Als Christenen hebben we dan ook een zwaron strijd te strijden. Spr. wil aan do hand van de eerste 3 beden uit het Onze Vader zijn gedaohten ontwikkelen. We ko men in do eerste plaats niet op voor ons recht, maar voor Gods recht. De wetenschap bedoelt n.l. de opsporing van de idee Gods, di^in don Kosmos is neergelegd. Ze bedoelt niet bespiegeling, maar a/spiegeling. Daar om is de mcnsch geschapen als Boelcl Gods, opdat hij tot die taak subjectief bekwaam zou zijn. Vandaar nu, dat wetenschap in den vollen, waren zin des woords geheel iets anders ia dan het weten van vele en velerlei dingen. Vandaar verder, dat do wetenschap slechts naar het beginsel waaruit men leeft, zuiver kan ingedeeld in verschillende soor ten. Met kracht komt spreker daarom op togen dq valsche vinding van een tegenstel ling als geloof cn wetenschap, Spr. meent, dat men evenzeer kan spreken van heb ge loof dat het ongeloof er op na houdt, als van de wetenschap dóór het ware geloof beoe fend. Hij verdedigt nu de stelling, dat het Christendom ook een positieve befceckenis had en heeft voor do wetenschap. Do lijn nu, waarop zich aan onze Sbaats- Univ<?rsitciten het onderwijs.beweegt, strijdt thans in vele opzichten met de conscientio- overtuiging veler positieve Christenen. Re den waarom een opleiding naar eigen be ginsel eisoh is voor de eer van Gods naam Hetgeen dienaangaande in de laatsto da gen is gezegd geworden in de Tweede Kamer door mannen van de linkerzijde, acht Spl een zeer bedenkelijk verschijnsel, zelfs voor het mystieke leven dat sommigen van hen belijd» m tc hebben. Een uitgebreide critiek word over deze dingen nu ten gehoor© gc- braohL. Voorts, vervolgde Spr., begrijpe men goed, dat het niet gaat om de Vrije Universiteit als zoodanig; maar om prinaipieele vraag, of het Calvinisme als do zuiverste opvat ting va*i hot Theïsme niet geroepen is dit ook in de wetenschap te openbaren; en of men (de Staat) dan bevoegd is en hot recht hcoft, om de eeno wijze van beoefening en zelfs van opvatting der wetenschap to be- voordeelcn boven do andere. In dat opzicht was Spr. wel genoodzaakt geworden door verklaringen van vele vrij zinnigen zelf te denken aan liberaliteit van Omar (een aanvoerder dor Mohamedancn die deotdjds de bibliotheek van Alexandrië liet verbranden, omdat hij don Koran ab soluut en voildoende aolibto. Vele liberalen toch zeggen: Staats-Universitcitcn geven alleen de ware wetenaoliap; hot andere is sectarisch. Spr. wil dab aan beide soorten van inrichting ware liberaliteit worde be wezen. In vorband met een on ander besprak Spr. ook nog met een enkel woord de te genwoordige quaestio onder de Gerefor meerden zelf over dc verhouding tusschen do Theologische School en do Vrije Universi teit; en verwees naar een artikel van onzen stadgenoot ds. Lainan, predikant to Krui- ningen, onlangs in „De Herout" opgeno men, die School en Universiteit beide krachtig wilde steunen, en met elkaar in nauwer verband brengen. Om do komst van hot Koninkrijk Gods op elk gebied te bevorderen, is hot Chr. roeping, om de Chr. wetenschap ernstig te steunen; cn in zooverre als ons ministcrio door het wetsontwerp ook de Chr. weten schap steunt, hebben onze mannen do waar dij daarvan diep in to zien. Gods geopen baarde wil moet worden volbracht, ook op het gebied des uitcrlijken levens. Van lou ter mystiek mag een Christen niet leven; om dan zoodoende aan het ongeloof alles in handen te spelen. Op terrein van het lager onderwijs hebben wo een zegepraal be haald, welke al de bezwaren door do libero- lon vooral in '75—'80 geuit, heeft te schande gemaakt. Thans kon men bij de debatten over Hooger Onderwijs al die „Oude •plunjeweer zien te voorschijn gehaald; als: de natie is er aan gehecht; de volka- cenhoid wordt in de Openbare Universi teiten belichaamd, enz., enz. Alles was des tijds tegen het