Vcrcenigiug tot bevordering van liet Vreemdelingenverkeer. Gisteravond hield de Vereeniging tot. bevordering van het Vreemdelingenver keer" to Leiden en Omstreken haar jaarver gadering in de bovenzaal van het oafé-res taurant ,,In den Vergulden Turk-" Do vergadering word met een kort woord van welkom aan do leden door den voorzit ter, dr. J. 0. Ovcrvoorde, geopend, die ver volgens het woord gaf aan den afgetreden secretaris, den lieer F. van Romburgh, tot hot voorlezen der notulen van de vergade ring van 26 Maart 1903, welke onveran derd werden vastgesteld. Daarna werd door den legenwoordigcn secretaris, dén heer G. Henri Sijtboff, ver slag uitgebracht van de werkzaamheden in hot afgeloopen jaar. Daaruit bleek o.a dat in do eerste bestuursvergadering na de algomceno bijeenkomst, heb bestuur zijn rol len aldus had verdeeld, dut dr. J. C. Over- voorde als voorzitter en don heer G. Henri Sijtboff als secretaris zouden fungceren Hot bestuur heeft veel moeite gedaan dc tentoonstelling va® dc Duitsohe Doggen club hier tor stcdo te doen houden. Het mocht echter niet gelukken; er werd ten slotte, zooals racn weet-, Zutfen voor aangewezen. Aan de Ned. Botanische Vcreeniging, die hior haar algemccnc vergadering hield, werd een subsidie verleend van 2-5; dc „Lcidsehc Zwemclub", die een nationale® zwemwedstrijd organiseerde, ontving van do Vcreeniging een zilveren medaille. Het bestuur richtte tot tweemaal toe een adres aan den gemeenteraad; do eerste maal met het verzoek niet over te gaan lot de opheffing van hot ambt van stads toren wachterhet tweede, inhoudende het ver zoek om niet tot de amoveering van den molen ,,Do Oranjeboom" te bcoluitcn. Hoewol detzo ad rotsen niet het gehoopte resultaat hebben gehad, hebben zo toch be- wec.cn, dat do Vcreeniging op de bres staat, waar naar haar meening Lofdscho belangen zijn te verdedigen. Een poging om evenals in sotnmiigc an- dero plaatoen een étalage-wedstrijd in Lei den te doen houden, leed schipbreuk, ten gevolge van te geringe deelneming. Er had den zich slechts 28 winkeliers opgegeven; voor een gemeente als Leidon een veel te klein getal. Spoedig daarop vormde het bestuur liet plan tot hot howuen van een voorjaarsbloo- menoorso aan welks voorbereiding werd ge arbeid en dat de volgende maand zal wor den verwezenlijkt, om maar de secretaris hoopte, de goede reputatie dor Vcreeniging hior tor stede te vestigen en te versterken. Een warm applaus volgde op dit verslag, zoodat do voorzitter, naar hij zeidc, mot volle reoht uit naam dor vergadering den secretaris daarvoor dank kon brengen, waaraan hij nog eenigo wetenswaardighe den omtrent hot corso toevoegde. Uit do rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. J. den Hollander, bleek dab met hot saldo dor vo- rigo rekening groot 6.47 de inkomsten heb ben bedragen 579.47; do uitgaven beliepen 560.03$, zoodat hot soldo bedraagt 19.43$. Do commissie voor oonfcrólo bracht om trent het onderzoek der hoeken en vordero bescheiden van don penningmeester verslag uit en sprak haar dank uit over het accu raat en keurig gevoerd beheer. Herkozen worden uit do door biet bestuur voorgestelde drietallen tot leden van hot bestuur do heoren: A. Tioleman, F. van Romburgh en G. Henri Sijthoff, dio zich deze keuzo a.llon lieten welgevallen. Do voorzitter voegde aan dezen uitslng een