LEiDSCH DAGBLAD. MAAr DAG 21 8VIAART. - TWEEDE BLAD. FEUILLETON. "Verijdelde plannen. ging' Uit de „Staatscourant." No. 13521 Anno 1904 'e jaars op grond van do artikelen 3o, 9a en b der burgerlijke pensioenwet. Met ingang van 1 April benoemd tot schoolopziener in liet arrondissement Rot terdam II, L. H. F. A. Faure, te Schie dam, met gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag uit zijn betrekking van school opziener in het arrondissement Schiedam. A. de Vulder van Noorden, lid van het bestuur der Nederlandscli© vereeni- ging voor gemeentebelangen te Middelburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau Mot ingang van 16 April, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Mid delburg, E. van Dries ten, thans in ge lijke betrokking te Nieuwediep. Bepaald dat alsnog, ter zake van zijn ge drag tijdens een verkenning uit Prioek- Tjahoe in de richting van kampong Ka- leh-Koeak op 23 Juli 1902, bij afzonderlij ke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol zal worden vermeld de soldaat- reconvalescent A. Klein (stamboeknum mer 5762) van de kolonialo reserve. RijJcsvceartsenijschool. De minister van waterstaat brengt tor kennis, dat het examen om als leerling aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht te worden toegelaten, zal plaats hebben in do eerste helft dor maand Juli a. s., en dat zij die dat examen willen afleggen, zich schrif telijk, mits portvrij, vóór 1 Mei a.s. bij den directeur der school moeten aanmelden, met overlegging van: hun geboorte-akte een bewijs van hun goed gedrag, afgegeven door het gemeentebestuur hunner woon plaats, en een verklaring van een genees kundige, dat zij met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken heb ben ondergaan of aan do natuurlijke kin derpokkon (variolae) hebben geleden Voor verdere bijzonderheden zie men do „St.Ct." No. 68. Jaarverslag van het Rijks Etbnograpbisch Museum te Leiden. Wij ontvingen het verslag van den direc teur van het Rijks Ethnographisch Muse um, dr. J. D. M. Schmeltz, over het tijdvak 1 October 1902 tot 30 Sept. 1903. Het is een lijvig boekje met 8 fraaie platen cn vi u: figuren in don tekst. Het verslag begint met het personeel, dat zich tot tevreden heid van den directeur van hun taak op bijzondere wijze kweet. Do beide assistenten, dr. H. H. Juynboll en dr. J. Marquart verkregen den titel van conservator en hun traktement word ieder met ƒ300 verhoogd. De heer H. C. A. van Duuren word als vast beambte bij het Museum benoemd met den persoonlijken titel van amanuensis. Voorts werden do traktementen der opzich ters D. van Egmond, J. C. A. Knauft ca van den concierge B. Gaykcma elk met 50 en dat van den opzichter L. J. M. van Leeuwen, die met de photographischo re producties. bij het Museum is belast, met ƒ100 verhoogd, alles met ingang van 1 Ja nuari 1903. De bewerking der voorwerpen uit Oost- Azië is uit don aard der zaak slechts moge lijk onder bijstand van een persoon, die met het Chinecsch en Japansch en mot de zeden en gewoonten in die landen op de hoogte is. Gelukkig stelt, de tegenwoordige gezant, van Z. M. den Keizer van Japan bij het Ned. Hof groot belang in den bloei van dit Museum en nu zijn regeering een jong geleerde, den heer S. Mikuriya, hierheen heeft ge-zonden, ten einde zich gedurende ecnige jaren in het Nederlandsch te bekwa men, heeft de gezant dezen verzocht den di recteur gedurende zijn verblijf alhier be hulpzaam te willen zijn, die daaraan wel willend voldoet. Dank zij den goeden zorgen van het per soneel is de toestand, waarin de verzame lingen vcrkecren ook gedurende het afgo- loopon jaar bevredigend gebleven. De conservator dr. Juynboll vorderdo zeer met de bewerking der voorwerpen van Java voor den uit