Chr. lager onderwijs dienst deed, moest nu dienst doen bij het Hooger Onderwijs, 't Zal dan ook wel er mede gaan als bij het lager onderwijs. Nog 25 jaar, on do zonen van vole tegenwoordige libc ralcn vinden do vreemdsoortige liberaliteit hunner papa's niet langer meer houdbaar. Ten slotte was het spreker een genot to kunnen, opmerken, hoe Q. N., voor enkeleu tijd in het „Handelsblad" tegen het wets ontwerp van dit ministerie had geschreven, en geëindigd had met het slaken van de verzuchting, dat hot noodlot do wet moge achterhaald hebben eer ze in het „Staats blad" staat, Mcor had spreker voorloopig niet to vorlaugen, als n.l. de liberalen bij monde van Q. N. tot het niet aanvaarden van deze wet hot noodloter bij te pas moeten zien komen, dan schijnt het met die wet zeivo er nog niet zoo kwaad uit to zien. Immers als men het niet golukken van oen zaak aan een noodlot toeschrijft, is die zaak in zichzelf stellig niet van do slechtste soort. Do rede werd mot vele oitaton en voor beelden geïllustreerd. Droogmaking der Zuiderzee. Gisteravond trad voor 'de afdeeling Lci- don en Omstreken van den Bond van Tech nici in do bovenzaal van „In den Vergulden Turk" op de heer A. Beekman, te 's-Gra- vonhago, dio een rede hield over de droog making d« Zuiderzee. Hoewel do Spr. reeds ten vorigen jaro voor do afdeeling de technische zijde van do Zuidorzee-zaak een vraagstuk is het volgens Spr. niot meer had besproken, behandelde hij dit godeeltc nogmaals in het kort. Het plan, zooals hij het ontwikkelde en zooals het op een grooto landkaart was afgebeeld, zal insluiten 345,000 H.A., waar van in het midden een groot IJselmcer, dat do lang gezochte oplossing geeft van do IJselquacstie. De geheel© droogmaking zou volgens dit plan, wat hoofdzakelijk dat der Staatscommissie is, 33 jaren duren, waar van de afsluitdijk alleen 9 jaar zal vorde- ren. Do voordeelen werden aarna besproken verbetering van 'de afwatering dor omlig gende landen, omdat het IJselmeer een standvastig peil heeft, een groote lengto waterkeering zal vrijkomen en de waterver- versching der omliggende landstreken zal er zeer bij winnen. Het eenigo nadeel, de opheffing der zeo- visscherij, werd mede onder de oogen ge zien. In de tweede plaats behandelde Spr. meer uitvoerig de economische, sociale cn financieelo zijde van het vraagstuk, Hij toonde aan, dat een werk als dit, dat vol gens begrooting 189 millioen zal moeten kosten, eigenlijk alleen door den Staat kan worden uitgevoerd. De Staat toch zal ook profiteeren van do indirecte voordeelen bovengenoemd, welke voor een partioulioro onderneming geen waarde kunnen hebben. Ook al leverde de droogmaking geen direc te voordeelen op, dan nog zouden de sociale voordeelen alleen voldoende zijn voor den Staat om het werk te aanvaarden, hetgeen door Spr. in den breede werd aangetoond. Om het pachtstelsel met zijn slechte gevol gen te vermijden, moeert de Staat de gron den niet verkoopen, zooals bijv. in de Haar lemmermeer is geschied, maar mot een stel sel van aflossing aan de gebruikers zelf in eigendom afstaan. Dab de financieele bezwaren voor den Staat te groot zouden zijn, werd door den heer Beekman op grondige wijze weerlegd. Nederland zal 26 jaren den intrest van 42 millioen moeten dragen, doch na 17 jaren zullen de uaten beginnen te vloeien, die daarna ieder jaar grooter zullen worden. Hij berekendo, dat geheel in puik bouwland herschapen de H.A aan den Staat zou kos ten 1082.61, een niet te duur bedrag, als men bedenkt, dat in 1862 de gronden in de Haarlemmermeer worden verkocht tegen f 1487 per H.A. Nederland heeft voor den Atjeh-oorlog 300 millioen uitgegeven,zou het dan geen 42 millioen mogen uitgeven voor aanwin ning van 200,000 H.A. uitnemenden grond, een nieuwe provincie aan ons land toevoe gend, gelijk aan Zeeland? vroeg Spr. De sociale voordeelen werden