kleine medcdecling toe. Enkele leden zullen het misschien vreemd govonden heb ben, zeido hij, dat do heer Den Hollander, die in de vorige vergadering had gezegd niet meer voor een bestuurskeuzo in aan :siorking te willen komen en toen ook werd vervangen door een ander, thans weder aan •do bestuurstafel zat en wederom hot pen- ningineoeterssohap waarnam. Do reden hiiarvan is dat kort na do aJgeniceno vergn/- iering een bestuurslid bedankte, waarop aefc bestuur zich wederom tot den lieer Den Hollander wenddo met verzoek om nan to blijven, waaraan deze eindelijk toegaf. Er ken nondo den ijver on den goeden wil ton opzichte der Vcreeniging van den heer Den Hollander, vond het bestuur vrijheid tot deze eenigszins eigenmachtige daad. Een warm applaus bewees do instemming der aanweaigon met deze schikking. Tot loden der commissie tot hot- nazien dor rekening werden vervolgens benoemd de hoeren A. J Binnendijk, J. J. tor Laag en Th. van Wijk. De voorzitter deel do aan het slot der ver gadering nog mee, dat do belangstelling in het voorgenomen bloemencorso zeer aan zienlijk was en sprak den wonsoli uit dat alle leden aan het welslagen zullen willen medewerken. Reeds nadat do vergadering was gesloten, maakte do heer Sala dc opmerking, dat een enkele oproeping ter vergadering door .middel concr advertontio hern to weinig voorkwam. Hij was van oordeel, dat het verzenden van convocatiebriefjes aan de leden een boto.ro opkomst der leden zou ton gevolge hebben. Do voorzitter beloofde deze opmerking ernstig te zullen overwegen, ofschoon op do kosten moot worden gelet en liet geen usance is bij convocatie do leden tc doon oproepen bij verccnigingon met een conigs- zine groot aantal leden halfzeven do bevestiging plaats hebben van do nieuwe lidmaten door ds. Verhoeff. In do Evangeli8ch-Luthersche Gemeonte zal to halfzeven het avondmaal gehouden worden. Aeademienieuws. Kerkelijke berichten. Lel don. Goreform. Kerk (Nieuwe Ryn). Op Goeden Vrlldag des avonds to zeven uren, ds. G. van Reenen. Paschen. Zondagmorgen to tien uren en 'a avonds te vl)f uren, ds. G van Reonen. Maandagmorgen to tion uren ds. G. van Reonon. Oer. Kerk (Oude Yesti. Op Goeden Vrlldag 's avonds to zo ven uren, da. Rudolph. Gods dienstoefening en openbare geloofsbelijdenis. Bodogravon. Op Gooden ViJJclag zal in de Ned.-Herv. Gem. alhier des avonds te Leiden. Bevorderd is tot arts do hoer M. Alvarez Correa. Groningen. Bevorderd is tot arts de heer 0. Pasman, geboren te Thesingo. Voor hot eerste gedeelte van het arts examen slaagde de hoer Th. Moinema, geboren te Groningen. 3 7 e NT A ATSLOTBRIJ. Tr«kUlng tau Donderdag 31 Maart. 2da Klasse. 4de Lijst. No. 16652 ƒ200. No. 20362 f 100. Prijzen van ƒ30. 398 2206 4069 6693 9275 12628 14641 17992 19690 680 2731 4367 6786 9510 27 16204 18081 19817 620 83 97 7416 80 12776 15822 18200 20031 809 2913 98 7608 9707 13346 16231 64 20180 961 3215 4621 7781 10114 13594 69 84 20463 66 63 6032 7910 24 13815 16502 18317 20514 1047 67 6106 8165 67 14138 17351 13004 20664 1670 3397 43 8484 10341 89 17464 6 88 1878 3411 6262 8871 11055 14234 17623 19366 20944 1908 3611 6847 9093 11569 97 99 87 80 30 31 6169 9267 11648 14619 17744 19648 Opleiding tot berocps-ollli'ier l>jy leger en vloot. Uit zeer vertrouwbare bron verneemt ,,De Tol." dat, met het oog op den steeds afnemenden toeloop