te geven catalogus in het Hollandsch en in het Duitseh. Bovendien bracht hij eon aantal beschrijvingen voor den cedel-catalogus in gereedheid; dr. Mar quart hield zich gedurendo langen tijd be zig met de voltoiïng van zijn werk „Ostcu- ropaisohe und Ostasiatischc Streifzügc." Voorts bracht hij de beschrijving van een aantal Noordamerikaanscho dolken cn zwaarden met ingeötsto inscripties in ge reedheid. Ook bij de bewerking van het Congo-album hielp dr. Marquat den direc teur, die mede zelf een 500-tal voorwerpen van Afrika, Wcst-Australië, enz. voor den oedel-catalogus beschreef. De heer Mikuriya bewerkte een aantal in de „verzameling Vogel" aanwezige Ja- pansche boekon, enz. De bibliotheek breidt zich op zeer gc- wensohte wijze uit, zoodat do meeste der bronnen, voor den Museumdienst noodig, daarin gaandeweg opgenomen zijn. Het aantal aanwinsten, zoowel voorwer pen als hoek- en plaatwerken was ditmaal weder vrij aanzienlijk, waartegenover slechts enkele verliezen stonden. Wat de eerste betreft, wordt met groote erkentelijkheid ge wag gemaakt van een aantal voorwerpen uit Zuid-Nieuw-Guinea van do stammen der Tugeri en Toro ontvangen, geschonken door den heor W. do Jong, gezaghebber van hot stoomschip „W. van Doorn", deze zijn tot do meest belangrijke aanwinsten te re kenen. Van de aanwinsten voor de bibliotheek wordt in het bijzonder op de door prof. dr. A. Bacssler cn door het Nieuw-Zecland- Instituut geschonken werken gewezen. Tcylers Stichting te Haarlem zeidc steun too voor de voltooiing van het werk van don heer Koeze „Crania ethnica philippinica," waarvoor ook bij andere wetenschappelijke genootschappen steun zal worden gevraagd. Als opvolger van prof. dr. H. Kern, dio voor het Museum zooveel heeft gedaan en van wiens verdiensten met lof gewag ge maakt wordt, werd als voorzitter der In ternational© Maatschappij voor Ethnogra phie benoemd prof. dr. M. J. de Goeje, die zich deze keuze liet welgevallen. Gedurende het jaar, waarover dit ver slag loopt, ontvielen wederom aan het Mo seum een aantal belangstellende vrienden, waarvan onkelen mot waardeering worden genoemd. Prof. dr. J. J. M. do Groot hield voor een steeds klimmend aantal studenten in een dor gebouwen zijn ooi legos in de Land en Volkenkunde van den Indischen Archi pel; de ooileges dor oonservatoren cn Juyn boll on Marquart wordon ook gedurende het afgeloopcn jaar gogevcn. Groot was overi gens ook het bezoek van buitenlandscho ge loorden en van andoro belangstellenden. Do- zo laatste bezoekore vormden een gotal van 1936 personen. Over do quaeetie van do vernieuwing of verplaatsing van hot Museum, die in don laatsten tijd de gemoederen van sommige geleerden op dit gebied heeft vervuld, wordt in het verslag natuurlijk niet gesproken. Hot geeft echter ook aan den niet-gelcerden den indruk dat hot Ethnographisch Museum aan zijn doel beantwoordt cd op uitnemen de wijze wordt böhecrd. Nederlanilsche Weverij-lentoanslelling Ie Haarlem. (Juli-Augusliw 19Ö-1}. Do plannen voor deze tentoonstelling, waarover hier reeds vroeger werd bericht, hebben thans eon vasten vorm aangenomen. In een onlangs te Haarlem gehouden ver gadering constitueerde zich een „Algemeo- ne Commissie", cn benoemde tot „Uitvoe rend Comitó" de heeron mr. J. C. Over- voorde, voorzitter; E. A. von Saher, onder voorzitter; jhr. J. Repelacr van Spijkenis- ee, penningmeester; Jan Kalf en G .P. Rouffaer, secretarissen; Felix Driessen, S Spanjaard Lz., Otto Stork en jhr. mr. V. E. L. do Stuors. Het bureau van dit Comitó is voorloopig gevestigd te 's-Gravenhage, Nieuwe Uit leg 8. Do hecren mr. J. W. Ensohedé, jhr. Rc- polaer on Von Saher belastten zich met de taak een plaatsol ij ke Haarlomscho sub-com missie te vormen, terwijl de hecren