Geïllustreerde Aglaja, In dit kwartaal zijn reeds Twee eztra-Emdenuimmers aan alle abonnees gratis aangeboden. No. 13538 LEIDSCH DAGBLAD. DINSDAG 12 APRIL. TWEEDE BLAD. Uit de Reehtzaal. is hot beste en meest practiselie Damos-JIode-Tijdschrift. Prijs per 3 maanden (6 nummers) /l.37l/a. Bij alle Boekhandelaren zijn proefnummers verkrijgbaar. Geknipte patronen van allo in „Ce Gracieuse" voorkomende kleedingstukken zijn voor abennées voor slechts ZG Cents franco verkr.jgdaar, zoomedd uitgewerkte teakonin^en voor da fraaie handwerken. Anno 1904 Verduistering gepleegd alt curator. Omtrent de behandeling der Mak gisteren tegen den heer J. M. van Munnikrede, vroe ger advocaat en procureur te Delft, voor de Haagscbe rechtbank, ia nog het volgende mede te deelcn: Volgende getuigen legden verklaringen af omtrent door bekl. op prolongatie opgeno men gelden en ruiling van effecten in ver band daarmede. Onder anderen wa9 'door bc-kl. op twee kantoren te Rotterdam resp. f 9000 en 13,000 opgenomen, gedekt door effecten. Uit het verdere getuigengehoor bleek, dat bekl. te Parijs speculeerde met gelden uit de kas van 'do faillissementen, in den regel met verlies. Bij een andere firma te Rotter dam had beklaagde een schuld staan van 8000, waarvoor hij effecten had in pand gegeven, die later waren verkocht. Bekl. zelf had die 8000 nooit teruggegeven. Die effecten behoorden in de faillissementen en waren wederrechtelijk door bekl. gebruikt tot het geven van onderpand. Blijkens ver klaring van den directeur van de Delftsche bank deed ook die bank destijds financieele operatiën voor bekl. te Parijs en Amster dam. Bijna altijd speelde bekl. met verlies. Bij genoemde Bank had hij o. a. een sch\ild van ruim f 16,000, waarvoor hij assignatiën had afgegeven. Bij Van Es Co. had bekl. door speculatie een verlies geleden van xuim f 34,000, welk verlies gedeeltelijk on betaald bleef. Bij een particulier had hij een schuld van een paar duizend gulden, waarvoor hij weder effecten tot den faillie ten boedel behoorende in onderpand gaf. Mr. Montijn door de rechtbank als cura tor aangesteld in het faillissement van Van Meerten in plaats van bekl., dcel-o mede, dat in kas van genoemden failliet een saldo aanwezig had moeten zijn van ruim f 7000, wolk saldo niet aanwezig was, terwijl bekl. aan get. had verklaard, dit geld niet te kunnen betalen. In het faillissement van den heer L. A. van Meerten moest een saldo aanwezig zijn- van ruim f 80,000, en in dat van de N. V. Delftsche Gist- en Spiritusfa briek van ruim f 66,000. Die gelden kon den door bekl. niet worden afgedragen en waren dus verduisterd. Mr. J. A. de Ranitz, curator in het fail lissement van bekl., verklaarde het actief te schatten op 5 6 duizend gulden en het pas sief op ongeveer 4 ton. Bekl, zelf zeido dat het passief zeker 3i ton bedraagt. Bekl., alsnog nader ondervraagd, erkende dat de verschillende hiervoren omschreven bedragen door hem zijn ontvangen als cura tor en dat hij zich die opzettelijk en weder rechtelijk heeft toegeëigend en ten eigen ba te heeft aangewend. Bekl. had gehoopt door meer gelukkige speculation het verloren geld te herwinnen en daartoe had hij het geld uit de faillissementen gebruikt. Bekl. erkende ook de effecten te hebben ontvan gen, gelijk die in de dagvaarding nader zijn omschreven, en dat hij die effecten in onder pand heeft gegeven voor zijn financieele operatiën. Subst.