De Gezondheid op reis. Gemengd Nieuws. Denkt om Sclioolkindorvooiiins 1 gelijko verbodsbepaling zóóveel willekeurige ongelijkheid en onbillijkheid bevatten zou, dat wel geen enkele gemeenteraad in ons land er toe zou willen overgaan. Met andere woorden, de hulp, die dr. Kuypers fameuze wet hier schijnt te bren gen, mislukt óf op de eene wijze öf stellig op de andere. Waarvan zijn ontwerp-arbeidsrwet ook ge tuigen moge, op deze belangrijke punten alvast getuigt het waarlijk niet van wetge vend talent. Be Standaard zegt in een asterisk „Ar beidswet" hetgeen volgt Een niet geringe aanbeveling voor de in gediende Arbeidswet ligt in het onthaal, dat dit ontwerp bij de Socialistische en Anarchistische pers vond. Had deze pers er lof voor, men zou duch ten moeten, dat het ontwerp in verkeerd vaarwater was verzeild geraakt. Doch zoo staat de zaak niet. Do Socia listische pers stelt ör zich vierkant tegen. Niet natuurlijk, alsof zo niet hier en daar een enkele bepaling een verbetering acht van wat bestond Dit kon niet anders, en clat erkent ze dan ook. Maar het ontwerp alB zoodanig is haar het tegendeel van wat het h. i. zijn moet. Een Socialistisch Kabinet zou het onder werp vlak omgekeerd hebben aangepakt. Dit onderwerp strekt tob niets andei^ dan om het kapitalisme te sterkon en den loonslaaf de ketens vaster om enkel en pols te smeden. Zulk een oordeel is nu een aanbeveling. Niet voor hen, die op sociaal terrein met do socialisten den hardloop ondernamen. Voor dezulken zijn de socialisten altoos do mannen van bet hoogste bod, de verst Vooruitgedrongen leiders, achter wie zij op zekeren afstand aankomen. Vandaar, dat ook nu weer mr. Kerdijk zich gehaast heeft, om met de socialistische pers over dit ontwerp heen te vallen. En heen te vallen, o, zoo „kloinlich" I Eoht kinderachtig stelt hij het voor, alsof de Minister, om toch maar een wet van 444 turtikelen fee leveren, allerlei artikelen in 'drieën en vieren heeft geknipt, en nu pron ken wil met een massalo well Natuurlijk is zulk een critiok to eenen- male beneden zijn waardigheid. Als ge leerde staat hij er te hoog voor. Maar wat zal hij Hij moet wel 1 Onder zijn loop achter do socialisten zich het zweet van de slapen vegend, moot hij wel ook dit. ontwerp, evenals zij, in den grond pogen te boren. Daarom kan hij geen redelijk oordeel vel len, kan do zin van waardeering niet bij hem opkomenen daar hij nu do socialis tische pers niet kan naschrijven, moet hij heb ontwerp wel op zijn manier declinee- "ren. Doch eilicvo, wat doet hij ook hier weer voor de socialistische critiek in waardig heid ondorl Zij daarentegen, die er niet aan denken om achter de socialisten aan te Tcnnqfn, doch rustig hun eigen weg met eigen tred bewandelen, zullen juist urt beider soort britiek de overtuiging putten, dab het ont- werp zich langs tamelijk goed spoor be weegt. De Standaard schrijft: Do aanstaande ontbinding van o n- zo schutterij ontlokt aan mr. Van Houten een woord van weemoedig beklag. Dit verstaan we. Do schutterij was van oudsher een ge- zondo openbaring van plaatselijke volks kracht. Een gewapende maeh,t tor plaatse, die voor do handhaving van het gezag pal stond. En die juist daarom zoo hoog