plantsoen en de Tram, daarby gezellige Kamers met en zonder Meubelen. Brieven onder No. 6191 aan bet Bur. v. d. Blad. 7 Biuncndenrkozijnen met Beuren, 2 maal gebost,- van zeer gewenschte geiyke afmeting. Adres: fflagezijnen voor Afbraak, Hooge Rijndijk, 11814 14 Z0ETERW0UDE. F. VAX OER WAALS. 6221 80 Breestraat 28.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5