Uit de „Staatscourant." Kerkelijke berichten. Buitenlanclseh Overzicht. Gemengd Nieuws. Uit de Rechtzaal. twee jaren zitting, niet herkiesbaar te stol len. Dus vijftien, om zoo te zeggen, perma^ nente leden en twee afwisselende?? Bij Kon besluit is pensioen verleend aan W. O o 91 e r 1 a n d, ten bedrage van 1625 'sjaars. Benoemd tot kantonrechter te Schoonho ven, mr J. Klein, thans griflier bij hot ikantongereoht aldaar. Benoemd tot officier van justitie bij de ar ronddssemente- rechtbank te Maastricht, mr J. E. J. M. van der Kun, thans officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Zieriksec. Benoemd tot officier van justitie bij de arr.-rechtbank tc Zieriksec, mr. D. Engel- berts, thans substituut-officier van justi tie bij de arr.-rechtbank te Maastricht. Met ingang van 20 dezer aan H. Th. Spoor, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Doesburg. Aan den kapitein L. Nijhoff, van het 8de regiment vesting-artillerie, met ingang van 2 April, onder toekenning van pen sioen eervol ontslag uit den miitairen dienst verleend en liet bedrag van het pen sioen vastgesteld op /980 's jaa/rs. Leiden. Zondag a.s. hoopt Ds. Holaler op te treden in do Oor. Kork Oudo Vo6t. Bodegraven. Predikbeurten b(J do Nod. Horv. Gom. alhier op Zondag a.s. 's morgens 10 uren ds. J. G.Yerboeff, 's avonds te halfzeven de lieer Mullor. Woubruggo. Herv. Gom. Zondag voorm. to lialftlon en 's nam. to halfzeven Ds. A. G. Lagrand. Geref. Kork. Zondag voorm. to halftien de heor H. Kajan, candidaat. 's nam. te halfzeven preoklozen. Omtrent Keizer Wilhelm'e bczook aan Gibraltar wordt gemeld, dat Z. M. zich in een barkas aan land begaf. Het vaartuig stoomde tusschen twee rijen boo ten, behoorende tot het Brit6cho eskader. Zijne Majesteit maakte met den gouver neur van do vesting, door een schittoroud gevolg vergezeld, een rijtoer naar do voor naamste punten van het schiereiland. De Duitsche vlag was gehcschen en van 'de gaanderijen der vesting werden ter cere van den Keizer saluutschoten gelost. Do Koizcr blijft drie dagen to Gibraltar. Na terugkeer van den Duitschen Keizer zal de koning van tSpanje to Berlijn een te genbezoek komen afleggen. Bekend is, dat de Duitsche Keizer op zijn ie e reizen gewoon is bij de godsdienstoefe ningen aan boord 'des Zondags zelf voor te gaan. Do „Frank. Zeit." deelt nu raedo, in een bericht uit Berlijn dat do preeken die de Duitsche Keizer voorleest, door een geestolijke worden voorbereid. Zoo heeft Zondag jl. de garnizoens-predikant Goens van den kansel afscheid genomen, omdat gelijk hij zeide hij op een dienstreis naar Italië in de nabijheid van den Keizer zijn moet. Do Saksische minister van core.dienst heeft, onder daverende toejuichingen, in do Kamer to Dresden verklaard, dat, naar 'de mconing van de Regeoring en met volle instemming van den (katholie.ken) Koning, tioor do afschaffing van art. 2 van do Rijks- Jezuïeten-wet de bepaling in de Saksische grondwet, welke den Jezuïeten verbiedt in Saksen te komen, onaangetast blijft. Die bepaling zou Saksen blijven behoeden voor Érnstige confcssïoneelo geschillen. Do „Nordd. Allg. Ztg." meldt, dat do vol gondo transporten versterk ingstrocpcn naar Duitsch Zuid w os t-A f r i k a zullen vertrekken: Den 24sten dezer 400 man, den 29sten 250 man en den 6den April 400 man. Do Re- geerïng heeft 2000 Duitsche paarden aange kocht, dio weldra naar de Kolonio zullen worden overgebracht. Zooals men zich zal horinneren, is dr. Gen the, oorrespondent van de „Köl- nïsche Ztg.", spoorloos verdwenen. Do Sultan van Marokko is zeer ont daan over 'dat zook-raken op zijn gebied en op zijn bevel zijn ruiters en voetvolk naar alle windstreken gezonden, om den vermiste te zoeken. Tot nu toe zijn alle nasporingen