vervolgens nog eens door Spr. uiteengezet, waarbij hij or op wees, dat thans jaarlijks 4000 land bouwers ons land verlaten, terwijl het van groot belang zou zijn voor het vaderland om deze to behouden. Na ton alotte de door tegenstanders aan- gevoordo bezwaren te hebben ontzenuwd, besloot Spr. met con warme aanbeveling van do zaak, waarmede het echter thans niot best staat, omdat 'de tegenwoordige Regcoring er blijkbaar niets voor voelt, dat echter niemand mag weerhouden om er voor to strijden als voor een groot nationaal belang. Door een aantal dor aanwezigen werd mot den Spr. van gedachten gewisseld, terwijl ten slotte door de vrij talrijke aan wezigen met algemeeno stemmen de navol gende motie wor X aangenomen Do afd. Leiden van den Bond van Techni ci, gehoord do lezingen van den hcc Beek man over d technische en oeconomische zij- do van de Zuiderzee-zaak in haar vergade ringen van 29 April 1903 cn 16 Maart 1904, spreekt als haar meening uit, dat do tofc- stand-koming van dit grootsche werk is in het belang van het Nederlandsche volk in het algemeen on meer bepaald in 'dat van alle technici. Jaarverslag van 's Rijks Museum van Oudheden ever 1003. In liet zooeven verschenen verslag van het Museum van Oudheden over hot jaar 1903 uitgebracht door den directeur prof. dr. A. E. J. Holwerda wordt allereerst een waardeerend woord gewijd aan den vorigen directeur dr. W. Ployte, wiens beminnelijk karakter bij velen, niet het minst ook bij de ondergeschikte museum-ambtenaren, in dankbare herinnering zal blijven. Hoeveel hart hij voor de instelling had, blijkt wel uit zijn testamentaire beschikking, waarbij zijn boeken over Egyptische, Oostcrscho en klassieke arohaeologie aan do museum-bibli otheek vermaakt werden, een kostbare ver zameling, die de studie dor oudheid in ons vaderland in lengte van dagen ton goedo zal komen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 25 April werd tot zijn opvolger benoemd prof. dr. Holwer da. De conservatoren dr. P. A. A. Boescr cn dr. R. Jesse, en de amanuensis J. Bijtel ontvingen op daartoe gedane verzoeken een verhooging hunner jaarwedden ingaande met I Januari 1903. Dr. Boeser werkte voorts aan den catalo gus dor Egyptische oudheden, dr. Jesse be lastte zich met de nieuwe ordoning der bi bliotheek. De verschillende voorgonomen re organ isabiën gaven veel work aan den amanuensis Bijtel en den assistent Koene. De afzonderlijke inrichting voor steen druk cn lichtdruk aan het museum verbon den meende do tegenwoordige directeur te mooten opheffen. De drukker H. van Duuron verkreeg dientengovolgo zijn ont slag. D© hu lp custos W. J. Plu overleed in den ouderdom van 71 jaren; daarmede ging een trouw beambte, die mot opgewektheid zijn plioht vervulde, heen In zijn plaats werd benoemd L. van der Meer, tot nu toe be- hoorend tot hot losso personeel. Over don toestand der gebouwen kan hot oordeel niet gunstig luidon. De schatten, die het museum bezit, worden naar het oor deel van don directeur in de tegenwoordige gebouwen onvoldoende gehuisvest. Reeds de ligging tussohen een hotel on een restaura- tio is met het oog op brandgevaar niet zon der bedenking. Hot museum bestaat uit ccd complex van particuliere huizen, niet alle van ze er solide constructie en met vele half bruikbaar, uiterst weinig werkelijk voldoen de lokalen. Aan onderhoud en schoonhou den moot zeer veel worden besteed. Niettemin werd een bepaald plan voor de inrichting van het museum vastgesteld, waardoor, naar do verwachting, beter aan de behoefte van publiek en studie zal wor den voldaan. De nieuwe zaal voor het door mr. A. E. H. Goekoop aan het museum geschonken graf kwam zoo goed als gereed en werd be stemd ook voor de overige monumenten uit het Egyptische rijk, die het museum bezit. De aan het museum toegewezen zaal in het Museum van Natuurlijke Historie werd