Buitenlandseh Overzicht. Gemengd Nieuws. dat Rubens twee schilderijen van hem be- lat en dat portretten van o.a. ge- eohilderd of gogravcc/rd werden door Van Dijck, Ter Borch, 0. de Moor, B. van der Holst, en J. de Visscher. Een afbeelding van het schilderij is te Vinden in „Onze Kunst," September 1903. „AOB Right". Deze Leidsehe Wielrijders-Voreeniging gaf Zaterdagavond in don foyer der Stads paal haar nogenden „Momus-avond." Dat do vorige avonden in den geest waren ge vallen, bewees do goede opkomst van nu. Dajt de banier niet ontbrak, spreekt van zelf. Zij verhief zich uit eon fraaien plan tengroep. En dab hot gezellig samenzijn met Feondors' All-Right-rnarsch werd ge opend, ligt ook in den aard der zaak. Een ouverture volgde er op, gespeeld door een goede kleine kapel, en daarna nam do voor zitter, do heer B. de Koning, heb woord, om allen aanwozigen, dames en heeren een hartelijk welkom toe to roepen. En met dit welkom dezen feestavond te openen, was een taak, welke spr. met het grootste genoegen vervulde. Immers de op komst in zoo grooton getale getuigde cr van, dat men nog steeds overtuigd is, dat „All Right" in staat is een aangonamen avond le verschaffen, iets wat in den tegenwoordi- gon tijd voorwaar geen gemakkelijke taak de. Spr. hoopto van harte, dat men zich de zen avond in de verwachtingen niet te leurgesteld zou zien, en men zich in alle opzichten goed zou amueeeron. Zooals steeds gebruikelijk, wordt op een avond als deze door don voorzitter een kort overzicht gegeven der voornaamst© gebeur tenissen van het vorig jaar. Ook spr. wil de hier niet van afwijken. Hij zou kunnen spreken over de genoegens van het zoo uitstekend geslaagde bal masqué, in Feb. 1903 gehouden en waarbij deze zelfde zaal wolhaast te klein bleek om het groot aan tal gemaskerden te bevatten; hij zou kun nen verhalen van het op zoo roemrijke wij- 50 gevierd 10-jarig bcstaam dor Verconi- giug, dat driedaagscho feest, waarbij een groot deel van Leadens inwoners met de leden heeft feest gevierd en welks slot, de ommegang door Leid eng straten een be langstellende volksmenigte op de been bracht, zooals nog weinig bij dergelijke ge legenheden het geval is geweest. Wat spr. Ihier ook van zou zeggen en welke woorden hij ook zou bezigen, om dit alkjs te schil deren, hot zou alles zelfs niet voldoemdo pijn, zei de hij, om maar een schaduw te geven der werkelijkheid. Dit alleen is ze- kor: do herinneringen aan het jaar 1903 zijn voor „All Right" van dien aard, dat zo nog langen tijd bij allen, die deze fees ten mede maakten, zullen naleven. Ten slotte wees do voorzitter or op, dat het door do grooto medewerking, welke het bestuur ook van den kant der dames mocht ondervinden, was mogen gelukken voor de zen avond een flink programma samen to atollen; hetwelk hij hoopte dat volkomen in den smaak zou vallen. Hod het evenwel 'ook zij, men moot niet vergeten, dat, het geen geboden wordt, geschiedt door leden cenor Wielrijders-Yereoniging, dus door da mes en heeren, dio op het punt van too- neelspolen cn wat dies meer zij, slechts di lettanten zijn. Spr. twijfelde cr dan ook niet aan, of do aanwezigen zouden hun het poo zeer gowenschte applaus niot ont houden. Nu, dat gebeurde ook niet, reeds dadelijk na do komische scène „Een douane-historie" (van mr, L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, maar evenmin ook na de vertooning yan „De twee leden van de Waterolub", klucht spel in één bedrijf, cn een „Ploizier-reisje naar Berlijn", waarin de op tredenden door hun spel de den fceatgenooten tocgewenschtc gezelligheid verhoogden, waarvoor dc noo- idigo erken Lelijkheid werd betoond. Men kan er bijna zeker van zijn dat „All Right" steeds iets bijzonders hooft. Zoo ook nu. Er werd door den heer F. H. Arlaud een geschiedkundig overzicht gegeven van de in 1903 gehouden clubtochten, feesten, enz., welk overzicht zeer geestig was gesteld Maar