H. J. Biogel, F. A. Hoefor, 6. J. Ie Poole en F. H. Maassen met den penningmeester als fi- naneiecle commissie werdon aangewezen. Do Algemeone Commissie bestaat verder ui£ belangstellenden in do verschillende dee- len dee lands, de lieeren: J. B. M. van Be- bouw te Goorle, mr. P. C. J. A. Boeles te Leeuwarden, S. Bottenheim Jr. te Amster dam, A_ J. F lament to Maastricht, J. A. Frederiks te Middelburg, Prof. Dr. A. M. L. Hensen to Warmond, L. C. Hezenmans te 's-Bosch, Dr. F. H. G. van Iterson to Gouda, Mr. J. G. O. Joosting te Assen, W. A. Leembruggen te Leiden, J. F. A., Lindsen to- Utrecht, Dr. C. te Lintum to Rotterdam, Hiddo Nijland to Dordrecht, O, Phaff te Bokstel en A. Pit te Amsterdam. Het gebouw dor Kunstnijverheidschool to Haarlem word door het bestuur, met mach tiging der Regeering, voor de maanden Ju li en Augustus kosteloos ten dienste der tentoonstelling afgestaan. Voorts besloot men, dat de expositie zal bestaan uit twee of drie. afdeelingen: A. Geschiedkundige Afdecling, waar zooveel mogelijk wordt bijeengebracht alles wat op de geschiedenis dor weverij in Nederland betrekking heeft, zoowel toestel len, hulpmiddelen cn voortbrengselen, als afbeeldingen, boekwerken en archivalia. B. Heden daagse he Nederland se h o Weefkunst, ccn keurcolloctie van thans nog in Nederland gemaakte weefsels, die uit artistiek oogpunt van belang zijn. Tot deze afdeel ing wordt alleen toegelaten hetgeen door een jury, bestaande uit do heoren Jos. Cuypors, C A. Lion Cachet, Jan Kalf, F. H. Maassen en A. Pit, daar toe waardig is geoordeeld. C. Indien do plaatsruimte hot toelaat, een kouzeverzameling der mooiste Neder- landsch-Indisohc weefsels. Het ligt in do bedoeling de retrospectieve aidceling op to luisteren mot oude bor duurwerken cn in dit opzicht is het van groote beteeken is, dat het Bestuur van het Bisschoppelijk Muséum reeds de toezegging deed, bij monde van Prof. Hensen, dat do daar bewaarde uiterst belongrijko verzara©- ling middolecuwsohe weef- en borduurwcr kon op dc-ze tentoonstelling zal worden in gezonden. Voor de moderne afdeeling verkreeg mon reeds de medewerking van ecnige damast- fabrieken on hier hoopt mon do aantrek kelijkheid to kunuon verhoogon ,door ecnige weefgetouwen van verschillende soort in werking to laten zien. Het Uitvoerend Comitó verzoekt thans dringend aan allen, dio eonigc aanwijzing kunnen doen van voorwerpen, afbeeldingen of geschriften betreffende onze oude weef industrie of dio wonsehon in to zenden in de Moderne Afdeeling, dit to willen berich ten aan haar secretariaat: Nieuwe Uitleg 8, to 's-Gravenhago. liet 10de regiment infanterie. Van hot nieuw to vormon 10de regimont infanterie zullen in garnizoen konion of blijvende staf to Haarlem; het lste batal jon to Hoorn; hot 2de bataljon to Den Hel dor en het 3de on heb 4de bataljon to Haar lem. Als voorloopigo standplaats voor het depot van het korps wordt aangowezen Haarlem. Bij het lsto regiment infanterie zal ccn nieuw bataljon worden opgericht, hetwelk don naam zal dragen van 3do bataljon cn lo Assen in garnizoen zal komen. Hot 10de regiment infantorio zal voors hands gerekend worden to bohooren tot hot verbond van do 1ste divisie infanterie. De vrijwillig dienende onderiffioicren, kor poraals cn manscliappon van hot 3do bat. van het regiment grenadiers en jagers mo gen tot 1 Januari 1906 do grenodiersuni- fonn afdragen. Dc bij hot 3de bataljon van hot regiment grenadiers on jagors ingodeeldo milioiens van de lichting 1903 en van vorige lichtin gen, behouden na den overgang van dat ba taljon bij het 10de regiment infanterie do gronadiersuniforra. Voor zoover dio mili tairen nieuwe kleedingstukken mochten noo. dig bobben, wordt hun al dadelijk de in- fanteriekleoding verstrekt. Leiden, 21 Maart. Blijkens een in dit Blad voorkomende advertentie zal dc reeds vermelde openbare vergadering der kiesvereeniging „Vooruit gang" plaats hebben op Vrijdag 25 Maart a, s. Mr. Limburg zal dan spreken over „Grondwetsherziening (wetsontwcrp-DrucI kcr c. s.) en algemeen kiesrecht." Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 92 jaren overleden de gepensionneerde goncraal-majoor J. D. M. Ledel, ridder in de Militaire Willemsorde 4de klasse cn rid- |dcr in do orde van do Eikekroon. Zater ^gmidii-j heeft in de Senaats kamer der Rijks-universiteit te Groningen een treffende plechtigheid plaats gehad: een hulde aan de nagedachtenis van wijlen prof. mr. N. K. E. Land, 20 Maart 1903 overleden, in leven hooglei raar, eerst in het burgerlijk recht, later in het Romeinsch recht aan genoemde universiteit. Een com missie, bestaande uit de heeren mr. M. Po- iak, mr. J. M. A. Roelants, mr. P. A. Rut gers van 'der Loeff en drs. P. G. Bos, bood namens de vroegere leerlingen van wijlen prof. Land diens portret den Academischen Senaat aan tor plaatsing in de portretten galerij. Mr. Polak hield daarbij een toc- epriiak. Het geschenk werd namens den Aca demischen Senaat aanvaard door den rec- tor-magnificus, prof. dr. Boissovain. (N. R. G.) De opbrengst van de voorstellingen in den Koninklijken Schouwburg te 's-Graven hage ter gelegenheid der feesten ter" eere van H. M. de Koningin-Moeder is geweest ruim 5550, welke opbrengst ten bate komt van Oranj e-Nassau-Oord. Z H. Hertog Paul van Mecklenburg kwam Zaterdagavond per staatsspoor in de Residentie aan. Z. K. H. de Prins der Nederlanden en Z. D. H. de Prins Reuss XXXII waren, vergezeld van luit. tor zee jhr. Hooft Graaf land, adjudant van Prins Hendrik en Ba ron von Engel, 's Prinsen particulier se cretaris, in de koninklijke wachtzaal aan wezig ter ontvangst van den Hertog. Op heb plankier verwelkomden de beide Vorstelijke personen op hartelijke wijze den 22-jarigcn Hertog, die te Rotterdam aan kwam in do tenue van luitenant ter zee aan boord van het oorlogsschip „Charlotte." De Prins van Reuas XXXII, sedert eenlge dagen de gast van H. M. de Koningin, zou heden, vergezeld van den luitenant tor zee der lste klasse jhr. C. Hooft Graafland, adjudant van Prins Hendrik, een bezoek brengen aan Helder en aldaar het pantsor- echlp „Hertog Hendrik" en oenigo maritieme inrichtingen bezichtigen. Uit Haarlem wordt aan het „A. H." gemeld De volo vrienden en vereerders van de kunst, die mevrouw Van EijsdenVink hier telt, hebbon haar zilveren jubilé als kun- Stenaresse ook hier niet onopgemerkt wil len doen voorbijgaan. liueds eenigen tijd geleden had zich eon commissie gevormd, die do ingezetenen in de gelegenheid stelde deel to nemen aan een huldeblijk, dat haar zou worden aangeboden bij haar feestvoorstelling. Een oogenblik scheen het, alsof al deze plannen zouden worden in 'duigen gewor pen door de plotselinge sluiting van het schouwburggebouw. Doch „De Kroon" zette de deuren ?an haar schouwburgzaal voor do Haarlemmers open cn Zaterdagavond was die toch al vriendelijke zaal, met haar licht-vroolijk uiterlijk, bovendien behangen met guirlan des van groen en bloemen, getuige van een even spontaan als welgemeende hulde. Mevrouw Van Eijsden zal zich over dc hartolijko ontvangst hier niet to beklagen hebben. Niet alleen vond zij bij haar komst haar kleedkam r herschapen in een weelde- rigon bloementuin, maar reeds toen zij voor do eerste maal voor de zeer volle zaal ver scheen, werd zij door daverend applaus vorwelkomd. Na afloop van het eerste bedrijf werd haar een bloemenhuldo geboden van een Haarlemsche familie, na het tweede ee.n fraaie bloemenmand van een Haarlemsch vereerder, jhr. v. R., doch eerst na hot 13) „Als