-off. v. justitie, mr. Maclaine Pont, wees er op, dat b^kl. zich aan een hoogst ernstig feit heeft schuldig gemaakt en een gestrenge straf verdient. Hij heeft met het geld van de schuldeischers gespeeld als met pepernoten; hij heeft gedobbeld als een dolleman; mecdoogenloos heeft hij aanzien lijke bedragen verduisterd. Voor het argu ment, dat bekl. in zijn jeugd al een speel- manie heeft gehad, verklaarde het O. M. weinig te voelen. Hij had een inkomen Tvaarnaar velen zouden watertanden. Het misdrijf door bekl. gepleegd, noemde spr. een smet voor balie, een schande voor een land als het onze. Het qualiliceercndo als vier voortgezette misdrijven van verduiste ring van gelden, welke hij als curator onder zich had, vorderde het O. M. 5 jaren gevan genisstraf. Mr. Kappeijne begon met een herinnering aan het heden en het verleden, zóó wat de bestemming dezer rechtzaal betreft als de positie van hpkl. Al dadelijk stelde pleiter als zijn meeding voorop, dat bekl. voor geen der drie t-pn laste gelegde feiten zal kunnen worden veroordeeld. Over de hoofdzaak is naar pleiters meening het O. M. al zeer vluchtig heengeloopen. In geen enkel op zicht heeft het aangetoond, dat bekl. de be dragen verduisterd heeft, welke hem zijn ten laste gelegd. Hij heeft niet anders ver duisterd dan datgene, wat aan crediteuren had moeten "n uitbetaald en dat saldo, wij hebben het hier vanochtend gehoord, staat niet vast. Men gaat zelfs zoo ver om plei ters cliënt ten laste te leggen, dat hij zijn eigen traktement van 3500 verduisterd heeft. Faillissementsonkosten in het derde faillissement heeft men voor het gemak maar niet eens berekendzij zijn eenvoudig ook maar opgenomen in de verduistering. Dat ia in de rechtzaal en in de rechtstaal niet toegelaten. Het vierde feit betreft het beleenen van de effecten, maar elke beleening is nog geen verduistering. Maar zijn nu de effecten, die in den beginne gebracht zijn, verduisterd, of die het laatst aanwezig waren? Dat uit te zoeken lu't spreker niet, want het is een ruiling en herruiling geweest. Gelijk spr. reeds gezegd heeft, hij gelooft niet, dat op deze dagvaarding een veroordeeling zal kunnen volgen. Vervolgens verdedigt pleiter de stelling, dat de curator is eigenaar van de goederen. Hij zet uil jen, dat, zoolang de goederen in conservatoir beslag zijn, het goed aan den gefailleerde behoort, maar zoodra het be slag overgaat in een executoriaal beslag, wordt het goed van den gefailleerde als het ware onteigend. Treedt 'de opbrengst van het goed in de plaats van het goed, dan be hoort die opbrengst niet meer aan den fail liet. Het geld komt dan bij den curator, bij den arrestant, en van 'dat oogenblik is de curator eigenaar. De crediteuren hebben een vorderingsrecht, maar alleen op datge ne, wat hun bij de uitdeelingslijst wordt toegekend. Wat is dus hier verduisterd? Er was geen uitdeelingslijst. Laat men het pleiter 'dan toch eens aantoonen 1 Verder zet hij uiteen, dat mon hier te doen heeft met één voortgezet misdrijf; im mers het geldt hier een doorloopende po ging om een door spelen gemaakt gat te stoppen. Wat de strafmate aangaat, wijst pleiter op den hartstocht, dien het spel kan opwekken en op de werking van dien harts tocht op zijn cliënt, die daardoor zijn posi- tio als advocaat verloren heeft. De advo caat en procureur is in dit opzicht in veel ongunstiger conditie dan een dokter of kas sier, die failliet kunnen gaan zonder hun positie te verliezen. Verder wees pleiter er op, dat zijn cliënt in zijn geheele verhoor geen oogenblik gelogen heeft. Hij moge een fout begaan hebben door zijn eerste specu latie, in-do hoogere beteekenis is hij toch go- bleven een Isoenlijk man. Voor hem waren drie wegen, zich het leven tc benemen, advo caat van kwade zaken te worden of langs anderen weg te trachten f.oed te maken het geen hij misdaan had. Voor dezen bekl. ia de gevangenisstraf dubbel zwaar, vooral op zijn leeftijd. .rare hij 10 jaar ouder of 10 jaar jonger, pleiter zou geen beroep doen op do humaniteit der rechtbank, maar wat zal deze man moeten beginnen, wanneer hij uit de gevangenis komt na 5 jaren. Zal de rechtbank dezen „golegenheidsmisdadigcr" zoo zwaar straffen, dat hij voor go cd ge knakt is? Pleiter mag dat niet aannemen en doet een beroep op de humaniteit der rechtbank. De