van jongelieden, die bij marine of leger beroepsofficier willen worden, bij de toelatingsexamens voor Willemsoord, Alkmaar an Breda voortaan minder strenge eischcn zullen worden ge stold. Eon grooto vereenvoudiging ook bij do opleiding, door het aantal studio jaren to verminderen, en de hoogere wetenschappe lijke opleiding tot enkelen te bepalen, (die dan aan hoogere krijgsschool, binnen- en buitonlandsche hoogescholen en univer sitoiton moet geschieden), schijnt ook wel overwogen te worden, doch af te stuiten op verzet in toonaangevende mölitaire krin gen. Vrouwen B>aJ Post eu Telegraphic, Men sohrijft aan „De Tel.": Aan het nieuwe besluit, dat verplicht ont slag voor gehuwde vrouwelijke ambtenaren bij de po6t en telegraphic invoert, worden blijkens uitlatingen in verschillende bladen, verkeerde" bijbedoelingen toegeschreven. Men ziet er een poging in, om clc vrouwen meer dan vroeger uit do post en telegra- phie te weren. Waar bij de examens voor klerk en surnumerair hot aantal voor vrouwelijke sollicitanten beschikbaro plaat sen onder cïezcn directeur-generaal van 3 pOb. tot 14 pCt. van het totale getal is vergroot, blijkt overtuigend van juist een tegenovergesteld streven Het nieüwo besluit bedoelt voornamelijk tor willo van dienstbelang en moraliteit, te voorkomen, dat do dienst wordt waargeno men door in bijzondere omstandigheden vorkeerondo vrouwelijke ambtenaren. Vorder gaat do maatrogcl uit van do mee rling, dat de gelegenheid tot het vervullen van ambten zooveel mogelijk voor dc onge huwde vrouw behoort beschikbaar te blij ven, waar als maatregel mag worden aange nomen, dat do echtgenoot der gehuwde vrouw ook haar kostwinner zal zijn UE ÖQKLÖSs- Na 'do telegrammen, die wij gisteren nog juist bijtijd» ontvingen en die niet van be lang ontbloot waren, kwamen nog eenige berichten in, welke ook vermeldenswaard zijn. Zoo soindo generaal Koeropatkine aan den Tsaar hot volgcndo bericht van generaal Misjtsjonko over het gevecht in Korea: Volgens de verhalen van do inwoners der stad Öhong-joo hadden dc Japanners in het gevecht, clat bij dozo stad plaats vond meer dan 100 doodon en 100 gewonden, wel ke door 500 Koreaanscho dragers naar An- joe werden gebracht. Ook aan paarden had den do Japanners grooto verliezen. Do Russisoho stafkapitoin Stepanof, die bij Ohong-joe gewond werd, is aan de ge volgen daarvan overleden. Uit St.-Petersburg wordt aan do „Echo do Paris" geseind: „In den slag van Chong-joo waren de Japanners 200 man sterk, dc zes sotnies Ko zakken telden 900 ruiters. De vijanden wa ren slecht» enkele honderden meters van elkander verwijderd. Volgens Russische le zing verloren de Japanners 25 dooden en 50 gewonden. Twco dor gewonde Russische officieren zijn reeds bezweken." In Korea schijnt volgens verschillende m\- dedeelingon de toestand hoogst bedenkelijk to zijn. Do bewoners in het noorden zijn in het gebergte gevlucht. Volgens bericht uit Seoel bezette de Ja- pansche voorhoede den 27sten Maart Hayoe, een haven zuidwestelijk van Anjoo. Uit Seoel wordt aan de Daily Chro nicle" geseind: Er zijn nu in Noord-Korea 100,000 Ja panners gcconoentreerd tussclien Pak- teoeng en Anjoc. In het zuiden zijn nog en kel troepen om hot verkeer met Foesan en Sasoho to verzekeren. De opmarsch geschiedt langzaam. Op afstanden van 25 a 30 kilo meters kampeeren