eon zwijn, heeft Dorto gerappor teerd," riep de majoor en lachte luid. „Maar hij heeft zich netjes gemaakt, tor (sore van do 'dames. Gewoonlijk verschijnt hij voor het omberpartijtje in een kort buis je, maar nu heeft hij zelfs een smoking aan getrokken waarlijk do eerste smoking óp Ratzenbeck. Dat moet gevierd worden." „Ik verzoek den dames, dat zij mij daar van in het vervolg dispenseer en en ik mijn geliefd buisje mag dragen. Ik kon immors niet weten, welke idees de dames omtrent deze vragen uit de voorname stad aan de Aa meebrengen cn een smoking is voor al les goed. Tot een vorstelijke hof- on staat- eioklccding hebbon wij het hier te Ratzen beck nog niet gebracht," zeide Sohwarzhoff en do freule antwoordde: „Wel, toen u van middag in do door mijn neef beschreven kleoding heb voorplein op galoppeerdet, zaagt gij er niet zeer hofachtig uit, maar als verstandig© vrouw weet men toch ook het arbeidsgewaad te waardeeren." Hij boog glimlachend. „Nu, daarvoor kan men over een jaar, ja, wellicht van den horfst reeds, Ratzenberger karpers in Mun ster koop en. Als u een verorbert, freule, denk dan aan dozen dag en aan mijn met modder bespat kostuum. Wij zijn namelijk vandaag met het uitgraven der nieuwe vij vers voor de visohtcelt begonnen." „Help mij een handje, Betty, dat ik Schwarzhoff's werk spoedig zelf in oogen derde bedrijf volgde de eigenlijke huldi- Toen stond de jubilaressc te midden van do commissieleden, uit wier kring de heor Jager Gerlings naar voren trad, die in een hartelijke ovatie van do gevoelens van sympathie, die velen in Haarlem jegens mevrouw Van EijsdenVink bezielen, go- tuigde. Van die sympathie was een zilveren jardinière (vervaardigd door de firma E. Voet, to Haarlem) het tastbaar bewijs. Zij ging vergezeld van een reusachtige bloe menmand. Gejuich natuurlijk zonder einde. Volgde het Bestuur van de Letterlievende Tooneelvereeniging „Cremer", ook mot bloemen en een toespraak, vervolgens de heer G. J. van Gasteren, directeur van dc Haarlemsch© schouwburg-maatschappij, dio van den tegenspoed gewaagde, waarop hior boven werd gedoeld. Hij bracht een woord van dank aan „De Kroon," welker direc tie bereidwillig haar gebouw beschikbaar stelde, zoodat Haarlem gelegenheid heeft zijn hulde to brengen aan de kun sten aresso, wie hij toevenschte, 'dat zij nog lang zich aan de tooneelkunst zou mogen wijden. Mevrouw Van Eijsden\ink bedankt© met eenige hartelijke woorden voor de haar gebracht© hulde. De voorstolling had verder een geregeld verloophet publiek toonde zich zeer dank baar. Na afloop bood 'de commissi© aan do ju- bilaresse en haar echtgenoot ccn souper aan in een der bovenzalen van „De Kroon." B. en Ws. van Rotterdam hebben den Gemeenteraad doen toekomen een aanbeve ling lot herbenoeming van de heeren J. F. W. S. van Niel Schuuron en E. O. D. Nier- strasz, als assistenten bij don geneeskundi gen dienst in het Ziekenhuis. Vcrdor ccn aanbeveling ter voorziening in een vacatu re van assistent bij den geneeskundigen dienst in het Ziekenhuis, waarop geplaatst zijn: 1. dr. A. W. van Haaften, arts, 2. do heer Jac. Degenaar, arts. De directeur-generaal der post, en tel. maakt bekend: dat met ingang van 21 Maart te Lisso en to Noordwijk interlocale Rijkstelephoonbu- reolen voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De diensturen op werkdagen zijn bepaald als volgt: voor Lis se, 7.50 uur voorm. tot 12.20 nam.2.50 tot 4.20 "ur nam. en 6.50 tot 8.50 uur nam.voor Noordwijk, van 1 Juli tot 30 Septem ber, 7.50 uur voorm. tot 8.50 uur nam.van 1 October tot 30 Juni, van 7.50 uur voorm. tot 12.20 nam.; 1.50 tot 4.20 uur nam. en 5.50 tot 7.50 uur nam. Op Zon- en feestda gen geen dienst. Voorts, dat de post voor do Ncdcrlandscho koloniën in West-Indië, Fransoh Guyana, Trinidad on Venezuela, to rekenen van 6 April e. k., des Woensdags om do 14 da gen van Amsterdam zal worden verzonden, in plaats van den lsten en den löden van elke maand. (St.