stond, omdat het do burgers zei ven waren, 'die eiken weerstand tegen het gezag in do plaats hunner woning braken. Er was een plaatselijke autoriteit, autonoom van aan leg, die zicbzolve staande hield. Nu ontkennen we niet, dat het moge lijk ware geweest deze schutterij te reddon, indien men zo tijdig gereorganiseerd had, gelijk men in België Peed met do „gar.de oivique." Maar noch door '8 heeren Van Houten's voorganger, noch door hem zclven als Mi nister, is hiervoor ccn hand uitgestoken, en thans was ze niet meer te redden. Bij eon worsteling als nu voor de deur staat, is een plaatselijke schutterij op heb oogenblik, dat gehandeld moet worden, geen macht meer, waarop rnco vertrouwen kan. Eensdeels om haar ongeoefendheid en haar gebrek aan kader, en anderdeels, om dat er to veel elementen in zijn, die in hun hart partij kiezen voor de verstoorders der orde. Hoeveel tijd ik onder do Atjehcrs bad ge loofd, kwam ik eerst te weten, toen ik we der onder mijn lanvlgenooten terug ben ge keerd toen bemerkte ik eerst hoe lang dat, geweest waal" „Welken indruk krecgb.gij nu al die ja ren van de Atjchsche bevolking!" „Die indruk is altijd zeer ongunstig ge weest. Do Atjoher is fanatiek in de hoogste mate. Gecommandeerd om ten oorlog te gaan tegen do Hollanders wordt hij niet, hij doet dit uit vrijen wil, uit geloofsijver. De oorlog tegen do ongeloovigcn ia voor hem de heilige oorlog; een Knfir dooden of te vallen in den heiligen oorlog, brengt hom in hot Paradijs. Overigens is de Atjc- her altijd valscli, hebzuchtig, gierig, verra derlijk in zijn optreden; goud is hom alles; dat to krijgen is steeds zijn doel. O, ik heb een ongelukkig leven onder hen geloden 1 In do kampong Matang-Olim, in het Sama- langsche waar ik grootendeels toefde, heb ik vaak eon leven vol ontbering geleden, vaak door koortsen, beri-bori, dysenterie ge teisterd, en dan genezen óf door do natuur óf door wat Indische medicijnen; doktors had men or nietMenigmaal had men mij willon dooden, doch men durfde nooit-, om dat het vrijgeleide van den Toekoe, den ijap voor den Abjeher, toob altijd iets hei ligs had.'" „Zijt gij al die jaren nooit uit uw kam- En hierbij komt dan nog, dat de schutte rij een dubbele roeping had; lo. om plaat selijk de orde to bewaren, en 2o. om het vaderland op de grenzen te verdedigeneh dat de schutterij, gelijk ze geworden was, bij do tegenwoordige wijze van oorlogvoe ren voor dio laatste taak geheel ongeschikt is geworden. Het zou zijn, haar ter slachting leiden." KECEAME8, 40 Cents per regel. "Wanneer men het natuurlijke Ylchy-water niet kan bekomen, zoo kostbaar by de talrijke lever- en ingewandziekten, alsmede bi) jlcbt, rhoumatiek, graveel, suikerziekte en waarvan de resultaten al moor en meer gewaardeerd worden, kap men zich van de Conaprlmls Vicliy-Etat bedienen, vervaardigd met de natuurlijke zouten Vicliy-E<at,. welke ver oorloven terstond een alcalini8ch, spiJsverterend en gasachtlg water to bereiden. 