dat was niet voldoende. Hot werd ook veraanschouwelijkt door levendig© groe pen, waaraan dames en heeren mot hun fiet sen medewerkten. En zoo kreeg men bijv. den wedfibrijd voor dames (ringsteken) en voor heeren (hindernissen), op het „Keuken hof" gehouden, te zien. Een en ander had verbazend veol sucoco cn de heer Arlaud mocht eveneens zeer veel bijval inoogsten. Vóór de afwerking van liet tweede gedeel te van het programma wekte de voorzitter met een kort woord de leden op, hun bloed verwanten, vrienden en kennissen aan te sporen Lid van „All Right" te worden, omdat dit zokor wel do beste manier is om den bloei der Vereeniging tc bevorderen. Tevens bracht hij in herinnering dat de „Yoreenigdng tot bevordering van het Ivrecaudelingen verkeer" alhier litet grootsche plnn heeft opgevat, tot hot houden van een bloemencorso in April a*s. on dat aan „All Right" met den „A N. W. B." en de „N. A. C." dc eer is te beurt gevallen te mogen samenwerken om dit feest goed te doen sla gen. Mot het oog hierop bestaat bij het be stuur het voornemen op dit bloemencorso „All Right" andermaal eens kranig tc doen .uitkomen. Wil dit plan slagen dan zijn hieraan na tuurlijk nog al grooto geldelijke bezwaren verbondon, waardoor Spr. allen opwekte, ,,A11 Right" hierin krachtdadig bij to staan. Op do uitvoering volgde een geanimeerd bal. Het souper kenmerkte zich door den bui tengewoon gozolligen toon, die er heerschte, en de cotillon gaf verschillende aardige toe ren en verrassingen te aanschouwen, zeer ton genoogo van deelneemsters, deel neme ra en toeschouwers. Door het vergevorderde )Dur moest het balprogramma na don 00- till on echter worden ingekort. Het werd toch al laat genoeg. De Vereeniging heeft weer feest gevierd, barer waardig. Uit Vannes wordt gemeld, dat de Fran- Bcho regeer in g 1800 man troepen en gendarmerie naar Ploërmel heeft gezonden om de orde te handhaven bij 'de uitzetting van de Broeders van Lamcnnais. Zee of ficieren van het garnizoen te Vannes hob- ben geweigerd daarbij mede te werken en zijn op bevel van den commandant van hun korps in streng arrest gesteld. De minister van buitenlandsche zaken, Delcassé zal aan den gezant van Siam te Parijs mcdedeeling doen van de voor waarden, waaronder de Franscbe Regee ring geneigd is te onderhandeion over een nieuwe conventie. Na afloop van de plechtige huwelijksin zegening van prins Alexander van Teok en prinses Alioe van Albany heeft ko ning Eduard van Engeland den Ruasiachon gezant bijzonder onder scheiden. De koninklijke familie, het corps diplomatique en de andere genoogdigden vereenigden zich in een der prachtigs zalen van het kasteel te Windsor, toen koning Eduard, bijna onmiddellijk na zijn binnen komen, een tecken gaf aan den Russischen gezant te naderen. De koning drukto hom dc hand en begon een druk gesprek met hem. Een half uur lang spraken beiden bijna uitsluitend over de laatst© berichten uit het Vorro Oosten en ton slotte schudde koning Eduard graaf Renkendorf op nieuw zeer hartelijk de hand. Ontroering stond op het gelaat van den gezant te le zen. Het voorval trok ieders aandacht. Wio denkt hier niet aan het ontroerende incident in hfet Winterpaleis te Peters- burg, even vóór het uitbreken van den oorlog. Koning Eduard heeft hiermede duide lijk te kennen willen geven, dat van al de geruchten, als zou Engeland aan Japan thans vriendendiensten bewijzen, niete waar is, althans niet officieel. Toen op 5 Februari de verjaard°g van den beroemden Finschen dichter J. L. Ru- ncbevg te Hclsingsfors gevierd werd, deed de Russische politie de Engel se h e vlag wegnemen, die op het Britsche consulaat wapperde, maar liet de Fransche vlag op het Franscho consulaat ongemoeid. Gerouw aan het beginsel, dat het niet geoorloofd is ook maar aan het pluimpje van den staart van den Britschcn leeuw te peuteren, protesteerde de Britsche consul onmiddellijk bij generaal Bobrikof, gouver