HERINNERING. Opruimen van vuilnis te New-York. Bij het naderen van elk station komt er een eccpress-man vragen of er bagage te checken ie voor de naastbijzijnde stad. Je geeft hem je re^u, een koperen genummerd plaatje, en knjgt er een slip uit zijn order boek voor terug; hij noteert den naam van het hotel en voor je er zelf bent is je kof fer er al. Het betalen geschiedt bij het opgeven van het adres, ongeveer 30 oents per koffer. Het vervoer van bagage tot een groot ge wicht ia vrij. En telkens, bij elke nieuwe stad, komt er een portier door de wagens, roepend „Kranten!" Laatste berichten!" „Avond editie I", opdat men reizend steeds op de hoogte blijft van wat. er gebeurt in het land, dat men doortrekt in duizelingwekkende vaart. Tegen etenstijd wordt er gegongd door don trein, een waarschuwing voor allen, dat lunoh of dinner klaar is om te worden gediend in den restauratie-wagen aan rei zigers uit Pullman- en gewone wagens. Voor de mensohen, die een dollar-diner niet kunnen betalen, komen er mannen met mandenvol pretzels, vruchten en sand wiches, chocolade, chewing-chum, fleschjes gingeralo en sigaren. Alles zooals bij ons, zegt u. Maar ik spreek slechts van een ge wonen trein, niet van de Pullman-wagens. Achter een koperen balkon, waarop je zitten kunt, onder het rijden, waarop candi- daten voor gouvernementsbetrekkingen op één dag hun speeches houden tegen het volk van verschillende steden, mijlen ver van el kaar, is er een portaaltje behangen met Oostersche tapijten leidend naar een rook- salon met stoelen van groen fluweel, te verschuiven naar alle kanten, een dames- kamer licht-rose met een zaoht-beschilderde zoldering en muren aardig versierd, slaap kamers met ledikanten van koper, kleer kasten, toilet-tafels en spiegels rondom, een barbierswinkel, badkamers met koud- en warmwatergeleidingen, zaaltje met piano, schrijfkamer en eetsalon met buff in oud- Duitschen stijl' vol glazen kasten, waarin fijne porseleinen schotels en kristallen gla zen koket doen als in de eetkamer van een zorgzame Amerikaanscho huismoeder. Er is 'daar een provisiekamer, een koelkamer niet ijskasten. Er is daar alles, als op de groo- te booten. 't Is er elegant en gemakkelijk, vol elec- trisch-licht-kroontjes, in de rookw agens me dian iachlej Pigaar-aanstekeirs bij elke zit plaats, de ramen versierd met kanten gordij nen en draperieën van zij-fluweel, de vloe ren, belegd met loopers duimen dik, dat je je kunt voorstellen te zijn in een miniatuur hotel... te huur voor vijftig dollars per dag. Het zijn private-oars, als een Koninginne- wagen hier, eigendom van wie ©r botalen kan twintig reisbiljetten, al reist er ook slechts één man, en vijftig dollars per dag extra voor bediening en transport. Amerika is het land van geld-verdienen en geld-uitgeven. Want de wagens, die ik u beschreef, zijn niet gebouwd om te die nen voor tentoonstellingswonderen, om to laten zien aan het publiek hoe het nog eens worden kan, maar op elke lijn, bij elke spoorwegmaatschappij, zijn deze private^cars te huur voor clubs en politici, die voor pret of zaken het land doorreizen. Elk Amerikaan wil voor één dag wel eens het gevoel hebben, een Prins te zijn, bediend in zijn eigen car door kellnors alleen voor hem, en velen huren een wagen niet zoozirr om de ijdelheid van één dag te zijn „de verwende man" in den trein, als wel om in de krant-te hebben, dat mijnheer Zoo en Zoo arriveerde te Pittsburg te zoo laat in zijn private-carriage.. Het stflat goed, duur en deftig. Het geeft oreddet isn vertrouwen, 't- Is alles business De piandsi. zat aan den vleugel en speel de een wals. Om hem heen heit- lachen van vroolijke mensohen, de geur van verwelkende bloe men en het