uitspraak wordt bepaald op 25 April. Foogt Raad. Een zeer uitvoerig requisitoir nam gisteren adv-gen. jhr. mr. Rethaan Macaré In de be kende zaak van den evangelist Arle Welte vreden, die revisie verzocht van zün veroor deeling door het gerechtshof te 's Gravenhage tot 5 jaar gevangenisstraf wegens brandstichting In tUn evangelielokaal te Zierikzoe. Na de geheele zaak te hebben uiteengezet en gewezen te hebben op de vruchtelooze pogingen door den veroordeelde reeds te voren aangewend om tegen het overstelpend bewijs materiaal te reag6eren, ging adv. gen. de drie bü het verzoekschrift aangevoerde nova na, die hU alle onvoldoende oordeelde tot revisie. Mitsdien werd afwijzing gerequlreerd. Uitspraak 16 Mei. Koloniën. BATAVIA, 11-16 Maart. Do assistent-resident van Tebing Tinggi, H. B. van der Kolk, heeft het verzoek ge daan om eervol ontslag uit 's lands dienst wegens volbrachten diensttijd, onder toeken ning van pensioen. De assistent-resident van Blora, E. Meortens heeft, wegens langdurigen dienst, het verzoek gedaan om een éénjarig verlof naar Europa. Ds. A. S. Carpenfcier Alting zal, naar wij vernemen, eerstdaags met verlof naar Europa vertrekken; of het verlof zes maan- dn duren zal dan wel één jaar, staat nog niet vast. (Bat. Nbld.) De instelling van een afzonderlijk de partement van landbouw in Indië wordt, zoowel door ,,Do Java-Bode" als door ,,De Locomotief" bestreden. ,,De Locomotief' meldt uit Somarang d.d. 16 Maart: De bekende Koopmans van Boekeren is eergisteren in hechtenis gesteld. De agent der „Javasche Bank" van wien hij onlangs geld trachtte los tc krijgen mid dels een valsch telegram, onderteokend Din ger, trad met den resident in overleg tot voorkoming van roof door verrassing. Op kosten der Bank zullen drie met re volvers gewap nde Menadoneesche politie dienaren worden aangesteld om de Bank dagelijks te bewaken. Ontslagen is op verzoek eervol uit 's lands dienst de kapitein der infanterie bij het garnizoensbat. van Palembtng tc Lahat H. P. Hosselaar. Benoemd tot tijdelijk adjunct-inspecteur bij den pa-ndhuisdienst de controleur ter be schikking van den hoofdinspecteur E. W. Ph. M. Nittel. Vorleend een jaar verlof naar Europa we gens langdurigen dienst aan den onderwij zer der eerste klasse te Soerakarta H. O. van der Mey. Aangesteld tot makelaar te Soorabaja F. Brandenburg van der Gronden. ATJEII. Dato 12 Maart wordt uit Koeta-Radja aan ,,De Javabodc" geseind: Een colonne van 100 bajonetten onder don kapitein K. H. J. Creutz Lechlcitncr, van Koeala Simpang opgerukt naar Pcndeng in de Gajolanden, werd den 28sten Februa ri bij het opsporen der bevolking aangeval len door een uiterst fanatieke bende van 400 Gajos. Aan onze zijde werden gewond een Europeesch fuselier en drie inlanders. De aanvallers lieten 34 dooden en 24 tronip- laadgeweren liggen. Van de ook no^ onder den luitenant-ko lonel G C. E. van Daalen, zijn nog altijd geen berichten ontvangen. Het gouverne mentsstoomschip Albatros" is heden naar do Aroe-baai vertrokken om te trachten over de Salahadji-rivier en Koeala Sim pang met deze colonne verbinding to ver krijgen. De „Java-Bode" chrijffc: Dat de toDit n.v.r •- oajoe Loeös, door den overste Van Daalen eenerzijds met een divisie marechaussee ondernomen en van uit Koeala Simpang gesteund door een mo biele colonne c*r Ier den kapitein K. H. T. Oreutz Lechleitner, maar niet zoo zonder kleerscheuren zou afloopen, daar was op ge rekend, zoowel bij do keuze der aanvoerders als bij de uitrusting dor colonnes. Pendeng, waar laatstgenoemde colonne een aanval van een viermaal sterkere overmacht heeft te verduren gehad, is van Koeala Simpang uit de eerste Gajo-neder- zetting, die men tegenkomt, gelegen aan een rivier van dien naam. De plaats, die men langs een voetpad bereikt langs de Tampor-rivicr, is van belang, omdat daar uit een pad loopt naar