evenwel vruchteloos. Naar do „Daily Chronicle" uit Mel bourne verneemt, heoft hot Lagerhuis met geestdrift con rede van den premier toegejuicht, waarin de motio van Watson, den leider dor werkliedenpartij, tegen den invoer van Chinee zen in Trans vaal ondersteund word. Het Lagerhuis én de Senaat van het Gemeenobest hebbon dezo motie met algcmeene stemmen aangenomen. Do Londenscho berichtgever van do Pa- rijschc Matin" ontkent, dat de Fransch- F.ngclsche onderhandelingen betreffende een vergelijk loopen over allo hangende geschilpunten. De belangrijkste kwestie, die men over weegt, is, volgens hem, do Newfoundland- Bchc. Voorgesteld wordt haar aldus te re gelen: Frankrijk doet afstand van zijn uit sluitend recht, dat erkend is bij het trac ts at van Utrecht van 11 April 1713, om ann het zoogenaamde French Shore van het eiland do vischvangst uit te oefenen. Voort aan zouden visschera van allo nationalitei ten hun bedrijf aan het French Shore mo gen uitoefenen. In ruil voor deze conoessics kiijgt Frankrijk, behalve oen schadeloos stel Hing in geld, in Afrika tusschcn den Niger en het Tsjad-meer een stuk Engelsch gebied, o. a. het Zuidergebied, zoodat do Fransche colonneB voortaan van don Niger uit het Meer zullen kunnen bereiken, zonder een waterloozo woestijn door te trokken. Ook do handelsgemeenschap tusschen do Fransche kolonies zal hier grootelijks bij gebaat zijn. Waarschijnlijk zal Frankrijk zich verder aansluiten bij de andere mogendheden van de gemengde internationale commissie voor de Egyptische schuld in zake de quaestie van de bestemming van do voorschotten de-politieke Egyptische quaestie blijft bui ten beschouwing en eindelijk zal het F ran8ch-Engelsche tractaat betreffende Siam herzien worden. Quaestics als die van de Nieuw-Hebriden, Zanzibar, Mascate, enz zullen echter bij de tegenwoordige onderhandelingen niet aan geroerd worden. Door de Fransche Kamer werd gisteren art. 1 van de wet op de congre gaties in zijn geheel met 299 tegen 242 stemmen aangenomen. Daarop wcnsch- ten cenigen de debatten tot Maandag uit te stellen"'doch minister Combes vroeg ver lof, nog eenige amendementen op art. 2, betrekking hebbend op het opheffen van het noviciaat en het verbod van het aanwerven van nieuwe leden, te bespreken. De abt Lemire stelde voor artikel 2 te schrappen. Het amendement-Lemire werd verworpen met 301 tegen 2-42 stemmen. De lste paragraaf van art. 2 werd aange nomen. Het gerucht gaat, dat mgr. Loren- zelli, de nuntius te Parijs, zal worden teruggeroepen. Verschillende redenen worden daarvoor opgegeven. Het heet, 'dat de nuntius onjuiste mede deel ingen heeft verstrekt over twee candi- dalen voor vacante bisschopsplaatsen in Frankrijk. Z. H. Paus Pius zou willen wachten tot de reis van president Loubet naar Italië vaststaat, „opdat (zoo schrijven Fransche bladen) de terugroeping van mgr. Lorenzelli niet worde uitgelegd als een be wijs, dat de Paus die reis afkeurt." Echter zou men veeleer denken, dat 'dc terugroe ping juist dan een bewijs van afkeuring zou schijnen. Er is werkelijk eenige strubbeling tus schcn het Vaticaan en de Fransche Regee ring; men kan het niet eens worden over do benoeming van vijf bisschoppen. In hoever de Paus het in dezen oneens is met zijn nuntius blijkt niet. Aan de nuntiatuur te Parijs wordt natuurlijk verklaard, dat van een vervanging van mgr. Lorenzelli niets bekend is. In het Oosten rijk s che Huis van Afgevaardigden beantwoordde minister president von Körber do interpellatie-Ryba, betreffende het bombardeeren van een Tsehcchisch vereenigingsgebouw. Uit de beschrijvingen, zeido de minister, die van dit voorval gegeven zijn, blijkt voldoende, dat to voren niets is gebeurd, wat dc ge moederen dusdanig kon verhitten, dat