de troepen. Acht pcroenfc der manschappen is ziok. Te Seoel zelf is het ook treurig gestold. Vele financiers gingen er failliet, dc stad is vol valsohe munt en do inwoners doen hun kleeren van de hand om levensmiddelen te kunnen koopon. Admiraal Makarof heeft als opperbevel hebber to Port-Arthur een dagorder uitge vaardigd, meedeelende, dat allo oorlogssche pen en handelsvaartuigen, die binnen do operatie-zone komen des nacht» zonder lich ten of des daags zonder vlaggen, zullen be schouwd worden al9 vijandelijke sohepen, tenzij zij onmiddellijk stoppen als een schot met loskruit wordt gelost. In do Poaedetbaai hoort men in de laatste dagen hevige ontploffingen, waarvan nie mand de oorzaak weet. Den 27sten dezer spoelde de zee to Wladiwoetok een reus- achtigen dooden walvisch aan, welke hoogstwaarschijnlijk op een mijn gestooten is, die daardoor ontplofte. Te Kharbin worden nog steeds met groo to snelheid troepen geconcentreerd. Van daar gaan zij naar de door generaal Koe ropatkine, dio te Laoyang verblijven zal, aangewezen punten. Do Japanners, dio naar Mandsjoerije zouden optrekken, blij ven to Ping-yang en Gensan. De spoorlijn langs het Baikalmeer zal, op 80- wersten na-, den löden April a. s. gereed zijn; midden door hot meer zal een gleuf gehakt worden, waardoor de beide ijsbrekers „Angara" en „Baikal" tussclien beide kusten zullen «too rnen. Deze ijsbrekers zijn volgens Amerikaan- schc methode ingericht voor het transport van waggons en locomotieven en brengen tevens een groote hoeveelheid oorlogsmate riaal over. De troepen gaan te voet over het racer; terwijl do paarden de waggons over het ijs trekken. Omtrent admiraal Alcxcjef doen vreemde geruchten de ronde. Een bericht van do „Daily Telegraph" meldde eerst, dat de admiraal binnenkort naar Europa zou gaan. Men had toen re den te denken, dat do onder-koning van het Russische Rijk in het Oosten in ongenade was gevallen. Van die meening komt men echter terug 'door een tijding van „Central News" uit St.-Petersburg Volgens deze toch zou de Tsaar aan admiraal Alexejef dit geseind hebben „Aangezien de strijd zeer ernstig en zeer belangrijk is en ton slotte eindigen moet met de vaststelling van Ruslands positie aan de kust van deii Stillen Oceaaner kennende, dat gij als mijn onder-koning, genoodzaakt zult zijn uw residentie te ver plaatsen naar een meer centrale stolling bijvoorbeeld Kharbin, of een andere plaats, door u te kiezen heb ik het noodig geoor deeld to benoemen tot uw assistentengene raal Koeropatkine, voor het landleger, met do macht van opperbevelhebber, cn vice- admiraal Makarof voor de vloot, met gelij ke rechten. Ik ben zeker, dat de benoeming dezer onafhankelijke en verantwoordelijke opperbevelhebber voor u, als mijn onder-ko ning, zal vergemakkelijken do oplossing van bet moeilijk historische vraagstuk, hetgeen gij geroepen zijfc op te lossen." Do Russische rogcering heeft een paar honderd duizend khaki-uniformen besteld als zomerkleeding voor de troepen. Generaal Koeropatkine zou een onderhoud hebben gevraagd met generaal Ma, den be velhebber dor aan de Zuidwest-grens van Mandsjoerije staande Chineeschc troepen. Do Chincesche generaal, met den moeder lijken naam, woigirdo echter. Gemengd Nieuws. In do brievenbus aan de wo ning van een paar alhier wonende dames werd gisternamiddag een briefje