Serbodjadi waar heen de overste Van Daalen zou trekken en een ander naar Gajo-Loeös. Het eerste kent men uit een tocht, in Maatr 1902, in- gelijks van uit Kooala Simpang onderno men. Ook toen heette het dat Pendeng ver sterkt was om den onzen den doortocht te beletten Door het ondervonden verzet zal de kapitein Creutz zich zeker niet laten ont moedigen, wel vermoedelijk de, alleen met voorlaadgeweren en lanson bewapende vij and, na de uitwerking van ons repeteerge weer te hebben ondervonden. noicAiio. Uit Bandjermasin wordt dato 11 Maart aan de „Java-Bode" geseind: Een bende opstandelingen, ter sterkte van ongeveer 60 man, is den 2Gsten Febru ari ook langs do Kwatan-rivier afgezakt Raden Moeda zit dan met zijn getrouwen waarschijnlijk ingesloten, evenals Raden Johannes. Den 9don dcecr zijn tweo detachementen uitgerukt uit Mendoomai (even ten noor den van onze vesting tc Kwalo-Knpoeas) het eene, onder den lstcn luitenant der in fanterie A. J. Rooseboom, naar Kapoeas, het andere, oncler den eersten luitenant der infanterie S. D. Kramers, en vergezeld door den assistent-resident der Dajaklan- den, L. F. Hoeke, naar Kahajan. Vorschoidone bewoners van doesoens aan do Kahajan, uit Tewang, Padjangan en Tampang en Miri, hebben zich bij de sul- tanspartij aangesloten. Uit Pangkoh en andere doesoens zijn tal van menscken met hun kroost naar het bosch gevlucht, om zich te onttrekken aan het gevaar van medegenomen to worden, en gedwongen om te vechten, hetzij tegen hot gouvernomont, hetzij tegen den pretendent- sultan. Te Tcwah, in Kahajan, houden zich on geveer 600 slechtgezinde Amocntaiers op [De „Java-Bode" schrijft naar aanleiding van dit telegram: Men ziet hieruit, dat het verzot in de Zuidor- en Oosternfdeoling van Borneo, aangestookt door do mannen, die zeggen to handden in naam van don pretendent- sul tan, Goesti Saman, als een olievlek zich ver spreidt over een groot deel van het brecdo gewest, en steeds meer aanhangers vindt ook. Uit de mododeeling dat de bewoners der gehuchten aan do oevers der Kahajan-ri- vier op de vlucht slaan, uit vrees gedwon gen te worden te moeten meevechten, blijkt d-.t mon onderdo Dajaks in die afdcelingen niet naar hulptroepen bohoeft om te zien.] Den 8sten Maart seinde mon uit Bandjer masin nog aan hot ,,8oer. Handelsblad": Den 2den Maart werd uit Soeme-r Maas bericht, dat do sultanspartij aan de Bovcn- Barito den 26sto>n Februari, op marseh naar Kahajan, Raden Johannee to Kasinta in Boven-Kapoeas omsingelde. Bij een poging om hem te ontzetten met behulp van Dajaks van Soemor Maas, sneu velde don 28sten Februari de domang Syl- vanus van Tcwah. Gisteren (1 Maart) werden door den con Na den zeeslag bjj Chemulpo. Het wrak van de Rus i-che kanonneerboot „Korejez". troleur meer Dajaksche hulptroepen daar heen gezonden. Heden is het bewakingsdetacheraent, be staande uit 20 fuseliers, hier aangekomen, cn, daar ook eon '•ompagnio van Bandjeiv masin naar de Boven Kapoeas is gezonden, is bet gevaar, dat de sultanspartij te Ka hajan zou komen of de bevolking onrustig worden, geweken. De rivier is veilig. CIVIEL DEPARTEMENT. Ontheven: bij den post- en telegraaf dienst eervol van het beheer v-n het kantoor to Amboina en overgeplaatst naar Soerabaia de commies der eerste klasse O. J .na; eorvol van het beheer van hot kantoor te Pamckasan cn overgeplaatst naar Soerabaia de commies eerste klasse Jhr. F. Goldman; eorvol van het beheer van het kantoor to Djoewana en overgeplaatst naar Scmarang, de tijdelijke "ommies eerste klasse J. W. Bak hoven eervol van het beheer van het kantoor (j Tasikmalaja en overgeplaatst naar Soera baia de commies derde klasse F. B. van der Horst; eorvol van het beheer van het kantoor te Kcboemen cn overgeplaatst naar Scmarang de commies dorde klasse K. P. Andt .ra. Bono em dtot chef van het kantoor to Pamckasan i'commies tweedo