een dergelijke daad er het gevolg van was. Toch is het tot een 6trijd gekomen, waarbij jefi aantal personen werden gewond. Do Minis ter verklaarde, dat maatregelen genomen zijn, om 'dergelijke gebeurtenissen in het vervolg te voorkomen. Daarop beantwoordde do Ministor do in- tcrpoilatie-Swarisky, waarin het verhinde ren van het ICubelik-concert te Linz wordt behandeld. Natuurlijk veroordeelt do JRe- gecring dit voorval on betreurt zij hot, dat do kunstenaar, dio nog wel in een welda digheids-concert optrad, het mikpunt van beleedigingen is geworden. Op de aantij ging, dat do Regeering do schuld is van dezo gebeurtenissen, wilde de Minister niet antwoorden. Zoolang dit niet bewezen kan wordon, zullen alle verstandige menschen zulke vermoedens veroordeelon. Met betrok king tot het in do. vorige vergadering voor gevallene, verklaarde do Minister, dat do wet den ministers toestaat aan de beraad slagingen der volksvertegenwoordigers deel to nomen, doch h<m daartoe volstrekt niet verplicht. De Regeering, zeide hij, houdt de tegenwoordige debatten wegens do voort durende obstructio voor onvruchtbaar en wil er niet toe bijdragen ze nog onbedui dender te maken Do Regeering weet, wat haar plicht is. Do Wecner correspondent van het „Berl. Tagebl." heeft een onderhoud gehad met den heer von Müller, don Oostenrijkschcn burgerlijken agent in Macedonië, dio hem meedeelde, dat de toestand <Ioor de hervormingen reeds zoozeer is verbeterd, dat do administratieve misbruiken, 'do mi litaire overtredingen en het fanatiek op treden dor bevolking thans onmogelijk zijn. De Turken hebben eindelijk ingezien, dat do hervorming voor hen het behoud der provincio beteckent en ondersteunen haar daarom zooveel mogelijk. Alleen gaan zij veel to langzaam te werk. Do kracht van den opstand houdt de heer von Müller afgezien van enkele aanvallen van rooversbenden, moorden en aanslagen, die in Macedonië gewoonte zijn voor gebroken. Turkije schijnt wel lust te hebben, Bulgarije, dat de hoofdoorzaak van allen opstand is, aan te vallen. Doch do Turken weten, dat Bulgarije nu op eiken strijd is voorbereiddaarbij komt, dat dit vorstendom blijk geeft, van een vriend schappelijke verhouding niet afkeerig te zijn. De heer von Müllor gelooft, dat het her- .vormiügBwerk aan het land 6 tot 9 maan den betrekkelijke rust zal "geven. De moei lijkheid voor Turkije is het onderhoud van een groote troepenmacht (250,000 man) in Maoedonió. Gedologeerden uit do Argentijnache Ro p u b 1 i o k zijn, volgens een telegram van de „Times" uit Montevideo, aldaar aangekomen om te trachten bemiddelend op te treden tusschen de regeering van Uruguay en do opstandelingen. Zij zullen een onderhoud hebben met den staatspresi dent, maar men twijfelt of hun onding slagon zal. De Oorlog. Generaal Koeropatkin stelt er blijkbaar en hot is goed van hom gezien prijs op om in goede verstandhouding te leven rnet zijn eersten ondergeschikte. Dit is dan ook de beste manier om van een goede sa menwerking verzekerd te zijn. Aan den tegenwoordig»n opperbevelheb ber van hot Russische leger in MandBjoe- rije, generaal Linewitsch, heeft de opper bevelhebber dit telegram gezonden: „Ik groet u te midden van de troepen, waarover gij het bevel voert. God helpo u om het moeilijkste deel van uw taak te volbrengen 1 Ik zal gelukkig zijn, u aan liet hoofd van de tröepen te vinden, die de Keizer mij genadiglijk heeft toevertrouwd. Ik verwacht, dat gij ze niet verlaten zult zoo lang het voornaamste gevaar dreigt, want de troepen stellen het volste ver trouwen in u." Generaal Linewitsch heeft de voornaam ste strategische punten zelf bezocht en de pas opgerichte versterkingen in oogen- 8chouw genomen te Yin-kow en op andere punten in Zuid-Mandsjoerije, waar