A J' 1 1000 f? Berlpsche Levens verzeker ing-fl ij. Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. EIKEN P1NEELEN, Te Mor 1 lei a. s.: No 13494. LEIDSCH DAGBLAD. DONDERDAG 18 FEBRUARI. TW ïEDE BLAD. Aiiwo 1904 Offilcieele Kennisgeving. HBRIJ Tweede Kamer. Vervolg Advertentiên. SOEP, JPapenstraat 4. FBRAA| Rynsteen en Moppen, Brandhout NIEUW HOUT, Ifbraa n Voor de Schoonmaak Buitengewoon laag Loopende verzekeringen 129,026.545. Totaal waarborgfonds 45,804.969. J. C. DE WILDE, Nieuwe Rijn 6. Ijverige Agenten tegen hooge provisie gevraagd. A. J. P. DE KLER, P. i. A. DE NIJS, KERKBOEKEN Uitzending van Diners Lp 1 Wegens de ongekend lage prijzen is het vervoer van 33estel- en "Vrachtgoe deren per Stoomtram het voordeeligst. Goederen worden vervoerd naar Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heem stede en Haarlem om 7 u. 22 en 11 u. 15 V.M. en 3 u. 10 en 7 u. 04 N.M. Amsterd. tijd. Inlichtingen worden verstrekt aan het be- stelkantoor Clarasteeg No. 2 nabij de Mare. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gcxien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van don Sisten December 1903 No. 73/3 (Provin- j&al blad No. 117). alsmede het Konink lijk besluit van den 28sten November 1903 No. 33, waarbij is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten over de herijk - periode van 1904 cn 1905 zal loopen van 1 Januari 1904 tot 1 September 1905, berinne- ren de ingezetenen dezer gemeente aan bun verplichting, overeenkomstig art. 16 lefct. a, der wet van den 7den April 1869 (Staats blad No. 57), tot het doen herijken van al le reeds in gebruik zijnde maten en gewich ten, onder mededeel ing, dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lo kaal van den ijk in het gebouw aan de Lam mermarkt en wel: voor de maten en gewiohten, welke nog niet gebruikt zijn en ten verkoop voorhan den bij handelaren in die artikelen op 4, 5, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20 en 21 Januari 1904, telkens van des morgens negen tot twaalf uren en des namiddags van een tot vier uren. Voor de in gebruik zijnde maten en ge wiobten van ijkpüchtigen, als volgt: STRATEN, BUURTEN, ENZ. DATUM. Haarlemmerstraat Nos. 1 76 Haarlemmerstraat Nos. 76 160, Caeclllastraat, Vrouwekerksteeg, Angenletenstraat, Brande- wUnsteeg en Vrouwesteeg Haarlemmerstraat Nos. 161 226, Schagensteeg en Caeclliastraat Haarlemmerstraat Nos. 226 313, Koesteeg en Pelikaanstraat Paardensteeg en Turfmarkt Oude VeBt en Michielstraat Oude Singel, Apothekersdyk en Stille Ryn. Lange en Korte Mare en Stille Mare Maredyk, Maresingel en Marepoort Jan Vossensteeg Mirakelsteeg, Koddesteeg en Klaresteeg Van-der-Werletraat en Bouwenlouwesteog Donkersteeg on Kuiperstoeg N.- en Z.-Rundereteeg, Volmolengracht, Godempto Volmolengracht en Paradyssteeg Qooglandscbe Kerksteeg en Oudo Ryn Haven, 0. en W. Havenstraat, Havenkade en Looierstraat Oude Heerongraoht, Heerensmgol, Hooimarkt, Lage Ryndyk, Koollaan en Driftlaan Zyipoort, Zyisingel, Zyistraat, Houtmarkt, Koolgracht en straat, Noordorstraat, Oostdwarsgracht, Baatstraat en Lusthoflaan Langegracht, Zandstraten en Prinsensteeg Kalvermarkt, Kytgracht, Zuidsingel en Korto Langstraat Waardgracht, Waardpleln, Waardkerksteeg, Nieuwe Waardstraat en Langestraat late tot 6de Groenesteeg, Weversstraat en KaareeDmakerstraat Heeregracht en Vestestraat Uiterstegracht en Oranjegracht Hooigracht en