-Ct.) Wegens het gebrek aan predikant i bij <do Ned.-Herv Kerk to Utrecht zal voort aan overeenkomstig een besluit des Kerkc- raads, maandelijks een collecte gehouden worden voor een twaalfde prodikantsplaats. Gisteren had aan het eind van alle gods dienstoefeningen die collecte voor de eerste maal plaats. UD.) Een gerucht als zou Amerika gowoigerd hebben zich te belaslen mot do uitvoering van het vonnis in de Venezuela-quaestle ten aanzien van het verhalen der kosten, is voor alsnog niet bevestigd. Het bedrag daarvan is trouwens zeer ge ring en bedraagt buiten het honorarium dor scheidsrechters 10 pd.st. of 120 per Staat welk bedrag de Mogendheden by weigering van Amerika, zonder bezwaar zullen voldoen. RUnsburg. By Kon. besluit is, met Ingang van 1 April, benoemd tot burgemeester der gemeente RUnsburg, de heer R. van Ham, burgemeester der gemeenten Coiynsplaat en Kats, met toekenning van geiyktydig eervol ontslag uit genoemde betrekking. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan S. Alma, ten bedrage van f 281 schouw kan nemen," zeide do majoor. „Het zal je amuseeron, Waltrud, als het karper- gebied er eens is. Gij hebt immers, naar het mij voorkomt, veel liefhebberij voor hot vogel- cn veovolk? Dat is altijd een goed toeken voor de menschcn." „Nu, als wij een ommekeer ten goede in hot weer krijgen, zal u zonder eenig bezwaar er spoedig eens in den rolstoel kunnen heen rijden. Ik heb voor geschikte toegangswegen gezorgd," troostte Sohwarzhoff den vrij heer. „En aan de kleine jaeht kan spoedig ook weer gedacht worden. Hot dievenvolk moet afbreuk worden gedaan." „Laten wij het beste hopen," zeide dc vrijheer zuchtend. „Als mijn nicht overigens gelijk heeft, dan zal ik spoedig weer van de doodem opstaan en opnieuw een flinke ke rel worden. Wat zegt gij daarvan, Hems- kerk V' „Op deze voorspelling moge God zijn ze gen geven," antwoordde de geestelijke. Intusschen werd het eten binnengebracht en het kleine gezelschap nam aan de tafel plaats. Ook Kuno verscheen en de majoor zeide tot hem: „Gij wordt vandaag ter eere van onze pas aangekomen gaston bij uitzon dering aan de tafel der grooton geduld, mijn jongen. Ik hoop, dat gij je dit voor recht waardig toont, en in de eerste plaats je snavel houdt." Deze speech viel volstrekt niet in Kuno's smaak. Hij zette een dom gezioht, kruid© de lippen op on do blik, waarmede hij zijn vader aanzag, sprak van verzet en gekrenk te ijdelheid. „Vandaag schenk ik ter eere van de dar mes het zijn zeldzame artikelen bij mij geworden een extrardrupjo," zeide de majoor vroolijk, terwijl hij mot een zekere plechtigheid het glas van Lisbotha, die aan zijn rechterkant zat, vulde en vervolgens ook Waltrud inschonk. „Mai-kobrunner, een kostelijke drank, kindje. Nu zult gij eens wat proeven," zeide hij. „Wij zijn zware wijnen niet gewoon, Frits," vermaande de freule, maar hij ant woordde vroolijk: „Gij zijt zeker bang, dat Waltrud zioh bedrinken en een beetje uit het fateoen komen zal. Ha, zoo'n meisje moet zeker ganzenwijn drinken of op zijn best Hohenasthoimer, als het naar jou ging. Nu, zoo iets is or niet te Ratzenbeck. Dus prosit! Op do dames 1'/ Allen klonken met elkaar en dronken en al nam Waltrud ook slechte een klein teug je, zoo veroorzaakte het haar toch een eigen aardige gewaarwording, toen het prikke lende vocht door haar keel vloeide. „Gij hebt nu van alles genoten en het is nu de hoogste tijd, dat gij afmarcheert,'' zeide do majoor aan het eind van den maal tijd tot Kuno. Maar deze t-oonde weinig lust om aan