1858 12 Aan de door den theehandel van E, Brand8ma, te Amsterdam, uitgeschrevon prijsvraag voor een advertentlo-vignet (zie ons nommer van 1 Februari) word door 3774 personen deelgenomen, dio ruim 5500 ont werpen inzonden. Uit Halfweg wordt aan de ,,0. H. Ob." geschreven: Yan een der bruggen over Hijnlands boe zemwater alhier ten dienste der Electr. Spoorweg-Maatschappij is ook do boven bouw roet dubbel spoor reeds gelegdhet ijzerwerk voor do tweede overbrugging wordt verwacht. Een meisje, dat reeds ten gevolge van oen val den gewonden rechterarm In een doek droeg, liep gistermiddag op do Rozen gracht to Amsterdam op weg naar een apotheker om een recept te doen gereed maken. Het reeeptbriefje woel haar uit de hand en angstig om het te verliezen, greep zo het, maar kwam daardoor te dicht bi) een dor electrischo tramwagons. Hoewel de bestuurder snol stopte, werd het kind eenlge meters raodegesleurd en gewond. In eon tapperU op den hoek van de Rozen gracht en Tweede Bloemdwarsstraat werd liaar door een arts do eerste hulp verleend. ZJJ had verwondingen bekomen aan den linkerbovenarm en aan het schouderblad en werd naar de ouderiyko woning vervoerd. (Ubl) Men schrijft aan do „N. R, C. To Tor Apel (Gr.) heeft op de boerderij van do wed. Wijnbolds een treurig ongoluk plaats gohad. Terwijl men met de machine bezig was to dorschon, geraakte dc dochter des huizes, die in de nabijheid dor machine haar haar stond te reinigen, met het natte haar aan de drijfstang, waardoor het om de stang wond. Haar broer, die in aller ijl toewprong, mocht het wel gelukken haav onmiddellijk or af te scheuren, doch in treurigen toestand. Hot geheeie mot haar begroeide gedeelte van het hoofd, alsmede pong geweest!" „Jawel, ik ben o. a. nog een jaar gc- weost in do Gajoc-landcn. Met Atjchers ben Ük daarheen getrokkon, toon dezen goud gin gen zoeken. Do Gajoe-Landen moeten be paald rijk aan goud zijn, althans de Gajoe- ors ziften heb stofgoud, host dollar-goud, uit de rivieren, die hot blijkbaar uit heb gebergte afvoeren. Do Gajos-Loewas-men- schcn zijn groot van gestalte en stevig ge bouwd vuurwapens kennen zij nog niet, zij b^chikken alleen over klewang, rent- jong, kris on lans. In die streken heb ik op olifanten gejaagd, want voor oigen vei ligheid had men mij eon geweer gegeven. Olifanten ontmoet men in do Gajoe-landen in groote kudden. De bevolking acht de dieren „pomora" heilig, doch tfracht zo toch te vangon om het ivoor. Daartoe han gen ze ergons ovor den weg, dien de 'dieren naar do rivier loopen om te drinken, een valbijl. Komt daar nu toevallig een olifant onder door, dan krijgt dio 'de scherpe bijl in het liohaamde slagtanden worden ver kocht aan Chineezen en brengen vaak 300 a 400 dollars op." „En hoe zijt gij ten slotte uit uw balling schap verlost!" „Gelijk gezegd, ik had reeds menigmaal getraoht naar de Hollandsehe troopon terug to keeren, doch het gelukte mij nooit; steeds voorde men mij weg. Yan de Hollan- het voorhoofd werd geheel en al ontveld en ontvleesd en zelfs een oor van het hoofd ge scheurd, Dr. Brümmer, uit Rülenbroek, verleende geneeskundige hulp, maar achtte opneming in het ziekenhuis te Meppen noodzakelijk. De toestand van do ongeluk kige is bedenkelijk. Een der drie aangehoudenen op 16 dezer cn naar de gevangenis te Roer mond overgebrachte personen, als verdacht van zware mishandeling den dood ten ge volge hebbende en van mishandeling (zwev re) nl. P. van Calis, oud 30 jaren, land bouwer te Neerkant—Deurne, is weder op vrije voeten gelaten. Do toestand van den verwonde Hendriks is nog niet buiten ge vaar. Te Beers el bij Putte (N.