het we der veranderlijk is, veel sneeuw valt en het hard vriest. Uit Port-Arthur komen geen berichten van beteekenia. Het belangrijkste is nog, dat men er gebruik zal gaan maken van ballons captifs, om maar goed de nadering van Japansche schepen to kunnen ont waren. De geruchten over een aanval op Nioe- tsjwang zijn ongegrond. Er gebeurt daar niets bijzonders. Op Korea sohijnt heb op het oogenblik aklus gesteld te zijn: Na do eerste ontscheping heeft zich een kleine Japansche colonne naar Pyn-yang begeven, waarheen andere troepen, die te Tsjemoelpo aan land waren gegaan, gevolgd zijn. Deze concentratie zegt do „Times"- correspondent is voldoende om het ver der voortr ëkken van de Russen naar de streek ten Zuiden van de Yaloe to be letten Van het eersto oogenblik af heoft men te worstelen geha/d met verschrikkelijk weder. Tooh heeft de infanterie dagmarschen gemaakt van 40 K.M., terwijl iedere sol daat een last van nagenoeg 45 K.G. te dra gen had. Dat was een zware proef. De troepen bivakeeren voor het meerendeel in do Koreaansche dorpen. Onder bescher ming van de voorhoede mel'dt de „Ti- mes"-correspondent voorts is een krach tige oolonne bezig aan land te gaan dich ter bij het centrum der te wachten opc- ratiën. En ook zou een landing beproefd zijn „in de eonigo bruikbare haven aan de Oostkust van Korea". Ondanks de ontzettende koude, die heerscht, bivakceren de Japansche troepen, die niet onmiddellijk vertrekken, in do open lucht en wordt slechts om beurten in de Koreaansche huizen vertoefd, die, hoe ellendig ook ingericht, althans verwarmd zijn. Tot dusver zijn, wat voedsel betreft, de Japansche soldaten van het noodige voorzien. Hoofddoel is: dc gemeenschap tussohen Port-Arthur en Vladivostok af to snijden. Hooggeplaatste Japansche officieren ver klaren, dat er op Koreaansohen bodem al leen ernstig gevochten zal worden als zij er toe worden gedwongen. Alles heeft totdus- ver ten doel om het leger den weg teberei- den, on dit zal pas ernstig werk doen, na dat het do Yaloe over is. De Russische tac tiek van terugtrekken schijnt dit toe te la ten, zoodot, de Ruseen waarschijnlijk voor het eerst slag zullen leveren op Mandsjoe- rijsohen bodem. De Japansche regeering heeft zeer stren ge bepalingen uitgevaardigd voor bijzonde re oorlogscorrespondenten. Elk correspon dent moet Europeesche klecren dragen, en aan den linkerarm een witten linno* bund, waarop de naam van zijn blad of agent schap in roode Japansche karakters is aan gegeven Hij mag vergezeld zijn van een ba hoorlijk geaccrediteerd tolk en een bed ie i de. Indien een correspondent de gewone of militaire strafwet overtreedt, of de wet be treffende het bewaren van militaire gehei men, kan volgens de krijgswet gevonnist worden door een krijgsraad. Dezelfde bepalingen gelden voor tolken en bedienden van correspondenten. Uit Seoul wordt gemeld, dat markies Ito gistermiddag een officieel onderhoud had met den Keizer van Korea, die hem in do zaal der ceremoniën van het paleis ontving. De Keizer was zeer minzaam. De heer Tsutsuko, secretaris van den Kroonraad, die den markies vergezelde, verklaarde, dat de zending slechts geschiedt ten believe van den Keizer van Japan, die zijn sympathie voor Korea wenschte uit te spreken in deze onrustige tijden. De zen ding heeft geen politieke bedoelingen. Baron Suyematsu, schoonzoon van mar kies Ito, die kort geleden uit Japan is aangekomen, had in het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Londen een onderhoud met lord Lansdowne. Op de poppententoon stelling ten voordeele van het Kinderziekenhuis te Dordrecht word ook deelgenomen door de meisjes van het H. G. of Arme wees- en Kinderhuis alhier. Do pop, door haar Ingezonden was gekleed als een der