onophoudelijk zachte mischen van de zijden japonnen der dansende vrou wen. Hij keek nauwelijks meer naar de noten; hij kende ze uit zijn hoofd, die dansen. Af en toe keek hij onverschillig op zij, en volgde met slaperige oogon de paren, die hom voorhij dansten. Hij dacht aan de kor te pauze, aan hot glas bier, dat hij zou krij gen, als hij nog dacht 1 Toen hij weer eens omkeek, vloog hem een paar voorbij, dat hij eerst niet opgemerkt had. Het was een mooi, jong meisje met glan zend bruin haar, en donkere oogen... Aan wie herinnerde zij hem? Op wie geleek ze? Hij kon het zioh niet herinneren; hij wist alleen maar, dat zij hem in tijdon terug verplaatste, toen hij gelukkiger was dan nu. Onwillekeurig wendde hij het hoofd om naar het meisje, dat nu, verhit van het dan sen, tegen een pilaar leunde. Zij hijgde, en hefc iioht speelde l'iefkoozend op haar zacht haar. Weer doortrilde hem de herinnering aan dien tijd, toen een ander op zijn plaats geze ten, en hij rich vroolijk bij de vroolijkon had geschaard. En terwijl hij daoht- en zag, dat- haar ca valier, die niet van haar zijde week, nu voor haar boeg, en beiden zich weer op de maat der muziek wiegden, toen wist hij plotseling, wie zoo in zijn armen had gele gen, die op haar geleek, en die het toch niet was. Er kwam een heerlijke droom over hem, die zooveel te zoeter is, omdat men hem reeds vergoten waant. Hij kende zichzelf niet meerZijn moeheid was verdwenen, zijn dansen werden levendiger, hoe levendi ger hij droomde, zijn voeten bewogen zich op de maat en zoo vaak de twee hem voorbij zweefden, zond hij haar een te ede ren blik achterna. En zoo vloog de tijd gauwer om dan an ders, toen hij niemand had gezien, die op haar geleek. Hij dacht, niet meer aan het oogenblik, dat zijn vingers mochten uitrus ten; ze speelden, als door een hoogere macht gedreven. Het werd hem zoo licht te moe de, dat hij zioh verwonderde, dat hij niet- ook danste. Zou ze dezelfde zachte stem hebben Hij verlangde er zoo naar, haar te hoo- ren spreken 1 De kaarsen flikkerden, de bloemengeur werd bedwelmend, zijn oogle den werden zwaar, en nu zag hij haar met het innerlijke oog. Het witzijden gewaad veranderde in een eenvoudige jurk, de kostbare rozen in het haar in een paar woudrozen, die hij zelf ge plukt had, de mooie, koele oogen werden onschuldig en stralend, de trotsche mond werd een vroolijk lachende kindermond... Hij lachte onder zijn tranen door. Hij wist niet, dat men verwonderd naar hem keek, hij met zijn spits, oud, bleek gezicht, met die tranen, die over zijn ingevallen wangen rolden, en dan dat vurig jeugdige spel, dat d«aar in het geheel niot bij paste. Het maakte een grap-pigen indruk. Eerst lachte men en had er pret over, maar toen men niet meer goed dansen kon op zijn mu ziek, werd men boos. „Goede hemel, wat wordt de pianist ge voelvol zei een zachte, spottende meisjes stem. Hij schrok, maar keerde zich niet om. Hij zag niet, wie de w re ede woorden had ge spreken, maar begreep het, hij voelde het, dat zij het was geweest, die hij don gan- schen avond zoo graag wilde hooren spre ken. De pianist werd niet meer gevoelvol', en lachte niet meer. Hij speelde maar door, net als iederen avond, luid en zonder uitdruk king, zonder vuur! De wijze van opruimen der verschillende afvalstoffen is in iedere groote stad zeer interessant. Daar de stad New-York dicht bij zee gelegen is, 9cheen dit vraagstuk gemakke- j lijk op te lossen en vroeger werd dar aok de vuilnis voor het grootste deel in zee gestort. Door de groote hoeveelheid afval- j stof ontstonden er echter op den duur toch moeilijkheden en sinds eenige jaren is daarom het opruimen dezer stoffen op een andere wijze geregeld. Thans zijn de