Zijn lichaam 13 verschrompefd als een mum mie; zijn huid ia strak cn gespannen en hard als perkament. Zijn oogen staan echter nog helder. Zonder hulp gaat hij nog eiken dag naar den tempel, om er de gaven der geloo- vigen in ontvangst te nemen. Over slalcu peuucu ou puüoodculiout. Jaarlijks worden 1,000,000 kilo's staal ver werkt voor het vervaardigen van stalen schrijfpennen. In Engeland gebruikt er de stad Birming ham alleen 500,000 kilo's. In de steden van Groot-Britanniê worden jaarlijks 810 milU- oen stalen schrijfpennon vervaardigd; dit komt op 23 pennea voor eiken inwoner, en daarna komen de Yereenigde Staten met 105 millioen of 2 pennen per inwoner. De invoer der andere landen weegt tegen dit verbruik op. Op gansch den aardbodem worden dagelijks 5j millioen pennen ge bruikt, of bijna 3000 kilo's. Is het wonder, dat er zooveel papier be klad wordt? Het hout onzer potlooden is, gelijk men weet, cederhout. De vermaarde ceders van den Libanon zijn wel nog niet uitgeroeid, maar zij zijn toch in den loop der eeuwen zeer in aantal verminderd en zij komen voor de nijverheid bijna niet in aanmerking. Van meer belang zijn de roode ceders, wel ke in de Yereenigde Staten zeer algemeen verspreid zijn. Deze boomen, behoorende tot de soorten ,,Juniperus virginiana" en „Junipe-us barbadensis", groeien in zeer verschillend klimaat: zoowel in de noordelijke streken aan het Ontario-meer als op het schierei land Florida, dat met een bijna tropischen plantengroei is bedeeld. In het westen is het Rotsgebergte de grens van het gebied, waar de ceders groeien, en in het oosten vindt men die boomen tot aan de kusten van den Atlantischen Oceaan. De meeste cederbosschen vindt men in Tennessee cn Florida. Onlangs heeft de afdeeling voor boschcul tuur van het Ministerie van Landbouw der Yereenigde Staten onderzoekingen betref fende roode oeders ingesteld en bevonden, dat het gemakkelijk zal zijn deze zeer nut tige boomen rog verder to verspreiden. Het hout van den rooden ceder is zeer bruikbaar, zeer stevig en bederft niet spoe dig. De grootste potloodenfabriek van Duitsch- land heeft een bos:h van ceders aangeplant, om niet *"^r het bekomen van dit voor haar onontbeerlijke hout afhankelijk te zijn van het buitenland. In de Yereenigde Staten worden jaarlijks 125,000 cederboomen verbruikt voor potloo den. Met het oog op dat zeer aanzienlijke cijfer dringt men aan op maatregelen om te voor komen, dat die nuttige soort van boomen zal verminderen. VALLEN3E ZBEKTE Vegetarisch diëet. Bij do behandeling der verschrikkelijke ziekte, onder den naam van epilepsie (val lende ziekte) bekend, heeft men bevonden, dat de volstrekte onthouding van vleesch- spijs met het beste gevolg bekroond wordt. Door sommige geleerden worden de aanval len beschouwd als het gevolg van zenuwach tige prikkelbaarheid, die, hetzij door een in- of een uitwendige aanleiding, tot plotse linge uitbarsting komt en het gillen, den val en de verdere kenmerkende verschijnselen der ziekte veroorzaakt. De ziekte schijnt slechte een stoornis der functiën te zijn en niet- in de organen zeiven te zetelen. De er varing heeft voorts overvloedig bewezen, dat do zenuwstoornis kan voorkomen als het resultaat van de een of andere prikke lende werking op hot zenuwstelsel. De beschouwing der waargenomen feiten en een logische gedaehtengang moeten ons derhalve tot de overtuiging brengen, dat de epilepsie meet behandeld worden met vol strekte onthouding van alle prikkelende spijzen en dranken en een streng volgehou den