tot de voornaamste zaal voor gipsafgiet sels ingericht. In liet museum zelf werd een voor studee- rend publiek beter bereikbare zaal voor munten en steen en gereserveerd. Het voor eenigen tijd door het Rijk aangekochte huis, westelijk van het museum, werd geheel 'n gebruik genomen. De grooto zaal voor zwar re Egyptische monumenten moet ingrijpen de veranderingen ondergaan, om beter aan haar doel to beantwoorden. Met een voor- stol van den directeur om de huur van een perceel bij het museum in gebruik op de Papengracht 25 te doen eindigon, kon de Minister zich vereenigen. Over het geheel verkeert de verzameling in tamelijk goeden staat. Do gipsafgietsels zijn echter voor een niet onbelangrijk ge deelte onbruikbaar geworden, de overige worden schoon gemaakt. Verbazend veel werk zal moeten worden verricht om de kleine voorwerpen uit Grie kenland en Italië in behoorlijken staat te brengen. Het aantal aanwinsten door schenking of aankoop verkregen, zoowel voorwerpen als boeken en plaatwerken, was ook dit jaar zeer groot. Ook door opgravingen in de verschillende deelen van ons eigen land werd een en an dor te voorschijn gebracht, dat gaarne een plaatsje in het museum ver leend word. Er werd veel gebruik van het museum ge maakt. D© directeur gaf in een der zalen van liet gebouw colleges en verstrekte vele inlichtingen op wetenschappelijk gebied. Een aantal wetenschappelijke mannen uit het buiten- cn binnenland werkten korter of langer tijd met een wetenschappelijk doel op het Museum. Het gewone bezoek van het Museum be paalde zich. in het gebouw op de Breestraat tot 5145 personen. De zalen der Olympische afgietsels werden door 771, het Kabinet van Pleisterbeelden door 265 personen bo- zocht. S75ite «T1ATSLOTERIJ. Ir«kblns tau Donderdag 17 Maart. lste Klasse. 4de Ly»t. No. 13915 ƒ2000. Nos. 7501, 14764 ƒ1000. Nos. 11704, 13338, 14220 ƒ200. Prijzen van 20. 448 4223 7207 9044 10924 13210 14458 16757 18501 534 4822 10 9103 11427 13411 14517 16859 28 1140 6026 88 83 11640 13520 14502 16968 18637 1299 5126 7310 9643 11722 13668 66 81 40 2059 70 7625 9779 89 13850 14742 17003 18820 2533 6360 63 10021 91 54 86 17619 18958 3235 6739 7790 10230 11818 14011 15222 70 19463 3372 6008 7972 10358 20 40 16004 17890 20413 3464 6561 0101 10658 11933 14337 16 18042 20523 3595 6649 8514 10824 13118 14424 16317 18242 20733 3983 6825 8965 52 Ingezonden. Redactie Leidsch DagbladLeiden. M 1 Beleefd verzoeken wij U, het volgen- do in uw geaoht blad te willen opnemen. Onzo firma werd door het Kantongerecht ten uwent veroordeeld wegens aflevering van sohadelijke eetwaren (chocoladesigaren). Opdat geen verkeerde gevolgtrekkingen go- maakt worden, diene het volgende tot toe lichting: Voor de zoogenaamde asch dor sigaren wordt door ons en schier door alle fabri kanten gebruik gemaakt van een artikel, Sneeuwwit genaamd, hetwelk wij doorgaans uit Rotterdam betrekken. Tegen Sinter klaas iets van dit artikel te kort komende, gaven wij iemand last, om te trachten hot goed ten onzent te bekomen. Deze kwam, na bij verschillende handelaren te zijn ge- geweest, bij den heer Bontekoe, waar de zoon van den hoor B., op de vraag cm Sneeuwwit, ten antwoord gaf: „Dat heb ik niet, maar ik zal wel wat anders geven," an onder het noemen van den naam, zink wit verstrekte. Op de fabriek terugkomende gaf de persoon, die het goed haalde, het zakje over aan den werkman, belast met de vervaardiging der sigaren, doch ver zuimde te zeggen, dat het zink wit was. Aangezien de artikelen Zinkwit en Sneeuwwit op liet oog niet van elkander te onderscheiden zijn, werd zoodoende zink wit voor sneeuwwit verbruikt .Tot de mede- (Jeeling, dat het gehaalde zinkwit was, is de bewuste persoon pas gekomen, toen hij over de zaak deT bekeuring hoorde spreken. Zie daar het geheele feit. Bij voorbaai onzen dank betuigende voor Uw