neur-generaal van Finland, die daarop ver lof gaf het dundoek opnieuw te ontplooien. Do commissaris van politic bood dun consul zijn verontschuldiging aan en be- loofdo den ambtenaar, die deze wandaad op zijn geweten had, te zullen ontslaan. Volgens vertrouwbare berichten uit Mo- nastir heoft do organisatie van het Mace donische comité proclamaties uitge vaardigd, waarin mcdedeeling wordt ge daan van het hervatten van den opstand in het voorjaar, daar het comité de thans voorgenomen hervormingen onvoldoend ver klaart. Men maakt zich in Italië eenigszins be zorgd over militaire versterkingen aan de oostgrens. Boteekenen die zoo vroeg Vrij dag in de Kamer de afgevaardigde Santini aan hot ministerie van Buitenlandsche Za ken een ongerechtvaardigd wantrouwen tegen Italië, of het voorspol van een op treden van Oostenrijk-Hongarije in ver band met het Balkan-vraagstuk n.l. met den opstand in Macedonië. Het antwoord van 'den onder-minister was Delphisch en Lakedemonisch tegelijk: „Er was volstrekt geen grond voor de be zorgdheid van den geachten afgevaardig de." De minister van oorlog verklaarde, dat hij aan deze opheldering niets had too to voegen. De ministers namen blijkbaar aan, 'dat zij tot goede verstaanders spraken, die aan een half woord genoeg hebben. Uit Kaapstad wordt aan dc „Stand ard" geseind: Algemeen erkent men thans dat do ministerieolen een volslagen neder laag hebben geleden. De vorkiezingsuit- komsten toonon, voor zoover zij thans be kend zijn, een flinken vooruitgang van de progessieven aan. Men raamt de waar schijnlijke meerderheid van do progessieven in het parlement op vijf stemmen. Te Petersburg is do Duitsche kolonel von Schonk, bevelhebber van het Alexander-re giment, aangekomen, om in opdracht van keizer Wilhelm modellen te vragen van do Russische officierssabel met lederen scheedc, daar men in Duitschland \an plan is, do stalen scheeden door lederen naar Russisch model te verandoren. Er is dus, in weerwil van alle klachten uit den laatsten tijd, een nieuwe uniform verandering op til, en wederom, gelijk de meeste vroegere, in navolging van de uit rusting van de Russische troepen. Ton paleize te Konstantinopel maakt men zich ten zeerste ongerust over het geheimzinnig vertrek van den divisies- generaal Ahmed Djellal Eddin, een voor malig gunsteling van den Sultan, naar Egypte. Do Oorlog. Nog steeds gaat Japan voort troepen op Korea aan wal te zetten; er wondt gemeld, dat 't eerste Japansohe legerkorps reeds ge heel is overgebracht. Een leelijk ding is voor de Japannors, dat do Koreanen hen niet bijzonder mogen lijden, zoodat het verb re- kon van de telegraaflijnen op Korea van Seoul naar Masampho en van Seoul naar Gensan niet aan de Russen, maar aan do Koreanen wordt toegeschreven. Dat dit een groot nadeel ia voor de Japanners zal ieder inzien, wanneer men weet, dat juist op deze plaateen Masampho en Gensan de troepen aan land worden gebracht. Het direct gevolg van het gestoord zijn der telegraaflijnen beduidt dus dat de gemeen schap tusschen deze leger-afdeelingen is ver broken. De Japansohe gezant op Korea meldt, dat de Russische gezant te Seoul mot do gezanteohapswacht en de Russische inwo ners van Seoul deze stad verlieten per extra- trein, gaande naar Tsjemulpo. De straten naar het station waren afgezet door de Japansohe gezantsoh aps-pol itie cn gendarmes, terwijl op het station Japansohe troepen waren. Tot verdere bescherming van den gezant werden eenige gendarmes meegezonden in den trein tot Tsjemulpo. De Japanscho militaire attaché, generaal Yji, vergezelde de vertrekkenden tot Tsje mulpo. Een feit van groot belang is, dat China Zaterdag een proclamatie uitvaardigde, waarbij de Ohineesche regeeidng zich onzij dig zou houden. Zooals men zal weten, heb ben Rusland en Frankrijk een verbond ge sloten, waarin voorkomt dat, wanneer zich twee mogendheden tegen Rusland keeren, Frankrijk