N2. 13520 Derde Blad. 19 Maart 1904. WOORD-WEDSTRiJD. Schoonheid en Liefde. Zooals onze jonge vrienden weten, kwamen voor dezen Wedstrijd in niet minder dan 691 auiwoordeu, als men ze op elkaar legt een aardigen stapel vormende. Wy lieten ons echter door dit groote aantal niet afschrikken, maar togen moedig aan 't work, nieuwsgierig om te zien wat men on6 gezonden had. Al heel gauw bleek ons echter, tot onze teleurstelling, dat zeer veel antwoorden fout waren. Een groot aantal der deelnemers maakte een voudig gebruik, van de woorden Leidsche en Konstanlïnopolitaansche (welk laatsto woord er dikwijls heel ongelukkig afkwam) en hechtte deze ten onrechte vast aan hot eigenlijke woord. Anderen weer namen hun toevlucht tot: Roelo/arendsveensche, Tietjerksteradeelsche Koninklijke, Onderlinge, Eerste, Ebbenhouten. Eón inzender begon zijn woord met Zuri- nacumscJie. Wy hebben by onze rubiiek „foutieve 'antwoorden" o. a. deze liggen: paardenteeke- nenvorjesschry venwoordenwedstrijddankzyhet- LeidschdagbladtoegewydSy t thoffsonovertref- baregroote woord wedstrydreclamemakendgeest vermogenallerbuitengewoonstgrootenschnk- te weegbrengendehuwelyksreisongel ukken vor- zekeringsmaatschappijenfaillis8ementsochtend staatscourantberichten. Verder zy nog vermeld, dat onze collectie er ook nog telt iu dezen trant: Eon gepensio- neert groot majoor uit Nederlands Indiö wordt volgens zyn verlangen zonder militerre eer begraven; Hofleverancier van Hare Majesteit Koningin Wilbelmina; Men leert: Niemand mag het grootste woord hebben. Eón vriend helderde zyn antwoord op met de aanteekening: Dit woord bestaat uit negen woorden. De inzendster, die zestigmaal het woordje „over" plaatste vóór grootvaderschapsbewy- zen, toont door haar onderschrift, dat zy'/;elve haar antwoord als Diet ernstig bedoeld be schouwt. Een landbouwer, in jaren verre boven den gestelden leeftyd, moeten wy melden, dat zyn antwoord niet goed is. Hy zou toch geen prys gekregen hebben, maar verdient nu zelfs geen woord van lof. Maar we mogen niet te uitvoerig worden en zullen dus, na vermelding, dat het grootste foutieve woord 597 letters telt, nu neer- schryven, kort en bondig: het totaal der foutieve antwoorden bedraagt niet minder dan: 393. Tegenover deze foutieve antwoorden staan evenwel veel goede. Wy bewonderen het vernuft en de scherpzinnigheid van de inzen ders er van en het spyt ons, dat wy niet veel meer van hen kunnen beloonen. Toch hebben wy het aantal pryzen, dat wy eerst op acht stelden, nog met twee verhoogd, zoodat na tien pryzen worden toegekend. Toon wy gewaarwerden, dat er aardig wat goede woorden 53 van boven de honderd letters in ons bezit waren, hebben wy deze ter zyde gelegd, om hieruit na te gaan wieD de pryzen zouden ten deel vallen. Het resultaat van ons nauwkeurig onder zoek is, dat wy toekenden: Den eersten prijs (een knostvoor- werp) aan Atb. van der Zaal, 14 jaar, Vier kant, to Lisse, voor het woord van 292 letters: Gemeenteambachtsschoolonderwyshulpmid- delenherstellersinstrumentmakerswerklieden- vergaderiogslokaalschoonmaakstorsgereed- schappenborgplaatsenverbouwingskostenopga- venbriefjesverzamelbakjesmakerswerklieden- stakersvergaderlngstoegangskaartenrondbren- gerstasschensluitingsherstellingsrekemngs- bezorger. Den tweedcu prijs (een kunstvoor werp) aan Johannes Bijtel12 jaar, Ryn- en Schiekade 115, to Leidenvoor het woord van 204 letters: Voorbereidingsonderwysinricktinggiiffelschuif- kokerdekselsarabeskenversieiingenverguldors vereonigingswinteravondliefdadigbeidsgymnas- tiekuitvoeringsprogrammarondbrengersachter- kleinkindertjesspeelkameraadjes. Den derden prijs (een boekwerk) aan E. J. Odendaal, 15 