oadste weesmeisjes. Naast het Zondagspakjo was er dagelyksche klooding by. De kleoding, het hoofddeksel, de schoenen, 't was alles in het weeshuis en door de weozon vervaardigd. Alloen do zilveren broche mot het Leidsche wapen was door een zilversmid gemaakt. Do weesmeisjes hebben eer van haar werk gehad. In do rubriek wees huizen werd de Leidsche pop met den eersten pr\is bekroond. Morgen zal „Ajax" bij gunstig weer haar laatsten com petitie-voetbal-wed strijd spelen en wel tegen „R. A. P." uit Amsterdam. „R. A. P." heeft „Ajax" in I Amsterdam verslagen met 21. Toen was echter „Ajax" zeer onvolledig. Wo zul len dus hopen, dat zij revanche zal nemen over deze nederlaag. Er is dus een span nende wedstrijd te verwachten en daarom: laat het Leidsche publiek nu eens toonen, dat het veel voor bootbal voelt door getuige to zijn van dezen wedstrijd, waar het gaat om de vierde of vijfde plaats in het rang lijstje. Morgen komt ook de Haarlemsohe voet bal-vereen i ging „Voorwaarts" aan „L. F.- C." te Leiden een bezoek brengen Het ter rein is gelegen Zwarte Laantje, het tweede land links. In het Duin, nabij Jachtlust onder de gemeente Velzen, is gevonden het lijk van een jongen man, bij het konijnen- delven omgekomen. Inlichtingen worden ten spoedigste "inge wacht bij den burgemeester van Velzen. Omtrent het vinden van dit lijk deelt men nog mede: Woensdag liep een heer uit Haarlem te wandelen in de duinen achter Jachtlust, toen hij daar zag staan een gewone schop, waarbij oogenschijnlijk een paar laarzen la gen. Dat trok zijn aandacht, omdat er nie mand in dc buurt tc zien was. Toen hij na derbij kwam, bevreemde hom de ligging van de laarzen en 'deze willende oprapen, bleek het, dat er een man aan vast zat, die ge heel onder het zand bedolven was. Een klein gat naast de laarzen wees de plaats aan, waardoor het konijn ontkomen was, dat hij had willen bemachtigen en dat den dood van 'den man had veroorzaakt. Want die man is zeker een van de vele stroopers, die van Castricum en zelfs van Noordwijk d< duinen beschouwen als hun eigen terrein en daarin delven naar konij nen. Reeds zes dagen verklaarde de dokter had de man oncler het zand gezeten en aan zijn gelaat was te zien de vreeselijkc dood strijd, dien lnj te strijden had gehad. Do plaats, waar do armen lagen, gaf blijk van worstelen om nog te ontkomen aan den ver stikkingsdood. Niettegenstaande publicaties in alle bla den van den omtrek, is nog niemand komen opdagen om het lijk te herkennen. Op den arm was het cijfer 35 get-atoueerd en volgens 'den geneesheer, kan dc man slechts 19 a 20 jaar oud zijn geweest. Men s ch r ij f t aan de ,N. R. C'. Uit het konieD en gaan van trekvogels zijn niet steeds gevolgtrekkingen voor het te wachten weer te maken, want werd de vori ge week geméld, dat in Dordrecht de ooie vaar was teruggekeerd, thans werden op verschillende plaatecn in Zeeland nog waar genomen zoogenaamde Denen (wilde zwa nen), die zich gemeenlijk, naar het heet, alleen bij zeer strengen winter in ons land vertoonen. Te Chester wilde men een kanon, op de Boeren veroverd, een biyvendo plaats govon op het plein voor het stadhuis. In den gemeenteraad kwam or verzet. Eon d«r wet houders vond 't grievend voor de Boeren, die nn mede-onderdanen zjjn, dat kanon daar als eon tropee neer to zetten. Een ander wethouder verzocht op to teekenon, wie er bb de stem ming voor of tegen zouden z\jn. Men kon dan zien wie Boeren waren geweost. Daar kwam woor oen raadslid togen op; bfj vond't onge past Iemand roor Boer uit te maken. Waarom vroeg weer een ander; de Boeren zfjn nu immers onze mede onderdanenhot kan dus goon scheldnaam wezen. Met 18 tegen 0 stem man werd bosloten hot kanon voor hot stad huis te zotten. Te Berlin is b \j