Rusland te hulp moet komen. Men wist nu altijd nog n-iet zeker of China ziioh wel onzijdig zou houden; had het zich bij Japan aangesloten om gezamenlijk den indringer te keeren, dan had dit al licht aanleiding gegeven tot grooterc ver wikkelingen, waarvan wij nu voorloopig be vrijd zullen zijn. De Japansche gezant in China kreeg echter dc opdracht de Ohi neesche regeering er op te wijzen, dat zulk een neutralite-its-vcrklaring grootc verplich tingen mot rich brengt, namelijk dat China er voor dient zorg tc dragen, dat de neu traliteit ook geëerbiedigd wordt door de oorlogvoerende partijen. China moet daarom Sjan-hai-kwan en an dere strategische punten door militairen doen bezetten en er voor waken, dat zijn ha vens niet gebruikt worden voor oorlogsdoel einden. Om de neutraliteit van China erkend te zien door de mogendheden, zal Japan te gelegener tijd aan deze mcdedeelen, dat het van plan is de neutraliteit van China te eerbiedigen, zoolang dit ook gedaan wordt van Russische zijde. Men ziet, er blijft dus altijd nog gelegen heid voor eventueole twisten op dit punt. Xnbusschen gaat Rusland voort te land cn te zee maatregelen te nemen.' Van het Zwarte-Zee-eakader, dat opgeslo ten ligt, is nog niet vernomen of het toe stemming heoft door de Dardanellen te va ren. Aan Engeland, de voornaamste belang hebbende, zou eveneens toestemming ge vraagd zijn, maar Lord Lansdowne ver klaarde eergisteren nog, dat bom van zoo danig verzoek niets bekend was. Te Djiboeti in de Golf van Aden ligt nu nog een Russisch eskader, dat waar schijnlijk wachten zal, tot-dat het Oostzec- eskader daar zal zijn aangekomen; dan kan dezo vloot tegelijkertijd de transportsche pen vergezellen, die 9000 man en 22,000 ton militaire voorraden, die te Sebastopol ge reed zijn cn aldaar worden ingescheept, moeten overbrengen. 1 Voor het vervoer van die troepen cn voorraden is, krachtens het in 1891 tusschen de Porte en Rusland gesloten traotaat, de toestemming van den Sultan niet noodig. In dat traotaat tooh wordt bepaald, dat Russische sohepen, onder de handelsvlag va rende, mits zij niot gewapend zijn, dus ook de 6chepcn van de Russische vrijwillige vloot, met soldaten en gestraften aan boord door de Dardanellen mogen stoomen, mits daarvan, voor elk schip afzonderlijk, voor af konnis wordt gegeven aan de Porte. Er heersoht in St.-Potersburg, zooals wij reeds onder dc telegrammen meldden, een zeer patriottischo stemming. Een groote massa monsohen, onder wie ook arbeiders, studenten en kleine burgers, en dat teekent, doorkruiste zingend de straten, met vlag gen getooid. Do officieren, dio zij tegenkwa men, werden toegejuicht. Voo<r het Winterpaleis werd halt gehou den. De botoogers zongen volksliederen, en riepen onophoudelijk „Leve de Tsaar!" Zakdoeken wuifden, hoeden werden de luaht ingeworpen, uren bloven de duizen den staan, niettegenstaande hot hard sneeuwde. De Tsaar kwam aan het raam en liet zijn dank overbrengen door een adju dant. Daarna ging de menigte naar het Anitsch- koff-paleis om een ovatie te brengen aan de Tsaritza-Mo&dor. Gekomen voor het paleis van den Fran- schen gezant, zetten zij hun liederen weer in, riepen om den gezant, die met zijn vrouw op het balkon verscheen. Doch ook op andere wij 7© maakt de va derlandsliefde rich kenbaar. De gemeente raad van St.-Potcrsburg stelde anderhalf milliofen roebel, ruim 18 ton, beschikbaar voor militaire uitgaven. Dit voorbeeld is, voor kleinere bedragen, gevolgd door Odes- sa-, Kieff en andere steden. Teekenen voor de stemming in St.