gestopt, waarin vermeld: „Mevrouw, wees zoo goed on heef U mijn 5 Gulden ik zal om 7 uur terugkomen zoo niet dan ia het spoedig met U godaan dus weet wat U doot Zie van Plee." Toen do man terugkwam, lag het briefje nog in de gesloten bus en werd hem toen te kennen gegeven, dat de polit/io gewaar schuwd zou worden, doch hij gee® geld be kwam. Hij werd hierna door een agent van po litie naar het bureel gebracht, waar bleek, dat liij reeds onderscheidene vonnissen ach ter den rug heeft. Den la&tsten tijd loopt hij dc politiobureelon af om nachtverblijf, maar hij schijnt hier ter stcdo zich groot schor onderdak to hebben willen verschaf fen. Op last van den waarn. commissaris van politie is hij heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. In onkelo oogen blikken ver- kroog een brand, die uitbrak bU J. Arendsen lo Alfon ad. Ryn, zulk een omvang, dat aan blusschen niet te donken viel eu alles, huis en fouragosehuur, in don tyd van één uur in de aseh word gelegd. De brand was ontstaan in don schoorsteen, waardoor hot riet on dak weldra vuur vatte, van waar do vlammen zich naar allo kanten verspreidden. Op do Paasehte n toonstelling, dio te Utrocht gehouden werd en als naar gewoonte tal van bezoekers trok, zijn o. a. bekroond: In afd. I. Do fynsto beste koe, afgewisseld, het meest geschikt voor do slachtbank, met bard voeder gemest. Prijzen f 60, f 25 en ƒ10; 21 inzendingen 2de pi-ys J. W. Clant, Alfon a/d Ryn. In afd. II. Do fynsto beste koo, met ten hoogsto 6 breeds tanden, het meest geschikt voor do slachtbank, mot hard voeder gemest. PrUzon f 40, 20 en f 10; 16 inzendingen. lste prijs C 0. Breukink, Voorschoten; 2do prils Gobr. Dorrepaal, Koudekerk a/R. In afd. V. Do beate tweejarige stier. Prijzen f 40 en oen grooto zilveron medaille, uitge- loi'fd door de gemeente Utrecht,/" 25 en/" 10; 1. .-ndingen. l ste pi-ys W. Fokker, Niouwersluls; 2doprijs, Horms. v. d. Grift, Breukelen; 8de prys J. W. Clant, voorn. In afd. VI. De besto pinkstler. Prijzen f 40 en oen klelno zilveren inedalllo, uitgeloofd door de gemeente Utrecht, f 26, 10 en ƒ5; 23 inzendingen. 2de prys A. C. van den Akker, Hazera- wonde; 8do prys A. Vorhoeff, Breukoleryeon; 4de prys M. Blok, Linschoten. In do afd. VU. De boatö melkkoe, gokalfd na Januari. Prijzen f 40, f 25 en ƒ10; 8 inzendingen. 2do prys 0. 0. Breukink, voorn. In afd. IX. De beste melkvaars, met ten hoogste 2 breede tanden, gekalfd hebbende na Januari. Prijzen f 25 en 10; 6 inzendingen. lste prys J. W. Clant voorn. In afd. X. De beste drachtige koe, min stens 7 maanden drachtig. Pryzen f 30, f 20 en 105 inzendingen. late prys Johs. van Djjk, Nieuwerbrug N. R. S. No. 12705; 2de prijs J. W. Clant, voorn. In afd. XIII. De beste kuispink. Pryzen 15, f 10 en f 6; II inzendingen. 2do prys C. C. Breukink, voorn 3de prys J. W. Clant, voorn. In afd. XVII. De beste ram, 2-jarig of ouder. PrUzen 10 en ƒ5; 7 inzendingen. lste prys C. W. G. Gruys, Nieuwcrsluia 2de prys H. Matthes, Breukelen. Een nieuwe wijze van Wee- zenverpleging zal te Haarlem worden in gevoerd. H. H. Regenten hebben be sloten het Weeshuis der Ned.