Middelstogracht Hooglandsche Kerkgracht, Kerksteeg en Koorsteeg en Middelweg Lange en Korte Nieuwstraat, Beschuitsteeg, Burchtsteeg en Hartesteeg Maaremanssteeg, Mandenmakerssteeg en Diefsteeg Koorlammersteeg, Langebrug, Ketelboeterssteeg, Zonneveldsteeg Breestraat en Wolsteeg Lange en Korte Pieterskerk-Koorsteeg en Pieterskerkgracht Gerecht, Lokhorststraat, Houtstraat, Kloksteeg, Heerensteeg, Salomonsteeg en Nieuwsteeg Vi8chmarkt en Botermarkt Aalmarkt, Boom- en Bloemmarkt, Hoogstraat, Lange Vrouwensteeg en Kort Rapenburg. Nieuwe Ryn Baruarasteeg, St.-Jorissteeg, Wielmakerssteeg, Spilsteeg, Koenesteog en Bolwerkatraat. Oude Hoogewoord, Watersteegjes en Nieuwebrugsteeg Nieuwe Hoogewoerd, Hooge Ryndyk met Jaagpad Utrechtscho Veer, 4de Binnenveetgracht Levendaal Kraalersstraat en Rynetraat Haverstraten, Gortestraten, Geeregraoht, Geerestraat en ZUdgracht Gar&nmarkt, Raamstegen, St. Jacobsgracht en Hoefstraten Doeza8taat, Vliet, Molensteeg en Bakkorssteeg Kai8er8traat, Rapenburg, Kolfmakerssteeg, Doelensteeg, Doelengracht en Groenhazengracht Hoerenstraat, Schelpenpad, Jan van Goyenkade, Bllderdykstraat, Vreowykstraat, Qorrit Dou straat. Noordeinde, Galgewater, Rembrandstraat en Oude Varkenmarkt Morschslngel, Boerhavestraat, Smidsteeg, Kruisstraat, Narmstraat, le, 2e, on 3e, Binnenvest gracht en Kort Galgewater Morschatraat, Morschpoort, Morschweg, Steynstraat, en Paul Krugeratraat Steenstraat Stationsweg, Haverzaklaan, Aloölaan, Rynsburgerslngel, Heinsiuspleln, Warmonderstraat en Schutterstraat Lammermarkt Nieuwe Beestenmarkt, Beestenmarkt en Schelstraat. )verige, niet in deze ïyst genoemde straten en buurten UREN. 25 Januari. 9 12 en 1 4 26 Januari. 9-12 on 1-4 27 Januari. 9-12 en 1-4 28 Januari. 9-12 en 1-4 1 Februari. 9-10 ld. 10—12 en 1-2 id. 2—4 2 Februari. 9-12 en 1-2 id. 2-4 8 Februari. 9-12 en 1-2 id. 2-4 4 Februari. 9-10 id. 10-12 Id. 1-4 8 Februari. 9-12 id. 1-4 9 Februari. 9-12 id. 1 4 10 Februari. 9-12 en 1-4 11 Februari. 9-12 id, 1—4 15 Eebruari. 9-12 en 1-4 16 Februari. 9-12 en 1—2 ld. 2-4 17 Februari. 9-12 id. 1-4 18 Februari. 9-12 id. 1-4 22 Februari. 9-11 id. 11-12 on 1-4 23 Februari. 9-12 ld. 1-4 24 Februari. 9-12 id. 1-4 26 Februari. 9 12 en 1 4 29 Februari. 9-10$ id. 10$ 12 on 1-4 1 Maart. 9—12 en 1 2 id. 2-4 2 Maart. 9 12 en 1 4 3 Maart, 9-12 ld. 1—4 7 Maart 9-12 id. 1-4 8 Maart. 9-12 id. 1-4 9 Maart. 9-12 id. 1-4 10 Maart. 912 en 1—4 14 Maart. 9—12 ld. 1-4 15 Maart. 9-12 ld. 1-4 16 17 Maart. 9-12 en 1-4 Voor de nieuw vervaardigde maten en ge wichten iederen Vrijdag en Zaterdag, tel kens des voormiddagB van negen bot twaalf uren. Voorts vestigen zij de aandachrt van be langhebbenden op het volgende: dat in dit jaar de herijk zich weder uit strekt tot alle maten en gewichten zonder OT.derecheid; dat, voor zooverre daarvoor vatbaar, ge wichten, die onjuist zijn geworden, aan het ijkkantoor kunnen worden gejusteerd en het daarvoor verschuldigde, ten bate var» 'e Rijks kas te heffen justeerloon bij de wc- derafgifte der stukken aan den ijker moet worden voldaan. dat alleen behoorlijk gereinigde voor wer pen kunnen worden onderzocht en gestem peld; Vervolgens wordt ter kennis van de be langhebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 16den Ootober 1903 de letter p in den gewonen schrijfvorm, be stemd is tot goedkeuringsmerk, zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten cn ge wichten