diëet van meelspijzen, melk, fruit en de lichtst verteerbare groenten met vermijding van de meer vezclachtige. Een Amerikaansch arts heeft een geval medegedeeld van iemand, die, aan hevige aanvallen van epilepsie onderhevig, zich twee en een half jaar van het gebruik van visch en vleesch ook gevogelte onthield en al dien tijd van aanvallen bevrijd bleef. Een landgenoot haalde een voorbeeld aarf van een jongeling, die ook voortdurend aan hevige aanvallen leed en, nadat hij zich tot een proefneming met een plantaardig diëet had laten overhalen, in korten tijd van zijn kwaal bevrijd was. Kort daarna ontzag hij zich niet ajan een maaltijd vleesch te eten en kreeg onmiddellijk een hevigen aanval. Door streng vasthouden aan een zacht diëet bleef hij er verder van bevrijd. Een Engelsche 'dokter, die langen tijd door deze kwaal was geplaagd, raadpleegde zijn knapste ambtgenooten in Londen, doch vond geen verlichting. Eindelijk begon liij zich van vleaschspijs te onthouden en werd door dezen leefregel in een paar jaar volkomen genezen. Uit zijn praktijk deelt een ander genees kundige het volgende geval mede: Een 23-jarige juffrouw had bijna twee jaar lang aan lichte epileptische aanvallen geleden, toen zij mijn raad kwam inwinnen. De aanvallen vertoonden zich ongeveer we kelijks, soms korter na elkaar, meestal vroeg op den dag. Ik schreef de middelen voor, die de toestand scheen aan te wijzen, en wijzigde die van tijd tot tijd; c :ch na dat deze behandeling 18 maanden was vol gehouden, viel daarvan nog geen invloed op de verschijnselen waar te nemen. Toen besloot ik geen medioijnen meer voor te schrijven en het met een geheele verande ring van diëet te beproeven. Ik gaf den raad het gebruik van vleesch en visch te staken en geheel van vruchten en groenten te leven, waarbij ik een matig gebruik van boter, melk en eieren toestond. Yoor het ontbijt en het avondmaal schreef ik voor: fruit, havermeelbrci, brood en melk, voor het middagmaal: groenten, fruit, bruinbrood (Grahambrood) en meelpuddings, voorts geen anderen drank dan water of melk en water. Binnen weinige weken was er zoor duidelijk een verbetering waar te nemen, die gestadig toenam, totdat de patiënt als genezen beschouwd kon worden. De diae- tische behandeling begon in October en .se dert zijn bijna vijf maanden verloopen, ge durende welken tijd de patiënt van alle eleptische verschijnselen is vrij geb!;»en Zij verklaart vast besloten te zijn zich aan den eonvoudigen, niefc-prikkelenden spel regel te houden, dien zij even aangonaam als bevredigend vindt. Onlangs sïolde ik een jongmenach, d.;e ock aan epilepsie leed, eveneens op plantaard:g diëet en vernam na zes weken, dat co aan vallen zeldzamer werden. Het drankgebruik in Rusland. De heer Boissevain, van het „Handels blad," vertelt wat hij omtrent de werking der Russische drankwet te Moskou gezien heeft. Hij doet dit als volgt: ,,In een zijstraat vonden wij een klein, onaanzienlijk, maar zindelijk huis. Iets, dat minder op een kroeg een Engelsch „je- noverpalois" geleek, is niet denkbaar. In een kleine sobere kamer zonder banken, stoe len of tafels, stond een man iD deftige bur- gerkleeding achter een loket. Het was alsof wij plaatsbiljetton aan een station gingen nemen. Hij had achter en naast zich vele planken, waarop verzegelde flesschen van allerlei grootten stonden. Toen wij er kwamen, was er niemand. Ik kreeg voor 10 kopeken een kleine drankjes- f lesch vol en betaalde twee kopeken voor de fleach, welk geld men weer ontvangt als men deze