-Hervormde Gemeente op te heffen en een Kin derhuis te stichten voor weezen beneden de 14 jaar. De meisjes zullen na hun 14de jaar in een dagdienst worden geplaatst en hun verblijf verder houden in dit huis tot hun 18de jaar, op welken leeftijd ze worden ont slagen. De jongens zullen na hun 14de jaar worden uitbesteed in werkmansgezinncn tob hun 18de jaar. Bij hot uitbesteden zal vooral liet beginsel van dienende liefde in het oog worden gehouden. De tegenwoordige directrice blijft als zoo danig in functie over het nieuwe Kinder huis, terwijl do vader, dc heer A. G'. de Cook, wordt aangesteld tot inspecteur over de verpleging dor jongens. Natuurlijk zul len verdere employé» en ambtenaren hun betrekking verliezen. Onder weezenvrienden heeft dit besluit nog al sensatie verwekt en reed» worden ernstige pogingen aangewend om dit besluit niet te doen goedkeuren door den kerke- raad der Ned.-Herv. Gemeente. Verschil lende predikanten en leden van den kerke- rtaad hebben er zioh dan ook reeds beslist tegen verklaard. O R. Ct.) De dienstweigeraar Ris. Men meldt aan „Het Volksdagblad:" Voor zoover wij weten, heeft de dienstwei geraar A. Ris nog in hot minst niet toege geven. Te Haarlem moest hij gekeurd wor den, maar hij weigerde zioh hieraan te on derwerpen. De krijgsartikelen woigerdo Ris te onderteekenen, wijl hij geen soldaat wilde worden. Tevergeefs poogde men hom nog te bepraten; hij bleef standvastig wei geren. Woensdagavond werd bij naar Am sterdam vervoerd, waar men hem aanraad de zich te laten keuren, daar hij misschien tooh afgekeurd zou worden. Deze redeneering bracht hem een oogen- blik aan liet wankelen, maar de gedachte, dat dan een ander voor hem weg zou moe ten, gaf hem weer kracht en deed hem vol houden. Twee zijner vriendinnen brachten hem een bezoek. Hij was opgeruimd en te vreden in zijn toestand en verzocht haar al le bekenden hartelijk te groeten. Omtrent de diamantcrisiste Amsterdam wordt van betrouwbn.ro zijdo aan „Hot Volk" medegedeeld, dat bij "de werkgevers het plan voorzit om na afloop van het Joodsche Paaschfeest, dat Donder dag 7 April eindigt, de slijperijen open te stellen voor dc werklieden, die geneigd zul len zijn 10 uren per dag en met leerlingen te werken. Voor z ij n militieplicht. Dins- dag meldde zioh aan het politic-bureau to Arnhem aan een 19-jarig arbeider werk zaam bij den circus Carré te Milaan, die van daar was gekomen om zijn militieplich- ten te vervullen. Hij maakte de volgende reis in drie weken, gedeeltelijk loopend, ge deeltelijk sporend. Hij liep van Milaan naar Lugano en van daar naar Bellinzona. Vervolgens ging hij per spoor door een ge deelte van Zwitserland, liep vervolgens naar Bazel en van daar naar Mannheim, Koblenz en Bonn tot hij te Keulen aan kwam. Do consul aldaar liet hem tot Ven- loo sporen, van welke laatste plaats hij naar hier is geloopen. Thans is hij per spoor naar Amsterdam gezonden om daar zijn militie-dienst te ver vullen. (Arnh. Ct.) Vorplotterd. Op het terrein van de Holland-Amerikaiyn aan do Wilholminakade te Rotterdam was men bezig een zwaar laadbord, dat tegen het stoomschip „Ryndam" stond, op te hyschen met behulp van een stoomwms. Plotseling echoot een der klauwen van een daarby gebezigden takel los en viel het bord; ongelukkigerwys kwam het terecht op den 50-jarige A. W., die zich niet spoedig genoeg uit de voeten kon maken. De man werd als het ware verpletterd en was terstond dood. (N. R. 0.) Door een gisterochtend ontstaan ernstig defect aan de stoommachine der Konlnk- iyko weefgoederenfabriek voorheen C. T. Stork Co. te Hengeloo (O.) staat deze fabriek stop en zal vermoedelijk niet voor na Paschen weder In werking komen. Persooniyke onge lukken hadden niet plaats. Men meldt uit Ensohedee, dat in dsn tuin van do bewaarschool aldaar een goraamto van eon volwassen mensch by het graven te voorschlln is gekomen Za ter dagnamiddag werden door de rijksambtenaren, te St.