-B.) is, bij gelegenheid der jaarmarkt, de 16-jarige Leopold Deelen, woonachtig te Heysfc-op- den-Berg, bij een vechtpartij doodgestoken. Do dader is gevlucht. Gevankelijk is te Heercnvee-n binnengebracht H. B., uit Drachtster Com pagnie, die gisternacht, op heeterdaad be trapt is op brandstichting in zijn eigen wo ning, De surveilleerende rijksveldwachter Blom betrapte B. en heeft hom in voorloó- pigo hechtenis gesteld. Gisternacht is er ingebroken in het spoor- en in het tramstation te Heeren veen. In het spoorstation is geld gestolen van den restaurateur der 2de klasse-wachtkamer, In het tramstation is do geldkas gefor ceerd, zonder succes. De dader is nog on bekend, maar vrij zeker is het iemand, be kend met de inrichting der gebouwen. Hoogwater. In Friesland is de waterstand weer bijna even hoog als in November on December. Om Heerenveen zijn vele landerijon ondergeloop en en langs do Schoterlandscho Compagnonsvaart staat het water gelijk met het pad. Met stoom gemalen en windmolens wordt in de pol ders dag en nacht gemalen; maar er volt zooveel regen, dat mem vrijwel op gelijk peil blijft. Dit uitgemalen water verhoogt natuurlijk niet weinig den stand van het boezemwater Voor de landerijen, die be mest zijn, is dezo hooge waterstand zeer schadelijk; bij het afstroomen wordt een ge deelte van den mest mee afgevoerd. Uit Rcnkum meldt men: Thans is do Rijn vallende en de val houdt langzaam aan. Dientengevolge is de Veerweg droog gevallen en het vorkeer aldaar tot aan do rivier horsteld Het pontveer blijft ge- staak t; overtocht per roeiboot. In den nacht na Zaterdag op Zondag en vervolgens den geheelen Zon dagmorgen heeft het te Weenen gewaaid of er een orkaan was losgebroken. Een groot aantal personen z-ijn gekwetst gewor den, waaronder sommigen zeer ernstig. Er is bovendien veel schade aan gebouwen door don storm toegebracht. Uit N io u w-P o m m o r n (Ocea- nië) verneemt dc „Münsterische Anzeiger" uit particuliere bron, dat op F reu eb island verscheiden blanken door dc inboorlingen zijn vermoord. Dezen hebben ook de stoom boot „Ulbo" geplunderd. De Duitsclve over heid ginds is bezig met een onderzoek, ge steund door de militaire macht. dors vernam ik zelden iets. Ik had alleen in al 'dien tijd gehoord, dat or een oorlog op Lombok was. De Atjchers, die den Sul tan van Turkije erkennen als het hoofd van alle Mohammedanen, vertelden, dat deze den Heiligen oorlog op Lombok gecomman deerd had en de Hollanders nu uit Indiö zouden verdrijven. Wel sprak ik dat tegen, doch het hielp mij niets en ze dwongen mij zelfs te erkennen, 'dat Se Sultan van Tur kije zoo iets wèl zou doen, waarbij ik mij toen uit eigen veiligheid neder legde, gelijk ik' trouwens menigmaal gedwongen was te handelen. Maar op een goeden dag later heb ik vernomen, dat het 27 Juli 1902 is ge weest hoorde ik toch, dat een patrouille zou komen in de buurt van Simpang Olim. Ik wist in don nacht te ontvluchten cn ovornaohtte op do passar. De patrouille, on der bevel van luitenant Bleeker, kwam in derdaad