het bevel van zijn vader te voldoen. Hij" mokte en beweerde, dat hij nog in het minst niet moe was cn toen de majoor een 6trengen toon aansloeg, werd de onhandel bare knaap brutaal. Als hij gaan moest, zeide hij brommend, dan moest Waltrud ook mee. Zij had niets bij hem voor, al was zij ook een paar jaar ouder. Den majoor steeg van toorn het bloed naar het hoofd en hij hield zich met moei te in. Een pijnlijke stilte ontstond, welke Schwarzhoff verbrak, door op gemoedelijken toon te zeggen: „Wol, vriend Kuno, dan zal ik nog do nuttige geschiedenis van ko ning Pumphos van Wagalaweia ten beste geven, als gij belooft dan zonder tegenspraak het vertrek te verlaten. Hoe staat het daar mee!" „Nu, goed, als het verhaal uit is, zal ik gaan," zeide do knaap genadig. En Schwarz hoff begon: „Wij bevonden ons op een eenzaam eiland van den zoogonaamden Gvooten of Stillen Oceaan. Koning Pumphoe, die meende, ofschoon hij voor eenige jaron nog het cannibalisme huldigde, zijn eigen tante opgegeten en ondanks allo onderricht der zendelingen het zesdo gebod overtreden had, dat hij groote vorderingen in de beschaving had gemaakt, viel ons dikwijls mot zijn bij zijn lastig en was de onbescheidenheid in persoon. Dit verdroot mij reeds lang. Op zekeren dag, dat mijn vriend Bachstedt ©n ik in gezelschap van twee heeren en twee dames in onze tent zaten, kwam koning Pumphos, slechts met een wijde broek en een gomelastieken kraag aan, wederom aange rukt en verveelde ons mot zijn onhebbelijke verwaandheid. Toen eenige welgemeende raadgevingen niet hielpen, stond ik op, juist zooals ik het in dit oogenblik doe, pakte don brutalen monarch met een krach- tigen greep bij don nok, juist zooals ik het hier onzen vriend Kuno doo, on schoof hem voor mij uit." Kuno had zich in do eerste verrassing niet tegen Sohwarzhoff's greep verzet. Toen deze hem echter nu van don Btoel in de hoogte trok en voorwaarts schoof, trachtte hij weerstand te bieden. Doch de ander pakte, als met ijzeren greep, slechte nog be ter toe, dwong hem een buiging tegen het gezelschap te maken en ging voort: „Ik noodzaakte aldus zijn maje6toit tot een die pe buiging en zeide: „Hceren en dames, ik veroorloof mij in naam van dezen dwaas en onmondige, u voor diens ongemanierdheden om vergeving te vragen." Daarna voerde ik don koning naar den ingang van de tent, en liet hem los met de waarschuwing: „Voor, heden, koning Pumphos von Wagalaweia, zijt gij in genade ontslagen. Maar durft gij het wagen terug to keeren, dan kont gij mij en weet, dat ik, al ben ik anders ook een goedo kerel, in zekere gevallen zeer on aangenaam kan worden." Mot deze woorden duwde Schwarzhoff den knaap de deur uit, sloot die on wenddo zioh glimlachend tot zijn verbaasde disoh- gonooton: „Heeren en dames, zijn majesteit; koning Pumphos von Wagalaweia laat u door mij goeden nacht wensohen.' Een oogenblik keken do anderen liem met groote oogen aan, daarop barstten zij allen in een luid gelach nit, hetgeen den woeden* den Kuno in de gang onaangenaam in do ooren klonk. „Dat hebt gij weer eens listig overlegd, Schwarzhoff 1" riep do majoor, „De duivel weet, dat, als ik u niet als rentmeester zoo hoog noodig had op h-b landgoed, ik bijna zou wenschen, dat j geheel schoolmeester bij den jongen wordt. Gij kunt hem zeker nog tot iets brengen." „No, ik wist wel, wat ik liever deed,'* antwoordde Sohwarzhoff. „Maar wij zul len nog wel rand schaffen. Jammer, dat hij zooveel ten achteren is voor een cadetten school. Dat is het rationeelste voor zulke ge vallen." „Zijn karakter deugt niet," zeide de mac joor met een zucht. „Niets dan ergernis ea schande zou ik daarvan zelfs ten slotte heb ben.'* (Wordt vervolgd.) j

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5