en bij den ijk van gasmeters de Ko ninklijke Kroon, terwijl het kantoormerk voor do gemeente Leiden is het cijfer 7 en eindelijk, dat de maten en gewichten, op ge vaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stompclmerken: dat dus het laatst ge-plaatste goedkeuringsmerk voort aan gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. En geschiedt hiervan openbare kennisge ving door aanplakking en door plaatsing in heb „Leidech Dagblad." Burgem. en Webhs. voornoemd, DE RIDDER, burgemeester. VAN HEYST, 8ecretaris. Leiden, den 4den Januari 1904. Hooget Onderwijs. Aan de orde is de voort-zetting der be handeling van het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling der wet tot regeling van het hooger ouderwijs. De heer an der Viugt, die met meer dan gewonen 6chroom het woord gevraagd heeft over dit ontwerp, omdat hg eenigs- zins partij is in dit geding een toon wenscht te doen hooren van verzoening, vervolgt zijn rede: De minister Kuypcr, zegt spr., erkent zelf, dat van lieverlede verbetering is geko men in de onderwijsmethode. De minister beroept zich op zijn ervaring van -10 jaren geleden, toen onze studenten niet in do ge legenheid waren om de grondstellingen van het katholisisme te leiden. Doch ook dit is veranderd Spr. durft voor zichzelf verkla ren, dat hij bij zijn colleges de gelegenheid opent voor het houden van beschouwingen over niet-geestverwanten. Sprekende voert hij hen in op een wijze, dio zelfs wel eens de verklaring heeft ontlokt: een geestverwant zou het niet beter kunnen doen. En dat doet niet alleen spr., maar dat doen ook zijn collega's. Zoo doet ook de hooglecraar in de wijsbegeerte te Utrecht, die voorne mens is colleges to geven in de gnostiek der kerkvaders cn do scholastiek. Prof. Krab be, to Groningen, doceert sedert lang de anti-rev Staatsleer. Het streven staat bo venaan om de studenten to leeren varen op eigen kompas. In 'de keurbende van onze studonteu aan onze openbare hoogcscholen leeft het devies: zelf leeren zien, zelf leeren oordeelen geleid door uw leeraren. In den studententijd van dr. Kuyper was dit an ders. Men legt zich nu niet racer zwijgend neer bij hetgeen geleerd wordt. Naar spr verzekert zijn aan de Leidsche universiteit de studenten in do anti-rev. Staatsleer aan do winnende hand (beweging) en natuurlijk heeft de hooglecraar daarmede rekening te houden In het verslag worden verschillen de motieven aangehaald voor dit ontwerp. Vooreerst dc offervaardigheid voor het bij zonder onderwijs. Spr heeft daarvoor zeer veel eerbied, evengoed als voor den werk man, die zijn penningske offerde voor bet Comité van Verweer. Toch heeft hem dit niet weerhouden critick te oefenen op dat comité. En zoo zal hem dit ook niet weer houden critick te oefenen op het bijzonder onderwijs. Het verwondert spr., dat waar zooveel offers worden gebracht voor het bijzonder onderwijs, zij, die hooger onder wijs verlangen, voor hun zonen hun vrije universiteit voorbijgaan en hun zonen wil len zenden naar die ongeloovige, verderfe lijke inrichtingen. De minister, welke vir tuositeit in woorden hij ook heeft ontwik keld, is er nog niet in geslaagd, dat raad sel op te lossen. Spr. vraagt nogmaals hoe het komt, dat men als voorstander der Vrije Universiteit zijn eigen vleesch en bloed aan een inrich ting des verderfs kan laten studeeren. Terugkeerendc tot de methode van onder wijs stelt