welwillendheid, verblijven wij, Hoogachtend, UEd. dw. dn. J VAN HOLST Gouda, 16 Maart 1904. DE OORLOG. „Weinig nieuws 1" luidt heden het wacht woord weer. Wel veel praatjes, veronder stellingen en profetieën, maar daarmee wil len wo onze leaors niet vermoeien en in de war brengen. In en om Port-Arthur heerscht nu een doodelijke stilte en daarom wordt nog ge teerd op wat reeds geschiedde Van het kruiserseskader van Wladiwo- stok noch van het Russische eskader van Port-Arthur eenig bericht en daarom ver liest men zich in veronderstellingen. Maar wo zeiden „weinig" nieuws en ga ven daarmee te kennen, dat er dus wel iets nieuws is. Toen we ons dan ook aldus uit lieten, dachten we aan een officieel bericht uit Yinkow, meldende, dat een groote Rus sische troopenmacht een belangrijke strate gische stolling bezette in de versterkte stad Ashangan, waar de Japanners in den Chi- ncesch-Japonschen oorlog hun opmarsch eindigden. Inlanders, die den 12den dezer Feng- huang-tsjeng verlieten en wier mededeelïn- gen geloofwaardig zijn, bevestigden, dat de hoofdmacht der Russen, 'die zich bij de Ya- loe had samengetrokken, nu die rivier is overgestoken en te Antoeng, Tsjioe-lien- tsjeng en op andere punten kleine troepen- afdeelingen heeft achtergelaten om de ri vier te bewaken. Veertien dagen geleden bezochten eeoige Japansche spionnen Antoeng. Sedert zijn geen Japanners ten westen van de Yaloe ge- In Rusland moet men verbazend hard werken om de vloot te versterken. Er komen berichten van het aanbouwen van tal van schepen. Over Koeropatkin's plannen meldt dc correspondent van de „Daily Mail" te Nioe-Tejwang, dat hij een eerste linie van 300,000 man tegen de Japanners wil vor men. Een tweedo linie van 200,000 man zal dan belast worden met de bewaking van de wegen en tevens moeten beletten elke po ging van Chincesche zijde om den Japan ners hulp te verleeneu. Do „Echo do Paris" verneemt uit St-Pe- tersburg, dat do Tsaar thans, op aanraden van generaal Kocropatkin, besilst gewei gerd heeft, prins Louis Bonaparte naar Oost-Azië te laten vertrekken. Do Koreaansche superintendant van den handel to Kyonghang aan de Toemen heeft een brief ontvangen van den Russischen ge neraal te Wladiwostok, waarin hem wordt meegedeeld, dat Rusland Korea als oorlog voerend beschouwt sedert dit land met Ja pan samengaat Dientengevolge zullen 2000 Koreaansche soldaten, die zich op het oogenblik te SeouJ bevinden, de volgende week naar het Noorden gezonden worden De Japanners verklaarden beslist, dat een sterke Russische troepenmacht, uit veld-artillerie bestaande, aarden wallen op geworpen heeft op den noordelijken oever van de Yaloe. De Japansche autoriteiten gaven bevel, dat de dagbladcorrespondenten, die zich op het oogen blik te Ping-Y an g en Anjoe be vinden, naar Seoul moeten terugkeeren. Dc uitgegeven passen worden niet langer er kend. Deze bevelen worden van zeer veel betee- kenis beschouwd. De gevolgen van het Japansch-Kore- aansch verdrag 'doen zich reeds gevoelen. In de administratie van Korea zal een groote veraïndering gebracht worden. Vele ambtenaren zullen worden weggezonden on der voorwendsel, dafc zij zich hebben laten omkoopen. Er zal een einde gemaakt wor den aan de barbaarsche straffen. Het post wezen zal worden uitgebreid. Een Japansch officier zal benoemd worden tot raadsman bij het Koreaansch ministerie van oorlog. De prefecten, die beschuldigd zijn de geldon, bestemd voor de betaling van het graan, door do boeren aan de Japanners geleverd, te hebben achtergehouden, zullen vervolgd worden. Volgens bericht uit Seoul brengt men al- los in gereedheid voor een luisterrijke ont vangst van markies Ito. Het -Uutle Beurslerrein te Amsterdam. Het is oekend, dat B. en Wa. van het terrein, w,.ar de oude Beurs heeft gestaan, 2000 M2. voor bebouwing wenschen te be stemmen. Bij de aanbiedingen