inwoners gedwongen, de afvalstoffen in drie verschillende bakken te sorteeren en wello. de afvalstoffen uit de keuken; 2o. asch en ander stoffig ma teriaal, benevens kleine harde voorwerpen 3o. papior en groote voorworpen. De vuilnis wordt op wagens en schuiten vervoerd, waarbij de afvalstoffen uit de keukens door een Maatschappij chemisch worden ver werkt. De Maatschappij betaalt een naar verhouding geringe som voor dit afval. De asch wordt aan bouwondernemers als op vulmateriaal verkocht of wordt r-h-" het zeestrand gestort. yoor de groote voorwerpen is onlangs bijwijze van proef, een verbrandingsinrich ting opgericht, dio op de volgende wijze werkt. Er staan daar twee stoomketels van 50 en 160 P.-K., die een stoommachine voeden. Deze machine beweegt een breeden riem, welke 100 voet lang is, waarop de voor werpen naar den verbrandingsoven worden vervoerd. Aan weerszijden van den riem staan sorteerders, meestal Italianen,'die de voorwerpen, welke nog eenige waarde heb ben, uitzoeken. Terwijl de riem lang2aam aan hen voorbij gaat, zoekt de oen papier, de ander schoenen, een derde flesschen, een vierde blikken voorwerpen en een vijfde lampen uit en op deze manier wordt het materiaal, vóór het in den oven komt, met 60 pCt. verminderd. De ondernemer, die deze sorteerdors aan stelt, betaalt per week 240 dollars (een dol lar is /2.60) pacht, en daar de heele inrich ting 20,000 dollars gekost heeft, werpt zij een aardige rente af, terwijl de verwijde ring van deze produoten, die anders veel moeilijkheden veroorzaakt, thans zoo goed als niets kost. Het spreekt wel vanzolf, dat de kosten voor het vervoer der vuilnis zeer hoog zijn. Per dag worden ongeveer 8000 kub. M. asch, 2600 kub. M. groote voorwerpen cn 1100 kub. M. keukenafval vervoerd. De leng te der gezamenlijke straten bedraagt 1520 K.M. Do uitgaven, die de stad jaarlijks voor dit vervoer heeft te doen, bedragen 1,648,000 dollars, waarbij 'dan nog-2,050,000 dollars voor de reiniging der straten komt. Het nut der krant. Dat een krant ongetwijfeld Veel nut kan stichten, is bekend. Haar nuttige eigen schappen zijn echter zóó groot in aantal, dat wij hier even de aandacht willen vesti gen op een paar daarvan, uit vrees, dat men er anders niet op letten en cr geen reke ning mee houden zou. Zoo lazen wij van een reiziger, die cp zijn vele toohten vele ervaringen ha'd op gedaan en die hoog opgaf van het nut van de krant. Er zijn practdsöhe raadgevingen bij, die het overbrengen waard zijn. Hot gebeurt wel, dat men tot de huid doornat wordt en niet in de gelegenheid i;, zich te verkleeden, zoodat men kans loopt ernstig, ongesteld to worden. Een ervaren reiziger moet zich echter weten te behelpen en een probaat middel is, tusschen de natte klecdingstukkon en de huid droog papier te leggen. Er bestaat wel geen dorpje zoo klein of mon vindt er een pak oude kran ten cn het is altijd beter met wat zwarten drukinkt besmeerd to worden dan een ge vaarlijke koude te vatten. Het geheele li chaam wordt zooveel mogelijk met kranten omwikkeld en men trekt daarover getroost dc natte kl'eeren weer aan. Een ander practisch gebruik van do krant kan reizigers worden aanbevolen, die in koude spoorwegcoupé^ een langen af stand moeten afleggen. De voeten met kran ten flink omwikkeld en de krant werkt als een pels. Maar het allermeeste nut biedt de krant als hoofdkussen aan reizigers, die gewend zijn 'daarop te slapen en er onderweg geen in hun hotoltje vinden. Het als koel geroem^ de gummi-luchtkussen, door toeristen vaak meegenomen, wordt warm en benauwd. De practischo reiziger neemt niets dan een kussensloop in zijn reistasch mee, vult hem

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 12