-Jansteen ge- stationneerd, een paar smokkelaarsters aan gehouden eu meegenomen naar het kantoor. Thans wordt echter naar men aan de „Midd. Ct." schrijft beweerd, dat de aanhouding heeft plaats gehad op Belgisch grondgebied. Reeds hebben de betrokkenen zich gewend tot de Belgische overheid met opgave van een groot aantal getuigen. To Wagenborgen (Gr.) zijn drie urnen op een diepte van 20 voet in don grond gevonden. Twee er van zijn 15, een 30 C.M. hoog en volkomen ongeschonden. Aan twee zitten ooren. Ze zijn aangekocht door den heer M. Bollegraaf, koopman in oudheden te Winschoten. De aanvoer van kievitseioren neemt thans too. Een handelaar te Leeuw arden had gisteren reeds 160 stuks in voor raad. De verkoopprijs was 65 cents. Dins dag bedroeg de aanvoer te Sneek oirca 100 stuks. Uit Nieuw-York meldt men, dat naar alle waarschyniykheld 27,000 onge- schoolde arbeiders den eersten Mei zullen, slaken, om de erkenning van het verenigings recht en van de loonverhoogingen te verkrijgen» Sinds veertien dagen zyn reeds 15,000 met-1 selaars stakende. Zy elachen hooger looneruj Door deze staking ataat het bouwbedryf voor viervyfde gedeelte stil. Uit de Rechtzaal. De Haagsehe Rechtbank veroordeelde heden een man uit Delft, wegens diefstal met in braak in eene bloemisterij aldaar, tot 2 jaren nog een man uit Delft, wegen9 het voordeel trekken uit evengemelden diefstal, tot 6 maanden; een man uit Voorburg wegens verduistering van een kruiwagen tot X maand; nog een man uit Voorburg, wegens mishandeling en vernieling tot f 8 boete; een rnan uit Vryenban, wegens mishandeling, tot f 5 boete; een man uit Noaldwyk, wegens beleediging van een ambtenaar, tot f 3 boete een man uit Delft, wegens verzet, tot 6 dagen; een man uit Hof van-Delft wegens mishan deling tot f 3 boete, en een man uit Leiden wegens verzet tot 7 dagen. Van Slraaten, door de Haagsehe rechtbank wegens den bekenden poatdiefstal to Brussel tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, heeft hooger beroep aangeteekend. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van de bewoners van bet gehucht Woord aan het Wychener Meer, tegen het vonnis der Arnhemsche rechtbank, waarbtf een Wychensche familie was erkend als de uitsluitende Heeren en Vrouwen van het Wychener meer, en de Woordenaare waren veroordeeld om zich van elke gezagslnmenging op het Wychener meer te onthouden. Voor de Haagsehe rechtbank werd 2 jaar geöischt tegen twee personen, die verdacht werden Ingebroken te hebben In een winkel huls aan den Badhuisweg te Scheveningen, waar zy overvallen werden op 't oogenblik dab zij een kast wilden openen waarin een waarde van f 600. Beweerd word door ten hunner, dat hy met zya vriend was meege gaan, die met een sleutel do deur zou hebben geopend, voorgevende de bewoner van 't huis te zyn. De deur was echter geopend met behulp van loopers, die op hen gevonden worden. Het gerechtshof te 's-Gravenhago heeft heden, schoon op andere gronden