kl. G. C. W. F. Finkcnscher te Soerabaia tot chef van het kantoor te Djoewana do commies tweedo kl. W. K. G. Gocwio fco Weltevreden tot chef aan het kantoor tc Keboemcn de commies tweedo kl. F. P. L. Cardon to So marang; Overgeplaatst: van Padangsidem- poean naar Tasikmalaja de kantoor ïof der de kl. F. E. van dor Schraaf; van Welte vreden naar Maos, de commies tweedo kl. E. Droop. MILITAIR DEPARTEMENT. O ver- go plaatst: bij bet 10de bat, de majoor bij het 16de bat. A. L. Statius Muller; bij het 16de bat., de majoor bij het 10de bat. W. G. H. Sterkcnburg; bij hot 19de bat., de majoor bij het 3de depotbat. J. C. Smits. Onthoven: eervol uit zijn betrekking van directeur der militaire school tc Meea- ter-Cornelis, do kapitein D. Jcntink cn in verband daarmede teruggevoerd h, la suite van zijn wapen. Benoemd: tot directeur der militaire sohool tc Meester-Cornelis, de kap. W. J. de Voogt, van het eerste depotbat. en in ver band daarmede gevoerd a la suite van zijn wapen. Overgeplaatst: bij het tweede bat. to Diambi: de onderluit. bij het eerste depotbat. P. K. van den Dries, algemeen stamboek no. 42580, en de onderin it. bij het negende bat. J. Doorlag, algemeen stamboek no. 31889. B ij aankomst geplaatst: bij het 18de bat., do tweede luit. uit Nederland verwacht wordende, zijnde overgeplaatst van het Ncdorlandschc bij het Indische lo- gor D. A. M. Q. Boeije. O vo r g o p la a ts t. bij het vierde bat., de eerste luit. bij het garnizoensbat. van Sumatra's Oostkust (mobiele troepenmacht ter Atjehs Oostkust) C. B. Dutrij van Haof- ten; bij het garnizoensbat. van Sumatra's Oostkust (mobiele troepenmacht ter At-jobs Oostkust), do eerste luit. bij het 18de bat. G. M. Holtappel; bij het eerste dopotbat., de onderluit. by het tweede bat. W. T. J. Weasel ingh, alge meen stamboek no. 33972; bij het 13de bat., do onderluit. bij het 2de bat. J. de Wilde, algemeen stamboek no. 32493. Benoemd: tot onderl. en overgeplaatst bij de troepenmacht in Atjeh ter nadere in- decling met bepaling dat dezo benoeming rekent te zijn ingegaan op 29 Februari 1904 en dat genoemde onderl. in de ranglijst wd plaats nemen onmiddellijk boven den onder luitenant L. Staal, stamboek no. 45217, da sergeant-majoor bij het eerste garnizoonsba- taillon van Atjeh J. Kroosc, algemeen stam boek no. 36810. NIEUWKOOP. Ovorltden: C- Veonma* jm. 51 i. Gehuwd*. J. S&nders W. v. Moveren. OUDSHOORN. Be val Ion; L. W. Smit goh, Vis Z. Ovorledon: N. van Zwieteo id. 22 m. Gehuwd: A. Kroon jm. on M. Haak jd. J. Petera jm. en B. Kroon jd. TER-AAR. Bevallen: J. van Eijk gob. Da Knegt Z. ZWAMMERDAM. Bevallen: M. Krnitbosck geb. Zaal Z. B. van Beek geb. Van Kempeo Z. De Uitgever: W. SUTHOFF, te Lelden. (tweede nummer van het nieuwe kwartaal) is verschenen. Elk nummer zal voortaan 16 pagina's groot zijn zonder dat de prijs verhoogd wordt. No. 13 bevat een bijzonder groote collectie afbeelding-en van fraaie Voorjaarshostumes met een «jroot Supplement vol knippatronen. Gracieuse geeft geregeld fraaie afbeeldingen van smaakvolle reionnkostumes voor DAMES en KINDEREN. ,0ok °P 'let gebied van onderkleediug en handwerken is er geen tijdschrift, dat zulk een rijken inhoud heeft. 1 >o Gracieuse is tegenwoordig het eenige .tndschritt in groot formaat dat 2-maal per maand verschijnt. Geen ander modejournaal geeft zulk een overvloed van patronen en allerlei practische hulpmiddelen, zulk een dut- dehjken en voor ieder bevattelijken tekst en heeft zulk een uitgebreiden kring van geabonneerden. nTCftiDiin Alle Abonnees hebben het recht, zoolang de voorraad strekt, voor oo Cts. te bestellen het onlangs verschenen rijk geïllustreerde TWEEDE KtrUKlil" bevattende 60 nieuwe modellen voor Reformdracht, zoowel Boven- als Onderkleeding, voor verschillende leeftijden, waarvan de gewone prys f 1.50 bedraagt.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5