langs; doodziek meldde ik mij bij den luitenant aan; men had mij 'smorgens wel ontdokt en het hoofd had willen uit leveren, om daardoor geld van het gouver nement te krijgen, doch ik wist mij vrijwil lig aan te melden. Luitenant Bleeker begreep mijn Atjehseh eerst niet, Hollandsch spreken kon ik niet. Ik kon wel in die taal denken, maar de eerste drie dagen, die volgden, kon ik nog geen woord in mijn moedertaal uitbrengen. Maar men heeft mij geboeid overgebracht Over de overstroom ing i q Cfii- na door de Hoeang-Ho veroorzaakt, wor den nog de volgende bijzonderheden gemeld. Door hot doorbreken van den dijk zijn hon derden mensshen omgekomen en een aantal dorpen verwoest.. Do Hoeang-Ho of Gele Rivier treedt zeer vaak buiten haar oevers, or is weinig aan te doen. De bedding wordt steeds hooger door de groote hoeveelheid slib, die de rivier meevoert en die op die gedeelten, waar de stroom minder snel is, bezinkt Op die plaateen breekt dan plotse ling de dijk door en stroomt de ontzetten de watermassa over het land, dorpen en landerijen verwoestend. Niet zelden volgt do rivier dan verder deze nieuwo bedding. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: R. Jansen en N. Been. Gehuwd: G. Klootwijk wedr. en G. van Os. J. J. de Haan en J. de Graaf, Bevallen: M. S. de Block geb. Pietere D. T. Hobo geb. Bart D. \V. de Waal geb. Zuijd- wijk D. J. Huigen geb. Van Bensokom Z. L. C. de Koning geb. Honcoop D. T. van Egmond geb. De Boer Z. G. Bakker geb. Meijer Z. A. Koolhaas geb. Bokhorst Z. A. Kalkwarf geb Yan Staverden Z. F. van Wieringen geb. Gedaan D. Overleden: L. L. van der Poel 48 j. E. Hendriks 16 m. J. P. Tionstra 17 m. M. van Dalon 65 j. J. Wiebes 8 m. J. van Hove 37 j. J. B. Daane 79 j. C. Biesheuvel 4 m. Rotterdam, 22 Febr. Blauwe Erwlon. Kook- soorton ƒ7.60 tot 7.80, mindere ƒ7 lot ƒ7.40; niet-kook f6.26 tot 6.75. Koolzaad 8 tet 8.76, mindere qualiteit ft tot 7.00. Kanariezaad van 9.50 tot IJmindero qualiteit 7.76 tot f 8.60. Buitenlanische Granen. Rogge. 73/74 KG. Helena 140. 76/76 KG. dito ƒ146. 9 Pud 16/20 Nicolaieff ƒ137. 70/71 KG. Donnu 136. 72/73 Kg. dito /ISA 71/72 KG. Bulgaarsche ƒ136. 72/73 KG. dito fl37. 73/74 KG. Donau ƒ139. 74/75 KG. dito ƒ141 a ƒ142 per 2100 KG. Gerst- 60/61 KG. Zw. Zee ƒ110 a /"lil, dito Februari afladiDg ƒ111 a ƒ112, dito Febr./Juni- afladiDg /"110 a ƒ111 per 2000 KG. Maïs. Amerik. Mixed 124, dito dagelijksch gewacht ƒ120 a 1 ii per £000 KG. Puruiercnd, 23 Febr. Aangev. 39 stapels Kaas, f 24.a /30.de 60 KG. Boter. Aangov. 806 KG, ƒ1.46 a ƒ1.65 het KG. Vee. 30i Runderen, vet vee ƒ0.54 a ƒ0.68 het KG., 24 Paardou; 61 vette Kalveren ƒ0.70 a 0.90 per KG., 627 nuchtere id. 8 a 22 per stuk; 319 vette Varkens ƒ0.31 a 0.37 per KG. 83 magere id. 10 a ƒ16 per stuk; 225 Biggen /4 a ƒ8 per stuk; 'J95Sch-.pen eu Lammeren. Eieien ƒ3.25 a ƒ3.76 per 100 stuks. Uandel matig. Sueok, 23 Febr. Boter. Aanvoer 7/4 en 2/8 v. Pr\js 1st- keur ƒ62.60. Bij de vereenigiag lste keur 62.60 a '2de keur a 3de keur a ,4de keur a f Fabrieksboter: Aanvoer 23/3 en 20/6 vn. Prys r 63. a Kaas. Nagel-. Aanvoer KG. Vee. Aangevoerd 266 koeieu, 60 kalveren, 221 schapen, lammeren, 70 varkens, 18 biggen. Pryzen van vot vee per KG.: ruoderen a c., kalveren a c., varkens 18 a 19 c., voor export 16 a 17 o., Biggen Londen n c., Scnnpen Londen a c. Schapen, Varkens en Biggen gewild. Overige soorten met vrij goede vraag. -leUieikim, 23 Febr Noteering van de Beurs- oommissia. Moutwjjn 8.75 per HL. Zonder fust ®n zonder belasting. Spooling 1.70 per ketel. Noteering van de Makelaars: Moutwijn f 9.25, Jenover ƒ13,25, Amstord- prooi 14.76. Noteering Distillatoursbond; Moutwijn 9. Jenever ƒ13.Amstord. proef f 14.60. naar Edi, daar men mij natuurlijk als de serteur beschouwde. Eerst werd ik in pro voost gebracht, doch op last van den dokter kreeg ik politie-kamer en werd veertien da gen later naar Kobta-Radja gebracht. Eeni- gc maanden bon ik daar in het hospitaal verpleegd eD moest alles wat mij wederva ren was vertellen aan majoor Yan Daaleaa, ook aan 'dr. Snouck Hurgonjc en later ook aan generaal Yan Heutsz, De krijgsraad, die mijn zaak behandelde, sprak mij 6 Oct. 1903 van desertie vrij en toen dit gebeurd was, ben ïk weer ingedeeld te Oleh-leh, waar ik don tijd, dien ik nog te dienen lia'd, toen ik in 1888 door cle Atjehers was ge vangengenomen, uitgediend heb, om daar na in Januari met een certificaat van goed gedrag als gepasportcerd naar Holland te worden geaonden." Precies 13 jaren, 10 maanden en 29 dagen heeft do fuBilier Van Franek onder de Atje hers geleefd; al dien tijd had hij niets van Holland en zijn familie vernomen en door deze was hij natuurlijk reedB jaren als vlood beschouwd. Hij acht zich het geluk kigst thans zijn moedor, die nu 77 jaren is, weder te zullen ontmoeten. Zeker heeft nog nooit een Hollandsch fusilier zulk een avontuurlijk leven in Atjeh doorgebracht. Hij schetste mij aldus vervolgt de me dewerker vam het „HM." het Atjeheche lilllegora. In de vergadering van den Gemeenteraad was allereerst aan de orde vast stelling bestekkon gasfabriek. Een 7-tal bestekken voor de verschillende onderdeelen en de directeurswoning kwamen tor tafel. Golyk voor de hand ligt waren de meeste zaken alleen te beoordeelen door des kundigen; niettemin besteodde deRaadeenige uren aan de bestudeering dezer plannen. By deze zaak kwam onmiddellijk ter sprake minimum-loon en maximum-arbeidstyd voor gemeentewerken, een zaak, door den Raad in de vorige vergadering aangenomen, 't Minimum loon word bepaald op 15 en 18 cent; voor overwerk 10 pCfc. verhooging; voor maximum- arbeidstyd werd lO'/j uur genomen. Door vertraging van den grondaankoop zal de fabriek 1 Oct. a. s. Jicht geven. Verder zal de aanwyzing 8 Maart en de aanbesteding dor fabriek 15 Maart plaats hebben. Sassenlioim. De nieuwe Kiezersiyat voor de Kamer van Arbeid in de Bloembollenteelt bevat voor deze gemeente 36 patroon- en 124 werkman kiezers. Valkenburg. De uitslag van de «temming voor éón lid van den Gemeenteraad ls de volgende: Aantal kiezers 93. Uitgebrachte stemmen 73. Yan onwaarde 3 stemmen. Vol strekte meerderheid 86. Op den heer 0. Barnhoorn werden uitgebracht 23, op den heer J, C. van der Nagel 27 en op den heer J. Yisacher 20 stemmen. Herstemming alzoo tusschen de candidaten Barnhoorn en Yan der Nagel. Zegwaard, Een flinke verbetering is In de straal verlichting aangebracht door de plaatsing van een