om dit stuk grond te koopen, is er ook een van t.n Duitsche combinatie, die het plan heeft er een „verkoophuis'' te stichten. Dit heeft do AmstcrdamsGhe winkeliers in opstand gebracht. Volen hunner achten zich in hun bestaan bed igd, wanneer een dergelijk verkoophuis te Amsterdam wordt opge richt. De strijd tege een „Waarenhaus" werd dun ook gisteravond door do „Algemeene Winkeliersvereeniging" aangevangen met het houden van een zeor druk bezochte ver gadering in het gebouw van den „Werken den Stand.'' Do heer J. S. Meuwsen, voorzitter, sprak een welkomstwoord, inzonderhei .1 tot enkele gemeenteraadsleden, die mede aan wezig waren. Do heer Fideldy Dop zeide, dat hij verkoop van het terrein op dit oogenblik zeer zou betreuren, wijl daardoor alle verbe tering in de toekomst zal worden afgesne den. Daarna gaf hij een breedvoerig over zicht van do ontwikkeling van de groote magazijnen te Parijs. „Au bon Marché", de grootste zaak, zette in 1903 150 millioen franken aan koopwaren omzij betaalde alleen voor haar personeel 970,000 franken belasting, maar toch maaict ze, evenals de andere, 25 pCfc. bruto winst. En daarna schetst© hij den voorsprong, dien do groote magazijnen op de gewone winkelzaken we ten te behalen en werden do middelen opge- Bomd, die de groot-magazijnhouder tot het lokken van ©n doen koopen door een groote oliënteele eet te gebruike on ook gebrui ken kan. Ter zake komende, meende spreker aan do belanghebbonden, die vragen wat te doen, indien het gemeentebestuur tot verkoop overgaat, te moeten antwoorden: koopt het zelf 1 Do winkeliers, noch d© Nederlandsche Nijverheid, noch de plaatselijke grossiers zullen gaarne een „Waarenhaus" in de hoofdstad zien verrijzen. De combinatie dezer drie categorieën be langhebbenden moet trachten het terrein to koopen voor de geboden som, verminderd met do gekapitaliseerd© mindere belasting opbrengst. Door stichting van een „Waa renhaus" verwacht spr. den dood van 200 a 300 winkeliers, tot groot nadeel der ge meen tolijke hatkist. En dan besluito deze combinatie tot do stichting van een perma nent expositie-gebouw op dit prachti - go- legen terrein. Of men sticht© er een mu seum voor handel en nijverheid, waarvoor spr. veel steun verwacht van den minister Kuyper, die zoodoende een daadwerkelijk bewijs van zijn belangstelling in den mid den stand geven kan. Met rijks-subsidie^ wellicht geheel op 'a Rijks kosten, ware dan zoo'n museum op to trekken en geeft de Ro geer in g bijv. 2 millioen (terwijl 1 gevraagd wordt) dan zou Amsterdam meteen uit zijn, financieelen nood zijn gered. 8pr. acht het niet uitgesloten, dat dfi Raad besluit voorloopig niet tot bebouwing over te gaan, en mocht bebouwing dan la ter toch gewenscht blijken, dat men dan een; gebouw 8tichto in sprekers geest 1 Verschillende Bprekera uit den midden- stand voerden vervolgens hot woord, som migen beslist tot do niet-bebouwing van het terrein concludeerend, anderen in geen ge val men een „Waarenhaus." De heer Meuwsen bracht aan de spre kers dank en betoogde, dat het belang van don winkelier van boven af bedreigd wordt door hot kapitaal cn van beneden bestookt wordt door een partij, die krachtens haar leerstellingen den middenstand hoe eer hoe liever van het wereldtooneel ziet verdwij nen. Spreker ziet een groot en dreigend go- vaar in 't verpletteren der winkeliers en in het verwezenlijken der eociaal-clemocrati-» sche wenschen. Daarna bepleitte spr. hot belang van heti behoud van een goeden winkelstand in dien zin, dat do winkelier zijn zelfstandig be staan niet moet prijsgeven. Uit de verschillende ingediende motie* word de volgende motie geresumeerd: „De vergadering, enz., gehoord de be raadslagingen en overtuigd van de wensche- lijkheid om het vrijgekomen terrein der Oude Beurs n i o t te doen bebouwen enr mocht bebouwing onvermijdelijk blijken, dan