spr. voorop, dat openbare orde en goede zeden do hoogste wil zijn. De. goede orde mag niet worden verstoord, noch door het anarchisme, noch door het thcocratis- me Een algemeeno beperking van do vrij heid van het hooger onderwijs en het bin den van do hoogleeraren nan een band, die de beslissing over hun trouw of ontrouw opdraagt aao een algemeeno vergadering, mag niet geschieden. Critick is toegelaten, zegt de minister. Maar door wio cn tot hoe lang? Professoren en studenten zijn in dit opzicht geheel rechtenloos. Bij die bestaan de onzekerheid kan men het met vrijheid probeeren, óf men kan de onvermijdelijke verscheidenheid kunstmatig beletten zich naar buiten to uiten. Doch or is nog oen derde mogelijkheid. Mon kan voortgaan do bezwaren, aan positieven opbouw der be ginselen verbonden, to ontwijken, door voortdurend zijn kracht te zoeken in een be paald soort polemiek van bedenkelijk ka rakter, welke afkeuring verdient. Spr. zet voorts uiteen, dat de polemiek aan de open bare universiteiten geheel anders is dan die aan de Vrije Universiteit, omdat die een propagandaschool is, waaraan dc leerlin gen zich van af don aanvang gewennen. Zij dienen de partij eD niet de wetenschap, go- lijk te lezen staat in ,,De Nederlander". Spr. onderschrijft die woorden, al had hij, van zachter gemoedsaard, het allicht inge kleed in minder krasse termen. (Gelach). Hoe zal nu, vraagt spr., de invloed zijn van dit wetsontwerp op het eenheidsgevoel der natie! Hij herinnert er aan, dat er een tijd was. toon ton gevolge van overmood hard togen hard ging. Toen was or een tijd, dat er alle recht bestond om zekore gelijk stelling tusschen openbaar en bijzonder on derwijs te krijgen, maar dio tijd is thans voorbij. De overmoed, waartegen zich de grieven richtten, is verdwenen en deze weie voordracht i3 eon anachronisme, die teert op oud zeer. Dc provocatie, die destijds een optreden rechtvaardigde aldus eindigde spr. zij behoort tot het verledene, nceuit althans van dag tot dag minder verhoudin gen aan. De heer Röell gelooft niet, dat dit wetsontwerp is te beschouwen als een lieve lingsdroom, als een troetelkind van dezen minister van binnenlandsche zaken. Ware dit wel het geval, het zou een reden zijn om mede te werken om dit wetsontwerp tot stand te doen komen. Spreker zegt den minister dank voor den geestelijken steun, welken hij aan onze openbare universiteiten heeft gegeven. In zijn beschouwing over du wetsontwerp hoopt spr volkomen objectief te zijn Wij staan ook hier weder voor een particele re geling. Van de draagwijdte der voorgestel de wijzigingen kan men zich vooraf geen rekenschap geven. Dit geldt bijv. al dadelijk omtrent do uitgebreidheid van den ,,effcc- tus ciyilis" en dc subsidicering, tc geven aan bijzondere inrichtingen van hooger on derwijs. Een particele regeling is uit don aard der zaak steeds onvolledig, terwijl groot gevaar voor praejudiciccreo bestaat. Alsnu komt spr tot het ontwerp zelf. Voorop stelt hij, dat do inrichting zeer duur zal worden voor do schatkist, terwijl het de vraag is, of l.ot onderwijs er voldoen de vruchten van zal plukken. Wat do hoofdqunestie betreft, de toekenning van den ..effectus civilis" aan do bijzondere gymnasia, spr. acht deze niet noodig voor het hooger onderwijs in het algemeen Do bedoeling is alleen liet vrije universitair onderwijs le bevoordcelen Maar ia dit nu noodig? Uit eigen ervaring