politieverorde ning thans het gebruik der drukste straten en pleinen in het midden der stad voor wiel rijders verboden op straffe van ten hoogste 30 mark boete. Alleen het dwars oversteken uit zijstraten ie daar geoorloofd, 6n het vor- bod geldt niet voor militairen, beambten van politie, brandweer, posterijen en telegraphie, mits voor ambtzaken en in uniform. Ongevallenwet. De Raad vaai Beroep te Haarlem heeft afgewezen hot beroep van A. N. Zangster, lijkbezorger to Amsterdam, tegen de beslis sing der Rijksvezekeringsbank, waarbij hem vergoeding word ontzegd voor de bekomen verwondingen, die klager opliep dooi het afwaaien van een dak tijdons een begrafe nis op den A mateiveenschen wog. De Raad oordeelde, dat het boroep van klager niet valt onder het vervoerwezen. Het Rembra-ndt-theater. De Amsterdamsche rechtbank verklaarde gistermorgen op verzoek van mr. Keyzer, in staat van faillissement de naamlooze vennootschap „Rembrandt-Theater" te Am sterdam met benoeming van mr. Mensing van Charante in gezelschap van mr. Key zer aan het theater, om den inboedel te invontanseeren. De heor Verstraeten, die onlangs in plaate van den heer Levin tot bedrijfs-directeur benoemd werd, meende echter hiertoe geen vergunning te kunnen geven, omdat het gebouw in eigendom toe behoort aan de Amsterdamscho Exploita tie-Mij., dus niet aan de Naamlooze Ven nootschap Rembrandt-Theater", welke volgens hem niet bestaat. Zijnerzijds wees mr. Mensing van Char onto er op, dat dit hem niet mocht verhinderen, gevolg te ge-- ven. Desnoods kunnen de belanghebbenden later bij de rechtbank protested en. De cu rator hiëld echter voet bij stuk, doch stond too, dat do directeur den rechtskundigen raadsman van de -vmstordamsche Exploi tatie-Mij., mr. Caroli, verwittigde, en hij verklaarde te zullen wachten tot dezo in het theater gearriveerd was. (N. R. C.) Men meldt nu nader uit Amsterdam: On der toezicht van den curator, mr. Mensing van Charante, had gistermiddag toch de in- ventariseering plaats van den inboedel In het Rembrandt-theater. De vooretelling had gis teravond op de gewone wijze plaats Hedenavond gaat eon nieuwe operette: „Die Lammer," waarmede de directie hetzelfde succes hoopt te hebben als met de vorige werken. Ook z\jn vóór de pauze nieuwe specia liteiten aan het p woord." De dynamietaanslag te Luik heeft in de stad eon geweldige opschudding teweeggebracht. Men was eerst van gevoe len, dat hier eea afzonderlijke wraakneming wae geschied, doch nu is men niet langer in het onzekere over de motieven der daden. Bij verschillende inwoners van Luik waa 's morgens een biljet in de brievenbus ge daan, waarop het volgende: „Vive le 18 Marsl Vive la Commune 1 Mort aux bourgeois 1 A bas les expulseurs I" Deze laatste woorden eiscben eenige op heldering Men heeft verleden week veel anarchisten, met wie de commissaris van politie Laurent (voor wiens huis de bom ge legd was) zich als hoofd der veiligheids politie had bezig té houden, over de Duit sche grens gezet. Uit wraak hierover hebben geestverwanten der uitgezette anarchisten den dynamiet aanslag gepleegd. De dynamitards kozen den 18den Maart om do daad te plegen, daar zij zoodoende tevens de Commune herdachten. Wie de daders kunnen zïjd ligt nog volmaakt in het duister. Wel hebben bewoners van de St.