-Peters- buiig is, dat dc opvoering van de operette „The Geisha" moest gestaakt worden, om dat hot publiek vijandelijke betoogingen op touw zette tegen dit onsohuldig Japansch stukje I Belangrijk nieuws over eeoiig krijgsbedrijf is er nietl Wel wordt vermoed, dat men weldra weer van een zeeslag zal hooren omdat het Russisch eskader, dat te Wladiwostok lag, van daar is vertrokken om zich bij dat van Port-Arthur to voegen. Het heeft onderweg een koopvaardijschip doen zinken, groot 710 ton, waarvan de geheele bemanning is ver dronken. Klaarblijkelijk zal dit sohip aan hot sein om te stoppen niet hebben vol daan; er wordt ten minste gemeld, dat een ander sohip is ontkomen. Maar daaruit blijkt, dat het eskader onderweg is en men kan er staat op maken, dat do Japannors zullen' trachten de vereeniging der twee es kaders te verhinderen. Ofsahoon er officieel nog geen bericht van is gezonden want met de berichten, diie aan verschillende Engelsohe en Ameri kaansche couranten worden geseind, moet men zeer voorriahtig zijn schijnt het Ja- pansche eskader dat van Port-Arthur weer aangevallen te hebben, zeker om het geheel te vernielen, alvorens dat van Wladiwostok is aangekomen 1 Er wordt gemeld men zie de telegrammen dat er weer Russi sche oorlogsschepen gezonken rijn. Of het waar is, zal nog moeten blijken. Maar overigens leze men het telegram van Alexojeff over de pogingen tot vernieling van den Spoorweg. Ook daar beginnen dc moeilijkheden dus al 1 Omtrent het in de lucht gevlogen schip meldt men nader: Het mijn-transportschip „Jenisej", com mandant kapitein-luitenant ter zee Stepar noff, dat rich bij de mijn-versperring be vond, is den llden dezer ten gevolge van een ontploffing gezonken. De „Jenisej" had ontdekt, dat een mijn naar de oppervlakte van het water was gekomen er voer cr heen, om haar door een schot onschadelijk te ma ken. Daarbij werd de „Jenisej" gedreven op een mijn, die er naast lag en onder haren boeg ontplofte. Er was nog tijd om do boo ten uit te zetten, voor het schip zonk. De commandant Stepanoff, de machinist-inge nieur Janofski, de adelborsten 2de klos Ghroestsjoff en Drisjemo, benevens 02 maa trozen kwamen bij de ontploffing om. Een grootc Russische stoomboot die steen kool geladen heeft-, is op de hoogte van Dover voor anker gekomen om daar te wachten op de Russische vloot uit de Oost zee. Op een verzoek van den Britschen consul aan den Japanschen consul te Tsjemulpo om 34 gewonde Russen in het Japansohe hospitaal te verplegen, rijn deze dadelijk opgenomen in het hospitaal van de Japan sche ziekenverpleegsters te Tsjmulpo, waar ze door Japansche artsen worden behandeld. Dc Russische grootvorsten Cyrill en Boris vertrekken dezer dagen naar het oorlogs terrein. De Siberische spoorweg is op zes plaateen over een afstand van zeventig mijlen ver nield, waarschijnlijk door bandieten. De generaal-kwartiermeesfcor van den etaf te velde van Alexejeff, meldt uit Port- Arthur d.d. 14 dezer: Volgens particuliere berichten hebben de Japanners na den sbrijd 19000 man bij Tsjomoolpo aan wal ge zet. Tusschen Tsjomoolpo en Tsji-foe hebben do Japanners een telegraafdienst ingericht met schepen als tussehenstn'Jons. Te Port-Arthur is alles rustig. Over bet vijandelijke smaldeel hebben wij geen berichten. Berichtgevers, die uit Jatoong-au terugge keerd rijn, bevestigen het bericht over het verschijnen van zes Japanscho pantser- sohepen niet. Uit Inkau blijven tijdingeu komen, dat 's nachts bij hoogo zee in den omtrek van den Noorderpost lichten wor den gesignaleerd, waaruit besloten wordt tot de aanwezigheid van boodschappers van den vijand. De mobilisatie wordt mot goed gevolg voortgezet. Do chef-ingenieur van het gebied Kwan- toeng, Bazilofski, meldt,"dat de batterijen van de -vesting van Port-Arthur bij de be schieting geen schade hebben gleden. WD ontvingen van den hoer H. Jeekol te Penaug eonige foto's, die wü in de vestibule ter bezichtiging hebben gehangen. Het was Zaterdagavond feest in Hotel du Nord, want bij het binnentre den der zaal klonken de opgewekte tonen van do muziek, onder leiding van den heer Vendcrbos den feestgenooten in de ooren. i)o smeden- en koperslagersvereeniging „Nut door Vriendschap" vierde haar 32- jarig bestaan. De beide banieren der Ver eeniging