dan de rechtbank aldaar, gehandhaafd het ont slag van rechtsvervolging van een banket-» bakker en een chocolade-fabrikant, be klaagd van het namaken van een handels merk. Een werkman te Süedrccht, door do rechtbank te Dordrecht tot 2 maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens mishan deling cn wederspannigheid, kreeg van hot Hof verzwaring van straf tot 4 maanden. De strai van 1 maand gevangenis, door de rechtbank te Rotterdam opgelegd aan eon sleepbootkapitein, wegens mishande ling, werd door het Hof veranderd in 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. Bevestigd werden do vonnissen: lo. van de Haagsehe rechtbank, waarbij een 15-jarige meubelmaker tot opzending naar een opvoedingsgesticht werd verwe zen wegens diefstal van timmermans-gereed schap uit een in aanbouw zijnde villa on der Stompwijk; 2o. van de Rotterdamsche rechtbank, waarbij een arbeider uit Rok on- jo veroordeeld was tot 4 maanden gevam genisstraf wegens bedreiging met een mis drijf togen het leven. Het O. M. bij hetzelfde gerechtshof vor derde heden bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij een werk man te Rotterdam veroordeeld was tot 5 jaar gevangenisstraf wegens diefstal bij herhaling van geld uit een broek. De vor« dediger, mr. Jorissen, pleitte vrijspraak. Door den krijgsraad in het 3do militaire arrondissement to Arnhem is do milicien J. Koot, van het lste regt. veld-artillcrio to Utrecht, schuldig verklaard aan: het uit drukkelijk weigeren en opzettelijk nalaten der orders van dengene, die boven hem ge steld is te gehoorzamen cn na te komen in tijd van vrede en veroordeeld tot een mili taire gevangenisstraf voor den tijd van zes woken en in de proceskosten. Door etn glasruit. De 23-jarige bakker Van Th. eit de Rus- tenburgerstrant te Amsterdam had aijo knecht, den 19-jarigen Leendert, ten streng ste verboden te praten met juffrouw Catlio- rina Sara Gr. uit de buurt. He« gcbeunld echter op 20 October, dat 4 knecht zoek waa en de bakker hem zocht. „Daar staat de bakker I" riep een jonge tje, op Lee \dert wijzende, die bij een kelder tje in de straatstonden in gesprek was meü Catharina. „Wie niet hooren wil, moet voelen l" riep de bakker uit, hij pakt© zijn knecht bij den kraag en „gaf hem een gooi", zoodat Leen* dert door een deur van glas hecnvIoogM waardoor hij hevig bloedde aan handen en hoofd. Baas Th. pakte hem daarna beet on bracht hem naar het Israêlietisch gasthuis. Hier vertelde Leendert om zijn baas te sparen, dat een jongen hem door een glaa gegooid had, maar thans voor de rechtbank te Amsterdam zegt hij de waarheid en zclfa méér dan de waarheid. De patroon zou hem' met zóóveal kracht door de gesloten glazen deur geworpen hebben, dat hij in den win-< kei aan de andere zijde der deur terecht kwam. De president betwijfelde dit krachti ge stuk en Leendert gaf dan ook toe, dat heü mogelijk was, dat de deur opengesprongen is. In ieder geval vond hij zichzelf in den winkel terug met een bloedend hoofd. De bakker antwoordde op do vraag vaat den president, of hij het gedaan had, meti een: „Maar waarvoor zou ik dat gedaan hebbenI" Hij zeide, dat de jongen zelf de ruit, al gesticuleeTende, zou ingeduwd heb- ben. Het O. M. eïschto 15 boete subsidiair IQ dagen hechtenis tegen dea bakker.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2