allerminst met een „Waarenhaus", be sluit een commissie te benoemen, die in op dracht heeft plannen te ontwerpen en maatregelen te treffen, waardoor een ge- wcnschte oplossing kan worden verkregen in het algemeen belang van Amsterdam." Met op 8 na algemeene stemmen (de raadsleden onthielden zich) werd die motie aangenomen, waarna de werkzaamheden der commissie als volgt werden omschreven t lo. het op touw zetten van een algemee no petitie om bij den gemeenteraad op n iet- bebouwen aan te dringen 2o. een oommissie te benoemen tot ver krijging van een fonds om het terrein even tueel aan te koopen 3o. een verhoogd straatgeld te verkrij gen voor de huizen aan de stille zijde van het Damrak 4o. plannen te ontworpen tot verdere' uitbreiding en verfraaiing, in verband met het Beursplantsoen en de demping van het Rokin, enz. en 5o bij de Regeering van het Rijk aan bo dringen op tijdige tusschenkomst in ge val van verkoop aan particulieren. Een groot aantal notabelen uit Apistela burgerij zullen voor het zitting nemen in deze commissie worden aangezocht De voorzitter der „Alg. Winkeliersvereeni ging" en van den „Bond der Middcn- standsvereenigingen", de heer J. S. Meuw sen, werd bij acclamatie In die commissie benoemd. De vergadering werd 'daarna ge- Bloten. Gemengd Nieuws. Zondag 27 Maart a.a. zal een h o- kej^-wedstrijd, buiten de competitie om, ge speeld worden t-usschen twee gecombineerde elftallen, waarvan het eene uit Leidsche en Delftsehe studenten en het andere uit da Haagsche en Haarlemsahe hockey-clubs is saamgestoldL Aan het hoofdpostkantoor te 's-Gravenhage werd heden een valsch! kwartje in beslag genomen. Het „Haarlem's Dagblad" ver meldt dat naar aanleiding van de dienst weigering door den milicien Jan Terwey thans door den heer J. Westendorp te Haar lem en anderen een request wordt gericht aan H. M. de Koningin, houdende het eer biedig verzoek, dat de Koningin aan Hare Regeering zal willen opdragen, maatrege len te nemen, waarbij aooveel mogelijk wor de tegemoetgekomen aan hen, die uit waar achtig gewetensbezwaar de wapens niet wenschen te dragen en tevens het ge aar van voorgewonde gemoedsbezwaren worde ondervangen. Terwey zal Vrijdag voor den Krijgsraad te Haarlem terecht staan. In het Ziekenhui» is te Rotter- dam overleden de werkman C. v. d. W., die op 4 dezer op het zeilschip „Senior", liggen de in dq Entrepothaven, door een swaron balk werd getroffen, waardoor een voet verbrijzeld en inwendige kwetsuren veroor zaakt. werden. In het Kosthuis op de Kipstraat aldaar heeft de politie aangehouden een milioien van het 4de regiment infanterie, die uit zijn garnizoen te Leiden was gedeserteerd. Naar de Haarlemsche o o r r e s-. pondent van het ,,Hbl." uit goede bron ver neemt, zal binnen eenige dagen te Haarlem de eerste diamantslijperij worden ingericht. Verschonen is het programma van de Sde gecombineerde Internatio nale Hondententoonstelling „Cynophilia" „Nimrod", tevens 19de Internationale ten toonstelling van „Cynophilia" met apcoiale medewerking van de Nederi. Pointer- en 8etter-Club, welke gehouden wordt volgen» de gewijzigde voorschriften van den „Raad van Beheer", in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, op Vrijdag 22, Zaterdag 23 en Zondag 24 April a.8. Het aantal eereprijzen bedraagt 18 en dat der speciale prijzen 109. Verder 628 geldprij zen en medailles voor de aangewezen num mers. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren hot faillissement uitgesproken van John M. Maury, den directeur der reeds in staat van faillissement verkeerende jHandelsbank" aldaar. Een brandje, dat »ioh ernstig deod aanzien, brok gisteravond acht uren uit in bet magazijn van Fransche kunstbloe men en grafkransen von M. C. van de Bru- le-Odem-aera, aan ds Keizerstraat No. 100,

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2