-Walburgstraat tusschen half twee en twee uren 's nachts een paar jonge mannen ge zien, die uit de straat kwamen, waar de bom neergelegd was, maar de verstrekte aanwij zingen zijn uiterst vaag. De ontploffing heeft om een uur of twee 's nachts plaate gehad. Goed 1 uur bemerkten personen die langs dc Montagne de Sainte Walburgo gingen, voor de deur van het huia, waar de neer Laurent woont, een doos, hoog omtrent 30 centimeters en er uitziende als een blikken in maak doos. Daar het voorworp er verdacht uitzag", verwittigden zij den heer Laurent, die nu, om het voorwerp niet op te rapen, naar buiten kwam door een raam der beneden verdieping Laurent zag de doos na, die hem een ont- ploffingswerktui^ toescheen. Dadelijk verwittigde hij de politie, dio hom den raad gaf, zich in betrekking te stellen met den commandant Patijn, welke, op zijn verzoek aanstonds, tegen half drie, kwam. Dc heer Patijn knielde, om te zien en te hooren of het voorwerp niet voorzien was van een uurwerk, dat op een gegeven oogen blik de ontploffing moest teweegbrengen. Was dit nn zoo, of was do buis van een lont voorzien? dit weet men nog niet, doch zeker is het, dat op dit oogenblik een twin tigtal personen den commandant omring den Allen werden door de ontploffing op den grond geworpen, de commandant werd met verbrijzelde beenen opgenomen. Van den landmeter Dupont werd een been schrikkelijk vermorzeld. Het moest eveneen» worden afgezet. Dc pastoor Lom mens werd schier geheel ontkleed. Men vond zijn sou taan op 20 meters af stand. Hij is erg gekwetst en verbrand. De drie agenten werden gewond aan de borst do beenan en hot hoofd De deur on de vensters dei- woning van den heer Laurent werden tot splinters ver brijzeld ,cn van een vijftigtal andere huizen zijn do vensterruiten gesprongen. Hulp snelde dadelijk too uit het gasthuis genaamd „Höpital dee Anglais", dat eenige schreden van daar gelegen is en de ge kwetsten werden met baren naai gezegd gasthuis gebracht. Do ongelukkige Patijn is se dert overleden; de amputatie van beide beenen heeft kort daarna den dood ten gevolge gehad. Over het sterfbed van Patijn is nog het volgende aan een verslag in het „Hbld v. Antw." ontleend: „Ik verlaat zoo eVen het „Höpital des Anglais", waarheen de gewonden werden vervoerd. Men zeide er mij, dat commandant Pa tijn bij zijn aankomst in het gasthuis be wusteloos geworden is en eerst te 6 uren 's morgens tot bewustzijn kwam Ik heb ham te 10 uren gezien. Men heeft hem de twee beenen moeten afzetten. Het rechterbeen ie afgezet even boven de knie, hot linkerbeen ter hoogte van de bil. Hij ligt op een bed, waarvan de dekens door middel van een toestel omhooggehou den worden en niet op het lijf rusten. Men ziet alleen het hoofd, verschrikke lijk gezwollen en verscheurd door scherven van schroot en glas; in dit vreeselij k ver wrongen gelaat schtiteren twee ongedeerd gebleven oog on. Do oommandant wordt bewaakt door zijn schoonbroer. Hij heeft al zijn tegenwoordig heid van geest bewaard en uit zijn gezwol len lippen komen van tijd tot tijd de woor den „Wat ia het koud 1" „Wat is het warml" De commandant heeft nog een andere wond aan den rechterpols, maar het af zetten der hond zal niet noodig zijn." Nog een der andere gekwetsten ligt op sterven. De landmeter Dupont heeft, na een lan ge bezwijming, het bewustzijn herkregen. Hij is zeer zenuwachtig. Men heeft zijn been afgezet, maar de ongelukkige weet het nog niet en hij klaagt zelfs over pijn in het on derste gedeelte van het afgezette been. Dupont ia ook aan de rechterhand ge kwetst. De politieagent Crien heeft de beenen vol metaalscherven. Een der beenen is ook ont wricht, maar wegens den. geestestoestand van den gekwetste kan men de afzetting niet uitvoeren. Daarenboven is 't met het gelaat van dezen agent deerlijk gesteld De andere gekwetsten, waaronder de eerw. h. Lemmena, hebben zich naar huis kunnen be geven. Later werd nog gemeld, dat men vreesh, dat ook de landmeter Dupont er niet vaa op zal komen. Yan de politic-agenten heeft er een éón oog verloren, do ander ïb ia ds war. Er zijn in het geheel otfgea ernstig ge wonde slachtoffers.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2