jaar, te Rijnsburg, voor hot woord van 177 letters (met verklaring): Plattelandsgemeentegasgloeilichtkousjesleve- ranciersvereenigingsjaarfeestvergaderingsop- roepingsbriefjesrondbezorgingsbezoldigingsver- hoogingsaanvragebehandelingsvoorstelafstem- mmg. Den vierden prys (een boekwerk) aan D. G. W. van Voorthuysen, 15 jaar, Zoeterwoudsche Singel 13, te Leiden, voor het woord van 164 letters: Geraeentereinigingswerkliodenhoofdopzichters- vereenigingsvergaderingsgebouwsaanbeste- dingsopenbaarmakingskwestieberlchtemnwin- ningsmoeilykkeidsoplossingsvraagBtukkon. Den vijtdeu prijs (een boekwerk) aan Pietje Vemède, 10 jaar, te Voorschoten, voor het woord van 164 letters: Gemeenteveldwachtersweduwenpensioens- verzekeringsvergaderingsgebouwenaannemers- kleindochtersspeelgoedkastenmakersbedien- dengereedschapskistenmakerspostspaarbank- boekjes. Den zesden prijs (een boekwerk) aan Anton J. Spaargaren, 14 jaar, Kort-Kapenburg 14, te Leidenvoor het woord van 160 letters (met verklaring): Ky wielenonderdeelenvervaardigingsmaat- schappyaandeelhoudersdividenduitkeeringsver- gaderingsconvocatiebiljettenleveringsaanbeste- dinginschry vingsbiljetteninie vering. Den zevenden prij9 (een boekwerk) aan J. Verbeek, 15 jaar, Haarlemmerstraat 77, te Leiden, voor het woord van 159 letters (met verklaring): Blattelandsvolksinvaliditeitsverzekeringshoofd- vertegen woordigerstraktementsverhoogings- aanvraagbiljettenrondbrengersbediendensalaria- veihoogingsaanvraagplakkaten. Den achtsten prijs (een boekwerk) aan J. P. Vergouwen, 9 jaar, Langebrug 54, te Leiden, voor het woord van 159 lettors: Stoomlandbouwwerktuigenbenoodigdheden- toutoonstellingsadministratieafdeelingsbedien- denvereenigingsbibhotheekboekenuitdeelings- weekbepalingsvergaderingsoproeping. Den negenden prijs (een boekwerk) aan Nico Kruit, 13 jaar, Kort Rapenburg 4, te Leiden, voor het woord van 158 letters: Stoombeetwurtel8uikerraffinaderyendistilleer- toestellenfabriekskapitaalvermeerderingsaan- det Ihouderstesluitsvernietigingsvoorstellen- besprekingstydsoverschryding. Den tienden prijs (een boekwerk) aan Antje Rijneveld, 13 jaar, te Al/en aan den Rijn (Lage Zyde), voor het woord van 154 letters: Snelporsboekdrukkerswerktuigenmakersbenoo- digdhedentenfoonstellingsterreinenopzichtors- traktementsverhoogingsaanvragenbeoordee- lingscommissieledenzitlingsdag. Den buiten Leidon wonenden zullen de pryzen in den loop der volgende week worden gozonden. De Leidsche pryswinners kunnen ze persooniyk in ontvangst nemen aan oirs Bureel, a. s. Maandag of Dinsdag tot des avonds zes uren. N.B. De antwoorden der beide deelnemers buiten mededinging (één naamloos en één uit Den Haag) zyn geen afzonderiyke ver melding waard. Emanuel Müller was musicus en woonde in Berlijn. Hij speelde piano en viool; maar ongelukkig muntte hij op geen van beide instrumenten uit. Ook was het hem onmogelijk, niettegenstaande allo moeite, met de edele toonkunst, die hij als brood winning beschouwde en beoefende, zooveel te verdienen, 'dat hij in zijn levensonder houd kon voorzien; onze beklagenswaardige toonkunstenaar moest ten slotte ook bet laatste overschot vaD zijn vermogen er aan geven, dat hem door zijn ouders nagelaten was (die reeds lang geleden gestorven wa ren) en dat door den leer- en reistijd van den zoon aanmerkelijk verminderd was. Müller bevond zich in een treurigen toe stand: hij was niet talentvol genoeg om op concerten op te tredenhij was een echte dilettant en kon daar niets aan verande ren, om als kunstenaar de wereld te beko ren. Zijn spel was zelfs niet voldoende voor goede orkesten en om als klavierspeler iö

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 11