als curator van de universiteit le Utrecht kan spr. hier verklaren, dat er van uitsluiting van hoogleeraren om hun gozindheid geen sprake is of ooit is geweest. Van propagan da in één richting is evenmin ooit sprake geweest aan die universiteit Hot bezwaar, dat men tweemaal zou moeten studeeren om aKs leerling der Vrijo Universiteit te kun nen proraovcorcn, werd vroeger door dr. Kuyper niet gedeeld, hetgeen blijkt uit een van diens goscTiriften, door spr aange haald. RccTi tstre cksclic steun van den Staat voor vrij universitair onderwijs, ligt naar spr.'s meen ing niet op de-n weg van don Staat, maar do Staat moet evenmin liet vrije universitaire onderwijs aan zijn lot overlaten, wanneer liet aan gesteldo waar borgen voldoet. Rechten mag het vrijo uni versitaire hooger onderwijs daaraan editor niet on ticenen. Over het aantal professoren zal spr. niet uitweiden; alleen veroorlooft hij zich dc op merking, dat faculteitfischolen met een go- ring aantal hoogleeraren nog geen univer siteit vormen. Alsnu gaat spr na, of niet op andere wij- zo had kunnen voldaan worden aan de wonfiohon, die worden gekoesterd. Zijns inziens wol In de eerste plaata door instelling van bijzondere leerstoelen. Daarvan wordt nu door den minister met geen woord molding gemaakt, terwijl dr. Kuyper iu 1896 met geen woord spraJt over do noodzakelijkheid der toekenning van don effectus civilis" aan bijzondere universiteiten. NOORDWIJKERHOUT. Bovallon: M. v. <3. Burg geb. Brouwer Z. A. D. van Eoden gob. Vnn Steyn D VOORROOT. Geboren: Cornolis Johannes, Z. van Johannes Loonardus Oospore en Lina Maria Adela Koch. Helena Clara. D. van Pioter van dor Lans en Dorothea van der Zon. dagelijks verkrijgbaar k 20 Cents per portie. 6902 6 Binten, Ribhout, Raam- on Deurkozijnen, marmeren Platen, Tegels. Een groote party PANNEN. teer gesohlkt voor Schilders. Een groote hoeveelheid tegen concurreerende pryzen. Adres: J. H. SUNDERMEIJER, Villa .Cornelia", J Hooge Uijodljk, ZOETERWODDE. f K is beste gemaakte Verf in allo kleuren, alsmede mooie Behangsel papieren (friscb en mooi van pa troon), verkrygbaar in de „Nieuwe Verfwinkel" van W. VIS, Hoo gewoerd 122 b/d. Rynetraat. 1574 8 een Benedenhuis met Tnin en afz. Zolder en een afz. Boven woning, aan den Morschweg by Rynzicbt. Te bevragen by: A. E. VERBOOG, Bouwkundige, 1397 9 Rapenburg 115. stellen wij gedurende de maand Februari onze prijzen voor Gasornamenten en Petroleum-Hanglampen. 1119 30 J. L. CREYGHTON, Aalmarkt 25. OPGERICHT 1836. 11619 30 HOOFDAGENT VOOR LEIDEN: Lood- en Zinkwerker, NDOROEINOE No. 17, beveelt zich beleefd aan. SIGAREN-MAGAZIJN Hoogewoerd No. 8. Telepfioonn. 335. Vraagt de morken: 1655 12 Reclame Vijf 2 Cts. Aroma2.( Vnelta3 Koninkl, Paketv -Kaatschappij 4 Javascbe Bank 5 A. L. DEVLIEGER firma A. A. Rensink, Breestraat 132, Leiden. in diverse banden en prijzen. Depot Ned. Bijbel-Genootschap. 1179 10 vaD af 80 Cents, /l.— en hooger. Beleefd aanbevelend, Wed. A. BACKER, Papengracht 4. 797 6 Dagl van De Administratie van het „Leidseh Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiên in alle Bladen. Enveloppen f 1.90, ÏOOO Kwitanllfcn of Nota*s f 2.50, ÏOOO Briefkaarten (Iste qualitcit) /"2 60. alles bedrukt met naam, adres, enz. Uandelsdrukkory firma O. KOOTKER, Nieuwe Rijn 10. By groote getallen voordeclige pryzen. 10480 10 m 8749 U

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 5