lantaarn aan het eind van het dorp by den Schinkel. Een helder brandend licht hoeft daar een leelyke donkere ruimte weg genomen on voorziet alzoo in een lang ge voelde behoefte. Nu nog óón lantaarn méór aan den Hoorn, en de donkere plekjeB 's avonds zyn binnen deze gemeente verdwenen. By de brandweer dezer gemeente is tot commandeur yan de slsngleiders, in de plaats van den heer C. Kruik, overleden, benoemd de heer A. Kardol. Zoetormcor, Het kohier van 'de grond belasting voor 1904 is door den directeur der direote belastingen invorderbaar ver klaard tot een totaal bedrag van ƒ8529.73. De hoofdsom voor gebouwd bedraagt ƒ1561.17, voor ongebouwd ƒ6123.27, de 11 opcenten voor do provincie ƒ854.29. Ten behoeve der gemeente worden geen opcenten geheven. De verlofganger dezer gemeente G. van Dorp, van de lichting 1900, ingedeeld bij het 2de reg. veld-artillerie, ïn garnizoen te 's-Gravchhage, is bij openbare kennisge ving tegen Maandag 14 Maart a. s. opge roepen om onder do wapenen te komen. Zwaminordam. Lu de openbare verga dering van het Departement Zwammertlam der Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen", zal op Maandag, den 29sfcen Febru ari a. s., des avonds te half acht, in het lo gement „De rustende Arend" alhier optre den de heer Henri M. Dekking, van Rot terdam. land als onbeschriif'ijk vruchtbaar, alles groeit er als 'tware vanzelf en het land is rijk aan mineralen cn goud. De oorlog acht hij thans na hetgeen generaal Van Heutsz deed, geheel uit en de Atjehers zijn over het Nederlandsche gouvernement niet ontevreden. Hoewel feitelijk steeds ds „kompenie" bevechtende uit vrijen wil, werden dc Atjehers daartoe steeds door de hoofden aangedreven; nu het gezag gebro ken is, leggen zij zich bij de overhecrsching der Hollanders gaarne neer. Onder de soldaten, zoowel in Atjeh alf aan boord van do „Koningin Wilhelmina" heeft de fusilier Yan Franek het na zijn bevrijding niet erg genoeglijk gehad. Men beschouwde hem, niettegenstaande hij waa vrijgesproken toch nog als deserteur en be jegende hem dikwerf onaangenaam. Dat was dan ook de reden, dat men hem aan boord van de „Koningin Wilhelmina" zoo-' veel mogelijk afzonderlijk hield van de ove rige leden van het detachement mi onttrok aan do plagerijen der andere soldaten. He denochtend te Amsterdam aangekomen^ droeg de kapitein van afmonstering, df heer Wijnmalen, do noodige zorg, dat Van Franek ten spoedigste met de familie-leden^ die hem afhaalden, naar hun woning t» 's-Gravenhage kon terugkeeren. a Torpedokop met springlading, b. Grevechtspistool. c. Luehcketel. d. e. Machinekamers. /".Ruimte voor de bemanning, g. Roerbladen, h. Torpedoschroef. Groote torpedoboot. (torpedoboot-vernieler) op hooge zee. Torpedo's zyn apparaten met ontplofbare stoffen gevuld, die dienen om vyandoiyke schepen te vernielen. Het afschieten van een torpedo kost zosdulzend gulden voor elkon torpedo, die wordt weggezonden. Hot mechanisme van zulk een torpedo ls zeer gecompliceerd. Hy biyft onder water op dezelfde hoogte en ln dezelfde richting doorgaan als waarop hy is afgeschoten, voortbewogen door een motor, die zich in den torpedo bevindt.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 6