prijkten tusschen het groen, dat kwistig in een dor hoeken van do zaal was aangebracht. Het samenzijn werd tc onge veer negen uren door den voorzitter, den heer C. du Croix, geopend. Hij zeido o.a., dat dit jaar weer veel van de Vereeniging was gcëischt, doch, dank zij 'den gelde! ij ken bijdragen der donateurs e.a. kon rij toch aan haar verplichtingen jegens de zieken voldoen. Tevens bracht hij in herinnering hoe twee der oudste léden door den dood waren ontvallen, waarop do leden dezen af gestorvenen een laatst vaarwel toezongen. Daarna besprak de voorzitter nog een wij ziging in het ziekenfonds, die den leden ten goede kwam, cn hiermede, na de led.cn, donateurs en genoodigden een genoeglijken avond toegewcnscht te hebben, verklaarde hij 'dezen feestavond voor geopend, waarop luide bravo's en fanfares volgden. De 1st© secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit o.a. bleek, dat de president en de 2de secretaris moesten aftreden volgens art. 5 van het reglement, doch dat zij in een volgende vergadering weer werden herkozen. Het ledental bo- ■droeg op heden 120 en 9 donateurs. Aan ziekengeld heeft de penningmeester De Jong uitgekeerd f 377.77; toch was er, aan- hot einde van het jaar nog een batig saldo van 200. Het werduwenfonds heeft aan de nagelaten weduwen uitgekeerd f 25 en sloot met een batig saldo van f 473. Alvorens aan het afwisselende program ma werd begonnen, werd dor Vereeniging een verrassing bereid. Het fanfarekorps van de „Kon. Ned. Grofsmederij" gaf, staande op het tooneel, eenige muzieknum mers ten beste, die zeer in den geest van het publiek vielen cn waarvoor 'de voorzit ter den directeur van dit korps hartelijk dank zeïde. Nadat nog een lied door de leden was gezongen en een voordracht was ten beste gegeven, werd opgevoerd „Klaveren vrouw", blijspel in één bedrijf. De perso nen, 'die in dit stuk speelden, gaven blijken dat zij hun rol goed kenden en al hun best deden om het publiek genoegen te doen, wat dan ook het geval was, want telkens lokten zij een uitbundig gejuich uit, waar toe vooral medewerkte „Sophie." Muziek, zang en voordrachten wisselden elkaar nu weder om beurten af, tot de pau ze aanbrak, cn de voorzitter met een enkel woord de collecte voor „Schoolkindervoe- ding" bij de leden aanbeval, welke op bracht f 10.02J. Na de pauze werd nog opgevoerd „Zet je petje af, of een uurtje in het spreek vertrek van dr. Vermeer", blijspel in één bedrijf. Ook in dit stuk ondervonden de medewerkenden veel applaus, wat ook het geval was met de voordracht „Ambulance- Artisten." Na afloop van het programma dankte do voorzitter de werkende leden voor hun mooite-en zorg aan de Vereeniging besteed, en sprak L'j den wcnsch uit, dat zij nog ve le jaren met dezelfde toewijding mogen werkzaam rijn. En nu ovorhandigde spr. uit naam der Vereeniging den dames elk een smaakvol cadeau, in den vorm van een standaard met spiegel. Bravo's en fanfares weerklonken cn hiermede was het eerste ge deelte van het feest ten einde. Inmiddels was het reeds laat geworden, toen men zich ten dans gereed maakte, en zoo heeft „Nut door Vriendschap" op een gezellige en prettige manier feest gevierd en geen wanklank werd er gehoord. De fabrieksarbeider Serlior. wonende Ruime Conecienticetroat, vond Zaterdag jl. op de Heerengracht aan par pieren geld een bedrag van 45, voor hein een heele schat, te meer, daar de man is gezegend met een talrijk geein en zijn vrouw ten gevolge eener zeer kort geleden plaats gevonden hebbende heuglijke ge beurtenis, die zijn gezin weder vermeerdert, nog bedlegerig is. Wat nu t© doon met al dat geld in de hand, dat geld, waarvoor hij zijn zwakke vrouw de zoo hoognoodige versterkende middelea kon verstrekken 1 Een oogenblik staat de man im tweestrijd, toen was zijn besluit genomen, eerlijk waa hij ou eerlijk zou hij blijven. Hij gaat naar het politicbureel en doet aangifte van he* gevondene. Aldaar