terugbrengt, en voor 5 kopeken kocht ik een kleinere flesch, met 1 kopeken toe slag. Ik breng de flesschen, verzegeld ais zij zijn met lak, waarop het rijkswapen, als curiositeit medo naar huis. De Regeering verbiedt volstrekt het tap pen van brandewijn in glazen 1 Dan kan de wodkie vervalscht t:i aangelengd worden, wat slecht voor de gebruikers is en binnengesmokkeld of in het geheim gedia- tilleerd worden wat slecht voor den mo nopolist zou zijn 1 Daarom mag sterke drank alleen in ver zegelde flesschen verkocht worden 1 Terwijl dit mij werd uitgelegd, was de kamer vol geworden met mannen, die, zonder een woord te spreken, ordelijk achter elkaar plaats namen. Eén voor één kwamen ze voor het loketje, betaalden, en de meesten gaven een ledig flesch je in ruil voor dat, hetwelk ze ontvingen. Toen wij weer op straat kwamen, zag ik een man, die ons volgde, behoedzaam links en rechts kijken, of hij ook een po^-tie- agent zag hij ontkurkte zijn vrij groote drankjesflesch en sloeg den geheelen in houd in één teug naar binnen. „In één slaga door zijn kraga in zijn maga I" Toen bracht hij de leege flesch in ruil voor een volle weor naar binnen Er zijn enkele tractiron, waar men do flesch of het fleschje mag leeg drinken in het lokaal zelf, en dan zijn er stoelen en banken. Maar in de tractir, waar ik was, mag men alleen flesschen koop en om ze mede naar huis te nemen. En het gevolg van dit alles? In geen land ter wereld is de sterkedrank zulk een vloek als in Rusland! Iedereen stemt dit toe... iedereen betreurt net! Er wordt hior gezorgd, dat do drank niet vervalscht wordt... de w o d k i e schijnt min der schadelijk dan de jenever... die, welke ik kocht, is van 40o., terwijl whiskey 6O0 sterk is... er mag slechts een beperkt aantal kroegen in stad of dorp zijn... do kroegen zijn allesbehalve gezellig, warm en aantrek kelijk. Maar nu koopt men de wodkie in fles schen oq in het groot, en meer dan men andera koop en aou... men neemt d% flesch mede naair huis of naar het werk en de ge volgen van de geheele staatsbemoeiing zijn buitengewoon nadcelig, wordt mij algemeen medegedeeld. Yrouw en kinderen drinken thuis nu me de. Ik kan niet controleeren of deze meening juist is. Maar wal ik weet, wat ieder moet zien, is, dat er ontzettend veel gedronken wordt hierIn elk geval is de ware drankwet dua ook hier nog niet gemaakt. Het is, geloof ik, met drinken ak met roodvonk. Als men het kwaad belet uit te komen, slaat het naar binnen... naar de binnen kamer. Japansche knoopen. De Japanners maken geen gebruik van eluitknoopen of haken en oogen. Yoor alles, wat vastgemaakt moet worden, gebruiken zij koord, en zij wc! dit met bijna oneindige verscheidenheid cn sierlijkheid aan te wen den. De Japanners weten honderden soorten knoopen to leggen. Er zijn dozijnen knoopen in het dagelijksch leven of bij ceremoniën in gebruik, en die kan elk Japansch kind maken. Er zijn zelfs knoopen m*>t een zinnebeeldi ge bcteekenis, en do knoop verschilt bij ver zending van een Nieuwjaars- of geboorte geschenk, of een van andoren aard. Al naai den inhoud van doozen, pakken en koffers, worden de knoopen anders gelegd, cn elke soort voorwerpen heeft haar bijzonderen knoop. Vreemde llnffclijksiileehti^licid. Bij de Kherrias van Indië bestaan zon derlinge huwelijksplechtigheden. Na heel wat voorbereidingen gaat de priester tot de volgende handeling over: Bij bruid en bruidegom neemt hij een vlokje haar van het voorhoofd en strijkt

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 11