waa do eigenares be kend, waarop Seriier zijn schat te harent bezorgde. Een zeer ruime belooning viel hem ten deel, zoodat in dit geval de eer lijkheid is beloond, wat ook wel eens fcot wonschen overlaat. Het was voor den vin der dus een voordeelige Zaterdag, en thuis komende kon hij moeder de vrouw met haf buitenkansje heerlijk verrassen. Dé po Li tie heeft gisteren d© hand gelegd op een 4-tal knapen van 15 tot 19 jaar, die er op uit waren van ver schillende perceel on koperen belknoppen ai te rukken, hetgeen hun meermalen gelukte. Do opbrengst van het gestolone hadden zij verteerd. Zaterdagnacht had op den Noorddijk te Wormerveer een ontploffing plaats op de vierde verdieping van de meel fabriek „De Vlijt" van de firma Wessaneil en Laan, en wel in dc meelkamer. Aangezien namelijk op de rijfdo ver die - ping overdag timmerlui bezig waren ge weest, was, meer dan anders het geval was, in do meelkamer op de vierde verdieping stuifmeel in de ruimte verspreid. Bij heb binnengaan van een der timmerlieden met een licht (iets, dat verboden was) vatte dia droge stof onmiddellijk vlam en ontploft© met een zwaren knal, zoodat een tiental ro men en een drietal deuren óf er uitgeslin gerd óf stukgeslagen worden en dc vlammen naar buiten sloegen. Oogenblikkelijk be gonnen de sprinklor-rosettcn te werken, waardoor vrij spoedig het vuur gehluschfe was. Er is evenwel èn door de ontploffing èn door het vuur èn door het water heel wat schade veroorzaakt; in de lager lig gende verdiepingen vooral door het water. De fabriek staat stil. Hot zal waarschijn lijk verscheidene dagen duren alvorens za weer kan werken, daar ook de machine» geleden hebben; een paar wielen en een budl rijn naar buiten geslingerd. Drie timmerlieden waren niet zoo ernstig gewond of ze konden zelf naar den dokter gaan. De brandwonden, die de een had ge kregen, bleken echter nog vrij ernstig ge weest te rijn; de baard was hem voor hei grootst© gedeelte afgeschroeid. Bij het koken van veevoedef ontstond brand bij den landbouwer W. T.r te Sommeren. Huis en schuur werden door het vuur vernield. De 18-jarige knecht werd met brandwonden overdekt en is reeds aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Enkhuizen d.d. 13 Febr.De ijzeren tjalk „Janna" van d© weduwe Hoekstra, van Stavoren naar Saa- semheim bestemd, verkeerde in den storm van heden, ten gevolge van het overgaan der lading, in nood. Halverwege Stavoren en Enkhuizen werd geankerd, maar het achterschip begon hoe langer hoe meer te zinken. In dien toestand werd het vaar tuig opgemerkt door de stoombooten „Stan- fries" I en VII, die bet op sleeptouw na^ men en in de haven te Enkbuizen brachten.- Uit Westelijk Noord-Brabant zijn in d© laatste weken honderden arbei ders naar Duitschland vertrokken, omdat zij geen werk hadden. Het ziet er dan ook voor de arbeidere in dio streek treurig uit,_ er wordt bijna niets vcrtliend, en velen zijn daardoor genoodzaakt de hulp van liefdae dige instellingen in te roepen. Het schijnt, dat ook in Duitschland tc veel werklieden zijn, want velen keeren terug, omdat ze er geen werk kunnen krijgen. Papuss. Men meldtuit Zwoll® aan de „N. R. C.": Papuss heeft hier gistel avond in da Bui- tonsocietcit zich in zijn flesch laten op sluiten. Er was een talrijk publiek en on der dat publiek waren er, die zich niet vriendelijk tegen den man uitlieten, maar Papuss gedroeg zich daartegenover netjes. In do vertoon*'ng is intnsschen eenige \erandoring gebracht. De flesch is ditmaal van zoodanige constructie, dat zij van on deren de been oh van den man doorlaab, zoo dat Papuss zich met rijn woning tegelijk verplaatsen kan. Gisteravond heeft dat tot deze grooto te leurstelling geleid, dat eensklaps de man' met de flesch van het tooneel verdwenen was. Wat Tapuss daartoe, trots het groot© succes van den avond, bewogen heeft, if

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2